158 is De aardappelen zijn zeer verschillend bier zeer goed zonder eene enkele zieke, daar weder zeer slecht, doorgeschoten ziek en op vele plaatsen yerrot ten gevolge van overstroo- ming der beeken, veroorzaakt door de ellendige waterlossin- gen op het lagere gedeelte der Veluwe. De herfstspurrie gaf even als de naweiden eene ruime vee- voedering in het najaar; de knollen zijn ecbter ten gevolge der vele regens bij de zaaijing (10 Aug.) mislukt en zullen een vroeg gebruik van het duur gekochte hooi noodzakelijk maken. Zoo ongemerkt tot de graspolders langs de Zuiderzee ge- naderd, kan ik mededeelen dat men in den nazomer beter te regt kon om hooi te koopen dan in het voorjaar. De tweede snede der maten of uitervvaarden gaf eene groote op brengst en is dat hooidank zij het drooge wederuitne- nemend gewonnen. Indien het land binnen in den Bun- schoter polder niet onder water had gestaanen de boeren daardoor midden in den zomer genoodzaakt waren gevveest hun vee op stal te zettenhad men ook daar nog veel goed hooi kunnen winnen van kampen die voorgeweid waren. In de naburige Nijkerker Mheen of polder, alwaar een wind- watermolen is, zag men vee grazen in plaats van eenden zwem- menzooals in den Bunschoter polder. Heeds vroeger zeiden wjj dat dit land voor eenige jaren door eenen straatweg aan Enropa verbonden is. Nog lang echter zal het dureneer men daar begint te begrijpen, er nog andere middelen be- staan, dan een lage stand der zee, om het water uit den polder te loozenwant men heeft daar eigenaardige denkbeel- den omtrent de staathuishoudkunde. Nieuwe rijkdom wordt geboren, door inwerking van arbeid en natuurkrachten op kapitaal, zooals bekend is. Nieuwe rijkdom, daarvan houdt men zeer veel in die streekmaar van genoemde twee facto- rengebruikt men liefst zoo min mogelijk den arbeid en zoo veel men kan en niet kan de natuurkrachten. 'tis niet alleen met de waterlossingmaar ook met de bewerking van het hooi het gevalen wordt er werkelijk goed droog hooi ge wonnen dan heeft men dat stellig niet aan de goede en vele bewerking te dankenmaar speelt ook hier de natuurkracht de hoofdrol. In dien uitgestrekten polder telt men de jaar- lijksche schade van het water niet bij honderden, maar bij duizenden guldens. Omtrent de veeprijzen kan ik niets mededeelendaar de markten overal geschorst zijn. Iedere gemeente heeft zijne meer of minder doelraatige verordeuingen omtrent veeziekten met zijne keurmeestersdie veel of weinig, of in 't geheel geen verstand van vee of ziek vee hebben. Nu schreeuwt men overal om veeartsen en begint het verkeerde van gepatenteerde empirici in te zienmaar het zijn stemmen in de woestijn, want geen enkele veearts is thans beschikbaar. Dingsdag 26 September is aan de Klomp, station Veenen- daal, eene bijeenkomst van de Burgemeesters der omringende gemeenten gehoudenom eenige gelijkvormigheid in de ver- schillende verordeningen te verkrijgenvooral wat inter-com- munale belangen betreft. Aangezien in alle verordeningen de in- en doorvoer niet toegestaan isdan met eene gezond- verklaring van de plaats der herkomst, keuring enz.heeft men ten opzigte der landbouwersdie op de grenzen der gemeente wonen en in beide gemeenten hunne landerijen hebben bepaald.dat die landbouwers hun vee ter weide, over de gren zen kunnen brengenindien zij van een doorloopend toe- stemmings-biljet van beide burgemeesters voorzien zijn, tot zoolang de beide gemeenten vrij van besmetting zijn. Men houde hierbij in het oog, dat op de Yeluwe het vee des nackts op stal is, en over dag 1 of 2 malen naar de weide gedreven wordt. Verder is bepaald, dat indien de ziekte op eene boerderij uitbreekt, het zieke en verdachte vee dadelijk afgezonderd moet worden en rondom de plaatswaar zich het overige vee beviudt, een kring van minstens 250 ellen moet getrok- kcn worden. Overal waar die kring doorsneden wordt, plaatst men borden, met de woorden Yeepest, en mag geen vee dien kring in-, uit- of doorgevoerd worden. In de nabijheid van de grenzen der gemeente, wordt die kring ook op het grondgebied der nabu rige gemeente doorgetrokken. In enkele verordeningen treft men nog de volgende bepa- lingen aan Zonder voorafgaande toestemming der veehouders mogen geene kooplieden de stallen binnentreden. Alleen langs straat en grindwegenna zonsopgang tot zonsondergang is het vervoer van vee, mits niet afkomstig uit Zuid-Holland of Utrecht, toegestaan. Het slagtvee moet nog afzonderlijk gekeurd wordenafgemaakt vee moet gedragen of gereden maar niet over den grond gesleept, en moet zeer diep begraven worden. Het brengen of plaatsen van vee op openbare plaat sen is strafbaar, enz. enz. Gelukkig dat al deze maatregelen slechts voorzorgen zijn, en wij tot dusverre van de veepest verschoond zijn gebleven. De varkensziekte rigt groote verwoesting aan. Het voe- deren van zout schijnt een goed voorbehoedmiddel te zijn, en heeft men ook vele varkens behoudendoor ze, zoodra de ziekte zich vertoonde, aanhoudend eenige uren met zeep- water te borstelen. Ook heeft een geneeskundigenaar men verhaalt, een uitmuntend geneesmiddel ter verkoop gedepo- neerdin een winkel te Scherpenzeelbij Barend Kuiperg, wanrdoor het leven van vele varkens reeds gered zoude zijn. Meer kan ik u daarvan niet mededeelen. Dingsdag 3 October 1.1. is te Arnhem eene vergadering gehouden der bekende Commissie uit de Geldersche Maat- schappij van Landbouwbetreffende het latidbouw-onderwijs vraarvan alle leden tegenwoordig waren. Dezen keer betrof het niet zoozeer om het lager onderwijs dienstbaar te maken aan het landbouw-onderwijsdan wel het middelbaar onder wijs door de oprigting eener zoogenaamde provinciale land- bouwschool. De voorzitter, de heer Staringdie het plan ontworpen had, hetgeen in zijne Almanak voor 1866 gevon- den zal wordenstelt het plan der provinciale landbouw- school voor, geheel wat de vakken van onderwijs betreft in den geest zoo als destijds een plan door het bestuur der Groninger school aan den Minister was ingezonden. Het be treft eene kostschoolwaar zoons van gegoede landbouwers van hun 13de17de jaar zouden doorbrengen, en, nevens de andere kundigheden die tot eene goede opvoeding ver- eischt worden ook onderwijs in den landbouw en de hulp- wetenschappen zouden ontvangen hetzij tot voorbereidend onderwijs voor eene hoogere landbouwschool, hetzij om bij het verlaten der school hunne verkregene kundigheden in de praktijk toe te passen. Zij zouden dan op eene boerderij te midden van het landbouwbedrijf wonen en, ware het mo gelijk die boerderij in de nabijheid eener hoogere burger- school te verkrijgenalsdan van de lessen der burgerschool gebruik te maken. Behalve de kosten van oprigting, die in het plan niet genoemd waren, zouden de jaarlijksche kosten van onderwijs 9900 bedragen terwijl men rekende dat de uitgaven der boerderij door hare opbrengsten zouden gedekt worden. Zonder dit laatste toe te stemmen, kon de Commissie het plan ook wegens de financieele moeijelijkheden niet aldus voor- stellen, daar, indien men de opbrengst der collegiegelden na aftrek van het kostgeld op 1500 stelt, zoo als het plan opgeeft, n. 1. 30 leerlingen a 50, dan is er altijd nog een jaarlijkscb deficit van meer dan /8000, hetgeen waarschijn- lijk niet door de Staten van Gelderland en de Maatschappij van Landbouw zal bijgepast worden. Er werd besloten, aan de hoofd-afdeeling voor te stellen om zich met de provincie Overijssel te trachten te vereeni- genom van de gewestelijke besturen der beide provincien eene subsidie te verkrijgen tot oprigting eener zoodanige pro vinciale landbouwschool, waarbij een-derde der kosten als subsidie van het rijk zoude aangevraagd worden. Men had de nabijheid van Deventer als het geschiktste punt voor de oprigting van zoodanige school op het oog met de hoop de benoodigde gronden tegen billijke pacht van de stad te kun nen huren. De voorzitter der subkommissie wegens den veetyphus, G. J. Ilengeveld, heeft den minister van binnenlandsche zaken een rapport ingediend aangaande de werkzaamheden der kom- missie, hetwelk heden in de Slaais-Courant geplaatst is. Het behelst1°. Opgave van den toestand der ziekte. De kommissie zegt daarin dat het moeijelijk is dien door getallen en sta- tistiek mede te deelen. Eerst dan, wanneer de burgemeesters hunne nieuwe ziektegevallen alien aan de kommissie zullen hebben medegedeeld, zal hij een goed overzigt kunnen geven. 2°. Oorzaken der uitbreiding.3°. Wijze van geneeskundi ge behandelingHet verslag van de oorzaken der uitbrei ding luidt als volgt Oorzaken der uitbreiding.Zoo als vroeger bij mijn eerste rapport van 23 Aug. jl. is opgemerkt, is de noodlotige uit breiding van den rundveetyphus een gevolg van zijn gewoon beloopdoch ook grootendeels toe te schrijven aan de vee- markten van Delft en Botterdam. Maar behalve deze markten hebben daartoe ook medegewerkt de transporten van zieke of besmette dieren met drijven langs den wegvervoer met spoorwegenbooten, schuiten enz. naar de steden Amster dam LeidenGouda en misschien ook naar Utrecht. Nog eene andere oorzaak der uitbreiding ligt in de han- delwijze van sommige gemeentebesturen ten opzigte der maat regelen door ons aanbevolen. Deze werden geenzins altijd op- gevolgd. Het transporteren der dierenverzonden waar men ze slechts kon verkoopen, werd ook dikwijls niet belet, hetzij wegens het gebrek aan het noodige toezigt, hetzij wegens teligtschatting van het gevaar. Al de vetmesters hebbenuit vrees hun vee te verliezen door de ziekte, zooveel mogelijk daarvan verkocht, grooten deels in Engeland, maar voor een deel ook op de nederland- sche marktenen onder hen waren er die de ziekte verzwe- gen om hun vee als niet verdacht te kunnen verkoopen. Het is derhalve duidelijkdat zulke handelwijzen uiter- mate geschikt waren ter verbreiding eener veeziekte, die, ware er geen vee verplaatst, onmogelijk in zoo korten tijd zulk eene uitbreiding had kunnen bekomen. De kommissie werd dezen stand van zaken eerst gewaar door de ledig wordende weiden. Vroeg men naar zieken er waren er niet, terwijl de politie onvermogend was om een voldoend toezigt er op te houden. Thans echter, nu vele markten gesloten zijn, de invoer in Belgie belet en in Engeland bemoeijelijkt wordtonderwerpt men zich beter aan de wettelijke bepalingenen worden de overgebleven dieren aangegeven en afgezonderd of geslagt, in behandeling genomen of onteigend. Een afzonderingsstal is voor Schiedam in aanbouw en daar in zullen ook de zieke dieren opzettelijk aan verschillende wijzen van behandeling worden onderwovpen. Weder eene andere oorzaak van uitbreiding der ziekte ligt in den tegenzin van sommige gemeentebesturen om te ontei- genen. Sommige zijn steeds tot onteigening bereidals die door eenen deskundige noodig geoordeeld wordt, zoo voor zieken als verdachten. Anderen wenschen slechts alleen zieken tc onteigenen en te dooden, terwijl weder anderen niet willen onteigenen en alleen afzonderen. De reden dezer verschillende zienswijzen ligt grootendeels in vrees voor tekortkoming der gemeente-firiancien. Andere gemeentebesturen deelen weder in religieuse bezwaren van hunne ingezetenen, of men meent dat het gevaar voor be smetting niet zoo groot is als wordt opgegeven. Weder an deren zijn tegen de afmaking van zieken, omdat er ook ge- nezenof tegen de afmaking van verdachtenom dat er dan naar zij meenen, geen rundvee meer overblijven zou. Ook Vreest men een streng onderzoek der Bekenkamer naar abuizen. De kommissie kan voorbeelden aanwijzen van verbreiding door besmetting, als een gevolg van het niet onteigenen op gedane aanvrage: zeer ten nadeele van den Staat. Ook kan zij voorbeelden aantoonen, hoe gunstig de onteigening werkt bij schielijke toepassing om de ziekte te onderdrukken en uit te roeijen. Ten einde de aanvragen tot onteigening met niet meer opofferingen door den Staat te doen vergezeld gaan dan noo dig was, werden zij toegepast op slagtdieren in het begin der ziektewaarbij aan heeren burgemeesters der drie ge meenten SchiedamMathenesse en Kethel werd aangeraden het vleesch na afslagting te doen keuren, bij goedkeuring in te pekelen om later te verkoopen, de huiden onder politie- toezigt naar de looijerij te brengen en al de ingewanden en verderen afval der dieren mede onder politietoezigt te doen begraven, diep onder den grond en na bestrooijing met on- gebluschte kalk. Door het dralen en weifelen van enkele gemeentebesturen werden de diertn te laat geslagt en moesten voor de kon- sumtie worden afgekeurdterwijl een burgemeester de dieren in leven liet en niet onteigende, waardoor uitmuntende die ren wier vleesch nog zeer bruikbaar was en waarvan de on teigening was aangevraagd ter slagtingwegstierven en met huid en haar werden begravenen bovendien veel langeren tijd eene bron van smetstof bleven, waarmede de stallen en alles waarmede zij in aanraking kwamen, werden doordrongen. Dit bragt ontevredenheid onder de vetmesters te weeg en het kostte der kommissie eenige moeite om ze van pogingen tot strafbaar verzet terug te houden. Daartoe bragt veel bij de meeningdatbij taxatie door onsonteigening en wel tegen minstens de opgegeven som volgen moest. De kommissie kan hierbij nog voegendat zij in en om Schiedam altijd den toestandwaarin de dieren op het oogen- blik der aanvrage tot onteigening verkeerdenheeft in het oog gehouden. In dezen stand van zaken werd het zeer moeijelijk wat te doen, wilde men de besmetting niet al te vrijen loop laten. Daartoe werd er in overeenstemming met burgemeesters van sommige gemeenten bepaald, de slagting en het in kon- sumtie brengen van vleeschafkomstig van slagtveeverkee- rende in het begin der ziekte, toe te staan, na herhaalde keuring en al de noodige voorzorgen. De keuring van het vleesch geschiedt als het geheel koud en bestorven is, 2024 uren na de slagting. En zoo geschiedt het tot op heden. Slagtvee wordt wanneer het ziek wordt of verdacht isgeslagt. Het melkvee wordt in behandeling genomen en in hopelooze gevallen aangevraagd om te onteigenen, te dooden en met huid en haar te begraven. Hiermede schijnen de veehouders genoegen te nemenomdat er voor hen uitzigt bestaat dat zij eenige genezen dieren behouden. UIT WAABD EN GROET. October 1865. Door heerlijk najaarsweder begunstigd is er in den land bouw veel leven en beweging; sedert dat de oogst langen tijd uitmuntend is binnengebragtis ieder thans bezig zijne landerijen te ploegeneggen en zoo noodig eene betere ligging te geven, waarvoor de tegenwoordige droogte zeer gewenscht is en veel voordeel doet. Kweek en ander onkruid is binnen weinige dagen onschadelijk gemaakt en het land ontvangt daar door eene goede najaarsbraak. De oogst, hoewel nog wei nig gedorschen kan bevredigend genoemd worden. Het koolzaad in onzen omtrek gezaaidheeft in't begin veel van zware regen geleden en later (wat meest altijd het ge volg van veel regen is) van insektenbeide onheilen is het sedert eenigen tijd te boven en het is tegenwoordig een goed en geil gewas, de dunne plekken door de ritnaald vernield, kunnen met weinig kosten weer bijgeplant wordenen er zijn met dit werk al enkelen bezig, waarbij het mooije weder uitmuntend te stade komt. Het verbouwen van koolzaad breidt zich in onze omgeving meer en meer uit, en bijna algemeen wordt het op rijen gezaaid; diegene welke nog met de hand breedvverpig zaaijen, ploegen naderhandbij welgelukken het gewas op regels, dat ook goed voldoet. Yele handen zijn thans in Waard en Groet en den Anna- Paulowna polder werkzaam om meekrap te delvenbij enkelen wordt ze uitgeploegd in plaats van gedolvenwat van beiden het voordeeligste isdurf ik niet beslissen. Het is moeijelijk bij een groot getalaltijd goede en bekwame delvers te hebben, doch het is ook moeijelijk om de mee krap uit de diepe ploegvoren te zoekendaar ze toch met de ploeg meer aan stukken wordt gesneden en gekwetst. Bij laatst- genoemd werk, kan onder goed toezigt bijna alle man en jongens gebruikt worden, dat met delven het geval niet is, en alzoo is er met uitploegen geen gebrek aan volk te vree- zendat bij het delven wel eens het geval is. Voor de ploeg worden 4 en ook soms 6 paarden gespannen, welke alien zwaar moeten trekkenen drie sneden door een bed doen. De gedroogde racijn ziet er mooi uit, en de opbrengst kan

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 2