EENE BQEREAPLAATS. Holl. Maatschappij v. Laadbouw. Landbouw. Gebeurteaissea der Week Opeabare Verkoopixg Selijken last van de eigenaren, in plaats van op de bij de ver- ordening tot invoer bestenulen Woensdagiu den avond van den vorigen dag binnengebragt werd. lleden had alhier, op het land van den beer Mazes Tanis, aan den Aalsmeerderweg, de van wege de Holl. Maatschappij van LandbouioAfd. Ilaarlemmermeeraangekondigde Ploeg- Wedstrijd plaats. Door goed weder begunstigd, ten minste voor zoo verve men dit venvachten kon in de serie van regen- achtige dagen die wij tegenwoordig hebbenen waarin men zich zeer gevoegelijk zoude kunnen gaan verbeelden dat op onze gronden de koudwaterkaur toegepast wordt, ontbrak'het niet aan de noodige belangstelling en deelneming. Met vlag- gen en andere versieringen getooid, had de Hofstede van de heer Tanis een regt feestelijk aanzienhet penseel van een schilder waardig, daar de mededingersten getale van veer- tienmet hunne stevige paarden en ploegen, zieh aldaar ver- eenigden, om, na gedane loting, elk het voor hem bestemde stuk 'land te gaan beploegen. De ploegen uit verschillende onzer provincien waren er vertegenwoordigdmen vond er de Zeeuwsche naast de Gel- dersche wielploegde Engelsche wielploeg naast de Ameri- kaansche voetploeg de Zuid-Hollandsche naast de verbeterde Rockanje-ploeg. Allen werden door meesters in hun vak bestuurdzoodat het in de eerste plaats voor H.H. keurrneesters eene even zoo groote moeijelijkheid was de prijzen toe te kennen, als het in de tweede plaats voor de toesohouwers moeijelijk was te bepalenwelke der verschillende ploegen de voorkeur ver- diende. Zooals echtcr in alles, was ook hier onderscheid, al was het dan ook raaar weinig. De eerste en tweede Prijs, bestaande uit een Zilvereu Cy- linder-horologie met dito KettiDg, en een Zilveren Lucifers- doosje met 5 in geldwerden toegewezen aan de personen van Jan Lans en I)irk Soetersbeiden in dienst van den heer S. de Clercq IVz.landbouwer in deze gemeente. Ofschoon het oogenschijnlijk toevallig kon genoemd wordendat juist twee personen in dienst van eenen heer prijzen wonnen, laat zich dit verklaren door de uitmuntende constructie hunner ploegenhet was de boven aangehaalde verbeterde Rockanje- ploeg, die, daar de grond nog vochtig was, door haar ijze- ren rister veel op de andere ploegen met houten risters voor had, makende een goede, zuivere voor en werpende de ge- ploegde snede goed in haar geheel over. Met de toewijzing van den derden Try's deed zich eene moeijelijkheid op, daar HH. keurrneesters tusschen twee der beste ploegers niet wisten aan wien die toe te wijzen, en daarom voorstelden het lot te laten beslis3en, en, zoo als altijd, regtvaardig was dit ook heden daar het de Prijs, bestaande uit een zilveren Sigarenpijpje met 2.50 in geld, deed te beurt vallen aan den persoon van T. Breeschotenin dienst van den heer W. Meijerland bouwer alhier. Genoemde persoon had met de Geldersche wiel ploeg zulk schoon vverk geleverd, dat ieder hem den derden prijs toekende; doch eene fout, die hij bij het doen van een der laatste omgangen beging, noopte HH. keurrneesters hem gelijk te stellen met den persoon van P. Schoonin dienst van den heer Richard, mede uit deze gemeente, die met de gewone Zeeuwsche ploeg ook een goed stuk werk had geleverd. Ofschoon met een moeijelijken taak belast, verklaarden toch de keurrneesters, dat zij nooit met meer ambitie ploegwerk hadden opgenomendaar het minst geploegde land nog mees- terlijk geploegd was. Na afloop van een en ander werden door den voorzitter onzer Afdeeling, na eene korte, kernachtige toespraakde verschillende prijzen uitgereikt, terwijl elk der niet winnende mededingers eene gratificatie van 1.50 kreeg. Zoo liep tot algemeene tevredenheid dit feest in goede orde af, en zal nog long de herinnering er van in het geheugen van de tegenwoordig geweest zijnde personen blijven bestaan. Wij eindigen dit verslas: met den wenschdat nog dikwijls in onze gemeente dergelijke feesten mogen plaats vinden, als strekkende zij tot bevordering van een goeden geest en tot aanmoediging van onze bouwknechten en arbeiders. Ilaarlemmermeer26 October 1865. J. C. v. d. B. Jr. UIT ZEELAND. Goes, October 1865. Tnl van couranten-artikels en niet het minst de uit de Staats-Courant overgenomene lijsten aangaande de in de pro- vincie Zuid-Holiand hcerschende veeziekte, hebben ook hier "hare uitwerking niet gemist. Bijna alle gemeentebesturen maakten verordeningen op den in- of uitvoer van vee, of ver boden die ten eenenmalewaardoor wijnaar we hopendeze plaag hier zullen kunnen weeren. Dikwijls wordt er in deze provincie geklaagd over onze afgesloten Jiggingmaar niet te ontkenuen valt het, dat bij orostandigheden als de nu hcerschende runderpest, deze ligging groote voordeelen ople- vert, wijl ze eene volkomene afsluiting van besmette streken mogelijk maakt. Iloewel de genomen maatregelen, vooral het verbieden van den uitvoer, waardoor de geheele handel gestremd wordt, <le goedkeuring van velen niet wegdragengeloof ik toch te mogen beweren, dat die, met het oog op het gevaar waar- aan onze veestapel blootstaat, in elk opzigt te verdedigen zijnen integendeel de gemeentebesturen alien lof verdienen voor de voortvarendheid, waarmede zij deze zaken behandeld hebben. Een gedeelte van dien lof komt echter ook het hoofdbestuur onzer Maatschappij van Landbouvv toe, en vooral haren voorzitter Mr. Picke te Tholendie aan deze bewe- ging den eersten stoot gegeven heeft door de leden der Maatschappij en in 't bijzonder de afdeelingsbesturen op te wekken alles iu het werk te stellen tot bevordering der maatregelendie strekken konden tot wering der ziekte enom niet te spreken van het aan den Koning ingezonden adresvervolgens door het toezenden aan alle leden van een menigte stukkenop de ziekte betrekking liebbende veel nut hebben gestickt. Gelukkig bleven wij tot heden verschoond. De varkens- ziekte echter eischte in den loop van den zomer ook hier hare slachtoffers. Zij bleef zich evenwel slecbts tot enkele stal- len bepalen, en is voor het oogenblik, wat Zuid-Beveland aangaat, als geweken te beschouwen. Doch lang genoeg stilgestaan bij al deze ellende en het oog liever gewend naar het meer verblijdende dat onze boerderij oplevert. Wij mogen dan wel eerst letten, hoe uitnemend goed overal, bijna zonder uitzondering, het jonge koolzaad staat, en hoe- veel goeds de gevallen regen daaraan gedaan heeft. Die regen kwam ons tevens uitmuntend te stade bij het zaaijen der wintergranen'tgeen zonder deze zeer lastig zou gegaan zijn. Yerreweg het grootste deel van het graan is in den grond en reeds staat het op verscheidene plaatsen boven. Van slakken zullen we door de voorafgegane droogte waarschijnlijk niet veel last hebbenmeer van allerlei onkruiddat vroeger niet kon ontkiemen bij gebrek aan vocht, en nu met magt zal te voorschijn komen. Voor het zaaijen der tarwe is het eene algemeene gewoonte die te „kalken" waardoor men de ontwikkeling van smetkoren of poppe, uredo caries (zie van Hall Landh. Plora biz. 285) meent te kunnen tegengaan. De bewerking van het zooge- naamde kalken bestaat in het overgieten der voor de zaai bestemde tarwe met versch zeewater terwijl er vervolgens eene goede hoeveelkeid kalk wordt bijgevoegd. Alles wordt daarna flink door elkander gezet en blijft dan eenigen tijd staan. Als eene eenvoudiger wijze vau bewerking gebruiken eenigen, reeds gedurende meerdere jarsn met het beste gevolg, een Engelsch, hier verkrijgbaar gesteldmiddel met hetzelfde doel Het gebruik daarvan levert het voordeel minder tijd van bewerking te bevorderenterwijl bij het gebruik van een rijenzaaijer de groote kalkluilen dikwijls bezwaar opleveren, 'tgeen met dit middel geheel ontgaan wordt, daar het zich uiterst fijn verdeelt. Het meekrap delven blijft uitmuntend gaandoor het wei- nige verlet dat de delvers haddenis het hier en daar reeds afgeloopen'tgeen bij de meesten voor den eersten der vol- gende maand het geval zal zijn. Voor zoo verre men daar- over nu reeds kan oordeelenzal de opbrengst over het al- gemeenzonder bijzonder hoog te vallen, toch vrij wel zijn; ik hoorde reeds van menigeen, die van 2500 tot 3000 k°. raciue per bunder van zijne tweejarige meekrap reedde. Bo- vendien zijn de prijzen een weinig opgaande. In het begin van de teelt betaalde men 13.50 per 50 k°. racine, terwijl nu 'gemakkelijk 15 en iets daarboven hooger te bedin- gen valt. CARBOL-ZUUR. Aan N°. 6 van Be Runderpest ontleenen wij het volgende In Be Runderpest" N°. 3 las ik eene aanbeveling van het Carbolzuur als praeservatief- en desinfectatie-middel. Proeven daarmede bij acht verschillende koppels vee, welke naast of bij runderpest-zieken geloopen haddengeven mij echter geen groot denkbeeld van het voorbehoedend vermogen daarvanbij ieder der koppels toch deden zich later ziekte- gevallen voor, niettegenstaande alle daartoe behoorende run- deren zeer zorgvuldig met carbolzuur waren behandeld. 't Is natuurlijkdat men in tijden als dezen vele en velerlei proe ven en onderzoekingen doet, en dit is ook te prijzen, mits de resultaten daarvan dan evenzeer openbaar worden gemaakt bij voor- als bij tegenspoed. Akker-Oord nabij Gouda, J. B. Snellen. 17 October 1865. Volgens de berigten in de Staats-Courant zijn in de week van 15 tot 21 October, 654 runderen door de veeziekte aan- getast, daarvan gestorven 109, afgemaakt 111hersteld, 162; nog in behandeling 372. Sedert den aanvang der veeziekte zijn aangetast 5420, ge storven 1887; afgemaakt 1183; hersteld 1509. Van de ruim 70 gemeenten, waaruit opgaven zijn verstrekt, wordt uit een dertigtal gemeld dat de ziekte geweken is of geen nieuwe gevallen meer voorkwamen. De nieuwe gevallen komen hoofdzakelijk voor in Berkel en Rodenrijs 54, Hof van Delft 23, Kethel en Spaland 92, Maas- land 68, Overschie 59, Schipluiden 33, Vlaardinger-Am- bacht 39. In N°. 8 van Be Runderpest" is het Koninklijk besluit, houdende verbod van in- en doorvoer van vee buitenslands medegedeeld; doch tot onze bevreemding vinden wij noch in dat nommernoch in N°. 9, een oordeel der redactie ora- trent dezen zoo gewigtigen maatregel. Ook de Purmerender Courant zwijgt daarover geheel. In Alkmaar werd het Koninklijk besluitbetrefFende den uit- en doorvoer van vee, den marktbezoekers op den 30sten bekend en veroorzaakte geen geringe ontstelteniswijl daar- door het vervoer over Rotterdam naar Londen gestremd werd. Men hoopt thans met stoombooten van uit het Nieuwe Diep den uitvoer naar Engeland te kunnen voortzetten. Al- gemeen verwachtte men van dezen maatregel een zeer nadee- ligen invloed voor den veehandel, en groote schade voor de veehouders, in dit tijdperk van het jaar, waarin zulk een be- langrijke afzet van vee naar elders plaats heeft. Door een groot aantal veehandelaren en veehouders in Gel- derland is een adres gerigt aan Z. M. den Koning, waarin zij verzoeken dat, met wijziging van het laatste koninklyk be sluit, de doorvoer van vee langs eene bepaalde lijn, met name langs den Rijnspoorweg, of te water, zoowel uit Pruissen, als door de afgesloten en bewaakte streek worde vrijgelaten, onder behoorlijk toezigt en bewaking, waarvan de kosten des noods ten laste der vervoerders konden worden gebragt. De Gemeenteraad van Delft heeft in de laatste raadsverga- dering besloten, de veemarkt over 8 dagen weder te openen, wanneer de Regering zich daartegen niet verzette. De pokziekte onder de schapen op Texel neemt af. Deze week is te Londen van regeringswege eene opgave van de runderpest openbaar gemaakt, aanwijzende den loop dier ziekte zoo ver zij door officiele berigten aan de regering bekend is geworden. Volgens die opgave zijn in Engeland en Schotland sedert het uitbarsten der kwaal 14,083 runde ren aangetast, 5119 afgemaakt, 6711 gestorven, 707 her steld, en thans 1546 in behandeling. Het aantal nieuwe ziektegevallen heeft in de met 14 October geeindigde week 1054, en in de met 21 October geeindigde week 1729 bedragen. IN HET BU1TENLAND. Oostenrijk en Pruissen hebben zich op zeer ongunstige wijs uitgelaten over de Duitsche senaatdie te Frankfort zetelt. Men ziet daarin een voorbode van hun strevenom op de regten der vrije stad inbreuk te maken. De kleine Duitsche Staten beijveren zich daarom ook, om zich tegen het overwigt der Duitsche Grootmagten te beveiligen. De President der Vereenigde Staten toont meer en meer tot eene verzoenende politiek over te hellen. Aan verschil lende der voornaamste beschuldigden is reeds gratie verleend en men vermoedt, dat die ook aan Bavisden voormaligen President der Zuidelijke Staten, zal te beurt vallen, als het vonnis over hem zal zijn geveld. Het leger wordt langza- merhand op den voet van vrede teruggebragten handel en verkeer beginnen overal toe te nemen. De toestand der vrijverklaarde en onverzorgde slaven in het Zuiden is echter nog zeer deerniswaardigen zal het niet gemakkelijk vallen, hierin spoedig verbetering te brengen. De Keizer en Keizerin van Frankrijk hebben zich meer- malen in de ziekenhuizen der choleralijders opgehoudenom zich van hunne goede verpleging te verzekeren. De ontruiming van Rome door de Fransche troepen wordt voorbereid. Bij het pausselijk bewind wint de overtuiging veld, dat eene betere verstandhouding met de Italiaansche Regering voor eigen veiligheid noodig wordt. Frankrijk zal waarschijnlijk ook eerlang den Keizer van Mexico aan eigen hulp overlatentot welk besluit de verto- gen van de Regering der Vereenigde Staten tegen deze on- dersteuning wel veel zal hebben bijgedragen. Vermoedelijk zal (lit hlaanwe vitriool (zwavelzuur koper oxydule) zijnzoo als bekend het werkzaamste middel ter vernietiging der kiem- sporen van de brandzwain op bet zaaigraan. Hed. Heden overleed onze Broeder en Behuwdbroeder, de Heer JAN LAMBERTUS VERSCIIUER, Oud-Controleur bij den Waarborg van Goud- en Zilvenverkenin den ouderdom van 81 jaren. Amsterdam, P. J. VERSCIIUER. 29 October 1865. Wed. VERSCHUERStuten. Men zal op Maandag den 13den November 1865, des voor- middags ten 11 ure, door den Notaris C. SIEMERS, in het Logtment „Veerburg", in den Anna-Pauwlouma-Polder Gemeente Zijpein het Openbaar doen verkoopen: Eene IIUISMANSWONING met AAN- en BIJGETIMMER- TEN, benevens ERF en LANDERIJEN, te zamen groot ruim 38 Bnnders; zijnde vruchtbare Kleigrond, bekend onder den naam van Sckorgrondstaande en gelegen aan den Koegras- Zeedijk langs het Noord-Ilollandsch Kanaalbij de nieuw gemaakte Schutsluis, in het Noord-Westelijk deel van den Anna-Paulowna- PolderGemeente Zijpe-, zijnde zeer voordeelig gesitueerd tot afvoer van Producten en aanvoer van Bouwmaterialen en Mest. Alles breeder bij Biljetten omschreven. ]\r*> De Goederen zijn vrij van grondlastente weten de Gebouwen tot primo Mei 1877 en de Lande- rijen tot 1885. Het Bocwland kan worden aanvaard onverwijld na de toe wijzing, het Weiland primo Januarij en de Gebouwen primo Mei 1°866. De Bewijzen van Eigendom en Voorwaarden der Verkooping liggen ter lezing ten Kantore van bovengenoemden Notaris C. SIEMERS, aan de Schagerbrugin de Zijpe.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 2