- 180 Men is Jiet op eenigzints laag gelegen land omgekeerd daar het vee zooveel vertrapte, dat de consumtie vervijfvoudigd werd. Algemeen daoht mendat het vee tot aan den winter met volop gras in de weide zou kunnen blijven; doch de staltijd is daar, en veel vee is reeds gestald; het laat ge- wonnen hooi komt nu uitmuntend te stade. Het verbouwen van suiker-beetwortelen voor eigen gebruik neemt in Waard en Groet, alsook in den Anna Paulowna- polder meer en meer toe, daar de ondervinding heeft geleerd dat het een uitnmntend en gezond wintervoedsel is voor koeijen schapen en ook voor paardenzoowel voor het leveren van zuivel als voor het vetmesten zijn zij uitstekend. Genoemd gewas heeft van de droogte in den voorzomer veel geleden waardoor vele planten niet zijn aangeslagen; enkele stukjes moesten omgeploegd wordendoch de overgeblevene hebben eene mime opbrengst geleverd. De gezondheidstoestand van het vee in onze omstreken mag algemeen bevredigend genoemd wordende zoo zeer gevreesde veeziekte heeft zich hier nog niet geopenbaarden van de pok- ziekte onder de schapen op Texel wordt weinig meer vernomen. De weekmarkt van vee enz. te Schagen wordt geregeld ge- houden doch ieder moet bij zijn vee een bewijs van het gemeente- bestuur kunnen vertoonen, dat het niet van verdachte of besmette plaatsen af kornstig is. De verordening op den in-uit- en doorvoer is door ons gemeentebestuur eenigzins gewijzigd en gemakkelijker gemaakt, nl. wat de bepaling betreft, dat geen vee in onze gemeente in- of doorgedreven mogt worden of het moest eerst acht dagen buiten de gemeente quarantaine hou- den"; dit is nu op verzoek van eenige ingezetenen opgeheven en ieder mag nu met de noodige bewijzen voorzienvrij uit- en invoeren. De zienswijzen zijn hieromtrent zeer verschil- lend, velen zijn van gevoelen dat de verordening op den in- uit- en doorvoer streng gehandhaafd moet worden, aangezien in Zuid-Holland voor en na nog nieuwe geraeenten worden aangetast en het gevaar van verspreiding alzoo nog niet geweken is. Schrijver dezes is ook voor streng toezigt op in-, uit- en doorvoer, ten einde misschien groote rarnpen te voorkomen ook bijna alio deskundigen zijn van dat gevoelen doordrongen al heeft men nog geen zekerheid, dat men daardoor van dezen noodlottigen ramp bevrijd zal blijven. OVERZIGT VAN DEN MEEXEAPHANDEL, Aan het jnarberigt van de heeren JF. C. Foule, dd. 16 No vember 1865, ontleenen wij het volgende: Ofschoon de meekrsp zich eenigermate hersteld heeft van de zeer lage prijzenwaarop zij voor ongeveer een jaar stond en de handel ook na het eindigen van den Amerikaanschen oorlog wat meer uitgebreidheid heeft gekregenzoo is de in- vloed van deze gebeurtenis toch niet zoo belangrijk geweest als velen verwacht hadden. De uitvoer naar Amerika is even- wel in de laatste maanden niet onaanzienlijk geweest en heeft dit veel bijgedragenom een goeden steun aan onze markt te geven. De voornaamste oorzaak van de lage prijzen van meekrap in November van het vorige jaar (/17 a/17% voor goede onberoofde), namelijk eene zeer gedrukte geldmarkt, bleef ook in de volgende maanden bestaan. Eerst toen de zaken in Amerika plotseling een gunstige wen ding namen, kwam meekrap in eene veel betere stemming, lteeds in de laatste dagen van April werd bij goeden kooplust 118% a/19 voor goede onberoofde besteed, en vertoonden de prijzen in Mei zelfs nog eene verdere verhooging van 2 a 3. De binnenlandsche behoefte ontwikkelde toen meer vraag, terwyl zich ook voor uitvoer meer koopers deden vinden. De maanden Junij en Julij gingen onder vrij geregelden handel voorbijbet uitblijven van groote aanvoeren van katoen, waarop men na het sluiten van den vrede meer of minder had gere- kendbragt toen echter voor meekrap weder eene minder gun stige stemming te weeg, zoodat men in Augustus wel zoo gemakkelijk kon koopenen niettegenstaande den steundie de vraag voor uitvoer naar Amerika nog aan de markt gaf in September zelfs nog iets lager teregt kon komen. Het aan de markt komen van het nieuwe gewas mag hierop welligt niet zonder invloed geweest zijnde hoofdoorzaak van deze flaau- were stemming moet echter voornamelijk .gezocht worden in de omstandigheid dat de katoenfabrieken in dien tijd weder door schaarschheid en hooge prijzen van hare grondstof in de lang gewenschte verlevendiging der werkzaamheden werden beperkt en dat de prijzen van meekrap op de Eransche markt ook eene vrij gevoelige daling ondergingen. De eerste nieuwe onberoofde van het gewas van dit jnar werden in de laatste dagen van Augustus aan de .markt ge- bragt, en werden tot /19 a /19% verhandeld. De stemming bleef bij beperkten kooplust onveranderd tot in de helft van October. Wat levendiger kooplust voor behoefte, in vereeniging met eenige vraag voor Amerika, bragten de prijzen voor goede nieuwe onberoofde op 21, en was de handel tot deze prijzen zeer levendig. De producenten vorderen dien ten gevolge in de laatste weken hoogere prijzendie echter niet besteed kunnen worden, en is de handel daardoor thans ook minder uitge- breid. Wat in goede kwaliteiten tot vorige prijzen aangeboden wordt, blijft steeds coulant koopers vinden. De handel in racijn was zeer onbelangrijkde eerste par- tijtjes vonden in Augustus koopers tot 15 -welke prijs echter spoedig niet meer te bedingen was. Later werd tot /13% en 14% afgegeven, doch daar de producenten bij den lagen stand der prijzen algemeen de voorkeur daaraan geven bun produkt te stampen, komt in vergelijking met vroe- gere jarenzeer weinig rrcijn aan de markt. Bij kleine aan- biedingen zijn de prijzen later ook weder beter gewordenen wordt nu voor puike kvaliteit 16 gevorderdwaaronder moeijelijk te koop is. Afwijkende of zwaar belaste partijen worden lager aangeboden, namelijk/1515%. doch vinden weinig nemers. De drooge en warme somer heeft op het gewas, dat thans aan de markt komt, zeei gunstig gewerkt en mogen wij bet wat de kwaliteit betreft, onder de beste jaargangen rangschik- kenzoowel wat uiterlijk als krachtig verfgehalte betreft. De kwantiteit valt algemeen mede, en mogen wij op goede gron- den aannemendat het gewas zal urtlcveren 9000 a 10,000 vaten in dit jaar, tegen 9000 10,000 1864 en 15,000 16,000 1863. Dat de opbrengst in dit jaar niettegenstaande den gunstigen zomer, die van het vorige niet overtreft, vindt daarin zijne oorzaak, dat de cultuur in de laatste jaren aanmerkelijk is ingekrompen ten gevolge van de lage prijzen. Wanneer de weersgesteldheid in den afgeloopen zomer minder gunstig was geweest, -zou de teelt van dit jaar aanmerkelijk kleiner zijn uitgevallen. Persoonlijk hebben wij ons hiervan overtuigd, en mogen hierbij ook niet onvermeld latendat de gewassen van de eerstvolgende jaren eene nog veel kleinere hoeveelheid zullen opbrengeu. Bij de zeer lage prijzen in de beide laatste jaren hebben de producenten meer voordeel bij andere artikelen kunnen vinden, en is dien ten gevolge van meekrap veel min der uitgeplant, wat ztch in de eerstvolgende jaren door klei nere opbrengst zeer zal doen gevoelen. Op grond van deze omstandigheid spreken wij onze bepaalde overtuiging uit dat de prijzen, hetzij wat later of vroeger, eene goede verbetering zullen ondervinden. Dat dit misschien nog maanden duren kan is mogelijk, maar wanneer het eenmaal gevoelig blijken zal dat de productie van meekrap zoo aan merkelijk geleden heeft, kan het niet anders of de prijzen moeten daarvan ook den invloed ondervinden en eene ver hooging te gemoet gaan. Aan den anderen kant is er voor eene verbetering der prijzen ook nog genoeg waarschijnlijk- beid, wanneer wij in aanmerking nemen dat de katoenfabrieken toch langzamerband meer bedrijvigheid ontwikkelenen dat elke verlaging van de katoenprijzen door ruimeren aanvoer van dit .artikel te weeg gebragt, op meekrap gunstig moet werken. De tegenwoordige prijzen staan bovendien altijd Dog ver beueden een gewoon middelmatig standpunt, en onder het cijfer waarop het gewas bij goed uitvallende hoeveelheid den producenten te staan komt, zoodat wij met voile gerustheid de tegenwoordige positie van het artikel als zeer gezond mogen beschouwen. De meekrapcultuur in de Noord-IIollandsche polders heeft in bet afgeloopen jaar, den lagen stand van het artikel in aan merking genomen vrij goede resultaten opgeleverd. De kwali teit van het produkt uit die polders is ook thans weder zeer goed en wordt, zoowel voor uitvoer als voor de binnenlandsche behoeftegaarne gekocht. De zorg, die men daar, bij het be- reiden van den wortel tot poeder, aan de fabriekaadje besteed, wordt ruimschoots opgewogen door den coulanten aftrek die dat produkt over het algemeen kan vinden. DE VEEZIEKTE IN ENGELAND. In Engeland is den llden November verschenen het rap port eener Gommissie van veeartsenijkundigen en landbouw- kundigendoor de Begering benoemd om maatregelen voor te stellen tot het bestrijden der heerschende veeziekte. De Commissie verklaart de tegenwoordige ziekte te zijn de runderpest, die ook in vorige eeuwen in Engeland heerschte, en van zeer besmettelijken aard is. Zij stelt voor, dat de Begering de magt verkrijge tot het verbod van alle vervoer van vee, van de eene naar de andere plaats. Dat voor een bepaalden tijdalle markten of publie- ken verkoop van vee worden verboden. Dat alleen het ver voer van slagtvee, met bepaalde vergunning, worde toegelaten, met verpligting tot dooding binnen een kort tijdsbestek in daartoe aangewezen slagthuizenen alleen in gezonde streken. Dat de besmette streken door cordons van de gezonde stre ken worden afgescheidenen dat de plaatsenwaar een geval van veeziekte voorkomt, terstond voor besmet worde ver- klaard. Uitvoer van vee uit die besmette streken zou vol- strekt verboden zijn, maar het vleesch van geslagte dieren, onder bijzondere vergunning en met de noodige voorzorgen, mogen worden verzonden. Zij aclitendat de magt tot het in beslag nemen en afmaken van bet vee kon worden inge- trokken; daar dit slechts, waar enkele gevallen voor het eerst voorkomen, is toe te passenen in het algemeen belang is; doch dat bij meerdere uitbreiding dit zou moeten gepaard gaan met schadevergoedingen zij de bezwarenom partiku- fieren schadeloosstelling uit de algemeene schatkist te beloven, onoverkomelijk achten. Wat het vee uit het buitenland betreft, stellen zij voor, dit zonder uitzondering op de plaats van landing te slagten en dat daarvoor eenige bijzondere havens worden aangewezen. Zoolang de ziekte duurt, wenschen zij dat het verboden zijvee op gemeene weiden of niet afgesloten land te laten loopen. Eindelijk verlangen zij eene regeling, waardoor uit alle gemeenten geregelde berigten omtrent den gezondheidstoestand van het vee worden verkregen. De minderheid der Commissie, de landbouwkundigen, heb ben echter een afzonderlijk rapport ingediend, waarbij zij verklaren zich geenszins te kunnen vereenigen met den voorge- stelden maatregelora alle vervoer van vee te verbiedenen het zeer gevaarlijk achtenom den uitgebreiden veehaudel in een vleeschhandel te willen veranderen; terwijl zij tevens van mee- ning zijndat ook het vervoer van mager- en fok-vee moet worden vrijgelaten, met vrijbiljetten, bewijzende dat het vee uit gezonde streken afkomstig is. "Volgens de MarJclane Express, deelt de meerderheid der landbouwers en van het publiek de zienswijze van de min derheid der Commissie, en vinden de krasse voorstellen wei nig aanhangers. Het zijn inzonderheid de veeartsendie het stelsel van afmaken en belemmeren van alien handel voor- staanterwijl de veehouders de voorkeur geven aan het be- proeven der genezing, en deze achten, dat door de te strenge bepalingen een kwaad geschapen wordt, niet minder schade- lijk dan de veeziekte zclve. VEEZIEKTE in den WAABDEBPOLDEB. In het vorig nummer deelden wij mede, dat den 15den November op nieuw aldaar een rund door de ziekte was aan getast, en dat de maatregel beraamd werd om den geheelen koppel af te maken. Hieraan is gevolg gegeven bij besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland van 16 November 1865 waarbij de onteigening ten algemeenen nutte is gelast van 19 koeijen, toebehoorende aan de Wed. C. Nelis te Haarlemmerliede en Spaarnwoude, op grond van de schriftelijke verklaring van den provincialen veearts van 14 November, luidende als volgt: „dat vijf koeijen, loopende in den Waarderpolder, onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude, en toebehoorende aan de weduwe C. Nelis aldaar, zijn gestorven of afgemaakt, waar- van zeker vier en waarschijnlijk ook de vijfde lijdende waren aan runderpest;" „dat de overgeblevene negentien koeijen van denzelfden kop pel als zeer verdacht zijn te beschouwen „dat hetter voorkoming van verdere besmetting den ge- noemden deskundige raadzaam voorkomtdie overgebleven ne gentien koeijen te onteigenen j" en met overwegin-g, dat de bovengenoerade gevallen van run derpest de eerste zijn, welke zich, voor zooveel bekend is, bin nen de provincie Noord-Holland hebben voorgedaanen dat welligt, wanneer de koppel, waarin die gevallen zijn voorge- komen, geheel onschadelijk wordt gemaakt, de veestapel in dit gewest voor verdere besmetting kan worden gevrijwaard. Van Zatnrdag op Zondagnacht daaraanvolgendeheeft het afmaken plaats gehad; daar er sedert eene koe ziek was ge worden, zijn er achttien stuks als gezond gedood. Bij de lijkopening meende men bij enkelen teekenen van aanvang der ziekte te ontdekken. Het vleesch is gezond en voor het gebruik geschikt verklaard. Het bedrag der schadevergoeding was f 2240. Sedert hebben zich geen gevallen van ziekte voorgedaan noch bij den anderen koppel vee van de Wed. Nelis, noch bij de koeijen van de beide andere veehouders in dezen polder. In den ochtend van 23 dezer was echter bij een van dezen eene koe plotseling doodgevallenomtrent de oorzaak van dit sterfgeval was echter nog niets bekend. Bij koniuklijk besluit van 15 November is, ten aanzien van het houden van markten en openbare verkoopingen van ruudveebet volgende bepaald Art. 1. Het houden van markten en openbare verkoopin- iren van rundvee, voor zoo ver het door gemeenteverordenin- gen blijft vrijgelaten, is verboden: 1°. binnen de lijnen van afsluitingaangewezen naar aan- leidino- van art. 2 van Ons besluit van 23 October jl. (Slants- blad n°. 122), en 2°. buiten die lijnen, in de streken of gemeenten, waar- van de aanwijzing door Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken door plaatsing in de Slaals-Courant ter algemeene ken- nis zal worden gebragt. Art. 2. Ons tegenwoordig besluit treedt in werking met den dag der afkondiging in het Staatsblad. De Minister van Binnenlandsche Zaken !heeft bekend ge maakt dat ,,Vee, bestemd voor Engeland, in spoortreinen de lijnen van" afsluiting kan overgaanmits voorzien van een bewijs van dispensatie en met inaehtneming van het volgende Het bewijs van dispensatie wordt afgegeven door den burgemeester van de plaats, waar bet vee wordt ingeladen. Dit bewijs moet de dagteekening, het aantal en de soort van vee ver- melden. Het vee moet worden ingeladen onder politietoezigt en over de lijn gevoerd in geplombeerde beestenwagens. Te Botterdam moeten de wagens onder polietietoezigt worden ontzegeldhet vee uit de wagens gelaten en onmiddelijk in de vaartuigen, naar Engeland bestemd, overgeladen ofinmid- dels afgezonderd worden op plaatsenwelke van gemeentewege zullen worden aangewezen. Binnen de lijn mag geen vee worden op- of afgeladen. Na ieder transport van vee moeten de wagens zorgvuldig worden gereinigd met heet waterdaarna bestreken met chloorkalk, waarmede ook de bodem der wa gens moet worden bestrooiden overgoten met carbolzuur- houdend water." In de week, eindigende den llden November, zijn in Zuid-Holland aangegeven als door de veeziekte aangetast 983 runderengestorven 110, afgemaakt 234, hersteld 563. Sedert het uitbreken van de ziekte zijn aangetast 7725 run deren, gestorven 2505, afgemaakt 1893, hersteld 2209. In twee geraeenten, Woerden en Woubrugge, heeft de ziekte zic

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 2