190 1°. Warden gelezen de navolgcndc ingekomen slutken: a. Brief van Iieercn Gedepuleerde Staten van 30 September 1865,, liouderide berigt van ontvangst der vastgestelde verordening tot wering van vecziekte. b. Eenige Staats-, Provineiale cn Weekbladen. 2*. Aan de ordo is de behandeling der Begrooting voor 1866, cn wordt goedgevonden te bcginnen met de Uitgaven. Volgnurnmers 30 tot 32 goedgekeurd. Volgnr. 33. Jaarwedde Gemeente-ontvanger. De Voorzitter merkt aan, dat bij do afscbaffing der plaatselijke verbruiksbelastingen de werkzaam- beden van den Gemeente-ontvanger verminderenzoodat welligt-ook bet tractement voor vermindering vatbaar is. De heer Spaans acht zulks billijk. Wordt besloten de post onvcranderd goed te keurencn op de zaak zelve nader terug te komen. Volgnurnmers 34 tot 41 goedgekeurd. Volgnr. 42. Huur van het Raadbuis. Be Voorzitter merkt aan, dat bet Raadhuis wat klein -wordt; nadat de beer Knaap zeide bet beste te ach- tcn cm een nieuw Raadbuis te bouwen cn besloten was daarovcr nader te sprekenwordt de post goedgekeurd. Volgnurnmers 43 tot 56 goedgekeurd. Volgnr. 57. De Voonitter merkt aan, dat, wil men de Secrelarie ver- grooten, deze post daartoe alsdan behoort te wordcn verhoogd. 'De beer 'IHooft wil, dat het bouwen van een Raadhuis niet langer worde uilgesteld; zulks kan plaals hebben zonder bczwaar voor de ingezetenen. De heer Spaans zcgt, dat zulks mogelijk zou zijn, wanneer er geld tcr leen was te krijgen zonder interest. tie heer Verploegh wil de post verhougen met 150, met het oog op de vergrooting der Secrelarie; welk voorstel wordt verworpen. De heer Spaans stelt daarop voor 300; dit voorstel wordt mode verworpen. De post wordt daarop goedgekeurd. Volgnurnmers 58 tot 61 goedgekeurd. Volgnr. 62. Op voorstel van den heer Spaans, wordt algcmeen besktten 2,000 op de begrooting te brengen voor rcgcnwaterbakken met pom pon, bij de scholen in de dorpen. Volgnurnmers 63 tot 65 goedgekeurd. Volgnr. 66. De heer Spaans komt deze post te laag voor. Reeds jaren achtereen wordt er op de begrooting 1,000 geraamd voor cene be- graafplaats te Nieuw-Vennepdoch Idtkens worden die gelden voor een ander doel gebruikt; spreker wil de post met nog 600 verhoogen. De Voonitter zegt, de zaak eener begraafplaats te Nieuw-Vennep nog cens goed overdacht te hebben; doch is tot de overtuiging gekomen, dat het zeer onbiilijk zou zijn, aldaar een kerkhof aan te leggen. J5r is in de gcmecnte eene burgerlijke begraafplaats, wanneer men er nu nog een maakt, waar is dan de grens, dan zou men eindelijk bij al de scholen een kerkhof moeten maken, terwijl de Roomscli-Calhdliekcn er tocli geen gebruik van maken. De heer Verploegh merkt aan, dat de afstand van den Leeghwater vecl verder is naar het Kruisdorp, dan van daar naar den Spaarnwou- derweg, alwaar de burgemcester mecnde, dat ook een kerkhof moest komen De Voonitter spreekt zulks tegcncn zcgtdat de afstand van Half- weg en de Badhoeve even groot is. De heer Spaans merkt aan, dat bij Halfweg een algcmeen kerkhof is; didr is dus in de behoefte voorzien; maar in de behoefte die er bestaat van den Leeghwater tot het Kruisdorp is niet voorzien; de uitgestrckt- heid maakt zulks echler noodzakelijk. De Voonitter is er tegen, daar het de gemeente geld zou moeten kosten. De beer 'IHooft herinnert dat, toen het kerkhof aan het Kruisdorp is gemaakt, zulks eenigzins geschied is onder de belofte dat er ook een te Nieuw-Vennep zou worden aangelegd. Spreker wil zijn toen gegeven woord gestand doen, en is dus voor den aanlcg van cene begraafplaats te 'Nieuw-Vennep; ook is de afstand van den Leeghwater naar het Kruisdorp vcel grooterdan van den Lynden. De Voonitter merkt aan dat een derde der ingezetenen er aan be- taalt, zonder er gebruik -van to maken De heer 'IHooft voert ook nog aan, dat de begraafplaats aan het Kruisdorp te klein zal worden. De Voonitter meeutdat zulks nog wel wat zal duren; spreker acht hot eene weelde, anders niet. De heer Knaap is er niet tegenmaar bij acht den afstand van bet fort Schiphol even ver als van den Leeghwater. Do Voonitter brengt in stemming het voorstel van den heer Spaans, om de post to verhoogen met 600. Dit voorstel wordt aangenomen met acht slemmen tegen een, zijnde de stdra van den Voorzitter. Volgnr. 67. De heer Spaans meent.dat, wanneer het de bedoeling is in dit jaar de markt geheel op te boogen alsdan de raming van/100 voor 1866 goed is. Is dat echter niet bet geval, dan is de post te laag geraamd. De heer 'I Hooft meent, dat allc kostendie 3an do markt worden besteed, zijn weggegooid later moet de mackt tech worden bestraat., dan eerst is die in orde. De post is daarop goedgekcur-d. Volgnurnmers 68 tot 77 goedgekeurd. Volgnr. 78. Men besluit deze post met150 to verhoogen, met hctong op de kosten van builengewone policte, die eene mogeiijke uitbarstmg derveepest zou veroorzaken. Volgnurnmers 79 tot 89 goedgekeurd. Volgnr. 89. Do Voorzitter stelt voor, om in dit hoofdstuk te brengen een nieuw artikelals volgt: Volgnr. 89a. Belooning van een keurmeester van vee en vleesch/150; en zulks omdat het vooral tegenwoordig soms noodig zou kunnen zijn een keurmeester voor vee -en vleesch te hebben daar er met de tegen- woordige keurmeesters al ligt moeijelijkheden kunnen ontstaan. Na dis- cussie wordt deze post ad 150 goedgekeurd. Volgnr. 90. Jaarwedden van hoofd- en hulpondcrwijzers. De Voonitter zegt, dat er wel verandering komt in het personeel der onderwijzers; doch dat zulks geene verhooging of verlaging van den voorgedragen post te weeg brengt. De Voonitter brengt hierbij weder ter sprake bet adies van den hulp- onderwijzer M. Verhage, om verhooging van traktement, alsrnede de vraag; uf het wenscheiijk is om de school N°. 7Burgerveen tijdelijk te doen waarnemen door gemelden Verhage; bij, voorzitter, is voor het laalste. De beer 'tllooft verklaart zich daarlegen; bij acht zulks niet in hetbe- lang van het onderwijs. De Voorzitter zegt dat men, volgens getuigenis van den heer 'tllooft, zeer tevreden is over Verhagehet onderwijs op LL 12 zou er dus niet om lijden cn gelooft zelfs dat het zeer wenscheiijk zou zijn. De heer Spaans meent, dat het misschieu voor bet onderwijs niet wenscheiijk is. De beer 'tllooft zegt, dat de school in het Kruisdorp een der besten uil de Gemeenle is, en niet door de andcre scholen wordt overtroffen om nu op die school een vreeinde hulponderwijzer te plaatsen, acht bij niet wenscheiijk. De Voorzitter merkt in antwoord aan den heer 't Hog ft aan dat een jongen van die school afkomslig, die als klerk op de sccretarie was ge- plaatst, is weggezonden moeten worden De heer 'I Hooft stelt voorom de post der begrooting te verhoogen met /100, met het oog op cene verhooging der jaarwedde van den h UI p on d e r w ij zer Ver It a ye. De Voonitter is daar tegcn, spreker is zeer voor het onderwijs, ntaar niet voor weelde. De heer 'tllooft zegt, dat de onderwijzers fatsoenlijk moeten gekleed zijnVerhage is gehuwd en moet van 400 levende veldwachters hebben nicer tractement dan Verhagewant die hebben nog kleeding, terwijl daarentegen een hulponderwijzer eene welenschappelijke opleiding moet gehad hebben De heer Spaans herinnert, dat men vroeger eene verhooging der jaar wedde onbiilijk achtte, omdat dan ook de andcre onderwijzers er aan- spraak op hebben. De heer 'IHooft merkt aan, dat de anderen ongehuwd zijn. De Voorzitter zegt, dat men thans voor /400 goed een hulponderwijzer kan krijgen. Spreker zou echter thans Verhage de builengewone ver- diensten voor het waarnemen der school N°. 7 gaarne gunnen. De Voorzitter brengt daarop in stemming het voorstel van den heer 'tllooft tot verhooging der post met 100. Dit voorstel wordt verworpen met zes tegen drie stemnien. De post wordt daarop goedgekeurd met zes tegen drie stemmen. Volgnummer 91 wordt goedgekeurd. Volgnr. 92. De heer 'tllooft zegt, dat hij er voor zou zijn, als b. v. de schriften aan de kinderen werden afgestaan. Ook de andere leden deelen in dat gevoelen, uitgenomen de heer Knaap, die wenschte dat men zul-ks den onderwijzers zou bevelen. De post wordt daarop goedgekeurd. Volgnurnmers 93 tot 97 goedgekeurd. Volgnr. 98. De Voorzitter stelt voor, om voor kosten van een vcrgely- kend examen te ramen 200. De heer 'I Hooft stelt voor100 te ramen en wil de uitgaven zoo regelen, dat, even als vroeger kan worden gedineerd na afloop van het examen. De Voorzitter zegt, niet te zullen dineren, als de Gemeente dat moet betalen. De heer 'tllooft zou het helecdigend achten voor den schoolopziener, wanneer men Z. Ed. zonder te dineren Met vertrekken. De Voonitter merkt aan dat hij de vorige keer den schoolopziener bij zich aan huis heeft gcvraagd; doch aangezien hem gelileken is, dat ook de vorige maal slechts 100 voor het examen is geraamd, zijn voorstel thans te brengen op 100. De heer Verploegh stelt voor om te ramen 150; dit wordt verworpen met acht stemmen tegen een. Het voorstel van den Voorzitter, dat thans gelijkluidend is met dat van don heer 'tllooft, werdt aangenomen met acht stemmen tegen een. Volgnurnmers 99 tot 100 goedgekeurd Het hoofdstuk onderwijs" afgedaan zijnde, zegt de Voorzitter, naar aanleiding van de in dit hoofdstuk voorkomende post, kosten van de muziekschool, dat er in de gemeente nog al lust bestaat voor muziek, cn vraagt: of men ook gcncgen is, zulks te ondersteunen door eene geldelijke bijdrage, ten behoeve van cenen muziekmeester, wanneer zoo iemand zich alhier mogt willed vestigen. De beer 'I Hooft merkt aan dat zoodanige menschen gcwoonlijk niet onbemiddeld zijnen wil zulks aan de concurrentie overlaten ook om dat spreker gelooftdat daartoe geen genoegzame opgewektheid bestaat. De Voorzitter acht de muziek een uitmuntend middel van beschaving, ook om daardoor nu en dan bij elkander te komen. De heer Spaans is er wel voor. De beer Klapwijk geeft lievcr geld voor een veearts dan voor een muziekmeester. De Voorzitter geeft den beer Klapwijk toe, dat muziek voor hem zeker geen behoefte is, maar gelooft toch zeker dat zijn Landhcer daaromtrent anders denkt. De beer Knaap zegt, zich lang bezig te hebben geliouden met muziek, maar het heeft hem vcel geld gckost. De Voorzitter meent, dat wanneer bijv. een muziekmeester aan het Kruisdorp was, deze al de scholen zou kunnen bezoeken. De heer Spaans stelt voor, daarvoor te ramen 150. Dat voorstel wordt verworpen met zcven tegen iwee stemmen. Voor stemden de heercn Spaans en de Voorzitter. Tegen do hee- ren TimmermansLanserKlapwijkvan VuurenVerploegh Knaap en 't Hooft. Volgnurnmers 101 tot 102 goedgekeurd. Volgnr. 103. Aangezien dezer dage aanvrage is ingekomen tot plaatsing van een lijder in het krankzinnigen-geslicht, wordt deze post met 200 verhoogd. Volgnr. 104. Subsidio voor bet Burgerlijk Armbestuur. De heer Knaap wil deze post verhoogen met 100, opdat hot Bur gerlijk Armbestuur de armen niet zooveel naar de diaconiiin zal zenden De Voorzitter wederlegt zulks, waarop de post, na eenige woorden- wisselingwordt goedgekeurd. Volgnurnmers 105 tot 118 goedgekeurd. Volgnr. 119. Deze post wordt goedgekeurd, nadat de heer Klapwijk zeide, te meenen dat de grond der school op Abenes nogjuistbeboortte worden uitgemetenzullende de heer Buijn daarop attent worden gemaakt, en opgedragenom zich daaromtrent met den heer Klapwijk te verstaan. Volgnummer 120 goedgekeurd. Volgnr. 121. Bouwen van eene onderwijzerswoning op LL 12. De beer Knaap wil de geraamdc som niet publiek in de courant zetten hetwelk hij nadeelig acht. De Voorzitter merkt aan, dat deze post slechts eene raming is, waarop de post wordt goedgekeurd. Volgnr. 122. Onvoorziene uitgaven; wordt aangehouden tot na de be handeling der ontvangsten. Daarop wordt overgegaan tot de behandeling der ontvangsten. De heer Knaap geeft den weosch te kennen, dat de vergadering moge worden veranderd in eene met gesloten deuren. Ingevolge het reglement van orde, verzoekt de Voorzitter den heer Knaapom op te gevenwaarover hij in besloten vergadering wenscht te spreken. De heer Knaap zegt, over den aankoop van grond voor een Haaahuis en een Kerkhof. De Voorzitter vraagt: of drie leden wenschen, dat de deuren zullen worden gesloten. Aangezien zulks niet het geval is, blijft de vergadering publiek. De heer Knaap dringt er op aan 0111 gronden te koopen voor een Raadhuis en Kerkhof. De Voorzitter is er niet voor; als er eeu Raadhuis wordt gebouwd dan behoort bet te komen daar waar een spoorweg-station komtmen moet dus zoo lang wachlen De beer Knaap wil /1500.— op de begrooting brengen voor grond. De beer 'tllooft meent, dat een Raadhuis in het dorp behoort; de directie bouwt tocli geen station bij elk lid van den Raad. De Voorzitter zegt, dat wil men zich oombineren -met den polder, bet dan zeer zeker noodig is, om bij het station te bouwen; men moet zich in deze niet te zeer haastcn. De heer Spaans herinnertdat in eene vorige vergadering besloten is geen Raadhuis te bouwen; de beer Knaap gaat dus te ver, met daar voor reeds grond te willen koopen, vooraf zou dus moeten worden be sloten, om een Raadhuis te bouwen. De heer 'tllooft stelt voor, deze zaak hierbij te laten rusten, waar- mede de vergadering zich vereenigt. De Volgnurnmers 1 tot en met 8 der ontvangsten worden goedgekeurd. -Volgnr. 9. Hoofdelijke omslag. De Voorzitter merkt aan, dat de uit gaven door de vergadering met 3,000 zijn verhoogd, en zegt, dat dus de inkomsten moeten worden verhoogd; spreker vraagt, of nu de omslag zal wordeu gebragt op 8,500. De beer 't Hooft wil den omslag eenigzins verhoogen. De Voorzitter merkt aandat de beer 'I Hooft altijd traclit, door allcrlci zaken de uitgaven te verhoogen; bet moge voor een volksleider ecno mooije voorstelling zijn, om allerlei zaken daar te stellen; spreker is daar niet voor. De heer't Hooft zegt, dat de Voorzitter eene scheve voorstelling geeft der zaak; wat in bet belang der Gemeente is, wil spreker niet uitstellen. Aangezien de opmerking gemaakt wordt, dat de besluiten tot heffing van belastingen reeds tcr goedkeuring zijn ingezonden, wordt de post onveranderd goedgekeurd. Volgnurnmers 10 tot 17 goedgekeurd. Volgnr. 18. Wordt besloten de post: tcruggaaf van verplegingskosten van krankzinnigen te verhoogen met 200. Volgnurnmers 19 tot 21 goedgekeurd. Volgnr. 22. Geldleening. Met het oog op de vcrmeerdering van uitga venstelt de Voorzitter voor, de geldleening te brengen op 9,000. De beer 'tllooft merkt aan, dat de geldleening medevalt, want die was op/12,000 vaslgesteld, en nu worden nog regenbakken, enz. gemaakt. De heer Knaap is tegen verhoogen van dezen post; waarom is men tegen een Raadhuis; als het in het Venneperdorp was, dan zou men er voor zijn. llet voorstel van den Voorzitter, om de post met 3,000 te verhoo gen, wordt goedgekeurd met acht stemmen tegen den, zijnde die van den beer Kitaap. Volgnurnmers 23 tot 29 goedgekeurd. Volgnr. 122 der uitgaven (onvoorziene uitgaven)wordt mede goedgekeurd. De Voorzitter zegtdat de ontvangstenzoo als die thans zijn ge raamd, bedragen 45,601,16, en stelt voor, die op dat cijfer vast te stelien. Daartoe wordt besloten met algemeene stemmen. De uitgaven, bedragende 45,566.60, worden vastgesteld met acht stemmen tegen eenzijnde die van den heer Knaap. De begrooting wordt daarop in zijn geheel zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. 3°. Wordt met algemeene stemmen vastgesteld de begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1866 in Ontvangst op2,949.11 in Uitgaaf.2,949.11 Saldo nihil. 4" Wordt met algemeene stemmen vastgesteldeen concept-besluit waarbij aan het Burgerlijk Armbestuur over 1866 zal worden verstrekt ee»e subsidie van 1,100. 5°. Nader gelezen het adres van den heer J. Bolkestein, genees-, heel- en verloskundigewonende in het Kruisdorp, om daarbij vermelde rede- nen vcrzoekende, dat van wege de Gemeenle eene vroedvrouw moge wor den aangesteld, alsrnede het daarop ingewonnen berigt van den heer A. C. van Dorsten, genees-, heel- en verloskundige te Nieuw-Vennep, houdende., dat volgens zijne denkwijze, te Nieuw-Vennep voor eene vroed vrouw geen bestaan zal te vinden zijn. De Voorzitter meikt aan, dat reeds aan het Kruisdorp zich eene vroed vrouw heeft gevestigd, en stelt voor, om dientengevolge op het adres afwij- zend te beschikkenwaartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. 6°. Wordt, na discussie, eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren 'tllooft, Spaans en Lanser, ten einde den schoolopziener te gaan spreken omtrent het verzoek van den hulponderwijzer M. Verhage, om te worden belast met de tijdelijke waarneming der school op LL 12 •(Burgerveen), en wordt besloten de zaak aan te houden, totdat het rap port van die commissie zal zijn ingekomen. 7°. Nader gelezen het adres van M. Verhage, om verhooging zijner jaarwedde; wordt besloten dat adres alsnog aan te houden. 8". Gelezen een schrijven van J. Kiihler, rijksveearts te 's Gravendeel die te kennen geeft, dat hij niet ongenegen zoude zijn, zich in deze Gemeente te vestigen, doch gaarne zou vernemen, of daaraan in deze 'Gemeente nog voorwaarden en voordeelen zijn verbonden. Wordt besloten daarop te berigten, dat in deze Gemeente met Januarij 1866 zal worden gegeven 150 voor een keurmeester van vee en vleesch, zoodat, indien hij om die betrekking mogt willen vragen, hem zulks wordt vrijgelaten. 9">. Gelezen een verzoek van D. Rijnenberg, hoofdonderwijzer, ver- zoekende dat hem op zijne school een kweekeling worde gegeven, en wel zijn zoon. De Voorzitter meent, dat men verpligt zal zijn, met p°. Januarij aan- staande een kweekeling te geven; dat echter, wat de aanstelling aangaal, van zijn zoon tot kweekeling, de schoolopziener hem, Voorzitter, heeft medegedeeld, dat hij daaromtrent zijn zeggen wenscht te hebbenen stelt voor, om aan den onderwijzer Rijnenberg te berigten, dat er voor 1866 gerekend is op een kweekeling voor zijne school, en hij zich, wat de berioeming van een kweekeling betreft, zal hebben te verstaan met den schoolopziener. De heer Knaap deelt mede, dat de zoon van den onderwijzer Rijnen berg, dien hij voor kweekeling wenscht te hebben, onlangs bij een exa men voor de kweekschool is gedropen. De Voorzitter zegt, dat zulks hem aanleiding geeft, om den heer 'tllooft als Voorzitter der schoolkommissie uit te noodigen, om eens een uitgewerkt verslag omtrent het onderwijs over dit jaar in te zenden, want uit het aangevoerde van den heer Knaap hlijkt, dat het onderwijs niet zeer in orde is. Do heer 'tllooft licht deze zaak toe, waarop overeenkomstig bet voor stel van den Voorzitter wordt besloten. 10". Nader gelezen het adres van Z. Bestman dd 3 Augustus 1865, waarbij wordt verzocht, dat eene andere inrigting worde gegeven aan het marktplein, en tevens gelezen het daarop ingewonnen berigt van den marktmeester en het voorstel van Burgemeester en Wethouders, strek- kende om te besluiten tot afwijzing van het gedaan verzoek. Zonder hoofdelijke stemming wordtovereenkomstig het voorstel van Burgemees ter en Wethouders, besloteu tot afwijzing. 11°. Wordt gelezen een adres van Z. Bestman, waarbij hij verzoekt ontslagen te worden van de overlegging der kaart, verlangd bij raadsbe- sluit van 28 September 1865, N°. 11. Aangezien bedoeld adres is geschreven op ongezegeld papier, wordt overgegaan tot de orde van den dag. 12° De heer Timmermans vestigt er de aandacht der vergadering op, dat bij de onlangs vastgestelde verordening tot wering van veeziekte, de invoer slechts is toegelaten gedurende twee dagen, zoodat men thans niet in de Gemeente kan komen met vee, dat men op degroote markten aankoopt. De heer 'I Hooft meent, dat, als men had geweten wie keurmeesters zouden worden, men den invoer wel alle dagen had kunnen toelaten; het komt hem echter niet wenscheiijk voor, om de verordening reeds nu weder te veranderen. De zaak heeft verder geen gevolg. 13°. De beer 't Hooft vraagt: of van den heer Buijn reeds is inge komen het bestek voor de onderwijzerswoning op LL 12. De Burgemeester antwoordt ja, heden morgen, en ik zal het nazien. De heer 'I Hooft maakt de aanmerking dat in verscbillende verorde- ningen omtrent den invoer van vee in omliggende gemeenten de hepaling is opgt-nomendat bij het vee moet zijn eene verklaring van gezondheid afgegeven door den Burgemeester, en aangezien daartoe alhier de keur meesters zijn aangewezen, vraagt spreker hoe daarin te handelen. De Voorzitter zegt, de verordening dezer Gemeente te zullen mede- deelen aan het gemeentebesluur van Heemstede (alwaar het vee woidt doorgevoerd), met mededeeling wie alhier met de keuring van het vee zijn belast. De Vergadering is daarop gesloten. Drukkerij van Bonga C°. Amsterdam,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 7