- 492 Gebeurtenissen der Week J n g e z o ti b t u. (Eovvectie* met vetmesting begon; want even als vroegere jaren, open- baarde zich de ziekte ook dit jaarin den regel eenigen tijd liadat men daarmede was aangevangen; zoodra de dieren de verandering en vermeerdcring van bet voeder begonnen te ge- voelen. De aard of liever de eigenlijke oorzaak der ziekte blijft nog steeds een raadseleven zeer als een afdoend voor- behoed- of geneesmiddel tot de vrome wenschen behoort. Wei is hier in vroegere jaren een voorbehoedmiddel uitge- vondenalthans toegediend gewordendoor den toen alhier gestationeerden rijks-veearts van den Bosch, thans nog in deze gemeente verkrijgbaardat, tijdig toegediend, meestal gunstig werkte, en in vele gevallen de ziekte voorkwam; zoodat het spoedig eenige vermaardheid en vrij uitgebreid debiet ver- kreeg. En toch, boe aanbevelingswaard dat middel ook is, radicaal-onfeilbaar kan men het niet noemen. Op beide veemaikten, in des schrijvers woonplaats, op den 2Csten October en den 2den November j.l. gehouden, en waarop waren aangevoerdde eerste dag 156, en de laatste 58 runderen, (behalve eenige paarden en schapen) werden kalveren verkocht voor 50 en hooger, beste kwaliteitter wijl de vare (guste) runderen voor 100 werden afgezet. De oorzaak dezer hooge rundvee-prijzen was aanvankelijk de ruime hoeveelbeid vee-voeder; doch de zekerheiddat het vee uit deze provincie afkomstig, tot nog toe bevrijd was van de elders heerschende typhus, zal buitenlands daartoe on- getwijfeld aanleiding hebben gegeven; terwijl het verbod van invoer dit bovendien nog bevorderde. Veefokkerij en Veehandel. De paardenfokkerij schijnt in dit gewest eer toe- dan af te nemen, althans te oordeelen naar de hoeveelheid veulens, die ook dit jaar op de verschillende markten en bij andere gelegenheden ter verkoop worden aangeboden; en alhoewel een groot gedeelte daarvan van elder3, b. v. de eilanden Ameland en Terschelling of de Provincie Drenthe waren aan gevoerd ook de iulaudsche (Friesche) waren meer dan vroe- ger vertegenwoordigd. Een blijk alzoo dat het grooter aantal hengstendoor de meerdere vrijheid van het laatst vigerend reglement, gereede aanleiding gaf tot het aanfokken van veulens. Ook de schapenfokkerij was dit jaar niet minder levendig dan in de laatst vorige jaren; de geregelde verzending naar Londen zoowel als het vermeerderd binnenlandsch verbruik, gaven daartoe gereede aanleidiDg. Tot het laatste droeg vooral bij de buitengewoon hooge prijzen van het rundvleesch waarin ook dat der schapen deelde; terwijl bovendien de wol ge- zocht was. Oudanks dat alles, maakte de hiervoor vermelde pokziekte onder de schapen, dat deze fokkerij nadeelige uit- komsten gaf. Hetzelfde wat de schapenfokkerij verlevendigde, was even- zeer bevorderlijk voor die van rundvee maar deze werd daar- cnboven aangemoedigd door de onafgebroken hooge prijzen der zuivelprodukten. De verraeerderde rundveefokkerij dagteekent echter niet van voor een of twee jarensedert eene reeks van jaren is zij allengs toegenomenen heeft thans, ook in de bouwoorden dezer Provincie eene uitbreiding erlangd, die aanzienlijk mag heeten. Landbouwers, die vroeger een of twee kalveren aan- fokten, houden er thans niet zelden 6 a 8 stuks. In den regel hield men voor 15 en meer jaren op eene bouwhoeve van 50 bunders (zonder greide), niet meer dan 2, en op eene dergelijke met 1). v. 6 a 7 bunders greide, zelden meer dan 4 kalveren. Dit getal was meestal geevenredigd aan het getal melkvee; waarvan de kalveren de zuip (karnemelk) bekwamen cn dat hun ook grootendeelszoo niet geheeltot voedsel moest dienen. Thans echter zoekt men door klaverland of stalvoedering meerder melkvee te kunnen houden, waardoor ook de drank vermeerdert; terwijl bij ontoereikendheid daar vanook klaverlijn- of raapkoeken en ander voeder aan de kalveren wordt toegediend. Het aanfokken van varkenssedert jaren alhier weinig in praktijk gebragt, is dit jaar vooral niet noemenswaardal thans in de bouwstreken dezer Provinciewaarvan hier sprake is. De waarschijnlijkheid van het verliesdoor de van jaar tot jaar terugkeerende ziekte, schrikt voorzeker ieder af. In de greidestreken vooral in meer zuidelijke gedeelten van dit gewest, schijnt het aanfokken van varkens nog al te worden beoefend; doch het meerendeel wordt hier van elders, b. v. uit DrentheOverijsselja .zelfs uit Duitschland aangevoerd. Veefokkerij en Veehandel staan in den regel in onderling verbandiramers beiden ontleenen hunnen meerderen of min- dereu bloei aan de meerdere of mindere vraag naar en de daardoor verhoogde prijzen van de verschillende veesoorten. En alhoewel de liandel in paarden alhier zicli meerendeels tot binnenlands gebruik bepaalt, was hij echter, voornamelijk in de beste soorten, dit jaar levendig en werden meestal aan- moedigende prijzen besteed. Tusschensoorten waren minder begeerd en dit was ook een tijd lang het geval met oude of gebrekkige paarden; schaarschheid van gras en klaver, werkte hiertoe ongetwijfeld raede. De laatstendat zijn de zoodanigenwelke ondanks hunne gebreken, in den landbouw dienstig konden zijnwerden in het najaar gezocht en wer den betrekkelijk duur betaald. De prijzen der schapen waren een groot deel des jaars hoogen zulks ondanks de markten steeds ruim waren voor- zienen de schaarschheid van gras de vraag voor inlandsch gebruik verminderde. Vooral in het najaar stegen de prijzen tot eene zelden gekende lioogte. Het is geene zeldzaamheid dat voor een melkschaap, een a twee jaren oud, 25 wordt geboden; terwijl voor laramerengoede kwaliteit/10 a 12 wordt besteed. Evenzeer waren ook de prijzen der runderen meesten- tijds hoog; alleen in den voorzomer, toen velenom het gebrek aan gras, zich genoodzaakt zagen een gedeelte van bun beslag te verkoopen werden zij door de meerdere aan- biedingen en de verminderde vraag, een tijd lang zeer ge- drukt; vooral die van het melk-, gust- of jong vee. De vette waar leed daaronder minder. Later herstelde zich dit niet alleen volkomenmaar liepen de prijzen zelf tot eene buitengewoone hoogte; die ongetwij- /tld 30 a 40 percent meer bedroeg dan het vorige jaar. Dit laatste was voorzeker ook de voorname reden van de enorme hooge prijzen van de varkens en het varkensvleesch. Immers waren door de geringe binnenlandsche fokkerij en de belangrijke uitvoer naar buiten deze dieren sedert jaren reeds gezocht en hoog in prijs; dit najaar steeg dit tot eene nooit gekende hoogte. De duurte van het rundvleeschwaar- toe de belasting op het geslagt ongetwijfeld bijdraagt, ver meerdert bovendien de vraag naar varkensvleesch, St. A. P., 20 Nov. 1865. W. In de Slaats-Courant is opgenomen een rapport aan den Koningvan den Minister van Binnenlandsche Zakenbelref- fende de hier te lande heerschende ziekte onder het rundvee en de daartegen genomen maatregelen. Dit stuk begint als volgt „Meermalen reeds had ik de eer ITwer Majesteit een ver- slag aan te bieden van den stand der epizootiedie in de provincie Zuid-Holland onder het rundvee heerscht. Thans, nu sedert eenigen tijd die ziekte zich sleChts weinig buiten den kring heeft uitgebreid dien zij reeds lang innamnu zij bovendiendoor het naderen van den winter en het opstallen van het vee, moet geacht worden een nieuw tijdperk in te treden, meen ikdat een algemeen overzigt van haren loop en tegenwoordigen standvan de tegen haar genomen maatregelen en hunne gevolgen Uwer Majesteit wel- gevallig zal zijn." En het slot luidt aldus: Overziet men, bij het begin van dit nietuve tijdperk in de geschiedenis van deze epizootie, het tijdperk dat achter ons ligt, dan is er, hoe groot ook het reeds geleden verlies hoe gevoelig het nadeel zij dat de ziekte aan velen berok- kende, zonder twijfel grond tot tevredenheid. Dan schijnt er ook grond te zijn voor de meening, dat het stelsel van han- delen, tot nu toe door de Begering gevolgd, goede vruchten droeg. Wij hebben vele van de aangetaste runderen verlo- renmaar wij hebben er ook velen behouden. Bij vergelijking met andere landenmet Engeland en Belgie, schijnen wij gelukkiger en meer gevorderd. Bij vergelijking van de ver- liezendie onze veestapel tot nu toe door den veetyphus leed, met de verliezen die voor eenige jaren door de besmet- telijke longziekte werden veroorzaakt, schijnt er ook geen grond voor de grenzenlooze vrees van sommigen. Het beleid der zaak hier te lande heeft de aandacht getrokken van ver scheiden buitenlandsche deskundigen van naam, die opzette- lijk ons land bezochten en met instemming gewaagden van de handelwijze, hier betracht. Dat de uitkomst tot nu toe minder ongunstig was dan men heeft gevreesdzal echter geene aanleiding mogen geven tot vermindering van werkzaamheidtot verslapping in de genomen maatregelen, tot berusting in den. toestand. Het zij verre. De overtuiging, dat de ziekte thans ligt een meer dreigend, een meer kwaadaardig karakter kan aannemenzal integendeel tot dubbele waakzaamheid moeten leiden. De Re- gering zal in waakzaamheid volharden. Zij zal alien die meer dan zij, invloed kunnen hebben op de toeneming of de afneming der ziekte, daartoe krachtig blijven aansporen. Zij zal blijven doen wat in hare hand is; in het vertrouwen, dat anderen niet zullen verzuimen wat alleen in de hunne staat." In de week van 1218 November, zijn in de provincie Zuid-Holland door de veeziekte aangetast 1010 runderen, ge- storven 114, afgemaakt 223, hersteld 48, en op het einde dier week bleven er nog in behandeling 625. Het totaal se dert het uitbreken dezer ziekte bedraagtaangetasten 8734, cestorvenen 2728afgemaakten 2203 en herstelden 2478. wonder dus, dat dit jaar te Haarlem 62 en te Groningen 90 jongens zich aanmeldden, ten einde met zulk eene rijksbeurs te worden begiftigd! doch 10 konden er maar eene krijgen omdat mijn zoon bij het vergelijkend examen nu de beurs niet is ten deel gevallen, even zoo min als aan de andere 52 en 80, kan men daarom zeggen dat hij gedropen" is? Ik geloof dit niet; wel zoo alien de beurs hadden kunnen krij gen, maar wegens onbekwaamheid waren afgewezen, even als men bij een examen doet voor eene acte als onderwijzer. Weldra zal er weder een vergelijkend examen plaats hebben naar eene betrekking van hoofdonderwijzer in deze gemeente, waartoe waarschijnlijk weder vele mannen zullen opkomen waarvan slechts een de betrekking kan krijgen; maar wie zal nu de onheuschheid hebbenom van die minder gelukkigen te zeggen: zij zijn alien gedropen", op een na? Doch ik sprak ook van gevolgtrekkingdeze wordt soms zeer scheef gedaan, hetgeen den aandachtigen zeer zeker niet zal ontgaanmaar wat mij betreft ik beschouw het in onzen tijd, waarin men ziet dat meer dan 30 mannen boven de 23 jaren alien druipen voor de hoofdonderwijzersactegelijk onlangs in onze provincie plaats had, als eene eer, om jon gens ten examen voor de kweekschool te presenterendewijl men daardoor pretendeert hetzij de sollicitant slage of niet dat men niet tegen de groote concurrentie opziet, noch de vele vereischten van onzen tijd vreest. Had ik den laatsten tijd te Utrecht het genoegen G. H. Hulsebos thans doctorandus in de letteren ten examen te presenteren voor zijne acte als onderwijzer, tevens voor de EngelscheHoogduitsche en Fransche taalalsmede twee mijner kostleerlingende dames Verweert (dochter des burge- meesters van Putten) en Littelvan Schoonhovenvoor onder- wijzeres, tevens voor het EngelschHoogduitsch en Fransch, en slaagden zij alien, gelijk zooveel anderen, dan bewijst ditdat ieder voor een examen als onderwijzer kan slagen maar de begiftiging met eene beurs, om welke reden dan ook, kan misvallen. IlaarlemmermeerD. Rijnenbekg 29 November 1865. Boojdondericijzer. IN HET BUITEN- EN BINNENLAND. In 1865 het Weekblad van Ilaarlemmermeer, van 24 November lees ik „N°. 9. De heer Knaap deelt mede, dat de zoon „van den onderwijzer Rijnenbergdien hij voor kwee- keling wenscbt te hebben, onlangs bij een examen voor de kweekschool is gedropen." Wat het raadslid Knaap bewogen heeft, om dit alzoo te zeggen, blijft voor zijne eigene rekening; toch wel niet, omdat hij eene gewaande grieve tegen mij zoude hebben? Gaarne zoude ik dan gezien hebben, dat zijne mededeeling onder eene andere bewoording ware geschied Gm echter gevolgtrekkingennadeelig voor het openbaar onderwijste vermijden heb ik het mij ten pligt geachtde zaak mijns zoons voor het publiek thans bloot te leggen. In Julij van dit jaar heeft mijn zoon behoord tot hendie niet geld aan de kweekschool brengenmaar vragen naar eene rijksbeurs van 280 elk jaar, benevens kostelooze opleiding. Als er tegenwoordig postjes voor volwassenen vacant zijn, dan ziet men gewoonlijk een legio sollicitanten optreden; geen Er wordt beweerddat FrankrijkRusland en Engeland onderhandelen over het doen van een gemeenschappelijken stap bij Pruissen en Oostenrijk, om de teruggave van Noord- Sleeswijk aan Denemarken te verkrijgen. Valparaiso, in Chili, wordt door den Spaanschen Admiraal met een bombardement bedreigd. De handelwijze van het Spaansche gouvernement ondervindt algemeene afkeuring. De hoofdaanvoerder der Fenians, het Iersche oproerige genootschap, is uit de gevangenis te Dublin, vermoedelijk door medepligtigheid der gevangenbewaarders, ontsnapt, en waarschijnlijk over zee ontvlngt. Z. M. de Koning heeft aan den heer G. H. Betz eervol ontslag verleend als Minister van Financien, en met de tijde- lijke waarneming belast Mr. N. Olivier, Minister van Justitie. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een brief van den heer van der Maesen de Sombreff, houdende kennisgevingdat hij zijn ontslag neemt als lid der Kamer, aangezien na de discussie van 20 November het vermoeden zou kunnen ont- staandat hij niet door vrije keuze was benoemd. Yoorts is ingekomen het voorstel tot enquetedoor den heer van Zuylen van Nyevelt (van Arnhem) ingediend, en helwelk bevat deze twee vragen „1°. of er door een of meer ministers middellijk of onmid- dellijk in 1864 op de verkiezingen in Limburg een invloed is uitgeoefendstrijdig met de vrije werking der verkiezingen?" 2°. of er door of van wege den Minister van Financien last gegeven is, om overtredingen in zake van belastingen in Limburg door de vingers te zien?" Te Amsterdam is door partikulieren 140,000 bijeen- gebragt tot het stichten van een nieuw gasthuis, als vrije liefdadige instelling. Buitendien kon men op 50,000 uit legaten enz. rekenen. Er wordt echter een bedrag van/300,000 noodig geacht, en zal de daarvoor bestaande Commissie voortgaan met hare pogingenom het ontbrekende bijeen te brengen. De heer Messchert van Vollenhovenburgemeester van Amsterdam, heeft het voornemen te kennen gegeven, tegen 30 April 1866 zijn ontslag van die betrekking aan te vragen. Bij besluit van 8 November j. 1.heeft Z. M. de Koning H. D. bewilliging verleend op de acte van oprigting der naam- looze vennootschap, onder de benaming van: Overijsselsche Beetle or tel-Suikerfabriek, te vestigen te Lemelegemeente Ommen. Op de scheimarkt te Hoorn waren ongeveer 1000 stuks vee aangevoerd, meest alien in goede konditie; de handel was willig en de prijzen hoog. In de Ontwerp-Begrooting der Gemeente Haarlemmermeer, komen de volgende onjuistheden voor: Ontvangst: Hoofdstuk V. Subsidie van het Rijk en de Provincie, voor het bouwen eener school, elk 1971; dit moet zijn voor elk 1883,50; en voor kosten van dagelijksch opzigt 175. Uitgaven Hoofdstuk VII. Kosten voor het armwezen staat f 1635 moet zijn f 1435 verpleging van krankzinnigenstaat f 400; moet zijn f 200.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 2