wmm ri - tm - Yeeraarkt te Haarlem. Gemeente Haarlemmermeer. AAABESTEDIAG. HOUTVERKOOPING op de llofstede „Veencnburg", onder Lisse, Haarlemmermeer. 1. Het Gemeentehuis van Iiaarlemmermeer, 2. Een Perceel Bouwland en Boomgaard 3. Een stuk Bouwland, HOUTVERKOOPING Eindenhout, Leeuw en Hoofd, en Zuidcrhout, STEENKOLEN Landbouw. Het bouwen van eene ONDERWIJZERS- WONING, in de Gemeente Haarlemmer- meer, op Sectie LL, Kavel 12, aan de Ben- nebroekerdwarsweg. een paar voeten dieper uit het water, en de vermeerderde toevoer der zuivelprodukten op onze markten zal toonenhoeveel tot nu toe dat te vele water jaarlijks wegvrat, en welke rijke rente ieder nieuwe molen of liever nieuw stoomgemaal en elke verbeterde waterleiding afwerpt. Maar daartoe moet nog een geest van wakker worden over zoo vele suffende polder- en waterschaps-besturen heenvaren over al die besturen die meenen genoeg gedaan te bebben als het maar niet slechter is dan voorheenen wier oogen de zaken alleen zien zoo als zij zijn en niet zoo als zij kon- den wezendie zich bij een bloot administratief beheer bepalenen niet gevoelen dat zijals de personen aan •wie de gemeenschappelijke belangen zijn toevertrouwddeze verwaarloozen wanneer zij de werken van den waterstaat niet in overeenstemming brengen met de eischen van den verbe- terden landbouw van onzen tijdwaarvoor overlast van water het door eigen kracht meest onoverkomelijk beletsel is. Moge de uitgaaf van deze kaart daartoe krachtig bijdragen. Als voor aller oogen met zwarte vlekken de ellendige toestand van menigen polder staat afgeteekend, naast de lichtgekleurde streken waar de plantengroei in vochtigenmaar watervrijen grond zich in al haar kracht ontwikkelen kan dan voor- zeker zal dit eene opwekking voor velen zijn, om zorg te dragen dat binnen den kortst mogelijken tijd eene herziene uitgaaf moet volgen waarbij tal van peilen tot lager diepte te zijn gezonkenkaden en dijken zijn omhoog gerezen sluizen in lengte en breedte hebben gewonnen vroegere plas- sen zijn drooggeraalenhalf verdronken boezemlanden in pol ders zijn verkeerd molens voor het grootste deel in stoom- werktuigen werden veranderden die stoomtuigen in aantal vertienvoudigd zijn, want alleen door een krachtig, steeds onderhouden en aanwakkerend vuur, kan nit Nederland de booze logge watergeestdie zooveel onheil slicht en zoo- veel ontwikkeling van welvaart belemmert, worden verdreven. In de Slaats-Courant van 2 December zijn medegedeeld opgaven betreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland over de week van 19 tot 25 November jl. In die week zijn aangetast 1217, aan de ziekte gestorven 112, afgemaakt 287, hersteld 78 beestenen op het einde bleven nog in behande- ling 740; sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel: aangetast 9950, aan de ziekte gestorven 3006, afgemaakt 3678 en hersteld 2791 beesten. Volgens kennisgeving in de Slaats-Courantis de lijn van afsluiting, Voor de door de veeziekte besmette streken, op nieuw uitgebreid. Omtrent de veeziekte onder Soeterwoude verneemt men, dat zij zich tot de Weipoort blijft bepalen, waar dan ook reeds verscheidene runderen zijn aangetast. Een paar zijn er afge maakt; sommige sterven, doch de meeste, men rekent het deel van het aangetaste vee, herstellen. Aan het rapport van den rijks-veearts A. J. Montens, in de Staats-Courant geplaatstontleenen wij het volgende De onverschilligbeid en achteloosheid van vele veehouders tot voorkoraing der besmetting van hun veeis zoo groot dat zij zich niet de minste opoffering, zelfs geene rnoeite wil- len getroosfenen zoo doende de schuld worden van hun ligen ongeluk en wat daaruit voor de buren enz. volgen kan. Deze achteloosheid wordt bij velen nog versterkt door het zelfs tegenwoordig nog bestaandeongeloof aan besmetting. Dat bij zoodanige volslagen onwil van vele menschen de beste bestaande policie-verordeningen der gemeenten niet in staat zijn eene zoo hoogst besmettelijke ziekte tot staan te brengen laat zich duidelijk bevatten. Bij velen is dat ongeloof zoo sterk dat zij bij de duidelijkst sprekende bewijzen nog niet te overtuigen zijn zoo b. v. kwam ik deze week bij eenen eigenaar, waar voor het eerst de ziekte was uitgebroken, terwijl het vee reeds eenigen tijd opgestald was en er in die buurt nog geene zieken waren geweest. Mijne navorschingen om den oorsprong der besmetting op te zoekenbleven ech- ter voorloopig vruchteloos, daar men op elk mijner vragen ontkennend antwoorddeen er, naar hun oordeelgeen be smetting kon bestaanen er aan geene andere oorzaak te denken viel dan dat het er van Boven was opgesmetenlater mijn onderzoek echter voortzettende vernam ik dat de man tevens slagter was en in de laatste twee a drie weken, alleen bij eenen eigenaar, niet minder dan 19 zieke runderen had geslagt, en, bij het ongeloof aan de besmettelijkheid zeker ook wel niet te veel voorzorgsmaatregelen zal genomen hebben om zijn eigen vee te bewaren. Op de resultaten der geneeskundige behandeling kan men even als vroeger niet het minst rekenen daar een geregeld gebruik van geneesmiddelen tot de zeldzaamheden behoort vooral op stallen waar vele zieken te gelijk zijn en waar de meeste ondervinding zou op te doen zijnmaar juist hier zijn de menschen of in het geheel niet er toe te bewegen of zij zien spoedig tegen de moeite op, indien de middelen niet reeds bij het eerste ingeven duidelijke belerschap te weeg brengen. Volgens de Times was de sterfte onder het vee te Louden gedurende de eerste vier maanden na de verschijning der ziekte tot dat het verslag der kommissie werd uitgebragt 12,000 beesten, gevende in doorsnede een getal van 700 per week over een totaal vanvolgens schatting, zeven millioen beesten. De laatste vier weken overtreffen zoo zeer het verlies gedurende genoemde vier maanden, dat het getal in plaats van 12,000 tot 21,000 geklommen is, in dat vierde gedeelte van den tijd, hetgeen dus 80 op 84,000 beesten zou zijn in vier maanden. Van 4 tot 11 November, nam de ziekte 50 pet. toe, de volgende week was de vermeerdering iets minder, doch lhans wordt het verlies op 2500 a 2800 beesten per week geschat. Uit Zwolle wordt dd. 1 December berigt, dat de prijs van het rundvleesch in deze streek dalende is. Dit getuigde ook de gisteren aldaar gehouden veemarkt, waarop het vette vee niet meer kon opbrengen dan 25 cents per 5 ons. De var- kens golden, naar kwaliteit, van 23 tot 26 cents per half ned. pond; de biggen 80 a 90 cents, per week ouderdom. Te Utrecht is het plan gevormd eener Nederlandsche Maat- schappij van landontginning door Boschkultuur. Het kapitaal is voorloopig bepaald op 100,000, waarvan op de eerste bijeenkomst voor een vierde werd deelgenomen. Het hoofd- denkbeeld isde onbebouwde heidegrondeu door aanleg van Dennenbosch te ontginnen. Tot leden van h'et voorloopig be- stuur zijn gekozen, de Heeren Mr. David J. C. van Lennep Scretaris der Nederlandsche Centraai Spoorweg-Maatschappij Mr. F. A. van Halllid van den Gemeenteraad van Utrecht, Mr. D. van MeursBurgemeester van Ilarderwijk, H. H. Vilringa, Burgemeester van Nunspeet, en E. J. Vilringa, Notaris te Nunspeet. Bij den Heer del Campogenaamd Camp, in den Anna Jacoba Polder (Zeeland), heeft men dit najaar proeven geno men met het uitploegen der Meekrapmet een door hem uitgedachten ploeg, die zeer bevredigend zijn uitgevallen. Met 6 paarden bespannen gaat de ploeg 54 Ned. duimen diep. Blijkens een den 30sten November van regeringswege op- gemaakten staat, zijn in Engeland en Schotland sedert het uitbarsten van den besmettelijken veetyphus 33,983 runderen daardoor aangetast, en van dit aantal 10,161 afgemaakt, 16,384 gestorven en 2420 hersteld, zoodat er 5118 in be handeling bleven. Het aantal nieuwe ziektegevallen is in de met 25 November geeindjgde week geklommen tot 3610, tegen 2669 in de met 18 November geeindigde week, en 25 80 in de daaraan voorafgegane week. BURGEMEESTER en WETHQUDERS van Haarlemmer- meerzullen op Donderdag den Wden December 1865 des middags ten 12 ureten Raadhuize der Gemeente, in het openbaar, bij elke inschrijving aanbesteden: Het Bestek ligt ter inzage op de Secretarie, en op de daartoe gebruikelijke plaatsen, en is voorts verkrijgbaar ter Secretarie, tegen betaling van 25 Cents. Aanwijzing op de teekening zal geschieden des daags voor de aanbesteding, van des morgens 10 tot des namiddags 3 ure, ter Secretarie, terwijl de nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den opzigter J. BUIJN in het Kruisdorp. Iiaarlemmermeer28 November 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd AMERSFOORDT, Burgemeester. EGGINKSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van IJaarlem bren gen ter kennis van belanghebbenden dat zijten gevolge van een gedaan verzoek door verschillende Veehouders, besloten hebben, de GEWONE WEKELIJKSCHE VEEMARKT niet op den Oden desee te sluiten maar die Markt voorloopig en tot nadere aankondiglng te doen liouden. Haarlem, 4 December 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd, FOCK. De Secretaris J. TIELENIUS KRUIJTHOFF. op Woensdag den 27sten December 1865 des voormiddags ten 10 ure, van eene aanzienlijke Partij extra zwaar ESSCHEN-ELZEN-, EIKEN- en BERKEN HAKHOUT staande op Struik; benevens van een groot aantal ZWARE POPULIEREN. Te beginnen aau den Loostenceg nabij de Woning van den Zandbaas D. van deb Tang. llct Iloat kan gemakkelijkzoo te water als te land, worden vervoerd. Betaaldag 25 July 1866. Nadere information op de Plaats en ten Kantore van den Notaris D. J. VAN STOCKUM, te Lisse. C. J. G. DE BOOIJNotaris te Haarlemzal op Zaturdag 9 December 1865, des middags ten 12 uur, ten huize van J. G. LEGEL, in de Herberg Het Wapen van Haarlem- mermeer", aan het Kruisdorp aldaarin OPENBARE VEILING brengen, en genoeg geldende^verkoopen bestaande in een HUIS en ERVE, met TUIN, STALLING, afzonderlijke SCHUUR, en verder AANBEIIOOREN, staande en gelegen te Iiaarlemmermeer, aan de Hoofdvaart bij den Bennelroekerwegwordende daarin sedert een aantal jaren de Bureaux der Gemeente-Administratieden Burgerlijken Stand, en de Vergaderingen van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer gehouden. Kadastraal bekend Sectie M, N°. 801; Huis, Schuur en Erf, ter grootte van 37 Roeden 30 Ellen. daarachter, groot 46 Roeden 80 Ellen, Kadastraal bekend Sectie M, N°. 769 en 5 88. De Ferceelen N°. 1 en 2 zullen eerst ieder afzonderlyk en dan gecombineerd worden aangeboden. naast de Perceelen N°. 1 en 2met een gedeelte van den daarop staanden OPSTAL, Kadastraal bekend Sectie M, N°. 470 471, 591, 594, 922, 923, 924 en 925 ta zamen ter grootte van 1 Bunder 17 Roeden 10 Ellen. Ilet Perceel N°. 3 wordt in 7 Ferceelen aangeboden, die eerst ieder afzonderlyk en dan gecombineerd worden aangeboden daarna worden de Ferceelen aelen gecombineerd in veiling gebragt. Nadere informatien zijn te bekomen ten Kantore van den Notaris C. J. G. DE BOOIJ, in de groote Houtstraat over de Nieuwsteeg te Haarlem, alwaar de Kaart en Veilingsvoor- waarden bij tijds ter visie zullen liggen. op de IIofsteden: onder Heemstedeop Dingsdag 12 December 1865, van extra zwaar ESSCHEN-, ELZEN- en WILLIGEN HAK HOUT en eenige IEPEN-, BEUKEN- en BERKEN BOOMEN, geschikt voor Werichout; als ook: Op ZUIDERHOUT: eenige AFBRAAK. Des morgens ten 10 Ure aan te vangen op Eindenhout. te verkrijgen tot Civiele Prijzen, Zoowel HAARD- als KAG- CHELKOLEN, bij den Ondergeteekende, aan den Ringdijk bij Aalsmeer. J. VAN DEN HEUVEL. Lnndcn, 4 December. Graanmarkt. Het weder, hoewel kalmer, bleef vochtig of regenachtig, zoodat met tarwe-zaaijen vveinig voortgang kon worden gemaakt en de kwaliteit van het gedorschen graan niet ver beterde, zoodat op de markten meer aanbod dan vraag was. Puik droog graan is niet in waarde verminderdmaar de grootste massa's zullen op vorst moeten wachten om voor het malen geschikt te worden. De berigten uit het builenland zijn over het aigemeen kalm en doen geen groote uitzendingen hierheen verwachten. Frankrijk blijft ech ter lager dan de meeste andere landen wijl hier op nieuw eene dating van 20 cents per mud plaats vond doch het is niet waarschijnlijk dat dit zoo blijftwijl de oogst daar als beneden het gemiddelde wordt ge schat.Ook in Amerika leveren de statistieke opgaven de uilkomst op. dat de laatste oogst beneden die van het vorig jaar bleef; terwijl die van 1864 reeds minder dan die van 1863 was. Fee. De geheele aanvoer uit het buitenland gedurende de vorige week bedroeg 15,837 stuks. Runderen. Schapen. Lammeren. Kalveren. Varkens. Rotterdam 735 2581 507 324 Dordrecht. 183 587 6 Harlingen205 1976 1 97 Medemblik 41 2013 Belgie. 2 1964 45 Frankrijk 65 324 8 681 Duitscliland. 346 2943 10 Spanje180 13 1757 12401 577 1102~ Er was slechts matigen aanvoer van buitenlandsche Runderen. Scha pen waren in beter hoeveelheid aan. Er was puik vee onder, doch het meeste was niet best van kwaliteit. Over het aigemeen was de handel traag, tegen ongeveer staande prijzen. De aanvoer van runderen uit het buitenland was goed en in verbeterde konditie. De handel was niet vlug; niettemin hieldcn de prijzen van Maandag 1.1. zich staande. Van Schapen was de markt niet ruim voorzien; in de meeste saorten was de handel niet vlug; niettemin bleven de prijzen vast. Kalveren, niet veel ter markt, waren goed gevraagd, en werd hooger prijs iogewilligd. Puike kleine Varkens vonden goede gadingmaar zwaar goed was veriaten. De groote Kersmismarkt zai aanstaanden Maandag worden gehouden. De geheele aanvoer ter markt bedroeg: 5310 Runderen 24,680 Scha pen en Lammeren, 310 Kalveren en 510 Varkens. Prijs in cents per Ned. pond, schoon aan de haak: Runderen: lste kwal. 83/852de kwal. 61/72; 3de kwal. 52/58. Schapen: t 1,05/1,10; 2de n 80/91 3de 66/77. Kalveren: fijne 77/83 grove zware 66/74. Varkens: kleine fijne. 77/85; grove zware 66/74. Amsterdam 4 December. Vee. De heden ter markt besteedde prijzen waren als volgt: Koeijen 1 ste kwal. /160 a 200, 2de kwal./140 a/180, 3de kwal. 130 a 160; Melk- en Kalf-Koeijen f 80 a 180. 6 December. Tarwe prijshoudendper 2400 kilo: oude witbonte Pool- sche/ 335; nieuwe witbonte dito f 340 oude boute dito 331 min- dere dito 315. Rogge dadelijk onvoranderd met weinig hSndel 126 IE Rostocker 210; per 2100 kilo: Bclgische 200; puike mid*

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 3