AswiffivamittiL LEVENSTERZERERIH6. - 209 - Gebeurteivissen der Week Haarlemmermeer-Polder J. C. VAN BEMMELEN. iv/AkcvVuti; Mj 0\erUiden. EENE, IN VERHOUDING TOT ZIJNE BIJDRAGE, AANZIENLIJKE SOM GELDS. <lenhiervan opgaaf te doen aan een der leden, voor den 15den January 1866. Deze leden zijnJ. W. L. van Oordt te RotterdamDr. E. H. von Baumkauer te HaarlemMr. J. A. van Eyk te AmsterdamJ. Groll te UtrechtD. L. Wolf son te Leiden 11. L. Enthoven te 's HageA. 11. Eigeman te LeidenA. P. Ledeboer te Tilburg, A. J. Blijdenstein te Enschede, J. Wit tering en M. Coster te Parijs. De Commissie draagt zorg voor het vervoer der voorwerpen heen en terug, voor de plaatsing, voor een goed toezigt ge durende de tentoonstelling en voor de assurantie van vervoer en brand. Met het oog op de beperkte ruimte aan Nederland afge- staan, zullen alleen voorwerpen worden aangenomen, die o. a. de Nederlandsche landbouw waardig vertegenwoordigen voor den internationalen handel in gebrnik of geschikt zijn door keurigheid of sierlijkheid van bewerking, nieuwheid en doelmatigheid van construetie uitmunten doch door omvang of zwaarte geen te groot bezwaar in het vervoer veroorzaken. In het algemeen programma zijn voor landbouwzaken de volgende indeelingen genoemd Materieel en bewerkingen van de landbouw- en bosch- exploitatie. Materieel en bewerkingen der landbouwhoeven. 8ste Groep. Levende voortbrengselen en proeven van inrigting voor den landbouw. Klasse 74. Proeven van landbouw-exploitatie en van land bouwhoeven. Kl. 75. Paarden, ezels, muildieren, enz. Kl. 76. Ossen, buffels, enz. Kl. 77. Sehapen, geiten, enz. Kl. 78. Varkens, konijnen, enz. Kl. 79. Gevogelte. Kl. 80. Jagt- en wagthonden. Kl. 81. Nuttige insecten. Kl. 82. Visschen, schaal- en werkdieren. 9de Groep. Levende voortbrengselen en proeven van inrigtingen voor den tuinbouw. Klasse 83. Broeikassen en materieel voor den tuinbouw. Kl. 84. Bloemen en sierplanten. Kl. 85. Moesplanten. Kl. 86. Yruchtboomen. Kl. 87. Zaden en stekken van bosch- boomen. Kl. 88. Kasplanten. Het komt ons voordat, om den landbouw van Nederland waardig te vertegenwoordigen en aanschouwelijk voor te stellen gezamenlijke inzendingen onder toezigt der landbouw-maatschap- pijen de voorkeur verdienen boven partikuliere inzendingen. Die verschillende maatschappijen zouden b. v: elk een ge- heel moeten inzenden van de eigenaardige wijze van land- bouwen in hunne streek. Vooreerst het model eener boeren- woningzoowat op de grootte van een kinderhuisje niet van een speelgoed-doosvoor de plaatsing daarvan is in het open park, dat bij elke afdeeling behoort, gelegenheid. Daarbij zou men moeten voegen een volledig stel der gewoon- lsjk gebruikte werktuigen en gereedschappen. Voorts monsters der gewone produktenen bij eenigenzooals vlasmeekrap de produkten en gereedschappen van bewerking na den oogst. Dan enkele exemplaren der veerassen paarden runderen, sehapen en varkens uit die streek, met de wijze van stalling. De nationale kleederdragt moet bij de oppassers niet ver- geten worden. Als bijvoeging zouden zeer wenschelijk zijn eene^ duidelijke en groote geographischegeologische en agro- nomische kaart van de streek met platte grond eener ideale bouwhoevewaarop aanduiding der verschillende kulturen ■met de noodige bijzonderheden. Het goed in orde brengen van een dergelijk geheel zal zeker wel moeite en geld kostenmaar veel kan het eigen- dom der maatschappij blijven, en ook weder voor later die- nen als wij b. v. in ons land eens eene algemeen nationale of internationale tentoonstelling houden. Mogen alle provinciale maatschappijen dit niet doenwij hopen dat althans de Hollandsche, die zich voor de buiten- landsche tentoonstellingen steeds veel moeite gaf, wel op die wijze voor een levendig beeld onzer koeboerderij en melkerij zal willen zorgen en daarvoor mime ondersteuning vinden. Onze noordsche provincien deden ook welonze veengrave- lijen in al hunne eigenaardigheid praktisclr voor te stellen. Voor het vertegenwoordigen van onzen landbouw moeten wij toch ons bijna geheel tot het eigenaardige van onzen be- staanden landbouw beperkenal het nieuwe toch is nagenoeg aitsluitend uit vreemde landen afkomstig, of van daar nage- colgd; en met geleende veeren knunen wij niet wel te Parijs gaan pronken. In de Slaats- Courant van 24 en 25 December zijn medegedeeld ipgaven betreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland 'an 10 tot 16 December j. 1. In genoemde week zijn: aange- ■ast 2464, aan de ziekte gestorven 306, afgemaakt 39 4, her- iteld 142, en op het einde dier week waren nog ziek 1622 leesten. Sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel langetast 15,251 aan de ziekte gestorven 4157, afo-emaakt 1231 en hersteld 4141 beesten. Bij koninklijk besluit van 20 December 1865 Staatsblad i 134, is het volgende bepaald „Art. 1. Invoer van rundvee, niet voor de slagtbank bestemd, s verboden in gemeenten waar de veeziekte heerscht of in e laatste maand geheerscht heeft. Art 2. Binnenlandsch vervoer van mest, alsmede van poeling of dik daarvan, afkomstig uit vetmesterijen of stallen, it gemeenten waar de veeziekte heerscht of geheerscht heeft i verboden. Art. 3. De gemeenten, in de beide voorgaande artikelen bedoeld, worden door Onzen Minister van Biunenlaudselie Zaken door plaatsing in de Slaats-Courant ter algemeene ken- nis gebragt. Art. 4. Ons tegenwoordig besluit treedt in werking met den dag der afkondiging in het Staatsblad." karpaarden 150 tot 180, en eetijarige 120 tot f 18(L Over het algemeen werd er niet zooveel handel gedaau als voorleden jaar. Een aantel koopen waren echter nog in be- sprek tegen het midden der week, zoodat men verwachtte, dat er in de laatste dagen nog veel zou worden afgesloten. Men schrijft aan de Leidsclie Courant het volgende: Gelijk gemeld is, heeft op 13 dezer de landbouwer J. Z. in den Aderpolder onder Alkemadezijnen geheelen stal met runderen afgestaan, omdat er aanvankelijk een door de vee ziekte was aangetast, welk getal tot 6, als verdacht aan die ziekte te lijden, moet zijn geklommen. Dit was het eerste geval van veeziekte hetwelk zich in die gemeente heeft voor- gedaan. Terstond is tot het afmaken van den geheelen kop- pel, 43 gezonde runderen, besloten, en wel, om de zaak te bespoedigen, door gestald vee uit den stal te drijven en 18 stuks jong vee uit de weide te halen en te laten doodschie- ten. Deze maatregel moet op zulk eene ruwe wijze zijn uit- gevoerd, dat, naar men verzekert, er nog menig rund lag te spartelen toen het in den kuil was geworpen om te wor den begraven. Des landbouwers vette varkens, zijne geiten kippen en eenden, zijne honden en katten, kortom alles wat zich van levend gedierte op zijn erf bevond, is, met zijn goedvinden, tot stuiting van de ramp, doodgeschoten. Slechts enkele eenden zijn aan die geduchte opruiming ontkomen. Holsters en staken waaraan het vee gestaan, hooi waarvan het gegeten had, is verbrand. Daar de meeste der runderen schoone, vette beesten waren, heeft deze daad veel misnoe- gen verwekt. Voor bet afstaan van al zijn rundvee heeft J. Z. eene schadeloosstelling van 4500 genotenwaaronder het huis- en pluimgedierte niet is begrepen. Volgens geruch- ten moet zich de runderpest, dezer dagen, in die gemeente weder op twee plaatsen hebben voorgedaan.'i Gedeputeerde Staten der provincie Groningenontwaard hebbende, dat er gedurig veehandelaren uit dit gewest naar Londen reizen om aldaar vee ter markt te brengen, en in aanmerking nemende, dat deze personen, wanneer zij her- waarts terugkeeren en op nieuw vee voor dezelfde bestem- ming aankoopen zeer ligt door middel van hunne kleederen de besmetting der runderpest kunnen overbrengen naar de stallen, welke zij bezoeken tot aankoop van runderen, heb ben bij publikatie van den 22 dezer de veehouders in dit ge west ten emstigste gewaarschuwd om in hun eigen belang en in dat van het algemeen te dezer zake de meest mogelijke behoedzaamheid in ackt te nemen en geene veehandelaars of hunne oppassers, die zij weten of vermoeden vee naar En- geland ter markt te brengen, bij hunne runderen toe te la- ten wanneer zij althans niet de overtuiging bezittendat deze andere kleederen dragen dan die, welke zij te Londen of op an- dere door de runderpest besmette plaatsen aan gehad hebben. In Engeland is dezer dagen volgens de Marklane Express eene nieuwe zienswijze geopperdomtrent den aard der run- dertyphusdoor Dr. Parsons, een geneeskundige van ver- dienste, en die gedurende een langjarig verblijf op het platte land er ook veel ervaring omtrent veeziekten heeft opgedaan. Hij zegt, na langen tijd omtrent den aard der ziekte in twij- fel te hebben gestaanhet er thans voor te houdendat het de pokken zijn in onderdrukten vorm, waarvan het Uitbreken op de huid door de dikte van deze belet wordt, terwijl hij de pokken na den dood in het celweefsel onder de opperhuid meent te kunnen onderscheiden. Volgens hem, zullen genees- middelen dus weinig of niet baten; maar moet de inenting, even als bij de gewone kinderpokkenhet eenige redmiddel zijn. Reeds moeten verscheidene vee-artsenijkundigen die meening deelenwaaronder een lid der ltegerings-Commissie en Pro fessor Simondsdie steeds de theorie van uitsluitende besmet ting en ongeneeslijkheid bleef verdedigenmoet ook reeds ten halve voor die zienswijze gewonnen zijn en eene reeks van proefnemingen hebben aangevangen om de pokken-theorie te onderzoeken. PAARDENMARKT TE YORK. Een der voornaamste paardenmarkten in Engeland, wordt in de maand December gedurende zeven dagen te York ge- houden. Hoewel marktberigten uit den vreemde in den regel voor ons niet van belang zijn, zoo kan dit toch voor een enkele maal menige bijzonderheid leeren, vooral wat de prij- zen betreft. Wij geven daarom het onderstaande marktberigt. De handel van de drie eerste dagen beperkte zich bijna uitsluitend tot jagtpaarden, koetspaarden en rijpaarden. Don- derdag ging er zeer veel om in trek- en landbouwpaarden. Jagt paarden waren zeer ruim voorhanden, en dieren van goeden afkomst, vijf tot acht jaren oud en goed afgerigtgolden 1200 tot 4200; ferme jagtpaarden, snel van ren, voor de zandstreken geschikt, 2400 tot 4800, en die voor zware ruiters en van beroemde stallen 3000 tot 4200. Koetspaarden waren bijzonder schaarschen inzonderheid goede spannen. Levendige jonge paarden, van goede hou- ding en edele afkomst, bragten 2400 tot 3000 het span op. Goed gekonditioneerde hoogdravers, voor enkel en dub- be! span afgerigt, golden 1200 tot 1400. Paarden voor ligt rijtuig waren ruim voorhanden en voor/ 960 tot/1200 te koop. Goed gedrongen kidden van vluggen gang noteer- den 420 tot 540. Jeugdige ponies, hetzij enkel of in spanwaren buitengewoon schaarsch en prijzen werden niet genoemd. Welgevormde, kraclitige trekpaarden waren zoowel in getal als kwaliteit, beter voorhanden dan het vorige jaar, en werden tegen 360 tot 600 verkocht. Goede bruik- bare landbouwerspaarden golden 200 tot/ 360; tweejarige IN HET BUITEN- EN BINNENLAND. Te Parijs hebben onder de studenten wanordelijkheid en verzet plaats gehad, om de maatregelen door den Akademi- schen Senaat genomen, jegens hen, die aan het Studenten- Congres te Luik hadden deelgenometi. Aan velen is de ver- gunning tot bijwonen der lessen ontnomen; anderen zijn in hechtenis genomen. Zoowel in Engeland als in Erankrijk, maakt men zich ongerust over de houding van Amerika jegens Mexicoen vreest men vooral dat de geest van het Amerikaansche volk hare Regering dwingen zalde verdere tussclienkomst van Frankrijk te beletten. In Italie heerscht eene ministerieele krisis; het is vooral de finantieele toestand van het land en de wijze om daarirt te voorzien die voortdurend aanleiding tot moeijelijkheid geeft. Te Amsterdam is eene inrigting tot stand gekomenwaar aan jeugdige meisjes en kinderen kosteloos onderrigt wordt gegeven in het stroo-vlechteneene nijverheiddie in eenige streken van Belgie en elders een goed bestaan voor vlugge werklieden oplevert. Op den Rijn-Spoorweg zijn Zondag 11., een kolentrein en een goederentrein tegen elkander geredenwaarbij de machine van de eene trein defekt raakte en een aantal wagens uit het spoor geworpen of beschadigd werd. Menschen kwa- men er niet bij om. Maandag avond liep een personen-goe- derentreintusschen Utrecht en Iiarmelen tegen een vooruit- gezonden goederentrein. Het ontwerp van wet tot afkoopbaarstelling der tienden van het Kroondomein, is door de beide Kamers aangenomen. Te Aarlanderveen is op tachtigjarigen ouderdom over- leden Jacob van Dam, landbouwer en tevens Rijks-veeartS; in welke betrekking hij ook deel uitmaakte der commissie tot onderzoek der heerschende veeziekte. Ook als dichter stond hij gunstig bekend. Ileden overleed, tot onze droefheid, in den leeftijd van ruim 15 maanden ons jongste Dochtertje MARIA. Hofstede Hardenberg, W. D. MEIJER. te HaarlemmermeerA. MEIJER 25 December 1865. van Beijndm. De DIJKGRAAE van den Haarlemmermeer-Polder brengt ter kennis van belanghebbendendat de ZITTINGEN aan het Kruisdorp in dien Polder voorloopig worden opgeheven, doch datten gevolge van den toenemenden bloei der Kaas- en Veemarlclen te Haarlem, de Penningmeester geregeld elken Woensdag zal ZITTING houden aan de Secretarie van den Polder, in de Groote Houtstraat te Haarlem, van des morgens ten 10 tot des namiddags ten 2 ure. Haarlem, 27 December 1865. De Dijkgraaf voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL. VAN Gevestigd te Haarlem, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 22slen Junij 1863, N°. 60. COMMISSARISSEN: DE HIEEIN: W. y. d. BREGGEN, Lid van den Gemeenteraad. D. LUBACHMed. Doctor. W. M. LOGEMAN, Lector in de Wis- en Natuurkunde. Mr. D. MERENS, Kantonregter. DIEECTEUH: De Inrigting dezer Maatschappij van LEVENSVERZEKE- RING is van dien aard, dat de Deelnemer tegen betrekkelijk GERINGE KOSTEN, en op eene allezins gemakkelijke wijze, aan zijne erfgenamen of andere regthebbendenna zijn overlijdende uitkeering kan verzekeren van Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten Kantore der Direetie en bij den Correspondent J. KNOL, aan het Kruisdorp t* Haarlemmermeer.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1865 | | pagina 3