WEERBLAD 1860. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWIJD VftlJD AG 12 J A A I A II IJ. No. &jfr ^WU/> le\ende Saargang Haarlemmermeer DE RUNDERPEST IN HAARLEMMERMEER. Hoofdredaeteur C. E. DE CLERCQ. RlJNLABiD. HAAKLEMMERMEER PRIJS VAN HET ABONIVEMEIVX in het Jaar6. Alle Toezendingende Redactie betreffende, moeten geschieden aan den Hoofdredaeteur, te Haarlem, Kruisstraat, Wijk 6, N°. 513. Redaktie Weekblad van Haarlemmermeer, Haarlemmermeer. 10 Januarij 186 6. De redactie van het Weekblad vraagt mij om een volledig berigt omtrent het heerschen der veeziekte in Haarlemmermeer en wat daarmedc in verband staat. Aangenaam is het mij heden te melden, dat na het eerste geval bij Gebrs. van der Reekgeen tweede geval van runder- pest in Haarlemmermeer ter mijner kennis is gekomen. Wei zijn er daaromtrent geruchten verspreidals zouden er meer gevallen zijn voorgekomen, welke geruchten eehter bij onderzoek alien zijn gebleken valsch te zijn. Deze valsche geruchten hebben twee nadeelenvooreerst noodzakeu zij mij den reeds moeijelijken dienst der veldwach- ters nog te verzwarendoor hen noodeloos naar allerlei plaat- sen te zenden, waar het gerucht zegt dat de veepest zoude heerschen; ten tweede de veldwachters te gebruiken om de verspreiders dier valsche geruchten op te sporenten einde hen te vervolgen. De dienst der veldwachters kan in deze oogenblikken tot nuttiger doel worden gebruikt. Het is mij ter oore gekomen, dat er nog in deze week veel vee zoude zijn uitgevoerddoor Houtrijk en Polanen naar de markt te Haarlem. Zulks heeft mij eenigzins verwonderd, daar lk meende, dat de gemeente Houtrijk en Polanen voor den doorvoer van vee uit eene verpeste gemeentegesloten was. Hoe eer de veemarkt te Haarlem werde gesloten, hoe beter ik het zoude achten. Immers alle verplaatsing van vee is op dit oogenblik gevaarlijk. Hoe rustiger men den winter trachte door te komen, hoe beter. Zij die de veepest beschouwen als eene straf van Hoogerband, behooren te bedenken dat, als men dit beginsel aanneemtde vlugt niets helpen zalwant die Hoogere hand is toch ook te Haarlem, en waar men ook vlugten moge. Chloorberookingen en Carbolzuurwasschingen worden op de Radhoeve op den koestal als voorbehoedmiddelen aangewend zij zijn onkostbaar en niet moeijelijk te bewerkstelligen. Bij herhaling moet ik hun gebruik aanbevelen. Men were toch vooral kooplieden uit de stallen. Toen de Gebr. van der Reek onderzoek hebben gedaan naar den oor- sprong der ziekte op hunne hoeve, is gebleken, dat de koop man T.osser van Nieuwe Wetering, den dag voor dat de pest bij hen nitbraknog den kalverstal had bezocht. Te Nieuwe- Wetering heerschte de runderpest, en het vermoeden ligt voor de hand dat Losser op de hoeve van van der Reek de pest heeft overgebragt. Tot hiertoe komt den veehouders in Haarlemmermeer lof toevoor de spoedige wijze waarop zij aan mij als hoofd der policieaangifte hebben gedaan van de ziekten hunner koeijen ook van welke later bleken zonder gevaar te zijn. Ik noodig alien bij deze uit, met die aangiften voort te gaan; de Oflicier van Justitie noodigde mij nog gisteren uit, verzuim ten deze gestrengelijk te vervolgen. Zij die mij ken- nen, zullen weten dat ik dien last ijverig zal trachten te vol- rrengen; maar dat het mij veel aangenamer is, als alien hun pligt doenzoo als tot hiertoe. De Burgemeester van Haarlemmermeer, Amersfoordt. Aan het blad De Runderpestschreef de heer Amersfoordt nog het volgende omtrent het uitbreken der ziekte in deze gemeente De heeT mr. Amersfoordt, burgemeester van Haarlemmer meer, schrijft ons het volgende: In n°. 28 van de Runderpest wordt door u gemeld, dat de runderpest in Haarlemmermeer was uitgebroken. Zulks ge- sc le e op 1 Januarij 1865 op de bouwhoeve der gebroe- ders van der Reek, Sloterweg, tusschen den Venneper en Lis- serweg, PP 26. De aangetaste koe werd den eigen dag onderzocht door den Pr°,Tn!-fen v€earls B"fnegel, die de veepest herkende. On- middelbjk daarop stelde ik aan den drijfboer voor, mij, als burgemeester, de koe in der minne af te staan, en zulks op nnjne persoonhjke verantwoording, zelfs vo'dr ik met mijne welhouders konde gesproken hebben; zulks geschiedde, de koe wera dadelijk afgemaakt en begraven, deze handeling werd en eloen evond door de wethouders goedgekeurd, en het PRIJS DER ADVERTENTien van 16 regels 75 Cents. Elke regel meer 12% Cents. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cents'. Toezending uiterlijk Woensdag. Adresvan Bonga C°.Amsterdam bevelschrift tot betaling der schadeloosstelling onderteekendde hoeve werd sedert door veldwachters of gewapende magt bewaakt. De runderpest werd op den volgenden dag, 2 Januarij, door gemelden provincialen veearts Ilufnagelop den geheelen stal herkend. Op den derden Januarij werd aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland voorgedragen onteigening en slagting van de 62 runderen van verschillenden ouderdom en geslacht, welke zich op de hoeve bevonden. Den vierden Januarij is, met het krieken van den dag, een aanvang met het slagten gemaakt; het vleesch der runderen, dat gezond wordt bevonden, zal worden gezouten en verkocht, het overige begraven. Op mijne uitnoodiging hebben zich op den 4 Jan. bij die slagting bevonden de heeren gebrs. Heynsiusde eerste lioog- leeraar in de physiologie te Amsterdam, de tweede geneesheer te Amsterdam, hoofdingeland van den Haarlemmermeerpolder. Gemelde heeren hebben onmiddellijk de verschijnselen der ziekte aan al de geslagte beesten herkend, zij hebben van de besmette deelen, ingewanden en dergelijken, monsters mede- genomendie in flesschen gedaan en ze vervoerd naar het physiologisch Iaboratorium te Amsterdam, alwaar die voorwer- pen aan een microscopisch onderzoek zullen worden onderworpen. Professor Ilegnsius heeft beloofd de uitkomst van dit onder zoek mij schriftelijk te zullen mededeelenik hoop zulks na den ontvangst aan dit weekblad te zenden. Het is heden den vijfden Januarij en tot hiertoe heb ik geen verder berigt van uitbreken der runderpest op andere plaatsen in mijne gemeente. De oorzaak van het uitbreken der pest bij Gebrs. van der Reek schijnt men te zoeken in het bezoek van den koopman Los van Nieuwe Wetering (eene besmette plaats in de onraid- dellijke nabunrschap dezer gemeente). Deze koopman had kort te voren op de hoeve een kalf gekocht en de overigen betast. De pest in Nieuwe Wetering schijnt ontstaan bij Zeestraten, doordien zijn knecht (zoo althans het gerucht wil) naar Schie dam was gaan logeren in een besmetten stalen bij zijne terugkomst de smetstof had medegebragt. Aldus werd de hoeve van Zeestraten besmetdie tegen de pest meer dan andere gewaarborgd scheendaar zij op een eiland lag. De Commissaris des Konings in Noord-Holland heeft mij door den veearts laten uitnoodigen, zooveel mogelijk in de besmette streek te zorgendat berookingen met chloor en be- sprenkingen met carbolzuur geschieden. Het bleek mij, dat de Gebrs. van der Reek, zeer welvarende en vermogende lieden, met deze middelen gelieel onbekend waren. Op "eene vergade- ring der afdeeling Sloten van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, gisteren avond, 5 Januarij, door mij voorgezeten, bleek het mij dat daar geen enkel landbouwer was, die wist dat er chloorkalk en carbolzuur bestonden, veel min het ge bruik daarvan kende Ik stel u voor door de Runderpest de afdeelingen der Maat schappij van Landbouw uit te noodigen om vergaderingen te houdenen daar de landbouwers mondeling te vertellen wat chloorkalk en carbolzuur zijn, hen die in de vergadering te laten ruiken en de behandeling voor te doen de chloorkalk en carbolzuur op kosten der afdeeling verkrijgbaar te stellen en uit te deelen, men moet tegen de boeren pralen, zal het wat helpenlezen doen zij niet, en voorbehoedmiddelen zijn nog het eenige goede, want geneesmiddelen tegen de pest be- staan er niet. Haarlemmermeer, 5 Jan. 1866. Amersfoordt. BEWARING VAN DEN VERPESTEN KRING. Op den vierden Januarij 1866 heeft de Minister den kring weder uitgebreid waarin de runderpest wordt geacht te heer schen waarin het verboden is vee te brengen en waaruit het verboden is vee te voeren. De grens van dien kring is voor een gedeelte de grens van de gemeente Haarlemmermeer en der provincie Noord-Holland. Voor zooverre dit het geval is, wordt die grens bewaakt door infanterie-hulpmarechausee, aldaar geplaatst op verzoek van Provincial Staten van Noord-Holland. Of de verdere grens al of niet bezet is door troepenis mij onbekend. Ook aan den oflicier, die in mijne gemeente de hulpmarechaussee bevelen geeftis daarvan niets bekend ge- worden. Ik zoude het wenschelijk achten, dat de geheele linie om den verboden kring werde gei'nspecteerd door eenen hoofd- oflicier daartoe te committeren, voor zooveel noodig met de hulp van een civielen ambtenaar, om met de burgemeesters inkwartiering enz. te gevenen te zorgen dat er eenheid kome in processen-verbaal en hunne vervolging. Het behoeft wel geen betoog, dat hierbij gelet behoort te wordendat men mannen moet kiezen van vast karaktermet uitgebreide volmagt en de noodige middelen om zich spoedig langs de linie te verplaatsen. Indien welligt de linie slechts in de Staats-Courant wordt geplaatst, en niet in de werkelijkheid door troepen gestren gelijk afgezetis de maatregel mislukt. Hoe noodig het is, streng na te zien of gegeven orders wor den uitgevoerd, bleek mij in den nacht van 30/31 December jl. Op 30 December namelijk waren de posten in mijne gemeente gei'nspecteerd door den officier onder wiens bevelen zij staan, die de order der patrouilles had bepaald. Des avonds ten 9 ure ben ik op mijn kar gaan zitten en heb gereden tot s morgens 4 ure, waarbij ik dan ook eene patrouille niet aantrof. Daarvan werd door mij aan den kommandant rapport gemaakt, en de manschappen, die ontbroken haddenzijn gestraft door nu meerdere patrouilles te moeten doen, gepakt en gewapend. Ik geloof dat het zeer wenschelijk warezoo van wege de Hooge Begering dit toezigt op de linie werde versterktde posten dikwijls bezocht, ook door hoofdofficieren, op onver- wachte tijden, en in alles een verband werde gebragt, hetwelk dan door de Staats-Courant konde worden openbaar gemaakt. Heeft men geene troepen genoeg, welnu men kan de mi- litie of plattelandsschuttetij oproepen. De zaak is het waard. Haarlemmermeer alleen heeft (waarschijnlijk) 15000 stuks vee, bij schatting, want op de statistiek vertrouw ik niet veeldaar ik weet hoe zij gemaakt wordt. Wanneer ik dit vee door elkander schat op hofiderd gulden het stuk, zoo is alleen in mijne gemeente eene waarde van 15000 X 100 of/1,500,000 anderhalf millioen gulden aan vee. Indien de linien niet spoedig door 66a man worden gere- geldvrees ikdat zij door elkander zullen loopenelkander kruisende, en dit kan toch zeker de bedoeling niet zijn. Ik heb gemeend door het weekblad „de Runderpestde aan- dacht op een en ander te moeten vestigen. Haarlemmermeer, Amersfoordt, Zes Januarij 1866. Rurgemeester van Haarlemmermeer. "VERSLAG DER VEREENIGDE VERGADERING, gehouden op Woensdag 3 Januarij 1866, 's morgens ten 10 ure, in het Gemeenlandshuis te Leiden. Tegenwoordig 20 leden. De Voorzitler opent de vergadering met eenige toepasselijke woorden belrckkelijk de jaarsverwisseiing, en deelt rnede dat door den heer van Slralen dezen morgen in zijne handen de vereischto eeden zijn afgelegd, en hij als ftoogheemraad gei'nstalleerd is geworden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1°. Voorstel van den rentmeesterom als zijn gemagtigde voor de uil- betaling der renten van de waarborggelden aan de ingelanden van den polder Nieuwkoop, aan te stellen den heer Swillens, burgemeester der gemeente Nieuwkoop. Dit voorstel wordt goedgekeurd. 2°. Voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden, om goed te keuren hunne beschikking op het adres van den heer Harreveld te Haarlem, verzoekende eenig boezemland le mogen inpolderenaan welke vergunning zij verbon- den hebben de voorwaarden van eene betaling van tien gulden per bunder eens af, voor de ontlrekking dier landcn aan den algemeenen boezem. De heer nan Slralen merkt op, dat, naar zijn oordeel, deze eisch on- regtmalig is, en de vergunning lot inpoldering zander eenig geldelijk bezwaar voor den adressant zou behooren te worden verieend. Tot ver- dediging van zijne bewering wijst hij op de geschiedenis van Rijnland, en toont aan dat de ianden, die tegenwoordig met de benaming van boezem- landen bestempeld zijn, in vroeger tijden juist de hoogst gelegen Ianden waren. Hij kan niet inzien waarom deze Ianden thans het regt van inpol dering en uitmaling zouden moeten koopen. De Dijkgraaf beantwoordt den heer van Slralen, en zegt dat het be ginsel, om schadevergoeding te vordercn voor elke oppervlakte die aan den algemeenen boezem wordt ontlrokken, door de vergadering is aange- nomen, en tot nog toe door geen hoogcr bestuur is wedersproken ge worden; het is dan ook alleen omtrent het bedrag der schadeloosstelling dat de goedkeuring der vergadering gcvraagd wordt. Het voorstel wordt daarop met 14 tegen 6 stemmed aangenomen. 3". Voorstel v3n Dijkgraaf en Hoogheemraden, om genoegen le nemen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1866 | | pagina 1