W E E R B L 1866. Vrijdag, 16 Februarij. NK '7. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEVIJD 71e\entle laavgang Hoofdredacteur C. E. DE CLERGQ. Haarlemmermeer GEMEENTE-RAAD. kssseas a n RAARLEMMERMEER PHIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar6.' Alle ToezendiDgeude Redactie betrefifendemoeten geschieden aan den Hoofdredacteur, te Haaelem, Kruisstraat, Wijk 6, N°. 513. De redactie van het Weekhlad van Haarlemmermeer vroeg mij onlangs om wekelijksche berigten omtrent de veepest. Het was mij onmogelijk door veel dmkte die te leveren voor n°. 6. Ik zal dus kortelijk melden wat is gebeurd sedert mijn laatste berigt van 26 Januarij jl.en daarbij de volgorde des tijds in acht nemen. 25 Januarij 66. Simon Tensen, PP 2, geeft aan eene koe, gestorven op den 24 Januarij, en nader 3 koeijen, lijdende aan veepest (volgens verklariug van den veearts Mays, die de koeijen bezocht had). 30 Januarij 66. Bastiaan BurghoutQ 21, geeft aan 12 koeijen, ziek aan runderpest. Deze landbouwer was op 24 Januarij in aanraking geweest met den veearts Muys, toen hij eene zwartbonte melkkoe ziek had, waaromtrent die veearts eene verklaring heett afgegeven, die ter Secretarie berust). Op denzelfden dag besluit der Gedeputeerde Statendat er genoegzame reden bestaat tot onteigening van 3 koeijen van Simon Tensen voornoemd. Aanschrijving aan den burgemeester; waarbij door den Com- missaris des Konings die ambtenaar wordt uitgenoodigd om den provincialen veearts, zooveel noodig, bij te staan in de uitvoering van het besluit tot onteigeniDg van gemelde drie koeijenen om des noods de leiding der zaak op zich te nemen. Verder wordt des burgemeesters aandacht gevestigd op het geval, hetwelk zich kan voordoen, dat de genoemde eigenaar van het af te maken vee zwarigheid maakt, het in zijn grond te laten begraven. In dat geval zal het noodig zijndat de begraving elders geschiedeen de burgemeester werd uitgenoodigd, daarin alsdan te willen voorzien op de wijze, die hem het geschiktst zoude voorkomen. Indien de gemeente grond heeft in de nabijheid, dan zou de begraving daar kunnen geschieden; anders zoude het wel- ligt in aanmerking kunnen komen van nabijzijnden rijksgrond gebruik te maken. Verder wordt gezegd dat, nu de onteigening door tusschen- komst van den kantonregter zoude plaats hebbenhet welligt konde gebeuren dat nog in andere opzigten de hulp van het gemeentebestuur bleek noodig te zijn. De burgemeester werd uitgenoodigd in zulke gevallen datgene te verrigtenwat den loop der zaak kon bespoedigen en gemakkelijker maken. Ten gevolge van dit sehrijven werden deze drie koeijen dien dag geschat op vijfbonderd gulden, onteigend en begraven in rijksgrond, VenneperdorpPP 1. De burgemeester is sedert uitgenoodigd te zorgen dat der- gelijke begravingen voortaan geschieden in de landen der ingezetenen, overeenkomstig de Gemeenteverordening van 17 Maart 1864, Art. 7, waaraan gestrengelijk de hand moet worden gehouden. 1 Pebruarij 1866. Corn. Joh. v. den BrandNN 8 geeft aan eene koe ziek; is gestorven aan veepest 5 February. 2 February 1866. Mach. v. Houselt, QQ 22vijftig stuks vee; drie kalveren ziek, 14 stuks verdacht. Veepest volgens veearts Muysdie den stal had bezocht; als zoodanig ook herkend door den prov. veearts Huffnagel. 4 February 66. Burgemeester ontvangt berigt, om de troependie de provinciate grens bewaken, te verleggen naar den Bennebroeker Dwarsweg. Begeeft zich des avonds zes ure van de Badhoeve naar de Secretarieregelt de inkwartiering en gaat des avonds half tien naar het hoofdkwartier aan den Leeghicater. Des nachts wordt met den kommandant de marsehorder geregeld. 5 Pebruarij. Troepen gaan op weg 'smorgens half zes ure; des namiddags ten vier ure zijn alle posten nagezien en inge- kwartierd door den burgemeester en den kommandant. De burgemeester bevindt dat verrotte ingewanden van een paard zijn doorgevoerd langs den Sloterweg naar GG 15, en laat die onmiddellijk begraven. Het paard was afkomslig van de hoeve van Zulver op MM 20onder den wind (Z.W.) van NN 8, de hoeve van van den Brand, waar eene koe aan veepest dien dag gestorven was. 7 February. Inspectie der militaire posten door generaal Bngelbregi. Aangifte dat veepest is uitgebroken bij JVillem Rip, op E 3. 4 kalveren ziek, 10 verdachlen. 8 February. Veepest breekt uit bij Arie Doekes, op HH 14, vlak tegenover GG 15, waar op 5 February 66 de verrotte paardeningewanden begraven waren. De eigenaar verklaarde den Burgemeester, dat de nabijheid dezer verrotting niet de oorzaak was der ziektemaar dat de ramp van boven kwam. 9 February. J. C. Kempenaar, QQ 26, geeft aan ziek 24 koeijen, 8 vaarzen, 10 kalveren; deze woont ten zuiden van Houselt, QQ 22. Dito. Klaas van den BrandNN 30, geeft aan eene koe ziek, waarschijnlijk aan longziekte. Deze merkt opdat de veepest is uitgebroken bij voorkeur op de landen van Corn. Joh. van den Brandeen koe is ziek bij hem zelven en veepest h\] Burghoudtop welke landen is ge- jaagd met lange honden, komende van Woubrugge en ter Aar, alwaar de veepest sterk heeft geheerscht, en ingewanden van zieke koeijen aan de honden te vreten werden gegeven. Die honden behoorden aan de heeren Adrianus Marijt, te Woubrugge, en Hoogeveen onder ter Aar, die in der tijd door mij burgemeester zijn verzocht, uit aanmerking der veepest, zich van de jagt te willen onthouden. Uit het voorgaande zal de opmerkzame lezer, die eene kaart voor zich legt, kunnen opmerken dat de veepest, sedert zij uitbrak in den Aderpolder bij Zeestraten, eene reis heeft ge- maakt tusschen den Sloterweg en de Bingvaart naar het noord- oosten, en zich heeft vertoond bij Gebr. van der BeekPP 26, Mach. van Houselt, QQ 22, J. C. Kempenaar, QQ26, Corn. J. van den Brand, NN 8, (waarschijnlijk ook volgens aangifte van beden bij Kl.van den Brand, NN 30) en verder bij A. Doekes HH 14. Er stierf gisteren een beest bij Yzac Cole, EE 12, onbekend aan welke ziekte. Buiten de lijn werden aangedaanTensenPP 2Burghout, Q 21, en Rip, E 3. Voor Tensen en Burghout kan de waar- schijnlijke reden van besmetting worden opgegeven; naar die van Rip heb ik nog geen onderzoek gedaan. De deelen der gemeentedie niet onder den wind liggen der besmette streek, zijn tot hiertoe vrijgebleven. Ik neem hieruit aanleiding, om nog eens bij belanghebben- den aan te dringen op het doen van chloorberookingen en carbolzuur, die geacht worden nuttig te zijn, om te verdelgen dierlijke smetstoffenwelke met den wind worden medegevoerd. Ik verzoek mede met aandrang, dat men zich onthoude van het vervoeren van krengendoode ligchamen van dieren, hoe ook genaamd. Gelast door den Commissaris des Konings om hierop strengelijk toe te zienzoo heb ik aan alle ambtenaren van politie bevolen tegen dit vervoeren van krengen en ver dacht vleesch met de meeste zorg te waken; het vleesch enz. onmiddellijk te doen begraven; ook de soldaten, die de linie bewaken zijn daartoe door den generaal, die hen inspecteerde uitdrukkelijk gelast, zoodat ieder vervoerder van verdacht vleesch het zich zelven te wijten zal hebbenzoo hij daar- door in moeijelijkheden geraakt. Hoe wenschelijk op dit alles een streng toezigt is, heeft het verrotte paardeningewand van GG 15 al wederom bewezen. Haarlemmermeer, 10 February 1866. Ameksfookdt. PS. Het is opmerkelijk dat te gelijlc met de veepest de kinderpokken zeer erg heerschen omstreeks Venneperdorp, en zich ook naar het noorden beginnen te verspreiden. De koepokinenting op mijn vee is voorloopig goed geslaagd en daaromtrent meende ik te moeten verwijzeu naar het verslag van het Koepokgenootschap, hetwelk waarschijnlijk zal worden gedrukt. Zitting van Donderdag 28 December 1865. Tegenvvoordig 12 Leden. De Notulen van 30 November 1865, worden gelezen en goedgekeurd. 1°. Wordt vastgesteld de staat van het maximum van onderstand, voor 1866. 2° Wordt afwijzend beschikt, op het bezwaarschrift van W. de Jong Kz., tegen zijnen aanslag in de Hondenbelasting. 3°. Wordt afwijzend beschikt op het bezwaarschrift van Pieler van Kerkwijk, tegeri zijnen aanslag in de Hondenbelasting. 4°. Het bezwaarschrift van Jan de Jongtegen zijnen aansbg in den Hoofdelijkcn Omslag, wordt gewezen van de hand 5°. Wordt goedgekeurd de aanbesteding van de onderwijzerswoning, op LL 12, alsmede om de post op de Begrooting te verhoogen met PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 7 5 Cents. Elke regei meer 12 Cents. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cents. Toezending uiterlijk Woensdag. Adresvan Bonga C°.Amsterdam. 300.aangezien voor dit werk op de Begrooting slechts is geraamd 5500.—. 6". Wordt vastgesteld eene Suppletoire Begrooting, groot/17,180, voor bet diensijaar 1866, en zulks tot regeling in ontvang en uitgaaf van de uitsrhotlen ter zake aan genomen maatregelen, tot handliaving van de provinciate verordening tot wering van veeziekle, en aan de kosten van bet honden van dagelijks opzigt, bij het bouwen der onderwijzerswoning op L L 12. 7". Wordt vastgesteld een Concept-Besluit tot het doen van af- en overscbrijvingen der Begrooting, dienst 1865. 8°. Als voren. 9°. Wordt door de Vcrgadering goedgekeurd een Concept-Besluitlot het doen van belalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven, der Begrooting voor 1866. 10" Wordt gelezen een sehrijven van den heer B. Buis, waarbij hij zijn ontslag neemt als lid der plaatselijke School-Commissie. AaDgenomen voor notiflcatie. 11° Wordt aan de Vergadering voorlezing gedaan van eenige ingeko- men stukken. 12°. Wordt gelezen een adres van II. C. A. Slrack van Schijndel, handelaar in horologien, gouden en zilveren werken; verzoekende, dat 1°. Mag worden verboden het houden van verlotingen. 2°. Dat voortaan de prijzen, die gegeven worden, zoo als onlangs hij het Waterloo-feest, door inwoners mogen geieverd worden. Wordt besloten, om aan den adressant te kennen te geven: 1°. Dat in deze Gemeente gecne verordeningen bestaan, uit krachte waarvan het houden van verlotingen kan worden verboden, maar dat die zaak nader zal worden in overweging genomen. 2°. Omtrent iiet tweede verzoekhetwelk geen punt van overweging bij deze Vergadering kan uitmaken, over te gaan tot de orde van den dag. 13° De Voorzitter herinnert, dat met 1° Januarij 1866 expircert de tijd, waarvoor de keurmeesters van het vee zijn aangestelden slelt daarom voor, om hen voorloopig in functie te laten, tegen eene beloo- ning van 2 's maands, om zc dan ook, zoo noodig, weder te kunnen onlslaan; zonder hoofdelijke stemming, wordt overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter besloten. 14°. Wordt zonder hoofdelijke stemming vastgesteld een Concept- Besluit tot aankoop van 1 roede 60 ellen dorpsgrond in het Kruisdorp bij de school. 15°. Wordt besloten: 1°. Op het daartoe gedaan verzoek afschrijving te verleenen op den aanslag van T. M. de Wilde in den hoofdelijken omslag dienst 1865 voor 6/12 gedeelten. 2°. Het verzoek, om afschrijving van den aanslag van T. M. de Wilde, in de hondenbelasting, dienst 1865, te wijzen van de hand. 16° Wordt vastgesteld eene verordening tot wijziging der verordening omtrent het losloopen, drijven, enz. van vee, vastgesteld 17 Maart 1864. 17°. Tot gevangenbewaarder te Nieuw-Venncp wordt benocmd Kornelis Oudijn, wonende aldaar. 18°. De Voorzitter brengt ter sprake de zaak van het Raadhuis; spre- ker zegt vernomen te hebben, dat het tegenwoordige Raadhuis is ver- koeht aan den heer de Booij te Haarlem, en, naar men zegt, zal het worden ingerigt tot eene grutterijspreker stelt de vraag: wat er nu zal worden gedaan? er kan geen tijd verloren worden. De heer Verploegh is er voor, om een Raadhuis te bouwen op den grond, dien de Gemeente in het Kruisdorp hij de school in eigendom heeft, en daaraan te besteden f 10,000. De heer 'I Hoof I acht die som te kort; ook met het oog op eene woning voor den Secretaris. De heer Verploegh wijsl op het schooihuis in LL 12, dat kost/5,800, als men daar nu eene school hij rekent, dan kan men voor f 13,000 wel een Raadhuis en woning bouwen. De heer 'tllooft meent, dat zoodanig huis wel geschikt zou zijn, maar niet een Raadhuis gebouwd als eene school, ook zou het te klein zijn, met het oog op de verschillende behoeften. De heer Buis wil, door burgemeester en wethouders, eene teekening laten maken om aan den Raad te worden voorgelegd. De Voorzitter meent, dat dan het beste was om eene definitieve teeke ning te doen maken, uit de twee die er zijn, en te onderzoeken of er voor 21,000 op den aanwezigen grond een Raadhuis en woning te maken is. De heer Schone kan zich daarmede wel vcreenigen. De Voorzitter stelt daarop voor, ■om aan bnrgemeesler en wethouders op te dragen, om te onderzoeken, of het terrein bij de school in het Kruisdorp tot het bouwen van een Raadhuis geschikt is, en wel door een deskundige. De heer Klapiuijk stelt voor, om daarbij ook aan burgemeester en wethouders op te dragen het doen maken van eene teekening voor een Raadhuis met woning voor den Secretaris, te bouwen op hot terrein bij de school in het Kruisdorp, en te hepalendat het ontwerp zal kunnen worden berekend tegen eene som van 20,000. Deze beide voorstellen worden bjj stemming aangenomen met tien tegen twee stemmen. De Voorzitter wil hebben uitgemaakt, aan welk deskundige zulks zal worden opgedragen. De heer 7 lloofl stelt voor, om daartoe aan te wijzen den heer J Buijn; dien overeenkomstig wordt besloten met negen tegen drie stemmen. 19°. De heer 'tllooft, namens de Cominissie voor de begraafplaats te Nieuw-Venncpzcgl, dat do Commissie liecft getracht den hear Pape te sprcken over den grond voor de begraafplaats; dat de heer Pape er echler hij blijft om eene opgave te hebben van den Raad omtrent den prijs, diea

Weekblad van Haarlemmermeer | 1866 | | pagina 1