WEERBLAD 1866. Vrijdag, 25 Februarij. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJB le\envde Saargang Haarlemmermeer Haarlemmermeer-Polder Landbouw. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ RlJ N L AN D. HAAKLEMMERMEER PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar6.- Alle Toezendingende Redactie betreffendemoeten gescbieden aan den Hoofdredacteur, te Haablem, Xruisstraat, Wijk 6, N°. 513. VEEPEST in HAAELEMMEEMEER, Door mij is ontvangen het volgend schrijven van Gedepu- teerde Staten van Noord-Holland Haarlem, 14 Februarij 1866. Door onzen voorzitter is bij ons ter tafel gebragt uwe missieve van heden, houdende uiteenzetting van uwe denk- beelden ten aanzien van de maatregelen in uwe Gemeente tot wering van de veeziekte te nemen in verband met het besluit van den Commissaris des Konings van 13 Febr. jl. n°. 155, 6de Afd.(dat u waarschijnlijk reeds is'of anders weldra zal worden toegezonden)waarbij uwe geheele Ge meente van besmetting wordt verdacht verklaard. Naar aanleiding daarvan, hebben wij de eer u mede te deelen dat wij ons geheel kunnen vereenigen met de door u gedane voorstellen hierin bestaande „1°. dat de militairen in uwe Gemeente dienstdoende, weder worden geplaatst langs de ringvaart van Bennebroek naar den Leeghwater, en van daar tot bij Aalsmeer „2°. dat door u minstens vier personen, tegen eene beloo- ning van, zoo noodig, tien gulden per week, tijdelijk worden aangenomenom op den door u omschreven voet als veldwachters dienst te doen „S°. dat de aan hetKruisdorp geplaatste brigadier der Kijks- veldwacht, wanneer de dienst zulks vordertdoor uwe zorg van paard en rijtuig worde voorzienom beter door de geheele gemeente toezigt te kunnen houden. „Wij noodigen u uit, de sub 1 vermelde plaatsing der militairenin overleg met den kommandant dier manschap- pente willen regelen. De kosten van de sub 2 vermelde personen en van de sub 3 vermelde hulpmiddelen voor de dienstkunnen begre- pen worden in de declaration van kosten tot handhaving der verordening tot wering van Veeziekte, welke van tijd tot tijd ten laste der provincie door u worden ingezonden. h Eindelijk voegen wij hierbijdat door ons aan den Dijk- graaf van den Haarlemmermeerpolder de uitnoodiging gerigt wordt, om door de wachters der bruggen en ponten over de ringvaart te doen toezien op de naleving der Provinciale Ver ordening en het naar aanleiding daarvan genomen besluit van den Heer Commissaris des Konings tot verdacht-verkla- ring uwer Gemeente. Gedeputeerde Staten der Provincie Noord-Holland (get.) BoeLLVoorzitter. „(get.) van Vladeracken, GriffierP Dien ten gevolge zijn de troepen verplaatst op 16 Februarij naar hunne oude standplaatsen langs de Kingvaart. Als buitengewone veldwachters zijn voorloopig aangesteld A. A. SmitsVenneperdorpbij van der Pas (voorloopig.) H. J. Philipsen, G 1, Veldweg bij den Vijfhuizerweg, H. FakkerHH 1bij J. van Heukelom. Th. Tit, B 26, bij J. Poets. Op Zaturdag 17 Februarij heeft de Dijkgraaf van den Haar lemmermeerpolder (met den Burgemeester) den Bingdijk rond- gereden, en aan de wachters der bruggen en ponten de beve- len gegeven vervat in de bepalingen in dit blad als adver- tentie opgenomen. De veepest is in deze week uitgebroken op de stallen der personen hieronder opgenoemd P. van RijnPP 13; B. van Gastelen, L 17; J oh. Splinters, PP 16; P. van der SpekQ 18 J. Govers 9. 29van den Brand, NN 80; P. Baartman Lisserbroek, N. van ReeuwijkVeldweg Huigsloot; J. van der Breggen Pz., QQ 30; Dr. J. P. ffeije, KB 7 A. StrijhesH 30; A. TV. Muysken, F 30; P. Fei- kema, EE 21. Haarlemmermeer20 Februarij 1866. Amersfoordt. van 13 tot en met 20 Februarij 1866. GEBORENJohannes Corneliszoon van A. Lijs en J. de Zwart. Johannes, zoon van J. van Dijk en A. C. van den Berg. Cornells, zoon van W. Schclling en T. Molendijk. Deliana, dochter van G. van PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 75 Cents. Elke regel meer 12% Cents. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cents. Toezending uiterlijk Woensdag. Adresvan Bonga C°.Amsterdam. Weelden en C. van Kerkwijk. Aart, zoon van M. Schermer en J. M. Ardon. Martijnlje, dochter van J. Vastenhout en J. Inthout. Maaike, dochter van P. Kramer en N. de Groot. Janzoon van H. J. Nieu- wenhoven en C. de Bruin. Helena Mariadochter van S. Swart en A. Sel. Mina, dochter van A. Westdijk en J. Hoedemans. Gerar- dus Jacobus, zoon van C. J. van den Brand en K. Abencs. Corstiaan, zoon van J. W. Verhoeve en G. de Bruin. Cornelis, zoon van A. Borst en N. van Laar. Lambertus, zoon van W. Hagoort en A. de Veer. Adriaanzoon van A. Sparings en A. Timmers. Arie, zoon van A. Lanser en M. Maarsen. Maria Johannadochter van J. Confurius en P. Nederveen. Cornelia, dochter van J. den Butter en M. Baartman. Willemzoon van G. den Booijen en J. v. d. Haazel. Jannetje Adri ans dochter van L. Binneweg en A. van Wijk. OVERLEDENTeunis van Rreevoort, oud 38 jaren gehuwd met J. H. Smit. Clazina Adrianaoud 5 maandendochter van L. Klaassen en C. van Rossen. Jozina Jansen oud 72 jaren, wed. van C. Verbrugge. Hendrik Streekoud 27 jarengehuwd met J. Nieuwland. Adriaan Dingemanoud 4 jarenzoon van F. Dol en N. Koster. Johannes oud 4 maandenzoon van P. van Gerven en B. Smit. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD Jan Dekker met J. van Lempt. Pieter Mantel met CI. Keetbaas. In het vorig nommer gaven wij kennis van het diner dat door den Dijkgraaf op den 15 den dezer aan de Bestuurs-leden werd aangeboden. Wij kunnen thans nog mededeelen dat op een enkele uit- zondering na, al de leden van het tegenwoordig bestuur, de eerste Dijkgraaf en de meeste der Oud-Heemraden aan het even gul als feestelijk onthaal deelnamen, bovendien werd deze bijeenkomst vereerd door de tegenwoordigheid van den Heer Commissaris des Konings, door den Burgemeester van Haarlemen door het lid van Gedeputeerde Staten den heer Jhr. van Tets. Het zal wel niet behoeven gezegd te worden dat er menige heil-dronk en toast werd ingesteldwelke alien getuigden van den goedenen vriendschappelijken toonmaar ook tevens van den degelijkeu geest die zoo wel tusschen het Collegie van dagelijkscb bestuur en dat van Hoofd-Ingelanden als tuschen de leden onderling steeds bestaat. Wilden wij de toasten in woorden teruggeven wij zouden zeker in velerlei herhalingen vervallen, want de welvaart en de bloei van den Haarlemmermeer-polder, en het welzijn van hen die geroepen zijn in het bijzonder zijne belangen voor te staan, lag direkt en indirekt aan alien ten grondslag. Opmerkelijk is het voorwaar, dat te midden van de vele en groote bezwaren waarmede ook dit waterschap, vooral in de eerste jaren, te kampen heeft gehad, de goede verstand- houding van de leden van het bestuur nimmer verbroken werd, maar deze moeijelijkheden integendeel een prikkel wa- ren, om de leus onzer vaderenEendragt maakt magtin praktijk te brengen. En thans nu de oppositie van vroeger dagen de ledig ge- worden zetels heeft ingenomenen zij zich kan overtuigen dat het bestuur van den Haarlemmermeer-Polder, voorgegaan door haren humanen Dijkgraaf, geenszins verschil van gevoelen of wrijving van gedachten vreest, wanneer de strijd wordt ge- voerd in het belang der zaaknu hopen wijdat zij hare talenten niet zal verbergen onder het groene kleedmaar dat zij daarmede zal blijven woekeren in het belang van de Inge- landen. Doch wij dwalen af, wij wilden nog mededeelen dat een der heeren Hoofd-Ingelanden zijn boezem lucht gaf in zangen aan den Dijkgraaf gewijd, wij betreuren het die niet in zijn geheel te kunnen geventerwijl de discretie ons niet veroorlooft, den dichter te noemen. Een der heeren Heemraden heeft zich verdienstelijk gemaakt door het maken van een wapenbord, waarop al de geslacht- wapens der oude en tegenwoordige leden voorkomen, terwijl de Dijkgraaf in een album verzamelt de pkotographische por- tretten van hen die vroeger of later tot het bestuur hebben behoord. Moge het steeds eene onderscheiding zijn en tot eer verstrekkenlid te zijn van het bestuur van den Haarlem mermeer-Polder. Yoor de Yereenigde Yergadering van Bijnlandte houden op Donderdag 4 Maart 1866 des voormiddags ten 10% ure, zijn de volgende Punten ter behandeling aan de orde gesteld 1. Vaststclling van de kiezerslijsten. 2. Staat van af- en oversehrijving. 8. Adres van J. van Slarreveldverzoekende het ingepol- derde land te bemalen. 4. Adres van Gebr. van Vollenlioven, verzoekende met de volmolens door te werken. 5. Yoorstel om ontvangen en belegde gelden op de begroo- ting van 1865 nog te regulariseeren. 6. Yoorstel om eenige betalingen te doen uit den post voor onvoorziene uitgaveildienst 1865. DE VETWEIDERIJ IN SLEESWIJK EN HOLSTEIN. Langs de westkust van Sleeswijk en Holsteinde beide hertogdommendie tot voor korten tijd tot Denemarken be- hoordendoch onlangszoo het heetteom de Duitsche be- woners van de heerschappij der Denen te bevrijden, onder Pruissisch-Oostenrijksch beheer zijn gebragt, en nog steeds blijven, in afwachting eener nadere regeling strekt zich eene van een half tot drie mijlen breede zoom uit, die veel over- eenkomst heeft met de aangeslibde grondeu in Holland en Zeeland. Even als in ons land ontstaan daar door de aanslibbingen van de rivieren en de zee nieuwe gronden, die, nadat ze ge- noeg omhoog zijn gerezen, worden ingedijkt; men noemt die daar marsch- of kleigrondenen de aangeslibde laag zeer humusrijke en vruchtbare specie is van verscliillende dikte maar dikwerf tot tien voet zwaar. Als bouwland heeft die grond hooge waarde, daar even als op onze Groningsche, Friesche en Zeeuwsche poldergronden koolzaad, tarwe en boo- nen daarop buitengewoon welig groeijen en opbrengsten leve- rendie voor de bewoners van andere streken ongeloofelijk schijnen. Niettemin wordt in den laatsten tijd veelal de voorkeur gegeven aan het in weide leggen dezer gronden en het ge- bruiken ter vetweiding van runderen en scbapen. Yoor dergelijk weiland maakt men b. v. in de omgeving van Ei- derstadt, thans ook 100 tot 160 jaarlijksohe pacht per bunder, en dit is zeker meer dan men er door akkerbouw, goede en slechte jaren dooreen gerekend, zuiver van maken kan. De hooge prijzen van het vette vee in de laatste jaren maken dan ook, dat nog steeds meer bouwland tot weiland wordt gemaakt. De weilanden worden door breede diepe slootendie tot lossing van het overtollige water dienen doorsneden, en laat men daarop het vee en de schapen in vrijheid rondweiden. Als men bouwland tot weide wil aanleggenzaait men onder het koolzaad of graangewas ongeveer 40 Ned. ponden klaver- en graszaad, Om voor een zekeren opgang te zor- gen, hebben velen de gewoonte dit in twee malen, eerst in Maart en dan in Meite doen. In de eerste acht tot tien jaren na den aanleg komt het weiland nog niet tot de hoogste opbrengst, en bemest men dit dan gewoonlijk ook nog alle twee of drie jaren sterk met korten stalmest. Later is dit niet meer noodig, en met elk jaar wordt de zode digter en het gras weliger. Er zijn weilandenwaarvan het bekend is dat zij reeds meer dan honderd jaren als zoodanig gebruikt zijnzonder eenige andere bemesting te hebben ontvangen dan die van het daarop weidende vee, en die evenwel noch in vruchtbaarheid noch in weligen toestand hebben verloren. De weidetijd duurt van midden Mei tot begin November. De vetweiders dezer streek koopen in den regel in het voor- jaar het daartoe bestemde vee aan. Dit zijn voor het mee- rendeel drie- tot vierjarige Jutische en Tondezsche ossen. In Jutland (het noordelijk Denemarken) vindt men veel boerde- rijenwaar het hoofdbedrijf bestaat in het aanfokken van ossendie men op den ouderdom van drie tot vier jaren ter vetmesting naar deze streken verkoopt. Zij worden reeds ge- durende den tijd van aanfok goed gevoederd en krijgen des winters ook graanvoeder, zoodat zij in goed gevieeschten toe- stand voor de vetweiding worden afgeleverd. Zulk een os kost dan gemeenlijk f 100 tot 140. Gedeeltelijk fokken de boeren van de marschstreek zelf het ter vetmesting bestemde vee aan. Eenige koeijen houden zij gewoonlijk dnarom aan om melk en boter voor de eigen huis- bouding te hebben. Het rundveeras, dat men bier vroeger

Weekblad van Haarlemmermeer | 1866 | | pagina 1