a tm 1866. f*\mp Vrijdag, 2 Maaet, YAN A AN LANBBOUW, GEMEENTE- EN POLBER-BELANGEN GEWIJB Ie\en4e Jaargang Landbouw. A N' v/ WW", Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ a. I. n. f. h. w i: e k it 7. d HAARLEMMERMEER V" PRIJS TAN HET ABONNEMENT in het Jaarf 6.- AUe Toezendingen de Kedactie betreffende, moeten gesebieden aan den Hoofdredaeteur, te Haarlem, Kruisstraat, "Wijk 6, N°. 513. DB SMOKING DER VEEPEST ONDER BEHEER VAN DEN STAAT. Op venoek van den schrijver nemen wij dit stulcook in de Runderpest geplaatstgaarne in dit Weekblad op. AIs belanghebbende zoowel ala hoogst belangstellende, nam de ondergeteekende levendig deel aan de velerzijds uitgelokte bemoeijingenvan 25 Augustus tot 19 September j.l. in zake de veepest. Het was om de hooge Regering opmerkzaam te maken op den ernst der zaak en het aandringen op spoed en het nemen van krachtig en alles afdoende maatregelen tot wegneming en smoring der rampwelke onzen veestapel bedreigde. De naderende tijd van opstalling sprak destijds zoo luide tot alien smoort de kwaal en grijpt ze aan in den hart- ader, terwijl de kring door haar beschreven nog eng en uw vee daar buiten bij kleine koppels verzameld istegen- over dat de stal ze later zal hebben vereenigd en een ziek- tegeval uwen geheelen koppel zal hebben verpest." Sedert zijn vier maanden verloopenhet nemen van alles afdoende maatregelen van denheid is achterwege geblevende opstalling heeft plants gehadhet kwaad is verbreid en daar- mede met vernietiging onze algeheele veestapel bedreigd! Waren drie en twintig pestzieke ossen in het begin van Augustus te Rotterdam aangebragt, voldoende reeds duizen- den van offers te doen vallenzoo zullen immers de duizen- den daaraan op dit oogenblik lijdeDde (zander afmaking) wel voldoende zijn, om Noord, Oost en Zuid verder te verpes- ten, waar God zulks niet verhoede, en halve maatregelen de voortplanting der besmetting niet kunnen tegenhouden. Gebeel als ontmoedigd door de sedert genomen loop en de zienswijze door de hooge Regering gedeeld, bleef schrij ver werkeloostotdat het gevoei van pligt hem roept daar- mede te breken, bij de oproeping in N°. 29, der Runderpest, om ook nu nog (ofschoon gewijzigd) aan de redactie toe te vertrouwen en daarmede voor de publieke zaak desverkiezende in het publiek te geven, wat hij in het begin van September voor zich gesteld had, als: Alles afdoende maatregelen ter opsporing van verdacht of door ziekte aangetast vee en kraehtdadige smo ring der veepest, t. w. Geen rundvee zal gedurende de maanden Pebruarij en Maart 1866 mogen worden vervoerd op eenige wijze hoe ook genaamdanders dan bij art. j vermeld. Gedurende denzelfden tijd zullen geweerd worden karren met een of meer honden bespannen en het vastleggen van honden in het algemeen zijn bevolen. Te gelijk met het in werking stellen van bovenstaande zullen op voordragt van B. en W. in de gemeenten door den Staat zijn aangesteld c. Plaatselijke Rijks-veecornmissien welke beeedigd worden ten einde volgenderwijze actief te zijn: 1°. te waarmerken door branding met gemeentewapen en voLGnummer elk rundin de gemeente aanwezig en ge- zond bevonden. 'e formeren een Runderstand of Register van in- en afschrijvingin overeenstemming met eene door den vee- bouder bij te houden lijst van zijne kudde. 8°. bij ziek of verdacht vee (hier onder inroeping van een Rijksveearts) des noodig onteigening bevelen, taxatie be- zorgen en voorts geholpen door militaire magt het zieke oen_ verwijderen (afmaken) en door diepe begraving on- veiwijld onschadelijk maken, het verdachte doen af maken en naar omstandigheden voor gebruik op de meest doelmatige wijze doen benuttigen. 4°. zuivering bevelen en deze onder hun opzigt doen uit- voeren van besmette of verdachte stallen, marktplaatsen schuitenschepen, veewagens of alle andere zaken, die nieuwe besmetting zouden kunnen aanbrengen. Elke houder van rundvee op 1 Februarij e. k. is verpligt daarvan aangifte te doen aan de secretarie der gemeente met opgave van het naauwkeurig getal kalveren onder het jaar oud en van runderen boven het jaar oud, ter- o. b. d. d. PRIJS DER ADVERTENTIGN van 16 regels 7 5 Cents. Elke regel meer 12 '/i, Cents. Zegelbegt bij elke plaatsing 35 Cents. Toezcnding uiterlijk Woensdag. Adresvan Bonga C°.Amsterdam. wijl na dien dag elke verandering van vermeerdering of vermindering van zijnen veestapel binnen drie dagen aan de secretarie der gemeente moet zijn aangegeven. Voor elk achtergehouden rund niet ter beoordeeling en waar merking aangeboden, wordt 10 boete betaald. Elk rund gedurende de maanden Februarij en Maart tot vervoer aangeboden, moet zijn gedekt door een certificaat van gezondheid, vermeldende het volgnummer en bekend staanden eigenaar, plaats van herkomst en bestemming, hetzij voor buitenslands tot uitvoer, of voor eene bepaalde slagtplaats binnenslands bestemd en als zoodanig allden vrijgeleide verstrekt. Geen slagter of wie anders ook, vermag rundvee te slagten zonder gewaarmerkt en alzoo gedekt te zijn door een cer tificaat van gezondheid, hij is verpligt het kenmerkend teeken op het gedoode dier minst drie dagen na de slag- ting met het certificaat in zijne slagtplaats aanwezig te houden op straffe van En blijven deze bepalingen voorloopig van kracht tot op 1°. April 1866. Van af 1°. April e. k. zal het algemeen verkeer van alle rundvee in Nederland weder zijn opengesteld mits van af en immer na dien tijd elk stuk voorzien zij van het in art. j omschreven certificaat, hetwelk voor drie dagen na de afgifte geldig is, doch in elke andere gemeente door de bevoegde autoriteit kan worden geprolongeerd. Die bevonden zal worden huid, vleesch beenderen of wat anders ook van verdacht of besmet vee op te graven en verwijderen, wordt gestraft met gevangenis van minst 6 maanden. De aanwijzer van gepleegde en later bewezen fraude, ont- duiking of misdaad in al deze gevallen zal van wege den Staat met 25.of meer worden beloond. Toelichtend Gedeelte. Ontheffing van dit verbod zal worden verleend tot vervoer speciaal van gewaarmerkt vee, gedekt door een certificaat van gezondheid, uitgereikt door de ten dien einde aange- wezen autoriteit. De honden dreigen zeer het kwaad te verbreidenwaar de pest aanwezig is, zoowel door hunne aanraking met het verpeste als bovenal het in meerder of minder mate genomen gebruik daarvan. De plaatselijke Rijks-veecommissien (aan het hoofd waar- van Burgemeester en Wethouders) zooveel doenlijk zaam- gesteld uit veehouders of kenners, en uitgebreider in ledentalnaarmate de gemeente rijker veestapel beziten deze voorts geholpen door speciale ambtenaren en mili taire magt. De waarmerking worde vergoed met 25 cents per rund en de opbrengst daarvan aangewend 1°. tot vergoeding der kosten door de branding veroorzaakt, 2°. als grati- fieatie voor de plaatselijke veecommissie. De branding geschiede zoodanig, dat het vee na ge- slagt te zijnhet kenmerkend teeken aan een der hoeven blijve behouden. Ontduiking en fraude zullen door branding en runderstand zijn belet. Elk daardoor aan de autoriteit bekend ge- worden eigenaar blijft aansprakelijk voor zijne dieren waarvan de verwijdering niet zonder voorkennis kan ge- schieden. Het zal de Regering krachtig maken in het houden eener gezondheids-controle en niet minder den handel releveren. Onteigening tot de voile of nagenoeg voile waarde ten koste van de Staat; hiervoor pleit het algemeen volksbelang tast de ziekte inderdaad verder door, om, met vernietiging den veestapel te bedreigen, de welvaart der natie zal een hoogst gevoelige slag voor jaren lang zijn toegebragt en de schatkist jaarlijks zoo vele millioenen als zal kunnen equivaleren het verminderd regt van transport en successie der ongebouwde eigendomwaar deze reeds nu zoo aanmer- kelijk en spoedig tot halve waarde of minder zal gedaald zijn. Het te begravene minstens twee el onder den beganen grond en gedurende vier weken of langer zorgvuldig doen bewakenten einde het gevaar van opgraving te voorkomen. Een gedrukte formule wordt ten dien einde ter invulling aan elken veehouder* door Burgemeester en Wethouders tijdig toegezonden. Dit alles maakt in breedere of naauwere trekken de grond- slagen uit, waarop naar Schrijvers meening onder beheer van den Staat de smoring der veepest behoort te berusten en te worden volbragthierop nederkomendete weten De gezondheidscontrole van den Veestapelin algemeen belang, gesteld in handen van den Staat. 1°. door het formeren van een Runder- of Veestand en deze door plaatselijke Rijks-commissien naar dene formule ingerigt, uitgevoerd en bijgehouden. 2°. door het uitloven van premie op ontdekking van ge pleegde fraude, krachtig gemaakt en verzekerd. Mogt een kiem tot afdoende maatregel ook hoogst gebrek- kig in deze zijn weggelegdmaar nochtans het oog bereiken van het hoogst gezag en daar eenige vrucht dragen het werk van den Schrijver ware rijkelijk beloond! Een Veehouder in Haarlemmermeer. Haarlemmermeer25 Januarij 1866. HIT FJRIESLAND. (Noorderdeel.) Als een bewijs van den aanzienlijken rijkdom aan zuivel- productie in dit gewestkan dienen het officieel rapport van de Kamer van Koophandel te Sneekbetrekkelijk de aldaar ter Stads waag gewogen hoeveelheid boter en kaasgedurende het afgeloopen jaar 1865. Uit dat verslag blijkt, dat die hoeveelheid boter beeft be- dragen 43547 vierde- en 4424 achtste-vaten. Wanneer men numet inbegrip van overgewigtieder kwart-vat op 44 ned. ponden en ieder aehtste-vat op 23 dito ponden boter stelt dan verkrijgt men het aanmerkelijk cijfer van ruim 2 millioen nederl. ponden. Deze verbazende hoeveelheid op slechts eene enkele markt- plaats, bedroeg echter nog 2837 vierde-, of, naar de boven staande berekeningpi. m. 125,000 ned. ponden minder dan het vorige jaar. Ofschoon nu de hoeveelhedenop de overige marktplaatsen in dit gewest aangevoerdmij niet officieel bekend zijnmeen ik nogtans, ook uit de opgaven van vroegere jaren, niet ver van de waarheid verwijderd te zijn wanneer ik het aange- voerde aan de markt te Sneek op een derde gedeelte stel van hetgeen aan de gezamenlijke markten is aangevoerd, en dan zal het totale cijfer van hetgeen in deze provincie ter waag wordt gewogen en van hier naar de Engelsche markten wordt uitgevoerdongeveer 6 millioen neda ponden bedragen. AA anneer men hier bijvoegt de massa die voor eigen con- sumtie regelregt aan Frieslands ingezetenen wordt afgeleverd hetzij in kleiner vaatwerk, hetzij aan stukken of bollen en dat nimmer aan de waag komt (welke massa ik echter zelf bij benadering niet durf te ramen)dan voorzeker zal dc productie van boter alleenvoor den oppervlakkigen beschou- wer eene ongeloofelijke hoogte bereiken. Maar met de productie van dit fabriekaat heeft men nog slechts een gedeelte van de voordeelen welke de zuivelbe- reiding aan Friesland aanbrengt. Gaan wij het hiervoren bedoeld verslag van Sneek Verder na dan vinden wij dat er aldaar in het afgeloopen jaar aan de Stadswaag zijn gewogen 817,445 ned. ponden kaas, zijnde 77,565 ned. ponden meer dan in 1864. De verhouding van dit product tot de andere marktplaat sen staat niet gelijk met die der boter, daar Sneek, wat de kaas betreftweinig op Leeuwarden vooruit heeft. Aanzien- lijke hoeveelheden zoogenaamde kanterkaas worden te Leeu warden aangevoerd, geproduceerd op plaatsen alwaar de boter-productie betrekkelijk weinig beteekenend isen dan nog voor een groot deel voor binnenlandsche consumtie wordt af- gezet. Ik stel mij alzoo voor dat Sneekwat de kaas betreft niet meer dan het zesde gedeelte van al de Friesche markten opleverten naar dezen maatstaf zou deze provincie (deeigene of inlandsche consumtie buiten berekening gelaten) jaarlijks nagenoeg vijf millioen Ned. pond kaas voor buitenlandscben handel produceren. Ten aanzien van den wekelijkschen aanvoer en de markt- prijzen vinden wij vervolgens in het bedoeld verslag: „De hoogste aanvoer was: van boter den 23sten Mei zijnde 1481 vierde eu 77 achtste vaten; van kaas den 13den Junij ad 47,947 Ned. pond.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1866 | | pagina 1