W E E K L A II 1866. Vrijdag, 6 April. AK 14; VAN AAN LANDBOTJW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD en&e Saargang Landbouw. Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. HAARLEHERMEER PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaarf 6. Alle Toezendingende Redactie betreffendemoeten geschieden aan den Hoofdredacteur, te Haarlem, Kruisstraat, Wijk 6, N°. 513. PRIJS DER ADYERTENTieN van 16 regels 75 Cents. Elke regel meer 12% Cents. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cents. Toezending uiterlijk Woensdag. Adres: van Bonga C°.Amsterdam. U I T PBIESLAND. (Noorderdeel.) UITKOMSTEN VAN DEN LANDBOUW. Aangezien langzamerliand de voornaamste winter-werkzaam- heid van den landman, namelijk bet afdorschen zijner granen ten einde spoedt, en men alzoo met eenige juistbeid over de uitkomsten van de verschillende voortbrengselen over 1865 kaa oordeelen, komt het mij niet ongepast voor, van die uitkomsten kortelijk mededeeling te doen. Tarwe. Het gewas of de hoeveelheid stroo der tarweal hoewel eenigzins uiteenloopende, was over het geheel bevre- digendsommige perceelen zelfs uitmuntend. Ook het beschot was algemeen vrij goed, gemiddeld 25 a 27 mudden per bunder. De kwaliteit liet echter veel te wensehen over. En kele partijen, die in deze eene gunstige uitzondering makfti, buiten rekening gelatendan zal men het gewigt niet hooger kunnen stellen dan op 70 a 72 kilo per bunder. Onder de hier bedoelde uitzonderingen behoort wel voor- namelijk eene tarwesoort, alhier bekend onder den naam van Geldersche tarwe, welke om hare betere kwaliteit vooral dit jaar de voorkeur verdient; niet alleen om haar zwaarder ge wigt, maar voornamelijk om hare fijnere bast, waardoor zij ook voor het gebak meer geschikt is dan hare zustersoorten waardoor zij in den regel 1.50 a 2.hooger in prijs is dan de gewone soort; welke prijs gemiddeld 7.15 bedraagt. Rogge. Het beschot, als ook de hoedanigheid der rogge, was op verre na niet geevenredigd aan het gewas dat algemeen overvloedig en veelbelovend was. Een paar stormachtige da- gen, juist in den bloeitijd der rogge, waardoor zij ontzettend werd geteisterden waardoor de bloei te ontijdig werd afge- rukt, dan voor de bevruchting noodzakelijk was, of waardoor de toen nog weeke melkachtige korrelen te zeer verpletterden wordt als de oorzaak beschouwd, dat het beschot beneden het middelmatige bleef, zoodat men het niet hooger dan op 18 a 20 mudden per bunder kan rekenen; terwijl een gewigt van 70 kilo tot de uitzonderingen behoort, gemiddeld zal het 65 a 66 kilo per bunder bedragen. Deze slechte kwaliteit drukt natuurlijk de bovendien reeds lage prijs der rogge 5.25 de 70 kilo nog aanmerkelijk. Garst. Gaf het opene gewas der winter-garst aanleiding tot de vrees voor gedeeltelijke mislukking; de ferme welgevulde aren, deden die vrees volkomen verdwijnenplants makende voor het vooruitzigt op eene behoorlijke uitkomst, welk voor- uitzigt niet is teleurgesteld. Inlegendeel des landmans hier- door opgewekte hoop is nog verre overtreffen. Het beschot toch heeft gemiddeld bedragen ruim 60 mudden per bunder; terwijl een paar aan mij gedane opgaven, de buitengewone hoeveelheid van 75 a 80 mudden per bunder vermelden. Even zoo was het met de kwaliteit, daar het gewigt der garst ge middeld op 62 kilo per mud kan worden gesteld. Hieraan was evenwel de prijs niet geevenredigd, bedragende niet meer dan 4.50 a 5.het mud. De ruime hoeveelheid bunders met winter-garst maakte de bouw van de zomer- en maartsche garst overbodig, welke dan ook zelden voorkwamen. Haver. Bij een welig gewas en eene goede hoeveelheid stroovertoonde de haver dezen zomer eenen prachtigen rijk- dom van zeer wel uitgeschotene aren, die de hoop op billijk» uitkomsten verlevendigde. Wat het beschot betreft is deze hoop ook niet teleurgesteld, daar dit algemeen als zeer gun- stig kan worden beschouwd, bedragende gemiddeld 60 mud den per bunder. Niet zoo goed is de kwaliteit der haver, alzoo bij eene matige kleur het gewigt, behalve slechts enkele gunstige uitzonderingen, niet hooger dan op 38 a 40 kilo per mud kan worden gerekend. Dit gering gewigt in aan- meiking genomen, dan moet men erkennendat de prijs der haver nog al wel is, zijnde van 3.— tot 3.25, hooger gewigt naar evenredigheid. Aanariezaad. Was het gewas van dit product famelijk welde zaadknoppen waren daaraan op verre na niet geeven redigd, klein en slap deden zij al dadelijk een gering getal en kleine korrelen vermoedenen als een gevolg daarvan een gering beschot en min goede kwaliteit. Ofschoon nu met op- zigt tot dit laatste eenig verschil bestaat, mag men het er algemeen voor houden, dat de uitslag die verwachting heeft bevestigd; althans mijne ingewonnen berigten brengen het beschot niet hooger dan 16 a 18 mud per bunder, meeren- deels van slechte kwaliteit. De prijs is dientengevolge ook ge- drukt, van 7 tot 8 per mud. Weshalve de bouw van het kanariezaad dit jaar ongetwijfeld sobere uitkomsten zal hebben opgeleverd. Koolzaad. Bij een mijner vroegere berigten meen ik reeds te hebben medegedeelddat de door de winter bereids ver- zwakte koolzaadplantjeslater nog met velerlei vijanden had- den te kampenwaardoor zij telkens in hunnen groei werden belemmerdzoodat het met grond te voorzien was, dat de koolzaadbouw slechte resultaten zoude opleveren. Ofschoon er nu eenig verschil in die uitkomsten bestondnaar mate de verschillende perceelen meer of minder van deze of geene vijand had geledenwas er echter geen enkel perceel, dat een behoorlijk beschot opleverde, hetwelk gemiddeld misschien 14 a 15 mudden zal hebben bedragen, meerendeels van geene beste kwaliteit. De prijs was hieraan geevenredigdname lijk 10 a 12. Viae. De uitkomsten van de vlasteelt, zoowel wat kwantiteit als kwaliteit betreftleveren een volstrekte tegenhanger met die des vorigen jaars. Kort van Stengel en ligt van gehalte had men in den regel van 12 tot 16 dubbele schoven of bossen tot een bundel kilo) noodig, meer dan het dubbele van het voorgaande jaar. Van daar dan ook dat de hoeveelheid, alhoewel zeer uiteenloopende, gemiddeld niet hooger dan op 350 kilo per bunder kan worden gerekend, en dan nog grootendeels van slechte kwaliteit. De prijs van het vlas was desniettegenstaande enormhoog, bedragende van 1.25 tot 2.25 het bundel. Vlas van het voorgaande jaar, puike kwaliteit, dat toen voor 2.75 was verkocht, werd thans voor 4.het bundel afgeleverd. Ook het zaadbeschot was gering, 10 a 12 mudden per bunder, meerendeels van goede kwaliteit, en geldende van 9.tot 13.per mud. Hennep. De proefbouw met dit product in het voorgaande jaar (1864) door de tweede afdeeling der Priesche Maatschappij va» Landbouw en Veeteelt ondernomenheeft geene voordee- lige uitkomsten opgeleverd; de rekening van de Commissie met dien bouw belast, sluit met een betrekkelijk aanzienlijk schadelijk slot, waartoe de teruggaande prijzen eenigzins bijdroegen. Cichorei. Ondanks de langzame ontkieming der cichorei- zaadjesbekwam men echter algemeen plantjes genoeg, ja zelfs bij eene sterke ontwikkeling der wortelsovervloedig. Immers de ervaring heeft geleerddat bij genoegzame sterke ontwikkeling der wortels, zoowel in omvang als in lengte, twee planten per strekkende el in iedere rijmits goed ver- deeld, genoegzaam zijn, als wanneer er op de vierkante el 10 worden gevonden, zijnde alzoo 100,000 op een bunder, wanneer alsdan iedere wortel dooreen gerekend slechts kilo weegt, dan verkrijgt men reeds de billijke hoeveelheid van 25,000 kilo per bunder; terwijl wortels van kilo geene zeldzaamheden zijn. Daar evenwel eene zoodanige ont wikkeling volstrekt onzeker is, is het wenschelijk, dat het getal plantjes het drie- of viervoud van het boven opgegevene bedraagt. Dit laatste is ook dit jaar op nieuw bewezen. De wortels waren meerendeels kort en fijndoch de groote me- nigte vergoedde dit grootendeels, zoodat de hoeveelheid van 17,000 tot 20,000 kilo bedroeg, terwijl de hooge prijs der natte wortels, van 17 tot 21 per 1000 kilo, den bouwer der cichorei tamelijke uitkomsten verzekerde. Aangezien de prijsverhooging van de drooge cichorei niet geevenredigd was aan die der natte wortelen alzoo tot de zoozeer verhoogde prijzen van deze laatste, immers niet in die mate, aanleiding gaf, zocht men de oorzaak hiervan in de ruime winsten welke de droogerijen het vorige jaar afwierpenen de daar- door ontstanethans misschien eenigzins overdrevene mede- dinging tusschen de fabriekanten onderling. Erwten. De groene erwtenwaaruit de bouw dezer peul- vrucht ook dit jaar uitsluitend bestond vertoonden zich wat het gewas betreft, eenigzins verschillendalhoewel zij zich in den nazomer vrij wel van hunne aanvankelijke nietigheid herstelden. De eerste bloesems ontplooiden zich te vroeg; doch overi- gens was de bloei en peulzetting goeden vooral de vroegste leverden gegronde hoop op een goed beschot. De oogst der erwten was zeer ongunstig, en het waren alleen de vroege die tijdig konden worden binnengehaald en die, wat beschot en deugd betrof, alleen uitmuntenterwijl velen tot niets anders dan tot beestenvoeder konden dienen. Vandaar dat de prijzen zeer varieerden, evenwel alle met teruggaande markten. Puike van/ll.tot/9.mindere soorten naar evenredigheid; onbrekenden zelfs tot 5.50 per mud. Boonen. Ook van deze peulvrucht was de eerste bloei het gewas vooruit, vooral merkte men dit bij de platte boonen op echter was ook de beladenheid der boonen algemeen vrij goed. Het beschot viel evenwel, naar mij is verzekerd, niet mede. Juiste opgaven van geheele perceelen zijn mij nogtans niet geworden. De deugd der boonen, onverschillig welke soort wordt al gemeen geroemd. De prijs loopt van 4,tot 5,50 naar gelangcn van soort en kwaliteit. Aardappelen. Ofschoon de hoeveelheid gerooide aardappelen over het geheel niet tegen die van het voorgaande jaar kan halen, bedragende dit jaar van 100 tot 150 mudden per bunder, zijn echter de uitkomsten der aardappelteelt ongetwij feld meer voordeelig dan toenhetgeen principaal wordt te weeg gebragt door de hoogere prijzen, welke in het najaar reeds bedroeg van 1,50 lot 2,50 per mud naar gelang der kwaliteit. -Het houden (overwinteren) van aardappelen levert voor de speculanten geene voordeelendaar de prijzen geene verhooging hebben ondergaanen het overhouden van aardappelen ten alien tijde met aaumerkelijke kosten en ver- lies door afval gepaard gaat. Suilcerbeeticorlelen. De proef van wege de tweede afdeeling der Eriesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt met den bouw dezer beetwortelen ondernomenheeft zeer nadeelige uitkomsten opgeleverd. Van ongeveer een bunder werden in het najaar 43,525 kilo gerooid, welke zijn afgeleverd tegen 7 per 1000 kilo, alzoo opleverende eene onzuivere ontvangst 303.97s; tegen eene totale nitgaaf van 459.695. De voorname oorzaak van deze slechte resultaten wasdat een groot gedeelte der korrelen, door de drooge grondsgesteldheid niet ontkiemden; terwijl eene tweede zaaijing te laat scheen plaats te hebben dan tot eene behoorlijke ontwikkeling der wortels gevorderd wordt. Intusschen was deze omstandigheid niet de eenige oorzaak van dit nadeelig resultaat; alhoewel daaruit bleek, dat het welslagen dezer vrucht onzeker, en meer dan andere van het gunstige weder afhankelijk is. Doch bij den bouw der suikerbeetwortelen komen nog de volgende opmerkingen in overweging: 1°. De kostbaarheid onzer gronden, ook met opzigte tot de jaarlijksche huur- of pachtprijzengedogen geene onzeker- heid, in het wel of kwalijk slagen. 2°. De zaaijing der wortelen, gaat hier in onze zware kleigronden met te veel moeite en kosten vergezeldvoorna melijk bij natte weers- en grondgesteldheid. 3°. Bij gebrek van beetsuiker-fabrieken in deze nabijheid ja zelfs in deze Provincie, komen de kosten van vervoer der wortels, naar verwijderde plaatsen, geheel ten laste van den bouwer; immers de fabriekant al betaalt bij direktelijk die kosten, neemt dezelve in zijne prijsberekening op. Dat zij overigens van geen geringen invloed op de inkomsten van den landman zijnheeft oils de ervaring geleerdaangezien die transportkosten onze afdeeling op meer dan 100 zijn komen te staan. Eindelijk blijft er nog eene belangrijke vraag ter beant- woording over, n. 1. of deze vrucht den grond niet al te zeer uitput? tot welk vermoeden velen meenen grond te vinden. Vruclitboomen. Waren de vruchtboomen met name de appel- en peerenboomenhet vorige jaar als overladendit jaar ver toonden zij eenen bepaalden tegenhanger daarvan, daar er aan vele boomen letterlijk geene enkele vrucht te vinden was zoodat de hoeveelheid appelen en peerenwaaruit de fruit- productie in deze oorden principaal bestaat, hier niets be- teekenend was. De hoveniers zoudcn dan ook dit jaar slechte rekening

Weekblad van Haarlemmermeer | 1866 | | pagina 1