- 54 - hebben gemaakt, ware het niet, dat de ruime opbrengst der roode of aalbeshen althans eenige vergoeding had geschon- ken, voor de vele moeite en de aanzienlijke kosten, aan hun bedrijf ten alien tyde verbondenmaar die dit jaar nog aan- merkelijk werden vermeerderd door de ontzettende menigte rup9en, welke in de vruchtboomen voornamelijk de bessen- boomen werden gevonden; en die, tot de laatste toe moesten worden verdelgd. Gelukkig hij die daartoe niet te karig was geweest. St. A. P., 22 Maart 1866. W. BERIGTEN OMTRENT DE VEEZIEKTE. In de Staats-Courant van 1 en 2 April zijn medegedeeld op- gaven oratrent den veetyphus in de provincien Noord-Holland Zuid-Holland en Utrecht, over de week van 1824 Maart jl. en wel a. Noord-Holland. In die week zijn: aangetast 36, aan de ziekte gestorven 11, afgemaakt 7, hersteld 29 en aan het einde der week nog ziek 46 beestensedert het begin der veeziekte zijn in het geheelaangetast 1100, aan de ziekte gestorven 333, afgemaakt 282 en hersteld 439 run- deren. b. Zuid-Holland. In die week zijn: aangetast 1410, aan de ziekte gestorven 309, afgemaakt 43, hersteld 35 en aan het einde der week nog ziek 1023 runderen sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel: aangetast 42,665 aan de ziekte gestorven 14,913, afgemaakt 9373 en hersteld 16,303 stuks. c. Utrecht. In die week zijn: aangetast 243 aan de ziekte gestorven 99 afgemaakt geene en hersteld 108 runderen sedert het begin der veeziekte zijn in het geheelaangetast 4380 aan de ziekte gestorven 1710, afgemaakt 104, her steld 2327 en nog ziek 209 stuks. ItECAPITULATIE. In de week Aangetast in Totaal. van Noord-Holl. Zuid-Holl. Utrecht. 1117 Februarij. 18-24 25 Feb.3 Maart. 410 Maart 11-17 18—24 225 275 179 51 27 36 1510 1340 1000 1353 1133 1410 288 250 195 297 184 243 2023 1865 1374 1701 1344 1689 Totaal. 793 7746 1457 9996 Uit Weesp wordt gemeld dat de veepest wederom op de stallen der veehouders Overeem en Swaan, aan den Stam- merdijk onder Weespercarspel, is uitgebroken. Van de 35 stuks runderen op den stal van eerstgenoemdenwelke alien waren aangetast, zijn 13 overledendoch er bestaat hoop dat de overigen behouden zullen blijven. Bij laatstgemelden is de geheele stal (34 stuks) aangetast, doch tot op 3 April nog geen enkele bezweken. In de provincie Friesland is men niet buiten vrees dat zich de veeziekte ook aldaar heeft geopenbaard, aangezien den 29sten Maart eene koe van den landbouwer Tiesinga te Appelscha zoo hevig ongesteld is gewordendat men vreest voor runderpest. In de week eindigende 24 Maart, zijn in Engeland en 'Schotland door de veeziekte aangetast 4704 stuks vee, tegen 6261 in de week van 1017 Maart. Ilierbij ontbreken evenwel nog de rapporten van 39 inspecteurs, die in de vo- rige week te zamen 1215 nieuwe gevallen constateerden. Se dert het uitbreken der ziekte zijn in Engeland en Schotland aangetast 209,0"22 afgemaakt 44,305, gestorven 121,369 en hersteld 29,286 stuks. In Lincolnshire heeft men dezer dagen onder de scha- pen dezelfde verontrustende verschijnselen als in Schotland waargenomen. De heer MicJiiel van der Voort, Vlaamsch letterkundige 40, Zerezostraat, bij de NoorderstatieBrussel, heeft aan de Nieuwsbladen in Nederland en Belgie het verzoek gerigt tot plaatsing van onderstaand stuk, hetwelk wij hier overne- men omdat de keuze der middelen eenvoudig en binnen ieders Jbereik zijn. KUNDERPEST. GENEESMIDDEL. Bericht aan veehouders en landbouwers. Sedert drie of vier maanden heeft men wel vele remedien voorgesteld om de runderpest te genezen, die thans Engeland en Holland teistert; enkel twee hebben de aandacht opgewekt der wetenschappelijke wereld en vooral der landbouwersna- melijk de homccopathische remedie, beproefd in de omstreken van 's Hage met een vrij goed gevolg, door eenen Belgischen apotlieker en veearts, en die der breeders Wormsaanbevolen door de Engelsphe dagbladen. Wij zullen ons bepalen bij het mededeelen der geneeskundige behandeling voorgesteld door de heeren Worms. De ondervinding moet leeren of deze voor- malige planters van Ceylan inderdaad het middel hebben ont- dektdat zoo ongeduldig verwacht werd. -Zie hier wat men ons dienaangaande mededeelt Onlangs bevatte de Times eenen brief van eenen Engel- schen eigenaar, lord heightdie had hooren spreken over het welgelukken der heeren broeders Worms, in de geneeskundige Behandeling der veeziekte; hij had hunne tusschenkomst in- geroepen om zijnen veestapel te reddenen de uitslag is niterst gunstig geweest. „MM. Worms, die te Ceylan eene uitgestrekte exploitatie bestuurd hebben, waar zij hunne remedie met aanhoudend geluk hebben beproefdwenschen er eene algemeene open- baarheid aan te geven. Om de ziekte te ontdekkenmoet men den mond des diers openen en zijn adem rieken. Is de adem verpest, dan moet de medicijn zonder uitstel gebruikt worden. „Wanneer het dier door de ziekte getroffen isverspreiden zijne uitwerpingen eene bijzondere slechte geur. „Nadat het beest de medecijn genomen heeft, moet het warm gehouden worden in eene wel verluchte en met chloor- kalk gezuiverde stalling. Elk ziek dier moet terstond van al degene, die goed gezond zijn, gescheiden worden. MEDECIJN. Neem een kilo roode ajuinen en een kilo lookpel die doe ze zamen in een mortier en maak er eene dunne pap van, waarbij gij 750 grammen gemalen gingember zult voe- gen; meng daarna alles goed ondereen. „Yervolgens zult gij 62 5 grammen assa foeiida (duivelsdrek) nemengiet er genoeg water in om het te bedekken en laat dit koken, wel zorg dragende aanhoudend de harde gedeelten te roerenzoolang tot er niets dik meer blijft. Giet dit af- kooksel van assa foetida over de pap van ajuin, look en gin gember, en roer dit zeer sterk. Voeg er dan ongeveer 10 liters rijstwater bij en laat het koud worden. „Het voorgaande is toereikend voor 14 koeijen of ossen. DOSIS. „Voor eene koe of osongeveer 3/i liter; voor eene vaars ongeveer liter; voor een kalf, ongeveer 0,35 centiliters. BEHANDELING. „Twee of drie uren nadat de medecijn ingegeven is, geeft men aan de koe of den os twee liters of 2% liter gekookte rijstaan eene vaars of kalf, eenen liter of 1 f2 literdoe er een weinig zout bij om het smakelijk te makenen doet dit drinken, bij middel van eenen hoorn of trechter, als het dier weigert in te nemen. Gedurende twee dagen moet het dier volgenderwijze gevoed wordenmen zal het drie maal daags eene dikke rijstpap gevenen bij elke maaltijd mag men eene goede greep hooi voegen. Als de dieren gewoon zijn aan wortelen mag men hun den derden dag, een vierde geven van hun gewoon voed- selin twee eetmalenzonder rijst. Den vierden dag de helft en zoo vervolgens. Als de mond des diers gevoelig is zal men denzelve wasschen met eene heldere pap van gekookte oranjeschors van Seville. Als de ingewanden gedurende 12 uren niet werken als het dier verstopt is of de maag gezwollenzal men aan eenen os 250 grammen versch en ongezouten spek geven, gereed gemaakt in vorm van bollenen slechts 125 grammen aan een vaars of een kalf. „Indien, daarentegen het dier lijdt aan afgang, zal men het de volgende mengeling geven; aan eene koe of os: „Een kleine lepel laudanum en een wijnglas cachou-tinktuur in eenen halven liter dikke rijstpap. Men kan niet genoeg aanbevelen onmiddelijk de remedie toe te dienen op het oogenblik zelfs, dat men bemerkt dat de adem slecht riekt." Dr. W. C. II. Staring heeft in de Gids verslag gegeven van het gesprokene in de beide vergaderingen in het Faleis voor Volksvtijt te Amsterdam, ter zake der veepest gehouden. Die brochure is thans ook afzonderlijk verkrijgbaar gesteTd en wij bevelen de lezing daarvan aan alle belanghebbenden zeer aan wijl daarin op hoogst duidelijke wijze de verschil- lende meeningen besproken worden. De heer Staring ver- klaart zich tot een voorstander der doortastende maatregelen en hij eindigt zijne mededeelingen aldus Ik meen thans duidelijk te hebben aangetoond wat de runderpest in Nederland isen wat wij van haar te vreezen hebbenook wanneer onmiddelijk de maatregelen ten uitvoer worden gelegddie als noodzakelijk door de vergadering in het Paleis voor Volksvlijt zijn aangeprezen. „Wat er nu onverwijld, mijns inziens, gedaan behoort te worden, zal ik trachten in eenige korte volzinnen zamen te vatten. Ik zeg onverwijld, omdat elke week verzuim vijftig duizend gulden kost. Ik zeg mijns inziens, maar 't moest onzes inziens zijn, vvant het isdemeening, minofmeer, van alien die de runderpest grondig kennen en de volksramp in zijn geheel weten te overzien. Het uitroeijen van de runderpest in Nederlandbinnen den tijd van vier maandenworde bij eene wet bevolen. Het tegenwoordige militaire kordon, ter afsluiting der besmette provincienworde verlengd over Holland op zijn Smalst, langs het IJ, door het Gooiland en de Zeisterheide en langs de Zederikde Merwede, de Kil, het Ilollandsch- diep en het Haringvliet. Het kordon worde tot vier maanden na bet uitvaardigen der wetgehandhaafden door uitgezette schildwachten en gewapende vaartuigen bewaakt. De stallenbij het uitvaardigen der wet reeds besmet worden volgens de vigerende bepalingen streng afgezonderd en al het voorhandene herstellende en herstelde vee opgebrand. Ook worde overal, zooveel doenlijk, het reeds vroeger her stelde vee opgebrandonder streng toezigt tegen misbruik. „Alle koppels rundvee, waaronder zich, na het uitvaardigen der wet, de ziekte vertoont, hetzij binnen, hetzij buiten het kordon van afsluitingworden afgemaakt. „De zieke dieren der af te maken koppels worden ontei- gend voor twee-derde der voile waardewelke zij voor het uitbreken der ziekte bezatende overige van besmetting ver- dachte en gezonde dieren voor de voile waarde. Onverminderd de straf, bij het wetboek van strafregt be- paaldontvangen de veehoudersdie nalatig zijn in het aan- geven van ziek vee, bij onteigening slechts de helft der zoo even genoemde waardenen eveneens degenen onder wier vee de ziekte, na geweken te zijn, bij herhaling uitbreekt. Buiten het kordon van afsluiting wordt afgemaakt vee, onmiddelijk, met ingekerfde huid en met overstrooijing van ongebluschte kalk, zoo mogelijk twee el diepbegraven. Binnen het kordon mag van de gezond gemaakte dieren het vleesch, maar ook niets anders dan het vleeschingezou- ten, en eerst veertien dagen na het afmaken vervoerd worden, mits gedekt door een bewijs van herkomst. Aan het hoofd der policie in elke gemeente of zijnen ge- magtigden worde het ten uitvoer leggen dezer bepalingen, binnen vier-en-twintig uur nadat de aangifte geschied zal zijn, bevolen. Er worde in elke gemeente een voldoend aantal sohatters aangesteld ter vaststelling der onteigeningswaarde, en een genoegzaam groot personeel beschikbaar gehoudenwaaraan het spoedig en behoorlijk afmaken en begraven kan worden toevertrouwd. Bij het afmaken is steeds een rijks-veearts tegen- woordigter aanduiding der zieke en alsnog gezonde dieren. Alle rundermavkten zijn tot vier maanden na de uitvaar- diging der wet gesloten. Tot dienzelfden tijd is het vervoer van vee buiten de gemeentewaarin het te huis behoortverbodenmet uitzon- dering van regtstreeks vervoer van den stal naar de weide of omgekeerd, en van vervoer van slagtvee naar de slagt- plaatsen of naar de plaatsen van inscheping naar het buiten- landin alle geval evenwel niet anders dan gedekt door een bewijs van herkomst uit eene gezonde plaats. De thans vigerende bepalingen omtrent het vervoer van zakendie de smetstof der runderpest kunnen overbrengen blijven gehandhaafd tot vier maanden na de uitvaardiging der wet. Al dusdanig vervoer na zons-ondergang en voor zons- opgang, is verboden." TABEL van DEN PBIJS deb TARWE. De heeren Gebrs. van Stolk hebben zieh de moeite gegevers om eene zeer belangrijke statistieke tabel te vervaardigen van den tanve-prijs der laatste 14 jaren aan de markt te Eotterdam. Door op verschillende wijze gestipte lijneri kan men met een oogopslag zien, wat uit eene reeks van cijfers slechts door rekenen en langdurig vergelijken mogelijk wordt. Het bestuderen van die tabel kan veel bijzonderheden lee ren en vooral is het een goede raadgever, zoowel in tijden van duurte als in tijden dat de landbouwer door den lagen stand der prijzen gedrukt wordtom steeds de raiddencijfers in het oog te houdenen alzoo in het eerste geval niet on- voorzigtig op het duur blijven te rekenen en in een tijd als thans moed te houden, door te zien hoe spoedig de kans kan keeren. De tabel is, zoover wij weten, niet in den handel, maar de vervaardigers hebben de welwillendheid gehad die aan de gemeente-besturen van Zuid-Holland toe te zendenmet de navolgende circulairedie wij in zijn geheel plaatsen, omdat daarin ook de belangrijke kwestie van den verkoop van het graan bij het gewigt besproken wordteene zaak waarbij alle verbouwers van graan belang hebben. Aan de Gemeentebesturen van Zeeland, de eilanden van Zuid-Holland enz. Hierbij hebben wij de eer U aan te bieden een overzigt door lijnen aangeduid, der prijzen van het beste 1/3 gedeel- te der witte Tarw, die uit Zeeland en de eilanden van Zuid- Holland van 1840 tot 1864 aan de Eotterdamsche Markt werd aangevoerd; het is een der Graanstaten, die wij in oogen- blikken van ontspanning zamenstelden en waarvan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden wel de opdragt heeft willen aannemen. De eerste aanleiding waarom wij tot den druk er van zijn overgegaanis dat wij aan onze Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche vrienden een bewijs wilden gevendat wij het vertrouwen dat wij van hen ontvingen op hoogen prijs stellen. Maar er is nog eene andere redenwaarom wij tot de verspreiding er van besloten. Wij hebben voor onze behoef- ten in den handelter betere vergelijking der inlandsche gra- nen met gelijksoortige buitenlandscheen ter vergelijking der verschillende inlandsche Graansoorten onderling, de prijzen per wigt van 100 ned. ponden en niet per last, mud of zak gestelden wenschen door de toezending dezer staathet verkoopen van Granen per wigt, en het afwegen er van in zakken van 100 ned. ponden of onderdeelen er van in Uwe provincien ook bij U te doen bespreken. Wij gelooven dat dit onderwerp Uwe overweging ruim waard is, niet alleen omdat iedereenen derhalve ook de landbou wer, beter de hoeveelheid zijnen granen kan nagaan door die te wegenmaar ook, en hierop wenschen wij vooral de aandacht te vestigenomdat de fabrikant, die hetgeen hij vervaardigt per wigt moet verkoopen en de koopman die het gemakkelijkst zijn granen per wigt verhandelt, bij het koo- pen van Zeeuwsch en Zuid-Hollandsch graan per maat, op mogelijk tegenvallen der wigt moet rekenen en derhalve tot nadeel daarvan niet den hoogsten prijs daarvoor kan besteden terwijl hij voor het daar paast staande buitenlandscheGel- dersche en Limburgsche graan, dat in den handel per wigt wordt verkocht, met gerustbeid den uitersten prijs die hij

Weekblad van Haarlemmermeer | 1866 | | pagina 2