- 58 - VOOKWAARDEN, regelende het ge- van water uit de bermslooten. Landboiiw. J tt 0 6 z o n b e w. C. L/jnden. Tijdeiis den slilstand zijn door liet vasle personeel de ketels 7 cn 8 schoongcmikt en de beide bydrauliquen en cen der lucht- pompen verpakt. C. OMTRENT ANDERE WERKEN l)e wpgen veikcercn over bet algemeen in zeer goeden slantniette- genslaainle bet zeer nalte weder, doch kosten veel grind en puinwaar- (toor de behoeften aan raaterialen zicli op sommige gedeelten weg zich doet gcvoelen, aangczien de aanvoeren van bet afgeloopen jaar op som raige wegen' voor bet meerendeel verbruikt zijn. De randen van den stortvloer om de ponipbuizen aan den Lijnden, die Ink warenzijn in den loop dezcr niaand door'den aannemcr digt gemaakt. Eenige polderbruggen zijn herstcld. Do rolbrug bij Dennebroek is weder zeer zwaar te bewegen, zoodat de brugwacbtcr bij voortduring een helper noodig beeft. De ringvaartboorden bevinden zich in goeden staat, met uilzondering van cen gedeelte bij den 'Lisserdvvarsweg oostzijrfe) hetwelk is weggesla- gen en door den aannemer zai worden bersteld met eene bestorting van puin uit de dijken gerooid. Vergelijking met vorige Jaren. Januarij. Uren werking Gemidd. aant. St. per mill. Mudd. steenkol. verbruikt Gevallen regen, instrepen Verdamping in strepen. Gemiddelde waterstand Hoogste standa.h.Kruisd. 1866 730£ 6.400 84624 64.00 30.10 4.92 4 69 1865 8294 5. 915 99464 74.08 17.95 4.87 4.68 1864 1863 1862 1861 340 602 6154 666J 6.208 6.170 5.722 4.739 4035 74291 5722 7131 20.70 46.70 59.62 18.75 38.70 18.69 4.83 4.94 4.S4 4.85 4.71 4.75 4.72 4. 52(f) De weorkundigc waarnciningen in den polder zijn cerst 1 t'ebruarij 1861 aangevangen. (t) Vcnnepcrdorp, wijl in die maand gecn waterstand aan Del Kruisdorp is waargenomcn. Over do stuwdammen. Art. 8. De stuwdammen moeten bestaan uit eene enkele rij geploegde en goed tegen elkander sluitende ingeheide plan- ken van minstens 4 duim dik, gesteund door eene gording en ter steek ingeheide palen, volgens de teekening A; of wel uit dammen breed minstens 1.50 el, ter wederzijden be- sckoeid en van eenen zoogenaamden dagduiker of waker van 20 duim boogte en 25 duim wijdte voorzienvolgens de tee kening B; of uit andere materialen ten genoegen van Dijk- I graaf en Heemraden. Art. 9. De lioogte van de benedenste dammen in de kavel- en binnenslooten en die van de dammen in de wegslooten moet zijn beneden bet aangrenzende maaiveld. a. Van de bouten dammen in het midden over eene breedte van 60 duim, 30 duim beneden het aangrenzende maaiveld en aan de zijden 20 duim beneden bet ver- melde maaiveld. Van de aarden dammen moet de bodem van den dag duiker of waker gelegen zijn op 30 duim beneden het aangrenzende maaiveld. Van de dammen uit andere materialen zamengesteld moe ten de duikers gesteld worden ten genoegen van Dijk- graaf en Heemraden. Art. 10. Indien Ingelanden het water tusschen de voor- noemde dammen nog meer wenschen te verdeelen en op te houden knnnen zij de daartoe strekkende dammen behoudens de wijzigingen die Dijkgraaf en Heemraden noodig achten, stel- len op die plaatsen en op die hoogte, welke zij het meest veedie onteigend, ingekorven en begraven wordt, doch niet boven de som eene liuid waardig afsluiting en besmetverklaring alleen van de kadastrale nummers waar de ziekte is uitgebrokenen, zoo de omstan- digheden dat aangeven voor belendende perceelen h. zoo mogelijk te trachten het verkeer met het buiten- land voor gezond vee uit streken van ons vaderland waar de ziekte niet beerscht te herstellen en in het land de belem- meringen noodeloos door vele gemeentebesturen daargesteld op te heffen. Het is te hopen dat de volgende vergadering zich zal ken- merken door eene talrijke opkomst, door bezadigde opene zamensprekingdoor verstandig overleg en welwillendheid dan kan de uitkomst van zulk eene bijeenkomst niet anders dan een gewenschte zijn. Purmerender Courant.) b. c. In de Staats-Courant van 9 April zijn medegedeeld op- gaven omtrent den veetyphus in de provincien Noord-Holland Zuid-Holland en Utrecht, over de week van 2531 Maart jl. wel a. Noord-Holland. In die week zijn: aangetast 119, aan de ziekte gestorven 27 afgemaakt 37 hersteld 49 en aan het einde der week nog ziek 52 beesten sedert het begin der veeziekte zijn in het geheelaangetast 1221 aan de ziekte gestorven 360, afgemaakt 321 en hersteld 44S run- deren. b. Zuid-Holland. In die week zijn: aangetast 1303, aan de ziekte gestorven 258, afgemaakt 34, hersteld 71 en aan het einde der week nog ziek 940 runderen; sedert het begin Art. 11. Bij bet verleenen van eene vergunning tot het af- der veeziekte zijn in het geheel: aangetast 43,953, aan de uit de bermsloot, kunnen Dijkgraaf en ziekte gestorven 15,698, afgemaakt 9471 en hersteld 16,805 wenschelijk achten. bruik van hevelsaan bijzondere per- happen van water sonen ioebehoorende, en het aflappen Heemradenmet inachtneming der bovenstaande hoofdbepa- inton I lln§en voor bijzondere gevallen in de onderdeelenzooda- nige wijzigingen maken als noodig mogten worden geoordeeld. Strafbepalingen. Art. 12. De vergunqingengegeven aan hen die zich niet houden aan de bepalingen daar'bij gemaakt, of van hen die de duikers en dammen gebrekkig onderhouden waarover in de maand April een schouw zal worden gedreven, worden door Dijkgraaf en Heemraden ingetrokken voor den tijd van drie maanden, onverminderd de verpligting tot onmiddelijk berstel van bet gebrekkige. Bij herhaalde overtreding wordt de vergunning ingetrokken Art. 13. Binnen drie maanden na de vaststelling dezer voorwaarder moeten de tegenwoordige eigenaars van hevels Van de hevels. Art. 1. De inlating van water door middel van hevels, •nan bijzondere personen Ioebehoorende, gcscliiedt in den regel gedurende de maanden Junij, Julij en Augustus, behoudens de uitzonderingendie onder bijzondere omstandiglieden, door Dijkgraaf en Heemraden worden noodig geacht. Het gebruik der bevels geschiedt uitsluitend onder toezigt tier ambtenaren, die daartoe door Dijkgraaf en Heemraden sullen worden aangevvezen Over het aftappen van water, stuks. c. Utrecht. In die week zijn: aangetast 223 aan de ziekte gestorven 127 afgemaakt geene en hersteld 122 runderen sedert bet begin der veeziekte zijn in bet geheelaangetast 4703, aan de ziekte gestorven 1837 afgemaakt 104 en hersteld 2579. KECAPITTJLATIE. Art. 2. Niemand mag water uit de bermsloot aftappen dan nadat bij daartoe van Dijkgraaf en Heemraden eene schrifte- I aan Dijkgraaf en Heemraden overleggen een kaarije als in de lijke vergunning heeft gevraagd en verkregen. artikelen 3 en 4 bedoeld. Art. 3. Alle aanvragen tot het aftappen van water uit de Dij gebreke van de inzending dier mededeeling worden zij bermsloot moeten op zegel gesteld zijn. In de aanvragen moet duidelijk zijn opgegeven a. de Sectie en het nummer van de kavels der polderkaart, voor welke men bet water wil aflappen. 5. de plaats of plaats'en in den veldweg, waar men een duiker of meer, ter aftapping van het water wil leggen. c. de afstand in ellen van het midden der veldwegsloot geacht geen waterinlating meer te verlangen en zullen de door hen gestelde bevels en dammen of schutten, btnnen vier maan den na de vaststelling dezer voorwaardenworden weggeruimd. Art. 14. De duikers en stuwdammen van de eigenaars der tbans bestaande hevels, moeten bij het begin van den zomer, volgende op de vaststelling dezer voorwaardenzijn ingerigt als de duikers en stuwdrmmen in deze voorwaarden bedoeld, In de week van Aangetast in Totaal. Noord-Holl. Zuid-Holl. Utrecht. 1117 Februarij. 225 1510 288 2023 18—24 275 1340 250 1865 25 Feb.3 Maart. 179 1000 195 1374 410 Maart 51 1353 297 1701 11—17 27 1133 184 1344 18—24 36 1410 243 1689 25—31 119 1303 223 1645 Totaal. 912 9049 1680 11641 tot de benedenste stuwdammen, of het verste punt tot bij gebreke waarvan de strafbepalingen, bedoeld in art. 12, welk men het in te laten water wil brengen. d. de plaatsen waar men stuwdammen in de veldwegsloot ■wenscht te stellengemeten in ellen uit het midden der liaastbijgelegen kavelsloot. e. eene verklaring dat de aanvragcr toestemming geeft dat een zijner kavel- of binnenslooten mag worden gebruikt, ter leiding van water naar de acbter zijne gronden, aan anderen toebehoorende perceelen en dat het water in die kavel- of binnensloot mag gehouden worden op de boogte door Dijkgraaf en Heemraden te bepalen Bij de aanvraag moet worden overgelegd een kaartje op de ■schaal van 1 a 2500, van het land dat men van water wil voorzien, op welk kaartje de duiker onder b, de dammen onder c en d en de sloot onder e bedoeldzijn aangewezen Dat kaartje moet door den aanvrager onderteekend zijn. Art. 4. De aanvragen tot inlating van water in eene sloot die de grens der eigendommen van twee of meer Ingelanden bepaaltmet de bij die aanvragen beboorende kaartjesmoe ten geteekend zijn door al de eigenaars van de gronden tegen de sloot grenzende, onder verklaring dat zij zich ook voor de opvolgende eigenaren verbindentot de instandhouding van hetgeen volgens Art. 3 van deze voorwaardenin hunne aan vragen opgegeven is worden toegepast. Aldus vastgesleld door Hoofdingelanden van den Haarlem- mermeerpolderbij hun lesluit van 15 Febr. 1866, A". 3. J. W. M. van de Poll, Dijkgraaf. E. W. van Brederode Secretaris. Den 8sten April is door den staatsraadCommissaris des Konings in de provincie Gelderland eeri telegram ontvangen houdende berigt, dat de zoo gevreesde veetyphus ook in die provincie zich beeft vertoonden wel te Deyl en te Eumpfc beide in den Tielerwaard. In den tijd van een dag zijn bij een veehouder 10 beesten daaraan gestorven. De geheele vee- stapel (23 stuks) van den landhouwer K. te Bumpt, is den lOden April dan ook onteigend en afgemaakt, en zijn verder de vereischte maatregelen genomen om zoo mogelijk verdere uitbreiding der ziekte te voorkomen. BEHIGTEN OMTEENT DE VEEZIEKTE. Zaturdag 31 Maart is ook in de Beemster in het Ge- meentehuis eene talrijke vergadering van veehouders gehouden, onder voorzitting van den burgemeesterden beer C. Harlog. De voorzitter bragt een ontwerp-adres aan de regering ter tafel, dat zeer in strekking verscbilt met die uit Utrecht, Amersfoortenz. De deliberation hierover getnigden niet al leen van vrije, ferme en ongedwongen uiting der gedachten maar aan vele zijden van onbekrompen denkwijze over de ge wenschte middelen ter bestrijding van de dreigende ramp. Na vrij levendige beraadslagingen werd het ontwerp goed- gekeurddoch aan eene commissie van redactie opgedragen omna geringe wijziging in den vorm, dit stnk ter onder- In Engeland verheffen zich reeds vele stemmen tegen het verbod van invoer van vee uit Nederland, waardoor zulk een belangrijke bron van aanvoer voor de Londensche markt wordt afgesneden. Men wenscht dit te vervangen door het slagten van het vee in de havens van aankomst. De Nederlandsche Consul te Londen heeft, volgens zijne mededeeling, getracht om opheffing van het verbod van invoer van vee uit Nederland in Engeland, zoover Groningen en Eriesland betreft, te verkrijgendoch is daarin nog niet ge- slaagd. De regering blijft echter werkzaam om die opheffing te verkrijgen. De Nederlandsche Commissie voor de veeziekte beeft mede gedeelddat zij geen gunsfige uitwerkiug heeft verkregen met het aanbevolen geneesmiddel tegen de veepest van den heer Worms uit Belgie, waaromtrent in een vorig nommer iguu ujjgc^ovcu io. i uui, *'*o -jd o t i iieci u> ulo uh Art. 5. Onreo-elmatice en met het doel dezer voorwaarden teekening gereed te maken voor de vergadering van Zaturdag foijzonderheden werden medegedeeld. Ook in Engeland strijdende waterafleidingen zijn verboden. Art. 6. Zij die eene vergunning tot het aftappen van water uit de bermsloot hebben verkregen, mogen in den veldweg een of tneerdere duikers leggen, waarvan de tijd van legging, het aantal, de afmetingen, de bouwstoffen, alsmede de wijze van jamenstelling en sluiting door Dijkgraaf en Heemraden worden bepaald. De tot afsluiting benoodigde sloten of andere middelen worden door den Polder verstrekt, terwijl de sleutels blijven onder berusting der ambtenaren met de regeling der hevels belast, die de duikers zullen sluitenzoodra zij dit in het belang van den Polder noodig achten. Aan bet beneden-einde van den duiker wordt eene puinbe- storting gemaaktindien zulks door Dijkgraaf en Heemraden wordt noodig geacht. Art. 7. Van de duikers in het vorige artikel genoemd, wordt geen gebruik gemaakt dan nadat de benedenste stuw dammen in de kavel- en binnenslooten en de stuwdammen in tie veldwegslootenten genoegen van Dijkgraaf en Heemra den zijn geplaatst. 7 April e. k.in hetzelfde gebouw. De hoofdbeginselenin dit adres aangenomen zijn vervat in de navolgende punten a. strenge afzondering en bewaking van stallen erven en landen dan wanneer niet wordt afgemaakt en ook wanneer wel wordt afgemaakt eenigen tijd Aarna heeft men gelijke ervaring opgedaan. Het toelatings-examen om als kweekeling aan 's Bijks Vee- arlsenijschool te worden opgenomen, zal plaats hebben op 5 Julij e. k. Zij, die daaraan wenschen deel te nemen, moeten m»cujucii,. -j- zich voor 1 Junij in persoon of schriftelijk bij den Directeur b. voor niet besmette stallen of weiden vrijheid van aankoop der school, Dr. P. H. J. Wellenbergh te Utrecht, aanmelden. en verkoopalthans voor het laatste aan de slagtbank c. geene afmaking dan tegen vergoeding van de voile waar- de; terwijl spoedige betaling van belang wordt geacht; d. in ontsmette stallen of weidenook binnen den kring door de regering gesteldvolstrekt geen ander toe te laten voor en aleer zes weken verloopen zijn nadat alles is aange- wend tot ontsmetting wat door de regering zal worden voor- geschreven e. regeling bij de wet van het toezigt der policie en der deskundigen °op de stallenerven en landen der veehouders alsmede op het begraven van aan de veeziekte gestorven of daarom afgemaakt vee f. vergoeding van de buid van bet aan de ziekte gestorven Zaturdag aanstaande zal de bloemententoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt in het bijzijn van Z, M. den Koning worden geopend. POLLEN op DEN STEAATWEG tusschen AMSTEEDAM en SLOTEN. In Pebruarij 1856 stelde schrijver dezes een verzoekschrift aan de plaatselijke regering vau Sloten c. a., om wijziging van de tollen op den straatweg tusschen Amsterdam en Sloten.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1866 | | pagina 2