rosTOMftm ABViiTimgiiiffl, imiiiffii-fiVAifffi. - 67 - tot bevordering der Paardenteelt aan het Depdt te Haarlemmermeer, Verhuring yan Landerijen, 20° Anirfl het vori"e iaar- geschiedde Vrijdag de h!lft°d w6t!i rradtVermeldlng Van het feit' dat door de helft der Nederlandsche inzenders medailles en eervolle I DEVEREENIGING De Zwarte Hengst CAPITAL, De Bruine Hengst AURICB, PETER LAWSON ZOON, Edinburg, HAVELAAR DUTILHRotterdam, HOOFD-AGENTEN. Steeds verkrijgbaar bij de Erven J. BOS, aan den Cruquius. vervangen door de betaling van opeenten op de directe be- lastingen. In de Vriend van den Landman deelt de heer Jb. Boeke mede, dat hij in het jaar 1864 twee zaaimachines leverde aan den heer P. de Keijzer, een bekwaam en ondernemend amid, op het eiland Noord-Beveland in Zeeland. Deze zaaide daarmede voor de landbouwers tegen 2.50 per bunder, die alsdan een man met paarden en het zaai- zaad leverden. De ondernemer maakte hiermede zulke goede zaken, en de landbouwers zijn zoo tevreden over de werking van die ma chines, dat het tweetal spoedig onvoldoende was, om al het werk te verrigten en leverde de heer Boeke dan ook sints dien tijd reeds aan verscheiden landbouwers op dit eiland eene zaaimachine voor eigen gebruik. Wij vestigen de aandacht op een onlangs in Duitschland verschenen werk van den volkshuishoudkundige Dr. Karl Fraas over de Landbouw-krisis en de hulpmiddelen daartegen. De schrijver wijst er op, dat ook thans in Duitschland allerwege de lage graanprijzenna een tijd van welvaart onder de landbouwers en eene snelle en buitengewone stijging der groud- en pachtprijzeneen algemeene ontsteltenis hebben te weeg gebragten men met grond van eene landbouw-krisis spreken kan. De algemeen doorgedrongen beginselen van handelsvrijheid en de in den laatsten tijd zoo buitengewoon verbeterde en goedkoopere middelen van vervoer hebben den Duitschen landbouw aan eene algemeene mededinging blootgesteldwaar- voor deze nog maar ten halve was voorbereid. De kunst van de bebouwing van den grond is door het ratelend geluid der stoomtreinendie het graan van alle oor- den der wereld aanvoeren, door het geloei der talrijke kudden vee, die uit het verre Oosten Duitschland binnendringenen door de aankomstsignalen der zeebooteu met Amerikaansch meel beladenonzacht uit de sluimering der laatsle jaren van welvaart gewekt, en wordt thans daardoor ten krachti"- ste aangedreven, om gelijken tred te houden met de groote yorderingen, die de nijverheid, het fabriekwezen en den handel in den laatsten tijd hebben volbragt. Goedkooper voortbrengen is de raad, die alien geven, waar de landbouwer naar middelen tracht om de bovenhand in dezen strijd te behouden, en daarheen moeten alle krach- ten gerigt wordenmaar daarvoor levert ook de nieuwere wijze van landbouwen talrijke hulpmiddelen. Het werk is in de volgende hoofdstukken verdeeld. Ecrste afdeeling. Be landbouw-krisis. De aard der land- bouwkrisis; hunne geschiedenis in ouden en nieuwen tijd hunne kenteekenen en karakter. Tweede afdeeling. Be hulpmiddelen. A. Staatshulpde huishondkunde van den landbouw en de wettelijke bepalingen. B. Zelfhulpde overgang tot winstgevenden veefokkerij; de verbetering der werktuigen en van de bereiding der voort- brengselen; de kunstmest en de aanslibbing; de kultuur van de hoogste opbrengst; de associatie van het grondbezit. Door het bestuur van het 2\ste Nederlandsch Landhuis- houdkundig Congresdat van 25 tot 29 Junij te Breda zal worden gehoudenis dezer dagen het programma voor die bijeenkomst algemeen verspreid. De inrigting wijkt over het algemeen weinig van die van de vorige af. Het laten toe- lichten der onderwerpen door bevoegde personen, voor het eerst op het 19de Congres in praktijk gebragt, is ten deele njbehouden; o. a. hebben zich daartoe verbondende heeren Dr. W. C. H. StaringMr. L. Oldenhuis GratamaJb. Boeke J. A. Slaal, Mr. P. van der Veen. Voor de algemeene ver- gaderingen is zeer weinig aan de orde gestelder zal tijdens het Congres eene tentoonstelling van werktuigen plaats heb ben; terwijl er een rijtoer wordt voorbereid in de Mast eD Liesbosschen. Breda is het land van heide en zandgrond van dennenbosschen en rogge en boekweitkultuur maar waa[ in den laatsten tijd de ontginning goeden voortgang maakt, terwijl de zandkultuur, in navolging van hunne burende Eetgen en Vlamingers meer gevorderd is, dan die in onze noordelijke zandstreken, van Utrecht, Gelderland en Overijssel. Aan alien, die dus in ontginning belang stellenen aan de zandboeren, die over lage graanprijzen en duur hooi kla- gen, en dus naar eene verbeterde wijze van bebouwing hunner gronden zoeken, is een reisje naar deze streken bij geleo-en- lieid van het Congres wel aan te bevelen, daar het noorden tnerin naar wij meenennog al van het zuiden kan leeren terwijl er ook vele vraagpunten zijn gesteld, betreffende aan- leg van dennenbosschen, ontginning en zandlandbouwdie on dit Congres eene zaakrijke bespreking kunnen vinden wanneer de landbouwers en ontginners van den omtrek slechts in rmm getal deze bijeenkomsten komen bijwonen. De uitreiking der medailles en eervolle vermeldingen, toe gekend aan Nederlandsche inzenders op de internationale ten- 20 April 11., in de schildenjzaal in het Paleis voor Volksvlijt e Amsterdam De Nederlandsche commissie voor die ten toonstelling had hare pogingen tot aansporing van inzenders met vnj gunstigen uitslag bekroond geziendoch de voorzitter, Messcliert van Vollenhovenmogt een nog gunstiger vermeldingen waren verworven. Van geen ander land hadden c« inzenders in dezelfde verhouding onderscheidingen behaald. rwijl de voorzitter in zijne toespraak bij de uitreiking hierop wees, bragt hij een woord van bulde aan die industrieleii, welke den goeden naam van Nederland weder hadden helpen handhaven. Hij sprak daarna in het bijzonder den heer Ch. Boissevain toe, die als commissaris de belangen der Neder landsche inzenders te Dublin, belangloos had waargenomen. Naar zijne overtuiging, had hij zich door de wijze, waarop hij dit gedaan had, groote verdiensten verworven jegens de Nederlandsche nijverheid. Een der fabriekantende heer S. van Beventer H. Az.van Zwollebeantwoordde de toespraak des voorzitters, en terwijl hij aan de commissie, en vooral haren secretaris, dank betnigde voor hunne moeite, verzocht hij den laatste als blyk van dankbaarheid der Nederlandsche inzen ders op de tentoonstelling te Dublin, te willen aannemen een zilveren inktkoker, versierd met het beeld der nijverheid en hare attributen, en voorzien van een toepasselijke inscriptie. In het geheel waren 30 medailles en 13 eervolle vermeldin gen aan Nederlandsche inzenders toegekendwelke bijna alien tegenwoordig waren om ze zelve in ontvangst te nemen. BEKIGTEN OMTBENT DE VEEZIEKTE. In de Slaats-Courant van 24 April zijn medegedeeld op- gaven omtrent den veetyphus in de provincien Noord-Holland Zuid-Holland en Utrecht, over de week van 814 April jl. en wel a. Noord-Holland. In die week zijn: aangetast 48, aan de ziekte gestorven 23 afgemaakt geenehersteld 11 en aan het einde der week nog ziek 51 beesten sedert het begin der veeziekte zyn in het geheel: aangetast 1340, aan de ziekte gestorven 417, afgemaakt 321 en hersteld 551 run- deren. b. Zuid-Holland. In die week zijn: aangetast 1365, aan de ziekte gestorven 411, afgemaakt 65, hersteld 44 en aan het einde der week nog ziek 845 runderensedert het begin der veeziekte zijn in het geheel: aangetast 46,435 aan °de ziekte gestorven 17,421, afgemaakt 9587 en hersteld 17,817 stuks. Utrecht. In die week zijn: aangetast 234 aan de ziekte gestorven 130 afgemaakt geene en hersteld 113 runderen sedert het begin der veeziekte zijn in het geheelaangetast 5110, arm de ziekte gestorven 2095 afgemaakt 104, en hersteld 2720 stuks. KECAPITULATIE. In de week Aangetast in Totaal. van Noord-Holl. Zuid-Holl. Utrecht. 1117 February. 18-24 25 Feb.3 Maart. 4-10 Maart H—17 18—24 25—31 1— 7 April 8-14 225 275 179 61 27 36 119 71 48 1510 1340 1000 1353 1133 1410 1303 1129 1365 288 250 195 297 184 243 223 "73 234 2023 1865 1374 1701 1344 1689 1645 1473 1647 Totaal. 1031 11543 2187 14761 door verwaarloozing veroorzaaktwordt uiet vergoed. Paaf; den en yarkens worden alleen verzekerd van landbouwers, die hun overig vee ook in de maatschappij verzekerd hebben. De Maatschappij treedt in werking zoodra er voor minstens 600,000 is deelgenomen. Indien het vee mogt worden onteigend, geniet de deelhebber de voile uitkeering van de verzekerde som doch behoudt de Maatschappij de schadeloos- stelling van Staatswege toegekend. Van de verzekeringen zul- len zijn uitgesloten paarden boven de 15 en runderen boven de 10 jaren oud; alle vee beneden de 3 maanden oudtrek- paardendiereu welke niet in volkomen welstand zijn of die zich bevinden of hebben bevouden in eene plaats waar in de twee laatste maanden eene ziekte heerschtedie zich overplant op de soort van dieren welke verzekerd zouden worden. Bij de deelneming zal door iederen deelhebber een inleggeld wor den voldaanovereenkomstig het bij den directeu^of agent aanwezige tarief, welk inleggeld bij het einde df»r verzekering op den bepaalden tijd wordt tertiggegeven. De verzekeringen zijn of a doorloopendof b voor korteren tijd. Bij de eerste verbindt men zich voor 8 jaren, waarbij het aangevangen jaar vol wordt gerekend. Wanneer niet zes maanden voor het einde van den verzekeringstermijn aan den directeur vrachtvrij schriftelijke opzegging is gedaan, continueert de verzekering voor 3 jaren en zoo vervolgens. Bij de tweede verbindt men zich voor een bepaald aantal maandenen is er geene opzeg ging noodig om de verzekering te doen eindigen. TE HAARLEMMERMEER maakt bekend, dat hare beide OOST-FRIESCHE IIENGSTEN gedurende den Dektijd van 1866 gestationeerd zijn als volgt i Kavel 15, Sectie Q, aan den Lisserdwarsweg. Kavel 7, Sectie HH, aan den Sloterweg. Het Dekgeld bedraagt f 7,en 50 Cents Fooi. Vuoraf te betalen. Gebrekkige of ongezonde Merrien worden niet toegelaten, Namens de Commissie .- HERMAN F. BULTMAN, Secrelaris. TT-n j. x. ii61U„ ue veezieKte ook te xiillegom vertoond. De gemeenten Maasland, Schipluiden, de Lier, Naald- wijk, 's Gravesande, Monster en Wateringen zijn van de vee ziekte geheel bevrijd. Op een stal in de gemeente Veur, men m de vorige week meende door den veetyphus be- smet te zijn is later gebleken dat de runderen aan longziekte leden. Te Zoetermeer neemt de ziekte af. Te Alphen breidt zich de ziekte uit met een kwaadaardig karakter; bij 66a landbouwer zijn van 54 aangetaste runderen reeds 24 gestorven. Blijkens een den 20sten April jl. opgemaakten staat waren sedert het uitbarsten der runderpest in Groot-Brittannie 221,996 gevallen van die ziekte ter kennis van de regering gekomenvan dat aantal aangetaste runderen waren 21,896 gestorven, 54,971 afgemaakt en 30,435 hersteld; terwijl de afloop dier ziekte in 13,694 gevallen nog niet bij het gou- vernement bekend was. Volgens eene officiele, doch on- volledige opgave, had het aantal nieuwe ziektegevallen in de met 14 April geeindigde week 2582 bedragentegenover een aantal van 3361 in de vorige, en van 3956 in de daaraan voorafgegane week. In de maand Maart jl. zijn in Friesland 8 runderen wegens longziekte afgemaakt en 1 aan die ziekte gestorven, te zamen 9 gevallengelijk staande met de maand Maart des vongen jaars. Het getal der nieuw aangetaste stallen was 6, welk cyfer ook een jaar vroeger werd bereikt. Er werden 6 stallen gezond verklaard tegen 2 in Maart 1865. Van 1 Jan. tot ultimo Maart jl. hadden er 30 longziekte-gevallen plaats tegen 23 in datzelfde tijdvak van 1865. Luttel is alzoo de schade die genoemde ziekte onder Frieslands rijken veestapel aanngt, terwijl er van de zoo gevreesde veepest gelukkig no«- geen spoor is te ontdekken, hoewel de handel, vooral in de vette waar, bijzonder gedrukt is door het verbod van invoer m Engeland. Onlangs maakten wij melding, dat te Amsterdam eene Al gemeene Onderlwge Veeverzekering-Maatschappij was opgerigt. Aan de statuten dier maatschappij nu ontleenen wij het volgende Het doel is om door alle deelbebbers gezamenlijk in verhouding tot het door ieder verzekerdehet verlies te doen dragenhetwelk een of ander van hen mogt lijden door sterfte van runderen, paarden, wolvee en varkens, onverschil- lig door welke ziekte zulks mogt zijn veroorzaakt. Schade Ondergeteekendedoor aankoop Eigenaar geworden van de VEERSCHUIT van HAARLEMMERMEER op PURMERENB en LEIBEN, genaamd Johannls Henrlcus, maakt aan J het geeerde Publiek bekend, dat, onder de Administratie van W. Metz en J. Vermeulen, provisioneel de VAART zal worden GEOPEND op Donderdag den 3den Mei 1866 des morgens ten 7 ure van den Lijnden op Leiden, en Zon- dag den 6den Mei, 's morgens ten 8 ure, van den Lijnden naar Purmerendeen dat bovengenoemde W. Metz des ver- langd wordendezich met den VERKOOP van alle Soorten van VEE voor eene malige provtsie zal belasten. Haarlemmermeer24 April 1866. C. GROEN. KONTRAKTANTEN. gelegen vooraan op den Sloler-Slraahceg op Zaturdag den 28sten April 1866, des namiddags ten 6 ure, in het REGTHUIS aan den Overtoom, bij de Schutsluisonder de Gemeente Sloten. Breeder bij Aanplakbiljetten vermeld. Londen 9 23 April. Graan mar fit. Ilocwel er nog eenige r£gfln vicl was het weder deze week over het algemeen beter, en hadden wij reeds dagen van warm voorjaarsweder. De voorjaarsbezaaijing werd dan ook met kracht voortgezot en kan nu als gecindigd worden beschouwd; ter wijl nu eindelijk voorjaarsdroogte en zomerwarmte ook het gedorsche* graan in beter konditic tor markt doet komen. Evenwel zal bet nog cenigen tijd duren eer de aanvoer in het algemeen goed droog en voor onmiddelijk gebruik geschikt zal zijn. De oorlogzuchtige herigten uit Duitschland bragten in den aanvang der week eene vaster stemming te weeg, en algemeen werd eene verhooging van 20 cents per mud verkre- gen, maar aan het einde bragten de meer vredelievende herigten en dc gun^tige starid van het gewas weder slaple te weeg. Ongetwijfeld moet ecliter de vermindering van vleesch ten gcvolge der veeziekte een ver- meerderd verbruik van graan veroorzaken. Hier te lande zijn tocli reeds zeker 180,000 stuks vee te gronde gegaan, en is daarbij de aanvoer uit net huitenland deels opgebouden. De buitenlnndsche graanmarkten ver* keeren in vaster stemming; dit was althans bepaald op de binnonmark^ ten in hrankrijk het geval; Belgie is hooger dan voorleden week. Iu Araerika heeft de vroege opening der hinnenlandsche vaart slapte in do

Weekblad van Haarlemmermeer | 1866 | | pagina 3