een beste Landwagen. aan het Depot te Haarlemmermeer, J it 0 e s o u b c n. HET GEVOLG EENER GOEDE INDRUK. Openbare Verkooping VAN HOUTWAREN, PETER LAWSON ZOON, Edinburgh Steeds verkrijgbaar bij de Erven J. BOS, aan den Cruquius. aeling in grondrenten van schuldpligtighedenals bij deze wet bedoeld. Lasten en bevelen, enz. PROGRAMMA van de XXB> ALGEMEENE VERGADERING DEB Geldersche Maatschappij van Landbouw in Julij 1866 te Wageningen te Louden. Dingsdag 24 Julij. Yergadering der hoofdafdeeling op bet Raadhuis, des avonds ten 6 ure. Woensdag 25 Julij. Algemeene vergadering ten 9 ure, op bet Societeitslocaal. Tentoonstelling van werktuigen, vlas, hennep, boter, kaas, bloemen, vrucbten en groenten in het Plantsoen en de Armenschool. Opening der Tentoonstelling ten 12 uur. Matinee musicale ten 1 uur. Sluiting der Tentoonstelling ten 4 uur. Sectie-Vergadering op het Raad huis ten 2 en ten 6 ure. Concert en bal in bet Plantsoen ten 8 uur. Donderdag 26 Julij. Algemeene vergadering op bet Raad huis, ten 9 uur. Tentoonstelling van paardenvarkens bokken, geitenpluimgedierte, werktuigen, vlas, hennep, boter, kaas, bloemen, vruchten en groenten. De Tentoon stelling der paarden in de Lawicksohe Allee, die der andere voorwerpen in het Plantsoen en de Armenschool. Opening der Tentoonstelling ten 12 uur. - Matinee musicale ten 1 Uitreiking der prijzen ten 3 uur. Sluiting der uur. Tentoonstelling ten 4 uur. Algemeene maaltijd der leden ten i}/2 uur. Concert in het Plantsoen ten 8 uur, zoo mogelijk door vuurwerk besloten. Vrijdag 27 Julij. Ploegwedstrijddes voormiddags ten 9 uur, op zandgrond. DE NAVOLGENDE PRIJZEN WORDEN UITGELOOFD PAARDEN. Hengstcn van 4 tot 6 jaar, le prijs 70; 2de prijs 30. Hengsten van 2 tot 4 jaar, te prijs 40; 2de prijs 20. Merren met hare Veulens, le prijs 40 2e prijs 20. Merrien van 2 tot 6 jaar, le prijs/25; 2de prijs/ 15. Spannen bijtandscbe Paarden, voor den vvagen gespannen, le prijs 30; 2dc prijs 10. Ter beschikking der keurmeesters f 20. VARKENS. Beeren, ras onverschillig, le prijs/25; 2e prijs/10 Zeugen, ras onverschillig, le prijs 15; 2e prijs 5. Toomen Biggen, le prijs 10; 2e prijs 5. Ter beschikking der keur meesters f 10. ^Bo0cKnKEN ,e.n„GEITEN' Springbokken, le prijs 5; 2de prijs 2.50. Melkgeiten le prijs 5 2de prijs 2.50. PLUIMGEDIERTE. Toomen Iloenders, 1 Haan en 6 Hennen, van mlandsch ras le prijs 5; 2e prijs 2.50. Toomen Iloenders, 1 Haan cn 6 Hennen, van uitlandsch ras, 1e prijs/5; 2e prijs 2.50. Toomen Eenden, 1 Woerd en 6 Eenden, le prijs/5; 2de prijs/2.50. De schoonste Kalkoenen 1 Haan en 2 Hennen, le prijs 5. De grooiste en schoonste verzameling Pluimgedierte, le prijs/10. De grootste en schoonste verzameling Duiven le prijs/ 10. B1JENTEELT. De beste gereedschappen daartoe dienende, le priis 10; 2e prijs 5. v J \LAS en HENNEP. Het beste monster gehekeld Vlas f 9 Het beste monster Hennep 5. ZU1VEL. De beste kluit Boter, minslens 10 Ned. pond, 1e prijs 10; 2e prijs 5. De beste 4 stuks Zoetemelksche Kazen minslens 5 Ned. ponden ieder, le prijs 10; 2e prijs 5. BLOEMEN. De schooDste verzameling Stamrozendoorbloeijers minslens 20 stuks, 10. Do schoonste verzameling Fuchsia's op' slam, minslens 28 stuks f 10. De schoonste verzameling Anjelieren minslens 12 stuks f 5. De schoonste verzameling pelargoniumsmin slens 25 stuksf 5. De schoonste verzameling bloemen tot opsiering/20 De schoonste verzameling altijd groen hlijvende boomen en heesters voor den vollen grand, minstens 50 stuks f 10. De schoonste verzameling hontbladige Heesters voor den vollen grand, minstens 50 sinks f 10. De best gekeurde Tuinsieraden en Tuinmeubelen 15. VRUCHTEN. De schoonste verzameling vruchten uit de kast/5. De schoonste verzameling vruchten van den kouden grond5.'_ De schoonste tros Druiven 5. De schoonste Perziken, minslens stuks f 5. De schoonste Meloenenminstens 3 stuksf 5. GROENTEN. De schoonste en meest verscheidene verzamelin'7 van groenten van den kouden grond 10. Ter beschikking der 'keur meesters voor bloemen, vruchten en groenten f 20. VVERKTUIGEN. De best gekeurde werktuigelijke Korenmaaijer/80.— Het best gekeurde Handdorschwerktuig 20. De best gekeurde Klui- tcnbreker10. -De beste toestel om te gicren, 10. De best gekeurde Hakselsnijder voor de hand,/10. De best gekeurde Wor- telsnijder, 10. De best gekeurde Handkorenmolen 10 De best gekeurde ploeg voor zandgrond, 10. De best gekeurde Ploeg voor kleigrond10. De best gekeurde Ploeg voor ondergrond /10. Het best gekeurde stel Zeeften voor landbouwgebruikminslens i stuks s !n !lel kest en volledigst stel gereedschappen voor zuivelbereiding! Idem voor akkerbouw,/ 10. Idem voor tuinbouw, f 10. Idem voor boutteelt 10. De best gekeurde Tuigen voor een Paard voor Wagen en Kar, 7,50. Het best gekeurd Ploegtuig voor een i j beschikking van de keurmeesters, voor nieuwe aoellre/jende werktuigen, waarvoor geen prijs is uilgeloofd. Een prijs van 40; een van 25; een van 15; een van 10 en twee van/5. PLOEGWEDSTRIJD. Hiervoor worden drie prijzen uilgeloofdgroot 15, 1„ en 9; waarvan de eigenaar van ploeg en span twee dcrdc en de ploeger een derde deel ontvangt. ALGEMEENE BEPALINGEN. Ieder, onverschillig waar hij woont en of hij al dan niet lid der maatschappij is, wordt uitgenoodigd aan de tentoon stelling deel te nemen door het inzenden van paardenvar kens, bokken, pluimgedierte, werktuigen, vlas, hennep, zui vel, bloemen, vruchten, groenten, zoowel ter mededingino- als ter opluistering. a Inzenders van paarden, varkens, bokken en geiten worden verzocht om voor of op Vrijdag den 20sten Julij aan den beer II. J. Haas, secretaris der stad Wageningen, ten raad- of met vrachtvrije brieven opgaven te doen van de voor werpen welke zij willen ten toon stelienmet vermeldin<r van soort, kleur, ouderdom enz. en of de paarden ook daags te voren worden ingezonden; wat later wordt opgegeven strekt alleen tot opluistering. Paarden, varkens, bokken en geiten moeten op den daar- voor bestemden dag, des morgens voor 8 uur, op de daar toe aangewezene plaats gebragt zijn. Wat na dien tijd komt strekt slechts tot opluistering. Zij mogen niet voo'r 3 uur na den middag weggevoerd worden. De geleiders zullen, ge- durende de keuring en tentoonstelling, sfeeds bij de paarden moeten verblijven. Voor paardendaags voor de tentoonstelling ingezonden zal behoorlijk kosteloos worden zorg gedragenterwijl voor de op de tentoonstelling aanwezigen groen voeder zal voor- handen zijn. Inzenders van werktuigen worden verzocht hunne aangiften schriftelijk en vrachtvrij te willen doen, voor of op Vrijdag den 20sten Julijaan den beer II. J. IV. JFunder te Wage ningen, met vermelding van den prijs, waarvoor de werktui gen verkrijgbaaronder welke omstandigheden zij aanbevelens- waardig geacht en of zij in Nederland met goed gevolg ge- bruikt zijn. Zij moeten voor of op Vrijdag den 20sten Julij vrachtvrij aan het adres van bovengenoemden heer H. J. W. Wunder ingezonden zijn. Over de beste wijze van vervoer kan men op franco aan vrage de noodige inlichtingen bekomen. De werktuigen moeten Vrijdag 27 en Zaturdag 28 Julij teruggehaald worden. Inzenders van pluimgedierte, vlas, hennep, zuivel, bloe men, vruchten en groenten worden verzocht hunne aangiften schriftelijk en vrachtvrij te willen doen, voor of op Vrijdao- 20 Julij, bij den heer E. A. Romswinckel, te Wageningen. De bloemen, vruchten, groenten, zuivel, vlas en hennep moeten worden ingezonden voor of op Dingsdag den 24sten Julij, en het pluimgedierte, behoorlijk in manden of hokken, voor of op Donderdag 26 Julij, des morgens voor acht uur, aan het lokaal der tentoonstelling in het Plantsoen. Zij zul len op 27 of 28 Julij moeten teruggehaald worden. Aan de direction van den Rhijnspoorweg en andere midde- len van vervoer is vrijdom of vermindering van vracht voor de voor de tentoonstelling bestemde voorwerpen verzocht. De uitslag van dit verzoek zal nader in de dagbladen worden bekend gemaakt. Ilet bestuur behoudt zich het regt voor om voorwerpen af te wijzen. Geene voorwerpen worden bekroond, dan die welke deze onderscheiding waardig zijn. Werktuigen niet, dan nadat zij alvorens ten overstaan der keurmeesters behoorlijk beproefd zijn. Voor bij die gelegenheid bekomene schade staat het bestuur niet in. Bekende werktuigen worden, als er geene mededinsino- is niet bekroond. a Nieuwe, doeltreffend gekeurde werktuigen worden ook zon- der mededinging bekroond. De beproeving der werktuigen zal op Maandag 23 en Dingsdag 24 Julij plaats vinden. De inzenders van nieuwe en onbekende werktuigen of een deskundige van liunneutwege moeten daarbij tegenwoordig zijn. De waarde der zilveren medailie wordt gesteld op 10, die der bronzen op 5. Des verkiezende kan een bekroonde met eenen prijs van 10 of meerder, in mindering van de toegekende som, eene zilveren, en de bekroonde met eenen prijs van 5 of meerder op gelijke wijze eene bronzen me dailie bekomen. De prijs wordt slechts aan den bekroonde in persoon uitgereikt. Aangifle voor den ploegwedstrijd zal moeten geschieden aan den heer L. IF. H. van Koppen, te Bennekom, voor Vrijdag den 20sten Julij 1866. Indien de daartoe vereischte vergun- ning verleend wordt zal er eene verloting a 1 het" lot plaats hebbenvan voorwerpen uit het ten toon gestelde aan te koopen. Alle leden van maatschappijen van landbouw in Nederland hebben, op vertoon van hun diploma, even als de inzenders vrijen toegang tot de tentoonstelling. Voor ieder ander is de entree 25 cents per persoon. Tot het bijwonen van den algemeenen maaltijd, a 1.75 per couvert, zonder wijn, en waaraan niemand zonder bewijs zal worden toegelaten, wordt men verzocht zich met franco brieven aan te meldenvoor of op den 24sten Julijbij den heer P. E. Charbon te Wageningendie mede zoo 'veel mo gelijk voor huisvesting der leden van de maatschappij zal zorg dragen, indien het verzoek daartoe voor of op den 13den Julij aan hem geschiedt. De entree tot het concert en bal van den 25sten Julij is bepaald voor een' heer met of zonder dame op 1voor elke dame meerder 50 cent, en voor het concert van 26 Julij 75 cent voor een heer met of zonder dame, voor elke dame meer 25 cent. Het Bestuur der Geldersche Maatschappij van Landbouw K. G. W. van Wassenaer, Foorziller. L. A. E. H. van IIeeckeren, Alg. Secretaris. Het was wel geen zacht en zonnig weer, maar toch een hoogst aangename dag, den I2den dezer maand, voor het Onderwijzersgezelschap Haarlemm.erm.eer c. a. Door den Bur gemeester dezer gemeente, eere-lid der Vereeniging, uitgenoo- digd, op de Badhoeve te komen vergaderen liet niemand op het uilgeschreven uur zich wachten. Hoe kon het ook anders. Een gewone meester bij een Burgemeester? een burgemeester dikwijls belast met de uiteenloopendste zakenmet de hoogste en laagste belangen eener gemeentevaakmalen eene levende poesie, die, als bij Vondel, gaat van den lucifer tot op bet stokje van Oldenbarneveldof als bij Bilderdijkvan zijne Elpine tot op het koken van een eien bij hem van den zorg voor den lijkdom en den bloei der gemeente tot op het van- gen van muisjes en het lezen van boekjeswaarin de letter- teekens schuinsregts en schuinslinks, poisierlijk en bespottelijk stijf en gewrongen dikwijls dooreen staan. En dan een ge~ wone meester, hoe gaarne ook, het valt niet te ontken- nen dikwijls, die vaak aan soberheid van kennis eene treu- rige armoede van denkbeelden paart, en bij halfduistere be- grippen zich zoo houterig en stijf uitdrukt alof hij bij ver- gissing een stok had doorgeslikt, die bij gebrek aan beschaafde vormen zoo onthutst wordt bij de toevallige aanraking met een degelijk beschaafd mensch, dat juist de krachtige artsenij kan zijn tot herstel dezer ziekelijkheid. Daarom was het voor het Onderwijzersgezelschap Haarlemmermeer c. a. dan ook zoo goed den 1 2den Meionder leiding van liunnen Burgervader te mogen zijn, want een vader is hij ook voor zijne gemeente, al zij het dan ook een Romeinsche. Wij hebben een hoogst genoegelijk en nuttig dagje doorgebragt, en gerust durven wij uit de aandoenlijke dankbetuiging aan bet einde met bevende lippen gestameld de woorden overnemen„Wij weten niet, wat meer te bewonderenal hetgeen wij hier gezien hebben, of de gul- heidwaarmede wij ontvangen zijn geworden." Het woonhuis, gebouwd op de plaats waar vroeger de Amsterdammer zich in het frissche meervvater dompelde, en daarom den naam van Badhoeve draagt, zou zich niet behoe- ven te schamen naast een der prachtige heerenhuizen op de Keizersgracht te Amsterdam te staan. Het knrnhuis met zijne net geplaveide vloer, zijn blinkend geschuurde melk-cmmers en kunstig uitgedachte karnmachine, juist in werking gebragt door twee jonge ossenhet was een spiegelend voorbeeld van reinheid en orde. De koestal met zijn varkens-, kalveren- en lammeren-hokkenZuid-Hollandsch van bouw en inrigting, was in alles even doelmatig. De schaapstalbewoond door eene engelscbe famillegoed gevleescht en rijk gevacht. De hooi- en graanbergen op de voordeeligste wijze gesteld. De voeder- fabriek met zijn graszaad-dorschwerktuig eD zeven, zijn wan- en korenmolen, zijn boonen- en haverbrekerseen uitgebreide leerschool voor landbouwkunde. De timmer- en smidswinkel, de strooschuur en springstal, volewijk en de vaarzenstal, en wat niet al, inrigtingen voor den echten landbouwer om op te verlieven. Ilet vooroordeel, dat bestond omtrent vele werk tuigen ik meen dat ze meerendeels van Ransomes en Sims zijn werd bijna geheel weggenomenaltbans die koren- landenmet eene machine gezaaid, stonden voortreffelijk. De stoomploeg in voile werking, doorwoelde den grond als de schepraderen van een boot het bewegelijk watervlak.. Het was als zag men een woelend water van Scholel, maar dan in de werkelijkheid. Er was iets ontzettends en schoons tegelijk in. Men gevoelde eerbied voor den menschelijken geest, die het werktuig schiep; eerbied ook voor den man, die met onver- droten ijver en onbedwingbare voortvarendheid het goede in den landbouw wenscht en ook onvoorwaardelijk wilgetuige zijn stoomploeg, de eerste in deze gemeente, de eerste in dit land. Vragen werden beantwoord, bedenkingen opgelost, bezwa- ren opgeheven, opmerkingen toegelicht, aanmerkingen 'voor- konieneen schat van kennis gulweg medegedeeld. Het onder- houd aan tafel, die zwoegde onder een last van allerlei, dat voor de zenuwen van den smaak verleidelijk is, was even be- langwekkend als leerzaam het goede daar genoten, even fijn als keurigde toon daar aangeslageneven minzaam vriendelijk. Het Onderwijzersgezelschap bewijst daarvoor gaarne zijn dank en zijne hoogachting aan Burgemeester Amersfoordt, en niet minder aan mevrouw Amersfoordtdie zeker wel van alien in ons vaderland de geurigste en zoetste boter karnt. aan de Rolbrug te Aalsmeerop Donderdag 24 Mei 1866 des voormiddags ten 10 ure, wanronder 500 kant- re2te DEELEN RIBBEN RIGGELS BATTINGS BAT TEN JUEEERS ELLENS HOLDERS EIKEN PALEN PLATEN en RIBBEN, enz.; alsmede KONTRAKTANTEN. HAYELAAR DUTILH, Rotterdam, HOOFD-AGENTEN. Londen, 14 Mei. Graanmarkt. De week opende met zacht weder maar eindigde met veei regen. De laatste nachlvorsten hebben de tarwe vooral op de zware gronden geelpuntig gemaakt; maar groot schijnt de schade met, zoodat warm weder dit spoedig kan herstellen. Door de verbetering in de konditie van het graan, gepaard met de oorlogzucbtige beriglen zijn de prijzen 20 tot 40 cents per mud gestegen; en welligt ware die rijzing sterker gevveest, zoo de laatste geldkrisis, waarbij bet diskonto tot 10 pet. werd opgevoerd, niet alle spekulatieve aankoopen belettc. In Frankrijk iuiden de berigten omtrent den stand van het gewas aller- wege gunstig, vvaardoor do tarweprijzen dan ook eenigzins gedrukt wor den; er wordt echter voor Engelsche rekening nog al wat opgekocbt, hetgeen de stemming wel verbeleren zal. In de Oostzeehavens bleven de

Weekblad van Haarlemmermeer | 1866 | | pagina 3