HllTOIBBMt&m 103 - VERKOOP VAV BOUT. TE KOOP: Z A A D K L E E D E N Verfauring bij Inschrijving Wei- en Bouwland ongeveer il/2 Bond. TARWE en 12 Bund. VLAS De Gewassen zijn inmiddels uit de hand te koop, HOOISCH UDDER AGRICULTURE. desire se voir plage comme Contre-Maitre WIKKEN als PAARDENVOEDER. Jtcjytsx&kcn* Openbare Verrooping Openbare Verkooping van SMITH C°. te Koop, „dat de prijzen van Let vee in den laatsten tijd eene bui- tengewone hoogte liebben bereikt, en dat deze nu nog raeer zullen stijgendoordien de invoer nit een groot gedeelte van het buitenland door den tegenwoordigen oorlog zal ophouden „dat de invoer van vee uit de Oostenrijksche, Pruissische, Saksische en de kleine staten van Duitschland gewoonlijk om dezen tijdimmers binnen drie wekenzoude ophouden af- gescheiden van den oorlog, doch dat die oorlog den termijn voorzeker zal vervroegen dat de schaarschte van goed vee zich reeds nu doet ge- voelen, en de bovenvermelde omstandigheden deze nog zal doen toenemenmet dat gevolg dat men op de aanstaande Maandagscke veemarkt eene verhooging van/ 2 4,per stuk rundvee te gemoet ziet; wordende het zelfs vermoed, dat dit daarbij niet zal blijven waarom de adressant eerbiedig ver- meent, dat met den invoer uit Holland de prijzen weder merkelijk zullen dalen en dus het gebruik van vleesch door den werkenden stand minder bezwaren zal opleveren „dat, ofschoon de invoer van uit geheel de Nederlanden verboden is, het niettemin waar is dat in vele provincien van Nederland de runderpest niet heeft bestaan en nog niet bestaaten uit vvelke provincien juist de beste soort van vee naar de Londensche markt wordt aangevoerd „dat, met name in de geheele provincie Gelderlandbe- staande uit pi. m. 200 dorpen met beste landerijen, de ziekte zich niet heeft vertoond, en dat zulks het geval ook is met de provincien Groningen Friesland, een gedeelte van Noord- Brabant en Zeeland, alsmede het grootste gedeelte van Noord- Hollandzijnde al deze streken tot op dit oogenblik van de ziekte bevrijd gebleven „dat adressant voorts de eerbiedige vrijheid neemt het na- volgende voorstel te doen „1°. dat de invoer van vee uit Nederland zal worden toe- gestaan onder goede voorzorgsmaatregelen 2°. dat bevoegde veeartsen zullen worden aangewezenten einde zich naar sommige Nederlandsche havens te begeven om aldaar het naar Engeland te vervoeren vee te inspecteren hetzelve gezond bevindende, te merken met een Engelschen stempel en daarvan aan den kapitein van het tot den vervoer bestemde schip eene verklaring of geleide-billet af te geven 3°. dat men voorloopig den invoer van jonggeboren kal- veren en melk-koeijen niet zal veroorloovendoch dezen alleen zal toestaan voor het slagtvee en 4°. dat de ingevoerde beesten alleen zullen mogen dienen om op de groote veemarkt als slagtvee en voor de consumptie bestemdverkocht te worden." In het Lagerhuis is juist dezelfde zaak besproken. De heer Norwood heeft namelijk bij interpellate gevraagd, of het waar is, dat de Nederlandsche provincien Groningen en Eriesland tot nog toe zijn bevrijd gebleven van de runderpest, en dat de autoriteiten aldaar strenge maatregelen hebben genomen om aldaar de besmetting te voorkomen. Zoo ja, dan wenschte hij te weten of het verbod van invoer van vee uit Nederland voor die twee provincien niet zou kunnen worden opgeheven. De heer Bruce heeft de beide eerste vragen bevestigend be- antwoordt, met bijvoeging dat de aandacht van H. M. rege- ring reeds daarop was gevestigd en dat er een onderzoek is ingesteld, om te vernemen of de invoer uit die twee provin cien zonder gevaar zou kunnen keropend worden, terwijl de beslissing van H. M. regering alsnu van het resultaat van dit onderzoek zal afhangen. In Erankrijk is bij eene wets-voordragtdie aangenomen werdvastgestelddat de schadevergoeding voor alle vee dat op bevel van de bevoegde magt zal worden afgemaakt tot wering van den besmettelijken veetyphusdrie-vierde der waarde bedragen zal. In Prankrijk is door den Baad van Staat een wets-ontwerp ingediend omtrent bet vervalschen van meststoffen. Daarbij wordt de straf gesteld van gevangenis van 3 tot 18 maanden en geldboeten van 50 tot 2000 francs voor het verkoopen of doen verkoopen van niet zamengestelde meststoffen zooals guano beendermeelbeenzwartkoeken poudrettegedroogd bloedvaaltmest, die vervalscht of in waarde verminderd is, hetzij door kunstmatig verzwaren met water, door het ver- mengen met andere stoffen of door het uittrekken van nuttige bestanddeelen. Gelijkelijk zullen worden gestraft zijdie deze vervalsching hebben bewerkstelligd of de daarvoor vereischte stoffen met dat doel hebben verkocht of geleverd. Zoo ook zij die de koopers bedriegen omtrent den waren aard en zamenstelling der meststoffen die zij verkoopen of leveren valsche opgaven omtrent de plaats van afkomst, of die meststoffen verkoopen onder eene onjuiste benaming, die aan andere meststoffen toekomt. UIT GELDERLAND ontvingen wij het volgende schrijven „Ik zie in het Weekblad onder uwe redactie, dd. 15 Junij dat den 27sten dezer maand Wolmarkt zal gehouden wor den in Haarlemmermeer. Mag ik zoo vrij zijn u mede te deelendat ik, en misschien meer landbouwers met mijgroot belang stellen in berigten omtrent wolprijzen, en dat het ons dus zeer welkom zou zijn uit uw Weekblad iets te vernemen omtrent den loop van de markt. Ik lees zeker meer cou- ranten dan menig ander wolprodncentmaar nergens vind ik cijfers omtrent wol genoteerden, bij gebrek aan eene markt, zijn we hier nren in het ronde overgelaten aan de discretie der heeren wolkoopers." Het is eene klagt, die wij reeds meermalen vernamen, en naar aanleiding waarvan wij ook in vorige jaren ons herhaal- delijk hebben aanbevolen om berigten omtrent de prijzen der binnenlandsche wol. Het blijkt dat de opkoopers het in hun belang achtendaaraan zoo weinig mogelijk bekendheid te gevenalthans wij hebben ook bij makelaars in dit artikel vergeefs beproefd om die gewenschte opgaven geregeld te verkrijgen. Er blijft dus hier weder niet anders over, dan dat de land bouwers zich zelven helpen. Die wat van een ander wil vernemen, moet ook op zijn beurt vertellen hetgeen hij weet. Laat hijdie een bod ontvangt of een verkoop afsluithet mededeelen met de genoegzame bijzonderheden om de noodige vergelijking van prijs en kwaliteit te kunnen maken; namen van kooper en verkooper zullen daartoe minder afdoen en kan men die alzoo verzwijgen, als men het beter acht. Ieder wil gaarne in de bladen lezenhetgeen hij voor zijn bijzonder belang noodig acht of wat hem belang inboezemt, maar weinigen geven zich de geringe moeite om mede te deelenwat zij nit eigen ervaring wetendat voor anderen van belang kan zijn. De belanghebbenden worden dus verzocht elkander te hel pen wij bieden gaarne de gelegenheid aan tot de kostelooze algemeene correspondentie door middel van het gedrukte schrift. Klaver is een goed voedsel, maar wikken zijn beter. In Gelderland worden ze voor dit doel zeer veel verbouwd. In Holland, vooral in onze polderstreken, wordt daarvan nog te weinig partij getrokken. Een Engelschman, en de Engelschen weten goed wat een paard toekomt, zegt er het volgende van Als paardenvoeder zijn de wikken bijzonder te schatten en als men ze zoo verbouwtdat men den geheelen zomer door jonge versche wikken heeft, kan men dit dure vee op goed- koope wijze onderhouden. Er is geen groenvoeder dat ze met zooveel graagte eten, en als men ze het volop geeft, kunnen ze er buitengewone hoeveelheden van aan. Wil men er het ware voordeel van hebbendan moet men ze op goed toebereid en welgemest land zaaijenen dan kan men met een bunder wikken twaalf tot vijftien paarden een maand lang volop geven. Bij zwaar werk behoeft men dan geen korrel haver te voe- derenen de paarden zullen evenwel best in het vleesch blijven. Zij maken daarbij veel en krachtige mest. Wil men ze als najaarsvoeder verbouwen, dan is het kool- zaadland daarvoor zeer geschikt. Maar als het land niet zeer krachtig is, zal een kleine overbemesting zeer gewenscht zijn. Guano of beendermeel is echter ook beste mest voor dit ge- was, en dit geeft geen tijdverlies, wijl men ze natuurlijk hoe eerder hoe liever in den grond moet brengendoch men moet daarom een goede bereiding van het land niet vergeten. Men zaait twee tot twee-en-een-half mud per bunder; het zaaizaad is duur; maar daarom ook liever een half bunder op goed bewerkt en bemest landdan een bunder met een half gewas. Als het koolzaad van het land is en men niet ruim in de klaver zit, denke men daaraan. In het Noorden van Frankrijk is reeds een aanvang met den oogst van het koolzaad gemaaktover het algemeen ver- wacht men een goede opbrengst. Uit Duinkerken meldt men, dat, door de droogtemen vrees heeft gehad dat de geheele vlas-oogst mislukken zou de regens in de eerste week der maand Junij hebben echter veel goed gedaan zoodat men thans op een behoorlijk goed gewas rekent. i De Arrondissements-Begtbank te Haarlemheeft 1.1. Dings- dag uitspraak gedaan in de veel besprokene zaak van J. Berlc- lioutvlasboer te Spijkenisse, tegen den heer J. C. van de Blocquery Jr. alhier. De Begtbank heeft, bij een breed ge- motiveerd vonnisden eischer zijnen eisch tot opheffing van het gelegde pandbeslag en ontbinding der huurovereen- komst ontzegd, hem veroordepld om aan den gedaagde, eischer in reconventie, de som van 500 als resterende pachtpenningen van vijf bunders vlasland te betalenen den eischer veroordeeld in de kosten op de conventie en recon ventie gevallen. Wij hopen later meer uitvoerig op deze voor verhuurders van vlasland zoo belangrijke zaak terug te komen. De eischer werd bijgestaan door de heeren Mr. Mom Vischals Advocaat en Mr. H. Oerlings Czn.als Procureurde Gedaagde had den heer Mr. van Hoogstraten tot Advocaaten Mr. F. L. Kist tot Procureur. DIJKGBAAF en HOOGHEEMBADEN van Rijnland, zul len op Vrijdag den 13den Julij, des morgens ten tien ure, te Ilal/toeg, in het openbaar verkoopeneen aantal oude EIKEN PALEN, GOBDINGEN en BIBBENeenig SLIET- HOUT en BEANDHOUT, alles liggende op den Spaarndam- schendijk nabij Ilalftcegen aldaar te bezigtigen. voor VIJFTIG GULDEN, twee SCHEEPSZEILEN, zeer ge schikt voor zijnde te zamen ongeveer 40 vierk. Ellen groot. Te bevragen bij P. OOSTENllIJKte Houlrijk en Folanen. van KAVELS 7 en 8, Sectie LL, groot 32 Bunders 89 Roe- den; KAVEL 11, Sectie LL, groot 27 Bunders 84 Roe- den, en KAVEL 12, Sectie LL, groot 26 Bunders 65 Boedenalles best en elk met de daarop gebouwd wordende WONING, gelegen Afdeeling Burgerveenaan den Eingdijk nabij Aalsmeerte Haarlemmermeer. De VERHUEING wordt gedaan voor 10 jaren, ingaaude Schoofbloot en Kersmis dezes jaars. De Inschrijvings- Billetten moeten voor of uiterlijk 8 Julij zijn ingeleverd ten Kantore van den Notaris LICHTENBELT, te Aalmeeral- waar tevens de Voorwaarden dier Verhuring te lezen zijn. op Vrijdag den 6denJulij 1866, 's voormiddags 1 0 ure ten Iiuize van den Kastelein P. KAPTEIN, te Aalmeervan uitmuntend te veld staande in den Haarlemmermeer-Folderop Kavels 22 en 23 van Sectie IIH, afdeeling Rijk, in perceelen en bij combination, alles drie dagen voor de Veiling behoor lijk afgenommerd te bezigtigen, op aanwijzing van den Bouw- man K. VAN DER WIE, te Haarlemmermeer Uitstel van betaling wordt verleend aan Koopers, voorzien van gegoede en bekende borgen. te bevragen bij Mej. de Wed. C. KEOON C.IIz.te Aalsmeer. Nadere information zijn te bekomen ten Kantore van den Notaris BOEELAGE, te Uilhoorn. van eene aanzienlijke partij SPAEBEN van de puikste soort van onderscheidene dikte en ter lengte van 8 tot 10 el; op Dingsdag den 3 d e n J u 1 ij 1866, 's voormiddags 10 ure, te Haarlemmermeer, bij het huis van T. BOELAABD, staande aan den Ringdijk en Bennebroekeriaegaan de zijde van Aalmeertegen gereede betaling. te zien en te bevragen op „RUSTHOEK" bij 's GravenJiage. Brieven Portvrij. Un FERMIEE marie sans Enfants Hollandaiset ayant dirige pendant 16 ans une Ferme en France, connaissant a fond tous les Instruments pour l'Agriculture, et assure que sa FEMME connait la fabrication du Beurre et duFromage, il peut produire des bons Certificats de sa Conduifeet des Brevets de plusieurs Medailles qu'il a obtenues aux Exposi tions. S'adresser Lettres affranchies, sous les initiales G. B., au Libraire J. J. VAN BEEDERODE, a Haarlem. Louden, 25 Junij. Graanmarhl. De regen cn wind van de laal- ste week liebben liet aanzien van het tarwegraan niet verbeterd; er zal misschien meer stroo maar zeker minder graan groeijen. Hoewel de regen voor de latere graslanden gewenscht was, zoo heeft die aldus het hooijen verlraagd, cn zal welligt nog al eenige schade veroorzaken. Al het zomer- graan heeft er echter grootelijks zijn voordeel mede gedaan. Van het vaste land hoort men weinig berigten van eenig belang, cn over het alge meen blijven de uilzigten voor den oogst vrij voldocnde, maar niet bui- tengewoon. Alleen uit Amerika luiden de berigten bopaald ongunstig, cn schijnt men daar een aanzienlijk tekort op den aanstaanden oogst te gemoet te zien. De oorlog doet reeds algemeen zijn invloed gevoelen en op alle markten, behalve op die welke voor den handel gesloten zijn, begint zich meer levendighcid te verloonen. Fee. De geheele aanvoer uit het buitenland gedurende de vorige week bedroeg 11,568 stuks. Runderen. Schapen. Lammeren. Kalveren. Varkens. Rotterdam 118 Harlingen273 79 64 Belgie99 1689 116 370 26 Frankrijk.... 700 1286 43 136 56 Duitschland. 1148 5093 31 -95 Spanje146 2093 8341 159 116 359 Er was ruime aanvoer van buitenlandsch fee heden ter markt. De vraag was traag en de prijzen neigderi over het algemeen tot daling. Uit het buitenland was de aanvoer sleehts matig, maar in goede kondi- tie. Voor alle soorten was sleehts slappe vraag tegen eene prijsverlaging van 3 cents per Ned. ffi.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1866 | | pagina 3