WEEK li L A II 18u67 Vitwdag, 51 Augustus. VAN AAN LANDBOUW, GEMEBNTE- EN POLDER-BELANGEN GEVIJD letende Saargang Haarlemmermeer. Landbouw. GEMEENTE-RAAD. GEMEENTE-RAAD. Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: DE PACHTERS VAN DEN VOOEUITGANG. HHBSB BHBIHHBBb HAARLEMMERMEER PRIJS VAN HET ARONNEMEIVT in het Jaar. f 6. Alle Toezendingeude Redaqtie betreffende, moeten geschieden aan den Hoofdredacteur, te Haarlem, Kruisstraat, Wijk 6, N°. 513. Zitting van Vrijdag den 27 Julij 1866. VlorzitterMr. J. P. Amersfoordt, Tegenwoordig, bij den aanvang der zitting, 11 Leden. De notulen der vorige Vergadering wo.aen geiezen en goedgekeurd. 1 ™0Jdf overgegaan tot de beeediging van bet nieuw benoerade raadsbd Kuiper. 2°. Worden geiezen de navolgende ingekomen stnkken a. Brief van Heeren Gedeput. Statenwaarbij de ontvangst wordt be- ngt der Verordening tegen het verspreiden van besmetteliike ziekten. J b. Brief van den Heer Commissaris des Koningshoudende benoe- ming van T. Tit tot veldwachter dezer Gemeente. c. Eenige Staats-, Provinciale- en Weekbladen. d. Brief van Gedeput. Staten, geleidende het goedgekeurde besluit tot af- en overschrijving in do Begrooting, dienst 1865. Aangenomen voor kennisgeving. 3°. Wordt aan de Vergadering voorgelezen de resolutie van den Heer Minister van Financier!, dd. 19 Julij 1866, waarbij wordt berigt, dat men genegen is aan de Gemeente dorpsgrond af te staan voor een Raad huis en eene Begraafplaats. Met algemeene stemmen wordt besloten den grond te koopenen waarvan het noodige besluit wordt vastgesteld. 4°. De door Burgemeester en Wethouders ingediende Rekening der Gemeente, dienst 1865 wordt in handen eener Commissie gesteld, ten line van onderzoek. 5°. De overgelegdc Rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1865 wordt mede in handen eener Commissie gesteld, ten fine van onderzoek. 6°. Besluit men om een adres aan Z. M. den Koning in te zenden tot weder-verkrijging van de vergunning tot vrijen invoer van schapen mt Noord-Holland in Engeland. 7°. Wordt benoemd tot hulp-onderwijzer voor school n°. 5, de Heer Spaarmanin de plaats van de onlangs benoemde W. F. Uorchner welke weder heeft bedankt. 8°. Wordt de tijd van in-functie-treding van den benoemden hulp- onderwijzer Spaarman bepaald op 1 September aanst.of, zoo moge- lijk vroeger. 6 9° De Heer Knaap vraagt naar den stand der zaak betreffende het Brandreglement. De Voorzilter zegtde Commissie weldra te zulien oproepen. De Ileer Schone zegtde vier eerste weken verhinderd te zijn. 10 De Ileer Schone vraagt, of het branden van zaadstroo niet ver- boden is. De Voorzitter antwoordt: neenwant zulks behoort bii het Brandre glement. J 11°. Op eene vraag van hetzejfde Lid, hoe het is met de ruiming van riolenzegt de Voorzitter dat de Verordening aanstaanden Maandag in werking komt. 12° De Heer Kuiper zegt, voor eenigen tijd een adres te hebben in- gediend omtrent het gebruik der school op DD, 1, voor catechisatien en vraagt hoe het daarmede is. De Voorzitter zegt, dat Burgemeester en Wethouders daarop gunstig zullen besluitenmils de naam van den Catechiseermeester worde on- gegeven. r De Vergadering is daarop gesloten. Zitting van Donderdag 23 Augustus 1866. Voorzitter: Mr. J. P. Amersfoordt. Tegenwoordig 9 Leden. De notulen van 27 Julij 1866 worden geiezen en goedgekeurd. 1°. Aan de Vergadering wordt mededeeiing gedaan van de navolgende ingekomen stukken a. Brief van den Heer Commissaris des Konings, waarbij Z. II. E. G. konms geeft van zijn voornemcn om deze Gemeente to bezoeken op don 17 den dezer. b. Brief van den Heer de Rooijambtenaar tor Provinciale Griffie waarbij wordt medegedeeld dat de Heer Commissaris des Konings door ongesteldheid verhinderd wordt de Gemeente te bezoeken. c. Afwijzende beschikkiBg van den Minister van Binnenlandsche Zaken op het door den Raad ingediend adres om pogingen aan te wen- den tot toelating van den invoer van voe in Engeland uit Nederland. d. Brief van Gedeput. Statenten geleide van de tweede goedgekeur de Suppletoire Begrooting voor 1866. e' i.van Statenten geleide van het goedgekeurde Raadsbesluit van 27 Julij 1866, tot aankoop van grond voor een Raadhuis en Kerkhof. f. Brief van den Heer J. Spaarmanhoudende aanneming der benoe- ming tot hulp-onderwijzer op de school te Nieuw-Vennep. g. Eenige Staals-Provinciale- en Weekbladen. h. Het Procesverbaal der op den 2den Augustus 1866 gedane opne- ming der boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger. PRIJS DER ADYERTENTieN van 1—6 regels 75 Cents. Elke regel meer 12 '/2 Cents. Zegej.rect bij elke plaatsing 35 Cents. Toezending uiterlijk Woensdao. Adres: van Bonga C°.Amsterdam. i. Wordt medegedeeld, dat de geldlcening ten laste der Gemeente tot stand gekomen is en do gelden ontvangen zijn. A1 deze stukken en mededeelingcn worden voor kennisgeving aangenomen. 2°. Aan de Vergadering wordt voorgelezen het Procesverbaal van de publieke besteding van het Raadhuis, waaruit blijkt dat het minste is ingeschreven door J. W. de Heij alhier, voor 28,973. De Voorzitter deelt mede dataangezien de aannemingssom boven de raming isBurgemeester en Wethouders gemeend hebben het werk niet te moeten gunnenmaar de beslissing daaromtrent te moeten overlaten aan den Raad. Tevens wordt aan de Vergadering voorgelezen een schrijven van den Heer J. Buijnvan 25 April 1866, waaruit blijkt dat de kosten van uitvoering van het werk werden geraamd op 25,000. De Voorzitter verzoekt de Leden bun gevoelen hieromlrent to willen mededeelen. De Heer Tensen zegtdat hij er legen is om het werk to gunnen de som is veel te hoog. Ook de Heeren Verploegh en Lamer zijn er tegen. De Voorzitter zegt, dat wel de aannemingsom hooger is dan men had gcdachtmaar dat het meerdere uit de gewone middelen kan worden gevonden. De Heer Elapwijk zegt dat hij vroeger voor het bouwen van een raad huis was voor 20,000.deze som is hem evenwel te hoog. De Voorzitter vraagtwat dan zal worden gedaanhet Raadhuis dat men nu gebruikt wordt te klein en hij sommige gelegenhcdenhijv. zoo als deze week, toen de Commissaris des Konings zou komenmocst de Burgerlijke Stand in den paardenstal van hemBurgemeester worden gehouden. De Heer Klapwijk is er voor om een andcr plan te doen maken. De Voorzitter merkt aan dat daarmede veel tijd verloopt. De Heer t Hooft zegt dat ook hij was voor het bouwen van een raad huis voor 20,000. Het tegenwoordige plan laat evenwel weinig vermindering toe zulks zou slechts 1000.hoogstens 1500.bedragen docli dit zou de sobditeit benadeelen de in het plan aangegeven lokalen zijn alien nood- zakelijk en kunnen niet ontbeerd worden. Spreker is er dus in de ge- gevene omstandigheden voor om het werk te gunnen, te meer omdat de meerdere geldendan waarop gerekend was kunnen worden gevonden mt de gewone middelen alleen de omslag zou voor het volgende jaar op het oude bedrag moeten komen. Ook de Voorzitter verdedigt het planherinnert dat de Haad het ook heeft goedgekeurd en bevestigt dat de gelden kunnen gevonden worden. De Heer Tensen wil een goedkooper plan laten maken. De Voorzitter vraagt wat men er dan wel zal aflatcn het dak en de fundamenten kan nietmaar wat dan De Heer 't Hooft zegt dat het plan wel kan verminderd wordenals het peil werd veranderdmaar Spreker acht dat geenszins wenschelijk Hij zou wel willen voorstellen om het plan te stellen in handen van den Heer Buijnom er af te nemcn wat niet hoogstnoodzakelijk is. De Voorzitter zegt dat zulks niet noodig is, want die opgave is er reeds. Uit die opgave blijkt, dat de belangrijkste vermindering kan wor den gevonden in een lagere vcrdieping en in de fundamenten en juist beide zaken acht Spreker hoogst onraadzaam om te veranderen; het ovc- rige zijn kleinigheden en maken niet veel invloed op de som uit. De Heer Verploegh wil een nieuw bestek laten maken door een ander. De Voorzitter zegtdat Burgemeester en Wethouders gisteren de Be grooting voor het volgende jaar in concept hebben opgemaakt, en dat daaruit blijkt dat de gelden kunnen gevonden worden zonder bezwaar. De Ileer I Ilooft stelt voor om uithoofdo der afvvezighoid van vier Leden de beslissing over het al of niet gunnen van het werk te verda- gen tot de volgende vergadering. De Voorzitter brengt dat voorstel van den Heer 't Hooft in stemming waarbij het met 5 tegen 4 stemmen wordt verworpen. Voor stemden de leden: Kuiper, van Vuuren't Hooft en de Voorzit ter. Tegen de ledenTimmermansTensen LanserVerploegh en Klapwijk. De Voorzitter stelt alsnu voorom te besluiten tot het gunnen van het werk aan J. W. de lie]voor 28,973.— Dat voorstel wordt aangenomen met 5 tegen 4 stemmen. Voor stemden de leden: Timmermans, Kuiper, van Vuuren, 't Hooft en de Voorzitter. Tegen de leden: Tensen, Lanser, Verploegh en Klapwijk. lot de liehandeling der verdere zaken overgegaan zullendo worden verlaten de Heeren VerploeghTensen en Lanser de Vergadering. De Voorzitter overtuigt zich door hoofdelijke omvraag welke der leden nog aanwezig zijn, zijndo de heeren Timmermans, Kuiper, van Vuuren 'I Ilooft, Klapwijk en de Voorzitter. Aangezien dit getal van zes leden onvoldoende is tot het ncmen van een besluitwordt do Vergadering door den Voorzitter gesloten nadat .nog was medegedeeld dat de Leden alsnu op nieuw tegen morgen zou- den worden opgeroepen wegens spoed eisehende zaken. van 14 tot en met 28 Augustus 1866. GEBORENWilholmina, dochter van M. de Vries en W. Visser. Anthonius Adrianus, zoon van A. A. Ovcrtoom en E. Bes. Jasper, zoon van L. de Kraai en G. Mulders. Albert, zoon van L. Elfering en S. v. d. Berg. Pieterzoon van H. v. d. Schaaf (ongehuwd). Maartje, dochter van C. Oosterbeek (ongehuwd). Dirkje, dochter van H. Granneman en C. Verhcem. Seraphinuszoon van E. Spreeuw en A. C. de die le Clercq. Cornells en Albert, zonen van A. Grauwelman en S. C. Schouten. Antonia, dochter van J. van Eclidom en A. Briene. Gerrit, zoon van J. Verhaar en T. Soetemelk. Johannes Cornclis, zoon van J. v. Velzen en G. v. d. Maarl. Catharina Aleida, dochter van J. G. Schone en J. v. Biaaderen. Alettha Cornelia, dochter van D. J. v. d. Ileuvel en M. van Dalen. Cornells, zoon van A. Klomp en A. do Groot. Cornelia Maria, dochter van P. Melman en C. Compier. The- odorns Cornelis, zoon van D. de Vlieger en A. v. d. Geest. Cornells, zoon van C. de Vos en J. Raap. OVERLEDEN: Johanna Maria, oud 15 dagen, dochter van C. Markus en M. C. Vermeulen. Apolonia Cornelia, oud 11 maanden, dochter van II. v. Rijn en C. Damman. Gerrit Terhorst, oud30jaren, gehuwd met A. Kreemcrs. Helena Schouten, oud 75 jaren, wed. van G. Nieu- wenhuijzen. Barbera Cecilia Aoutspie, oud 73 jaren, gehuwd met W. Ilopnians. Jacoba, oud 13 jaren, dochter van A. de Puit en F. Boek- hout. Willem van Bavel, oud 49 jaron, gehuwd met E.Molengraaf. Johanna, oud 8 jaren, dochter van II. Redeker en H. Waaijer. Fran- ciscus, oud 2 jaren, zoon van K. Huisman en C. Kloet. Aalljo Stee- ning, oud 60 jaren, wed. van W. Elsinga. Anna Maria, oud 9 maan den, dochter van A. v. Kouteren en C. Spoor. Henderik Redeker, oud 44 jarengehuwd met II. Waaijer. Johanna, oud 5 weken, dochter van T. Braak en J van Gellekom. Belje Kooloud 36 jarengehuwd met E. Kriebel. Teunis oud 3 jaren, zoon van G. v. d. Wolf en B. van Ieperen. Geertrui, oud 6J jaren, dochter van T. Bledderswijk en A. Viesser. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 Kind van L. v. d. Beek en W. Boer. 1 Kind van M. van Ravesteijn en II. Sparreboom. ONDERTROUWDG. Beerens met D. Somers. J. Seinen met P. J. van Opstal. N. Gootjes met M. C. Hankers. GEHUWD: S. v. d. Ban (wedr. van M. Buis) met J. Buis.C. Kou- wenberg (wedr. van L. Ooijen) met C. Janze (wed. van F. Gootjes). S. Thuis met M. Kroon. Ofschoon reeds kortelijk in ons vorig nummer vermeld deelen wij hier meer brecdvoerig den uitslag mede der aan- besteding van het bouwen van een raadhuis te Haarlemmer meer, op Donderdag 16 Augustus 1866. Ingeschreven was door 1. J. IV. de Heij, te Haarlemmermeer voor 28,973. 2. M. van Daalen, J> idem >1 30,300. 3. J. Rutgers, JJ Aarlanderveen II 31,843.— 4. J. Spreij Koudekerk II 31,990.— 5. G. Splinter, Hazerswoude, II 32,000.— 6. C. Alkemade Jr. if Noordwijkerhout II 32,933.— 7. G. Biemond ii Ilillegom II 36,000.— 8. J. Guldemond, a idem, II 34,900.— 9. J. Bruijn, a Haarlemmermeer II 35,000.— 10. G. Bos, a idem, II 35,000.— 11. A. Biemond a Ilillegom 19 36,000. 12. S. Guldemond, a idem 39,059.— 13. C. L. Ileijinlc n Amsterdam II 39,600. Zoodat het werk is aangenomen door en gegund aan den laagslen inschrijver, den heer J. TV. de Heij te Ilaarlemmer- Lecouteux, de nieuwe redacteur van het Journal d'Agricul ture pratique, houdt in zijn laatste nommer de volgende lofrede op de fransche landbouwerswelligt voor het winnen van een witten voet, maar toch is veel daarvan zeker ook verdiend. Wij hebben ten onzent ook zeker vele pachters van dien goe- den stempel; mogen velen zich alzoo beijveren dezelfde lof- spraken te verdienen. Het is langen tijd de gewoonte geweest om de Engelsche pachters lof toe te zwaaijenen het was zeker ook verdiend want het was in de eerste plaats te dankendat de landbouvv van hun land zoo Snellen vooruitgang maakte. De omstan digheden waren hun zeker gunstig. Zij vonden steeds de ruimste gelegenheid tot voordeeligen afzet van hunne voort- brengselen en vooral voor de produkten van den veestapel; zij bezaten in den regel verlichte grondeigenaarsdie steeds bereid waren voor hunne rekening de groote verbeteringen te verrigtendie de verbeterde landbouw noodig maakte; zij bleven bovendien bevrijd van de verleidelijke zucht naar eigen grondbezit en behielden daardoor hun kapitaal en hunne over- winst vrijom die tot vermeerdering van hun bedrijfskapitaal en verbetering hunner bebouwingswijze te doen slrekken. In een woordalles droeg er toe bijom de Engelsche pachters tot zelfontwikkeling te brengen, en zij hebben zich daardoor tot een toestand van onafhankelijlcheid en welvaart verheven, zooals men dit iu geen ander land aantreft.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1866 | | pagina 1