AffiwiEffimgiiiff. IM1MS1MOTSI1. 165 - De Burgemeester der Gemeente Ilaarlemmermeer, MARKTEN te HAARLEM. Verkooping te Haarlem Nieuw Timmerhout VOLBLOED RAMMEN, De ARKERMARKT wordt dit jaar gehouden op Maandagen den 15, 22 en 29 October en 5 Novemberen de N A JAARS-VEEMARKT op Woensdag den 31 October 1866. van Lincolnshire en Leicester Ras, TE KOOP op ONVERMOEIB VOORUIT", te Baarlemmer meer, hoek Bennenbroeker- en Spieringwegook zeer nabij komende GEKRUISDE van verschillenden leeftijd. - Uit Leeuwarden meldt men dd. 6 October: „Van de zoo gevreesde veetyphus heeft zich in deze week ook in onze provincie een eerste geval voorgedaan bij een veehouder onder Koudum. Het geheel beslagzijnde 20 stuksis onmidde- lijk afgemaakt; alle voorzorgmaatregelen worden genomen te- gen verdere verspreiding. Te wenschen is het, dat de onder- scheidene besturen en commissien de gewenschte medewerking in de bemoeijingen ter beperking der ziekte mogen erlangen, opdat zij onder Gods zegen mogen strekken ora den zoo schoo- nen Frieschen veestapel voor verdere besmetting te hoeden. Ook uit Sneek wordt van 7 October berigt, dat de runderpest, waarvan Priesland tot dusverre gelukkig bevrijd was geblevenzieb voor een paar dagen heeft geopenbaard in het dorp Hemelumin de nabijheid van Koudumaan de grenzen van het zoo bekende Gaasterland. De provinciale veearts van Friesland, de heer Prakkeheeft, volgens zijn rapport, 3 runderen gestorven en 2 lijdende aan de runder pest bevonden. De beide zieke runderen zijn onmiddelijk op last van den burgemeester afgemaakt en met de gestorvenen begraven terwijl den volgenden dag al het overige rundvee, ten getale zoo men zegt van 20 stuks, insgelijks is afgemaakt en begraven en alle mogelijke voorzorgmaatregelen zijn ge nomen om den verderen loop dezer ziekte te voorkomen. Het is dan ook met eenigen grond te hopen dat men hier, even als in andere provincien waar men met gelijke krachtdadige middelen heeft gehandeld en deze gestuit is, even zoo geluk kig zal zijn, De Groninger Couranl meldt dd. 6 October: Be vee typhus is in de provincie Friesland uilgebroken.'1 Dat berigt liep hier gisteren van mond tot mond en werd, helaas! al spoedig bevestigd door eene officiele mededeeling van den commissaris des konings in dat gewest. In het zuid-westen van Friesland en wel te Hemelumer-Nieuwburen (gemeente Hemelumer Olde- phaert en Noordwolde), is onverwachts de rundertyphus uit- gebroken onder de runderen van de Wed. Jan Berlces van Rijs. Er waren reeds 5 runderen gestorven en 2 afgemaakttoen gisteren ook de overige 21 runderen zijn gedood. Gedeput. Staten dezer provincie hebben dadelijk eene ernstige waarschu- wing tot de ingezetenen gerigt. Een eerst gevolg van het ontstaan der veeziekte in Friesland zal nu wel zijn het intrek- ken der vergunning tot invoer van rundvee en schapen uit die provincie in Engeland: een maatregel, die ook onmiddellijk op onze provincie zal terugwerken. Het is intusschen te hopen en te verwachten, dat het provinciaal bestuur door krachtige maatregelen de verdere verspreiding dier vreeselijke ziekte zal tegengaanj daardoor alleen zal de zoo rijke veestapel van Friesland en aangrenzende provincien kunnen worden gered. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft, op ver- zoek van den Commissaris des Konings in Friesland en in overeenstemming met Gedeput. Staten van dat gewest, tot schorsing van de rundveemarkten in die provincie, <joeds:evon- den te bepalen 1°. het houden van markten en van openbare verkoopingen van rundvee in alle gemeenten der provincie Friesland is na den lOden October e. k. verboden 2°. Gedeputeerde Staten dier provincie zijn gemagtigd ver gunning te verleenen tot het houden van openbare verkoopin gen van rundvee, wanneer het vee aan een eigeuaar toebe- hoortof wanneer het bij boedelverkoopingen tot den boedel behoort. Vervoer van schapenmits niet van Texel afkomstig van buiten de lijn van afsluiting naar binnen is vrijgesteld onder voorwaarde dat zij gedekt zijn door een bewijs van dispensatie, afgegeven door den burgemeester van de plaats van herkomst, waaruit blijkt dat zij gezond zijn. Men verneemt dat in zeer enkele gemeenten van Gel- derland zich van tijd tot tijd gevallen van varkensziekte voor- doendoch volgens het oordeel van deskundigen vertoont die ziekte zich niet in die hevige mate als verleden jaar. In de met 29 Sept. jl. geeindigde week zijn in Groot- Brittannie 40 nieuwe gevallen van runderpest ter kennis der regering gebragt (dat is 26 minder dan in de voorafgegane week) en 61 gezonde runderen uit voorzorg afgemaakt. Benschop heeft de ziekte vele slagtoffers geeischt. In de eerst- genoemde gemeente en te Haastrecht waren ten gevolge der afmaking bij het einde der week geen zieke runderen meer CIRCULAIRE van den Commissaris des Konings in Zuid-Hollandvan 4 October 1866, aan de Burge- meesters in die provincie, betrefende inliclitingenin verband met de uitvoering der Wet van 15 Sept. 1866 tot onschadelijkmaking van door den veetyphus aangetast veeem. Van verschillende zijden zijn mij inlichtingen gevraagdin verband met de uitvoering der Wet van 15 Sept. 1866 Slaatsbl n°. 150). Ik laat het antwoord op die vragen hieronder volgen De veeartsen, in de Wet bedoeld, zijn geexamineerde veeartsen. Alleen hun advies behoort te worden ingewonnen, nimmer dat van empirici. 2°. De benoeming van den deskundige, den afslagter enz. kan ook mondeling geschieden. 3°. De keus der deskundigen is geheel overgelaten aan den Burgemeester. De Rijks-ambtenaren, belast met het toezi^t op de belastingenkunnen als deskundigen worden gebezigd, evenzeer als de veearts, die tot de afmaking adviseert. 4°. Een vaste maatstaf voor de belooning der deskundigen veeartsen, afslagterskuilgravers enz. kan onmogelijk worden gegeven. Alles hangt hier af van plaatselijke omstandigheden. Ook kan de ondervinding, in het laatste jaar ten deze opge- daan, worden geraadpleegd. 5°' Het K°ninklijk besluit van 30 April 1866 Slaatsblad 18) blijft van kracht. De grond, ter begraving van ge- BERIGTEN van VEEARTSEN, over de week van 23 tot 29 September 1866. le sGravenhage en Wassenaar zijn weder in eenige koppels gevallen van typhus voorgekomen. Men verwacht dat de spoe- dige afmaking, daarop gevolgd, verdere uitbreiding zal voor komen.^ Te Rijswijk, Schipluiden en Maasland zijn de nog aanwezige zieke en verdachte runderen mede afgemaakt. le Lisse nam de ziekte nog steeds toe, maar het karakter bleef goedaardig. Te Valkenburg brak zij bij drie landbouwers uit. Te Leijerdorp en Sassenheim kwamen eenige gevallen voor, die met afmaking zijn geeindigd. Te Alphen en Aar- landerveen kwamen nog vele gevallen voor. Ten gevolge van afmaking was echter te Alphen op het einde der week geen ziekrundmeer over. -Te Oudshoorn heerscht de ziekte thans op drie hoeven, maar het getal aangetasten is niet groot. - Te Zwammerdam nam de ziekte af. Er is een begin met bet afmaken gemaakt. Te Hazerswoude openbaarde zij zich weder in twee nieuwe weiden. Te Ter Aar en Nieuwkoop neemt zij evenmin af. Te Mijdrecht zijn thans minder, maar te Wilnis, VinkeveenHarmelen, Kamerik en Zegveld weder vele nieuwe gevallen bijgekomen. Te Linschoten en Snelrewaard gaat de ziekte langzamer voort. Te Kockengen en Laagnieuw- koop werden geene nieuwe koppels aangetast. Velen ztfn daar reeds doorgeziekt. Te Woerden, Barwoutswaarder, Waarder en Rietveld zijn nagenoeg alle koppels aangetast en voor een groot deel doorgeziekt. Te Hagestein en Noordeloos is het zieke vee afgemaakt. Te Vlist, Hoenkoop, Polsbroek en u i O o mia o storven of afgemaakte runderen, volgens art. 1 van dat besluit wordt niet onteigend. 6°. Magtiging te yerstrekken op den Arrondissements- Betaalmeester of den Rijks-Ontvanger der betrokken gemeente om de benoodigde gelden aan den Burgemeester ter hand te stellen op diens aanvrage en tegen deugdelijk bewijs, is niet overeen te brengen met de Sde alinea van art. 6 der Wet, volgens welke vooraf ten mijnen genoege moet worden aan getoond dat de gemeentekas ontoereikend is. Het lijdt nogtans geen twijfelof de door mij af te geven assignation op de Betaalmeesters zullen bij de Rijks-Ontvangers kunnen worden te gelde gemaakt, immers voor zooveel hunne kas dit toelaat. 7°. Op de voorschotten uit de Gemeentekas, tot het vol- doen der schadevergoedingis de 2de zinsnede van art. 114 der Gemeentewet niet toepasselijk verklaard. De Burgemeester alleen doet de aanvrage en geeft aan den Gemeente-Ontvan- ger quitantie voor het bedrag. 8°. Het besluit tot inbeslagneming en onteigening behoeft niet in de dagbladen geplaatst of aan Gedeputeerde Staten te worden raedegedeeld. Bet behoort enkel ter mijner kennis te worden gebragt. In verband met mijne Circulaire {Prov. Blad N°. 124), acht ik het, op grond der reeds verkregen ondervinding, noo'dig: 1°. te herinnerendat in Gemeenten waar de Veetyphus zich voor het eerst of bij vernieuwing vertoontonmiddellijk moet worden overgegaan tot afmaking, met inachtneming van de bepalingen der Wet, zonder daartoe eene bijzondere aan- schrijving mijnerzijds af te wachten. Ter beantwoording van de deswege tot mij gerigte vragen, moet de ziekte geacht worden zich voor het eerst in eene°Ge- meente te vertoonenwanneer zij daar in het geheel nog niet is geweest; bij vernieuwing, wanneer zij, daar geweest zijnde op nieuw versehijnt, onverschillig hoe kort ook de tusschenpoos is geweest. Duidelijker kan ik niet sprekenIn deze ge vallen zie men dus geene afzonderlijke bevelen van mij te gemoet; 2°. dringend aan te bevelen zich steeds zoo naauwkeurig raogelijk te overtuigen dat aangetast of verdacht vee, later als hersteld aangegevenhersteld zijen dit in geen geval te laten aankomen op de enkele verklaring van den veehouder. Het onderzoek, bedoeld bij art. 4 (bladz. 12), behoort mede zoo veel mogelijk persoonlijk te geschieden, althans aan geen andere dan zeer vertrouwde deskundigen te worden overgelaten; 3°. te wijzen op 7 (bladz. 13), volgens welke uit het besluit tot afmaking moet blijken, dat door den eigenaar is voldaan aan de wettelijke voorschriften. Verzuim van dit voorschrift, in sommige aan mij ingezonden besluiten reeds ontdekt, kan aanleiding geven tot moeijelijkheden bij de ver- evening der uitgaven; 4°. indachtig te maken op de verbodsbepaling in art. 1 van Zijner Majesteits besluit van 20 December 1865 Slaatsblad N°. 134); welke bepaling door sommigen Uwer niet van toe- passing schijnt te worden geacht op vee dat verweid wordt naar Gemeentenwaar de veeziekte heerscht of in de laatste maand geheerscht heeft. Ook voor zoodanigen invoer is de magtiging van den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken noodig. Door de mededeeling van het vorenstaande heb ik zooveel mogelijk trachten te voldoen aan de menigvuldige aanvra^en om inlichtingen tot mij gerigt; UEd. gelieven in te ziendat het niet wel mogelijk is, tot in de kleinste bijzonderheden voorschriften te geven. Ik vertrouw daarom dat, zelfs in geval van twijfel op een of ander puntdoor UEd. zal wor den gehandelddes noods in afwachting van mijne beslissing op de vragen die men mogt wenschen te doen; daar anders gedurende den tijdvoor het doen van vragen en hare be antwoording vereischt, de veetyphus zich steeds verder zou verspreiden. Ik ontken geenszins het gewigt en de moeijelijk heden van het tegenwoordig oogenblik; maar, met de Rege- gering, verwacht ik, dat UEd. die zullen trachten en zullen weten te boven te komenzelfs wanneer zich een geval voor» doet, waaromtrent geen bepaald voorschrift is gegeven. 's Gravenhage, 4 October 1866. Be Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland J. Loudon. Uit het Land van Altena wordt van 6 October gemeld Het is van algemeene bekendheid, dat op vele plaatsen van ons vaderlanden vooral in het Land van Heusden en Altena, de veldmuizen groote schade hebben aangerigtmen heeft zelfs van sommige stukken landdie eene goede schoof beloofdenals het ware niets afgehaald. Het in de maand Augustus jl. gezaaide koolzaad is schier op alle plaatsen door die ongenoodigde gasten vernielden er is geen stuk meer te vinden dat nog eenige schoof worden kan. Als middel om verdere vernieliDg te voorkomen, werd door den heer G. van de Koppel, lid der Provinciale Staten, te Emmickhoven, als Proef op vier bunders koolzaad 56 potten met water geplaatst, en wel in de voren gelijkgrondswaardoor zij, de voren be- loopende, er in vallen. Het gevolg hiervan is geweestdat per dag 164, 156 en 144 muizen hierin den dood vonden op die stukken is nu minder jagt meer le maken, daar men er zeer weinig meer op aantreft. De heer van de Koppel ziet alzoo zijne moeite bekroond en is nog in het bezit van een redelijk goed perceel koolzaadhetwelk met eenige bijpoting een schoon stuk worden kan. Men maakt nu een aanvang met het delven van beet- wortelsdie dit jaar minder voordeelig zijn; ook hieraan doen de muizen veel schade. De aardappelen zijn zoo goed als uit den grond en leveren minder op,- de prijs is thans/3.20 a,/3.50. De weilanden zijn slecht van gras voorzien." De najaars-paardenmarkt te Alkmaar, den 5den October jl. gehouden, was druk bezocht, en ruim 500 meerendeels jonge en goede paarden telde men aan de lijn. De handel was vrij levendig en door buitenlandsche kooplieden werden veel goede paarden tegen hoogen prijs gekocht. Overwegende dat, volgens door den Eigenaar gedane aan- gifte door Veetyphus is aangetast eene ZWART-BONTE KOE, oud vijf jaren, toebehoorende aan Otto Guoeneveld Landbouwer alhier, die ten aanzien van dat Vee aan de wet telijke voorschriften heeft voldaan; Gelet op Art. 1 der Wet van den 15den September 1866 Slaatsblad N°. 150); Besluit 1°. De boven omschreven KOE wordt onmiddellijk in beslag genomen en vervolgens afgemaakt. 2°. Tot Deskundige, om dat Vee te waarderenwordt benoemd Hendrik Koor, te Haarlem. Gedaan te Baarlemmermeerden 4den October 1866. De Burgemeester voornoemd, AMERSFOORDT. Haarlem, 4 October 1866. De Burgemeester van Haarlem E. A. JORDENS. Oil CONTANT GELB, cp Woensdag den 17den October 1866, des middags ten 12 ureaan de Turfmarkt te Haarlem, ten overstaan van den Deurwaarder S. J. Hoekstra, van eene aanzienlijke Partij bestaande in: RIGA-KROONDEELENbeste WINDAUER- DEELEN, RIGA SPARREN, GREENEN PLATEN, BAT TINGS en BATTING-ENDEN. Alles e'en dag te voren ter Plaatse voormeld te zien. Amsterdam 8 October. Vee. De heden ter niarkt besteedde prijzen waren als volgt: Hunderen 1ste kwal. 160 a 200; 2de kwal. 140 a 180; 3de kwal./ 130 a 160 Melk-en Kalf-Koeijenf 60 a 150. 10 October. Tarwe prijshoudendper 2400 kilo: oude bonte Poolscbe /380, 385; jarige dito f 340. Rogge onveranderd; per 2100 kilo: oude Pruissische/200; gebroeide Galatz/ 163; Pelersb. 193. Op levering per 2100 kilo iets flaauwer. Koohaad dadelijk 4 lager; BS. Koningsberger 59; Fransche

Weekblad van Haarlemmermeer | 1866 | | pagina 3