W E E R B L A D 1806. Yrijdag, 26 October. MAN AAN LANBBOUW, GEMEENTE- EN POLBER-BELANGEN GEWIJB 1e\ende Jaargaug Landbouw. HET KREDIET voor den LANDBOUW. Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. ----- HA AltLMIMERMEER PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaarf 6. Alle Toezendingen de Redactie betreffendemoeten geschieden aan den Hoofdredacteur, te Haaelem, Kruisstraat, "Wijk 6, N°. 613. Vervolgzie N°. 42.) De landbouwer, die den grond, dien hij bebouwtin eigen dom bezit, is beter in staat om zich krediet te verschaffen, dan de landbouwer-pachter. Is zijn grondeigendom niet be- zwaard, en bij den hypotheekbewaarder kan ieder daarom- trent zekerheid verkrijgen, dan weet men dat hij een zeker vermogen bezit, waarvan de vvaarde aan niet veel ivisseling of aan sterke en plotselinge daling in prijs onderhevig is en bij zal dan gewoonlijk reeds in de gelegenheid zijn, om op enkel persoonlijk vertrouwcn geld op te nemen, wanneer bij dit noodig beeft. Wanneer hem dit niet gelnkt of bij daartoe geen gelegenheid vindt, dan staat hem den weg open om gelden op te nemen onder hypothekair verband zijner vaste goederen. Veelal geschiedt dit dan ook, en meestal reeds bij den eersten aankoop der gronden. Die zieb als boer op eigen grond wil vestigenheeft zelden het toereikend kapitaal, om den grond te koopen en bovendien genoegzaam bedrijfskapitaal over te houden. Men koopt dan ook dikwerf reeds als men slechts een derde of een vierde der aankoop- som beschikbaar beeft en vindt het overige twee-derden of drie-vierden van het bedrag door vestiging van hypotheek. Of een boer in den regel niet beter zaken zal maken door een zestig bunders te pachten, dan er dertig of veertig te koo pen, als bij voor een groot deel der koopsom geld op hypo theek moet opnemenblijft de vraag, doch er lcunnen om- standigheden zijndie het zelf eigenaar zijn verkiesselijker maken dan het pachten, en dan is het op die wijze vrijmaken van het in aankoop besteedde kapitaal meestal een verstandige maatregel, wijl men in zijn eigen zaak meer rente van zijn geld zal kunnen makendan men als interest voor geld op hypotheek heeft te betalen. Wanneer een boer onbezwaarden, eigen grond heeft, en hij heeft tot uitbreiding van zijn zaak, het doen van verbeteringen of om andere redenen geld noodig, dan blijft, althans wan neer het een eenigzins belangrijk bedrag ishet opnemen onder hypothekair verband daartoe de goedkoopste weg. Wij leven nugelijk reeds vroeger gezegd werdin een tijd van ongekende geldduurte, maar anders was door tus- schenkomst van notarissen, geld op hypotheek gewoonlijk gemakkelijk verkrijgbaar, en tegen matige rente, meestal niet meer dan vier ten honderd. Echter zijn aan deze wijze van geld opnemen eenige na- deelen verbondenzoolang men dit alleen bij partikulieren verkrijgen kan. Voornamelijk de mogelijkheid van het op- zeggenwaartoe in den regel een vrij korten termijn van drie of zes maanden wordt gesteld, en ten anderen de onwil van de meeste geldgevers, om terugbetaling in kleine gedeelten aan te nemen. Beide deze bezwaren zijn door het oprigten der Hypotheek banken weggenomen; de vestiging dezer zeer nuttige inrigtin- gen is echter bij ons in een ongelukkig tijdperk van geld- schaarschte en geldduurte gevallenen daardoor zijn zij nog niet in staat geweest die vlugt te nemen en die goede dien- sten te bewijzen, die men in vervolg van tijd, vooral wan neer er weder eens eene tijd van geldruimte komtvan deze banken mag verwachten, voor zoover die op solieden grond- slag gevestigd zijn en op zaakkundige wijs te werk gaan. Het geld opnemen onder hypothekair verband voor langen termijn kanals deze hypotheekbanken hunne pandbrieven tegen matige rente geregeld kunnen plaatsen, op de voor den landbouw meest geschikte en voordeelige wijs geschieden. Het geldopnemen op deze wijs komt echter slechts te pas, wanneer de gondeigenaar-landbouwer dit geld voortdurend of voor langen termijn noodig heeft. Heeft hij er slechts voor korten tijdof voor bepaalde tijden van het jaar behoefte aan, dan is dit voor hem de meest voordeelige weg niet. Bij een hypotheekbank namelijk, kan hij wel geld opnemen, en dit met kleine gedeelten, of door het betalen eener hoogere jaarlijksche rente in langeren tijd terugbetalenmaar hij is daar niet in de gelegenheid geld op te nemen, zoodra hij het noodig heeft, om dit na korten of langen tijd weder ge- heel of gedeeltelijk terug te betalen, zonder de bevoegdheid te verliezen om het later, zonder nieuwe kosten, weder op nieuw te kunnen ter leen ontvangen. PRIJS DER ADVERTENTieN van 1—6 regels 75 Cents. Elke regel meer 12% Cents. Zegeeregt bij elke plaatsing 35 Cents. Toezending uiterlijk Woensdag, Adres: van Bonga C°.Amsterdam. Hiertoe bestaat echter tot nu toe ook weinig gelegenheid en het behoort ook niet tot den eigenlijken werkkring der hypotheekbanken om deze te verschaffen. Het is echter juist de wijze van geldopnemen, die voor de landbouwers de meest wenschelijke is, en waaraan door inrigtingen voor landbouw- krediet dan ook het best kan worden voldaan. Het zijn echter inzonderheid de landbouwers-pachters, die behoefte hebben om zich een deel van bun bedrijfskapitaal door het krediet te kunnen verschaffenen het is dus voor namelijk voor hen, dat de gelegenheid moet worden geopend, dit op de minst bezwarende wijs te kunnen verkrijgen, Evenwel werd reeds opgemerkt, dat zij daarvan nimmer mogen verwachten het kapitaal dat zij voor het drijven hun- ner zaak blijvend noodig hebbenmaar alleen dat hetwelk zij tijdelijk behoeven of waarvan zij voor korten tijd een nuttig gebruik kunnen maken. Nu is het juist voornamelijk met de bouwboeren het gevaldat zij gedurende een tijd van het jaar belangrijk meer kapitaal in hunne zaak noodig hebben dan gedurende den verderen tijd. In het najaar of bij den aan- vang van den winter, als de herfstbezaaijing is voltooid en het vee is opgestald, is het oogenblik daar, waarop ieder boer, die niet zeer ruim bij kas is, in meerdere of mindere geldverlegenheid is. Voor een volgend oogstjaar heeft hij dan reeds belangrijke uitschotten gedaan voor zaaizaad, arbeidsloon en mest; van den oogst van het jaar is, met uitzondering van vlas en koolzaad, wanneer hij die verbouwt, nog weinig te gelde gemaakt, daar het meeste onaangeroerd in zijne graanbergen of schuren ziten buitendien heelt hij het noodige vee moeten aankoopen, om het stroo en zijn overig gewonnen veevoeder tot waarde te brengenen heeft hij dikwerf nog bovendien ander veevoeder aangekccht. Eindelijk is aan het einde des jaars gewoonlijk de tijd daar, waarop de halve of geheele pachtsom aan den grondeigenaar moet worden voldaan. Ilij heeft op dat oogenblik zeker ruim de helft meer bedrijfs kapitaal noodig dan zes maanden later, in Mei of Junij, wanneer de oogst meestal geheel te gelde is gemaakt, en de veestapel weder gewoonlijk tot zijn laagste cijfer is verminderd. Een pachter van een zestigtal bunders b. v. zal in den eerstgenoemden tijd welligt vijftien tot achttien duizend gulden in allerlei waarden voorhanden hebbenterwijl dit bij het einde van het voorjaar niet meer dan tien tot twaalf duizend gulden zal behoeven te bedragen. Is hij de voile achttien duizend gulden rijk, dan zal hij gedurende de zomerraaanden veel geld over hebben, waarvan hij weinig of geen nuttig gebruik kan maken; heeft hij minder, dan moet hij noodza" kelijk op het laatste gedeelte van het jaar in geldelijke onge- legenheid komen. Hij zal zich te midden.zijner overige drukke bezigheden met dorsehen moeten haasten om geld te maken of niet in staat zijn voldoend vee aan te koopenof ook wel vee en zaaizaad en hetgeen hij verder noodig heeft op krediet moeten koopen en daardoor dubbel duur moeten betalen. Kan hij echter gedurende drie of zes maanden dat meerdere bedrijfskapitaal tijdelijk opnemendan kan hij gedurende het geheele jaar met zooveel minder eigen kapitaal zijn zaak drij ven en behoeft hij niet de dubbele nadeelen van afwisselende geldruimte en geldscbaarscbte te lijden. Zoo als vroeger werd aangetoond, kan hier juist het krediet hem de gewenschte hulp verleenen, wijl het hier geldt het doen van voorschotten, waarvan men de prompte terugbetaling kan verwachtenomdat als na drie of zes maanden de terug betaling volgen moeter ook geldswaarde aanwezig kan zijn, waaruit die kan worden voldaan. In zaken van krediet wordt echter verlangd een onderpand voor het te verleenen voorschot en zekerheid voor de stipte terugbetaling op de gestelde termijnen. De grondeigenaar-landbouwer kan zijn grond ten onderpand stellende pachter echter kan dien waarborg niet geven. Hij heeft wel eigen kapitaal, maar het zit in werktuigen, die hij dagelijks gebruiken moet, in vee, in ongedorschen graan, in mest en zaaizaad, die reeds onder den grond zijn gebragt, enz. Beleening op goederenzoo als een koopmankan hij alzoo niet sluiten. De enkele gevallen uitgezonderd, waarin hij b. v. graan of meekrap die voor direkten verkoop vatbaar is, in voorraad heeft en hij die in de stad, waar hij gewoon lijk markt, op zolder legt. Bovendien wordt dit nog moeije- lijk gemaakt door de bepaling in ons burgerlijk wetboek, dat zoowel de voortbrengselen als het te veld staande gewas, als al de overige roerende goederen van den pachter in het alge- meen voor het rigtig betalen der pachtsom verbonden zijn. Ook het wisselkrediet, zoo als dit in den handel plaats vindt, is moeijelijk op den landbouwer toe tepassen, wijl hij voor de rigtige betaling te veel afhankelijk is van omstandig- hedenwaartegen hij niets kan doen. Wij stellen b. v. dat een landbouwer eene schuldbekenteuis onderteekent voor drie maanden, in het vertrouwen dien op den vervaldag uit de opbrengst van zijn oogst te kunnen voldoen. Maar nu kan hij door verschillehde oorzaken verhinderd worden het gewas op dien tijd te hebben afgedorscht, of wel de toestand der wegen of invallende vorst kan hem beletten het graan ter markt te brengen, of de graankooper, die ook niet zoo aan dag en uur te binden is, laat hem op zijn geld wachten; in al die gevallen zal de vervaldag daar zijn, eer het geld ter betaling gereed ligt, en de boer zal zich niet gaarne aan de gevaren van ppotestkostenbeslag leggen op zijn vee of werk tuigen failliet verklaren en gijzeling zelfs willen blootstellen, voor iets wat voor hem maar een tijdelijk hulpmiddel is, en niet zoo als voor den koopman een dagelijksch vereischtedat voor den geregelden handel onontbeerlijk is. Bovendien zou een gewone bank-inrigting bezwaar maken om wissels op landbouwers of hunne schuldbekentenissen aan te nemen of te diskonteren, wijl bij wanbetaling niet zoo als bij handelaars een kort verhaal mogelijk is, omdat de bezit- tingen van een boer niet in zoo korten tijd en met weinig verlies te gelde kunnen worden gemaakt, en hij aan geen zoo stipte betaling gewoon is, wijl een enkel uitstel of niet beta- ling op dag hem niet terstond zijn krediet doet verliezen, zoo als dit in den handel het geval is. De waarborgen, die hij stellen kan, kunnen dus slechts van persoonlijken aard zijn; het algemeen vertrouwen, dat hij aan zijne geldelijke verpligtingen zal kunnen voldoen, op grond van het kapitaal dat hij bezit, en zijne erkende solidi- teit en goede trouw in zakenen voorts het goed spreken en borg stellen door personendie even goede waarborgen aan- bieden en genoegzaam met zijne zaken bekend zijn. Het borgstellen is in den landbouw geen onbekende zaak, het is in tegendeel de gewone wijze van het verkrijgen van krediet, waarvan bij grasveilingenboedelhuizen, houtverkoo- pingen, enz. een algemeen gebruik wordt gemaakt. Men is aan het borgstellen gewoon, doch doet het voornamelijk wel, omdat men er niet buiten kan; en is heden borg voor den eenomdat men bij eene volgende gelegenheid weder zelf een anden tot borg noodig heeft. l)aar echter gewoonlijk die borg- stelling maar voor korten tijd dient, en voor geen groote be dragenzijn die bezwaren zoo groot niet, maar voor het ver leenen van doorloopende geldelijke kredieten heeft de gewone wijze van borgstelling veel tegen, en zou althans voor geen uitgebreide toepassing vatbaar zijn. Er is daarvoor dan ook een beter vorm te vinden in de algemeene of solidaire borg stelling, waarbij alien voor den en edn voor alien borg zijn; op die wijze geniet elk van de borgstelling gelijke voordeelen, en draagt hij gelijke lasten, terwijl de kans van daardoor schade te lijden op die wijze geringer wordt. Bij landbouwers die elkanders toestand kennenen die genoegzaam met elk- ander omgaan om op den voor of achteruitgang van zaken van ieder hunner te kunnen letten is die gemeenschappelijke aansprakelijkheid de beste wijze, om ieder hunner krediet te verschaffen. De waarborg, die het krediet verlangt, moet dus voor het landbouwkrediet gevouden worden in gemeenschappelijkeon- derlinge borgstelling. Wat nu het tweede vereischte betreft, de zekerheid der stipte terugbetaling op de vervaldagenzoo is daarvoor in de eerste plaats noodig, dat de voorschotten worden verleend in overeenkomst met den aard van het landbouwbedrijfdat is voor zulke bedragen en op zulke termijnen en tijden van het jaar, dat men in den regel verzekerd kan zijn dat de persoon die de schuld aangaat, ook ten vervaltijd de middelen hebben zal om voor de terugbetaling, zonder uitstelte zorgen. Mogt onverhoopt daaraan niet kunnen worden voldaan, dan moet er onderzoek mogelijk zijnof er geldige redenen zijn om korter of langer uitstel te verleenenterwijl er bovendien een gemeenschappelijk fond3 aanwezig moet zijn, om evenwel, zoo noodig, voor de terugbetaling aan den persoon of de inrigting, die het voorschot verleende, te kunnen zorg dragen. Lang-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1866 | | pagina 1