VEEHOUDERS - 175 Boerderijen en losse Landerijen, VEE-VERZEKERING-MAATSCIIAPPIJ. Z A AITARWE, Haarlemiueriieer VOORLOOPIGE AANK0ND1GING. kunnen als AOESTT geplaatst worden voor eene Koninklijk goedgekeurde t J VEHSCH VLEESCH UIT AMERIKA. Onlangs werd te Londen eene bijeenkomst gehoudenom zich te overtuigen of in de schaarschte aan vlee8chwelke zich tegenwoordig doet gevoelen, niet ten deele zou kunnen worden voorzien door aanvoer uit de Pampas (uitgestrekte natuurlijke weidestreken) in Zuid-Amerika. De heer Paris, agent van de heeren M'Call en Sloper, deelde mede|, dat hij voor dit doel naar Buenos-Ayros was gegaan om de bewaringswijze van vleesch eene uitvinding van genoemde heerenaldaar toe te passen. De bewerking bestaat in het inbrengen van een zeker gasmengsel in het vleeseh, waarvan de zamenstelling door de gepatenteerden nog geheim wordt gehoudenen waardoor dit gedurende onbepaalden tijd geheel versch blijft. Met zulk toe- bereid vleesch was hij naar Buenos-Ayros gegaan en had daardoor spoedig de overtuiging gevestigd, dat men het in dien toestand zeer goed van Buenos-Ayros naar Engeland zou kunnen overvoeren, zoodat hij van wege de regering van dat land dan ook alle ondersteuning had ondervondenom hem het daartoe noodige vleesch te verschaflen. De toebereiding was echter onder geen gelukkige omstandigheden geschied; de persoondie met de wijze van bewerking het best vertrouwd was, was ziek geworden, en hij, de heer Paris, had het toen, volgens diens aangevenzelf moeten verrigtendaarbij had men bakken van dennenhout moeten gebruikendat ligt een ter- pentijnsmaak aan het vleesch geeft. De proefmaaltijd uitsluitend van vleesch uit Buenos-Ayros nam daarna een aanvang, en dit werd opgedischt onder de meest verschillende vormenals gebraad en gestoofd en in vleeschpastijen. De aanzittenden gebruikten het met smaak en waren eenstemmig in lof over de malschheid en geurigheid. Het gebraden vleesch kon gerust met de beste ossenhaas van de eerste Parijsche tables d'hote wedijveren, Men was het dus algemeen eensdat vervoer van zulk vleesch eene hoogst ge- wenscbte aanvulling op de Londenscbe markt zou geven, te meer daar de heer Paris zich sterk maakte dat het in onbe- paalde hoeveelheid, tegen een prijs van negen tot twaalf stui- vers per Ned. pond in den slagterswinkel zou kunnen worden geleverd. Op het einde van den maaltijd werden eenige kisten met vleesch binnengebragt en geopend, en het had zulk een gezond voorkomen en rook zoo verschalsof het pas was geslagt. De heer PParrenerdie met de bereiding van het vleesch voor de marine belast is, en alzoo volkomen zaakkundige, verklaarde ookdat de toestand van bewaring niets te wenschen overliet. Het gewigt van deze zaak en de belangrijke gevolgendie daaruit kunnen voortvloeijenlaten zich eenigermate schatten wanneer men weet dat in la Plata jaarlijks twee en een half millioen runderen worden gedood, alleen om de huid daarvan te winnen en het vleesch aan de gieren en raven ten prooi wordt gelatenterwijl men in Engeland prijzen voor het vleesch moet bestedendie het geheel buiten bereik van den minderen man stellen. De bijeenkomst werd besloten met de betuiging, dat men de proefneming in elk opzigt als volkomen gelukt beschouwde, het- geen door algemeene toejuiching werd bevestigd. met de Machine gedorschen. In de Annalen der LandicirthscJiaft leest men Sints geruimen tijd wordt dikvverf de vraag besprokenof de kiemkracht van het graan door het dorschen met stoom- dorschwerktuigen lijdt. Na verschillende mededeelingen hier- over, die deels die vraag bevestigend, deels ontkennend be- antwoorddenlaat zich over het algemeen als vrij zeker aan- nemendat althans de tarwe, die met stoomdorschwerktuigen wordt gedorschenzijn kiemkracht min of meer verliestvoor- namelijk als de tarwe zeer droog en de machine nieuw is. Er ontstaan dan namelijk ligt spleten in de korrel, waardoor de kiem ligt bloot komt en min of meer verdroogt; ook dringt bij het inwerken in een bijtmiddel tegen brand, de vloeistof door deze spleten naar binnen, en kan daardoor de kiem worden gedood. Het is dus raadzaara de zaaitarwe met de hand te laten afdorschen, of, wanneer dit niet kan, althans de kiemkracht van het zaaizaad, met de machine gedorschen, vooraf te beproevendoor een monster daarvan op een warme plaat te laten ontkiemen. K A A S-T EKTOO IfSTELL IN G te PARIJS. Even als in het vorig jaar, zal op 18 en 19 December te Parijs eene internationale tentoonstelling van kaas plaats hebben. Elke inzending moet uit twee kazen bestaan. Voor de beste buitenlandsche inzendingen, zijn goudenzilveren en bronzen medailles uitgeloofd. De schriftelijke aangifte ter inzending moet voor 1 December geschieden aan den Minister van.Landbouw te Parijs, en de inzending moet franco geschieden aan den Oommissaris-Generaal der Tentoonstelling in het lokaal, op Zaturdag 15 December. HET 21ste NEDERLANDSCH LANDHUISHOUDKUNDIG CONGRES te BREDA. Blijkens de dezer dagen door het bestuur verspreide circu late zal dit congresdat in dit jaar om het heerschen der cholera werd uitgesteld, nu in het aanstaande jaar, op 24 Junij en volgende dagen gehouden worden. Het reeds uitgegeven programma blijftwat de vraagpunten betreft, stand houden en zal worden vermeerderd met een suppletoir programma, waartoe nieuwe vraagpunten met ver- langen worden te gemoet gezien voor 1° Januarij e. k. De paardenmarkt den 25sten October te Zwolle gehoudeii was zeer aanzienlijk en werd door veel hollandsche kooplieden bezocht, die, terwijl zij thans het centraalspoor tot dadelijk vervoermiddel hebben, groote inkoopen, vooral van veulens en enters, deden. Deze golden van 30 tot f 100. De hoogst besteedde prijs voor een merriepaard was 425. Van den Ham wordt, dd. 28 October, medegedeeld Men zegt dat er weder meer graagte komt in den handel van runderenschapen en varkens. Het verschijnsel zal vele land lieden zeer aangenaam zijn, voornamelijk ten opzigte van schapen, die bij houders nog zeer veel over zijn. HET LEGGEN VAN DEN EERSTEN STEEN voor het gebouw, bestemd voor het Boven-Stoom gemaal voor de droogmaklng der Plassen In Schieland. Den 25sten October 1.1., des middags, is in de nabijheid van het Kralingsche Veer, door Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden de eerste steen gelegd voor het gebouwbe stemd tot het boven-stoomgemaal voor de droogmaking der plassen in Schielandbeoosten Rotterdam. Eene ontelbare schare van belangstellenden zag men daarheen stroomenom van deze handeling getuige te zijnzoodat reeds lang voor het bepaalde uur het bouw-terrein en de omstreken door eene digte menigte bezet waren. Dit terrein was regt feestelijk met vlaggen getooid. Aan het eene einde zag men den steen, die door den Prins moest gelegd wordenin een met bloemen versierden hijsch-toestel hangen. Daar tegenover was eene groote met trofeen gedecoreerde tent opgeslagenin welker nabijheid ter zijde eener tribune voor de toeschouwershet muzijkeorps van het 4de regement infanterie uit Gouda had post gevatterwijl aan de andere zijde de gezamenlijke werk- lieden alien met oranje versierd geschaard stonden, De Prins arriveerde hier ter stede per spoortrein uit de residentie, vergezeld van H.D. gouverneur, benevens II.D bijzonderen vriend, jonker van Hogendorp. Voorts waren de ministers van binnenlandsche zaken en van financiende kom missaris des Konings in de provincie Zuid-llolland en het col legie van gedeputeerde staten uit de residentie tot bijwoning der plegtigheid medegekomen. Aan het station werd de Prins ontvangen door mr. B. J. C. Metelerkampvoorzitter der kom- missie van toezigt en beheer over de droogmaking van genoemde plassen, en den heer van Vollerihovenburgemeester van Rot terdam, die H.D. zijn rijtuig aanbood naar het bouwterrein. Z. K. H.begeleid door de gezamenlijke heeren, werd aldaar onder de toejuiching der aanwezigen en de fanfares der muziek ontvangen door genoemde kommissie, het kollegie van dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland, de burgemeesters van Ca- pelle, Nieuwerkerk, Kralingen, Zevenhuizen en Hillegersberg en vervolgens naar de tent geleidalwaar de heer Metelerkamp de plegtigheid met een toespraak opende. Onmiddellijk daarop begaf zich de Prins met de gezamen lijke autoriteiten naar het bouwterrein, alwaar andermaal de toonen der muziek zich mengden in het gejuich der menigte. Toen Z. K. H. zich bij den steen had geplaatst en de genoemde heeren zich daaromheen geschaard haddenwerden den Prins door den heer PP. J. Bakker, eerstaanwezend ingenieur, volgens het gebruikde truffel en kalkbak aangeboden. Deze truffel, geheel in zilver met ebbenhouten handvatsel, prijkte op het bovenblad met het gekroond naamcijfer van den Prinsomgeven met een rijk bewerkt randornament en aan de keerzijde met de woorden Kralingen, 25 October 1866; de kalkbak was geheel uit mahoniebout met een net koperen belegsel uitgewerkt. Na- dat de Prins zich daarvan op de gebruikelijke wijze had bediend, gaf de heer Metelerkamp last om deze beide voorwerpen onmid dellijk schoon te maken, waarop Z. K. H. minzaam verzocht deze order eens te mogen contrasignerenomdat hij het als iets eigenaardigs beschouwde, tot gedachtenis aan deze pleg tigheid den trulfel precies in denzelfden toestand te bewaren, waarin hij dit werktuig had gebezigd. Aan dit verlangen vol- daan zijndelieten eenige werklieden door middel van den toe- stel den steen zakkendie vervolgens door den Prinsonder bij- stand van den ingenieur, in den vereischten stand werd gesteld. Dit gedaan zijnde, plaatste zich de president der kommissie voor Z. K. II.tot de voorlezing van het prachtig in lithogra- fischen druk bewerkt proces-verbaal der handeling. Dit document werd in eenen tinnen koker geslotendie, digt gesoldeerd zijnde, door den Prins werd gedeponeerd in eene daartoe uitgeboorde holte van den steen, waarvan de opening onmiddellijk gesloten werd. Te gelijk verkondigden de kraehtige fanfares aan de volksmenigte dat de handeling was volbragtwaarna de president nog het woord rigtte eerst tot den Prins, vervolgens tot de Ministers, tot den Kommis- saris des Konings en de Gedeputeerde Staten, tot Dijkgraaf en Hoogheemraden van Schieland. Na de daarin gegeven verzekering, dat verder alles zal worden aangewend om het werk te doen strekken ten nutte van den landbouw en ten voordeele van 'sRijks financien, verklaarde hij het onnoodig te achten de zaak verder in aller medewerking aan te bevelen daar deze toch tot nu bij de Regering evenmin als bij de verschillende kollegien had ontbroken. Hij eindigde zijne rede met een woord aan aliendie hetzij in betrekking of alleen uit belangstelling, hetzij met beheer of uitvoering belast, hierbij tegenwoordig waren." Hij hoopte dat alien den gunstigen uit- slag dezer onderneming mogten aanschouwenen in het schoon vooruitzigt op een tijdwaarin de nijvere landman zijnen ploeg zal doen werken in den bodem waar thans het water stroomt, noodigde hij alle aanwezigen uit tot het uitspreken van een algemeenen dank aan den koning, met den uitroep„Leve PPillem de derdef Leve de Koning!" Daverend weergalmde die kreet, die allerwege weerklank vond en met voile geestdrift werd lierbaald. Op hetzelfde oogenblik gaf de Prins vergunniug om zijnen naam aan dit werk te verbinden, waarop dadelijk op het middenperk van het terrein eene groote vlag werd geheschenprijkende met den naam Prins AlexanderAndermaal gejuichandermaal fanfares, gevolgd door het volkslied, tot dat eindelijk, op een teeken van den Prinsde menigte hare geestdrift bedwong. „Mijne heeren Het verheugt mij", sprak de Prins met luide stem, „ja het verheugt mij, de toestemming van Z. M. den Koning te hebben ontvangen tot het leggen van den eersten steen voor een gebouw, dat tot zulk een belang- rijk werk is bestemd. Ontvangt daarom mijnen dank voor uwe uitnoodiging, maar ook vooral mijnen dank voor de eer mijnen naam aan dit gebouw te hebben gegeven. Met dezen dank, hartelijk en innig gemeend, wensch ik u geluk met dit werk, wensch ik u voortdurenden zegen op deze onderneming!" Na dezen wensch, die met levendigen bijval werd begroet werd de Prins in de tent genoodigdalwaar Z. K. H. een rijk bewerkt afschrift van het proces-verbaalbenevens een sierlyk album, bevattende de plannen en bestekken, door den president der kommissie werd aangeboden. Daarbij lag eene opgave van verschillende bijzonderheden betreffende het werk in zijn geheel. Nadat de Prins hiervan inzage had genomen werd hem aldaar een dejeuner dinatoir aangeboden. Wat hierbij inzonderheid de aandacht trok, was het piece de milieu voorstellende het model van het gebouw van het stoomgemaal, met bijgevoegde figuren, zinspelende op de toekomstige be-* schouwiug der daar omheen liggende gronden. In de maand December 1866, op nader te bepalen dagen uur, zullen in de Herberg: DE WAPENS VAN HAAR- LEMMERMEER," staande aldaar, aan het Kruis, in het openbaar worden verkocht: eenige gezamenlijk groot 146 BUNDERS, gelegen in de bovenge- noemde Gemeente, in de Polder-Sectien I, L, JJ, MM en PP. ZEGT T1ET VOORT! Brieven franco, onder letter L, bij den Boekhandelaar K. G. OUKOOPte Breda. Londen, 29 October. Graanmarkl. De verloopen week bragt op nieuw regen en zware mist, waardoor, op weinigc uitzonderingen na, overal de veldarbeid werd belet. Er was tevens geen gunstige gelegen- heid tot tarwe dorschen, met uitzigt op goed droog graan, zoodat het- geen nu en in de volgende week ter markt zal komen, van geen beste kwaliteit kan zijn. De rijzing echter van 40 tot 60 cents per mud van den tarweprijs zal ongetwijfeld voor de meeste landbouwers een' sterk lokaas zijn, zoodat er evenwel ruime aanvoer te voorzien is. De prijsverhooging vond lioofdzakclijk zijn oorzaak in den stand der fransche markt en do orders, die van daar tot ons kwamenmaar bet uitzigt op ruimer toevoer uit verschillende europeesche havens heeft de rijzende stemming onzer naburen weder tot meer katmte gebragt, zoodat er wel, althans voor eenigen tijd, eenigen teruggang te voorzien is. Belgie en Nederland, zoowel als de meeste duilsche plaatsen, blijven vast, terwijl te Dantzig de beste tarwe vol op prijs bleef, en ook daar de omstandig heden van het oogenblik eer rijzing dan daling deden verwachten. Als Frankrijk, zoo als geschat wordt, twaalf tot achttien millioen mud graan uit het buitenland noodig heeft, zoo zal hetgeen daarvoor onder zeil is, nog wel het geheele tekort niet aanvullen, en de vlugheid, waarmedc al wat te Marseille aankomt, wordt weggevoerd, toont wel dat er wer- kelijk veel vraag bestaat. Hier hebben wij voor het oogenblik niet meer dan onze halve oogst in raarktbaren toestand, terwijl de oude tarwe scboon begint op te ruimen. De aardappelen laten zich zeer slecbt be waren, zoodat het opdoen daarvan niet aan te raden is, en het daarom met den wintervoorraad er slecht uitziet. In Amerika wisselde den stand der prijzen in den laatsten tijd nog al af, en de laatste berigten toonen eeni gen teruggang. Echter is de voorraad te New-York zeer klein, en zelfs schijnt men te verwachten, dat Amerika nog wel eens toevoer uit Europa noodig kan hebben. Als dat zich bevestigt, dan zal de invloed van zulk een ongewonen staat van zaken zich ook nog wel verder op den stand der prijzen laten gevoelen. Tee. De geheele aanvoer uit het buitenland gedurende de vorige week bedroeg 15,023 stuks. Runderen. Schapen. Lammeren. Kalveren. Varkens Rotterdam 559 Harlingen. 430 1671 62 56 Belgie68 4396 235 38 Frankrijk. 175 119 Duitschland. 3527 3507 7 24 ZwedenI Noorwegen en 8 141 Denemarken Spanje 4349 9574 423 677 Er was heden een ruime aanvoer van buitenlandsch nee; niettemin was de vraag vast tegen hooger prijs; de aanvoer van vreemde schapen was matig, van kalveren klein. De aanvoer van runderen uit het binnenland was matig goed en in behoorlijke konditie. Uit lerland was weinig aan, uit Schotland niets.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1866 | | pagina 3