- 182 - Haarlemmermeer-Polder Landbouw. wm De Burgcmeestcr zcgt, na vooiieziog van tlat cencept-besluitdat hij er zich w«il mede kan vereenigcn, om, overeenkomstig hot voorstel van don '*1 Hoof I, de beslissing des Konings in te roepon, en dat liij het Qoncept-besluit hceft medegedecld, opdat daaruit zijne zienswijze zou blijken, en releveert nogmaals, dat bij Art. 8 van bet reglemcnt voor bet Burgerlijk Armbestuur van 13/27 December 1860 aan hct Armbe- 1 stuur bepaaldelijk is opgedragen, om zich in het verleenen van onder stand aan armen, genoemd onder letter b van Art. 7, te gcdragen naar de le afdeeli.ng van bet 3e Hoofdstuk der armenwet, cn juist daar wordt de Durgemeester belast met bet nemen van de besluiten. De Voorzitter stelt daarop voorom overeenkomstig het voorstel van den heer 'tllooft, de beslissing des Konings in te roepen. Dienovereenkomstig wordt besloten. L1JST VAN ARMEN, wier bedeeling op den 4dcn September 1866 door den Burgemeester van Haarlemmermeer is verminderd, of geheel opgehouden, met de reden van vermindering. A. Betreffende de armendie in het adres van de Leden van het Armbestuur zijn genoemd. Johanna van Gils. Deze vrouw is sedert 3 jaren bedeeld met 2 per weekzij heeft thans 2 kinderen gehuwd 2 kinderen die werken en nog 3 andere kinderen; de vrouw is gezond cn slerkzij behoeft geene zoo hoogc doorloopende bedeeling. Sophia Schans. Deze vrouw had verdiend bij den heer 7 Iloo/t f 2.61J in de week; ook Fiaar zoon werkt; bedeeling was dus niet noodig. Maria van Vliet. Steeds altijd zijn er klagten dat zij hare kinderen niet ler school zendt; de vrouw werkt steeds, ook eene dochter; zij krijgt sedert cenige jaren 2.50 per week, hetgecn te veel is. Wm. Meijer. Deze man is ongehuwd, en steeds altijd aan het werk; loch krijgt liij 1 per week. De Vrouw van G. Vink. De man is in de gevangenis wegens dief- stel; in evenredigheid van andere armen en weduwen, die zich niet aan diefstal schuldig maken, krijgt deze te veel, en mcer dan anderen. Trijntje Smit. De gemeente Venhuizen had het verlangen te ken- nen gcgeven, om zoo spoedig mogelijk met de bedeeling op te houden; zij heeft twee dochters die kunnen werken, toch kreeg zij/2 per week, en van verschillende zijden is berigt gekomendat deze vrouw geen onderstand behoefde. Cornelis Bol. Dit is cen jongen van 13 jaren, die dient als boe- renknecht; zijn vader is weduwnaar, en dient ook als boerenknecht; zijn andere broeder is ook boerenknecht; alien kunnen dus zclvc in bun onderhoud voorzien; toch krijgt die jongen f 1 per week. Gezina Pape. Is weduwe met 1 kind, to huis bij hare ouders, die ook wat aan haar doenen ook kunnen doendo bedeeling van f 1.50 per week dus te hoog. Anna SinAVEn. Is te huis bij hare dochter en schoonzoon, die, volgens informatie de mocder kunnen ouderhoudenzij houden een vet varken en schapcn. B. Armen, door de Leden van het Armbestuur niet genoemd in lain adres, maar die ook steeds door het Armbestuur wcrden bedeelden wier bedeeling ook is verminderd of opgehouden. Hette Barker. Doze man is langen tijd met 1 per week be deeld. Tocn hct Armbestuur, zondcr dat de arnie daartoe cenige aanvrage had gedaan, uit eigen beweging besloot de bedeeling te hrcngen op 1.75 per week, is een onderzock ingestelden loen lileek hot, dat de man en vrouw zainen wonenzonder kinderen, dat hij is veenman, jaarlijks 100,000 turven steekt, cn geene bedeeling behoefde. Karel Stegman. Armlastig bij hct Rijk. Deze had een gebrek aan den arm; zulks was bersteld, en hij kon weer werken; bedeeling was niet nicer noodig. Frans de Bonte. De armmcesters erkennen, dat dit zeer sleclite menschcn zijn, toch kreeg hij 1.50 per week; tcgelijkertijdin zeer korlen tijd, v3n de Cliolera-Commissie 17.50 en daarenboven van de Diakonie ook onderstand. Het Burgerlijk Armbestuur mogt dus wel op- liouden met de bedeeling. Magdalena van DEn Leij. Alio zieken in dit huishouden hersleld; de zoon werkt bij den heer 'tllooft en verdient f 3.50 per week; de dochter is naaister en eene andere dochter is vverkstcr; de vrouw heeft een eigen huis van ongeveer f 300 waarde; toch kreeg zij 2.50 per week bedeeling. Dirk.'e PEEnEBOOM. Deze is eene weduwe met 1 kinddat niet jong meer is. Er is geen zoodanige weduwe als zij, die 1.50 per week krijgt; zij werd dus gebragt op 1. Pieter VVAAsnonp. De man was sedert eenigen tijd herslelden aan het werk; toch kreeg hij 2 per week; daartoe bestonden geene termen meer. Evert Kriebel. De man is gezond, do vrouw gestorven, waardoor bij 42 uit de begrafenisbus trok; toch kreeg hij f 2.25 per week. Jan Verweij. De man schijnt hersleld en ziet er goed uit; zijne moeder krijgt wekelijks bedeeling van Aalsmeer, en woont bij hem in. Eene bedeeling van 2.25 per week was zeker veel te hoog; voorloopig werd die met 50 Cents per week verminderd. 12°. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd de Begrooting van hct Burgerlijk Armbestuur voor 1867 in Ontvang op 4049.56^ cn in Uitgaaf op4049.56£ Saldo. nihil'. 13°. Wordt goedgekeurd een Concepthesluitwaarbij aan het Burger lijk Armbestuur voor 1867 eene subsidie wordt verleend groot 1500. 14°. Wordt gelezen een schrijven van den heer C. J. G. de Booy, te Haarlem, waarbynaar aanleiding van het dezerzijdsch gedaan aanzoek, wordt aangeboden de verlenging van de huur van het tegenwoordig Raad- huis, cn wel van 1 Mei tot 1 September 1867, voor de som van/300. Aangezien deze som den leden nog al hoog voorkomt, wordt, op voor stel van den heer 'tllooft, besloten de verlenging der huur te vragen tot 1 September 1867, op dezelfde voorwaarden als waarop de huur van Kcrsmis lot Mci is aangegaan. 15°. Nader gelezen het adres van M. Verhagehulponderwijzer op de school in het Kruisdorp, hotidende verzoek om voor 1867 Weder in hct genot le mogen worden gesteld van eene toelage groot 50. Wordt besloten: aan den adressant te kennen te geven, dat er bij de vaststelling der begrooting voor 1867 gerekend is op eene toelage ten zijnen behoove groot 60. 16°. De Voorzitter zegt, dat, ten gevolge der voorgenomen nieuwe nummering der huizenhet noodzakelijk is dat gewijzigd wordc de thans liestaande vcrordening omtrent dat onderwerp, en draagt aan de gocd- keuring voor eene ontworpen nieuwe verordening, luidende als volgt: VERORDENING op liet nummeren der Huizen en het doen van aangifte van Verhuizingen binnen de gemeente Haarlemmermeer. Artikel 1. De huizen en alle andere gebouwen worden, aan bunnc hoofdingangen, geteekend met de letter der sectic van de poldcrkaart en een voor olke sectie doorloopend nummer, tor groolle van 5 Neder- landsclie duimen. Art. 2. Ingcval tot eene algemeenc nieuwe nummering der gebou wen wordt beslotengeschiedt zulks ten laste der gemeente. Elk eigenaar van een gebouw is verpligt de letters en nummers, op de wijze in art. 1 bepaald, ten zijnen koste te onderhouden. De eigenaar die een nieuw gebouw daarsteltof een bestaand gebouw in meerdere afzonderlijke woningen splist, is verpligt binnen veertien dagen, na de in-gebruik-stelling der gebouwen, daarvan aangifte te doen ter secretarie. Bij het doen dier aangifte ontvangt hij eene opgave van de te stellen letters en nummers, en is verpligt die, binnen veertien dagen, op de in art. 1 bepaalde wijze, op het gebouw te stellen. Art. 3. Ingeval van verhuizing binnen de gemeente, zal daarvan binnen eene maand behooren te worden kennis gegeven ter secretarie der gemeente, op den voet als hierna is bepaald, te weten: Voor een geheel hnisgezininwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen, door het lioofd van dat gezin. Voor afzonderlijk levende personendoor hen zelven. Voor de geheele bevolking van gestichten of andere inriglingen, waar personen onder een besluur te zamen wonen, door de bestuurders dier inriglingen. Art. 4. Overtredingen van Artt. 2 en 3 worden gestraft met eene boete van drie gulden. Art. 5. De vroegere verordening betrekkclijk dit onderwerp, vastgesteld den 26 Junij 1862, is bij het in werking treden dezer verordening vervallen. Vastgesteld in de openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeerden 27 September 1866. Amersfoordt, Voor Alter. Eggink, Secretaris. Door geene der leden tegen de voorgelezcn verordening eenige beden- king ingebragt vvordende, wordt dezelve zondcr hoofdelijke stemming vastgesteld. 17°. Aan de goedkeuring der Vergadering wordt onderworpen eene derde suppletoire begrooting van inkomsten en uitgaven voor bet dienst- jaar 1866, en strekkende tot regeling van de meerdere uitgaven, en gevolgelijk ook van de meedere ontvangslente doen ter zake der verstrekking van versch drinkwater aan de militairen. De bedoelde begrooting, bedragende in ontvang/500, in de uitgaaf /450, wordt na voorlezing, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 18°. De heer Knaap merkt aan, dat de gemeenle, na het uitbreken der veepest bij \V. C. Bulk, niet is besniet verklaard, terwijl bij ge- mclde Bulk nog een hordje met het woord veepest aanslaat. De Voorzitter antwoordt, dat het hordje met het eind der maand weder wordt ingetrokken. De vergadering is daarop gesloten. Bij de herstemming ter verkiezing van twee leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, op den 13den dezer, hebben in het kiesdistrikt van Haarlem, van de 2449 kiezers 1951 gestemdwaarvan 1942 stemmen geldig waren. Verko- zen zijn de beeren Geertsema met 1017, en van der Hucht met 941 stemmen. De heer van Nierop verkreeg 928, en de heer Jansen 897 stemmen. Te Haarlemmermeer hebben van de 179 kiezers 114 gestemd. Woensdagen 7 en 14 dezer werd alhier vee- en paarden- markt gehonden. Daar het den 7den niet tijdig genoeg bekend was gewor- dendat het besluit tot afslniting van Haarlemmermeer voor vee-vervoer was ingetrokkenwas er toen nagenoeg geen vee aangebragt. Er waren echter 203 paarden en 26 veulens aan de lijn; de handel was eenigzins stug, hoewel er ook goede paarden van 400 waarde aanwezig waren. Den 14den waren er 270 stuks runderen, waariu de han del zeer stug was, en waarvoor feime prijzen werden bedon- gen. Er waren weder 106 paarden aan de lijn; de handel was eenigzins levendiger dan de vorige week. Dezer dagen is aan den Dijkgraaf van den Haarlemmermeer- polder, den heer J. W. M. van de Poll, door de gezament- lijke ambtenaren van den polder ten geschenke aangeboden een net bewerkte lessenaar, voor het album dat Z.Ed, onlangs van de Hoofd-Ingelanden ontving. De lessenaar is voorzien van een zilveren plaatwaarop eenige woorden van opdragt zijn gegraveerd. Vrijdag 2 November hebben Dijkgraaf en Ileemraden een togt door den polder gemaakt, om zich van den toestand der werken te overtuigen. Tevens hebben zij bij die gelegenheid het stoomgemaal bezigtigddat tot het droogmalen van den Oost-einder poel is bestemd. De heer Rutgers van Rozenburg ondernemer van deze droogmakerijontving hen aldaar en gaf bereidwillig de inlichtingen omtrent deze onderneming. VAN DE VELUWE. November 1866. Nu de Eriessche berigtgever weer teekenen van leven be- gint te gevenzal ook de Veluwsche den lezers van dit Weekblad weder eenigzins op de hoogte der lotgevallen van den Veluwschen landbouw in 1866 brengen. De Eriessche berigtgever heeft volmaakt regt, vvanueer hij zegt dat de meeste statistieke opgaven voor den schrijver dor en droog en voor den lezer vervelend zijn ofschoon voor dit laatste dikvvijls minder gevaar bestaatdaar het be- twijfeld kan worden of die statistieke opgaven wel ooit lezers vinden en bij gevolg dan ook geen oorzaak van verveling kunnen zijn. Ik kan u b. v. nooit vertellen boeveel pompslagen de Cru- guius of de Lijnden deed niettegenstaande ik dit iedere week onder de oogen krijg. In N°, 21 van dit Weekblad schreef ik De Veluwsche landman, die thans zijne akkers rondwan- deltkan die wandeling met genoegen verrigten." Maar de dichter zong Tusschen een en nogmaals 6ea Klieft en vlamt de bliksem heen of liever: de hagelen weinige dagen na mijn berigt in N°. 21, heeft in het midden der Veluwe eene geduchte ha- gelbui de rogge vernield. Nog twee hagelbuijendigter bij den zoom van de Veluwe gevallen vernielden aldaar later de boekweit en den tabak. Ook daar waar geen hagel viellaat het beschot van rogge en boekweit veel te wenschen overmaar het groote aantal vimmen die het land van beide gewassen heeft opgeleverd komen in het geringe beschot te gemoet. De regen die hier in. den oogsttijd weken achtereen viel, en het binnenhalen van haver en boekweit vertraagdezal ook wel op andere plaatsen gevallen zijnen zullen daarom al de jereraiaden daarover voor den lezer niets nieuws zijn. De haastige landbouwers die hunne boekweit half droog en in 't geheel niet droog inhaalden konden zich later verheu- gen op rookende en broeijende bergen, vol van onverkoop- bare boekweit. Zij eehter, die geduld hadden om het daarop volgende drooge weder af te wachtenhebben zonder aan- merkelijke schade hunnen oogst binnengehaald. De aardappelen zijn op hooge landerijen vrij goed geslaagd op lage gronden daarentegen geheel mislukt en hevig door de ziekte aangetastdie het inkuilen niet raadzaam maakt. De mangelwortelen zijn goed geslaagdde koolrapen ook goed als eerste vruchtdoch slecht als tweede vrucht in de rogge-stoppels. De spurrie is goed geluktmaar de oogst der herfstknol- len kan als geheel mislukt beschouwd wordenietswaaraan de Veluwsche landman in de laatste jaren gewoon is geraakt. Aan eene andere mislukking raakt niet alleen de Veluw sche maar ook de Geldersche landman allengs gewoon na- melijk aan de mislukte oprigting eener provinciale landbouw- school in Gelderland. De oorzaak hiervan ligt niet in de vele regens zoo als bij de herfstknollen maar in vele on- willige leden der Provinciale Staten van Gelderland om die school eene subsidie te geven. Vroeger verklaarden die Staten, gemeend of niet gemeend dat zij genegen waren eene provinciale landbouwschoo! te on- dersteunen, zoo haar een aanneembaar plan werd ingediend. In de November-vergadering heeft de Geldersche Maatschap- pijin overeenstemming met het Gemeentebestuur van Nijme- gen het volgende plan ingediend In de nabijheid van Nijmegen zoude voor/ 14,000.een gebouw geplaatst worden tot huisvesting der leerlingen (jon- gelingen van 1316 jaar) die daarin van den directeur der landbouwschool onderwijs in de landhuishoudkunde en in de plantenkunde zouden ontvangen. Voor de overige vakken van min of meer wetenschappelijk en middelbaar schoolonder- wijs zouden zij de hoogere burgerschool te Nijmegen bezoe- kenwaarvan de directeur eene extra-toelage van 300 zoude ontvangen, en men twee leeraavs a/ 1200.zoude salarierendie men rekende dat de burgerschool voor dat meer uitgebreid onderwijs zoude behoeven. De benoodigde hulpmiddelen bij het onderwijs werden jaar lijks op /500.geschatvoor rente en aflossiDg van het gebouw 1000.vuur en licht /300.enz. De benoodigde gelden zouden gevonden worden subsidie van het Rijk 3000.opbrengst der leergelden 1000. subsidie der stad Nijmegen 900.dito der Provinciale Staten 2300. Nu hebben de Provinciale Staten van Gelderland dit voor stel van subsidie met groote meerderheid verworpenwaar- schijnlijk om zich niet door de Staten der provincie Gronin- gen die eene Rijks landbouwschool met 6000.jaarlijks willen subsidierente laten overbluffen. ZoolaDg nu de Geldersche landbouwers die tegenstemmende leden niet uit de Provinciale Staten verwijderd zullen hebben moeten zij het denkbeeld eener provinciale landbouwschool laten varen en hunne zonen naar de landbouwschool te Haren zendenindien zij wenschen dat die zoons in den verbeter- den landbouw, niet alleen tbeoretisch maar ook praktisch zullen onderwezen wordenwelk praktisch onderrigt niet in het plan der landbouwschool te Nijmegen was opgenomen, Er bestaat plan om te Eraneker eene landbouwschool, in verband met eene gemeentelijke hoogere burgerschool met driejarigen kursus, op te rigten. De Gedeputeerde Staten der provincie hebben in de vergadering van Provinciale Staten een voorstel ingebragt, om daaraan een jaarlijksche bijdrage uit de provineiale kas van 3000 toe te kennen, daar zij eene landbouwschool voor deze provincie zeer gewenscht en Eraneker daarvoor zeer gelegen achten. De gemeente zal tevens aan het Rijk subsidie voor deze inrigting vragen. BERIGTEN OMTRENT DE VEEZIEKTE. In de Staats-Courant zijn medegedeeld opgaven omtrent den veetyphus in de provincien Noord-Holland Zuid-Holland en Utrecht, over de week van 28 October tot 3 Nov., en wel: a. Noord-Holland. In die week zijn: aangetast 51, aan de ziekte gestorven 10, afgemaakt 71, hersteld 0 en aan het einde der week nog ziek 0sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel: aangetast 2522 aan de ziekte gestorven 621, afgemaakt 1141 en hersteld 760 runderen. I b. Zuid-Holland. In die week zijn: aangetast 494, aan de ziekte gestorven 99, afgemaakt 327 hersteld 12 en aan het einde der week nog ziek 56 runderen; sedert het begin

Weekblad van Haarlemmermeer | 1866 | | pagina 2