- I8<> - Haarlemmermeer-Polder Landbouw. vodrraad helmgewas en den groei daarvau, en wel in zooda- nige nabijheid van de te bevestigen plekkendat de aanvoer met geene overmatige kosten gepaard gaat. Met inaehtneming van deze bijzonderhedenmaar ook met bet oog op de be- hoefte voor de zeewering en de mate der benadeeling door de verstuivingen aan de aangrenzende bebouwde streken toegebragt, ia de volgende opgaaf der beplantingen, die in het jaar 1867 zullen behooren te geschieden, opgemaakt. Daarin ia niet de gewone splitsing in voor- en najaarsbeplanting gevolgddewijl het zeer moeijelijk is, de keuze daarvoor reeds nu te doen daar die grootendeels afhangt van de omstandigheden die ge- durende den winter kunnen voorvallenterwijl het op de som der begrooting geen verschil maakt of de uitvoering wat vroe- ger of wat later in den loop des jaars geschiedt. De afzon- derlijke vermelding van de beplantingen in den zeereep, en van die welke bestemd zijn tot bevestiging van het meer bin- nenwaarts gelegen duin is echter behouden 1°. Voor den zeereep. Het stikken, vervoeren en verplan- ten van 121,000 boa helm3630. 2o. Voor de bevestiging van het meer binnen- waarts gelegen duin. Het stikkenvervoeren en verplanteu van 313,000 bos helm9390, Voor telloon en kostgeld van de toezieners. 450, 13470,— Zeesluis te Kaiwijk. Bij de behandeling der begrooting voor 1866 is besloten om de toen voorgestelde belangrijke werken tot vernieuwing zoowel der bedekking van den zwaren schermmuur van de zeesluis, ala van den houten kapluifel en den voormuur der gallerij van de windingstoestellenen het inbrengen eener nieuwe schuif in dat jaar nog niet te doen plaats hebben, maar om eene proef te nemen met het beklee- den der dekstukken van den schermmuur met Portland cement en de schuif wel te doen vervaardigen maar nog niet te plaatsen. De bedoelde proef is genomen in het najaar van 1865. De daarop gevolgde winter is niet van dien aard geweest dat men over het afdoende der beproefde bekleeding een juist oordeel kan vellen. In deze omstaudigheid vermeenen wij voor de zeesluis alleen de dadelijk noodzakelijke werken te moeten voorstellen en dezulken die onafbahkelijk zijn van het al dan niet tot stand brengen van de bewuste verbeteringen. Werking der sloomgemalen. Als gevolg van de verklei- ning van den boezem door de indijking van den Oosteinder- poel moet gerekend worden op meerdere werking der stoom- gemalen dan vrosger, althans van die te Spaarndam en te Halfweg; weshalve de duur van hunne werking thansin plaats van 60 etraalenzoo als tot dusver was aangenomen, op 65 etmalen wordt gesteld. De werking van het gemaal te Gouda is op den vroegeren duur van 80 etraalen gelatenomdat dit gemaal meer eene locale dan eene algemeene ontlasting van den boezem bewerkt. Brug over het Kanaal naar de Kleine sluis te Spaarndam. Deze moet geheel worden vernieuwd. Het is echter mogelijk dat de vernieuwing der brug de op- gegeven som van 540 niet zal vorderen. De nu bestaande brug is namelijk aangelegd als rijbrug, zoo men meent als gevolg van de bedingen door zekeren ingeland in den Spaarn damschen polder met de Commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van het Haarlemmermeer gemaakt, toen deze het tegenwoordige kanaal naar de Kleine sluis deed graven Een onderzoek naar het regt van dien ingeland of zijne erven op eene rijbrug over het kanaal wordt ingesteld. Mogt dat regt daaruit niet blijken of, zoo het bestaat, kunnen afgekocht wordendan zal de nieuwe brug alleen als jaagbrug behoeven gemaakt te worden. Nieuwe werken. Het nieuwe werk dat thans wordt voor gedragen, is het verruimen, door verwijding en verdieping, van het deel van den Korten of Waddinger Yliet, dat die bewerking in 1866 niet onderging. Het is noodig, om het geheele effect van den annleg van de duikersluis in den Bijn- dijk en van de verruiming der vijf bruggen over dien Yliet te verkrijgen voor de toestrooming van het water uit den vlietboezem naar den Bijn en verder naar de uitwatering op de Noordzee. Yan de geheele lengte van den Korten Vliet, die ongeveer 2000 el bedraagt, is, te gelijk met de vernieuwing der bruggen, 342,5 el tot het aangenomen profil van 8 el bodem- wijdte op 2,50 el onder A. P. en glooijingen van 1 /2 op 1 gebragt. Men vertrouwt de overblijvende 1657,5 el voor de som van 10000, met inbegrip van de toezigtskostentot dat profil te kunnen brengenofschoon voor den aankoop van het benoodigde land vermoedelijk een hoog bedrag zal worden gevorderd. Die som zal evenwel den omslag niet bezwaren vermits wordt voorgesteld die te dekken door verkoop van kapitaal. De very adding en van het grasgewas van den Spaarndamschen dijk en van de gronden langs dien dijk zal in het begin van 1867 op nieuw moeten plaats hebben. Het is nog onzeker of zulks wederzoo als voorheenvoor drie jaar of slechts voor 6dn jaar zal geschieden. De opbrengst daarvan wordt gesteld op 13000. Overtoomsdie sluis. In de veronderstelling dat het inge- stelde appel van het vonnis der Amsterdamsche regtbank in de zaak der heffing van regten aan de Overtoomsche sluis ten gunste van Bijnland zal uitvallenwordt op dezen post bragt het aandeel van Bijnland in de vermoedelijke opbrengst eener verpachting dier regten, volgens het laatstelijk door den Koning goedgekeurde verminderde tarief. Omslag. De omslag wordt voorgedragen op 1,10 waardoor de begrooting sluit met een saldo van slechts 11847,01. Wij vermeenen het saldo dit jaar bij uitzonde ring zoo laag te kunnen stellen met het oog op het vermoe delijk saldo van de dienst van 1866. Die beide saldo's zullen alzoo voor de behoeften der eerste zes maanden van 1868 een bedrag van 30900 in kas doen zijn. Yoor de Vereenigde Vergadering van Bijnland, te houden in het Gemeenlandshuis te Leiden, op Woensdag den 28sten November 1866, des voormiddags ten 10/2 urezijn de volgende punten ter behandeling aan de orde gesteld 1. Mededeelingen. 2. Vaststelling der Begrooting voor 1867. 3. Voorstel tot aflossing van waarborggeld. 1514 252 240 gallipoli. patent. 25 55 36 70 24 Ct Aan het rapport van den Hoofdopzigter over de maand September 1866 (dd. 17 October), ontleenen wij het volgende: A. OMTRENT DE WERKING DER SlOOMTUIGEN In werking zijn geweestvermogen uren. pomp, ketels. slagen slag. p. min. in paard.kr. Leeghiualer2844 met 9 en 5 makende 101.323 of 5.935 met 320 Cruquius 4304 6 8 180.886 7.007 336 Lijnden. 4854 6 8 a 186.995 6.419 a 306 Waarbij verbruikt is mudd. steenkol. pd. talk. kann. olie. Eng. Belg. Ruhr. Leeghiualer. 3330 Cruquius6093 Lijnden5150 Gedurende deze maand zijn geleverd 3110 mud Ruhrkolen. Aan het einde der maand bedroeg de voorraad 709 mud Engelsche en 26,736 mud Ruhrkolen, te zamen 27,445 mud. B. OMTRENT IIETGEEN AAN DE STOOMTUIGEN VERRIGT 13 Leeghwater. Bij den slilstand van den Leeghwaler zijn eenige der pak- kingen vernieuwd en een nieuw gesmeed ijzeren beugel ter bevestiging van een der hydrauliquen aangebragt. Cruquius. Tijdens den stilstand zijn eenige nieuwe pakkingen gelegd, of verpakkingen verrigt. Aan een der hydrauliquen is een nieuwe aflaatpijp en aan een der ketels een nieuwe pijp met spuikraan aangebragt. Lijnden. Tijdens den stilstand (alleen van 1517 September) zijn eenige pakkingen aangehaald, terwijl eenige ketels door losse wcrklieden zijn schoongemaakt. C. OMTRENT ANDERE WERKEN: De wegen verkceren alien in zeer voldoenden staat, hoewel zij in den laatsten tijd veel grind gevorderd hebben ten gevolge van den veelvul- digen regen, in de beide laatste maanden gevallen. Door de verschillende aannemers zijn de vernieuwingen en herstellin- gen voor 1866 bepaald, uitgevoerd; alleen moet de aannemer van het tweede perccel nog eenige kleinigheden uitvoeren deze werken verkee- ren voorts in goeden staat van onderhoud. Het gordingwerk, aan de rolbrug bij Bennebroek, is door den aanne mer Bos voltooid dat van de rolbrug bij Leijmuiden echter nog niet. De herstelling van de rolbrug bij Leijmuiden is door II. Figee te Haar lem verrigt. De herstcllingen en vernieuwingen der ringvaartsboorden voor 1866 bepaald, zijo door den aannemer verrigt, en verkeeren zij overigens in goeden staat van onderhoud. De hersteliingen en vernieuwingen der ponten en roeibooten zijn ver rigt, en zij zijn thans alien in goeden staat, bebalve de roeiboot aan den Leeghwater, die zeer lek is, en de reservepont, die bij de herstel ling der rolbrug bij Leijmuiden in gebruik is geweest. De verdieping der Kruisvaart is, volgens de bepalingen van het bestek, voltooid. De ijzeren pont aan de Nieuwe Meer is in goeden staat, en voldoet voortdurend goed; tot November is die nog bij den aannemer in onderhoud. De verdieping der ringvaart achter Ilalfweg is door den aannemer A. Kuyk, volgens de bepaling van het bestek, voltooid. Het ten tweedemale kroozen der vaarten en togten was in drie afdee- lingen geheelen in de vierde grootendeels voltooid. Vergelijking met vorige Jaren. September. Uren werking Gemidd. aant. si. per min. Mudd. steenkol. verbruikt Gevallen regen, instrepen Verdamping in strepen. Gemiddelde waterstand Hoogste stand a. h. Kruisd. En 927 mud Cokes. 1866 1865 1864 1863 1862 1861 12004 113 3964 6214 1074 287 6. 517 5. 072 5. 296 5.998 6.091 6.067 14573 1155 4222 7473 17994 3461* 140.52 6.20 90.68 109.62 54.20 88.45 67.45 90.32 59.40 78.07 71.85 76.28 4.92 4.85 4. 82 4.86 4.75 4.73 4.73 4.73 4.73 4.65 4.71 4. 66 OTR11ZIGT VAN DEN MEEKBAP-HANDEL. Aan het berigt van de heeren makelaars W. Si C. Voute dd. 9 Nov. 1866, omtrent den meekrap-handelontleenen wij het volgende: Yelerlei omstandigheden hebben zamengewerkt om dit jaar voor den meekrap-handel zoo mogelijk nog ougunstiger uitslag te geven dan de vorige. In de laatste maanden van het jaar 1865 was het voornamelijk de hooge stand van de geldmarkt die zeer drukkend op meekrap werkte, en die de oorzaak was dat de handel voortdurend slepend bleef. De goede onberoofde van het gewas van 1865 konden echter tot19 a/20 nemers vindendoch hebben vele eigenaars toen niet kunnen besluiteu tot deze verlies gevende prijzen te verkoopenzoodat veel onverkocht bleef. Oudere gevvassen werden steeds veel aan- geboden, doch konden alleen die partijen, die men tot lage prijzen wilde afgevenkoopers vinden. Ook deze omstaudig heid mankte eene verbetering onmogelijk, omdat aan den anderen kant, het eenige wat een gunstigen invloed had kun nen uitoefenen, eene flinke kooplnst namelijk, steeds uitbleef. De handel bleef dus even traag gedurende de wintermaanden, en wij zeggen niet te veel, wanneer wij daarbij voegen zonder eenige noemenswaardige afwisseling. De fransche markt was steeds in dezelfde lustelooze stem ming, ook daar vele aanbiedingen van oudere gewasseneene hooge geldkoers, en een betrekkelijk geringe afzet tot weinig varierende prijzen. De stilstand eindelijk, die door den duitschen oorlog in de zaken werd teweeggebragt, heeft zich voor meekrap reeds zeer vroeg en zeer langdurig doen gevoelenen maanden zijn voorbijgegaantot zelfs aan het einde van den zomer, dat in het artikel niets omging. Het is dus niet te verwonderen dat de prijzen weder een lager standpunt hadden ingenomen, toen in de laatste dagen van Augustus de eerste vaten van het gewas van dit jaar aan de markt werden gebragt. Naar kwaliteit werden die tot/17 a 18 verhandeld, en later toen bij ruimeren aanvoer en ruimere keuze bleek, dat het nieuwe gewas uitmunt door goede kwaliteit zoowel als bevallig uiterlijk, vertoonde zich langzamerhand iets meer kooplust, die in de prijzen eene kleine verbetering teweeg bragtenzoodat wij de prijzen, waartoe de nieuwe onberoofde nemers vinden, kunnen stellen °P/17}/2 a/19. De handel in racijn was van weinig omvang, omdat men bij den lagen stand der prijzen over het algemeen de voor- keur geeft aan stampen of malen. Afdoeningen hadden echter plaats tot 13 a 14 naarmate van kwaliteit, en kan men tot den laatsten prijs thans nog voor mooije kwaliteit teregt komen. Hierboven gaven wij reeds met een enkel woord een zeer gunstig oordeel over de kwaliteit van het nieuwe gewas. Het onderscheidt zich voornamelijk in het uiterlijk boven vele zijner voorgangers, en mag men het alleen aan deze omstaudigheid toeschrijvendat een geregelde handel, zij het dan ook tot ongunstige prijzen, tot nog toe plaats vond. Groote zorg bij de bereiding is daarom met den meesten aandrang aan te bevelenbij ongunstige stemming is het alleen de kwaliteit die de koopers kan trekken. Dubbel wenschelijk is het daarom dan ook, dat kwade praktijkendie reeds zoo menigmiaal aan een gewas een slechten naam gaven, bij het tegenwoordige achterwege blijven. Over den vermoedelijken opbrengst is alleen dit te zeggen dat het een feit is, dat aanmerkeiijk minder werd uitgeplant, de gunstige ontwikkeling van de plant in den afgeloopen winter en zomer doet de opbrengst echter veel beter uitvallen, dan anders het geval zou geweest zijn. Het gewas in de Noord-Hollandsche polders valt in de op brengst ook medeen over de kwaliteit is hetzelfde gunstige oordeel uit te spreken. De cultuur in den Haarlemmermeerpolder is ten gevolge der ongunstige resultaten van de laatste jaren bijna geheel ingetrokken. Om tot eene juiste beoordeeling te kunnen komen van den tegenwoordigen toestand van het artikel en daarop eene meening te vestigen voor den vermoedelijk verderen loop, nemen wij hier nog eens te zamen, welke oorzaken voornamelijk sedert het jaar 1862 op dit artikel drukten. Het uitblijven van voldoende aan- voeren van katoen in de jaren van den Amerikaanschen oorlog en het daardoor verminderde gebruik, was de eerste oorzaak die al dadelijk zoo ongunstig op het artikel werkte. In die jaren onderging de productie van meekrapzoowel hier als in Frank- rijk, echter weinig verminderingomdat het beperken van de uitplanting zich eerst twee of drie jaren later doet gevoelen. Het gevolg is hiervan geweest, dat toen het jaar 1865 met den vrede in Amerika, ook weder meer katoen en daarmede meer bedrijvigheid in de fabrieken bragt, de gunstige invloed die dit anders op meekrap had moeten hebbengeheel werd weggeno- men door den grooten voorraad van vorige gewassen, die zich niet alleen hier, maar vooral in Frankrijk had opgehoopt. De aandrang om te verkoopen bleef steeds de bovenhand houden en het natuurlijk gevolg daarvan was, dat de prijzen laag bleven. Andere oorzaken, zoo als de hooge stand van de geldmarkt, hebben ongetwijfeld nog daartoe medegewerkt, doch voorname lijk moet het aan het ophoopen van voorraad gedurende den Amerikaanschen oorlog worden toegeschreven, dat meekrap zoo weinig werd ge'influenceerddoor het sluiten van den vrede. Het is naar ons oordeel, om eenigermate over de toekomst van het artikel te oordeelen, dus alleen de vraaghoelang die voorraden van vroegere gewassenzoowel hier als eldersnog hunnen drukkenden invloed zullen behouden. Juiste gegevens om die vraag te beantwoorden, zijn er niet, doch er zijn ver- schijnselen die daarin tot eenige leiddraad kunnen verstrekken en die bij ons de overtuiging hebben gevestigddat zich toch wel spoedig eene andere en betere stemming voor meekrap zal doen gelden. Misschien zal die zich eerst over eenige maanden kunnen openbaren, doch als men aanneemt dat in de katoen- fabrieken groote bedrijvigheid heerscht; dat gaande weg toch reeds veel van oude voorraden is opgeruimd; dat de productie van dit jaar in het beste geval niet meer dan middelmatig kan genoemd worden: dan mag men aannemendat de ongunstige invloed misschien spoedig zal wijken en het keerpunt voor betere stemming aanstaande is. Zijn dan ook de tegenwoordige prijzen geheel in overeenstemming met de tegenwoordige gesteldheid van het artikelwij wijzen er met uadruk op dat zij laag zijnen met het oog op het hierboven aangevoerde in groote mate de opmerk- zaamheid verdienen. BEBIGTEN OMTBENT DE YEEZIEKTE. In de Slaals- Courant zijn medegedeeld opgaven omtrent den

Weekblad van Haarlemmermeer | 1866 | | pagina 2