WEEKBLAD VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD Vrijdag, 7 December. IieArende Saargang Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. 1 I AARLEMMERMEER GEMEENTE-RAAD. Landbouw. HAARLEIHMEKMEEIi PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaarf 6.— Alle Toezendingende Redactie betreffende, moeten geschieden aan den Ilbofdredacteur, te Haarlem, Krnisstraat, Wijk 6, N°. 513. Zitting van Donderdag 25 October 186G. VoorzitterMr. J. P. Amersfoordt. legenwoordig 8 leden, zijnde de heeren: liuiper, van Vuuren, 'tUooft, knaap, Lamer, Schone, Verploegh en de Voorzitter. Afwezig de heeren: Klapwijk, Tenser, BuisSpaans en Timmcrmans. De notulen van 27 September 1866 worden gelezen en goedgekeurd. 1°. Aan de Vergadering wordt mededeeling gedaan van het navolgende: a. Staatsbladen van 1866, N°. 157 tot 165. b. Provinciebladen van 1866, N°. 184 tot 203. c. Weekbladen van 18G6, N°. 39 tot 42. d. Proces-verbaal van opneming der boeken en kas van den gemeente- ontvanger, dd. 9 October 1866. e. Dat de aan den Haarlemmermeerpolder geleende 10,000 op den bepaalden tijd zullen worden terugbetaald, en men bij dat bestuur voor s hands niet gcnegen is de gelden langer in leen te houden. f. Processen-verbaal wegens verkiezing van een lid van den Gemeente raad, dd. 4 en 18 October 1866. gDat bij de aanbesteding der steenkolen voor de scholen het laagst is ingescbreven door A. Peters, aan wien de leverancie is gegund. h. Brief van Heeren Gedeputeerde Staten, dd. 3 October 1866, waarbij de ontvangst is berigt der vastgestelde Verordening op het nummeren der huizen. A1 deze mededeelingen worden aangenomen voor notiflcatie. 2°. Aan de orde is de benoeming van twee leden voor bet stembureau voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer'dor Staten-Generaal op 30 October 1866. De Voorzitter benoemt tot stemopnemers de heeren Kuiper en van Vuuren. Bij de gehouden stemmingen zijn telkens in do bus gevonden 8 briefjes. Voor de benoeming van bet lste lid hebben plaats gehad 3 stemmingen. isle stemming: uitgebragt op de heeren Schone 4, Kuiper 3Knaav 1 stemmen. e Ide stemming: uitgebragt op de heeren Schone 4, Kuiper 3, Knaav 1 stemmen. r llerstemming tusschen de heeren Schone en Kuiper: uitgebragt op den beer Schone 7 stemmen; de beer Kuiper bekwam 1 stem; zoodat de beer Schone is benoemd. Benoeming 2de lid: Eenige stemming: uitgebragt op de heeren Knaap 5Kuiper 3 stem- men; zoodat de beer Knaap benoemd is. De Vergadering besluit wijders, al de andere leden aan te wijzen als plaatsvervangers; tervvijl de benoemden zich bereid verklaren de keuze te laten welgevallen. 3°. Komt ter tafel het onlwerp van cene Verordening op het Brand wezen in deze gemeente. De Burgemeester deelt mede, dat dit ontwerp door de vroeger daartoe henoemde Raadscommissie is nagezien en goedgekeurd, en doet het aan de Vergadering voorlezen. Nadat in Art. 6 nog was bijgevoegd, dat ook andere bedienaren van wettelijk erkende godsdiensten van de verpligting tot het dienstdoen bij de brandspuiten zullen zijn vrijgesteld, wordt de voorgestelde Verordening overigens onveranderd vastgesteld. 4°. Gelezen een adres van Jan de Jongh, wonende te Aalsmeer, vroe ger alhier, verzoekende afschrijving op zijnen aanslag in den hoofdeliiken omslag, dienst 1866. Overwegende dat gemelde belastingschuldige deze gemeente heeft vcr- laten den 23 Mei 1866; wordt besloten: afschrijving te verleenen op den aanslag in den hoof- delijken omslag, dienst 1866, van Jan de Jongh, en wel voor 7 maanden ter somma van 5.83J. 5°. Worden gelezen de adressen van de hoofdonderwijzcrs G. Stout en F. Timmer, verzoekende, om daarbij vermelde redenen, nog in het genot te worden gesteld van vergoeding voor het gemis van vrije woning over de derde 3 maanden van 1866, elk 25. De Voorzitter zegt zeer verwonderd te zijn geweest over de ontvangst van die aanvragen; hij meent dat zij daarop geen aanspraak kunnen maken. In Julij is hem door den heer Stout gezegd, dat hij dacbt voor- eerst nog buiten de gemeente te blijven wonen; en ook de beer Timmer schynt nog geen plan te hebben om in de onderwijzerswoning te gaan Beide onderwijzerswoningen staan ledig; niettegenstaande spreker aan heide heeren heeft gezegd, dat de woningen ter hunner beschikking ziin Bovendien herinnert de Burgemeester dat op de begrooting geene gelden oescniKoaar zijn. De heer 't flooft zegt dat de beide gebouwen op 1 Julij 11. nog niet bewoonbaar waren; sedert een rnaand hadden de onderwijzers die kunnen betrekken. Spreker wil daarom de vergoeding voor elk bepalen op zes woken. De Voorzitter herinnert dat de gebouwen op 1 Julij hadden moeten klaar zijn; ware over die vergoeding vroeger gesproken, dan had men zulks kunnen brengen ten Iaste van de aannemers. De heer I Booft voert aan, dat de aannemer van het huis van Timmer uitstel heeft gekregen. De heer Schone wil de behandeling dezer zaak aanhouden tot de vol- gende vergadering. De heer't Hooft slelt voor om elk der adressanten te geven cene ver- PRIJS DER ADVERTENTIGN van 1—6 regels 75 Cents. Elke regel meer 12 '/2 Cents. Zeqelbegt bij elke plaatsing 35 Cents. Toezending uiterlijk Woensdag. Adresvan Bonga C°.Amsterdam. goeding van f 12.50, en tot vinding dier gelden in de begrooting 25 af te schrijven van den post voor beplanting van den tuin hij de school op E 15. Dewijl ook andere leden zich daarmede vereenigenzal in dien geest in de volgende vergadering een concept-besluit worden aangeboden. 6". Gelezen een schrijven van den marktmcester J. Legel, waarbij wordt voorgesteld het weder houden der vecmarkten in November aanstaande. Wordt, op voorstel van den Voorzitter, besloten te berigten dat er geen vnjneid is gevonden om de veemarkten in November te houden, doordien de gemeente weder besmet is verklaard. De heer 'I Hoof I gceft in overweging, om te besluiten tot het ver- anderen van al de markten in deze gemeente, en wel op Donderdag, in plaats van op Woensdag, zoo als tot heden alhier het geval is geweest; en zulks met het oog op de markten te Haarlemdie op Woensdag worden gehouden. Op voorstel van den Voorzitter zal daaromtrent het gevoelen worden ingewonnen van de afdeeling Haarlcmmermeer van de Hollandsche Maat- schappij van Landbouw. v n"" orl^e 's ""dmoek der geloofsbrieven van den beer IV. I. Dorbeck, benoemd tot lid van den Gemeenteraad. Deze stukken zijn onderzocht door Burgemeester en Wethouders. Daar- uit is gebleken, dat de heer Dorbeck op den 18 October jl. bij hersteni- ming is gekozen tot lid van den Gemeenteraad; dat hij is geboren op den Maart 1814 te Schagen; dat hij het Jaalsle aan zijne verkiezing voor- afgaanue jaar in deze gemeente heeft gewoond, en dat door hem worden bekleed de betrekkingen van lid van bet burgerlijk armbestuur en der plaatselijke schoolkommissiezoodat Burgemeester en Wethouders advi- seren tot toelating van den heer N. T. Dorbeck als lid van den gemeen- 161*33(1. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten. 8°. VVordt gelezen eene missive van den beer C. J. G. de Boon, notaris te Haarlem, waarbij wordt berigt dat bij het tegenwoordige Baadhuis niet beneden den gevraagden prijs kan verhuren, maar bij blijft bij ziin nan- bod om dat gebouw te verhuren van 1 Mei 1867 tot 1 September 1807 voor 300. Nadat te dien aanzien door den Voorzitter in gebeime vergadering eene mededeeling was gedaan, wordt na de heropening der openbare vergade ring door den Voorzitter gedaan het navolgende voorstel: 2™ h®' te£enwoordige Raadhuis te huren voor drie maanden, dus van Mei 1867 tot 1 Augustus 1867, met de bevoegdheid oni bet gebouw daarna nog eene maand in huur te houden, waarvan alsdan voor den Augustus 1867 aan den verhuurder zal worden kennis gegoven, en zulks tegen den huurprijs van 75 per maand; dat in die huur zal worden gedragen: door de gemeente dezelfde prijs, als wnarvoor het Raadhuis is gehuurd van 1 December 1866 tot 1 Mei 1867, zijnde 33.334 per maand dus te zamen100 door den Burgemeester voor de stal/4.16J per maand, dus 12.50 door den Secretaris het restant112,50 225.— terwijlingeval men de huur continuecrt tot 1 September 1867, die maand zal behooren te komen ten laste van den aannemer. De Burgemeester zegt nog, dat do Secretaris bereid is dezen verhoog- de^huurprijs te betalenin de veronderstelling dat hem na 1 Augustus 1867 vrije woning in het Raadhuis zal worden gegeven, zoo als bij meent dat steeds de gunstige bedoeling van den Raad is geweest. Do Vergadering zich daarmedo en met het voorstel van den Voorzitter vereemgendewordt dicnovereenkomstig bij stemming met algemeene stemmen besloten. 9°. Gelezen een schrijven van den hoofdonderwijzer Roosdorp, waarbij wordt verzocht dat op zijne school nog moge worden aangesteld een kweekeling, tegen eene jaarlijksche toelage van /100, en zulks uit- boofde bet aantal kinderen op zijne school daartoe de wenscheliikheid doet ontstaan. De Voorzitter meent dat er voor het verzoek veel is te zeggen dat er tot dat eindo evenwel tlians geene gelden op de begrooting beschik- baar zijn, en stelt, in overeenstemming met het gevoelen van den beer t Hooft, voor, om deze zaak aan te houden, ten einde daaromtrent na- der een voorstel te doenin verband met eene te maken Verordening op bet verdcelen der Gemeente- en Schoolwijken. Dienovereenkomstig wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. 10°. Aan de Vergadering wordt medegedceld de voordragt van de Plaatselijke Schoolcommissievoor de benoeming van een lid dier Com- missie in de plaats van den beer N. T. Dorbeck, die met 1°. Januarij cerstk. aftreedt. Wordt besloten de benoeming uit te stellen tot de volgende Vergadering. 11°. De Voorzitter doet aan de Vergadering voorlezen eene missive van Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, van 17 October 1866, N°. 27, waarbij wordt beantwoord de brief van den Burgemeester, hou- dende toezending van een aan den Raad ingediend adres van leden van het Burgerlijk Armbestuur, met een uittreksel uit de concept-notulen van 27 September 1.1., en strekkende om Heeren Gedeputeerde Staten bekend te maken met een geschil, tusschen den Burgemeester en het Burgerlijk Armbestuur gerezen over het verstrekken van onderstand, met uitnoodi- ging om van Z. M. den Koning eene beslissing te vragen omtrent het regt verstand van Art. 41 der Armcnwet, namelijk of door bet Armbestuur tot het geven van onderstand wordt besloten of wel door den Burge meester. Gedeputeerde Staten geven daarbij onder anderen te kennen, dat van de verstrekking van onderstand moet blijken bij een met redenen omkleed besluit van den Burgemeester, en dat, zoo bet Armbestuur gezind is onderstand te verleenenbet zich zal behooren te verzekeren dat bij den Burgemeester geen bezwaar bestaat tegen het nemen van het vereischte besluit. Gedeputeerde Staten vertrouwen voorts, dat ook de leden van bet Armbestuur zich voldoende zullen achten ingelicht, en dat zij, in het bewustzijn dat bun Collegie een onderdeel uitmaakt van de gemeentc- liuishouding, zich gaarne zullen vocgen naar de inzigton van het Ge- ineentebestuurten einde gezamenlijk de plaatselijke belangen bevorder- lijk te zijn. De Voorzitter stelt voor, om deze brief aan te nemen voor notificatie en in afschrift te zenden aan het Burgerlijk Armbestuur. De beer 'tfloofl zegt, dat de Burgemeester niet heeft voldaan aan bet besluit van den Raad, genomen in de vorige Vergadering, om namelijk do stukken te zenden aan den Koning, maar dat die zijn gezonden aan Gedeputeerde Staten. De \oorzitter zegt, dat eene inzending, regtstreeks aan den Koning, ongeregeld zou zijn; dat aan Heeren Gedeputeerde Staten is verzocht de beslissing van Z. M. den Koning in te roepen, en doet den daartoe strek- kenden geleidenden brief, zoo veel noodig, voorlezen. De beer 't Hooft zegt, dat het besluit is genomen, om de zaak regt streeks aan den Koning te zeriden en daaraan had de Burgemeester, als Voorzitter, gevolg moeten geven; spreker zegt, dat de Burgemeester zou kunnen worden bescliuldigdvan een besluit van den Raad niet te hebben uitgevoerd, maar hij zal daartoe thans geen voorstel doen, maar stelt voor, dat de stukken alsneg regtstreeks aan den Koning zullen worden gezonden. De Voorzitter is bereid dat te doen, mils er bijgevoegd wordc, dat zulks geschiedt op uitdrukkelijken last van den Raad, want spreker zelve is daartegen om de reeds aangevoerde redenen. De beer 'I Hooft blijft bij zijn voorstel, ten einde daardoor uitvoering worde gegeven aan het vorig raadsbesluit. De Voorzitter vraagt, of de heer 't Hooft zulks verlangt, in wecrwil van het reeds ontvangen antwoord van Gedeputeerde Staten. De beer Hooft wenscht, dat er uitvoering zal worden gegeven aan het vorig raadsbesluit. Overeenkomstig het voorstel van den beer 'I Hooft wordt beslotenmet zeven slemmen tegen den. Voor stemden de heeren: Kuijper, van Vuuren, 'tHooft, Knaap, Lanser, Schone en Verploegh. Tegen: de Voorzitter. 12°. Wordt gelezen een adres van J. A. Strickling, gewezen hoofd- commies bij de Plaatselijke belastingen alhier, te kennen gevende dat bij, na op wachtgeld te zijn gesteld, nog geene betrekking heeft kun nen erlangenen dat hij daarom aangezien dat wachtgeld met ultimo October zal ophouden, verzoekt den termijn daarvan te willen verlengen. De Voorzitter zegt, dat hem sedert zijn ontslag nog gedurende eenigen tijd werkzaamheden zijn opgedragen geweest ter Secretarie waarvoor hij betaling heeft genotendat deze echter zijn opgehouden en de adrcssant tot heden geene andere betrekking heeft erlangd. De heer't Hooft vraagtof de Burgemeester hem adressant, heeft aangeboden om te worden voorgedragen voor de betrekking van veld- wachter. De Voorzitter antwoordt: jamaar daarvoor is door adressant bedankt. De Voorzitter stelt voorden adressant te berigten dat zijn verzoek wordt gewezen van de hand. Zonder hoofdelijke stemming wordt dienovereenkomstig besloten. 13°. De heer Kuiper vraagt of nog geen Opperbrandmeester is be noemd voor de brandspnit op DD 1. De Voorzitter antwoordtjade heer P. Bier. De Vergadering is daarna gesloten. Men schrijft ons uit Waard en Groet van 5 December jl. „Waard en Groet lijdt sedert eenigen tijd veel van het hooge water, voornamelijk de Groet; deze polder heeft voor het grootste gedeelte onder water gestaan, de wintervruchten zullen daar verloren zijn. Niet zoo erg is het in de Waard gesteld, het water had aldaar wel eene ongekende hoogte be- reikt, doch stond niet op het land; enkele lage stukken en de oude zwinnen waren ondergeloopen. De schade, hierdoor veroorzaakt, is niet noemenswaard; of de meekrap ook van het hooge water geleden heeft, weet ik niet; de ondervinding heeft my daarvan nog niets geleerd te vreezen is het evenwel dat de wortels veel geleden zullen hebben. „De opbrengst ven meekrap mag in de Noord-Hollandsehe polders van kwaliteit en kwantiteit bevredigend genoemd wor den, doch de prijzen bederven de rekening; door de lage prijzen wordt ook hier en elders de teelt meer en meer be- perkten in sommige streken houden ze geheel opdit gewas te verbouwen; en blijft de markt nog een tijd lang zoo ge- drukt als hedendan is het te voorzien dat in geheel Noord- Holland en Zeeland niets meer verbouwd wordt. Koolzaad gaf dit jaar in Waard en Groet eene rijke op brengst, van enkele stukken is 43 mud van het bunder geoogst; de andere halragewassenhoewel ze laat konden

Weekblad van Haarlemmermeer | 1866 | | pagina 1