VERKOOPIWG VAN VEENSLIK. VEENSLIK, jilWIEgimffilM. DISPONIBEL De Ondergeteekenden De Erven K. BOS. - 7 Pol DERWEZE1V. Haarlemmermeer Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: de Nederlander dit welligt vreezen zoude. De drooge luclit- gesteldheid, de veelal windstille, heldere dagen maken dit jaargetijde veel minder onaangenaam en veel gezonder dan ons afwisselend ruw, koud of nat winterweder. 's Winters gaan de boeren veelal naar de stedenom daar op andere wijs den kost te verdienen, of wel, zij houden zich met het houthakken en het omheinen van land, dat zij een volgend jaar in kultuur willen brengen, bezig. In April wordt de grond ter bewerking geschikt, zij wordt dan ligt omgeploegden het snel en krachtig omhoog schie- ten zoowel van het wintergraanals van dat in het voorjaar gezaaidtoont de buitengewone vruchtbaarheid van den grond Tanvemais, haver, aardappelen, rogge en garst zijn hier de hoofdgewassen van den landbouw. Tarwe bekleedt daar- onder de eerste plaats, en de gemiddelde opbrengst daarvan wordt voor den geheelen Staat op 17 tot 23 mud per bun der opgegeven, welke in de vruchtbare boschgronden tot 30 a, 35 mudden klimt. Van mais verkrijgt men eveneens ruime oogsten, tot 45 mudden per bunder toe. Gelijk men begrij- pen zal, wordt daarbij aan de bewerking van den grond nog weinig zorg besteedterwijl aan bemesting in het geheel niet wordt gedacht. Ook van haverrogge en aardappelen wordt veel geteeld, en daarvan goede opbrengsten verkregen. De personen, die zich hier willen vestigen, kunnen staals- landerijentot een beJrag van ongeveer 60 bundersom niet of althans tegen betaling van een vast klein regt, in gebruik bekomen, en worden daarvan regtens eigenaar, zonder ver- dere betaling, wanneer zij het gedurende vijf jaren in gebruik hebben gehad. Wordt het echter in dien tijd niet ontgonnen of door hen verlaten, dan vervalt het weder aan den Staat. De gronden langs de spoorwegen zijn echter gewoonlijk het eigendom der spoorweg-maatschappijen en worden door deze verkocht. Voor drie jaren begon de St. Paul and Pacific Spoorwegmaatechappij met den verkoop harer landerijen. De prijs bedroeg eerst/20 tot 25 per bunder; dit jaar werd voor 30 tot f 40 verkocht, en bij den volgenden verkoop zal die voorzeker weder hooger kunnen worden gesteld. Doch sints het aanleggen van die spoorweglijn kunnen de boeren ook driemaal meer voor hunne voortbrengselen makendan vroeger het geval was. De schrijver besluit zijne mededeelingen nog met eenige bijzonderlieden over de wijze van ontginningde mauier van levende waarschijnlijke verdiensten en de kosten van levens- onderhoud in deze streken. Hij verklaart ten slotte gaarne bereid te zijnaan belang- stellenden nadere bijzonderheden en inlichtingen schriftelijk of mondeling te gevendaar hij de wintermaanden in Holland denkt te vertoevenen kunnen de brieven aan zijn adres bij den uitgever II. de Hoogh, te Amsterdam, worden bezorgd Daar, blijkens berigten uit verschillende plaatsen, weder meer zin tot landverhuizing onder onze landbouwers en boerenarbeiders schijnt te ontstaan, en het niet gunstige landbouwjaar, dat achter ons ligt, dit nog meer welligt zal bevorderen, meenden wij de aandacht op dit werkje te moeten vestigen, hoewel ons de zaakkennis ontbreekt, om omtrent de juistheid der opgaven en de gegrondheid der aan- beveling een oordeel uit te spreken. Gedurende het laatste kwartaal van het jaar 1866 zijn van Harlingenmeest naar Engeland, onder anderen uitgevoerd 8017 rnnderen en kalveren17510 schapen, 460 varkens 57759 vierde-vaten of p.m. 2,310,400 ned. ponden boter 36560 stuks kanter- en 6550 stuks zoetemelksche kazen, 973 mud boonen928 balen vlas, 443 zakken lijnzaad, 140 man- den vleesch en spek, 290 zakken zaad en 269 lasten haver. Volgens een rapport van den Minister van Landbonw in Frankrijk, hebben de jongste overstroomingen in het zuiden des lands eene schade van ruim twintig millioen gulden ver- oorzaakt. Daaronder komt voor een bedrag van zeven en een half millioen voor vernieling van den oogst en/ 700,000 voor verloren gegane gronden. De bijeengebragte gifteii tot vergoeding der geleden schade bedroegen slechts twee milli oen, of alzoo maar tien ten honderd van die, welke geleden werd. Eene Eransche maatschappij heeft de concessie verkregen voor de guano van Mejillones in Bolivia (Znid-Amerika). Men schat de daar aanwezige voorraad op meer dan 10,000 mil lioen nederlandsche ponden. De Maatschappij heeft zich ver- bonden jaarlijks veertig millioen ponden in den handel te brengen, waarvoor een regt van/12.50 per 1000 ned. pon den aan dc schatkist van Bolivia en Peru zal worden voldaan. Bij den lieer Greenein Engeland heeft het gebruik van den stoomploeg een menschenleven gekost. Een arbeider sints lang met het werk vertrouwd werd door een onbekend toeval door de ketting medegesleurd en tegen het wind-as aangedrukthij overleefde zijn ongeval slechts weinige uren. In Buenos-Ayros schat men de opbrengst van het scheer- saizoen op 87 J/2 millioen ponden (halve nederlandsche) wol zijnde de vliezen van ongeveer 35 millioen schapen. In de Purmerender Courant van 9 Januarij leest men het volgende STOOM tegen "WIND. Het is bekend dat eenige jaren geledentoen de stoomge- molen van den Ilaarlemmermeerpolder nog niet in zoo goede orde warenals waarin die thans zijndoor sommige Inge- landen is gewenscht en voorgestelddat, in plaats van stoom liever wind mogt worden gebruikt. Het is onlangs gebleken, dat stoom verkieslijk is, want toen rondom den Haarleramermerpolder in Noord- en Zuid- Holland alles onder water stondbleef de Haarlemmermeer droog. Door een der vroegere voorstanders van windbemaling werd nu erkend het verkieslijke van den stoom, en bewezen dat de buitengewone opoffering van 1 per bunder, voor steenkolen over 1866, eene uitgave was, die niemand hinderen, velen bevoordeelen zoude. 's Mans zedigheid verbood hem dit stuk zelve te laten drukken. Ik heb daarom gevraagd, en het is aan mij ter openbaarmaking afgestaan. Voor al hetgeen daarin vermeld is, durf ik instaan, en ik neem het stuk voor mijne rekening, schoon ik mij daarvan de verdienste niet mag aanmatigen. Ik zend het aan de Purmerender Courantomdat het kan dienen als voorbeeld voor Schermerboezem en andere water- staatsbelangen in Noord-Hollaud. Haarlemmermeer 4 Jan. 1867. Amersfoordt. OPMERKINGENGEMAAKT IN 1866, OVER TVEGEN EN BE- MALINGKOSTEN IN DEN HAABLEMMERMEERPOEDER. Wegente zamen lang 223,140 ellen. Tot het goed onderhoud is geraamd eene som van 31,490 Onder deze som is begrepen 2000 voor losse werklieden en paarden. Deze post is oorzaak, dat de vaste werklieden worden gebruikt bij het ontvangen van de grint en van tijd tot tijd door de opzigters tot assis- tentie bij te doene opmetingen. Als men nu het bedrag van 2000 aftrekt van de/ 31,490 2,000 blijft over 29,490 Zoodat iedere strekkende el weg van onderhoud kost ruim 13 /5 ct. Bemalingkotten. Onderhoud van de machinesf 10,653 Brandstoffen30,000 Personeel9 500 Smeermiddelen2,412 Gebouwen3,565 56,130 Deze som te verdeelen voor 17,000 bunders land, geeft een omslag per bunder van 3.50. Als men hierbij in aanraerking neemt dat het uit te malen water van 4.505 el moet worden opgebragt, zijn deze kosten niet hoog te noemen. Vooral als men die vergelijkt met polders die door wind- molens worden bemalen en slechts eene opbrengst hebben van 1.50 tot 2 ellen per bunder, en toch worden omgeslagen van 2.75 tot 3.75. Die polders staan thane voor een groot deel onder water of hebben veel overlast daarvan. De Heer-Hugo-WaardSchagerwaard en meer polders in mijne nabijheid gelegen, hebben veel geleden. vooral de Heer- Hugo-Waard, welke zeker voor de helft geheel onder water is, zoodat de Haarlemmermeer eene uitzondering maakt bij alle polderszoowel in Zuid- als in Noord-Holland gelegen de groote schadedie daarmede is voorgekomenspringt dui- delijk in het oog, als wij stellen, dat 3000 bunders met wintergraan zijn bezaaid en slechts stellen op 50 per bun der, reeds eene som van 150,000 zoude bedragenbehalve de overige 4000 bunders groen of onbezaaid landdie toch zeker ook schade zouden hebben geledenbehalve nog dat de landman zijne schapen voor minder prijs zoude moeten afzet- ten, zoodat wij de geheele som gerust op 200,000 gulden kunnen stellen. Ik noem het alzoo een groot voorregt dat wij dezen zeer grooten polder tot heden boven water hebben kunnen houden, en alzoo de eigenaren en huurders voor groote schade zijn bewaard gebleven. Deze kleine extra geldelijke opoffering is alzoo gering te noemen tegen de groote verliezen, die het overtollige water zoude hebben te weeg gebragt. van 15 December 1866 tot en met 8 Januarij 1867. GEBOREN: Sabelia Antonia, dochter van W. C. Bulk en L. van der KnijSf. Gerrit Rokus, zoon van J. Molenkamp en G. Kerkhoven. Petronella Maria, dochter van J. van der Hulst en J. C. de Koning. Hendrika Johanna Catharina, dochter van M. J. bamboo en S. M. C. Holscher. Ililletje Cornelia, dochter van C. v. d. Kraats en H. van Leeuwen. Jannelje, dochter van J. Evers en M. Reijneveld. Jilles, zoon van C. de Ruiler en M. Versloot. Pieter, zoon van A. Bloni en E. Scholten. Hendrikus, zoon van H. Stelker en B. Graafland. Niesje, dochter van K. Visser en G. Buurs. Thomas Johannes, zoon van J. J. Ramakers en C. Krijnen. Jacoba Aartje, dochter van C. Bies- heuvel en M. Zevenbergen. Antonie Jacobus, zoon van J. Bol en S. van Itrimpen. Adrianus, zoon van J. den Hollander en A. Tielemans. Adriana en Maria, dochters van G. Vermeer, (ongehuwd). Petrus, zoon van L. v. d. Zon en N. Stapel. Maartje, dochter van C. Kooij en A. Zuidland. Maartje Elisabeth Wilhelmina, dochter van J. Stans en P. Klapwijk. Aaltje, dochter van J. Beets en L. Benjamin. David Johannes Stephanus, zoon van H. Meijer en G. van den Burg. Cornelia Adrianus, zoon van J. W. de tleij en A. Oudejans. Jan, zoon van J. de Weerd en A. Versluijs. Johannes, zoon van K. Jansen en G. Lamboo. Maria, dochter van C. Gijzenberg en A. van der Meer. Margaretha Raampje, dochter van F. Maaskant en C. A. Kopje. Petrus, zoon van G. Bakker en A. Molenaar. Pieter, zoon van P. Schalk en C. J. Cuvelier. Karel Johannes, zoon van W. F. Links en A. Kool. Leendert, zoon van J. Vaalburg en S. B. v. d. Perk. Peter, zoon van H. Kockkoek en T. Breedijk. Cbristiaan, zoon van J. Uijthoven en G. Houter. Hendrik, zoon van H. W. Schreuder en L. Dinkla. Maartje, dochter van L. Smit en G. Beunder. Geertje dochter van D. Krom en G. Groot. Joostina, dochter van H. Hartman en N. Cavd. Janlje, dochter van A. Vermeulen en J. de Vogel. Trijnlje, dochter van J. Lewis en A. Kooijman. Aallje, dochter van K. Leegwater en D. Koster. Garmond, zoon van C. Rus en J. Bood. Jan, zoon van D. Eggink en A. .1. Tibboel. Grada, dochter van A. de Bree en C. van Duron. Kaalje, dochter van C. Betlem en K. van Eijken. Goverd, zoon van C. Struijk en T. Brouwer. Cornelis Hen drikus, zoon van B. J. van Graas en M. van der Wiel. Johanna Cor nelia Lena, dochter van M Leenslag, (weduwe van J. Schouten, over- leden 13 Junij 1866). OVERLEDENJohanna, oud 13 jaren, dochter van J. Schouten en M. v. d. Velden. Johannes, oud 3 dagen, zoon van A. Lammers en M. E. de Leede. Mietje, oud 2 jaar en 3 maanden, dochter van K.J. Kroon en D. Kempenaar. Gerritje Hensbergcn, oud 60 jaren, gehuwd met J. van den Ileuvel. Jacob, oud 3 jaren, zoon van D, Soetens en J. C. Kats. Antonia, oud 6 jaren, dochter van W. Verheul en J. van Loon. Johanna Catharina, oud 18J jaar, dochter van D. van der Meij en M. Vaalburg. Adriana van Rheenen, oud 42 jaren, gehuwd met IJ. Splinter. Geertruida Helena, oud 20 dagen, dochter van W. Koek- hoven en A. Dorheck. Jannigje, oud 13 jaar en 3 maanden, dochter van M. de Kloe en J. Zwakhals. Johannes, oud 3£ jaar, zoon van S. de Groot en A. Amclse. Arie, oud 38 jaren, zoon van J. van der Plas en W. Waasdorp (wonende te Lisse.) Jan, oud 5£ jaar, zoon van J. van Pijpcn en G. Pape. Jacob, oud 21 jaren, zoon van F. Kroes en A. Blonk. Cornelia de Kort, oud 53 jaren, wed. van C. Krijnen. LEVENL00S AANGEGEVEN: 1 kind van P. van Kooijck en 11. van Giessen. ONDERTROUWD: J. J. van Vugt met C. Moerenhout. P. Jansen met B. Lamboo. J. Bulk met A. van Arendonk. P. de Ilaan met W. S. Zwanenburg. GEHUWD: Simon Spruitenburg met Liena van Dalen. Voorspoedig be vail en van een ZOON, A. J. TIBBOEL, geliefde Ecbtgenoote van D. EGGINK. Haarlemmermeer, 4 Januarij 1867. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer' Polder hebben het voornemen, in het laatst van February 1867, in het openbaar te Verkoopen DE NOG OVERIGE HOEVEELHEID gelegen achter den Ringdijk van genoemden Polder, op de navolgende plaatsen: 1. Ten Zuiden bij het Oude Gat van de Greveling, achter Lieu. 2. Tusschen den Cruquiue en Vijfhuizen. 3. Tusschen Sloten en het Nieuwe Meer. 4. Tusschen het Nieuwe Meer en Scliphol. De Voorwaarden van Verkoop zullen in het begin van February aanstaande verkrijgbaar zijn. De af battening der Perceelen zal in de eerete dagen van deze maand geechied zijn. Haarlem, 3 Januarij 1867. Dykgraaf en Heemraden voornoemd: JWM. VAN DE POLL Pijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUEBY, Secretaris. eene Som van f 12,000om te worden uitgezet onder verband van EERSTE HYPOTHEEK, op LANDERIJEN in den Ilaarlemmermeer-Poldertegen eene rente van 6 pCt. 's jaars. Te bevragen bij den Notaris J. L. VAN DER MOER, te Haarlemmermeer. Brieven Franco. bevelen zich bij veruieuwing aan voor de levering van alle soorten van BOUWMATERIALEN, TEERTURVEN en STEEN KOLEN. De Prijs der Turf, aan de Veenderij nabij Hillegom, is 2,25 voor de beste, en 2,10 per 1000 voor de ligte. De Prijzen der Steenkolen zyu; Engclsche IIAARDKOLENper mud 1.30. KAGCIIELKOLEN1.20. Ruhr IIAARDKOLEN1.20. KAGCHELKOLEN0.80. Te Jiuie lezorgen 10 e 15 Cents per Mud. Louden, 7 Januarij. Graanmarkl. Het nieuwe jaar opende hier te lande met vorst en sneeuw voor het te veld staand gewas was de laatste welkom terwijl het vriezend weder reeds zijn invloed op het aan de markt gebragte graan vertoonde, en dit bragt weder een gunstige stem ming bij de koopers te weeg, zoodat bij meer kooplust de prijzen onge-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 3