llVIlfBIIEln. TOTOMK&M, IMIBTOMMm - 19 - Haarlemmermeer-Polder. LOTING VERLOREN Twee streng echte roode Koralen, GROND-EIGENAARS. A. H. VAN TIEN HO YEN en J. KITS NIEUWENKAMP, NATION A L E MIL ITIE. le Openbafe Kennisgevipg. van Rotterdam komt de ziekte nog wekelijks voor te Maas- land, Maassluis, Ylaardingen, Kethel, DelfshavenHillegers- bergKraiingen en Capelle a/d. IJssel. Te Vlaardingen Schiedam Mathenesse en Rotterdam werd ze sedert eenige weken niet waargenomen. In deze week bleven ook Schie- broek en Overschie vrij. De sterfte is hier gering. In den Krimpenerwaard viel in de totaalcijfers geene verandering voor. Krimpen a/d Lek bleef vrijStolwijk en Berg-Ambacht wer- den weder in heviger mate aangedaan. Hoezeer in het arrondissement Gorinchem twee nienwe ge- meentenmet name Oud-Albias in den Alblasserwaard en Nieuwland in de Vijfheerenlanden zijn besmetzoo nam de ziekte in het algemeen toch zeer af. Vooral te Lexmond en Asperen is eene aanzienlijke daling in het cijfer der aangetas- ten gevolgd op de hevige toename der ziekte in de voorafge- gane week. Behalve Wijngaarden en Kedichem is ook te Bleskensgraaf en Papendrecht, althans voor het oogenblik, eeu einde aan de ziekte gekomen. De sterfteverhouding in het arrondissement blijft laag. Utrecht. Alleen in de streek, bewesten de Yecht en den Yaartschen Rijntusschen den IJssel en de Lek gelegen is de ziekte toegenomen. Voor het overige hield de afname hier aan. Het cijfer der aangetaste runderen ten noorden van den Rijn waar nog in 12 gemeenten gevallen voorkwamen, daalde in de beide laatste weken van 226 op 94. Nigtevecht, Loenen Yinkeveen, Breukelen-NijenrodeKockengen en Zegveld schij- nen doorgeziekt te zijn; zij bleven geheel bevrijd. Nog aanzienlijker was de daling tusschen den Rijn en de IJssel. Hier bedroeg het getal aangetasten in dezelfde weken 147 en 29. Niet alleen te Harmelen en Veldhuizenmaar ook te Jutphaas en Vreeswijk loopt de ziekte ten einde. De toe- name tusschen den IJssel en de Lek ontstond door eene plot- selinge uitbreiding der ziekte te Willige-Langerak waar 110 runderen zijn aangetast. Voor het overige schijnt het hier niet erger te worden. Met Montfoort en Willeskop bleven deze week ook Hoenkoop en Polsbroek waar bijna al het vee is doorgeziektverschoond en te Jaarsveld bepaalde de ziekte zich tot den geval. Het getal besmette gemeenten beoosten de Yecht en den Vaartschen Rijn is niet vermeerderd; maar het hoogere cijfer der aangetasten is ontstaan door uitbreiding der ziekte, vooral in de gemeente Utrecht. In de andere plaatsen kwam weinig verandering. Van de gemeenten die in de voorafgegane week waren vrij geblevenzijn ZeistSoest en Leersum op nieuw aangetast. Gelderland. De ziekte brak voor het eerst uit te Kesteren in de Neder- Betuwe, te Heteren in de Over-Betuwe, te Wychen en Over- asselt tusschen Maas-en-Waalte Hengelo en Ilerwen-en-Aerdt ten oosten van den IJssel en den Rijn gelegen. De ove rige gevallen kwamen voor het grootste deel voor in de Neder- Betuwe. In de Over-Betuwe en ten oosten van den Rijn en de IJssel vertoonde de ziekte zichbuiten de genoemde nieuw besmette plaatsenniet. Noord-Brabant. In deze provincie is de ziekte uitgebroken te Erp. De Minister van Binnenlandsche zaken, gezien zijne beschikking van 22 Januarij jl.en overwegende dat eene der voorwaarden waarouder het vervoer van slagtvee door de be smette streek tijdelijk wordt toegestaanbezwaren ontmoet, heeft goedgevondenmet wijziging van bovengenoemde be schikking, te bepalen dat het bedoeld vervoer kan geschieden onder voorwaarde, dat het vee gedekt zij door eene verkla- ring van den burgemeester der plaats van afzending, dat het gezond en onverdacbt is, met aanduiding van het aantal run deren en kalveren en van den naam van den vleeschhouwer voor wien het vleesch bestemd isdat het buiten de besmette streek wordt opgeladen in geplombeerde waggons en dat on der weg geen vee mag worden afgeladen. Bij aankomst te Amsterdam, wordt de verklaring van den burgemeester der plaats van afzending afgegeven aan den politie- beambtedoor den burgemeester van Amsterdam aan te wij- zenwaarna het vee door dien beambte geteld wordt en door hem aan den burgemeester verslag gedaan van het aantal run deren en kalverendat voor iederen vleeschhouwer is aange- komen. De burgemeester van Amsterdam zendt dagelijks aan het departement van binnenlandsche zaken berigt van de uit- komsten dier telling. De London-Gazette behelst drie besluiten van den geheimen raad, betrekking hebbende op den invoer van vee uit het buitenland. Bij het eerste wordt Southampton aangewezen als de havenwaar vee uit het buitenland mag worden inge- voerd. Het tweede behelst de maatregelenwelke door de overheid aldaar, ten opzigte van het ontvangen en bewaren van dat vee zullen worden toegepast. Bij het derde is be- paald dat geen vee uit Southampton naar Londen m3g wor den vervoerd, anders dan over den spoorweg en in de op- zettelijk daarvoor aangewezen wagens, welke na elke reis ge- zuiverd moeten worden; dat ieder, die vee naar eene andere plaats dan Londen wil vervoerenvoorzien moet zijn van een bewijsaf te geven door de overheid van Southampton, dat zijn vee gezond en vrij van veepest is. De runderen zullen voorts naar geene andere plaats mogen worden overgebragt dan in het bedoelde bewijs wordt genoemd. Yan zonsonder- tot zonsopgang mag geen vee worden vervoerd. ONDERSCHEIDINGS-KENMERKEN tusschen gezond en zlek vleesch. In het Pharmaceutisch Weekblad worden de onderscheidings- kenmerken tusschen gezond en ziek vleesch aldus opgegeven Goed vleesch heeft evenmin eene bleekroode als eene donker purperroode kleur. De eerste is eene aanwijzing van ziekte, de laatste een teekeu, dat het dier een natuurlijken dood gestorven is. Goed vleesch heeft een gemarmerd voorkoraenafkomstig van de vertakkingen van het intercellulaire vet. Het vet, voor- namelijkdat der inwendige organen, is hard en talkachtig, nooit vochtigterwijl het vet van het vleesch van zieke dieren week en waterig, dikwijls gelijkende op gekookt perkament, of gelei- achtig is. Gezond vleesch is vast en veerkrachtig op het gevoel en maakt den vinger te naauwernood vochtig; ziek vleesch daar- entegen is overal zoo vochtig, dat het serum er uitgedrongen wordt. Goed vleesch heeft een zwakken en niet onaangenamen reuk; ziek vleesch riekt muf en vuil, dikwijls medicijnachtig, welke reuk het duidelijkst te voorschijn treedt, indien men het opensnijdt en aan het gebezigde mes ruikt, of indien men het vleesch met eenig warm water overgiet. Goed vleesch kan ge kookt worden, zonder veel zamen te krimpen en zonder een groot gewigtverlies te ondergaan; slecht vleesch trekt zich daarbij sterk zamen en valt dikwijls in stukken. Al deze eigenschappen zijn afkomstig van de aanwezigheid eener groote hoeveelheid serum in het vleesch en van het betrekkelijk praedomineeren van lijmvormend intercellulair celweefsel, terwijl vet en de ware spierzelfstandigheid meer of minder verdwenen zijn. Worden dus 100 grammen gesneden mager of spiervleesch van een gezond dier bij de temperatuur van kokend zoutwater (107° Cs.) gekookt, dan bedraagt het verlies slechts 6974 pet.; wordt daarentegen vleesch van een ziek dier op gelijke wijze be- handeld, dan is het gewigtsverlies 7080 pet. Er bestaan nog andere kenteekenen waardoor goed vleesch van slecht kan onderscheiden worden. Het sap van gezond vleesch reageert zwak zuur en bevat veel potassazoutenvoor- namelijk phosphorzure potassa, terwijl ziek vleesch ingevolge de infiltratie van bloedserum dikwijls alcalisch is en het meest sodazouten levert, vooral chloorsodium en phosphorzure soda. Wordt goed vleesch onder het microscoop onderzocht, dan doet zich de spiervezel glad en scherp begrensd en vrij van infusorien voor; de vezel van ziek vleesch daarentegen vertoont zich opgezwolleneven alsof zij in water geweekt is geweest, en de dwarsstrepen zijn onduidelijk en ver van elkander ver- wijderd. Dikwijls zijn ook kleine organismen, op infusorien gelijkende, aanwezig, die voornamelijk in het vleesch van die ren aan de runderpest lijdendeduidelijk zijn waar te nemen en die dr. Beale beschreef gelijk te zijn aan de entozoen. Deze organismen verschillen ecbter aanmerkelijk van de haarwormen (trichinen) en de finnen der varkens." Omtrent de tentoonstelling van kaas, dezer dagen te Pa- rijs gehouden meldt de Stoompost nog Er waren kazen van allerlei vormen, uit allerlei landen, van allerlei kleur en van allerlei geur of reuk of, om met de Franschen te spreken: parfums). Gekookte, vette, harde, versche, drooge, gezouten, korstige, geroomde en ongeroomde, geperste, enkele room, blom van room, dubbel en driedubbel geroomde; voorts kazen afkomstig uit Zwitserland en Italie, ui.t Auvergne en de Pyreneen, uit Wasgau, Normandie, Belgie, Engeland, Duitschlanden vooral uit Nederland. Er waren er met gele kleur, met roode, granaat, van solferinokaneel, groen, enz. Er waren er hoog als een kolbak en breed als het rad van een kabriolet." DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- Polder Brengen ter algemeene kennis, dat op Vrijdag den 22sien Februarij 1867, van des Voormiddag3 ten 10 tot des Na- middags ten 3 ure, in het Lokaal De Eensgezindheid op het Spui, te Amsterdam, zal plaats hebben eene STEM MING ter verkiezing van TWEE HOOFD-INGELANDEN van den Haarlemmermeer-Polderten gevolge van de gewone aftreding van de Heeren welke weder verkiesbaar zijn; en dat onmiddellijk daarna tot de opening der Stembriefjes zal worden overgegaan. De Stemgeregtigden worden bij Circulaire aan de bepalin- gen op het stuk der Verkiezingen herinnerd. Haarlem, 1 Februarij 1867. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. VOOR DE BURGEMEESTER en WETIIOUDERS van Haarlemmermeer, voldoende aan Art. 28 der Wet van den 19den Augustus 1861 Staalsblad N°. 72), en aan Art. 20 van Zijner Majesteits Besluit van den 8sten Mei 1862 {Staalsblad N°. 46), brengen ter kennis der Ingezetenen, dat, ingevolge bepaling van den Heer Commissaris des Konings in deze Provincie de LOTING der in het vorige jaar voor de Ligting van dit jaar ingeschre- venen voor de Nationale Militie, en dus van de Jongelingen die geboren zijn in het jaar 1847, voor deze Gemeente zal plaats hebben te Haarlemmermeer, in het Logement De Wapens van Haarlemmermeer", op Zaturdag den 16den Februarij 1867 des voormiddags ten 10 ure. Zij herinneren hierbijdat de Ingeschrevenennaar Alpha* betische orde opgeroepenzelve hunne nommers trekkendat ook voor den niet opgekomen Loteling de trekking kan ge schieden door zijn Vader, Moeder of Voogd terwijl, zoo ook deze niet is opgekomendoor den Burgemeester of een Lid van den Raad zijner Gemeente, voor hem een Nommer zal worden getrokken. Voorts, dat zoo de Loteling meent redenen van vrijstelling te hebbenhij deze bij de Loting behoort op te gevenwelke opgave van redenen ook door zijn Vader, Moeder of Voogd kan geschieden, bijaldien hij zelf niet is opgekomen; terwijl, gedurende vijf dagente rekenen van den dag waarop de Loting heeft plaats gehadgelegenheid wordt gegeven aan belanghebbende Lotelingen, of hun Vader of Voogd, die be zwaren mogten hebben tegen de wijze waarop de Loting is geschied, die bezwaren in te brengen bij Gedeputeerde Staten dezer Provincieen wel bij verzoekschrift op ongezegeld papier geschreven en onderteekend door hem, die de bezwaren heeft; welk verzoekschrift met de noodige bewijsstukken gestaafd tegen bewijs van ontvang, zal moeten worden ingebragt bij den Burgemeester zijner woonplaats, die ze terstond aan Ge deputeerde Staten opzendt. Eindelijkdat door of van wege de Lotelingen bij den Burgemeester aanvraag kan worden gedaan voor de Getuig- schriften, ter bekoming van vrijstelling wegens Broederdienst of op grond van te zijn Eenige wettige Zoonop Maandag den 18den Februarij aanstaande, des morgens van 10 tot 12 ure, op de Secretarie der Gemeente. En opdat hieromtrent geene ouwetendbeid kunne worden voorgewend, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is. Haarlemmermeer, 29 Januarij 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd AMERSFOORDT, Burgemeester. EGGINKSecretaris. gaande naar Amsterdam, langs den Sloterweg over Stolen en terug. De eerlijke Vinder kan eene goede belooning erlangen bij D. BROUWER, aan den Sloterweg, Sectie J J, te Haarlemmermeer. Een JONG LANDBOUWER, toegernst met de noodige kundigheden en kapitaal, die in verschillende Provincien van ons Lando. a. in Haarlemmermeer en Groningenden Land- bouw beoefend heeft, vrenscht eene BOERDEKIJ te huren liefst in de Haarlemmermeer en voor niet te korten tijd b. v. 14 jaren. Zij, die hiertoe genegen mogten zijn, worden verzocht zich met franco Brieven te adresseren aan den Heer Jb. BOEKE, te Groningenmet vermelding van Ligging Grootte Huurprijs enz. Londen28 Januarij. Graanrnarkt. Wij hadden de voorgaande week op nieuw een plolselinge weersverwisseling van heftige koude tot bijna warm weder; de dooi viel Dingsdag naclit plotseling in, waarbij veel onheil op den Theems werd nangerigl; vele schepen werden door de groote ijsmassa's van hunne ankers gerukt, waarbij vcet waarde en ook menschenlevens verloren gingen. Het is te verwachten, dat zulke snelle overgangen niet gunstig voor bet winlergraan zijn, en worden dan ook reeds klagten over ongunstig voorkomen van het gewas gehoord terwijl het blijkt dat in vele streken de voile winteruitzaai niet heeft kunnen geschieden, zoodat het zomergraan waarschijnlijk in vele oorden die leemte zoo goed mogelijk zal inoeten aanvullen. De vorst heeft op vele plaatsen nog al schade in de mijten van wortelgewassen aangerigt helgcen het vocder voor het vee korten zal. Het binnenlandsch vervoer was den laatsten tijd geheel gestremd, en daardoor was het ook in den graanhandel stil; maar het verbruik gaat voort, zoodat er veel nieuwe levendigheid op zal moeten volgen. Frank- rijk is echtcr veel kalmor geworden, en Parijs noleert lager voor graan on meel. Er schijnen helangrijke orders tot voorjaarslevering le zijn ge schied in het buitenland, ten deele door de rcgering, met het vermoe- delijk oogmerk om brood goedkoop en de bevolking rustig te houden. De prijzen der granen blijven echler in Belgie, Nederland en Duitschland vast, en te Dantzig zijn die zelfs rijzende voor puike kwaliteit, die schaarsch blijft. Odessa is lager onder den invloed van de berigten uit het Westen. Te New-York zijn de koersen weder hooger, hoewel de voorraad ruim is; en de Commissie van Landhouw te Washington ver- klaart, dat de oogst van 1866 achttien millioen mudden meer bedraagt dan die van 1865; maar de kwaliteit is ver heneden het gemiddelde. Vee. De geheele aanvoer uit het buitenland gedurende de vorige week bedroeg 6923 sluks. Runderen. Schapen. Lammeren. Kalveren. Varkens. Rotterdam Harlingen 503 583 4153 Frankrijk 588 81 Duitschland. 325 245 177 2176 4479

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 3