WEEkBI. A Gt H'ft/I 1867. Vrijdao, IS Februarij. VAN AAN LANDBOUV, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD iLclitste Jaargang Haarlemmermeer gemeente-raad. Haarlemmermeer-Polder 1°. Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: IIAAIthEMMERiWII y PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaarj> g#_ Alle Toezendingende Redactie betreffendemoeten gescbieden aan den Hoofdredacteurte Haarlem in de Kleine Houtstraat. Te Haarlemmermeer werd den 2den February 1867 eene vergadering gehouden, van de in 1866 door den Heer Bur gemeester van Haarlemmermeer zamengeroepen Cholera-Com- missie. In die vergadering werd door den penningmeester gedaan de rekening van de ontvangen geldenen bleek het, dat er een batig saldo aanwezig was van 948.69*. De commissie besloot van dat saldo f 900 te deponeeren in de Spaarbank te Amsterdamen het overige te laten onder be- rusting van den penningmeestertot betaling der nog loopende Jiuur van een lokaal en andere kleine vorderiugenwelke zich nog moeten opdoen. Ook de voorhanden goederenals kribben, dekens, lakens enz., zullen bewaard blijven. De commissie besloot wijders zich niet te ontbinden en haar werkkring niet als geeindigd te beschouwen, maar een- voudig hare werkzaamheden te schorsen, ten einde, ingeval zich onverhoopt weder cholera mogt voordoen, onmiddelijk weder handelend te kunnen optreden. Eindelijk brengt de commissie gaarne dank aan aliendie hare pogingen, zoo door geldelijke bijdragen als op andere wijze, krachtig hebben ondersteund. Als een merkwaardig bewijs, dat de veepest door personen wordt overgebragtdiene het volgende Op eene bouwhoeve in de Haarlemmermeer, langs den IJwegstaat op een afstand van 1000 ellen, aan den°Togt, eene arbeiderswoningalwaar bij den bewoner daarvan zich twee lieden bevondendie uit eene zeer besmette streek waren gekomen, Uit de stal der bouwhoeve breekt onverwachts eene koe los, die door de bewoners van de arbeiderswoning, op het land bij den kop wordt gegrepen en teruggeVoerd. Weinige dagen later is deze koe de eerste van een veertigtal, die de ziekte kreegen alzoo de oorzaak dat, op drie na, alien zijn ge- storven of afgemaakt. Mogten zulke voorbeelden de boeren toch bewegen tot meerdere behoedzaamheid. (Ingezonden) van 30 January tot en met 5 February 1867. GEB0REN: Janneije, dochter van J. G. van Andel en C. M. Lewis Peter zoon van M. v. Kerkwijk en H. Visser. Johannes, zoon'van L. lanak en J. Duivenvoorde. Adriana, dochter van P. v. d. Bent en i u^'S° J'100'5, zoon van J. Liefting en A. Hoogeduin. Jacob en Johannes, zonen van E. Schooneveld en P. v. Dijk. Petronella Hen- dnka, dochter van G. Steenbrink en C. Itendriks. Trijnlie dochter van J. Tensen en P. Ellebroek. - Cornells, zoon van J. J v d Leden Hoogendoorn. Necltje, dochter van G. Kooij en G. Roubos. Wilhelmmuszoon van P. Peters en P. Biesheuvel. Jurrijanzoon van P. B. F. Prins en E. Wallbrink OVERLEDEN: Arie Wessel, oud 49 jaren, gehuwd met A. Pronk Margaretha Bnnkman, oud 75 jaren, wed. van J.N. C. Teeuwen. Pie- "f.oud 3 maanden, dochter van G. Verheul en G. v. Loon. Stiintje oud 10 maanden, dochter van J. Boom en A. Smit. Petrus Gcrardus' oud 6 maanden, zoon van P. G. van Rijn en A. Verhoeven. Janneije', oud 2 jaren, dochter van C. de Brave en T. Schenk. Elizabeth He lena oud 7 jaren, dochter van A. van Son en P. Verheul. Geertruida oud 2 jaren, dochter van T. A. Kroezen en C. van Walsteijn. Antonia v!"i, S 0 i3 j3ren&elluwd met M. Franken. Pieternella verhulst, oud 4t jaren, gehnwd met E. WijtvlieL 0NDERTR0UWD: Geene. GEHUWD: Huijmcn Vermeulen met Jantje Quant. - Johannes Jose- phus van Vugt met Cornelia Moerenhout. Zitting van Donderdag 29 November 1866. Voorzitler: Mr. J. P. Amerafoordt. De Vergadering wordt geopend des middags ten 12 ure. ye?®nw°ord'S bijdei aanvang der zitting 11 leden te weten de heeren: Ilooft, KnaapTimmermans, Buijs, Tensen, Lanser, Schone, Ver- ploegh, Kuiper, van Vuuren en de Voorzitter. Afwezig de heer Spaans. De Secretaris leest de notulen van den 25sten October 1866 weike met acht stcmmen worden goedgekeurd, hebbende 3 leden, zijnde de heeren Buys Tensen en Timmermanszich buiten stemming gehouden, als zijnde in de vonge vergadering niet tegenwoordig geweest. 1°. Ter Vergadering is aanwezig de heer Nicolaas Thomas Dor beck, henoemd lid van den Gemeenteraad, tot wiens toelating als zoodanig in de vorige Vergadering is besloten. Door gemelden heer Dorbeck worden in handen van den Voorzitter PRIJS DER ADVERTENTiejf van 1 6 regels 75 Cents, Elke regel meer 12 V2 Cents. Zegei.iiegt bij elke plaatsing 35 Cents, Toezending uiterlijk Woensdag. Adrcsvan Bonga C°.Amsterdam. afgelegd de eeden, voorgeschreven bij Art. 83 der Grondwct en Art. 39 der Gemeentewet, en wordt door hem vervolgens zitting genomen. De Vergadering bestaat alzoo uit 12 leden. 2°. Aan de Vergadering wordt medegedeeld a. Het Staatsblad van 1866, N°. 166 tot 173. b. Het Provinciaalblad van 1866, N°. 204 tot 217. c. Het Weekblad van 1866, N°. 43 tot 47. d. Brief van Heeren Gedepnteerde Staten van Noord-Ilollanddd. 14 No vember 1866, N°. 28, waarbij de ontvangst wordt berigt der vastgestelde verordening op het brandwezen. e. Brief van als vorenvan 31 October 1866, N°. 8, ten geleide der goedgekeurde derde suppletoire begrooting, dienst 1866. f. Brief van als voren, van 24 Oct. 1866, N°. 31ten geleide van een goedgekeurd besluit tot af- en overschrijvingendienst 1866. g. Brief van als voren, van 24 Oct. 1866, N°. 20, ten geleide der goedgekeurde gemeenterekening, dienst 1865. h. Brief van M. Verhage, hulponderwijzer, houdende dankbetuiging voor de hem verleende toelage voor 1867. van den oflicier van justitie te Haarlem, 6 November 1866, N°. 1242, waaruit blijkt, dat het laten losloopen van kwaadaardigc die- ren, strafbaar gesteld bij Art. 475, N". 7, Code Penal, aan de rijks- veldwachters niet de bevoegdheid geeft, die dieren te dooden. k. Dat dezer dagen pubiiek zal worden verkocht het vleesch van eenige onteigende koeijon. Alle deze mededeelingen worden voor nolificatie aangenomen. 3°. Wordt henoemd tot lid der Piaatselijke School-Conimissiede heer Nicolaas Thomas Dorbeck. 4°. Wordt goedgekeurd een concept-besluit tot het doen van af- en overschrijvingen in de begrooting, dienst 1866. 5°. Aan de goedkeuring der Vergadering wordt onderworpeneene vierde suppletoire begrooting, dienst 1866, en zulks ten einde te voor zien in de betaling der te doene voorschotten wegens verstrekking van drinkwater aan de militairenwelke voordragt door den Voorzitter wordt toegeiicht. Bedoelde suppletoire begrooting bedraagt in ontvangst en in uitgaaf /60. De heer I Ilooft is niet tegen de goedkeuring der begrooting, mils de te doene voorschotten geheel komen ten laste van het Rijk. De Voorzitter zegt, dat zulks de bedoeling is, en stelt voor, de voor dragt goed te keuren. Zonder hoofdelijke stemming wordt dienovereenkomstig besloten. 6°. Wordt het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1 866, vastgesteld, na de daarin gebragte wijziging op een bedrag van 127.12. De Voorzitter doet aan de Vergadering voorlezen, eene missive van Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, van den 25sten October 1866, N°. 10, waaruit blijkt, dat door dat coliegie aan Z. 11. den Koning verslag is gedaan omtrent de verklaring van hem Voorzitter, gedaan in de raadsvergadering van 27 September II., dat door hem niet zou wor den ten uitvoer gelegd het raadsbesluit van dienzelfden datum, waarbij is goedgekeurd eene door bet Burgerlijk Armbesluur voorgestelde wijzi ging van het huishoudelijk reglement voor dat Armbesluur. Dat de Minister van Binnenlandsche Zaken daarop heeft berigt door den Koning te zijn gemagtigd, om aan hem, burgemeester, te kennen te geven, dat Hoogst-Dezelve geene termen beeft gevonden, om het be- klaagde besluit te vernietigen en alzoo tot de uitvoering er van behoort te worden overgegaan. Na voorlezing van dat stuk stelt de Voorzitter voor, om alsnu aan het Eurgerlijk Armbesluur mede te declen, dat de wijziging van het re glement is goedgekeurd. Daartoe wordt besloten. De Burgemeester doet daarop voorlezen eene door hem aan den Raad gerigte missive van den 1sten November jl.waarbij ZEd., onder aan- voering dat bet hem herhaaldelijk is gebleken, dat het voorzitterschap van het Burgerlijk Armbesluur niet wel vereenigbaar is met de betrek- king van Burgemeester, mededeelt, dat bij zijn ontslag indient als lid en voorzitter van dat Armbestuur, en verzoekt, dat de Raad het regle ment voor het Armbesluur zoodanig zal wijzigen, dat in de betrekking van voorzitter kunne worden voorzien, en dat, ten einde de dienst niet moge worden verhindcrd, die betrekking door hem nog zal worden waar- genomen tot primo Januarij 1867. De Voorzitler stelt voor, naar aanleiding van dien brief, aan Burge meester en Wethonders op te dragenom eene wijziging van bet regle ment aan den Raad voor te dragen. De heer Tensen erkent dat, als de Burgemeester van het Armbestuur af wil, bet reglement zal dienen gewijzigd te worden. De beer 't Ilooft meent, dat de plaats, waar het Armbestuur vcrga- dert, nog al bezwaar zal opleverenofschoon ook daaromtrent door den Raad wordt besloten. De heer Schone zegt, te vreezendat nn juist de zaken van het Arm bestuur meer moeijelijkheden zullen gaan opleveren, en de besluiten tot verstrekking van onderstand meer tijd zullen vorderen. De Voorzitter zegt, dat bet wel zeker is, dat de verandering meer moeite zal veroorzaken en het Armbestuur dan nog meer geld zal kos- ten, maar men heeft dat nu eenmaal zoo gewiid. De heer Ilooft zegt, dat niet te kunnen inzien; de kwestie is ont- staan door het ophouden van bedeelingen buiten weten van bet Armbestuur. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet zoo is; de Burgemeester was alleen, en bevoegd om alleen te besluiten; bovendien er was gecn geld meer; de arm-meesters geven telkens mder dan de menschen verlangen (hetgeen men nog deze week heeft trachten te doen), en dat gaat niet. De heer't Ilooft meent, dat dat bezwaar toch blijft bestaan al gaat de Burgemeester er af; de arm-meesters kunnen dan toch blijven bedeelcn. De Voorzitter zegt, dat bij er dan ten minste niet verantwoordeiijk voor is, maar bet Armbestuur. De heer Knaap zegt, dat de arm-meesters niet hadden moeten vorde ren van den Burgemeester, om het meerdere bedrag van de bedeelingen aan de armen (die hij verminderd had toen hij alleen was), alsnog aan de armen er bij te geven, dewijl de arm-meesters dan maar op de ver gadering hadden moeten tegenwoordig zijn. De Voorzitler zegt, dat hij met Januarij er af wil, niet uit kwaadwil- ligheidmaar omdat hij geene vrijheid heeft om de zaken langer zdo te laten gaan als hij er bij is, en dringt er op aan om aan Burgemeester en Wethouders op to drageneene wijziging in bet Reglement voor te stelien en zulks in eene volgende vergadering te behandelen. Do beer 'I Ilooft wenscbt, dat de Voorzitter deze zaak nog in advies zal houden; hij meent, dat er anders staking in de dienst zal komen. De Voorzitter zegt, dat hij niet langer aan het Armbestuur wenscht te blijven dan tot Januarij, en meent daartoe ook niet verpligt te zijn. De beer't Ilooft meent, dat de burgemeester daartoe wel verpligt is, zoolang bet Reglement zoo is. De heer Schone meent, dat er geen bezwaar tegen is, om de zaak in de volgende vergadering te behandelen. De heer 't Ilooft wil dan de zaak nu nog behandelen. Do Voorzitter zegt, dat zulks niet kan, omdat de zaak wel door hem is overdacht, maar de wijziging niet is geredigeerd. Daarop wordt zonder hoofdelijke stemming besloten, om aan Burge meester en Wethouders op te dragen het voorstellen van de noodige wijzigingen in bet Reglement. 8°. Worden benoemd tot leden van bet Burgerlijk Armbestuur, do heeren M. van Tot en N. T. Dorbeck. 9°. Ter tafel overgelegd zijnde het opgemaakte bestek voor de aanbe- sleding der schoolbeboeften voor het jaar 1867, wordt dat bestek zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 10°. Wordt door den Voorzitter aan den heer Schone, op diens ver- zoek, opgavc gedaan van de dozer dagen te houden verkooping van vleesch. 21°. De heer Kuiper vraagt hoe het komt, dat hij eerst gisteren zijn oproepingsbrieije beeft ontvangen; waarop de Voorzitter antwoordt dat te zullen onderzoeken, dewijl ze reeds voor 10 dagen aan den veldwachter ter bezorging zijn afgegeven. 12°. De heer Dorbeck klaagt er over, dat bet plein bij de school in het Kruisdorp erg nat en vuil is, zoodat de kinderen er natte voeten krijgen. De Voorzitler zal hierover met de Wethouders spreken en trachten er in te voorzien. De Vergadering is daarop gesloten. Aan het rapport van den Iioofdopzigter over de maand December 1866 (dd. 24 Januarij), ontleenen wij het volgende: OMTRENT DE WERKING DER STOOMTUIGEN In werking zijn geweest: vermogen uren. pomp, ketcls. slagen slag. p. min. in paard.kr. en 5 makende 26.303 of 6.353 met Leeghwaler f t 434 Cruquius Lijnden met 8 9 7 7 7 7 7 7 5 6 7 8 9 8 9 Waarbij verbruikt is mudd. steenkol. Eng. Belg. Ruhr. Leeghwaler. 6045 Cruquius6550 Lijnden5855 305 160.454 6.161 334 20.388 5.711 320 74.584 5.755 322 73.801 6.578 368 35.766 6.931 388 74.524 6.210 348 132 897 6.721 376 pd. talk. kann. olie. gallipoli. patent. 238 38 1074 282 48 132 2884 50 157 Gedurende deze maand zijn geleverd 35,094 mud Ruhrkolen. Aan het einde der maand bedroeg de voorraad 32,966 mud Ruhrkolen. OMTRENT HETGEEN AAN DE STOOMTUIGEN VERBIGT IS Leeghwaler. Tijdens den stilstand is door het personeel de rand onder den gewigtbak hersteld, waarvan bij eene vorige werking een stuk was nitgevallen. Een gcbroken stang van een der luchtpompen is uitgeno- men, te Leiden hersteld en weder ter plaatse gebragt; voorts zijn de peilkranen der ketels hersteld of digtgescbuurdterwijl door de stokers met behulp van twee losse werklieden de ketels zijn schoongemaakt. De werking op 11 December moest gedurende vier uren worden gestaakt, tot het wegruimen van eenig vuil onder de hydraulique kleppcn. Cruquius. Tijdens den stilstand zijn door liet personeel nieuwe pak- kingen verrigt en door losse werklieden zes der ketels schoongemaakt. Voor een gebroken spuipijp van een der ketels, zijn door de fabriek de Atlas nieuwe pijpstukken geleverd. Lijnden. De werking op 2 December moest gedurende 12 uren wor den gestaakt, tot het wegruimen van een stuk gutta percha, dat zich onder een der balkleppen had vastgezet. Op den 3den December heeft men gedurende 64 uur moeten sloppen, wegens het breken eener pompbalans en het aanslaan eener andere balans. De werking op 5 December moest gedurende 94 uur worden gestaakt,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 1