54 f Haarlemmermeer Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 6 tot en met 26 Februarij 1867. Holl. Maatschappij v. Landrouw. VERSLAG UITKOMSTEN VAN DEN OOGST in den Anna-Paulowna-Polder over het jaar 1866. Landbouw. Owertoomdie Diet eenige verbeteringen op oud Ilodaudsche wijze .is-.ingerigt; nog mede te deelendat over dezelve jaar- lijks van binnen naar buiten worden vervoerd 3000 a 4000 schuitjes, met ongeveer 2500 Ned. ponden lading, die ledig terugkeeren, omdat er geen geladen vaartuigen van buiten naar binnen gebragt kunnen worden. Eindelijk dat de vruch- ten, die door de 3000 a 4000 schuitjes worden vervoerd, geteeld worden op niet meer dan 800 bunders land. Wanneer dus de bewoners van de Haarlemmermeer, en vooral die van het Kruis- en Yenneperdorpzich op den groenteteelt toelegdenen steltdat er dagelijks een schuit met groenten naar Haarlem en een naar Amsterdam werd ver voerddan had men al weer 600 a 700 schuiten voor de spoorwegendie ongetwijfeld zouden vermeerderen door de behoeften aan groenten in bovengenoemde steden, terwijl ook ten dien aanzien de spoorwegen voordeelig konden worden voor de grondbezitters en paehters. Eindelijk nog iets over de bouwmaterialen; volgens infor- matien is voor het raadhuis in de Haarlemmermeer plus minns benoodigd 400000 steenen, welke aanbesteed zijn om te ver- voeren uit het schip in de Eiugvaart, op den wal aan het Kruisdorp, voor 600, dus 1.50 per duizend. De schuit laadt 10000 steenenen twee man kunnen met die schuit een vracht per dag doen dus 6 vrachten, 10000 per vracht ad 1.50, is 90. Hieraf voor de spoorwegen18. Schuitenhuur en onderhoud4. 2 man, ad 10 per week, is20. 42 Dus liierop te bezuinigen48. Dus over 60000' steenen 0.80 per duizend of ruim /300 over de massaonvermiuderd de sehade van breken, vooral met vervoer van pannen en vloertegels, en het verlies op kalk, tras en zand enz. Het vervoer van geladen vaartuigen over de spoorwegen beschadigt ze nietvolgens advies van een deskundig scheep- maker te Wateringen (Westland). Yermeenende in vorenstaande regelen genoegzaam te hebben aangetoonddat de kosten voor den aanleg van scheepsspoor- wegen goede renten kunnen afwerpen en dat ook het vervoer van passagiers naar en van de Haarlemmermeer, goedkooper zal worden, en ook het onderhoud der wegen aanmerkelijk zal verminderen, heeft hij een en ander onder de aandacht van zijne Mede-Ingelanden trachten te brengenten einde hun een duidelijk inzigt in de zaak te verschaffen. De ondergeteekende zal nader de belanghebbenden uitnoo- digen tot deelneming in de onderueming. Sliedrecht Februarij 1867. W. de Baat. POSTKANTOOR te HAARLEMMERMEER. Zomcrdlenst, aanvangende 1 JIaart 1867. Het Postkantoor is dagelijks geopend voor het frankeren van des morgens 6 tot 7 ure, van 'smorgens 9 tot's namid- dags 3 ure, en van 'savonds 6/2 tot 11/2 ure. Yoor het aanteekenen en afhalen van aangeteekende brieven van 'smorgens 9 tot 'snamiddags 3 ure, en van 'savonds 6/2 tot 7/a ure. Voor het deponeren en uitbetalen van geldarlikelen en aan- teekening met aangifle van geldswaardevan 'smorgens 9 tot 'snamiddags 1 ure. De laaiste busligting voor Sloten, Aalsmeer, Oude Wetering en de Gemeente Haarlemmermeer geschiedt ten 6 ure des morgens. De laatste busligting voor de algemeene expeditie heeft plaats ten l/2 ure des avonds. De Directeur van het Postkantoor, H. A. van Eoreest. M. Blom. Anloon, zoou van A. Meijer eu M. Okkc. MacliieLzoon van T. Verhoom en J. Markus. Adam, zoon- van A. Griekspoor en G. de Groot. Antonia, dochter van C. Hits en W. van de Nieuwe- giesscn. Agathaduchler van M. Scltoo en S. M. Huisman. OVERLEDEN: Maria, oud 6 weken, dochter van G. Vermeer. Elze- liena Itendrika, oud to maanden, dochter van A. E. Brinkman en A. v. d. Dekkenberg. Metla Wilhelmina, oud 20 jaren, dochter van H. Groene- veld en J. van Daalen. Theodora, oud 5 jarefidochter van A. F. Kort- hals en A. Vcrmoulen. Arie, oud 3 jaren, zoon van A. Touw en A. Baer. Maria, oud 2 jaren, dochter van T. Schrama en M. Hoogewerf. Wil- lem, oud 7 jaren en 5 maanden, zoon van M. van Heijningen en M. Bak. Johanna Margaretha, oud 15 dagen dochter van H. Dekkeren G. Koedijk. Johanna Cornelia, oud 2 jaren en 9 maanden, dochter van A. van Son en P. Verheul. Thomas Johannes, oud 6 weken, zoon van J. J. Ramakers en C. Krijnen. Arend, oud 29 jaren, zoon van S. de Bruijneen A. Wit- vliet. Jan, oud 25 jaren en 5 maanden, zoon van L. van Dalen en A. K. van Andei. Jan, oud 6 weken, zoon van D. Eggink en A. J. Tibboel. F. VV. Hoogkamer, nud 33 jaren, gehuvvd met P. B. Robin. Hendrik, oud 24 dagen, zoon van J. A. Welage en E. Nouwen. Ma- theus, oud 15 maanden, zoon van L. van der Siroom en G. Offerman. Johanna, oud 8 weken, dochter van M. Tulen en P. van Velzen. Pie- ter, oud 2 jaren, zoon van P. van Koijck en G. van Giessen. Geerlje oud 6 weken, dochter van C. van Wieringen en M. Vreeken. LEVENLOOS AANGEGEVEN1 kind van C. de Brave en T. Schenk. 1 kind van A. van Rijswijk en J. Neuteboom. 1 kind van J. Boler- bloem en P. Knoer. 1 kind van D. E. van Meerbeek en A. van Krim- pen. 1 kind van J. J. Neuhausen en A. Helder. ONDERTROUWD J. P. F. Bottdewijn met B. Verheem. J. J. Schulte met C. Schoo (wed. van W. Mol). GEHUWDgeene. Op den avond van den 19 Eebruarij 11. had in het school- gebouw te Nieuw-Vennep het vroeger aangekondigde Decla- matorium plaats ten behoeve der armen binnen die gemeente. Het was waarlijk een feestavondAlles werkte zamen de zaak te doen reusseren; de opkomst was dan ook zeer groot en het lokaal meer dan bezet. De inwoners van Nieuw-Yennep hebben weder getoond gaarne eene goede zaak te ondersteunenen dat zij volstrekt niet onverschillig of ongevoelig zijn omtrent het leed hnnner mede- burgers. De opbrengst heeft bedragen ruim 130. De commissie, aan wien de uitvoering der zaak door het departement Nieuic- Vennep der Mnalschappij tot Nut van 't Algemeen" en de Yereeniging Nut door ge.zellig Verkeer", mede aldaar geves- tigd, was opgedragen, heeft een krachtige steun gevonden in onzen hooggeachten Burgemeester, den heer Mr. J. P. Amersfoordt. Ook was Z. Ed. Gestr. op den avoud der uitvoering aan- wezig. Gedurende de groote pauze betrad hij even de cathe- der en sprak kort, maar, gelijk wij van hem gewoon zijn, op eene kernachtige wijze ter gedachtenis van onzen geeerbie- digden Koning, die juist op dien dag zijn 50sten geboortedag mogt vieren, hetgeen met levendige toejuiching werd beantwoord. Er is alle redenover de ondernomene en thans uitgevoerde zaak grootelijks tevreden te zijn. Mitsdien heeft dan ook de commissie besloten zich voor alsnog niet te ontbinden. Den- kelijk kan zij later weder iets zoodanigs of iets dergelijks daarstellenmisschien ook wel kan zij, vvat ook hier hoofdzaak wasop de eene of andere wijze in het belang der armen en behoeftigen dier gemeente voortdurend werkzaam zijn. GEBOREN: Anlje, dochter van R. Roodcnburg en G. Bouwmeester. Dirkje, dochter van H. van Maasbergen en P. Buiser. Joost, zoon van M. Koolhaas. Gerrit Nicolaas, zoon van W. van 't Sant en A. A. van Arkol. Melis, zoon van P. Spaans en J. Hoogstraten. Hendrikus, zoon van J. van Dongcn en C. van Vclsen. Johanna Wilhelmina, doch ter van W. van Graas en S. van der Laan. Jannetje, dochter van J. de Reus en H. van der Wal. Dicuwertje, dochter van J. N. Seljee en G. Boon. Johannes, zoon van S. Kops en A. de Wagenaar. Rensje, dochter van P. de Geus en C. do Haan. Gerritje, dochter van A. van den Oever en L. van der Pol. Gerrit, zoon van A. de Waal en A. Voor- dendag. Calharina, dochter van II. van Braak en M Nieuwland. Adriana, dochter van B. Degenaars en S. J. Verhoeve.Huhrecht, zoon van B. Vcrvloct en A. Scheffer. Annadochter van G. Nieuwcveen en A. Krop. Laurens, zoon van E. Boellaard en A. den Haan. Johan nes Cornclis, zoon van F. Kops en J. Kwakenbos. Jakob, zoon van P. Wolfert en I. Baart. Arie, zoon van P. S. Zijl en J. M. Kok. Cornelia, dochter van J. Mulder en M. van Eik. Cornelis Willehrordus, zoon van G. Smelter en H. G. Mulders. Maria, dochter van H. Spie- rings en S. Vink. Anna Calharina, dochter van P. J Biemans en A. C. Klero. Johannes Leonardus, zoon van S. Glas en W. Visser. Jnnneije Cornelia, dochter van A. Fijan en G. Hoogeveen. Geerlje, dochter van P. de Vries en T. Pronk. Adrianus, zoon van C. van Dam en C. van der Willi. Maria, dochter van N. van Dam en M. Schots. Annekedochter van J. Verheek en II. Scheffers. Krijnadochter van 0. van de ICerkhof en M. Sehaap. Arie, zoon van W. Blilterswijk en L. Visser. Bcrnardina, dochter van H. van Rijn en C Damman. Adriana, dochter van A. de Booij en J. A. Griekspoor. Johannes, zoon van 11. Kluck en J. Stipdonk. Jan, zoon van L. Tamhoer en M. Spaar- garen. Petrus, zoon van J. Rijke en II. Klaassen. Aagje, dochter v3n T. Smit en G. de Jong. Adriana Catharina Maria, dochter van P. Luijten en N. van Rijn. Hendrikus, zoon van B. van Woerkom en DER Opgemaakt in de Vergadering der Afdeeling Anna-Paulowna- Polcler der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, gehouden den listen Januarij 1867. Wintertarice. De wintertarive is hier over het algemeen vrij goed geslaagd. Van goed land, dat gedraineerd was, is 36 mud per bunder geoogst; gemiddeld wordt gerekend op 22 mud per bunder, ter zwaarte van 75 Ned. pond per mud. Het soort is raeest witte Zeeuwsche. Zomertanoe weinig verbouwd. Opbrengst 25 mud per bunder Mais, op beschutte plaatsen in den tuin verbouwd, slaagde behoorlijk goed. Spelt wordt niet verbouwd. Winterrogge weinig verbouwd. Opbrengst van 10 tot 26 mud per bunder. Wintergarst weinig verbouwd. Er is echter eene opbrengst verkregen van 35 mud per bunder. Zomergarst weinig verbouwd. Opbrengst 30 mud per bunder Haver wordt hier tamelijk veel verbouwd. De opbrengst was van 30 tot 70 mud per bunder. Koolzaad wordt hier niet veel verbouwd. De opbrengst was 20 a 24 mud per bunder. Prijs 13 per mud. Vlas. De verbouw van vlas wordt hier van jaar tot jaar belaDgrijker; in 1866 zijn daarmede in dezen polder ruim 400 bunders bezet geweest. De prijzen waren in vaste huur 200 tot 325 per bunder; op beraad als voren, 200 tot 350 per bunder. Bunders, voor eigen rekening gezaaid bebben tot 500 vrij geld opgebragt; enkele bunders zijn mislukt en hebben van bagel geleden; daar was dus de op brengst gering. Het schijnt dat de wigt tegenvalt, en het geivas was over het geheel middelmatig. Met belangstelling wordt thans opgemerkt, dat zelfs op de ligtste gedeeltende zandgronden der polders, vlas groeijen kan. Ook daar zijn bereids verscheidene bunders verhuurd voor 180 in vaste pachten voor 260 lot/300 op St. Jansberaad, De groene leverden leverden 30 tot 40 Lijnzaad. Het vlas van hier vervoerd wordeude ter verdere bewerking, is omtrent het lijnzaad niets bepaalds bekend. Men hoopt, dat proevendie genomen worden om het vlas hier te bewerkenzullen mogen slagen. Uennep wordt hier niet verbouwd. Erwten gaven een redelijk goed gewas. 17 mud, de vale 24 mud per bunder. Paardenboonen slaagden vrij goed eu mud per bunder. Kanariezaad wordt niet onder de verbouwde gewassen ge- noemd. Mosterdzaad wordt niet verbouwd, evenmin als Karwei- en andere fijne zadentabak en boekiceit. Meekrap slaagt hier uitmuntend, maar niettegenstaande dat wordt deze belangrijke teelt hier verlaten, omdat zij bij de steeds voortdurende lage prijzen niets dan verlies oplevert. Driejarige leverde, in 1866, 3200 a 3500 Ned. ponden racijn per bunder, tvveejarige 2000 a 2500 Ned. ponden; alles op ongemesten grond. De kwaliteit is uitmuntend. Aardappelen. De teelt van aardappelen breidt zich uit, dewijl het blijkt, dat de zandgronden daarvoor uitmuntend geschikt zijn. De opbrengst wordt gemiddeld gerekend op 150 mud per bunder. Beetwortels worden alleen voor veevoeder, niet ter uitvoer verbouwd; gele wortelen bragten 800 mud per bunder op. Vijen, kool, aardakers en wikken worden niet, of in geringe hoeveelheid verbouwd. Spurrie en Seradella. Deze gewassen worden niet verbouwd. Luzerne wil hier zeer goed groeijen. Oras- en hooilanden. Deze komen thans goed aan en wor den met meer zorg dan vroeger behandeld. Zij leverden een ruim beschotzoowel aan gras als aan hooi. Klaver gelukte mede vrij goed; de eerste snede leverde 4000 Ned. pond per bunder. Verder is nog te vermelden Dat tot heden gelukkig geene veeziekte heerscht. Dat de paarden gezond zijn, en er nog al belang wordt gesteld in verbetering van het raswaartoe een Hanoversche hengst hier gestationeerd is, behoorende aan eene Yereeniging. Dat de schapen goed tierden, met uitzondering van eeuige plaatsen, waar veel diarrhee heerschte. Dat het houtgewas, bij behoorlijke bewerking, hier zeer goed kan groeijen. Dat onder de varkens veel ziekte heerschte. Dat in nieuive werktuigen een vrij goed belang wordt gesteld. Dat in de behandeling der landerijen vooruitgang is te ztea, en dat er nog al belang wordt gesteld in het draineren. Dat van andere dan bekende ziekten noch van schadelijk gedierte is geleden. Dat men voortgaat met de mest te benuttigen en vreemde mest aan te voeren, waartoe vaarten en wegen zeer geschikt zijnen dat thans in het algemeen de landbouw en zijne uit- komsten in dezen polder van jaar tot jaar krachtig vooruitgaan. Aldus opgemaakt enz. Voor afschrift. De Voorzitter der Afdeeling Anna- Paulowna-Polder der Hollandsche Maatschappij van Landbouw J. C. de Leeuw. De Provinciate Groninger Courant meldt dd. 23 Eebruarij bet volgende Yan eene zeer bevoegde zijde hebben wijmet betrekking tot de runderpest, eene mededeeling ontvangenwelke wij gemeend hebben in het algemeen belang bekend te moeten maken. In eene aanzienlijke gemeente van ons rijk, waarin reeds sedert geruimen tijd tal van runderen aan de veepest zijn bezweken, heeft zich eene commissie van invloedrijke personen gevormdten einde met de meeste naauwkeurigheid te onder- zoeken of de oorzaak van het ontstaan enna schijnbare ver- dwijning, weder te voorschijn treden van die ontzettende kwaal, te ontdekken zoude zijn. Door de maatschappelijke posities dier personen in ver- band met de omstandigheiddat geen hunner regtstreeks be lang had bij het behond van den veestapel, en hunne be- moeijingen dus kennelijk ten doel hadden: bevordering van het algemeen belang, hebben zij in hun onderzoek zoo veel- zijdige ondersteuning ondervondendat ter hunner kennis kwam wat door anderen bezwaarlijk kon ontdekt worden. Het resultaat van dat onderzoek is geweest, dat het on- twijfelbaar is gebleken, dat alle primitieve ziekte-gevallen bin nen de beweerde gemeente, doorgaans in zeer ruimein enkele gevalleu in mindere mate, maar toch altijd veroorzaakt waren door de schuld van de landbouwers of veehouders zelven. De ziekte was namelijk steeds op eene of andere wijze gelijk men dat noemt, ingehaald. Wanneer meD nu deze mededeeling in verband brengt met tal van andere berigten, welke de oorzaken ontvouwden waardoor in deze of gene streek eensklaps de veepest uit- brak, dan schijnt er alle grond te bestaanom aan te nemen, dat de belanghebbenden door eigen waakzaamheid zich voor het dreigende onheil kunnen vrij waren. Op het wenschelijke dier waakzaamheid is reeds hier en elders door de bevoegde autoriteit herhaaldelijk gewezenwij hebben gemeend door mededeeling van het bovenstaande, ook van onze zijde iets te kunnen bijdragen, om die waakzaam heid, waar zij bestaat, kracht te doen houden, en waar zij nog niet mogt worden gevondenhaar in het leven te roepen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 2