55 - AANBESTEDING. Haarlemmermeer-Polder VERPACHTINGEN. De Dekhengst PIRATE, Het verhoogen van de lage gedeelten van den Jaagweg langs de Ringvaart, met de Bermen langs dien weg. 1°. op Donderdag den 14den Maart 1867, f> IJli§G It OIV 1> POLDERKADEN 2°. op Yrijdag den 15den Maart 1867, DIJK^GllOND BERIGTEN OMTRENT DE YEEZIEKTE. In de Staats-Courant zijn medegedeeld opgaven omtrent den veetyphus in de prov. Noord-Holland Zuid-HollandUtrecht Gelderland en Noord-Brabantover de week van 10—16 Ee^ bruarijen wel A. Noord-Holland. Aangetast 203 gestorven 6 afge maakt 196, hersteld 1 en nog ziek geenbovendien afge- maakt 113; sedert het begin der veeziekte zijn in het ge- heelaangetast 7610, gestorven 938, afgemaakt 5840 en her steld 832 runderenbovendien afgemaakt 2688 stuks, b. Zuid-IIolland. Aangetast 1082, gestorven 317, afge maakt 6, hersteld 117 en nog ziek 642 runderen; sedert het begin der veeziekte zijn in het geheelaangetast 88,917, gestorven 41,383, afgemaakt 14,934 en hersteld 31,619 stuks. c. Utrecht. Aangetast 425, gestorven 324, afgemaakt geen, hersteld 323 runderen; sedert het begin der vee^ ziekte zijn in het geheel aangetast 48,734, gestorven 29,395, afgemaakt 3479, hersteld 15,200 en nog ziek 660 stuks. D. Gelderland. Aangetast 17, gestorven 3, afgemaakt 155, hersteld geen en nog ziek geen; sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel: aangetast 804, gestorven 48, afgemaakt 316 6 en hersteld 4 stuks. e. Noord-Brabant. Aangetast 8, gestorven geenafge maakt 40 hersteld geen en nog ziek geen sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel aangetast 289 ge storven 13 afgemaakt 446 en hersteld geen. 11ECAPITULATIE. Aangetast in la de week Noord Zuid- U- Gel- Noord Totaal Holl. IIoll. trecht. derl. Brab. 1622 Decemb. 442 2788 2501 40 5771 23—29 730 2588 2477 37 5832 30 Dec. tot 5 Jan. 484 2586 1828 90 4988 612 January. 400 2541 1394 54 4389 13—19 480 2018 1301 87 3900 20—26 288 1981 826 153 14 3251 27 Jan. tot 2 Feb. 331 1497 685 91 3 2620 39 February. 248 1213 512 75 16 2048 10—16 203 1082 425 13 8 1735 Door 204 veehouders en grondbezitters uit de gemeente Steenderen (Gelderland), hebbende te zamen 2166 runderen, is Z. M. den Koning een adres aangeboden, waarbij deze be- langhebbenden verzoeken, dat de Eegering bet stelsel van afmaken vaarvvel zegge, en dat men voortaan de aangetaste beesten bij strenge afzondering late doorzieken. In de met 16 Febr. jl. geeindigde week zijn in Groot- Brittannie twee nieuwe gevallen van runderpest ter kennis van de regering gebragt (beide op eene hoeve), en zijn er geene gezonde runderen wegens aanraking met ziek vee afgemaakt. OVERZIGT van den STAND deb VEEZIEKTE, gedurende de week van 10 tot 16 February 1867. Noord-Holland. Ten zuiden van het Y nam de ziekte iets, hoezeer weinig, af. Te Muiden bedroeg het getal aangetasten aanzienlijk min der dan in de voorgaaude wekenen te Ouder-Amstel schijnt ze spoedig een einde te zullen nemen; maar te Weesper- carspel en Diemen werd weder uitbreiding waargenomen. Ten noorden van het Y zijn 13 runderen aangetast, waar- van 8 te Nieuwendam, 2 te Edam en 3 te Ilpendam. Zuid-Holland. De ziekte is ten noorden van Leidenin het bijzonder te Alkemade en Oegstgeest, afgenomen. Ook te Woubrugge vielen vrij wat minder gevallen voor dan in de beide vooraf- gegane weken. In deze plaatsen zijn meest alle stallen door- geziekt. Daarentegen is te Noordwijkerhout en meer oostwaarts ten noorden van den Rijnte NieuwkoopAarlanderveen en Rijnsaterwoudeweder uitbreiding waargenomen. Ten zuiden van den Rijn kwamen nog gevallen voor te Langeruigeweide, Hekendorp flazerswoude, Benthuizen Zoeterwoude en Katwijk. Voorschoten bleef vrij. In het arrondissement 's Gravenhage nam de ziekte wederom iets toe, hoofdzakelijk door uitbreiding te Wassenaar, Zegwaard en Voorburg; behalve in deze gemeenten heerscht zij nog te StompwijkLoosduinen Schipluiden DelftHof van Delft Vrijenban en Pijnacker. Rijswijk en 's Gravenhage bleven vrij. In het arrondissement Rotterdam heeft de ziekte zich naar de zijde van Berkel uitgebreid, maar BleiswijkMoordrecht en Gouda werden in mindere mate aangedaan dan in de laatste weken. Te Broek zijn weder wat meer runderen aan getast. In de omstreken van Rotterdam komt de ziekte, met uitzondering van Vlaardinger-ambacht, waar 22 meestal zeer kwaadaardige gevallen zijn aarigegevenweinig meer voor. Eenige gevallen te Kethel waren ook kwaadaardig. In den Krimpenerwaard veranderde de toestand gedurende de laatste drie weken weinig. Er is echter eer af- dan toename, en het karakter der ziekte verraindert in hevigheid. Stolwijk en Ouder- kerk a/d IJssel zijn nog de meest besmette plaatsen. In het arrondissement Gorinchem veranderde de toestand sedert de aanzienlijke afuame in de voorlaatste week niet. Het is intusschen een gunstig teekendat de ziekte zich in de laatst aangetaste gemeentenmet uitzondering van Heukelom, weinig of niet voortplant. Onderscheidene gemeenten bleven dan ook geheel ysrschoond, alsMolenaarsgraafHoornaar, Giessen NieuwkcrkAlblasserdam en andere. Eenige gemeen ten dezer streek zullen weldra doorgeziekt zijn. Te Rhoon, waar de ziekte sedert April 1866 niet voor- kwam, is ze op nieuw uitgebroken. Er zijn 5 runderen aan getast, waarvan 3 gestorven en 2 afgemaakt. Te Ooltgensplaat hebben zichna de 7 gevallen der voor- afgegane weekdie alle met afmaking eindigdengeene nieuwe meer voorgedaan. Te Geervliet werd nog 1 rund aaDgetast, dat terstond is afgemaakt. UtrEcht. Ten noorden van den Rhijn zijn nog 73 gevallen voorge- komen, waarvan 19 te Loenen, 21 te Maarssen, 13 te Vin- keveen, 14 te Linschoten, 4 te Loenersloot en 2 te Wilnis. Alle andere gemeentenbewesten de Vecht en den Vaartschen Rhijn, bleven vrij. Tusschen den Rhijn en den IJssel heeft de ziekte geheel opgehouden. Tusschen den IJssel en de Lek zal dit ook weldra het geval zijn. Er zijn niet meer dan 22 runderen aangetastverdeeld over de gemeenten IJs- selstein, Lopik, Jaarsveld en Willige Langerak, Beoosten de Vecht en den Vaartschen Rhijn is het cijfer der aangetasten weder met bijna 100 stuks verminderd. Deze vermindering openbaarde zich thans ook ten westen van den Krommen Rhijn, als te Houten, Werkhoven en Schalkwijk. Breukelen, St. Pieters, AchttienhovenZeist, Leersum, Soest en Rijsenburg bleven geheel vrij. Even als in den Alblasser- waard, zijn het ook de laatst aangetaste gemeenten, waar de ziekte zich het minst voortplantte en spoedig weder verdween. Gelderland. De ziekte kwarn in deze provincie in zeer geringe mate voor. Slechts eene nieuwe gemeente, namelijk Wageningen, is in deze week aangetast, en nergens ging het getal aangetasten dat van vier te boven. Noord-Brabant. In deze provincie zijn gevallen voorgekomen in twee ge meenten, namelijk Bergen op Zoom en Sprang, en wel te zamen 8 gevallen, terwijl 40 beesten werden afgemaakt. In Friesland en Overijssel herhaalde de ziekte zich niet. In Syrie is in het afgeloopen jaar de plaag der sprink- hanen tot eene hoogte geklommen, die zij sedert menschen geheugen niet bad bereikt. Zij begon tegen het einde van Mei, en heerschte vooral in het gebergte van Juda. Rondom Jeruzalem was in Junij geen graan meer te zien. Toen de zwermen over Juda zich uitstrektenwas gelukkig de garst- en tarweoogst binneDgehaald. De ooft- en olieboomende wijnstok en de tuingewassen gingen geheel verloren. De straten te Jeruzalem waren met myriaden gedoode sprinkhanen bedekt. De eerste zwerm was naauwelijks uitgeroeidof de tweede, twee uren breed, kwam van het Oosten aan. De meer sterke boomtakken bleven ook nu niet verschoond. Alles werd afgeknaagd of afgebroken. Er waren onder deze dieren van 5 tot 6 rijnl. duimen lengte. De Arabieren schil- deren ze af als dezulken, die op hunne koppen kroon- of vrouwenharen dragen, of ook met doornen in den staart zijn voorzien. Eene wind, uit het westen komende, en die zich tot een orkaan verhief, had volstrekt geen uitwerking op deze vraatzuchtigen. Gedurende den tijd der plaag waren in de stad Jeruzalem alle winkels gesloten en alle bedrijvigheid stond stil. De rook van de kopersmelterijen te Swansea (in Engeland) die uren ver in den omtrek alle groeikracht vernietigde en naauwelijks een enkelen grashalm in het leven liet, wordt thans verdiktvastgelegd en tot meststof aangewend. Aan den heer H. Vivianlid van het Parlement, geholpen door een paar scheikundigenis het na onvermoeide pogin- gen gelukt, niet alleen om den rook uit de genoemde koper- molens van alle schadelijke stoffen te bevrijden, maar zelfs om dien in een uitmuntend super-phosphaat te veranderen; eene stof die, zoo men weet, als eene krachtige meststof werkt. In eene onlangs gehouden vergadering van het Genootschap van Landbouw te Swanseaheeft de heer Vivian uitvoerige mededeelingen aangaande een en ander aangebodenen als zijne overtuiging te kennen gegevendat de landbouwers van het district minstens 16,000 bunders knollen {turnips) konden winnen, door de aanwending van de uit de kopergieterijen verkregen meststof. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlenimermeer- Polder, zullen op Dingsdag den 12den Maart 1867, des namiddags ten 1 ure, in het Logement De Kroon, te Haarlemovergaan tot de OPENBARE AANBESTEDING bij enkele inschrijving, van De Bestekken en Yoorwaarden zijn aan de Secretarie van den Polder te Haarlem, op franco aanvrageverkrijgbaar, en liggen op de gebruikelijke plaatsen ter lezing. Haarlem, 27 February 1867. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M, VAN DE POLL Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUE3Y, Secretaris. Het KINDJE, ons den God heden weder tot zich. Haarlemmermeer 16 February 1867. Eenige Kennisgeving. 4den January geschonkennam D. EGGINK. A. J. EGGINK, Tibboel. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- Polder zullen overgaan tot de Openbare Verpachting voor den tijd van twaalf maanden, van het GRASGEWAS over 1867 van de Ringdijken, Bermen, Polderkaden en andere Werkenof Landen en Grondenbehoorende tot den Haar lemmermeer-Polder en wel des morgens ten 10 ure, ten Iluize van J. van der POEL aan het Kruisdorp in dien Poldervan de Perceeleu N°. 1 tot en met N°. 15, en van de N°. 1 tot en met N°. 21; des morgens ten 10 ure, ten Iluize van J. G. LEGEL, aan het Kruisdorp in dien Polder, van de Perceelen N°. 16 tot en met N°. 43. De Voorwaarden van Verpachting zijn, op franco aan vrage, aan de Secretarie van genoemden Polder gratis ver krijgbaar en liggen op de gebruikelijke Plaatsen ter lezing. Haarlem, 23 February 1867. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQTJERY, Secretaris. wiens Afstammelingen ter plaatse te zien zijn, en van welke voor hoogere prijzen verkocht werden dan tot nu toe van eenige andere in Nederland gehouden Hengsten, is tot 15 Augustus aanst. op dc gewone voorwaarden, a/ 20 Dekgeld cn I voor den Stal, foeschikbaar, op de HARTENKAMP, nabij het Station Vogelenzangof wel zander betaliug, tegen de verpligting, om het Veulen op 6 maanden leeftijd voor 100 den Eigeuaar van den Hengst te hoop aan te bieden. London, 25 February. Graanmarkt. De verloopen week was gun stig voor het hervatten van den veldarbeid; maar op de zware gronden staat het water nog in de vorenzoodat zeer naar droogenden wind verlangd wordt. Het vvintergraan schijnt over het algemcen geen nadeet van eenig belang te hebbon geleden; alleen is het bier en daar wat door slakken vernieldmaar op de zware en koude kleigronden is de stand niet regt kracbtig en de kleur niet zeer gezond. Algemeen wordt echter nog ge'klaagd over de konditie van het nieuw gedorschen graan; puike, drooge kwaliteit blijft daardoor schaarsch en wordt dan ook tegen den vorigen prijs betaalder wordt zelfs op enkele markten 20 cents per mud hooger gonoteord; terwijl de tarwe, die niet voor de bakkerij geschikt is, lager werd afgegeven. De aanvoeren ter markt nemen echter sterk af, betzij dat men tegen den tegenwoordigen prijs niet wil afgevcnof dat men het graan in geen marktbaren toestand acht. Uit de statistiek van den tarweoogst, die dezer dagen werd bckcnd ge- maakt, maken wij de volgcnde resultaten op. Als gemiddelde opbrengst der laatste tien jaren voor het geheele Rijk wordt opgegeven 26 mud per bunder. Het laatst verloopen jaar waren 1,250,000 bunders met tarwe bezel, welke volgens dit gemiddelde 32£ millioen mudden tarwe zouden hebben moeten opbrengen. Volgens de meest naauwkeurige statistioke op gaven, zal de oogst in werkelijkheid slechts 30 millioen mudden hebben bedragen. Daar de oogst echter onder gunstige omsiandigheden heeft plaats gehad en daarbij er door bet spruiten nog al veel verloren ging, moet men hiervan zeker nog wel 7£ ten honderd aftrekken, hetgeen een tekort van zes millioen mud beneden het gemiddelde van vorige jaren geeft. Inzonderheid blijft er echter gebrek aan puike kwaliteit bestaan zoodra dus de drukkirig der markt, door de eerste voorjaarsaanvoercn veroorzaakt, heeft opgehouden, kunnen wij zeker weder een meer vasten handel tegen weliigt vcrhoogde prijzen te gemoet zien, vooral wijl Frank- rijk weder meer behoefte aan tarwe schijnt te gevoelen. Vee. De geheele aanvoer uit het builenland gedurende de vorige week bedroeg 4118 stuks. Ptunderen. Schapen. Lammeren. Kalveren. Rotterdam HarlingeB Belgie Frankrijk Duitschland. Spanje 1 Portugal J 439 111 496 200 1694 66 537 14 152 14 -t Varkens. 298 181 298 1246 1848 537 De aanvoer van buitenlandscbe runderen en schapen was vrij goed; kalveren waren er echter weinig. Een deel der schapen was geschoren. Er was eene kleine verbetering in de vraag, zoodat do prijsnotering van Maandag 11. overschreden werd. De aanvoer van runderen uit het binnenland was weder matig en de kwaliteit over hot algemecn geenszins puikvoor de meeste soorten was

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 3