- 42 - De Minister van Binnenlandsche Zaken, Holl. Maatsciiafpij v. Landbouw. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Landbocw. venstaande bepalingen, ontvangen voor iedere inbeslagnemiug, die door verooideeling gevolgd wordteene provisie van vijf gulden. Wanneer de inbeslagnemiug, door meer dan 66n hunner heeft plaats gehad, wordt de premie onder hen verdeeld. Art. G, Stallen waarin aangetast of verdacht Vee, of Vee dat met aangetast Vee in aanraking is geweest, is afgemaakt of heeft vertoefd moeten op de wijzedoor Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken te regelen gezuiverd wordenvol- gens de bevelen door den Burgemeester of nndere daartoe Onzentwege aangewezen personen gegeven. De kosten daar- voor worden door de daarmede belaste ambtenaren aan bet Bijk in rekening gebragt. Op de stallen of weiden, waar de Veetyphus geheerscht heeftmag voor en gedurende 30 dagen na de reiniging der Stallen geen Vee worden gebragtzelfs wanneer de bedoelde Stal of YVeide buiten de lijn van afsluiting ligt of bet verbod van vervoer aldaar mogt zijn opgeheven. Op Weiden waar de Veetyphus geheerscht heeftmag gedurende 30 dagen nadat bet laatste geval door den dood of door afmaking geeindigd is geen Vee worden gebragt. Art. 7. De overtredingen van artt. 1 en 8 het niet nale- ven der voorwaarden in artt. 23 en 4 omscbreven, en het verhinderen of belemmeren van de zuivering in art. 6 be doeld alsmede overtredingen van de bepalingen in de beide laatste zinsneden van art. 6, zijn strafhaar met de straffen g'enoemd in art. 2 der Wet van 17 October 1865 Staats blad N°. 121). Art. 8. Ons tegenwoordig Beskrit trcedt in werking op den vijfden dag ua de afkondiging in het Staatsblad. Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken is belasl met de nitvoering van dit Besluitdat in het StaaiMad en gelijktij- dig in de Staats-Coura.nl zal worden geplaatst en waarvan afschrift zal worden gezonden aan den Kaad van State. 'a Gravenhageden 6den Maart 1867. (gel.) WILLEM. De Minister van Binnenlandsche Zaken (gel.) IIEEMSKERK. Uitgegeven den 9den Maart 1867. De Minister van Justitie, (get.) BORRET. OVERLEDENTrijatje Pronk oud 26 jarcn, gehuwd met P. de Vries. Antoniaoud 2 dagen dochter van C. Rits en W. van de Nieuwegies- sen. IJsbrand, oud 3 jaren zoon van 1J. Splinter en A. van Itlienen. Jennekeoud 27 jaren, dochter van G van Weelde en S. Valke. Marijmje oud 43 jarcn gehuwd met A. Kooimans. Maria Schaap oud 35 jaren, gehuwd met C. van de Kerkhof. Jacob, oud 16 jaren, zoon vari M. van Sptunter en A. Grooteboer. ONDERTROUWDE. P. Blankert (wednr. van A. Davidzon) met G. Y'ermeer. GEHUWDJ. P. F. Boudewijn met B. Verheem. J. J. Schulte met C. Schoo (wed. van W. Mot). In het Weelsblad van Haarlemmermeer van 8 Maart jl. komt voor eeu ingezonden stukje, behelzende eene openbare dank- betuiging aan Dr. J. P. Eeijevoor bet ontliaal aan de school- kinderen op Abbenes den eersten van deze maand geschonken. Bedoeld stukje is anoniem onderteekend door: Ilet Abbenesser Boertjewelke pseudoniem nanleiding heeft gegeven tot mis- verstand en verkeerde opvattingen. De ondergeteekende wil daarom gaarne betuigen dat hij de steller is geweest van dat stukje en met genoemde ou- derteekening evenmin iets kwaads als pikants bedoeld heeft. Ilet is alleen eene aardigheid geweest, die hem, zonder erg- denkendheid onwillekeurig uit de pen is gevloeid. P. Boekel. Hoofdonderwijzer te Abbenes. Gelet op art. 1 van het Koninklijk besluit van den 6den Maart 1867 (Staatsblad N°. 11), Heeft goedgevonden te bepalen: >1®. Te rekenen van den 20sten Maart eerstkomende zijn de bepalingen van bovengenoemd Koninklijk besluit van ■toepassing op alle gemeentengelegen binnen de lijn van afsluiting, welke is vastgesteld by 's Ministers be- schikking van den 7dcn January 1867 opgenoraen in de Slaals-Couranl van 8 Januarij jl.en gewyzigd bij beschikking van den 14den en den 28sten Januarij 1867, opgenomen respectivelijk in de Slaals-Couranl van den 15den en den 29sten Januarij jl., slsmede op de volgende buiten die lijn gelegen gemeentenZand- voort, Bloemendaal, Bennebroek, Heemstede, Haar lemmermeer, Aalsmeer, Uithoorn, Nieuwer-Amstel, Diemen, Watergraafsmeer, Ouder-Amstel, Weesper- karspel, Muiden, Weesp, Naarden, Nederhorst den Berg, Ankeveen, Kortenhoef, 's Graveland, Bussum, Hilversum, Laren, Blaricum en Huizen; 2°. Slagtvee kan de sub. 1°. vermelde streek alleen worden ingevoerd langs de Ilollandsche-Rhijn- en Centraal- spoorwegen en aan het Sleeuwijksche Veer te Gorinchem. De oplading van dat Vee op spoortreinen mag buiten de bovenvoormelde streek alleen geschieden aan de volgende stations: 1°. van de Hollandsche spoorweg te Amsterdam en te Rotterdam 2°. van den Rhijnspoorweg te Amsterdam Rotterdam en Arnhera j 3°. van den Centraalspoorweg te Zwolle. Bij dat vervoer moeten de voorwaarden worden in acht genoraen, in art. 2 van voornoemd Koninklijk besluit vastgesteld. Binnen de sub 1°. vermelde streek mag Slagtvee ook op spoorwegen worden vervoerdop de voorwaar den aan het slot van het aangehaalde art. 2 vermeld. 3°. De beschikkingenopgenomen in de Staats-Courant van 14, 17 en 30 November en 7 December 1865 18/19 February, 11/12 Maart, 12 April en 2 5 Augustus 1866 alsmede bijzondere dispensationwelke in strijd zijn met voornoemd Koninklijk besluit, zijn gedurende den tijd dat dit besluit op sub 1°. vermelde streek van toepassing is, gesehorst. n'S HEEMSKERK. 9 Maart 1867. van 26 February tot en met 5 Maart 1867. GEEOREN: Cornelia, dochter van G. Grooteman en K, Stapol. Anna "Martina dochter van H. Terhorg en M T Qudenaard. Aiie, zoon van P. Y'etkuijl en II. van Bazcn. Maria Christinadochter van R. van Aalst en E. Schaap. Abraham Johannes en Lcendert Jacob zones van W. do Roo en B. Bcstman. Simon zoon van YV. van Merrienboer en C. Buckens. Cornells, zoon van C. Bulk en N Bulk. Maria, dorhter van J. den Butter en M. Baartman. Teuna dochter van G. Bakkcr en A Evers. Mariadochter van P. Benedictus en A. Veihaar. Cornelia dochter van H. Edelaar en A. van Graas. Trijntje dochter van H. Sinit en E. Prins. Laurens, zoon van J. V. Nomes en G.Smit. Aana Elisabeth dochter van J. Goudriaan en A. van Rooijen. Afdeeling Haarlemmermeer. Agenda voor de 1867, des Vergadering van Yrijdag 15 Maart middags ten 12 ure ten huize van A. G. Voordendag aan bet Venneperdorp. 1. Aanneming van nieuwe Leden. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Goedkeuring der rekening van den Penningmeester, over bet jaa.r 1866. 4. Besjirekiog van den Ploegwedstrijdvan wege de Maat- schappij in deze Afdeeling te houden. 6. Mededeeling van de Commissie benoemd in zake de Veearts. 6. Verloting om niet van diverse Voorwerpen. 7. Bepaling der plaats, waar de volgende Vergadering zal gehouden worden. Afdeeling Haarlem en- Omstreken. Agenda voor de Algemeene Vergadering van Dingsdag 19 Maart 1867, des avonds ten 7 ure, in het Lokaal Be Korenbeurs, te Haarlem. 1. Rekening en verantwoording over 1866 en benoeming eener Commissie tot het nazien daarvan en het uitbren- gen van rapport op de volgende Vergadering. 2. Mededeelingen omtrent de Afdeelings-Tentoonstelling in 1867 en de uitloving van Prijzen. 3. Prijsuitloving voor de Tentoonstelling te Purmerende. 4. Circulaire van het Hoofdbestuur omtrent het rapport der Staats-Commissie in zake de Veetyphus. 5. Mededeelingen en berigten. 6. Verloting om niet van Voorwerpen. BERIGTEN OMTRENT DE VEEZIEKTE. In de Staats-Courant zijn medegedeeld opgaven omtrent den veetyphus in de provincien Noord-IIolland, Zuid-Holland Utrecht, Gelderland en Noord-Brabant, over de week van 24 February tot 2 Maart, en wel: A. Noord-Holland. Aangetast 104, gestorven 4, afge maakt 99, hersteld 1 en nog ziek geen; bovendien afge maakt 65; sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel: aangetast 7895, gestorven 953, afgemaakt 6109 en hersteld 833 runderen; bovendien afgemaakt 2830 stuks. B. Zuid-Holland. Aangetast 878, gestorven 249, afge maakt 3, hersteld 47 en nog ziek 579 runderen; sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel: aangetast 90,815, gestorven 42,603, afgemaakt 14,956 en hersteld 32,325 stuks. c. Utrecht. Aangetast 252, gestorven 320, afgemaakt geen, hersteld 231 runderen; sedert het begin der vee- ziekts zijn in het geheel: aangetast 49,372, gestorven 29,S75, afgemaakt 3479, hersteld 15,676 en nog ziek 339. d. Gelderland. Aangetast 14, gestorven geen, afgemaakt 78, hersteld geen en nog ziek geen; sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel: aangetast 836, gestorven 46, afgemaakt 3351 en hersteld 4 stuks. e. Noord-Brabant. Aangetast geen, gestorven geen, afge maakt geen, hersteld geen en nog ziek geen; sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel: aaugetast 291, ge storven 13, afgemaakt 456 en hersteld geen. kecapitulatie. Aangetast in In de week Totaal. Noord Zuid- U- Gel- Noord van Holl. Holl. trecht. derl. Brab. 30 Dec. tot 5 Jan. 484 2586 1828 90 5832 612 Januarij. 400 2541 1394 54 4988 13—19 480 2018 1301 87 4359 20—26 288 1981 826 153 14 3900 27 Jan. tot 2 Feb. 331 1497 685 91 3 3251 39 February. 248 1213 512 75 16 2620 10—16 203 1082 425 13 8 2048 17—23 181 1020 386 18 2 17S5 24 Feb. tot 2 Maart 104 878 252 14 1248 Nadat in Groot-Brittannie eene week zonder nieuwe gevallen van runderpest was voorbijgegaanheeft die ziekte zich er in de afgeloopen week op nieuw voorgedaanen wel te Burstwick (in Yorkshire); aldaar zijn 7 runderen aan de ziekte lijdende bevonden, en, met 16 andere, afgemaakt. OVERZIGT van den STAND der VEEZIEKTE. gedurende de week van 24 February tot 2 Maart 1867. Noord-Holland. Met uitzondering van Weesperkarspelhad in de meest besmette plaatsen, Naarden, WeespMuiden, Diemen en YYratergraafsmeer, aanzienlijke verraindering plaats. Ouder- en Nieuwer-Amstel schijnen bevrijd te zijn, en slechts enkele ver- spreide gevallen vertoonden zich in de andere gemeenten ten zuiden van het Y gelegen. De 12 nieuwe gevallen, ten noorden van het Y, verdeel- den zich over EdamNieuwendamYVestzaan en de voor het eerst bezochte gemeente Katwoude. Zuid-Holland. De afname in de besmette streek ten noorden van den Rijn is nog van weinig beteekenis. De ziekte plant zich langzamer voort dan elders, maar niettemin wordt al het nog vroeger verschoond gebleven vee aangetast. Onderscheidene gemeenten zijn dan ook reeds doorgeziekt. In Noordwijk brak ze weder met hevigheid uit. Het karakter blijft bier en in de omlig- 'gende gemeenten steeds kwaadaardig. In de omstreken van YVoerden zijn de koppels doorgeziekt. Nog 66n geval kwam te Waarder voor. Meer westelijk ten zuiden van den Rijn telt men nog wekelijks gevallen te AlphenBoskoop, Hazerswoude Zoetcrwoude, Voorschoten en Katwijk, de meeste gewooulijk te Zoetcrwoude. Blijft de afname der jongste weken in het arrondissement 's Gravenhage aanhoudendan is men spoedig van de ramp bevrijd. Alle gemeeuten, met uitzondering van Stompwijk, Loosduinen, de LierDelft, Zegwaard en Voorburg bleven vrij. Te Bleiswijk en Berkel en Rodenrijs woedt de ziekte nog hevig en kwaadaardig voort; vooral te Berkel. Een veehouder in het arrondissement Rotterdam verloor in den tijd van 10 dagen van zijne 56 runderen, 50 aan den typhus. Te Broet en omstreken werd ook weder uitbreiding opgemerkt. In het zuidelijk deel van het arrondissement zijn de verliezen niet groot meer. Hoezeer te Vlaardingen en Oapelle aan den IJssel wat meer gevallen voorkwainen, zijn toch in deze streek slechts enkele beesten gestorven. In den Krimpenerwaard hield de toe- name der voorafgegane week niet aan. Intusschen worden te Stolwijk en Ouderkerk aan den IJssel en andere gemeenten voortdurend aanzienlijke verliezen geleden. Even als het noordelijk deel van het arrondissement Rotter dam, kan ook de Alblasserwaard voortdurend als een brandpunt der besmetting worden beschouwd. Er was wel eenige afname gedurende de laatste wekenmaar zij bragt toch geene wezen- lijke verandering in den toestanden werden al hier en daar minder runderen aangetast, in andere plaatsen deed zich weder uitbreiding der ziekte voor. Te Vianen, Wijngaarden, Leer- broek, Ameide, BleskensgraafNieuw LekkerlandOud-Alblas, Nieuwland en Molenaarsgraaf kan zij als geweken worden be schouwd. Te Ridderkerk is 1 rund aangetast en terstond afgemaakt. Hetzelfde had plaats te Geervliet. Ooltgensplaat bleef vrij. Utrecht. Ten noorden van den Rijn kwamen 20 nieuwe tegen 14 sterfgevallen voor; de nieuwe gevallen bepaalden zich tot Loe- nen, Wilnis, Ruwiel en Linschoten. De geheel streek tusschen den Rijn en den IJssel is thans drie achtereenvolgende weken verschoond gebleven. Ook tusschen den IJssel en de Lek kan de ziekte voor het oogenblik als geeindigd worden beschouwd. In de afgeloopen week kwam in elk der gemeenten Lopik, Jaarsveld en Willige Langerak nog een geval voor. Te IJssel- j stein stierven de laatste runderen maar er kwamen er geene nieuwe meer bij. Beoosten de Vecht en den Vaartscben Rijn blijft het cij- fer der aangetasten geregeld afnemenmaar het karakter der ziekte wijzigt zich volstrekt niet. Zoo is het te Vreeland, Maartensdijk, Zeist en andere plaatsen nog altijd even kwaad- aardig. De sterfte wordt dan ook over het algemeen niet gun- stiger". Utrecht, Bunnik, Schalkwijk, Werkhoven, zijn voort durend de meest besmette gemeenten. Eemnes, Amersfoort, Leersum en Rhenen bleven van nieuwe gevallen vrij. Gelderland. De ziekte brak voor het eerst uit te Westervoort. Vier gevallen maakten de afmaking van 26 stuks vee noodig. De overige 10 gevallen kwamen voor te Beesd, Culenborg en Zevenaar. „___^=====_______==s Dr. J. P. Ileije, te Amsterdam, heeft, onder den titel van: „veepest-bedwang," een geschrift uitgegeven, bevattende de denkbeelden, reeds vroeger door hem aan den Minister Geertsema voorgedragennaar aanleiding van de ondervinding die hij in zijne, mede zwaar geteisterde stallen, in de Haar lemmermeer had opgedaan. In beginsel is hij het niet eens met de commissie van 18 Januarij jl.doch hij dacht, dat haar forsch te veel vragenanderzijds op nieuw zal doen nei- gen tot een zwah te weinig, of te halfslachtig. Wil hij haar doel veeleer steunen dan bestrijdendan schaart hij zich ten opzigte der toepassing van het beginsel der commissie meer aan °de zijde van den Commissaris des konings in Zuid-Holland. Toch vreest hij dat ook het dienovereenkomstig voorgeslagene op bezwaren van uitvoering zal stuitenen daardoor op een allesbedervend tijdverlies, waaraan welligt te gemoet is te ko- men door het in zijn geschrift ontwikkelde stelsel. Hij wensfht

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 2