- 45 - BEKENDMA&MG. Magazijn van Beliangselpapieren. HOOGIIEEMRAADSCMAP VAN III,INLAND. MAATSCHAPPIJ Landbouw en Landontginning. DEKIIENGST op Endegeest. Dingsdag 26 Maart, Donderdag 28 Maart, of Zaturdag 30 Maart, S. J. FRANK. De Ondergeteekende berigtdat hij zich be- last met het leveren van BEER. P. v. d. MARK. Bescbikbaar TIPOO, Engelscli Volbloed. dat de veehouders en andere invloedrijke personen in com- missien vereenigd, in elke gemeeute in staat worden gesteld zelve de hand aan het werk te slaan, zelve de vereischte maatregelen helpen voorbereiden, bewaken en hun tot het toepassen en ten uitvoer leggen dier maatregelen zoodanige magi te geven, dat het nergens en nimmer aan den noodigen spoed (want zonder dien is alles vergeefs) behoeft te ontbre- ken. Dr. Ileije schetst zijn stelsel in korte trekkenhet gaat nit van het beginsel, dat de Staat alle onkosten deswegc voor zijne rekening zal nemen; zij het dan met eene hoorn- of vee-belasting, en eene belasting op den ongebouwden grond, als equivalent. DE TRICHINEN-ZIEKTE DER VARKENS. Aan het rapport van de Commissie uit de Natuurkundige Afdeeling der Academic van Wetenschappenomtrent-de verbrei- ding der trichinen-ziekte en de middelen om die tegen te gaan, ontleenen wij het volgende: De Commissie merkt in de eerste plaats opdat zij zich weer tot een zuiver wetenschappelijk onderzoek heeft moeten bepalen, en acht dat inzonderheid het opsporen van middelen om de verspreiding te voorkomen meer een zaak van heeren inspecteurs der geneeskundige dienst is. Zeker is het, zegt zijdat de zaak in hooge mate de aandacht der Regering verdient. De epidemien van den laatsten tijd hebben in het noordelijk Duitschland zulke droevige gevolgen gehad dat de Regering wel doet bij tijds de uoodige voorzorg- maatregelen te nemen en het publiek door voorlickting in staat te stellen zich voor de trichinose te vrijwaren. Onder die epidemien verdienen vooral genoemd te worden twee op het eiland Riigenelke van 10 a 20 aangetastente Maagdeuburg eene, die zich over verscheidene jaren uitstrekt en p. m. 300 personen aantastte; in Plauen eene van 20 lijders, van welke edne stierf; in het Anhaltsche eene van 40 lijders, die alien in genezing overgingenin Blankenburg eene waarbij dr. Scholz 270 jagers van het Brunswijksehe jager-bataillon behandelde en 2 lijders zag sterven te Calbe aan de Saale, eene van 81 personen, die voor 8 hunner doodelijk was; te Burg bij Maagdenburg eene, waarbij men 60 zieken en 10 doo- den telde; in Quedlinburg eene van 9 personen met 1 doode; eene andere op deze zelfde plaats, gedurende welke 120 per sonen ziek werden en 2 stiervente Hettstadt eenedie eene sterfte van 27 op 158 zieken opleverde. De ergste echter (om van vroegere epidemienwaarvan de diagnose eerst a posteriori gemaakt isen van een aantal min of meer ge'isoleerde ziekte- gevallen niet te spreken)is die te Iledersleben geweest. Dit plaatsje telt slechts 2000 inwoners, van welke 350400 ziek werden en 102 stierven. De natnurlijke geschiedenis en wijze van voortplanting der trichinen is thans door het onderzoek van duitsche geleerden naauwkeurig bekendhet voornaamste waarop daarbij te letten valt is, dat de voorplanting door eijeren geschiedt, die echter niet naar buiten worden gevoerdmaar in het moederdier blij- ven zoodat dit levende jongen ter wereld brengt. De darmen van het varken of van eenig ander dier zijn hare bakermat. Van daar begint zij als darmtrichine hare zwerf- togten, door de darmwanden heenborende en zet die tot de verst verwijderde deelenmaar steeds zooveel mogelijk in het spier- weefsel voort, tot dat zij zich in datzelfde spierweefsel vestigt en zich, na eenigen tijd eerst met een vliezig en doorschijnend later door kalkafzettingen troebel en bijna ondoorschijnend hulsel, zakje of kapsel omgeeft. In dezen vorm kan men haar spiertrichine noemen. Later met het spierweefsel in de darmen gebragt zijnde, wordt haar hulsel weldra opgelost. Het dier beweegt zich nu meer vrij in het darmslijm en is weldra 5 of 6 maal grooter geworden. Het mannelijk individu, hetwelk vol- gens J. Vogel, kort na de voederingsproeven in aantal bijna gelijk staat met het wijfje, maar spoedig na den coitus te gronde gaat, waarin welligt het gevoelen van anderen zijne verklaring vindt dat de mannetjes minder talrijk zouden zijn dan de wijfjes, is ook veel kleiner. Daarin en in de verbazende vrucbtbaarheid der wijfjes is de oorzaak van hare buitengewone verinenigvuldi- ging gelegen. Prof. leuckart toch heeft berekend dat in een lood (ongeveer 15 wigtjes), matig met trichinen voorzien vleesch onge- veer 40,000 van deze individus gezeteld kunnen zijn. Neemt men nu met prof. Leuckart aan, dat 1/10 daarvan tot het mannelijke geslacht behoort, en dat van de 86,000 wijfjes elk 60 jongen in zich bevat, dan kunnen door een lood vleesch 2,160,000 trichinen in het organisme gebragt worden. Dat zulk een verbazend heirleger van parasiten in staat moet wezen belangrijke stoornissen in het organisme te weeg te brengenbehoeft zeker geen betoog. Het is derhalve van belang te onderzoekenop welke wijze die vreemde gasten het menschelijk ligchaam binnensluipen. Door nazoeken heeft men gevondeu dat ze in katten rat ten muizen en mollen in de konijnen en nog in andere zoogdieren voorkwamen maar vooral in het varken. Het varken moet die dus door zijn voedsel in zich opnemen. Nu ontdekt men zoowel in rapen en knollendie wurmstekig zijn alsook in regen- en aardwormen wormpjes die overeen- komst met trichinen hebben maar het bleek dat die toch van geheel ander maaksel waren. Het is echter zeer ver- moedelijk dat de varkens ze krijgen door het verslinden van ratten en muizendaar men de trichinen vooral bij ratten veel aantreft. Het blijkt echterdat varkens veel trichinen kunnen heb ben.zonder dat dit hunne gezondheid veel schaadt; althans aan uiterlijke kenmerken is dit niet waar te nemen. Het cenige zekere middel is, om het vleesch der varkens met het mikroskoop te onderzoeken en dit- geschiedt het best door uit den nek van het varken stukjes vleesch uit te rukken en die aan dit onderzoek te onderwerpen. Men kan dit dus niet algemeen toepassen; vrijwillige keu- ring van wege de slagers zou eer mogelijk zijn, en deze zou den daardoor hunne kalanten gerust kunnen stellen, en het ware dus wenschelijk dat hiertoe des noods van regerings- of stadswege gelegenheid bestond. In de tweede plaats zoude de Regering het verkoopen van geconstateerd trichineus vleesch door eene zware geldboete kunnen straffen en op die wijze de verkoopers van varkens- vleesch zijdelings kunnen nopen lot behoorlijk microscopisch onderzoek, ten einde zij aan hunne bevreesde kalanten de noodige geruststelling kunnen geven; terwijl de met voorbe- dachten rade geschiedde verkoop van trichineus vleesch, dat is van zulk vleesch, waarvan de verkooper zelf wist dat het trichinen bevat, nog strenger gestraft zou behooren te worden. Ten einde dit laatste te voorkomen, zou het voorschrift streng gehandhaafd moeten worden, dat elk trichineus bevonden varkensvleesch diep begraven of nog liever verbrand moet worden. Onder de voorzorgmaatregelendie de Regering verder zou kunnen nemen, verdient de waarschuwingalle varkenhouders bij wijze van publicatie te geven, oin de noodige reinheid voor de varkens in acht te nemen en bij de voeding zooveel doenlijk toe te ziendat zij geene levende of doode ratten, noch krengen van andere dieren, geene uitwerpselen enz. kun nen vreten; terwijl eindelijk met het oog op de menschen, van regeringswege voor het gebruik van trichineus vleesch gewaarschuwd en het publiek aangemaand behoort te worden, om liever geen of ahhans geen ander raauw varkensvleesch te nultigen, dan hetwelk behoorlijk microscopisch onderzocht en vrij van trichinen bevonden is en het andere zoo door koking en brading bij eene temperatuur van ruiin 50° tot 60° gr. R. (6275 C.) of door heete rooking gedurende eenige dagen toe te bereidendat alle bloedige roodheid verdwenen is en de eventuele trichinen zoo zeker gedood zijndat elke vrees voor infectie en verdere trichinose -noodeloos wordt. BURGEMEESTER en WETHOUDEREN der Gemeente Haarlemmermeer, brengen mits deze ter kennisse van de Inge- zetenendat de LIJSTEN, aanwijzende de PERSONEN, die bevoegd zijn tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer der Slalen-Generaalvan de Provinciate Slaten en van den Gemeenteraadzijn vastgesteld en dezelve alzoo van heden af, gedurende veertien dagen, op de Secretarie dezer Ge meente, van des morgens 10 tot des namiddags 2 ure (de Zondagen all^dn uitgezonderd) voor een ieder ter inznge z ij n g e 1 e g d en dat mitsdien zijdie zich daarop niet geplaatst vinden of vermeenen mogten dat anderen daarop ten onregte waren gebragt, worden uitgenoodigd hunne bezwaren bij Verzoekschriftdoor de noodige Bewijsstukken gestaafd, binnen veertien dagen na dato dezer aan den Gemeenteraad in te dienen, Haarlemmermeer, 14 Maart 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd AMERSFOORDT, Burgemeester, EGG INK, Secrelaris. De KERKERAAD der HERVORMDE GEMEENTE HAAR LEMMERMEER noodigt uit alle STEMGEREGTIGDE LEDEN dier gemeente, zijnde alle Mans-Lidmatenwonende ten noorden van den Bennebroekerweg en binnen den Veldweg, niet jonger dan 23 jaren, die voor 26 Maart 1S66 alhier zijn aan- genomen als Ledenof voor dien dag hunne Attestatie hebben ingeleverd en sints dien dag geene bedeeling van eenig Kerkelijk of Burgerlijk Armbestuur hebben genoten, noch onder censuur of curatele staan, om op te komen op den dezer drie dagen telkens van 1 tot 4 uur, in de Consistoriekamer, ter STEM MING over de VRAAG of de benoeming van PredikaniOuder- lingen en Diakenenvoortaan (na goedkeuring door de hoogere Kerkbesturen van het daaromtrent te maken plaatselijk regle- ment) zal geschieden door den Kerkeraadzoo als tot dusverre, of wel door een Kiescollegiebestaande uit Leden des Kerkeraads en achttien andere Personen, door Stemgeregtigden te kiezen. Indien omtrent den vereischten ouderdom van eenig ter stemming opkomend Persoon twijfel mogt ontstaanzal de stem van dien Persoon onder voorbehoud van nader onderzoek wor den geregistreerd. Namens <len Kerkeraad, L. TINHOLT, Predikani. i De Ondergeteekende heeft zijn MAGAZTJN voorzien van meer dan 50,000 Rollen BEHANGSELPAPIEREN van ver- schillende Kwaliteit (mat, saline, veloutedoreenz.), welke alien de Lengte van 12 Ellen boudenen verkocht worden van af 12'/j Cents de Rol. Smedestraat, het 2de Huis van de Groote Markt, te Haarlem. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van Rijnland bran- gen bij deze ter kennisse van de Ingelanden Dat de LIJSTEN der STEMGEREGTIGDE INGELANDEN van het Hoogheemraadschap voor het jaar 1867 zoo als die door de Vereenigde Vergaclering zijn vastgesteld, van af den 12den dezer dagelijks (behalve des Zondags)van des morgens negen tot des middags twaalf ure, ter image zullen liggen op de Secretarie van Rijnlandte Leiden, en wijders op de Gcmeente- Secretarien van de Hoofdplaatsen der Districten en Onder- Districtenalsook in de Lokaleu van de Stoomgemaalwerktuigen de Cruquiusde Lynden en de Leeghwaler. Leiden, 9 Maart 1867. Dijkgraaf en Hooghcemraden voornoemd H. C. J. HOOGDijkgraaf. W. G. DE BRUIJN KOPS, Secrelaris. TER BEVORDERING VAN Afdeeling AMSTERDAM. Geene andere Commissien worden aangenomen, dan die, welke voor de Aanvragers vrij van alle onkosten, aan de voor hun geschiktste Losplaats zullen worden geleverdmet Vaar- tuigen van 200 tot 300 Mud. De Leverancier houdt zich overtuigd dat dit de, geschiktste gelegenheid is om niet bedrogen te worden. Geen Schipper behoeft dus om ge- waand voordeel meer Mudden op te geven als hij ingeladen heeft, of zijne Lading met mindere Specie te vermengen, ora zijne behoorlijke hoeveelheid uit te lossen. Brieven franco. De Agent voor Haarlemmermeer, Gedempte Achterburgwal bij het Spui, F. 251, te Amsterdam. Nadere informatien ten zijnen Kantore. DEKGELD 15, en 1 voor den Oppasser. Onvoldoende Merrien worden niet toegelaten. Ijonden, 11 Maart. Graanmarkt. De verloopen week bragt ons een krachtige nawinter, waarbij hier en daar veel snceuw viel. V6or dien tjjd was er reeds een goed deel lands met loonen en erwten bczaaid duel) thans is aan geen zaaijen te deriken, terwijl men ook met de grondhearbeiding weinig voortgang kan maken. De dronge vorst zal, ver- trouwen wijde tarwe geen schade doen, al zijn ook zulke snelle weers- verwisselingen niet gunslig voor den groeihet is echlcr zeker beler dat we nu koude hebben dan een vier weken later, daar voorlcden jaar de koude Meiinaand veel onheil aanrigtte. Het openon der Noordsehe havens is daardoor ook vertraagd geworden, maar dil zal wel niet lang aanhou- den. De eerste voorjaaisaanvoeren uit de Middellandsche Zee zijn aange- komcn, maar ruimden spoedig en legen hctcr prijzen op, dan men ver- wachtte; de tarwehandel is dan ook weder vaster en verscheidene mark- ten nolercn hooger, hoewel over het algemeen nog geen vol vertrouwen in het sland houden van hooger prijzen schijnt te beslaan. Evenwel toonen de geringe aanvoeren ter markt, in vergelijking van voorleden jaar, dat do eigen voorraad niet groot meer is, en wij dus toevoer van het buitenland grootelijks noodig hebhen. Te Dantzig blijkt al wat puik van kwaliteit is, schoon te zijn opgeruimd. In Spanje is de notering te hoog om van daar loevoer le wachten en te New-York scheept men met meer voordeel naar California dan naar Erigeland af. Wij worden dus voornamelijk op de Oost-Zee en Itusland aangewczen, maar vinden daar een krachtige mededinger in Frankrijk, daar de bin- nenlandsche markten in dit land in den tijd eener week weder 20 tot 80 cents per mud voor tarwe gestegen zijn. Marseille werd tijdelijk met Russisch graan overstelpt, doch de vraag voor bet binncnland doot de markt daar weder herslellen. De Belgische marklen volgon deFransche, en ook in Duitschland is algemeen eene rijzende beweging waar le nemen. Fee. De gcheele aanvoer uit het buitenland gedurende de vorige week bedroeg 1 1725 stuks. Runderen. Schapen. Lammeren. Kalveren. Varkens. Rotterdam 225 Harlingea17 3 Belgie5067 2 235 - Frankrijk 196 99 18 5 Duitschland. 1535 3116 846 276 Spanje85 1816 8282 848 546 233 Er was ruime aanvoer van runderen uit het buitenland, en een be hoorlijk goede van schapen, daarentegen weinig kalveren. Over het alge meen was de vraag niet levendig te noemen, legen ter naauwernood do laatste prijsnoteririg Dc aanvoer van runderen uit het hinnenlaud was vrij wel en in goede konditie. Uit Schotland was niet veel aan; maar wat er was, was puike waar. Uit Ierland waren geen nieuwe aanvoeren. Alle soorten van vee vonden een loeme markt, zoodat de prijzen van laatslledeu week zich met moeite staande hidden. Van schapen was de markt behoorlijk, maar niet overruim, voorzien; zelfs de puikste gingen slechts traag van de hand, legen ter naauwernood de notering van voorgaande week. Lammeren waren ruim voorhanden maar vonden geen levendige vraag; de prijs was 1.32 per Ned. pond. De weinige kalveren, die ter markt waren, g'ngen traag weg, legen de prijzen van laatst; de kwaliteit der buileniandsehe was goed.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 3