MMEMIIOTie. Xtsiizhtx:ziekte zich spoedig tot de 47 - TE ROOP: Extra t'uike Wezelsche Eiken Bergroedcn DEKHENGST op Endegeest. VEREENIGING tot bevordering der Paardenteelt NB. De Heer KLAARE geeft de verzekering, dat zijn Stal geheel gezond is, en verklaart zich bereid om degenen, die zulks verlangen, tot overtniging bij zijne Paarden toe to laten. Beschikbaar TIPOO, Engelsch Volbloed. DEKGELD 15, en 1 voor den Oppasser. Onvoldoende Merrien worden niet toegelalen. De Zwarte Dekhengst CAPITAL" en de Bruine Dekhengst AURICH" Dingsdag 26 Maart, Donderdag 28 Maart, of Zaturdag 30 Maart, van Amsterdam, per Holl. spoorweg met den trein van 4-80 des namiddags, en per Rhijn-spoorweg met de treinen van 11-20 des voormiddags en 12-30 des namiddags; van Rotterdam, per Holl. spoorweg met de treinen van 12-25 en 3-25 des namiddags, en per Rhijn-spoorweg met de trei nen van 10-40 de3 voormiddags en 3-10 des namiddags; van Arnhem, per Rhijn-spoorweg met de treinen van 10-15 en 10-35 des voormiddags; en van Zwolleper Centraal-spoorweg met den trein van 12-3 ■des namiddags. OVERZIGT van den STAND dee VEEZIEKTE gedurende de week van 3 tot 9 Maart 1867. Noord-Holland. Ten gevolge eener aanzienlijke uitbreiding der ziekte te Diemen en Nieuwer-Amstelten zuiden van het Y, was het •cijfer der aangetasten hooger dan in de vorige week. In de andere gemeenlen, waar ze nog voorkomt, met name Huizen Naarden, Blaricum, Weesp, Weesper-CarspelMuiden Haar' Iemmerliede en Haarlem mermeer, waren de gevallen zeer weinige. Ten noorden van het Y zijn te Nieuwendam 5, te Oost- zaan 8 en te Warder, welke gemeente sedert 3 Maart 1866 was verschoond gebleven, 2 runderen aangetast. Yerder kwam de ziekte niet voor. Zuid-Holland. In het arrondisscment Leidenten noorden van den Rijn is de toestand nog niet veranderd. Te Koudekerk, Woubrugge,' Leiderdorp en Oudshoorn kwam nog menig geval voor, zelfs meer dan in de voorafgegane weken. De sterfte blijft echter, in verhouding tot het cijfer der aangetasten, gering. Om- trent de gemeenten, ten zuiden van den Rijn gelegen, kan hetzelfde gezegd worden. De ziekte nam te Zoeterwoude en Katwyk toe, maar te Boskoop af. De ziekte bepaalde zich in het arrondissement 's Graven- hage tot de gemeenten Delft, VrijenbanPijnacker, Zegwaard •en Voorburg, maar zij tastte meer runderen aan dan in de week geemdigd den 2 Maart. Te BleiswijkBerkel en omstrekenin het arrondissement Rotterdam, waar de veehouders gedurende de laatste weken ve e verhezen ledenis thans eene vrij aanzienlijke verminde- ring waargenomen. Te Broek daarentegen heeft zij zich weder starker verheven en ook te Stein, welke gemeente vier weken was bevrijd gebleven, kvvamen eenige nieuwe gevallen voor. De sterfte is echter ook hier niet groot meer. In de om it treken van Rotterdam komen nog wekelijks gevallen voor te YlaardingenVlaardinger-Ambacht, Capelle, Kethel en Kra- lingen; het meest te Vlaardinger-Ambacht, maar met een goedaardig karakter. In den Krimpenerwaard hield de afname der voorafgegane week aan. Vlist, Berg-Ambacht Berkenwoude en Krimpen a/d. IJssel zijn sedert eenige weken bevrijd gebleven. In het arrondissement Goriuchem heerscht de ziekte nog in een 20tal gemeenten en in sommige, alsKedichem, Otto- land Heukelom en Molenaarsgraaf, vrij hevig. Asperen Papendrecht en Alblasserdam bleven voor het eerst verschoond. Te IJsselmonde en Rhoon zijn 7 runderen aangetast en afgemaakt. Ridderkerk bleef vrij. Te Geervliet is 1 rund aangetast en afgemaakt. U T E E C H T. Ten noorden van den Rijn kwamen 20 nieuwe tegen 22 sterfgevallen voor, zoodat de toestand weinig verschilde van dien der voorafgegane week: de nieuwe gevallen bepaal- den zich tot Nigtevecht, Loenen, Wilnis, Ruwiel en Lin- schoten. Tusschen den Rijn en den IJssel kan de ziekte als geweken worden beschouwd. Sedert 10 Februarij kwam hier geen geval meer voor. Tusschen den IJssel en de Lek veitoonde zij zich nog, hoezeer in geringe mateteLopik, Jaarsveld en Willige Langerak. Behoudens eenige verspreide gevallen, beoosten de Vecht en den Vaartschen Rijn, bepaalt zich de ziekte thans tot de gemeenten Bunmk, Houten, WerkbovenSchalkwijk en Hoog- Jand, waar ze vrij hevig voortwoedt, zoowel wat het aantal stallen als wat de sterfte betreft. Intusschen neemt het ge- a gemeenten die bevrijd blijven, wekelijks toe, en het laat Gelderland. In deze provincie heeft de ziekte nagenoeg opgehouden. t uitzondering van eenige kwaadaardige gevallen te Wade- noijen in den Tielerwaard en te Beesd in de Neder-Betuwe, jn geene runderen meer aangetast. Van nieuwe gevallen onder schapen is evenmin opgaven gedaan. De overige provinciiin des Rijks zijn vrij gebleven. i tN°' "i°T"12 V3n het t;jdschrift de Folksvlijt bevat een aller- belangnjkst overzigt van het ontslaan en den loop der vee- stalistipkpr t h II °'aU' Slann9waarl,ij uitmuntend bewerkte staUsUeke tabellen door den heer P. II. JFitkamp zijn ge- voegd, die een zeer gewenschte leiddraad zijn om door den cha03 van opgaven tot duidelijke resultaten te geraken. Naar ^el^ba^ge^d.afe°Dder^e Men leest in de Purmerender Courant „De heer A. Paarlbergrentenier aan den Helder is de zer dagen op uitnoodiging van de Regering naar Utrecht ver- trokken out in den stal van de veeartsenijschool aldaar een tweede proeve te geven van zijne kennis tot onderscheiding van hoornvee, voor de veepest al dan niet vatbaar. Deze proef is voorafgegaan door eene welgeslaagde, waarbij een zestal koeijen in genoemden besmetten stal sedert 26 Februarij aan de besmetting werden blootgesteld en nogtans gezond gebleven, ja in vleeschgroei toegenomen zijn. De tegenwoor- dige proef met een drietal gezonde runderen moet, zal ze wel gelukken, met den dood eindigen. Deze zonderlinge gave van den heer Paarlberg is een geheim, hem in zijn°kindschheid medegedeeld door een boerenknecht bij de vorige veepest, waarom de tegenwoordige eigenaar eerst thans gelegenheid vond de waarde daarvan te beproeven. Daar het niet geraden is dat hij, die met zooveel ziek vee in aanraking is geweest, zich met den aankoop van gezonde beesten belastte, heeft hij zijn zoon in de Zijpe deelgenoot van het geheim gemaakt en deze de toezending van gezegde 3 stuks koeijen uit Noord- Holland, met de aan hem bekende bewijzen van vatbaarheid, op te diagen, De uitslag der tweede proeve zal dezer dagen blijken. De bloemententoonsteiing, in het begin der volgende maand in het Paleis voor Folksvijt te Amsterdam te houdenbelooft nog luisteilijker te zullen zijn dan die, welke ten vorigen jare de bevvondering der talrijke bezoekers verwierf, daar nu reeds de inzending van vele kostbare en prachtige plantenverzame- lingen is toegezegd, en van alle zijden de ijverigste pogincen worden aangewend, om haar in alien deele aan het doef te doen beantwoorden. Zoo vernemen wij met genoegen, dat de bekende beer de Beuckeruit Antwerpen daartoe aangezocht door het bestuur van de afdeeling Amsterdam der Hollandsche Maatschappij van Landbouwbij gelegenheid der bloemententoon- stelling, in eene der nevenzalen van het Paleis voor Folksvlijt voordragten over boomsnoeijing als anderzins zal houden. De groote toevloed van bezoekers dezer tentoonstelling zal er zeker met wemig toe bijdragen velen in de gelegenheid te stellen deze voordragten bij te wonenen de verbeterde snoeiwijze meer en meer algemeen bekend te maken en ingan" te doen vinden. Den 18den Maart heeft de heer W. Boomkamptuiubouw- kundige te Noordwijk, eene openbare voordragt te Alkmaar gehouden over het snoeijen der boomen. Die voordragt op- gehelderd door aanwending van het snoeimes op aanwezme boomen, was allerleerzaamst, daar zij, voorafgegaan door eene verklanng van de voeding der boomen, onvvedersprekelijk was. De heer Boomkamp is aldaar allernuttigst werkzaam geweest,' en het is voor ous vaderland wenschelijk dat door°hem op meer plaatsen zijne kennis worde medegedeeld, S==S=a=:= ==5 Gelijktijdig met de wereld-tentoonstelling van nijverbeid en kunst te Parijs, zal aldaar op 1 April eerstk. eene wereld- tentoonstelling van tuinbouw worden gehouden, Deze zal be- staan uit 14 afzonderlijke wedstrijden op tentoonstellimren welke elkander om de halve maand zullen opvol°-en. °Een gedeelte van het park op het veld van Mars, ter groo'tte van 5 bunders, is voor deze tentoonstelling beschikbaar gesteld Niet minder dan 1083 verschillende prijsvragen komen in het programma voor, zoodat men bij evenredige inzendin^en op die expositie achtereenvolgens alies zal kunnen vinden, wat in het vak van tuinbouw, in den uitgestrektsfen zin merk- waardig is. Naar men verneemt, zal ook Nederland op dit gedeelte der wereld-tentoonstelling op waardige wijze verte- genwoordigd zijn. Reeds is eene ruime lijst van voorloopme aangiften van inzendingen door de Nederlandsche Hoofdcom- missie naar Parijs opgezonden, en nog meer toezeggingen zijn gedaan waaruit blijken kan dat de Nederlandsche tuiubou- wers de mededinging in hun vak met den buitenlander niet sclujnen of behoeven te vreezengelijk ook reeds op de Inter nationale tentoonstelling, te Amsterdam in 1865 gehouden voldoende gebleken is. lingen en Diakenenvoorlaan (na goedkeuring door de hoogere Kerkbesturen van het daajomtrent te maken plaatselijk regle- ment) zal geschieden door den Kerkeraad, zoo als tot dusverre, of wel door een Kiescollegiebestaande uit Leden des Kerkeraads en achttien andere l'ersonendoor Stemgeregtigden te kiezen. Indien omtrent den vereischten ouderdom van eenig ter stemming opkomend Persoon tvvijfel mogt ontstaan, zal de°stem van dien Persoon onder voorbehoud van nader onderzoek wor den geregistreerd. Namens den Kerkeraad, L. TINHOLT, Predikant. in verschillende Leugte eu Zwaartevoor een zeer billijken dry's. le bezigtigen in de Haarlemmermeeraan den Lisserweg en Ringkanaal. bij de Oude Weteriug, - en te bevragen bij J. VERBURG, Mr. Timmerman, te Oude IFtiering. Brieven franco. te HAARLEMMERMEER. zijn beiden beschikbaar op de bekende voorwaardenop de Bouwhoeve, bewoond door den Heer T. KLAARE, Sloterweg, Sectie II H, N°. 7. Namens het Bestuur, HERMAN F. BULTMAN, Secret. Uit Parijs wordt gemeld, dat de plaatsing der voorwerpen in het gebouw voor de wereld-tentoonstelling zoo verbazend snel gaat, dat het thans aan geen twijfel meer onderhevig is dat de expositie op 1 April e. k. zal worden geopend of- schoon de commissie veertien dagen geleden nog niet zoo vast overtuigd was, dat die opening wel op den bepaalden dag zou kunnen geschieden. De KERKERAAD der IIERVORMDE GEMEENTE HAAR LEMMERMEER noodigt uit alle STEMGEREGTIGDE LEDEN dier gemeente, zijnde alle Mans-Lidmatenwonende ten noorden van den Bennebroekerweg en binnen den Veldweo-, niet jonger dan 23 jaren, die voor 26 Maart 1 866 alhier zijn'aan- genomen als Leden, of voo'r dien dag hunne Attestatie hebben ingeleverd en sinfs dien dag geene bedeeling van eenig Kerkelijk of Burgerlijk Armbestuur hebben genoten, noch onder censuur of curatele staan, om op te komen op e'en dezer cine dagen 1 t0t 4 UUr' in de Consistoriekamer, ter STEM MING over de VRAAG: of de benoeming van Predikant, Ouder- Loilden, 18 Maart. Graanmarkt. Na het zachle Februarij-weder was het zeker niet vooruit te zieri, dat Maart ons een tweede gure' winter hrengen zou, althans de weervoorspellers haddeu er oris niet op voorbereid; lerwijl het een nieuwe les voor den landhouwer is om het weder nimmer te vertrouwen en op het meest onverwachte voorbereid te zijn. De aanvang van het jaar is daardoor ook niet veelbelovend Aan zaaijen valt voor het oogenblik bij de op vele plaatsen gevallen sneeuw en regen niet te denken, tervvijl uit vele streken klagten lot ons komen over het ongezond voorkomen der winler-tarzoe. Daar dus de vooruitzigten voor den aanstaanden oogst, althans voor het oogenblik niet gunslig staan, en het vorige jaar ons volgens berekening een tekoit van allcen zes millioon mud tarwe naliet, zoo is het niet te vervvondcreu dat dit verlevendiging in de prijzen te weeg bragt, en over bet algemeen word dan ook sedert de laatste week 20 cents meer per mud voor lariue besteed, niettegenstaande de konditie van het graandie aanvankelijk door de drooge koude winden verbeterd was, weder door het natte weder verslecbterd is. De aanvooeren ter markt blijven bet geheele land door scliaarscli, wat zoowei zijn oorzaak in geringcn voorraad ais in lorugliou- den in hoop op rijzing van prijs hebben zal. In Parijs en de omliggende markten, die onder den invloed der Fran- sche hoofdmarkt zijn, schijnt kunstmatig dating te weeg gebragt te wor den, want de overige binnenmarkten in Frankrijk blijven zeer vast. In Duilschland heeft de vernieuwde vorst het vervoer en de aflevering in het noorden belemmerd, en de prijzen zijn vast of rijzende. In Belgie is de rijzende beweging door den toestand der Parijsehe markt tot staan gekomen. Voor puike kwaliteit tarwe bestaat te Londen zooveel vraag dat orders voor oud graan te Dantzig tegen elken prijs worden gegeven," maar de voorraad daarvan blijkt zoo gering, dat de hoofdtoevoer van daar wel tweede kwaliteit zijn zal. In Canada en te New-York blijven hooge prijzen stand houden. Fee. De geheele aanvoer uit het buitenland gedurende de vorige week bedroeg 10305 stuks. Runderen. Schapen. Lammeren. Kalveren. Varkens. Rotterdam Harlingen. 223 g Belgie1338 £03 Si 4 Frankrijk68 79 9 Duitschland. 1881 1741 549 58 Zweden261 81 Spanje50 2483 6158 1052 297 315 De markt van heden was goed voorzien van buitenlandsch vee, wat het gelal betreft, docli de kwaliteit was slechls middelmatig. De handel was traag tegen ter naauwernood de laatste weeksprijzen. Uit het hinnenland was de aanvoer van runderen hehoorlijk goed en in goede konditie. Uit lei land en Schotland was weinig aan. Voor alle soorten was slechts slappe vraag; niettemin was in de prijzen bij heden een week weinig verandering. De markt was niet ruim van schapen voorzien; maar zij waren goed van kwaliteit. Puik soon ging vlug weg, en in somrnige gevallen went iets ineer dan voorlcden week besteed. Minder soort ging trager van de hand tegen de notering van de vorige week. Lammeren waren niet ruim aan, maar toch niet levendig gevraagd. tegen 1,15 a 1,30 per Ned. pond. Voor kalveren was niet veel gading, en de prijs 3 cents per Ned. pond lagerj er was een hehoorlijk gemiddeld aantal ler markt. In varkens ging weinig om, tegen den prijs van laatst.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 3