W E E K B I. A II 1867. Vrijdag, 29 Maart. VAN A AN LAMBOUW, GEMEENTE- EN POLDEE-BELANGEN GEWIJD ilclitste Saargang Haarlemmermeer-Polder Landbouw. f\\un/.p Hoofdredacteur C. E. DE CLERCQ. C. E. DE CLERCQ. LANDBOUW-VOORUITZIGTEN HAARLEMMERMEER PRIJS VAN HET ABONNEMENT in het Jaar6. Alle Toezendingeride Redactie betreffendemoeten geschieden aan den Hoofdredacteurte Haablem in de Kleine Houtstraat. PRIJS DER ADVERTENTieN van 16 regels 75 Cents. Elke regel meer 12 '/2 Cents. Zegeleegt bij elke plaatsing 35 Cents. Met 1 April aanstaande zal de redaktie van het Weekblad van Haarlemmermeermet onderling overleg, in andere handen overgaan. Ik had reeds gedurende de laatste jaren niet zoo- veel vrijen tijd beschikbaar en kon mij niet meer zoo goed op de hoogte van landbouw- en polderzaken houden, als voor de goede redaktie van het blad gewenscht was. Het nagenoeg niet verminderen van het aantal lezers toonde, dat het blad niettemin in eene bestaande behoefte bleef voorzienen velen gaven herhaaldelijk hun gevoelen te kennen, dat het zeer wen- schelijk was dat het blad in stand bleef, daar het bij voor- komende gelegenheden het geschiktste orgaan was voor wisseling van gedachten over waterschaps- en polderbelangen en voor het bespreken en bevorderen der belangen van de gemeente en den polder Haarlemmermeer. Het was dus mijn voornemen de uitgaaf te blijven voort- zetten en de redaktie te blijven waarnemen, totdat ik gelegen- heid vondhet voortdurend bestaan van het blad op andere wijze te verzekeren. Korten tijd geleden werd mij nu door den Heer de Bull (ter wiens drukkerij „van Bonga Comp." het blad tot heden werd uitgegeven) het voorstel gedaan het Weekblad over te nemen en voor de redaktie zorg te dragen. Dit zal geschieden in denzelfden geest als tot hiertoe, en inzonderheid zal het blad geopend blijven voor vrije diskussie omtrent polder-, gemeente- en landbouwzakenterwijl de Uitgevers hopen de nieuwe redaktie met den tijd in staat te stellen nog grootere volledigheid en belangrijkheid aan den inhoud te kunnen geven. In het belang zoo van het blad als van de lezers achtte ik dit agnbod iu goed vertrouwen te kunnen aannemen. Ik betuig dus aliendie mij gedurende de zevenjarige redaktie van dit blad hunne medewerking of ondersteuning verleenden, daarvoor mijnen bijzonderen dank, en beveel de nieuwe redaktie aan bij hen, alsmede bij alien, die tot hier toe met het Weekblad in betrekking stonden. De uitgaaf zal voorloopig geheel op dezelfde wijze en gelijke voorwaarden plaats hebbenmen gelieve dus voortaan alle toezendingenzonder onderscheidte doen aan het adres van de Uitgevers van Bonga Comp. te Amsterdam. Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeer-Polderte houden op Woensdag 3 April 1867 des morgens ten 10 ure, in het Lokaal van Staats te Haarlem. 1. Mededeelingen. 2. Voorstel van Dijkgraaf en Heemraden tot regeling van het traetement van den nieuw te benoemen Hoofd-opzigter. 3. Voorstel van idemtot het doen van af- en overschrij- vingdienst 1866. 4. Voorstel van idem tot het ophoogen van den jaagweg en de bermen. Op den 23steu Maart j. 1. is te Heemstede overleden de heer A. van Egmondin leven hoofd-opzigter van den Haar- lemmermeerpolder in den ouderdom van 41 jaren. Zijn overlijden is voor den Haarlemmermeerpolder een groot verlies. Elf jaren was hij met onverraoeiden ijver werkzaam voor de gewigtige belangen aan zijne zorgen toevertrouwd. Allen, die den overledene hebben gekendzullen het groote verlies beseffendat zijne echtgenoote en kinderen hebben geleden. De plegtige begrafenis op den 27sten Maart leverde het bewijs hoezeer hij in de algemeene achting deelde. Het Pol- derbestuur, de Burgemeesters van Haarlemmermeer en van Heemstedede Leeraar der Ilervormde gemeente en afge- vaardigden van verdere corporatienwaarvan de overledene lid waswaren op de begraafplaats tegenwoordigom den overledene de laatste eer te bewijzen. Bij het graf zijn hartelijke woorden gesproken door den Dijkgraaf en den Leeraar der Hervormde Gemeenteom hulde te brengen aan zijne verdiensten en zijne nagedachtenis in eere te houden, voor 186 7. Een praktisch Engelsch landbouwer, zooals hij zieh noemt laat zieh hierover als volgt uit Het was duidelijk merkbaar, voor ieder die er opmerkzaam op was, dat de prijs van alle veesoorten gedurende het voor- jaar en den zomer van het verloopen jaarzeer in bet voor- deel van den fokker waren. In sommige gevallen was mager rundvee, uit vrees voor de veepest, tegen lokkende prijzen te koop en gaven den vetweider goede rekeningmaar dit waren ook bepaald uitzonderingen. Evenwel gaf toeh over het algemeen het vetweiden van vee beter rekening dan dat van schapen. De magere schapen waren, ten gevolge van de hooge wolprijzen en de toenemende vraag door de vrees voor de veepestbuitengewoon duuren de verliezen door sterfte gedurende den weitijd buitengewoon groot. In vele gevallen steeg dit verlies tot 12 en 18 per schaap, en oude en ervaren schapenhouders verklaarden dit voor een van de na- deeligste weidejaren voor schapen die ze immer badden ge kend. Voor den schapenfokker daarentegen was het een der gunstigste jaren die men zieh herinnerde en bij velen werd daardoor het verlies, door de veeziekte geleden, ten deele vergoed. De vetweiders zaten den geheelen zomer met de handen in het haarom de minst gevaarlijke wijze uit te denken om geld voor hun gras en voeder te maken. Vee kocht men slechts in kleine hoeveelheid en met groote omzigtigheid schapen waren het meest in trek en moesten daarom zoo duur betaald worden en daar aan de besten gebrek was, dikwijls van soort, waar men vroeger niet naar omzag. Ook var- kens werden in vele gevallen daarvoor aangewend. Zelfs wa ren er die tot ganzen hun toevlugt namenen dit met voor: deel daar zij ziehhetgeen ongewoon isviermaal lieten plukken en met Michael-mis moddervet waren. Van al het opgestalde vee, om het voeder tot waarde te brengen, heb ben de varkens de slechtste uitkomst gegeven. Menig land bouwer kocht er een groot aantalhield ze gedurende den winter op duur meel en dure aardappelen en thans is het spek en de hammen voor 45 tot 70 cents het nederl. pond te koop. Wij geloovendat er alle reden bestaat voor de verwach- tingdat de vetweiders thans de keerzijde van dezen toe- stand zullen zien en zij een voordeelig jaar te gemoet gaan. Er zullen ongetwijfeld veel magere schapen zijnde winter was over het algemeen gunstig voor de fokkers en er werden niet veel verliezen geleden. De lammertijd schijnt zeer ge- lukkig te zullen afloopen of is in verschillende streken reeds met goed gevolg ten einde gebragt. Iedereen fokt thans schapen iedereen hield er heel wat gedurende den winter overdaar men ze in den herfst van voorleden jaar niet kwijt wilde zijn, als men er niet 12 tot 18 zomerloon aan verdiende. Het gevolg isdat men in vele streken met schapen overladen is en de vetweiders. ruime keus vin- den, zoodat velen reeds hunne aankoopen hebben gedaan. De prijzen zijn nog niet vast, maar voor zoo ver als er tot heden verkoopen plaats hebben, is de prijs per schaap 12 tot 15 beneden die van voorleden jaar, en het staat te voor zien dat die prijzen nog meer zullen dalen als al de markten open zijn; ook het ruwe, koude weder van thans brengt daartoe mede, zoowel als de lusteloosheid en loomheid in den wolhandel, waardoor de waarde van het vlies met 15 tot 18 gedaald is, beneden den hoogslen stand van vroeger. De politieke toestanddie ook^ nog geen vol vertrouwen in- Toezending uiterlijk Woensdag. Adresvan Bonga C°.Amsterdam. boezemt, draagt er toe bij, om koopers voorzigtig en ver- koopers graag te maken, en alles werkt dus zamen, dat de weiders dit jaar de zaken naar hunne hand zullen kunnen stellenen met goede uitzigten op voordeel hunne aankoopen zullen kunnen doen. Evenwel zullen ook de overige landbouwers, al zullen zij met het magere vee niet zoo goed staantoeh wel een goed jaar tegemoet gaan. Voor bijna alle voortbrengselen kan men gedurende den zomer, en vermoedelijk gedurende het geheele jaar eene grage markt verwachten. Inzonderheid laat zieh voorzien, dat graan op goeden prijs zal blijven. Het laatste oogstjaar was hier niet gunstig en evenmin in het grootste deel van Europaonze voorraad is niet ruim en van elders hebben wij geen belangrijken toevoer te verwachten. De financiele sehokken van het vorige jaar schijnen geleden en ten deele vergeten te zijn; het geld is weder ruim, en volgens alle teekenen verkeeren nijverheid en handel weder in gezonden en voordeeligen toestanden de algemeene wel- vaart vertoont zieh gewoonlijk het eerst in verlevendigde vraag voor de eerste levensbehoeften, waarvan een groot deel alleen door den Engelschen landbouwer kan worden geleverd. Alleen het vleeschdat buitensporig duur was, zal wel in prijs dalen, door het ophouden der veeziekte en de toenemende aanvoer uit het buitenland. Maar daar het magere vee zoo goedkoop zal zijn, zal de vetweider ook wel met wat lager prijs zieh tevreden kunnen stellen; en voor de algemeene welvaart kan deze daling niet anders dan voordeelig zijn. BERIGTEN OMTBENT DE VEEZIEKTE. In de Staats-Courant zijn medegedeeld opgaven omtrent den veetyphus in.de provincien Noord-IIolland, Zuid-Holland Utrecht, Gelderland en Noord-Brabantover de week van 10 tot 16 Maart, en wel: a. Noord-Holland. Aangetast 25, gestorven 1, afge- maakt 23, hersteld geen en nog ziek 1; bovendieu afge- maakt 18; sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel: aangetast 8087, gestorven 958 afgemaakt 6288 en hersteld 840 runderen; bovendien afgemaakt 3013 stuks. B. Zuid-Eolland. Aangetast 751, gestorven 251, afge maakt 4, hersteld 49 en nog ziek 447 runderen; sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel: aangetast 92,501, gestorven 43,793, afgemaakt 14,974 en hersteld 32,980 stuks. c. Utrecht. Aangetast 284, gestorven 160, afgemaakt geen, hersteld 149 runderen; sedert het begin der vee ziekte zijn in het geheel: aangetast 49,912, gestorven 30,233, afgemaakt 3479, hersteld 15,955 en nog ziek 242. d. Gelderland. Aangetast 11, gestorven geen, afgemaakt 52, hersteld geen en nog ziek geen; sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel: aangetast 853, gestorven 46, afgemaakt 3455 en hersteld 4 stuks. e. Noord-Brabant. Aangetast 5, gestorven 1, afgemaakt 27, hersteld geen en nog ziek geen; sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel: aangetast 296, gestorven 14, afgemaakt 483 en hersteld geen. ItECAPITULATIE. Aangetast in van Noord Zuid- U- Gel- Noord Totaal. Holl. Holl. trecht. derl. Brab. 1319 Januarij. 480 2018 1301 87 4389 20—26 288 1981 826 153 14 3900 27 Jan. tot 2 Feb. 331 1497 685 91 3 3251 39 Eebruarij. 248 1213 512 75 16 2620 10—16 203 1082 425 13 8 2048 17—23 181 1020 386 18 2 1735 24 Feb. tot 2 Maart 104 878 252 14 1248 39 Maart. 167 935 256 5 1363 10—16 25 751 284 11 5 1076- Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting 1867 (ziekte van het rundvee) met twee millioen voor kosten van afwering van het gevaar. In de memorie van toelichting zegt de minister, dat het wekelijks verminderend cijfer der aange- taste runderen hopen doet, dat weldra het oogenblik gunstig

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 1