AKYBKTEBYEiH. - 51 - De Minister van Binnenlandsche Zaken N°. 1. Een korteiings nieuw gebouwi BliRGERWOONIIUIS en ERVE, N°. 2. Een Perceel LANDgroot 25 Roeden N°. 3. Een Perceel LAND, mede groot 25 Roeden, Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland Schroef-Stoombootclienst Van der Tang van Heijningen. DERHENGST op Endegeest. Een zwarte driejarige Dekhengst. De zwarte Dekhengst FARO. ARBEIDSVERZET Naar aanleiding van het bovenstaande, Openbare Verroopiivg HERVATTING DER STOOMJAGTniJTNLiAWn, PURMERENDE en RIJNSATERWOUDE, Ligplaats te Purmerende aan de Sluis. Beschikbaar TIPOO, Engelsch Volbloed. BESCHIKBAAR bij P. ENTHOVEN, ^BESCHIKBAAR bij C. DE KONING, thans ook de westelijke rei iepen van de Dreef zelve aan de beurt komt en reeds de duidelijkste blijken daarvan draagt. UITBREIDING DER VLASTEELT. Dr. Staring deelt in het Tijdschrift voor de Volksvlijt hier- omtrent het volgende mede De hooge katoenprijzen hebben hier te lande het aantal met vlas bezette bundertallen van 14.400 (het gemiddelde van 1851 tot 1860) doen stijgen tot 16 .277 in 1861, tot 16.352 in 1862, tot 18.979 in 1863, en tot 24.472 bun ders in 1864; in dit laatste jaar waren dus van elke duizend bunders bouwland van ons land zeventien bunders met vlas beteeld. In 1864 bedroeg de uitvoer van ongehekeld vlas ruim 20 millioen ponden meer dan de invoer. Ook in Bel- gieFrankrijk: Duitschland en Engelandmaar vooral in Ierlandis deze teelt belangrijk toegenomen. In Ierland telt men thans 74 stoom-vlasspinnerijen. DOOD AAN DE MOLLEN. De mollen zijn druk aan de weer op mijn tarweland, en 'k dacht daarom er over om het aanbod van een mollen- vanger aan te nemen, die mij aanbood om voor twee dub- beltjes per bunder mijn land er vrij van te houdenals ik de mollenvan'gen leverde. Ik ging daarom de verwoesting nog eens opnemen, en werkelijk waren er plaatsen die als omgewoeld waren door die lastige dieren. Maar 'k merkte op, dat dit juist de plekken warendaar de tarwe er ongezond en geel uitzag en zelfs hier en daar kale plekken voorkwamen, en 't scheen me dat de kraaijen daar ook bij voorkeur neder- streken. Het is dus vermoedelijk dat ze het meer op de emelt en andere wormen hebben gemunt (het was het vorig jaar klaverland) dan dat ze het doen om mij te plagen. 'k Wil het dus liever maar eens afwaehtenwelligt doen zij mij meer nut dan nadeel; 'k bedank den mollenvanger dus voor zijn aanbieding, en trek mijn eerste woord dood aan de mollen" weer in. In de week, eindigende den 13den Maart jl.zijn uit de haven van Harlingen o. a. uitgevoerd 2204 kwart vaten bo- ter7700 kanter-kazen 30 last haver, 350 pakken gezouten- en 32 pakken gedroogde huiden, 11 manden wild, 3 kisten vleesch, en niettegenstaande de veemarkten gesloten zijn 220 runderen10 kalveren en 5 paarden. under den landbouvrenden stand. Het is wel bekend, dat in Engeland dikwerf onder de fabriek- arbeiders zoogenaamde strikes" plaats hebben, waarbij zij gewoonlijk besluiten niet meer te werken tot dat hun eisch tot hooger loonminder werkuren of andere voorwaarden, zijn ingewilligd. Langzamerhand hebben zich vereenigingen onder de werklieden gevormd, die door uit vrijwillig gevormde bijdragen fondsen vormen, om zulke arbeiders tijdens hun verzet te onderhouden. Voor het eerst heeft zich onlangs iets dergelijks onder arbeiders van den landbouwenden stand ver- toond. In een zeker dorp hebben acht-en-tvvintig gezinnen gelijktijdig geweigerd te werken, zoolang het weekloon dat 5.40 a 6 per week bedroeg, niet tot /7.20 werd ver- hoogdmet 60 cents voor Zondagsarbeid. Even als voor de fabriekarbeiderswaren er terstond personen in de weer om een fonds te vormen om tijdelijk in hun onderhoud te voor zien, en werden daartoe in de dagbladen giften aangevraagd, die ook niet uitbleven. Onder anderen kwam er een gift van zestig gulden in van een grondeigenaar en predikant, die wenscht te helpen om de arbeiders een beter loon te bezor- gen.' De arbeiders zelven hebben een adres opgesteldwaarin zij verklaren dikwerf op hooger loon bij hunne arbeidgevers te hebben aangedrongenmaar dat men hen uitlachte of be- loften deed die toch niet vervuld werden. Zij hadden nu den geheelen winter voor f 5.40 weekloon gewerkt en waren be- Teid te blijven arbeidenmaar tegen geen minder loon dan f 7.20 's weeks. Zij toonden aan, dat zij met niet minder in hunne behoeften konden voorzien. De secretaris van het comity, dat zich hunner aantrok, verklaart, dat de gelden gevraagd werden om de arbeiders in hunne regten te handhaven en hunne billijke eischen te doen vervulien; dat het voorne- men is hen, zoo dit niet wordt ingewilligd, de gelegenheid te geven naar andere streken te trekken, waar het loon hooger is en tot 9 per week bedraagt, hetgeen in de volgende week reeds met een veertien-tal zou kunnen plaats hebben en dat daarmede zal worden voortgegaan totdat de schaarschte aan arbeiders de boeren van zelf noodzaakt om hunne loonen te verhoogen. De Heeren Malingie (vader en zoon) in Frankrijk hadden zich een gevestigden roem verworvendoor het fokken van schapen en het vormen van een eigen ras, het Gharmoise ras. Voor hunne fokdierendie zeer gewild warenwerden zeer hooge prijzen besteed. Reeds vroeger was de vader, en niet lang geleden de zoonop nog jeugdigen leeftijd overle- den. Mevrouw MilletRobinet, schrijfster van verscheidene werken over den landbouw, heeft thans medegedeeld, dat de jeugdige weduwe van den overledene de landbouwzaak en de schaaphouding persoonlijk zal blijven besturen. Zij zegt, men vreeze nietdat onder hare handende fraaije schapen van het Charmoise-ras in waarde zullen verminderen. Ik ken hare bedrevenheiden haar goed verstand; door haar man ge vormd zal zij diens arbeid waardig weten voort te zetten en de zorg voor de kudde, waardoor hij zijn roem vestigde, niet aan ondergeschikten overlaten. Voor hare kinderen wenscht zij dit waardig erfdeeldoor den vader nagelatenin stand te houden, en ik twijfel niet of het zal haar gelukken, en zal zij het bewijs leveren, dat "ook eene vrouw in den landbouw eenen haar waardigen werkkring vinden kan. Ook in Frankrijk had menals bij onseen regenachtigen herfst en winter, zooals men zich niet weet te herinneren. In September zijn bijna alle rivieren buiten hunne oevers ge- treden en hebben belangrijke overstroomingen veroorzaakt, doch van de meesten is sedert de stand nog niet weder tot het gewone peil teruggezonken. Het verbeteren van den water- loop der rivieren wordt dien ten gevolge ernstig voorbereid maar zal ter behoorlijke uitvoering groote geldelijke offers vergen. Een Amerikaansch blad meldt, dat de varkensoogstin het Westen ruim uitvalt. In het geheel zijn er in den winter van 1866 ongeveer anderhalf millioen onder het mes gevallen. Chicago heeft er in het saizoen 382,000 verpakt", Cincinnati (de varkenstad van ouds) 380,000, St. Louis 136,000, Louis ville 162,000, en zoo voorts. Op den 23sten Maart 1867 is te Heemstede overleden de Heer ADRIANUS van EGMONDin leven lloofd-Opzigter van den Haarlemmermeer-Polderin den ouderdom van 41 ja- ren mij nalatende drie Kinderente jong om hun smartelijk verlies te beseffen. A. J. KUIJPER8 Wed. A. van Egmond. N°. 462/tz. 6de Afd. Haarlem, den 20 Maart 1867. heeft mij uitgenoodigd, aan de Burgemeesters der Geraeenten waarop het Koninklijk Besluit van 6 Maart j. 1. Staatsblad N°. 11) van toepassing is verklaardte kennen te geven: 1°. dat het JONGE VEE, dat den geheelen Winter in de Weide heeft geloopenniet behoeft te worden opgestald en dus kan blijven waar het ismaar dat het niet vervoerd mag worden 2°. dat RIJSTIEREM mogen vervoerd worden naar Koe- stallenmits de Geleider voorzien zij van een Bewijs van Dispensatie van den Burgemeester der Gemeente waar de Stier te huis behoortwaarin verklaard wordt datna onderzoek door een Veearts, de Stier gebleken is gezond en onverdaeht te zijn. Overeenkomstig 's Ministers verlangenheb ik de eer TJ het bovenstaande mede te deelen, met verzoekU binnen acht dagen door de Veehouders uwer Gemeente te doen op- geven hoeveel stuks Jong Vee den geheelen Winter in de Weide zijn geweesten er voorts streng tegen te waken dat geen ander dan het bedoelde Vee buiten de Stallen of andere gebouwen verblijve. De Commissaris des Konings in de Provincie Noord-Holland, (was get.) ROeLL. Aan den Heer Burgemeester van Haarlemmermeer. verzoekt de Burgemeester van Haarlemmermeer de Veehouders in zijne Gemeente, om binnen acht dagen ter Secretarie aangifte te doen van het aantal stuks Jong Vee, dat van hen gedurende den geheelen Winter in de Weide is geweest. Haarlemmermeer26 Maart 1867. De Burgemeester AMERSFOORDT. op Bonderdag 11 April 1867, 's middags ten den urein het Koffijhuis De Nederlandente Haarlemmermeerbij het Kruis, van: staande en gelegen te Haarlemmermeer, Afdeeling Beinsdorp in het Kruisdorpaan de Kruisvaartnaast het in aanbouw zijnde RaadhuisKad. Sectie D, N°. 10b3, groot 4 Roeden. Te aanvaarden 1 Mei 1867. gelegen te Haarlemmermeer, Afdeeling Vijfhuizen, aan den Kruiswegbij het Kruisdorp en de R. C. Kerkmet de daarop staande GEBOUWEN, ingerigt tot TIMMERMANS-TFOON- HUIS en WERKPLAATS\ Kad. Sectie C, N0.' 1062 geheel, groot 1 Roede 30 Ellen, en N°. 1061 gedeeltelijk, groot 23 Roeden 70 Ellen, en: en gelegen als en naast het voorgaande Perceel, Kad. Sectie C, N°. 1061 gedeeltelijk, ter grootte van 25 Roeden. Te aanvaarden 1 November 1867. Meerdere Information ten Kantore van den Notaris J. L. VAN DER MOERte Haarlemmermeer (Kruisdorp). brengen door deze ter kennis van belanghebbenden dat de VERKIEZINGEN van HOOFD-INGELANDEN en HOOFD- INGELANDEN-PLAATSVERVANGERSden \den April aan- staande, zullen geschieden op de Uren en Plaatsen, vermeld in de te dezer zake aangeplakte Billetten. Leiden, 22 Maart 1867. Dijkgraaf en Hoogheemraden voornoemd II. C. J. HOOGDijkgraaf. W. G. DE BRUIJN KOPS, Secretaris. MET HET TUSSCHEN lederen Dlngsdag van elke Week, van af en met 1 APRIL aanstaande. van RIJNSATERWOUDE 's morgens 2-80, AALSMEERongeveer 4-00, de OVERTOOMSCHE SLUIS 5-15. van PURMERENDE's morgs. 12-15. de OVERTOOMSCHE SLUIS4-00. AALSMEER ongeveer 5-00. De Ondernemers DEKGELD 15, en 1 voor den Oppasser. Onvoldoende Merriiin worden niet toegelaten. aan de Lissericeg te Haarlemmermeer: DEKGELD 3.bij de eerste sprong te betalen. •aan den YxcegSectie E, N°. 23, te Haarlemmermeer-. DEKGELD 1.en bij het dragtig zijn nog 4.er bij. Londen, 25 Maart. Graanmarlct. Vorst en sneeuw, gepaard met scherpe winden, en afgewisseld door guur regenweder, heerschten de geheele vorige week, zoowel hier als over het groolste deel van het vaste land van Europa. Men schijnt echter tot heden nog geen belangrijk onheil voor het tarwegewas te vreezendaarentegen biijkt de rogge het hoofd-graangewas van Noordelijk Europawel te hebben geleden zoodat de prijs daarvan is gestegen, en in Frankrijk daarvan zelfs voor Duitsche rekening wordt gekocht. Met zaaijen en ploegen raakt men door dit ongunstige weder zeer achteruit en er wordt daarom zeer naar een drooge maand April verlangd, om die schade weder in te halen. De fartneprijs is deze week op nieuw gestegen en men kan de gemiddelde rijzing op 20 cents per mud aannementerwijl de aanvoeren ter markt gering blijven. Sints Augustus tot het einde van February bedroegen de aanvoeren uit het builenland ongeveer drie millioen mud minder dan vooriedcn jaar, toen die niet meer dan onze gemiddelde aanvoer van vorige jaren was. Volgens berekening, hebben wij tot den aanstaanden oogst nog zestien millioen mud graan van elders noodig. Doch van waar is de vraag. Uit Europa laat zich geen ruime toevoer verwachten, noch van de Oostzee, noch uit het zuiden van Ftusland; te meer, daar ook Frank rijk daarvan zijn deel zal moeten hebben, om het tekort van eigen oogst aan te vullen. Meer gegronde werwachting schijnt er echter te zijn voor toevoer van de uiteinden der aarde, namelijk uit Australie en Californie hoewei de oogst van dit laatste land ook wel voor een deel zijn weg naar Noord-Amerika zal vinden; maar of daarmede, bij de tegenwoordige prijzen, voldoende in de behoefte zal kunnen worden voorzien, moet de toekomst leeren. Fee. De geheele aanvoer uit het builenland gedurende de vorige week bedroeg 9038 stuks. Runderen. Schapen. Lammeren. Kalveren. Varkens. Harlingen. 144 67 7 Belgie2651 65 Frankrijk 69 1485 97 Duitschland. 1864 2544 45 2077 6747 214 Voor den tijd des jaars was er ruimen aanvoer van buitenlandsch vee ter markt. De handel was lusteloos en de prijzen neigden tot daling.- Uit het binnenland was de aanvoer van runderen slechls matig, doch het aangevoerde was in goede konditie. Voor alle soorten was slechts slappe vraag, en in sommigc gevallen werd minder besteed dan vuor- leden week. Uit Schotland was weinig aan, uit Ierland niels. Schapen waren in minder aantal ter markt; voor alle soorten was lustelooze vra3g, waardoor de prijs 3 cents per Ned. pond terugging. Lammeren waren in ruim getal ter markt en daarvoor geen levendigo vraag, tegen den prijs van 1,20 5 1,32 per Ned. pond. De markt voor kalveren was stug, tegen laatste weeks prijzen; de aanvoer was niet ruim. In varkens ging weinig omtegen prijzen, die ter naauwernood die van vorige week bereiktcn.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 3