- 54 - Haarlcmmcrmeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 19 Maart tot en met 2 April 1867. Holl. MaatscliappU v. JLanclbouw. Landbouw. Berigten omtrent de Veeziekte. Politieke lironijk, Maart 29 April 4. Bitutcnfattb. Buitattlanb. 2. \^)(frstel tot af- en overschrijvingBegrooting 18(37, voor ,d« werken aan 't Gemeenelandsfyuis te Leiden en aan de Zeesluis te Katwijk. 3. Idem betreffende de traktementen van de jongste be- ambten ter Secretarie. 4. Idem omtrent gemagtigden van den Bentmeester. GEBOREN: Geertruida Johanna Maria, dochter, en Johannes Pctrus, zoon (tweel.) van J. Wezelenburg en G Stokinan. Susanna Maria, dochter van H. van Leeuwen en C. den Oudon. Gerhardina Lucina, dochter van H. G. Danens en L. Biiddenberg. Maalje, dochler van J. Alderlieste en K. van de Wal. Arie, zoon van L. Bras en J. Pruis- sen. Petrus, zoon van W. Holla en C. Bonwer. Cornelia, dochler van P. Baartman en C. Abel. Jannelje, dochter van B. C. Sliggers en A. de YVaard. Cornelia, dochter van C. Guldemond en L. van Veen. Mattheus, zoon van L. v. d. Stroom en G Oflerman. Barth, zoon van G. Moerland en J. E. Koniogs. Wilhelmina Maria dochler van J. Bac ker en T. Groeneveld. Naalje, dochter van G. de Zwart en D. de Wit. Pieter, zoon, en Helena, dochter (tweel.) van P. Braak en II. Glandorff. Arie en Jacob, zoons (tweel.) van J. Roodenhurg en A. C. Klaarc. Jacob, zoon van W. Branljes en A. Koning. Andrijnije, dochter van C. Kool en M. Rook. Leonarduszoon van C. Stolwijk en A. den Blanken. Lenadochter van W. Schelling en T. Molen- dijk. Elisabeth, dochter van J. van Keijzerswaard en A. F. Meijer. Johanna, dochter van L. de Groof en K. Westmaas. Anna, dochter van A. Stout en J. Vromans. OVERLEDENGeertruida Stokman, oud 36 jaren, geh. met J. Weze lenburg. Trijnlje, oud 1 jaar, dochter van C. Leeflang en C. Terpstra. Maarlje, oud 2 jaar en 8 maanden, dochter van W. Berk- hout en C. Meulekes. Gerrit Lankhaar, oud 56 jaren, geh. met L. van Marsbergen. Petronella Hendrika, oud 7 weken, dochter van G. Steenbrink en C. Hendriks. Bartel, oud 2 maanden, zoon van G. Houtwipper en M. E. ten Hoope. Jacobus Gerard Maurits, oud 2 maanden, zoon van M. de Rooij en B. M. S. Ralhsmann. Martinus, oud 7$ maand, zoon van C. Officicr en J. Polak. Jannetje, oud t jaar, dochter van C. van Dam en C. v. d. Wilk. Anna Margaretha, oud 1$ jaar, dochler van P. G. van Rijn en A. Verhoeven. Jan Veerman, oud 40 jaar en 11 maanden, wedr. van A. Oosthuizen. Rosina, oud 2 jaar, dochter van H. van Krimpen en W. Vink. Anna Maria, oud 7 maanden, dochter van J. v. d. Laar en M. Verstraten. Johanna, oud 13 maanden, dochter van R. Bosnia en T Strating. Anlhonie, oud 2 jaar, zoon van D. van Tuijl en W. van Gulik. Cornelis Adria- nus, oud 3 maanden, zoon van J. W. de Heij en A. Oudejans. Clasina, oud 3 jaar en 10 maanden, dochter van A. Hoogmoed en T. Schelling. Jacob, oud 2 dagen, zoon van J. Roodenhurg en A. C. Klaare. Francina Jannigje, oud 8 maanden, dochter van T. v. d. Beek en J. Sonneveld. Krijna, oud 5 weken, dochter van C. Kerkhof en M. Schaap. Geertruida Johanna Maria, oud 11 dagen, dochler van J. Wezelenburg en G. Stokman. Grielje Edema, oud 1 jaar en 7 maan den, dochter van W. v. d. Berg en C. v. d. Bijl. Anna oud 14 maandendochter van M. van Damme en A. de Jonge. Cornelisoud 7 maanden, zoon van A. Klomp en A. de Groot. Johannes Petrus, oud 12 dagen, zoon van J. Wezelenburg en G. Stokman. Arie, oud 8 dagen, zoon van J. Roodenhurg en A. C. Klaare. Andrijnije, oud 5 dagen, dochter van C. Kool en M. Rook. Jan, oud 14 jaren, zoon van W. Coenne-en G. Elings. Anneke Verkuijl, oud 63 jaren, geh. met C. Roubos. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 kind van A. Camfferman en G. Schaap. 1 kind van G. van Wijngaarden (ongchuwd). ONDERTROUWDF. Blijleven met A. E. Reitsma. J. Verdoes met C. Verhoeff (wed. P. v. d. Spek). P. van Tol met J. M. C. Francke. GEHUWD: A. de Jong met K. Krijgsman. J. van Ravenswaay met M. J. Onkenhout. C. Kos met A. van Ham (wed. J. Speelmans.) Den Slsten Maart 1867 werd van den kansel de uitslag bekend gemaakt van de stemming in de kerkelijke Hervormde gemeente Haarlemmermeer, over de invoering van het nieuwe reglement op de verkiezing van predikanten ouderlingen en diakenen. Van 63 stemgeregtigden verklaarden zich 37 voor en 26 tegen die invoering, zoodat de meerderheid voor het nieuwe reglement is. (Na eene globale berekening telt de ge meente omstreeks 350 stemgeregtigde manslidmaten.) Dien- tengevolge moet nu een plaatselijk reglement gemaakt en aan de goedkeuring van hoogere kerkbesturen onderworpen worden op de benoeming door stemgeregtigden van een achttiental personen, die, met den kerkeraad (welke, voltallig zijndeuit negen personen bestaat)een kies-collegie vormen tot benoe ming van predikanten, ouderlingen en diakenen. Mogt de vacature, welke ontstaan zal door het vertrek van den predikant der gemeente, Ds. Tinholt, (wiens afscheids- rede op 28 April e. k. bepaald is), voortdureu tot na de goedkeuring van het bovengemeld lokaal-reglement, dan zal de keuze van het kies-collegie van groot belang kunnen zijn voor de vervulling dier vacature. In elk geval is het wensche- lijk, dat bij de keuze van dat collegie de stemgeregtigden ijveriger opkomen dan thans het geval is geweest. Afdeeling Sloterdijk. Vergadering op Donderdag 11 April 1867, des avonds ten 6 urein het regthuis te Sloterdijk ter bespreking van het nut der aanwending van voorbehoedmiddelen tegen de vee ziekte door den heer Mr. M. J. de Lange. UIT ZEELAND. Goes, 2 April 1867. Aan het jaarverslag over 1866 der afdeeling Ileinlcenszand van de MaaUchappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeelandzijnde het westelijk gedeelte van Zuid-Beveland ontleenen wij het volgende In den loop van den jaar.valt er niet veel verandering waar te nemen in het laudbouwstelsel, dat vrij algemeen gevolgd ivordt. Men meent er evenwel op te moeten wijzen, dat meer landbouwers beginnen met zoogenaarade kuust- weiden aan te leggenivelligt een langzame overgang tot wisselbouwerij. Bij den aanleg dezer weiden blijft het gebrek heerschen, dat men het slechts doet op uitgezaaiden grond, te uitgeput om goede grasoogsten op te leveren. Het blijft onze overtuiging dat er, met het oog op te geringen aankoop van meststoffen, te weinig voedergewassen verbouwd worden in verhouding tot de geteelde halm- en handehgetcassen. Wij meenen dan ook daarin dene der rede- nen te zienwaardoor de opbrengst der verschillende vruch- ten zoo laag is. Het oude stelsel van broken blijft nagenoeg onveranderd in zwang. Omtrent tijd en wijze van zaaijen valt niets nieuws mede te deelen. Er werden een drietal zaai-werktuigen in de afdee ling aangekocht. Twee daarvan zullen verhuurd worden zoodat er alle waarschijnlijkheid bestaat, dat de rijencultuur eene aanzienlijke uitbreiding zal erlangen. Met nieuwe graansoorten werden geene proeven genomen wel echter met de grassoort, bekend onder den naam van „Bromus Schraderii." Over het algemeen is het oordeel daar- over ongunstig. Hoewel de opbrengst vrij groot is (een der proefnemers maaide 3 sneden), laat de hoedanigheid van hetgras veel te wenschen over; zoowel bladen als Stengels zijn zeer hard en worden door het vee niet met graagte genomen. Er heeft eene langzame uitbreiding plaats van den verbouw van mangelwortelen en zoo ook van suikerbietenwelke laatste door meerderen voor eigene rekening uitgezaaid worden. Aan het droog leggen der gronden met gebakken bnizen werd weinig gedaanslechts een twintigtal bunders onder- gingen dit jaar die bewerking. Niettegenstaande de vele regens in de laatste maanden van 1866 is men uitstekend tevreden over den uitslag der droogleggingen. Er werden eenige proeven genomen met phospho-guanodie vooral in den Wilhelmina-Polder met den beaten uitslag be- kroond werden. Wanneer men dien polder uitzondert, waar groote hoeveelbeden hulpmeststoffen gebruikt wordenbepaalt zich het aanwenden daarvan in het overige gedeelte der afdee ling tot kleine proeven, ten minste tot gebruik op kleine schaal. Van gier of aalt werd nog altijd even weinig gebruik ge maakt. Een landbouwer onder Heerarendskerke, die sints jaren het mestwater op zijne weilanden gebruikt, ondervindt daar van ruimschoots de goede gevolgen. Yroeger waren zijne wei den overdekt met eene korst van mossen, en leverden weinig of geen gras. Gaandeweg zijn die mossen verdwenen, plaats makende voor voedzame gras- en klaversoorten. Het gebruik van nieuwe en verbeterde landbouicwerktuigen neemt toe. Behalve de invoering der bovengenoemde zaai- werktuigen valt er een toenemend gebruik waar te nemen van hakselsnijders en mangelwortelraspers. Door den smid van der Weelete Wilhelmina-dorpwerden weder vele Amerikaansche ploegen afgeleverd, die yooral om de mindere trekkracht, die ze vorderenzeer geroemd worden. De oogst over het afgeloopen jaar is over het algemeen verre beneden het gemiddelde gebleven. Men meende de op brengst per bunder niet hooger te mogen aangeven dan wintertarwe 16 a 18, rogge 18 a 20, wintergarst 28 it 80, zomergarst 25 a 28haver 30 a 40koolzaad 20erwten 20 a 25, paardenboonen 14 a 16, witte boonen 15 en aard- appelen 145 mud; mangelwortelen en suikerbieten 30,000 paardenpeenen 25,000 en tweejarige meekrap 2,000 kilo. De gezondheidstoestand van den veeslapel was in deze af deeling over het algemeen zeer voldoende, met uitzondering van dien der schapen, die ten gevolge van het natte weder in minder goeden staat waren en bovenal veel aan klaauw- zeer leden. Van den Durham-stier der afdeeling werd te weinig ge bruik gemaakt, waarom hij naar een andere streek der afdee ling verplaatst zal worden. Hij bragt den houder aan spring- geld ruim 70 op. De tentoomtellingdoor de afdeeling den 20sten Septem ber te Goes gehouden, is als vrij wel geslaagd te beschou- wen. Door den afstand van 4 der contribute aan de afdee- lingskas en de flinke ondersteuning van vele der leden was men in staat goede prijzen uit te loven waardoor meer me- dedinging werd uitgelokt. Behalve paarden werden er veld- vruchten, ooft en bloemen tentoongesteld. De tentoonstelling werd ruim bezocht en leverde daardoor voor de kas der af deeling een zeer goed resultaat bphetgeen bij dergelijke ge- legenheden zelden het geval is. Ook in andere opzigten meenen wijdat zij gunstig gewerkt heefter is wat meer leven in de afdeeling gekomen en vele leden, die zich vroe- ger weinig aan onze werkzaamheden lieten gelegen liggen beginnen daarin meer deel te nemen. In de Slaats-Courant zijn medegedeeld opgaven omtrent den veetyphus in de provincien Noord-Holland, Zuid-Holland Utrecht, Gelderland en Noord-Brabant, over de week van 17 tot 23 Maart, en wel: A. Noord-Holland. Aangetast 35, gestorven 2, afge- maakt 34, hersteld geen en nog ziek geen; bovendien afge maakt 83; sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel: aangetast 8122, gestorven 960, afgemaakt 6322 en hersteld 840 runderen; bovendien afgemaakt 3096 stnks. B. Zuid-Holland. Aangetast 837, gestorven 276 afge maakt 4, hersteld 72 en nog ziek 485 runderen; sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel: aangetast 93,338, gestorven 44,319, afgemaakt 14,896 en hersteld 33,277 stuks. c. UtrechtAangetast 124, gestorven 148, afgemaakt 15, hersteld 57 runderen; sedert het begin der vee ziekte zijn in het geheel: aangetast 50,036, gestorven 30,381, afgemaakt 3494, hersteld 16,012 en nog ziek 149. d. Gelderland. Aangetast 8 gestorven geen, afgemaakt 45, hersteld geen en nog ziek geen; sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel: aangetast 861, gestorven 46, afgemaakt 3500 en hersteld 4 stuks. E. Noord-Brabant. Aangetast 9, gestorven 2, afgemaakt 14hersteld geen en nog ziek geensedert het begin der veeziekte zijn in het geheel: aangetast 305, gestorven 16, afgemaakt 497 en hersteld geen. SECAPITULATIE. In de week van 24 Feb. tot 2 Maart 39 Maart. 10—16 17—23 Aangetast in Noord Zuid- U- Gel- Noord Totaal Holl. Holl. trecht. dcrl. Brab. 104 878 252 14 1248 167 935 256 5 1363 25 751 284 11 5 1076 35 837 124 8 9 1013 Op een stal in Cornwallis (Engeland) is dezer dagen een kwaadaardige ziekte onder het vee uitgebarstenwaaraan 14 ossen en 1 varken zjjn bezwekendeskundigen ver- klaren het niet voor runderpesthoewel zjj nog niet hebben kunnen uitmaken welke ziekte het is. I. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is nog altijd bezig aan de begrootingswetten. Een overgroot aantal zittingen zijn daardoor ingenomen, en de vrees werd reeds geuit, dat men niet voor Mei (zoover de kredietwetten strekken) er mee klaar zou komenzoodat er noodzakelijkheid zou geboren wor den om de kredietwetten te verlengen. Men zou, dus voort- gaande, het kunnen beleven dat het geheele jaar onder krediet wetten afliep en de definitieve begrooting eerst daarna zou worden gemaakt. 't Schijnt evenwel dat men nu een beetje meer spoed wil maken althans vele sprekers zeggen dat ze niet in algemeene beschouwingen willen terugtredenmaar zich bepalen tot speciale punten; als ze maar woord houden. Er kan aan toebrengen dat de Paaschfeesten naderen en de heeren haast hebben om naar huis te komen. Wat in de jongste dagen werd afgedaan komt kortelijk op het volgen de neer 1°. Begrooting voor het departement van oorlog. Aangeno- menna lang pratenmet groote meerderheid. Tal van zoo- genaamde amendementenwelk woord verbeteringen betee- kentdoeh dikwerf slecht op de zaak past) werden afgestemd sommige met overgroote meerderheid, enkele met bijna gelijk voor en tegen. Slechts een paar bekrimpingen van belang kwamen er door, zoo als 42,000 voor de uitbreiding der militaire medische school te Utrecht, en ruim 20,000 op den grooten staf, waardoor 4 van de 7 generaals-majoor aan den dijk zijn gezetdoch men verwacht dat er in een of anderen vorm op zal teruggekomen moeten worden te meer daar het in verband stond met de overige afgestemde verminderingen en dus nu op zieh zelf volstrekt geen raison heeft. 2°. Apart aanhangsel voor oorlog: vijf ton (zoowat de helft van de geheele som), voor te maken forten in de linie Utrecht. Na al de voorafgegane defensie-besprekingen kon dit binnen een half uur zijn afgehandelden aangenomen met bijna al gemeene stemmen. Slechts een paar ledenwier orgaan niet anders dan tegen schijnt te kunnen uitbrengen, verklaarden er zich tegen. 3°. Daarop begon de bespreking van het hoofdstuk finan- cien en liet zich den eersten dag al heftig aanzien. Zij werd voor een paar dagen geschorst, om een aantal kleinere, spoed eischende wetten binnenskamers te kritiseren en daarna her- vatal spoedig liep zij af met eene goedkeuring van 44 te gen 16 stemmen, terwijl een 14tal leden t'huis waren gebleven. 4°. Is nu in vollen gang: kolonien. Hoe het daarmee zal afloopen, ligt nog in den schoot der toekomst verborgen. Men is pas over de zoogenaamde „algemeene beschouwingen", en het gaat er soms vrij heftig toe. Een tusschengeworpen punt was de al of niet in beraadslaging-brenging van het aan- hangig ontwerp op de uitgifte van woeste gronden in erfpacht op Java. De eene p^rtij wil dat niet, de andere wel; de minister houdt het vast; een voorstel van den heer Thorbecke, om het na afloop der aan de orde zjjnde stukken ter hand te nemenwerd met groote meerderheid aangenomenen daarna met de koloniale begrooting weer voortgegaan. Aan het slot der zitting, op Woensdag, verzocht de heer Thorbecke den minister van buitenlandsche zaken te mogen interpelleren over eene zaak met de luxemburgsche ktvestie in verband. I. Is Luxemburg verkocht Is Luxemburg niet verkocht Zal Luxemburg verkocht worden? Zal Pruissen goedkeuren dat Erankrijk in het bezit komt van het groothertogdom? Deze vragen hebben tot een aantal min of meer uitvoerige dagblad-artikelen en tot eene interpellate in de zitting van den Noord-Duitschen Bijksdag aanleiding gegeven. Maar noch de dagbladennoch het antwoord van graaf von Bimarck op

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 2