AiWEivinniiL - 09 - kKV.VISGEVI.XG. Verpacliting van Grasgewas. Begraafplaats te Meuw-Vennep. TE HOOP: een klamp II00I van 10 ii 12 dnizewl pond, Politieke Kronijk. April 19 25. Bitttt cttlanb. J5 uit en lattb. Gemengde Berigten. Haarlemmermeer-Polder het GRASGEWAS der Wegen, en van de niet gegunde Perceelen VEENSLIK, bij het Nieuwe Meerin genoemden Polder. veetyphu3 in de provincien Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland en Noord-Brabantover de week van 7 tot 13 April, en wel: A. Noord-Eolland. Aangetast 11gestorven 1afge maakt 10, hersteld geen en nog ziek geen; bovendien afge maakt 41sedert het begin der veeziekte zijn in het geheelaangetast 8185gestorven 961, afgemaakt 6384 en hersteld 840 runderenj bovendien afgemaakt 3277 stuks. b. Zuid-Holland. Aangetast 659, gestorven 229 afge maakt 36, hersteld 71 en nog ziek 323 runderensedert i het begin der veeziekte zijn in het geheel: aangetast 95,414, gestorven 45,813, afgemaakt 15,030 en hersteld 33,966 stuks. c. Utrecht. Aangetast 83, gestorven 69, afgemaakt 1, hersteld 39 runderen; sedert het begin der vee ziekte zijn in het geheel: aangetast 50,344, gestorven 30,617, afgemaakt 3512, hersteld 16,162 en nog ziek 53. D. Gelderland. Aangetast 5 gestorven geen, afgemaakt 61, hersteld geen en nog ziek geen; sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel: aangetast 882, gestorven 46, afgemaakt 3687 en hersteld 4 stuks. t e. Noord-Brabanl.Aangetast 3gestorven geenafgemaakt 16, hersteld geen en nog ziek geen; sedert het begin der veeziekte zijn in het geheel: aangetast 315, gestorven 17, afgemaakt 535 en hersteld geen. KECAPITTJLATIE. In de week van Aangetast in Totaal. Noord Holl. Zuid- Holl. U- trecht. Gel derl. Noord Brab. 1723 Maart. 35 837 124 8 9 1013 24—80 34 797 92 6 3 932 31 Maart6 April. 18 620 133 8 4 783 7—13 April. 11 659 83 5 3 761 Bij koninklijk besluit van 13 April 1867 N°. 51, is het volgende bepaald 1°. Het verbod om rundvee, versch vleesch, versche been- deren, ongesmolten vet, hoornen, klaauwen, mest en alien anderen afval van rundvee te vervoeren in de gemeenten waarop dat verbod van toepassing is verklaard, blijft van kracht tot den 20sten Mei e. k. behoudens de uitzonderingen in ons besluit van 6 Maart 1867 Staatsblad N°. 11) of ten gevolge daarvan toegestaan. 2°. Te rekenen van den 25sten April e. k, wordt het ver bod om rundvee buiten stallen of andere gebouwen te doen verblijvenbuiten werking gesteld. Yeehouders, die hun rund vee niet naar hunne weiden kunnen brengen zonder dat het hunne hoeven verlaat, kunnen het van de stallen naar de weiden vervoeren op den 25sten April e. k.mits voorzien van een bewijs van den burgemeester hunner woonplaats waarin verklaard wordt dat de weide en de stal niet aan elkander gelegen zijn. In geval van verhuizing zijn onze commissarissen inde betrokken provincien gemagtigdver- gunning tot uitvoer van rundvee te verleenen onder de door hen te stellen voorwaarden. 3°. Van de bepaling in de eerste zinsnede van N°. 2 van ons tegenwoordig besluit is uitgesloten het rundvee van eige- naars op wier stallen in de laatste 30 dagen veeziekte is voorgekomen. Dat vee mag niet voor den 20sten Mei uit den stal worden gebragt, behalve in geval van onteigening. 4°. Verlof tot vervoer van mest in overdekte vaar- of voer- tuigen wordt door onze commissarissen in de provincien ver- leend ten behoeve van het bemesten van bouwland. HH. MM. de Koning en de Koningin met Z. K. H. den Prins van Oranje brengen het gewoon jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad. Den 24sten gearriveerd, verleent Z. M. heden (25) audientie. H. M. de Koningin zal een uitstapje doen naar Utrecht. Van een uitstap des Konings naar Nieuwediep werd bij geruchte gewaagddoch of dit gerucht was ongegrond of er is verandering gekomen in de plannen. - Van onze wetgevende Kamers valt niets of weinig sedert het verschijnen van ons vorig nommer te melden. De Tweede Kamer neemt hare groote paaschvacantie, tot half Mei of misschien later. De Eerste heeft korter paaschvacantie ge- had. Zij begint heden (Donderdag) de discussien over de staatsbegrooting en dient voor Mei daarmee klaar te zijn, want de credietwetten strekken slechts voor de 4 maanden Januarij tot April. Wij verwachten dan ook weinig discussien en gave aanneming. I. In de luxemburgsche kwestie is gedurende de afgeloopen week geene verandering gekomen. De vrees dat het vroeg of laat tot een oorlog tusschen Frankrijk en Pruissen komen zal is niet verminderd, en de koersen der openbare fondsen onder - vinden er op de gevoeligste wijze de nadeelen van. Dat Frank- rijk zich ten strijde rustof indien men deze uitdrukking wat te sterk aanmerkt toebereidselen maakt om gereed te wezen, wanneer de noodzakelijkheid mogt geboren zijn om door middel der wapenen het geschil te beslechtenvalt niet te ontkennen. Pruissen zijnerzijds is althans in het open- baar nog niet zoo ver gegaan, maar toch worden de militairen van de reserve, die zich in het buiteuland bevin- den, opgeroepen. Een poging van Pruissen tot het sluiten van een verbond met Oostenrijk is mislukt, en nu graaf von Bismarck niet geslaagd is in zijn plan om een pruissisch- duitsch-oostenrijksch leger tegen Frankrijk te laten oprukken mag men niet zonder eenigen grond veronderstellen dat, althans van de zijde van Pruisseneene oorlogsverklaring in de eerst- volgende dagen niet te verwachten is. Intusschen vreest men te Luxemburg dat de krijg weldra zal uitbarstenalthans vol- gens een partikulier telegram van daar, in de Amsterdamsche Courant, wordt de vesting in staat van verdediging gebragt en het garnizoen versterkt. De heer Jonas is tot luxemburgsch gevolmagtigde te Parijs benoemd. II. Reeds hebben wij melding gemaakt van het tusschen Engeland en Spanje gerezen geschil over het bemagtigen op zee van twee britsche schependie in spaansche havens zijn opgebragt. Wat het eene dier schepen namelijk de Queen Victoria, betreft, is de zaak in der minne geschikt. De spaansche regering heeft te Londen doen wetfendat zij bereid is schip en lading terug te geven, de noodige schadeloosstel- ling te betalen en als genoegdoening den gezagvoerder van het kustwachtschipdie de Queen Victoria genomen heeft, af te zetten. Ten opzigte van het tweede schipde Tornado worden de onderhandelingen tusschen de kabinetten van Londen en Madrid nog voortgezet. III. In eene andere twistzaak op het gebied van zeeregt is insgelijks eene beslissing gevallen. De Peterhoff, een engelsch koopvaardijschipwerd tijdens den laatsten amerikaanschen burgeroorlog door een schip der Vereenigde Staten aan den mond der Rio-Grande genomen, omdat het getracht had de blok- kade te schenden. Eerst nu, dus niet kort na het plegen van het feit, heeft het hoog-geregtshof te Washington uitspraak gedaanen krachtens deze zal het schip aan zijne eigenaars worden teruggegevenop grond dat de Rio-Grande, als zijnde een ten deele onzijdige rivier, niet geblokkeerd mag worden, en derhalve ten aanzien van genoemden stroom geen sprake kan zijn van schending der blokkade. IV. In de volgende week (29 April) wordt de zitting van den pruissischen landdag geopend. Waarlijk, zoo den souverein last heeft van het uitspreken van troonredenen, dan is het de koning van Pruissen. Hoe vele malen is hij niet in een betrekkelijk kort tijdsverloop als troonredenaar opgetreden? Eerst werd de landdag in zijnen eigenen Staat om een haverklap ontbon- den, en dan volgde altoos een nieuwe zitting, en nu vereenigt de vorst twee hoedanigheden in zijnen persoondaar hij ook het hoofd van den presidialen noord-duitschen Bondstaat is. Naar het echter schijnt zal dezen keer graaf Bismarck, de eerste minister, de openingsplegtigheid verrigten. V. Ook de oostenrijksche rijksraad is bijeengeroepen tegen 20 Mei a. s. Voor dien tijd kan in den toestand van span ning waarin Europa verkeertnog veel gebeuren. De keizer van Oostenrijk houdt zich druk bezig met de toebe reidselen voor zijne krooning als koning van Hongarije, Deze plegtigheid is ophanden en zal met schitterenden luister ge- vierd worden. VI. In Zweden hebben de twee kamers der vertegenwoor- diging niet eenstemmig geoordeeld over de afschaffing der doodstraf. Het voorstel tot die afschaffing werd door de tweede kamer met 103 tegen 53 stemmen aangenomen, doch door de eerste kamer met 39 tegen 38 stemmen verworpen. De Nijverheids-Courant deelt het volgende recept mede om een duurzame en goedkoope verf voor houtwerkdat in de open lucht verblijftte vervaardigen. Men mengt beste, water- vrije cement met melk, tot de dikte van olieverw aan, en dan op een wrijfsteen uit. De aldus bereide verw beschut het hout, b. v. latten, staketsels, broeikasten, deuren van bloemkastentegen den invloed van het weder en ook tegen brand. Als een bewijs met welke gestrengheid de Pruissische regering de be- palingen omtrent de afslniting der wegen naar Pruissenter zake der veeziekte, in toepassing brengt, moge dienen. dat twee personen nit de gemeente Ootmarsumdie dezer dagen over de grenzen gingen zonder zich aan de berookingskuur te hebben onderworpenter hoogte van Frensdorff zijn aangehouden en onder militair geleide over Rammelbeek en Nordhorn naar Neuenbaus getransporteerdwaar zijna 7 thaler boete te hebben betaald weder in vrijheid werden gesteld. Naar een gerucht wilzou de Keizerin der Franschen weder in gezegende omstan- digheden verkeeren. Te Wanneperveen is den 13den dezer een eend met een vijftal kiekens geziendie toen reeds, naar men meende, wel een week oud waren. De eend heeft dus met de laatste vorst reeds gebroed. Het Provinciaal Geregtshof in Noord-Holland heeft Jo hannes Tyburg broodbakker te Benningbroek, en zijne huisvrouw Antje Nieuwbuurveroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 8 jaren, ter zake van moedwillige brandstichtingzonder dat daarbij gevaar van menschen- levens te voorzien was. In de regerings-districten Aken en Dusseldorf is bet houden van paan/enmarktenin onderscheiding van vcemarkten voorloopig weder vrijgesteld gewordcn. De heer For (Amerikaan)die met eene buitengewone zending van het Kongres der Vereenigde Staten bij den Keizer van Rusland belast washeeft van dien keizer eene kost- bare tabaksdoosmet brillianten versierd, ten geschenke gekregen. Daar echter de amerikaansche beambten zonder voorkennis van het Kongres geene geschenken van vreemde souvereinen mogen aannemenzoo werd voor den heer For een besluit uitgevaardigdwaarbij het hem vergund werd dit geschenk aan te nementerwijl een ander besluit hem vrijdom schonk van het betalen der inkomende regtendie anders nog al een aardig sommelje zouden hebben bedragen als men bedenkt dat alleen voor de tabaksdoos vier-duizend dollars f 10,000 ned.) zou hebben moeten worden betaald. Te 's Gravenhage zijn den 18 dezer proeven genomen om te weten hoeveel tijd het zou vereischen, wanneer het blij- ken mogt noodig te zijn, om eene kolonne artillerie, bestaande uit 2 stukken geschut, 1 bagagewagen 40 paarden en de daarbij behoorende mansehap, in de konvooiwagens van den Holl. ijzeren spoorweg te plaatsen en die weder te verlaten. Met verbazende snelheid werd deze niet alledaagsche praktische militaire oefening volbragt: zoowel de man sehap, paarden en geschut waren precics in 18 minulon in de voor hen bestemde wagons (do mansehap bij de paarden en het geschut afzonderlijk) tot het vertrek gereed); terwijl na 9 miuuten tijds de wagens weder geheel waren verlatende stukken in elkander gezetde paarden aangespannon en de kolonne naar de kazerne terugkecrde. In den tuin van den heer P.... te Zelhem (graafschap Zutphen) zijn gepasseerde week reeds aspergies gestoken. Voor den kouden grond is dit in dezen tijd hoogst merkwaardig. Het Prov. Geregtshof in Overijssel heeft den gewezen dragonder H. J. Boeren (moordenaar van den kadet-volontair E. Walcwijn), veroordeeld tot 15 jaren gevangenisstrafde veroordeelde bleef zijne verregaande onverschilligheid tot het laatst toe volhouden. Volgens een ofticieel verslag, loopende tot en met het jaar 1864 (opge- nomen in den Moniteuris de gemiddelde duur van het leven der men- schen in Frankrijk sedert eene halve eouw bijna zes jaren toegenomen namelijk van 311 tot 371 jaren. Als een bewijs, dat in Noord-Braband zware beesten zijndiene dat te 's Hertogenbosch door den vleeschhou- wer J. de Weert drie beesten zijn geslagtdie te zamen 4800 ponden wogen. Ook te Hummelo (Gelderl.) is een os verkochtniet minder dan 1600 halve ned. ponden wegendeen te Ambt Doetinchem een dito van ruim 1300 halve ned. ponden. VERBETERING. In het Ingezonden stukje, onderteekend K. V. B. (zie het vorig num- mer), staat abusivelijk in den 6den regelArt. 43 A. R.moet zijn Art. 23 A. R.en in regel 21 staatdat zij zelvcn enz.: moet gelezen worden dat zij zeldenenz. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer, Gelet hebbende op Art, 264 der Wet van 29 Juny 1851 (Staatsblad N°. 85); Brengen ter openbare kennisdat het door hen voorloopig vastgestelde KOHIER van den IIOOFDELIJKEN OMSLAG, voor het loopend Dienstjaar, gedurende veertien dagen, en wel van Maandag den listen April tot en met Maandag den 13den Mei aanstaandeter Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter lezing zal nederliggen. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is. Haarlemmermeer, 20 April 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AMERSFOORDTBurgemeester. EGGINK, Secretaris. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- Polder zullen op Dingsdag 30 April 1867, des mor- gens ten 10 ure, in het Logement van A. G. VOORDENDAG, aan het Venneperdorp in dien Folder, overgaan tot de VER- PACHTINGvoor den TIJD van EEN JAAR, van De Voorwaarden der Verpachting zijn, op franco aanvrage, gratis verkrijgbaar aan de Secretarie des Poldersop den Jansweg, in het Locaal van Staats, te Haarlem, en liggen op de gebruikelijke Plaatsen ter lezing. Haarlem, 16 April 1867. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQTJERY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer brengen ter openbare kennis, dat, te rekenen van den 1 sten Mei 1867 op de nieuw aangelegde BURGERLIJKE BEGRAAF PLAATS te Nieuw-Vennep zal kunnen worden begraven. Het TARIEF der BEGRAAFREGTEN is hetzelfde als dat voor de Begraafplaats te Kruisdorpafgekondigd den 4den December 1865. Voorts dat door het Gemeentebestuur is goedgekeurd het navolgende TARIEF voor het verhuren voor DOODKLEEDEN, door de Doodgraveks op de Burgerlijke Begraafplaatsen te Kruisdorp en Venneperdorpals leklasse 2e klasse 3e klasse Voor een GROOT LIJK, per dag 2.— 1.50 1.— KLEIN LIJK, 1.— 0.75 0.50 GROOT MERINOS KLEED, in de 2e en 3e Klasse 0.50, en voor een KLEIN MERINOS KLEED 0.25 per dag. Haarlemmermeer, 23 April 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd AMERSFOORDTBurgemeester. EGGINK, Secretaris. bij gedeelten te Koop. Adres bij W. BIJLte Haarlemmer meerbij het Stoomgemaal DP LUND EN.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 3