- 76 - Polltieke lironijk, 3 9 Mei. i u n c ti I a it b. u i t c n I a ti b. Gemengde Herigten. 3 ti g c s o tt b c n. UTRECHT. Te Willige Langerak zijn 8, te Utrecht 2, tc de Bill 1 runderen en te Schalkwijk 1 rund aangetast. GELDERLAND. In de voorafgegane week werden nog in een zeven- lal gemeenten stallen aangetast. Thans alleen te Beesd in de Neder- Betnwe en te Heumen tusschen Maas en Waal. NOORD-BRABANT en de andere provincien bleven vrij. Nopens de beweerde uitvinding van den heer Paarlberg aangaande bet onderkennen van veedat onvatbaar zou zijn voor den veetyphuswordt bet volgende gemeld Zes koeijen, door hem als onvatbaar aangewezen, zijn ge plaatst op een stal van de veeartsenijschool te Utrecht, waarin onlangs 11 runderen aan de veepest bezweken warendoch zij bleven gezond. Om er zich van te overtuigen hoever haar vrijblijven zou gaan wreef men haar bek, neus en oogen in met slijmige en andere stoffen van besmette dieren ook aan deze proef boden zij nog wederstand. Ten slotte enlte men ze in door middel van een seton, doortrokken met smetstof; maar toen werden drie van de zes door de ziekte aangetast die dan ook stierven. Door deze laatste proefneming is Paarlberg in het ongelijk gesteld, die beweerd had dat zijne koeijen zelfs niet door inenting besmet zouden worden; maar men kan niet looche- nen dat de door hem uitgekozen dieren minder vatbaar dan andere voor de besmetting schijnen te zijn geweest. De proef, genomen met koeijen van Bretanjer ras, die door het Gouvernement waren aaugekocht, is mede niet geslaagd ofschoon deze dieren hetzelfde onderscheiden kenmerk dragen als die van Paarlberg (zwartachtige kleur van het wit en het slijmvlies in het oog) eenigen dezer koeijen, in een besmet- ten stal geplaatst, zijn ziek geworden .en twee daarvan zijn gestorven. De proefnemingen zijn nog niet afgeloopen. Daar de beide Wetgevende Kamers nog vakantie hebben en er ook geene stukken zijn uitgekomen valt hier niet veel te vermelden. De Tweede Kamer is tegen den 14 dezer maand weder opgeroepenzij heeft nog werk genoeg in voor- raadde schutterij-wet ligt het eerst aan de beurt. Even- wel heeft de regering weder gezorgd voor nieuwen arbeid be- halve eenige naturalisatie-wetten, heeft zij ingediend een wets- ontwerp houdende bepalingen omtrent het begraven van lijken, begraafplaatsen en begrafenisregten. Een der hoofdbeginselen van deze voordragt betreft het voorschriftwaarbij voortaan het bezit van eigen begraafplaatsen door de kerkelijke ge meenten als een regt der gezindten wordt erkendonder gehoudenheid allOdn van nakoming der wettelijke bepalingen. Het verlof tot het aanleggen eener bijzondere begraafplaats ten behoeve der leden van eene kerkelijke gemeeute zal moe- ten worden gegeven door de gemeentebesturenvan wier eventuele weigering appel zal zijn bij Gedeputeerde Staten en van de uitspraak dezer laatsten beroep bij den Koning. I. Zal aan de luxemburgsche kwestie spoedig een einde komen vragen de lezers van dit weekblad wij kunnen bun op deze vraag geen voldoend antwoord geven en weten niet of na verloop van geruimen tijd het antwoord misschien outken- nend zal moeten zijn. Doch geen ellende voor den tijden nu maar gehoopt op den goeden uitslag der londensche kon- ferentie die eergisteren (7 Mei) hare eerste bijeenkomst ge- houden heeft. Dat in die eerste zitting nog reeds iets dege- lijks is verrigt, toont het verlangen om spoed te maken met de zaak de leden moesten elkauder hunnc volmagten toonen, en daarna werd besloten tot de ontruiming der vesting Luxem burg door de pruissische troepen. Met betrekking tot het geven van een waarborg voor de onzijdigheid van het groot- hertogdom ofschoon reeds onmisbaar verklaard als grondslag der onderhandelingen, is nog niets beslist. Hiermede was de eerste zitting afgeloopenzij wordt heden door een tweede gevolgd. De gevoelens over den duur der konferentie zijn verdeeldtegenover de meening van somraigendat slechts weinig dagen zullen noodig zijn om de zaak tot een voor alle partijen bevredigend einde te brengen staat het oordeel van anderendie beweren dat de konferentiezelfs al wilde zij opregtelijk hare taak met spoed volbrengen op zooveel be- zwaren zal stuitenmet zooveel voorstellen en plannen over- stelpt zal wordendat er geruime tijd zal moeten verloopen eer men tot eene schikking zal geraken. H. In het pruissische huis der afgevaardigden is deze week de noord-duitsche bondskonstitutie in behandeling geweest. Bij de diskussie ging het nog al scherp toedoch aan de aanneming onveranderdmet eene zeer groote meerderheid viel niet te twijfelen. Dit was dan ook gisteren het geval. III. Naar men zegt, zal Prankrijk eerstdaags een nieuwe leening van 750 millioen fr. sluiten. Geschiedt dit, dan komt er voorzeker nieuw voedsel voor de vreesdiewij kunnen het niet ontveiuzen niet ten onregte blijft heerschen, voor oorlegsrampen in ons werelddeel. Ook Italie heeft veel geld noodigen de Spaansche staatsbegrooting wijst een tekort aan van 160 millioen. IV. In Groot-Brittannie staat de zaak der hervorming van het kiesstelsel, door uitbreiding van het stemregt, gunstig. De regering geeft bijna elken dag aan de re/ora-beweging iets toe, en komt de wet tot stand, dan zal zij zeker geheel anders zijn dan zij door den minister wa3 ontworpen. Maan- dag was Louden het tooneel eener monster-demonstratie vau de voorstanders der bedoelde hervorming die eene in het Hydepark belegde volksvergadering wisten door te drijven ondanks de regering, welke laatste, na eerst de meeting ver- boden te hebben, ze vergundeMen schat het getal det aanwezigen op ongeveer vijftig duizenden desniettemin bleef de orde ongestoord. Velsen, 6 Mei. Heden werden de werken van het Noordzee-kanaal door Z. K. H. den prins van Oranje bezocht. Reeds vroegtijdig wapperde van het werk de vaderlandsche driekleur, die zich op de duintoppen scherp tegen den wolke- loozen hemel afteekende. Als door gemeensehappelijke ingeving hadden alle werklieden zich met oranjelint getooid. Tusschen 10 en 11 ure werd Z. K. H.begeleid door het bestuur van de Kanaal-maatschappijop het terrein alhier namens aanne- mers door de heeren Freeman en Hutton ontvangen. Door de arbeiders met levendig gejufch welkom geheetenonderzocht de prins in alle bijzonderheden de vervaardiging der beton- blokken voor de Noordzee-hoofdenen begaf zich daarna in een gereed gehouden en door de arbeiders met bloemen ver- sierd spoorrijtuig naar het strandwaar het in aanbouw zijnde gedeelte van het noorder-havenhoofd met belangstelling in oogenschouw werd genomen, even als de verrigtingen van een duiker, die voorzien van een waterdigt kleed en helm geruimen tijd op den bodera der zee doorbragt. Vervolgens werden de kanaalwerken in het Wijkermeer bezocht, waar Z. K. H. de stellingen tot storting van zand en de in werking zijnde stoom-baggervaartuigen met persbuizen, beschouwde. Alhier teruggekeerdwerd den prins een kollation aaugebo- den, na afloop waarvan Z. K. H.hoogst voldaan over zijn togt, met het bestuur naar Haarlem terugkeerde. Het be- zoekaan deze landelijke gemeente gebragt door den geliefden vorstenzoon zal door de ingezetenen niet ligt vergeten worden. Onder het ajdrulcken van dit nommer ontvangen wij van ge- achle zijde een meer uitvoerig verslag van dit bezoek; hetwelk wij in een volgend nommer zullen mededeelen. In de vorige week werd uit Harlingen gemelddat aldaar in vier huisgezinnen plotseling sommige personen ongesteld geworden waren, en toevallig hadden al die personen biefsteak gegeten, geleverd door denzelfden slagter. Dit was zoo op- merkelijkdat in een gezin, waar drie leden der familie dit vleesch en drie andere ander vleesch hadden genuttigd alleen de eersten ongesteld werden. Sommige der zieken verkeer- den niet buiten gevaar en alien hebben geleden aan hevige diarrhee en braking. Naar de regte oorzaak van het ongeval is een formeel onderzoek ingesteld. Sedert heeft men dien- aangaaude nog het volgende vernomenProf. CI. Mulder, van Groningendie op zijne dobrreize naar Holland bij een bloed- verwant te Harlingen van dat vleesch mede at, gevoelde zich reeds voor zijn vertrek des anderen daags niet wel; op de stoomboot leed hij aan hevige diarrhee en braking en te Amsterdam is hij eenige dagen later overleden. Den 6den Mei des namiddags bragt de stoomboot Willem III zijn lijk te Harlingen aan, van waar het, vergezeld door bloedverwanten en vriendenwaaronder eene deputatie van vijf studentenin eene lijkkoets naar Franeker werd gebragt, om op de stedelijke begraafplaats te worden bijgezet. Door prof. Ermerens, den heer mr. C. Wiersma van Leeuwarden en een der studenten werden bij het graf van den algemeeu geachten grijsaard aan- doenlijke woorden gesproken. De Noordbrabander deelt uit den pontificalen almanak voor 1867, die onlangs te Kome het licht heeft gezien, de vol gende bijzonderheden mede: Pius IX is de 257e paus op den stoel van den H. Petrus: hij is 75 jaren oud en sedert 21 jaren paus. Het H. Collegie der kardinalen bestaat thans uit 55 leden; 15 werden door Gregorius XVI en 40 door Pius IX benoemd; bovendien zijn er nog 2 in pettozoodat 13 kardinaalshoeden vacant zijn. Sedert de verheffing van Z. H. zijn door hem 72 kardinaalshoeden verleend en zijn 78 kardinalen gestorven. De roomsch-katholieke hierachie bestaat uit 961 patriarchen, aartsbisschoppen en bisschoppen. Thans zijn 131 zetels vacant. De H. Vader heeft 4 aartsbisdommen en 99 bisdommen opgerigt, en 13 bisschoppen tot metropo- litanen verheven. Er zijn 120 vicariatendelegation en apos- tolische prefekturenwaarvan 24 door Pius IX werden op gerigt. De bevolking van Kome bedroeg met Paschen 1866 210,704 zielen, namelijk 102,514 van 't mannelijk en 96,491 van 't vrouwelijk geslacht, en 10,996 soldaten en gevangenen. Te Rome bevinden zichmet inbegrip der kloosterlingendie sedert de vervolging in Italie aldaar hunne toevlugt genomen hebben, 4751 kloosterlingen, priesters, studenten, en 492 nonnen kweekelingenenz." In het dagblad Le Progres, te Lyon verschijnendekomt een brief voor van een scheikundige uit Marseillewaarin hij aankondigtdat hij een Grieksch vuur heeft uitgevonden, waarmede vcrbazende uitwerkingen verkregen en de werking van de zoozeer gevreosde Pruissische naaldge- weren ver op den achtergrond geschoven worden. In dien brief iezen wij onder anderen het volgende: »Ik verklaar mij bereid", zegt de uit- vinder, »cen proef te leveren van de toepassing van dit Grieksch vuur, waarmede ik in staat ben om, op een afstand van 1000 ellen, een leger van 100,000 man met een zee van vlammen te omgevenen dit wel in minder dan vijf minutcn. Wanneer eene stad moet ingenomen worden steek ik haar binnen vijf minuten in brand. Bij een zeeslag zal ikop het strand geplaatstin minder dan een kwartier uursde schepen met een zee van vlammen overdekkendie het gansche tuig der schepen verteert en door hare verstikkende lucht de geheele bemanning doet omko- mcn. Met de snelheid van den bliksemsteek ik de havende stad de tuighuizen en de kruidmagazij'rien in brand, zoo men eene zeevesting wil overweldigen. Ik belast mij om de vesting Luxemburgeen voor- werp van zooveel twist in den tegenwoordigen tijdin een kwartier uur met de geheele bezetting te verwoesten" Te Lawrence-County, in den Noord-Amerikaanschen staat Ohio, is een man, na viermalen ge- trouwd te zijn geweest, op nieuw met zijn eerste echtgenoote in het huwelijk getreden. Dit voorval heeft zich op de volgende wijze toege- dragen: Weinig tijds na de sluiting van het eerste huwelijkliet hij zich van zijn wederhelft regterlijk scheidenen huwde na eenigen tijd met eene andere vrouw, die aan de cholera overleed. De trouwlustige man nam eon derde vrouwdie zeer spoedig naar de Mormonen vlugtte. Met een vierde echtgenoot was hij niet gelukkiger, daar deze eene echtschei- ding aanvroeg en verkreeg. Sedert de scheiding van zijne eerste echt genoot waren twee-en-dertig jaren verloopen en in dien tijd was deze man gehuwd geweest met vier vrouwenwaarvan er nog drie in leven waren 1 De ongelukkige afloop van zijn gesloten huwelijk had hem echter niet afgeschrikt, en hij was reeds van meening een nieuwe verbindtenis aan te knoopen toen hij toevallig zijn eerste vrouw weder ontmoette. Een gesprekdat zij met elkander hieldenbragt teweeg dat zij te zamen naar den regter gingen; daar de echtscheiding, voor twee-en-dertig jaren tusschen hen uitgesproken vernietigen en zich op nieuw in het huwe lijk verbinden Iieten. In de Atkmaarsche Couranl werd dezer dagen de viering van tien zilveren bruiloften op een-en-denzelfden dag aange- kondigdvijaarvan drie gevierd zijn door twee zusters en een broeder uit hetzelfde gezin. Te Breda is een man overleden van bijna hon- derd jaren. Te Illiers (in Frankrijk) is de vrouw van een straalwer- ker verlost van vijf welgeschapenlevend ter wereld gekomen, kinderen. De bevalling duurde twee uren en de kinderen zagen ongeveer vijf-en- twintig minuten na elkander het levenslicht. De verlossing was echter ontijdig, en de jonggeborenen hebben slechts 6 5 7 minuten geleefd. De Burgemeester van Nieuwer-Amstel heeft, met het oog op de vee- ziekte verordenddat - tot nadere aankondiging - binnen die gemeente geene honden mogen losloopendaar zij in zoodauig geval zullen wor den gedood en worden de eigenaars daarvan met eene boete van 10 tot 25 en eene gevangenisstraf van 1 tot 5 dagente zamen of afzon- derlijkbedreigd. Hetzelfde verbod is ook te Amsterdam afgekondigd ingaande 10 Mei. Den 2den Mei is Hilligje Leeuwerink, oud 16 ja ren, dienstbode te Lhee (gemeente Dwingelo), door het Prov. Geregtshof in Drenthe tot de doodslraf veroordeeld, ter zake van opzettelijke brand- stichting in een gebouw, waarbij te voorzien was dat eenig menschen- leven in gevaar kon worden gebragt. De restauratie-zaal der neder- landsche afdeeling op de Parijscbe wereldtentoonstelling werd verleden week geopend en munt uit door echt oud-hollandsche zindelijkheid en comfortterwijl de buffetjuffertjestwee friesche mcisjes in nationaal kostuum, er allersnoeperigst uitzien met hare gouden oorijzers en kanten mutsen. Te Drcmpt (in Gelderland) is eene hen die alle dagen drie eijeren legl; den vierden dag pauzeert zij en legt daarna een ei. Dat zoo iets slechts zclderi voorkomtbegrijpt men. Daar men algemeen hoort klagen dat de middelen van vervoer van en naar het Cbamps-de- Mars nog niet voldoende zijn, niettegenstaande treinen, omnibussen, rij- tuigen en stoombootjes 10,000 personen per uur vervoeren, heeft de architect Logerot den Keizer der Franschen een nieuw plan voorgelegd volgens hetwelk per uur 25,000 personen per stoom kunnen worden ge bragt van het terrein der lentoonstelling naar het Instituut en van het Trocadero naar de Place de la Concorde, tegen 15 centimes do persoon. Dit plan is gebaseerd op de wijze van een paardenspoorweg doch de wagens zullen door een locomotief voortgetrokken worden, en hot kan in 14 dagen worden ten uitvoer gelegd. Dat het water in het graafschap Zutphen eene meer dan gewone hoogte heeft gehadblijkt uit de om- standigheid, dat te Zieuwent eene wilde eend is gescholen die bezig was hare eijeren in het nest van eene ekster te leggen. De bruids- juweelen, die de Graaf van Vlaanderen aan zijne gemalin, Prinses Maria von Ilohenzollernten geschenke heeft gegeven, bezitten eene waarde van een millioen vijf maal honderd duizend francs, en zestien werk lieden zijn zeven woken lang bezig geweest met het zetten dier steenen. Bovendien is genoemde graaf eigenaar van nog verscheidene andere edel- gesteentenonder anderen van een Mallhezer-kruis, uit 1400 brillianten bestaande. Uit's Hertogenbosch meldt men, dat de premie van /600, uitgeloofd van wege de Prov. Kommissie van Landbouw en Veeteelt, voor den aanvoerder van den schoonsten driejarigen buitenlandschen dek- hengst, dit jaar is ten deel gevallen aan den beer C. den Ouden to Zevenbergen. Terwijl hot weder bij ons buitengewoon warm is, wordt uit St. Petersburg berigt dat de ijsgang van de Newa den 6den Mei is begonnenen de schcepvaart weidra zal geopend worden. Den 4dcn Mei zijn weder 86 personen als landverhuizers uit Harlingen naar Ame- rika vertrokken, waaronder vele welgestelde lieden. In de volgende week zal dit weder door een 60tal gevolgd wordenzoodat nu reeds in dit voorjaar 550 personen als zoodanig uit Harlingen vertrokken zijn. Bij den landbouwer Dijkman, te Voorschotenis den 2den Mei, in tegen- woordigheid van den heer van Oordt, kommissaris voor de vee-inspektie te's Gravenhage, de stal gedesi'nfekteerd door middel van een gastoestel, daartoe cxpresselijk uit 's Hage overgezouden. Men schrijft uit Dort mund: 14 dagen geleden wierp een zeug, op het landgoed van den heer Cornack, te Schwesselin, hij Lauenburg inPommeren, 4biggen; zij beet daarvan onmiddellijk 2 dood en wilde zich orn de beide anderon volstrekt niet bekommeren. Daar nu te zelfder tijd ook een hond van den eigenaar jongeu had geworpen, ontnam hij het dier heimelijk deze jongen en legde de biggen in hunne plaats. De teef nam zich onmiddellijk deze jongen moederlijk aan, en hoewel deze thans reeds eene goede portie grooter zijn dan de pleegmoeder, worden zij nogtans door deze met volkomen moederlijke teederheid behandeld. DISPENSATIETT. Wordt de nieuwe wet op de veepest gestrengelijk uitgevoerd? Ik hoop het; maar tot nog toe is mij daarvan weinig gebleken. Wel heeft de Minister allerlei besluiten genomen, waarvan de handhaving gestrengelijk gelast werd (aan mij zelfs daar waar ik de moeijelijkheid daarvan had aangetoond)maar van alle die besluiten zijn dispensation gekomen, in zoo ontelbare menigte, dat ik geen kans zie ze alien te noemen. Nu laatstelijk was bevolen de koeijen op 25 April in de weide te laten, in iedere gemeente afzonderlijk. Yele boeren hadden mij gevraagd, de koeijen ook naar andere gemeenten ja zelfs over de lijn van afsluiting te mogen vervoeren. Op mijne weigering had mij een hunner gedreigddat hij ze toch er wel over zoude smokkelen. Ik had dus alle bescbikbare manschappen op de grenzen geposteerd, en bevolen gestren gelijk af te wijzen, en procesverbaal op te maken tegen de overtreders. Op den dag zelven, 25 April, werd eene missive ontvan gen van den Minister, waarbij dispensable werd verleend aan alle veehouders om vee naar andere gemeenten te moge bren gen, met een bewijs van den Burgemeester. Tengevolge dezer aanschrijving heb ik zelf de dispensation moeten teekenen voor twee honderd en tien personenen de manschappendie op wacht stondenhebben alle de koeijen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 2