dm iiiiii Verpachting van Jagt en Yissclierij. - 77 - PUBLICATIE. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer-Polder. AANBESTEDING. MSTERDAMSCHE LANDBOUW-EN MESTCOMPAGNIE. HAVELAAR DUTILII, Rotterdam, bij de Erven J. BOSaan de Cruquius. de verpachting voor den tijd van een jaar van het regt van JAGT op de gronden en dijken van den Haarlemmermeer-Polder en het BEVISSCHEN van eenige tvateren in dien Polder. het drie maal kroozen der Vaarten en Togten gedurende het jaar 1867. AGENT voor Haarlemmermeer en Omslreken, de Heer J. C. VAN DE BLOCQUERY J"., te Haarlemmermeer. PETER LAWSON SON is steeds en alleen verkrijgbaar bij moeten laten passeren. Zij hebben mij uit den aard der zaak des avonds verklaard, dat zij eerst wel goed de stukken bad den nagezien en zieb hadden overtuigd of het wel mijne hand- teekening en mijn zegel was, want dat zij nu niet regt be grepen hadden, waarom zij op post waren gezet. Sommige boeren hebben koppels van dertig stuks tegelijk naar het naburige Kalslagen gevoerdalwaar zij land gehuurd hebben, onmiddellijk grenzende aan de besmette streek; het vee kan nu van daar des nachts of zelfs bij dag gemakkelijker dan uit Haarlemmermeer worden ingesmokkeld. Ik schat het gelal vee, aldus voor smokkelen gereed gemaakt, op 2100, aannemende dat iedere boer gemidddeld tien koeijen naar Kalslagen voerde. Een Burgemeester uit eene naburige gemeente had aan een boer gezegd, dat op 25 April j.l. de koeijen ook over de verboden lijn mogten. Ik had zulks anders begrepen en het verlof geweigerd. De boer reed naar het telegraafkantoor telegrafeerde aan den Minister of die weigering van mijne zijde wettig was; het antwoord van den Minister was: vraag dis- pensatie". Hij heeft die erlangd, en zoo ik verneem twee en dertig koeijen over de lijn vervoerd, welke hij nu weder vrijelijk aan de veepest mag blootstellen en op hun tijd doen onteigenen Er is hier sedert een jaar een troep menscben ontstaan die letterlijk handelaars zijn in veepest; ik ken er een, die tot driemaal toe koeijen heeft gekocht, en die telkens heeft doen onteigenen; ik hoor, dat elke slagting hem ongeveer duizend gulden voordeel heeft opgebragt. Hij was nu weder de eerste, die bij mij om dispensatie kwamdaar hij nu vermetel genoeg was zulks op de Badho'eve te doen, en niet ter secretarie, en hij bovendien met zijn verpest ligchaam nog vroeg om bij mij vee te koopenheb ik hem bij den kraag van zijn jas genomen en het hek spoe- diger doen uitgaan, dan hij er ingekomen was. Het heeft mij echter weinig geholpen, want ik weet, dat hij bij de buren vee heeft gezienen ik heb gisteren avond dan ook weder dadelijk bij een hunner eene verpeste koe moeten laten afmaken. Ik beweer dat geen Minister, zelfs niet Zijne Majesteit de Koning behoort dispensatie te geven van de uitvoering der wet op de veepest. Daartoe behoort noodig te zijn eene wet, welke voor ieder geval (als voor naturalisatie) moet worden uitgevaardigdden Eaad van State gehoord, na gemeen overleg met de Staten- Generaal, en uitvoerbaar eerst op den twintigsten dag na de plaatsing in het Staatsblad. Op de bureaux van alle BurgemeestersDistricts-Commis- sarissen, Commissarissen des Konings, Inspecteurs van veeart- senijkundige dienst, en vooral van den Minister behooren te worden geplaatst groote plakkaten met de woorden Vrijbilletlen voor runderpest niet gangbaar, Freibilleis nic/it gultig. Billets de faveur gene'ralement suspendus. Indien men nu mogt meenen dat dit mijn voorstel te streng wasen men in Nederland zich geen Minister kan voorstel- lendie geen dispensatie geeft, althans van iets, dan zoude ik wenschen, dat aan den Minister de magt werd gel^ten om aan den veearts, belast met de directie van de veeart- senijkundige dienst, den Heer Hengeveld dispensatie te ver- leenen, om verder zijn tractement te ontvangen. Ik zoude gelooven, dat dit wel het beste middel zoude zijn, om aan de veepest een einde te maken. Zoo neenvoorzeg ik met vertrouwendat weder twee millioen zullen weggesmeten worden en door de veelvuldige dispensatien de veepest feller zal blijven woeden dan ooit te voren. Er behoort tot dezen maatregel een ijzeren hand en een ijzeren wil, en ik geloof, dat beide tot nog toe aan de uit voering der wet ontbreken. Ik hoopdat de tijd zal leerendat ik mij vergist heb maar ik hebhelaasin zake veepest maar al te dikwijls goed gezien, en de zwakheid der uitvoering heeft de best beraamde maatregelen tot hiertoe in Nederland steeds krachteloos gemaakt. Haarlemmermeer28 April 1867. Amersfookdt. CHOLERA. RIOLEN. KALK. De Eaad van Haarlemmermeer heeft in Julij 1866 vast- gesteld eene verordening, waarbij onder anderen is bepaald, dat boven de wateren van den polder geene sekreten of ge- heime gemakken mogen geplaatst zijn, en dat de putten der gemakken steeds op de eerste aanmaning der politie moeten worden geruimd en hun inhoud op eene geschikte plaats be- graven ter diepte van minstens een el. Deze verordening vond bij sommige bewoners tegenwerking. Zij was het sterkste bij hen die uit Noord-Holland komen; deze sehijnen het als een voorregt te beschouwen hun eigen water te mogen drinken. De tusschenkomst van den Hoogen Eaad was noodig om de keur te handhavendit is geschieden de veldwachters zijn thans gelast tegen de overtreders strengelijk te verbaliseren. Hoe sterk het aanwezig zijn van meststoffen werkt op de voortplanting van choleratyphus en de sterfte vooral onder da kinderen, wordt aangetoond in een werk van dr. Onnes: Wenken betreffende de gesteldheid van Dordrecht in betrek- king tot de gezondheid der bevolking," te Dordrecht bij H. E. van Elk uitgegeven voor rekening der gemeente, waarin voor de duizendste maal zonneklaar wordt aangetoond, dat ook aldaar de straten met de slechtste waterverversching en riolen het meesrleden van de drie straks genoemde kwalen. In verband met dit onderwerp verdient vermelding een stuk van L. Guiguet in het Journal de rAgriculture" van J. A. Barral, 1S67, tome II, 20 April, n°. 19, pag. 143. Aldaar wordt aangetoonddat faeeale stoffen en urine door de bijmenging van gebluschten kalk veranderen in reukelooze uitmuntende mest. Dit stelsel wordt in het groot aangewend te Parijs door Eenard C°.rue du Depotoir, en is onder meer in gebruik op de groote tentoonstellingwaar eene groote bijeenhooping van menschen uit den aard der zaak voorziening tegen on- reinheden dringend heeft gevorderd. Daar stuifkalk in Nederland gewoonlijk nog al duur is, gebrnikt men in hare plaats gazkalk, tot vermenging met dier- lijke en plantaardige meststoffen. Die gazkalk wordt dan zeer werkzaam vooral op veengrondzulks leerde mij eene onder- vinding van vele jaren op de Badhoeve. Onvermengde stuifkalk komt geleverd op de Badhoeve om- streeks f 1 het mud en hooger; gazkalk is aldaar dikwijls geleverd voor 2.50 de kubieke el. Ik durf mijne mede-ingezetenen aanraden, gedurende den aanstaanden zomer proeven te nemenom hunne geheime ge^ makputten om de acht dagen of meer aan te vullen met eene laag gazkalk van een palm dikte. Zij zullen dra bemerken dat alsdan de stank veel verminderten de mest vooral zeer werkzaam wordt op veenachtigen gronddie doorgaans behoefte heeft aan kalk. Zulks is vooral aan te radendaar de ondervinding geleerd heeft dat de choleradrankjesdie elders verkrijgbaar ziju a 0.25, in Haarlemmermeer zijn moeten worden betaald met 0.60 zelfs voor de armen. Ik geloof dus dat het voor velen zuiniger zoude zijn eenige gazkalk te koopen, die hun later als mest konde dienen, dan vele choleradrankjes, die hen (blijkens de ondervinding) toch in vele gevallen niet van eeuen spoedigen en pijnlijken dood bevrijden. De hooge Regering heeft onlangs de Burgemeesters opge- roepen, om in tijdsen voor de cholera zich weder mogt vertoonen, maatregelen van voorzorg te nemen; ik heb gemeend aan die oproeping het beste te voldoen, door mijne mede- burgers oplettend te maken op deze zoo gemakkelijk aan te wenden kalkbemesting, en hoop dat deze wenk goed moge worden opgenomenen vervolgingen noodeloos maken, die voor policie-agenten lastig, voor de vervolgden verdrietig zijn. Badhoeve, De Burgemeester van Haarlemmermeer, 30 April 186 7. Amersfookdt. Een beetje te laat, Is dikwijls veel te laat. Zeker komt het bij elke wet in de eerste plaats wel aan op hare eigene innerlijke deugdelijkheid. Nu wil ik wel niet onder eede verklaren, dat alle wetmakers precies op de hoogte zijn van alle zaken, waaraan zij hunne wetmakende krachten hebben te wijden. Doch, dit moge zijn zoo 'twil: als eene wet eenmaal wet is geworden, door een drieledigen trechter gefiltreerddan moet aangenomen worden dat zij goed is. Maar dan komt het nog in de tweedeof liever in gelijke plaats, aan op hare uitvoering, of deze geschiedt met verstandover- eenkomstig haar doel, zoo dat dit doel der wet kan bereikt worden. 't Komt zelfs zooveel hierop aan, dat de verstandige uitvoering het gebrekkige eener wet kan vergoedengelijk het tegendeel zelfs de beste wet kan doen falen. Men weet dat de hooge Landswetgeviugbij de jongste wet in zake den veetypkus, heeft noodig geacht, bij het uitbreken der ziekte in eene gemeente, of ook in eene naburige gemeente, het vastleggen der honden te bevelenzelfs met bedreiging van boete en gevangenisstraf tegen de overtreders, dus wel ernstig gemeend, niet maar zoo voor een boeman of vogel- verschrikker. Zij deed dat in de meening, dat houden°de smetstof kunnen overbrengen en met het doel dat overbren- gen door honden, te voorkomen. Men moge van een ander gevoelen zijn, maar de meening, het doel der wet moeten bovendrijven. De bepaling van het tijdstip staat aan den burgemeester, maar het is toch te achteu overeeukomstig het doel der wet, dat die vastlegging bevolen worde dadelijk bij het kennis krijgen van het uitbreken der ziekte, vooral waar dat uitbreken voorkomt in de gemeente zelve. Nu is te Amsterdam zelf het aanwezen der ziekte gekonstatcerden dien ten gevolge de verordening op het vastleggen der honden uitgevaardigd. Maar den 7 Mei gegeven wordt zij eerst verbindend verklaard op den lOden. Dus: gedurende ruim twee voile dagen hebben de tienduizendtallen Amsterdamsche honden nog voile vrijheid om de smetstof over tc dragen icaarheen't hun lust, en zoodoende al meer onteigening, afmaking en schade- vergoeding noodig te makenwelke mogelijke onaangenaam- heid en weinig produktive geldbelegging door een dadelijk konfinement had kunnen voorkomen worden. Men vraagt of zulke uitvoering der wet eene verstandige isof zij de berei- king van het doel der wet wel kan bevorderen, en zoo niet, of dan later niet ten onregte aan de wet zelve zal worden geweten, wat alleen aan hare, zoo niet met haren uitgedruk- ten wil, toch kennelijke bedoeling strydige, uitvoering moet worden toegeschreven. De BUEGEMEESTER van Haarlemmermeer In aanmerking nemende dat Veetyphus heerscht in de Gemeenten Aalsmeer en Nieuwer-Amstel Gelet op Art. 5 der Wet van den 19 April 1867 (Staats- blad N°. 30); Brengt ter kennis der Ingezetenen dat de in de Gemeente aanwezige HON DENT onmiddellijk moeten worden vastgelegd of vastgehoudenen dat alle losloopende Honden door de Policie zullen worden opgevangen en gedood. Opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, is deze afgekondigd en aangeplaktwaar dit te doen gebruikelijk is. HaarlemmermeerDe Burgemeester den 8 Mei 1867. AMEESFOOEDT. DIJKGRAAF en HEEMEADEN van den Haarlemmermeer- Polder zullen op Donderdag den 23sten Mei 1867, des morgens ten 10 ure, in het Logement van J. VAN DER POEL aan het Kruisdorpin dien Polder, overgaan tot De Voorwaarden der verpachting zijn op franco aanvrage, gratis verkrijgbaar, aan de Secretarie des Polders, in het Locaal van Staats, op den Jansweg te Haarlem, en liggen op de gebruikelijke plaatsen ter lezing. Haarlem, 4 Mei 1867. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLLDijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQTJERYSecretaris. DIJKGRAAF en HEEMEADEN van den Haarlemmermeer- Polder zullen op Donderdag den 16 den Mei 1 8 6 7 des namiddags ten 1 ure, in het Hotel DE KROON" te Haarlem, overgaan tot de OPENBAEE AANBESTEDING bij enkele inschrijving van Het Bestek en de Voorwaardenzijn op franco aanvrage, gratis verkrijgbaar, aan de Secretarie van den Polder, in het Locaal van Staats, op den Jansweg te Haarlem, en liggen op de gebruikelijke plaatsen ter lezing. Haarlem, 7 Mei 1867. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. De Prijs van de AMSTERDAMSCHE VUILNIS MET PAARDENMEST EN BEER, is tijdelijk de Cub. El/I Zie, over de werking van dezen MEST, de Land- bouw-Couranten van 23 Aug., 6 Sept., 13 Sept., 18 Oct., 8 Nov. en 15 Nov. 1.1. DE VAN (wel te onderscheldcn van andere meststoffen onder dezelfde bcnamlng aangeboden) HOOFD-AGENTEN, en aan het Depot te Haarlemmermeer onder verband van EERSTE HYPOTHEEKop BOUW- of WEIL AND. Aanvrage franco, onder Letter H, in te zenden aan bet Bureau van het Weekblad van Haarlemmermeer, Nieuwendijk, H 37, te Amsterdam.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 3