WEERBLAD 1867. Vrijdag, 24 Mei. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GE¥IJD. levitate Jaaigang. rs> DE DIENSTKAR. (Uiterlijk Woensdag.) Bij dit Nummer behoort een Bijblad. April 1867. GEMIDDELDE Maandelijksche Waterstanden, Water-ontlastingen en werking der Stoomtuigen in het Hoogheemraadschap van Rijnland. WAARGENOMEN TE 3f AANTEEKENIN GEN. g g3 g- I IIAARLEMMEKMEEil, PRIJS VAN HET ABONNEMEIVT in het Jaarf 6.— Enkele Nummers 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, EEDAKTIE EN UITGAYE BETEEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. WAARNEMIN GEN. Vloed op het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Ebbe het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Boezemstanden U 60 Boezemstanden -2.9 Verral in de Sluizen. g Tijd van loozing i-i Hoeveelheid geloosd De meest heerschende wind. f Gewerkt gedurende S g j Opbrengst g to Uitgeraalen r/x 2 1 Gestopt voor hoog water, t id. voor Sluisgang. Spaarndam. Halfweg. Gouda. Katwijk. 0,08 A.P. 0,068 A.P. 1,587 A.P. 1,107 A.P. 0,23 A.P. 0,214 A.P. 0,571 -f A.P. it 0,582 A.P. 0,53 A.P. 0,547 A.P. 0,494 A.P. 0,638 A.P. 0,657 A.P. 0,515 A.P. 0,661 A.P. 0,075. 0,0518. 0,06. 114. 1024. 79. 23,278,362, 12,133,838. 7,639,295. West. Zaid-West. Zuid-West. West. 86J. 99-20. 91-46. 0,46. 0,586. 1,347. 6,149,362. 5,164,595. 2,813,161. 11. 9-35. 26-14. 18. 6-25. it it Leidschendam. Rijnland 0.631 A.P. Delfland 0.019 A.P. Bodegraven. Rijnland 0.526 A.P. Woerden 0.456 A.P. Van Woerden op Rijnland gedu rende 350 nren afgevloeid. b 5. Sg. a a B P- §- a 2 S pu ra cp B p a S- B 5' S" CR g. o B B f N g Een reiziger wordt beoordeeld naar het rijtuig waaruit hij stapt. Als men een man ziet rijden met een voertuig, hetwelk de blijken draagtdat het van de Germanen geerfd is en reeds met de Batavieren in Nederland kwamkan men zich moeijelijk ontbouden van te denkendat de beschaving van den voerman gelijk staat aan die van zijnen wagen, beide gebleven als die zijner met beestenhuiden bekleede voorvaderen. De Engelsche landbouwers, die in zoo vele takken van hun bedrijf toonden zelve te denken, voornit te willenen daarbij geholpen werden door uitmuntende werkbazenver- beterden in de laatste jaren ook de voertuigen, marktkarren, en vooral wat zij noemen dogcarts, rijtuigjes geschikt om den meester met zijn opzigtereen paar knechlsden hond eenig klein veeof andere kleine voorwerpenmonsters en dergelijke, met een paard, spoedig te kunnen vervoeren. Ik wensch deze dogcarts, om een Hollandsch woord te ge- bruikenliever dienstkarren te noemendaar zijalthans op de Badhoeve, vooral gebruikt worden tot de dienst, die ik, als Burgemeester, dikwijls genoodzaakt benmet de veld- wachters te doen. Twaalf jaren geleden is, in Utrecht, naar eene Engelsche teekening een dergelijk voertuig voor mij gemaakt; het werd gebruikt zomer en winterdes zomers op wielendes winters op eene slede. Het was geschikt om vier personen te vervoerenen daar- enboven voeder voor het paarden voorwerpen voor de dienst benoodigddroog en afgesloten mede te nemen. Het moest echter ook somtijds slechts een persoon te gelijk kun nen dragen, en daartoe in evenwigt kunnen worden gehangen. Daar het oude voertuig op vele plaatsen versleten was, be- stelde ik een nieuw bij den wagenmaker van de Geer en den smid Lambert te Sloten. Beiden hebben eerzucht genoeg ge- voeld om vooraf te gaan bezien de dogcarts der Engelsche ingenieurs, werkzaam aan Holland op zijn smalst; zij stelden, nit de verschillendedaar geziene karretjes, een nieuw te zamen voor mijne behoeften ingerigt; zij werkten dus niet malletje naar' malletje, maar lieten hnnne eigene hersenen arbeiden. Ik meen dien werklieden genoegen te doen, met op te ge- ven, waarin hun werk verschilt van het vroeger en elders geziene. Boutwerk. De dienstkar is gemaakt van gaaf en droog essenhout; de bekleeding' van den bak met Zwitsersch esdoorn- houthetwelk, vernist zijnde, fraai geel is en schoone vlam- men vertoont. IJzerwerk. Tot het ijzerwerk is genomen het beste kroon- ijzer, in de sterkste vormen. De verbindingen van bout en ijzer zijn zoo veel mogelijk met stroppenin plaats van door schroeven, daargesteld, ten einde het hout niet noodeloos te verzwakken, hetgeen vooral voor de draagboomen en veeren groote waarde heeft. De veeren zijn van goed staal, en vier, in plaats van PRIJS DER ADYERTENTieN van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cent. twee, in getal, zoo als tot hiertoe. Door deze inrigting worden de sehokken veel verminderd, en niet meer de gang van het paard gevoeld, hetgeen anders zoo onaangenaam rijdt. Het ijzer iszoo veel mogelijkgelast en niet geklonken. Wielen. De wielen zijn bewerkt krom naar buiten uit- staande, waardoor de spatborden, die de Engelsche dogcarts ontsieren, onnoodig zijn. Assen. De assen zijn vervaardigd met eontra-moeren en ijzeren bossen. Patent-assen zijn niet verkozendaar zij op het platteland moeijelijk te smeeren en na te zien zijn. Zitting. De zitting schuift ten halve voor- en achteruit, volgens nieuwe viiMing. Hierdoor kan de voerman de kar in evenwigt stellen voor een tot vier personen, zonder op te staan, of van de kar af te stappen. Er zijn geene pennen gebruiktdie de steunhouten vernielenen de sterkte van den bak is behouden, die anders, bij het wegnemen der achter- zitting, zijnen steun verliest. De voerman heeft onder het hooge kussen een klein afge sloten kistjehetwelk hij van het rijtuig kan nemenen waarin hij papieren en geld kan bergen. Onder de zitting is een afgesloten kastje, waarin voor luchtverversching door zonneschermpjes is gezorgd, zoodat er zoowel levende als levenlooze voorwerpen in kunnen worden vervoerd. De luik- jes sluit'en gemakkelijk en vallen van zelve toe. Bovendien kan nog onder de voorste bank in het ongesloten gedeelte worden geplaatst een tamelijk groote koffer voor kleederen en nachtgoed, of een zak met hooi of gras; het laatste vooral komt den Burgemeester zeer te pas, die eene hoeve bezoeken moet, besmet door runderpest, waar hij zijn paard niet voederen wil. Treden. Het rijtuig is voorzien van vier treden, zoodat de passagiers, ieder van zijnen kant, voor en achter het rij tuig kunnen bestijgen en verlaten. Zij zijn met slijkgaten ge maakt, om geen vuilnis op de treden te verzamelen. Licht. De lantarens zijn aangebragt voor het spatbord, zoodat de voerman, zelf in donker zittende, het licht ziet, stralende zoo ver mogelijk vdor zijn paard en zijne wielen. Spatbord. Dlt is gemaakt zoo hoog mogelijk, opdat het paard den staart niet over de leidsels zoude slaan. Het voe- tenkleed is zoo steil mogelijk om het regenwater beter te lozen, door de opening onder in het spatbord. Het is ruim genoeg om de voeten des voermans te bedekkenook als hij alleen zit, achter op het rijtuig. Aan de handvatten van het spatbord is gelegenheid om wildhazeneendenenz. op te hangenvoorwerpen die men om der zindelijkheid wille, liefst niet in het rijtuig bergt. Hekje. Het hekje is met sterke schroeven en moeren door den bak bevestigd, en onafhankelijk van de steunijzers voor den rugriem. Deze sehuift met de zitting voor- en achteruit, en kan dus in alle stellingen dienst doe'u. Aan het hekje is een knopje om de uiteinden der leidsels op te hangenen een zweepkoker. Ligtheid. Het rijtuig is ligter dan een gewone tilbury vooral omdat de wielen zoo veel hooger zijn; het is niet tuitelig, als de vroegere Ilollandsche sjaasen zijne veeren, langer dan die der gewone tilburys's, geven daardoor meer sterkte en gemak. De vorm is vlugger dan die der zooge- naamde Lisser karretjes, bij welke ook het in- en uitstappen minder gemakkelijk is. Boomen. Onder de draagboomen zijn sterke halfronde ijze ren platen, met stroppen (en niet met nagels) aan de einden bevestigd. De Engelschen en Schotten schijnen voor de draagboo men te nemen het hout van den Taxus BaccataJevotree, onzen Taxusboom; dit hout heeft vCzels, welke gewonden zijn als netwerk, en is door zijne taaiheid vooral ook voor boogen geschikt. Het geeft eenige meerdere veering aan het rijtuig. Het is mij niet bekend geworden of en waar dit hout in Nederland verkrijgbaar zoude zijn. Als het gebruikt wordt sehijnt de bekleeding der draagboomen met ijzer achterwege te kunnen blijven, die echter, voorzigtigheidshalvegeen kwaad kaD. Desverkiezende zoude men het taxushout uit Engeland kunnen bestellen. Bij mijn vorig rijtuig bleek evenwel goed essenhout voldoende te zijn. Deze dienstkar zal nu, hoop ik, mij weder eenige jaren

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 1