- 84 - Hijnland. Haarlcmmcrmeer-Polder. Haarlemmermeer. GEMEENTE-RAAD. ilerlgten omtrent de Veezlefete. &and]boiiw. i. dienen om mij naar de markt, Let polderbestuur, de secre- tarie enz. te voeren. Ik meen haar model te mogen aanbe- velen aan landbouwersplattelands-burgemeestersgenees- heerendijkgravenmaar vooral aan 's Rijks posterijen. Het kan gemakkelijk de brievenmalen bevatten, en vier personen te gelijk vervoerenterwjjl er op de tegenwoordige postkarren slechts twee kunnen plaats nemenhetgeen nood- zakelijk invloed uitoefent op den prijs van aanneming voor het rijden der postkar. Ik zoude het zeer wenschelijk achtendat een paar zulke karretjes door Haarlemmermeer een paar malen daags de brieven rnogten vervoeren van het hoofdkantoor naar de hulp- kantoren en omgekeerdin verband met de naburige plaatsen; over den slakkengang der tegenwoordige post is nog onlangs in dit blad teregt geklaagd. De geheele kar, klaar geleverd, kost twee honderd vij'ftig gulden; de leveranciers van de Geer en Lambert te Sloten (Noord-IIolland) verzoeken, waarde Lezer, uwe gunst en aanbeveling. Badhoeve, 15 Mei 1867. Amersfqordt. VERSLAG der YEREENIGDE VERGADERING, gehouden op Dingsdag 30 April 1867, in het Gemeenlandshnis te Leiden. Tegenwoordig 21 Leden. 1°. Mcdedcclingen: a. Dat de verhuring van het grasgewas van den Spaarndamschen dijk enz. heeft plaats gehad voor den tijd van een jaar voor 16,215 tegen 17,126 voor de vorige drie jaren. Het verschil in opbrengst moet ge- zochtjworden in het eiland Ruigoord, hetwelk ongeveer dnizend gulden minder gold. De nieuvve gronden Iangs den maalboezem te Spaarn- dam, zoo ook de jagt en visscherij werden voor drie jaar verbuurd, en hragten op 274, 172 en 756 b. dat, in overleg met de stad Leiden en in afwachting van de goed- keuring van het nieuwe tarief, het bestaande tarief voor de hefting der doorvaartregtcn voor de Zijl- of Spanjaardsbrug voor twee maanden ver- lengd is; c. dat onlvangen is van de Regering de goedgekeurde beschrijving en teekening van de kanalen b, c en f, behoorende bij het algemeen plan der doorgraving van Holland op zijn smalst, waardoor het sluiten van een bijzondere overeenkomst met de Amslerdamsclie Kanaalmaatschappij ovcrbodig geworden is; d. dat de driemaandelijksche opname van de kas van den rentmeester Iiceft plaats gehad, en dat bevonden is dat bij hem in kas waren 7327.694 en 25 mille in prolongate; en dat dit bedrag sloot met zijne bocken. 2°. Goedkeuring der Rekening. De financiele Kommissie brengt haar verslag uit, bij monde van den heer Bultman, waaruit biijkt, dat zij de Rekening vergeleken heeft met de veelvuldige bescheiden en geheel akkoord bevonden heeft. De groote uitbreiding, aan de posten der be- grooting gegevenheeft de veranlwoording omslagtiger gemaakt, en de verificatie is er niet gemakkelijker door geworden; zij maakt daar even- vvel geen grief van, omdat de Vereenigde Vergadering die uitbreiding be- paaldelijk verlangd heeft; en verder heeft zij slechts enkele opmerkingen omtrent eenige uilgaven van ondergeschikt belang, waarop n. h. i. nog eenige besparing zou mogelijk zijn. De Kommissie vestigt de aandacht van Dijkgraaf en Hoogheemraden op het wenschelijke, dat bij dalende effektenmarkt de rentmeester zich op de hoogte houde van de koersen en voor de supplcties zorg drage. De Dijkgraaf anlwoordtdat daarop wel degelijk gelet wordt, doch dat de llaarlemsche Bankvereeniging alwaar de prolongation gesloten worden, zich steeds beijverd heeft, om voor het fourneeren van het surplus de beste zorg to dragen. De Rekening wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Dijkgraaf en Hoogheemraden onthielden zich van mede te slernmen. De RekeniDg bedraagt in ontvangst176376.12% in uitgaaf149971.25 Batig saldo26404.874 3°. Onderzoek der geloofsbrieven. De Kommissie met dat onderzoek helast, brengt bij monde van den heer Kempenaar haar rapport uit, en adviseert tot de toelating van al de benoemden. Conform die kon- klusie wordt besloten. 4°. Voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemradenom de post, uitgetrok- ken voor de werken van de Waddinger Vliet, met 3000 gulden te ver- hoogen, daar het gebleken is, dat de geraamde som voor de uitvoering niet toereikend zijn zal. Hiertoe wordt besloten. 5*. Voorstel van do heeren van den Breggen en Spruijt. Dit wordt op schriftelijk vcrzoek van genoemde Hoofd-Ingelanden aangehouden, omdat beiden verhinderd zijn gewordendo Vergadering bij te wonen. 6°. Tot leden der Kommissie tot onderzoek van de bezwaarscbriften, welke tegen het gaarderboek mogten inkomen, worden benoemd de heeren Blusse, Viruly en Spruijt. Niels meer aan de orde zijnde, zoo wordt de Vergadering door den Voorzitter gesloten. Agenda voor de Vereenigde Vergadering van Rijn- land, te houden op Dingsdag 2 8 Mei 18 67 des middags ten 12 ure. 1. Mededeelingen. 2. Vaststelling van het Gaarderboek voor 1867. 3. Behandeling van het aangehouden voorstel van de heeren van der Breggen en Spruijt. 4. Voorstel tot verhooging van het cijfer lot aankoop van steenkolen. de aanbesteding werd door den vierden insehrijver verzocht zijn biljet niet in aanmerking te nemen waaraan dan ook is voldaan. Zitting van Donderdag 4 April 1867. Voorzitter: Mr. J. P. Amersfoordt. De Vergadering wordt geopend des namiddags ten 1 ure. Tegenwoordig 11 leden, zijnde de heeren 'tHooft, Knaap, Timmer- mans, Buis, Tensen, Schone, VerploeghKuiper, Dorbeck, van Vuuren en de Voorzitter. De Secrelaris leest de notulen van 28 Februarij 1867 welke met algemeene stemmen worden goedgekeurd, nadat eene wijziging in het tiende punt dier notulen, en wel aan het einde van dat punt, op voor stel van den Heer 't llooft, was gebragt, hebbende de heer Kuiper zich buiten stemming gehouden, als zijnde in de vorige vergadering niet tegenwoordig geweest. 1". Aan de Vergadering wordt mededeeling gedaan van de navolgende ingekomen stukken, als: a. Brief van Gedeputeerde Staten, dd. 27 Maart 1867 geleidende een goedgekeurd raadsbesluit tot het doen van af- en overschrijvingen, dienst 1866. b. Brief van idem, dd. 27 Maart 1867, geleidende een goedgekeurd raadsbesluit tot betaling uit de onvoorziene uitgaven, dienst 1867. c. Brief van idem, dd. 6 Maart 1867, waarbij de ontvangst wordt be- rigt der vastgestelde verordening op het losloopendrijvenvastzetten en begraven van vee, enz. d. Brief van mejufvrouw de Wed. A. van Egmond, houdende kennis- geving van het overlijden van haren echtgenoot, in leven hoofd-opzigter van den Haarlemmermeerpolder; e. de Slaatsbladen van 1867, n°. 8 tot 15, en de Provinciaalbladen van 1867 n*. 22 tot 26; Circulaire van den Kommissaris des Konings, dd. 15 Maart 1867, verzam. n°. 34, betrekking hebbende op do trichinen-ziekte onder de varkens, en hetgeen tot wcring daarvan zou kunnen worden gedaan. Wordt besloten: de stukken a, i, c en e aan te nemen voor kennis- geving; den brief van mejufvrouw van Egmond te beantwoorden met een brief van rouwbeklag; en ten aanzien der circulaire omtrent de trichinen-ziekte wordt met 9 tegen 2 stemmen (zijnde de Heeren Tensen en Schone) besloten, dat een extrakt uit die circulaire zal worden ge- plaatst in het XVeekblad van Haarlemmermeer; terwijl een genoegzaam aantal overdrukken daarvan zal worden gevraagd, ten einde aan de woningen van al de ingezetenen te worden bezorgd, en zulks ter waar- schuwing tegen het gevaar, uit het gebruik van trichinenvleesch voort- vloeijende. 2°. De Voorzitter stelt op nieuw aan de orde de circulaire van Heeren Gedeputeerde Staten van 6 Februarij 1867, verzam. n". 20, waarbij het Gemeentebestuur wordt verzocht zijn gevoelen te doen kennen omtrent de nadere regeling der jaarwedde van den gemeente-ontvanger, in ver band met de verandering, die in het gemeentelijk belastingstelsel gebragt is, welke zaak in de vorige raadsvergadering ter nadere behandeling is aangehouden. De Vouriitler deelt mede, dat, naar den maatstaf, die in 1854 door Heeren Gedeputeerde Staten voor de berekening der jaarwedden van de gemeente-ontvangers in Noord-Holland is aangenomen, de jaarwedde van den ontvanger der gemeente zou moeten worden berekend als volgt: Gewone inkomsten der 5 laatste jaren: 1861 14,970.36 1862 y 16,659.39; 1863/19,482.60* 1864/20,817.79; 1865/20,358.194; tozamen 92,288.34; hetwelk gemiddeld geeft een bedrag van/18,457.67 per jaar; daarvan wordt genomen: van de eerste 1000 5 pCt. 50; van de volgende 2000 4 pCt.80; van de volgende 3000 3 pCt.120; van de volgende 4000 24 pCt., 100; van de vol gende 9000 2 pCt.180; zoodat de jaarwedde zou moeten bedra- gen 500. De heer 't Hooft zegt, dat hij van den heer van Stralen, oud ambte- naar ter provinciate griffie van Noord-Holland, inlichtingen heeft gevraagd omtrent de traktenjenlen van sommige andere gemeente-ontvangers, en zijn gevoelen omtrent de regeling der jaarwedde van den ontvanger dezer gemeente; dat spreker in antwoord daarop van den heer van Strale.i een schrijven heeft onlvangen, hetwelk hij aan de Vergadering wenscht voor te lezen, indien hem daartoe verlof worde gegeven. Het verlof gegeven zijnde, leest de heer 'tHooft den brief van den heer van Stralen voor en zegt, na die voorlezing, dat hij, met het oog op het in dien brief aangevoerde, van gevoelen is dat de jaarwedde van den gemeente-ontvanger behoort bepaald te blijven op 600. De Voorzitter vorzoekt den heer 'tHooft den brief van den heer van Stralen aan den Secrelaris aftestaan, om dien in de notulen te kunnen opnemen, dewijl het niet doenlijk is geweest om uit het voorgelezene de noodige aanteekeningen voor de notulen te maken, De heer't Hooft legt den brief over. De heer Knaap zegt, dat hij in de vorige Vergadering de zaak had willen afdoenspreker is er voor om het traktement He houden zoo als het nu is. De heer 'IHoofl zegt, dat, had de ontvanger dezer gemeente hooger jaarwedde dan elders, hij er voor zou zijn om te verminderen; tbans evenwel wit hij den ontvanger in het genot laten zijner tegenwoordige jaarwedde. Spreker meent ook, dat de gemeente Haarlemmermeer, door uitgebreidheid een uitzondering maakt, en ook de werkzaamheden vermeerderen. De heer Tensen vraagt, of de heer 'tHooft aan den heer van Stralen heeft gcschreven uit eigen beweging, dan wel met toestemming van Bur- gemeester en Wethoudcrs. De heer 'tllooft zegt, dat hij dat uit zich zelven heeft gedaan; het was een partikulier schrijven. De Voorzitter zegt, dat hij nu voor het eerst van den brief van den heer van Stralen hoort. De heer Schone meent, dat men don heer 'tHooft moet bedanken voor de gegeven inlichtingenen dat het niet noodig is den brief van den heer van Stralen in de notulen op te nemen. De heer Tensen had het betcr gevondeir, indien het schrijven aan den heer van Stralen ware gedaan door of in overleg met Burgemeester en Wethoudcrs. (Zie het vervolg op het Bijblad.) hebben gedaanwaardoor zij eene roodachtige kleur heeft bekomen. Uit het Land van Altena wordt berigt dat, hoezeer de algemeene verwachting was dat deze streek dit jaar zeer wei- nig boom- en steenvruchten zou opleveren, en men in die verwachting versterkt werd door de nachtvorsten, het evenwel gelukkig biijkt dat dit het geval niet zal zijn. De fruitboomen zijn goed beladenterwijl ook die der steenvruchten niets te wenschen overlatenen hoe ongunstig het tegenwoordig voor den veehouder en boer in elk gewest van ons vaderland ook moge zijn, bij elke verpachting en verkooping van lan- derijen ziet men deze tegen hooger som afmijnen, terwijl de huur- of pachtsommen nog dit jaar met 10 pet. meer beloofd zijn geworden. De huur van weiland klimt mede tot die van bouwlaud op. Ook wordt voor hooiland veel beloofd. Yolgens berigt uit Dalfsen, laat zich tot hiertoe de bijenteelt gunstig aanzien. Uit Ambt Ommen wordt gemeld, dat de beste schapen weder beste prijzen beginnen te bedingen. Yan de wol zijn de berigten nog zeer uiteenloopend. OPGAVEN OMTRENT DEN VEETYPIIDS, IN DE WEEK VAN 5 TOT 11 MEI 1867. PaoviNCieN. aangetast. GESTORVEN AFGEMAAKT HERSTELD. NOG ZIEK. NoonD Holland Zuid-Holland Utrecht Gelderland NoordBrabant Totaal. 13 71 t 2 2 7 11 64 1 22 87 9 98 SEDERT HET BEGIN DER ZIEKTE ZIJN IN: Noord Holland Zoid-Holland Utrecht Gelderland. NoordBrabant Totaal. 8227 96526 50408 910 317 963 46418 30653 48 19 6424(f) 15585 3557 3895 538 840 34523 16198 4 156388 78101 29999 51565 Bovendien afgemaakt 6. (f) Idem 3359. REKAPITULATIE VAN HET AANGETASTE VEE IN In de Week van N.-Holl. Z.-Holl. Utrecht Gelderl N.-Brab. Totaal 1420 April. 12 555 30 17 614 21—27 6 338 15 3 362 28 April4 Mei. 11 148 18 6 2 185 511 Mei 13 71 1 2 87 In de laatstverloopen week zijn te Londen weder 78 runderen door de veeziekte aangetast en 25 hieraan gestorven. Door den minister van binnenlandsche zaken is met intrek- king der beschikkingen op het vervoer van slagtvee, opgenomen in de Staats-Courant van 12 April en van 25 Augustus 1866 het volgende beplaald: 1°. na 20 Mei e. k. mag het vervoer van voor de slagt- bank bestemde runderen en kalveren over de lijn van afslui- ting alleen plaats hebben langs de Hollandsche, Rijn- en Centraalspoorwegen en aan het Sleeuwijksche veer te Gorinchem; 2°. de oplading van dat vee op spoortreinen mag buiten de lijn van afsluiting alleen geschieden aan de volgende stations: a. van den Hollandschen spoorweg te Amsterdam en te Rotterdamb. van den Rijnspoorweg te Amsterdam Rotterdam en Arnhem; c. van den Centraalspoorweg te Zwolle; en alleen met de volgende treinen van Amsterdam per Hollandschen spoorweg met den trein van 4 ure 30 minuten des namiddags, en per Rijnspoorweg met de treinen van 11 ure 10 minuten des voormiddags, en 12 ure 30 minuten des namiddags; van Rotterdam per Hollandschen spoorweg met de treinen van 12 ure 25 minuten en 3 ure 30 minuten des namiddags, en per Rijnspoorweg met de treinen van 10 ure 40 minuten des voormiddags, en 3 ure 10 minuten des namiddags; van Arnhem per Rijnspoorweg met de treinen van 10 ure 10 minuten en 10 ure 35 minuten des voormiddags; van Zwolle per Centraalspoorweg met den trein van 11 ure 54 minuten des voormiddags; 3°. aan de voormelde stations en aan het Sleeuwijksche veer wordt het vee door beambtenvan Rijkswege aangesteld onderzocht; wauneer het biijkt niet voor de slagtbank be- stemd te zijn, wordt het teruggewezen. Het veedat tot invoer wordt toegelatenwordt door genoemde beambten met de letter S op de regter heup gebrand. Ieder der voor de slagtbank bestemde runderen moet aan een touw worden geleid door een persoondie voorzicn is van een vervoerbiljet, af te geven door den burgemeester der plaats van bestemming en geviseerd door den burgemeester der plaats van afzending. Op dat vervoerbiljet wordt de weg aangewezen, waarlangs het vervoer zal geschieden van de plaats van afzending tot aan de slagtplaats. Bij iedere afwijking van den in het vervoerbiljet aangewezen weg of bij gebrek van vervoerbiljet wordt het vee in beslag genomen. Wanneer het vervoer per spoorweg op een veewagenmet een vaartuig of op eene kar of eenen wagen geschiedt, is, zoolang die vervoermiddelen gebruikt wordeneen geleider voor iedere partij vee, met gezamenlijke bestemming, bij ieder dier vervoermiddelen voldoende." Bij de aanbesteding van het driemaal kroozen der Vaarten en Togten in den Haarlemmermeer-Polder gedurende het jaar 1867 gehouden Donderdag 16 Mei, in het hotel de Kroon" te Haarlemwas de uitslag als volgt Ingeschreven was: door C. Streefkerk, te Zaandam, voor 8880.door C. Lewis Jz. c. s.te Haarlemmermeer, voor 3690.en door J. van den Heuvel Azn., te idem, voor 4975.wel waren er vier biljetten ingekomendoch voor Uit het noordelijk gedeelte des lands wordt geschreven dat over het algemeen de veldgewassen in die gewesten zeer gunstig staauin het bijzonder is dit het geval met de win- terrogge, die er frisch uitziet, en op sommige plaatsen zelfs buitengewoon digit staat. Alleen uit enkele friesche streken verneemt mendat de nachtvorsten aan de roggeplant schade

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 2