AIWIIIIIIIIIII- fflil tlt-MAM© Amsterdamsche landbouw- en - 85 - Politieke Krontjk. demcngde lerlgten. TE ROOP: VEEZIERTE. Zij die iets te vorderen hebben MESTCOMPAGNIE. IIAVELAAR DUTILII, Rotterdam, bij de Erven J. BOSaan de Cruquius. 17 23 Mei. S3ium citlrtub- ISuitcnl.iub- AGENT voor Haarlemmermeer en Omstrehen de Heer J. C. VAN DE BLOCQUERY J* te Ilaarlemmermeer. PETER LAWSON SON is steeds en alleen verkrijgbaar bij Aan den minister van binnenl. zaken is door den rijks- veearts le klasse Overbosck, gestationneerd te Gouda, een rapport toegezondenbetreffende een genomen proef met het verbranden van afgemaakte runderen. Het verbranden ge- schiedde op de volgende wijze: Begunstigd door eene goede windstilte, lieten wij ongeveer twintig ellen achter het erf een kuil delven van twee ellen in het vierkant, ter diepte van 1 el. Op den bodem van dezen kuil werd eene laag besmet rijshout, benevens eene goede hoeveelheid riet en stroo gelegd, welke materialen met zwarte teer en petroleum rijkelijk vverden begoten. De te verbranden lijken vrerdenna diep gekerfd te zijn, met dezelfde brandstofl'en aan alle kanten en zelfs invvendig besmeerd en in den put geworpenom met eene hoeveelheid onteigend stroo te worden overdekt, dat weder met het restant der teer en petroleum werd begoten zoodat in het geheel een half vat teer en tien kannen petro leum waren verbruikt. Hierop werd door mij, door middel van een vlammenden zwavelstokde massa in brand gestoken waarop eene hevige ontploffing volgde, hetgeen mij aanleiding geeft Uwe Exc. er op te wijzendat men hierbij met niet genoeg omzigtigheid kan te werk gaan. Nadat de massa ongeveer uur hevig gebrand hadbleef er een verkoolde klomp over, die sleehts eene kleine ruimte innam van een kuil, die zoo groot voor eene eventuele mislukking gemaakt was. Yervolgens werd de nog eenigzins smeulende massa met aarde bedektaangestampt en met den noodigen chloorkalk bestrooid. De overgeschoten massa in aanmerking nemende zoo meen ik te mogen opmerken dat de kuil eene zeer ge- ringe diepte behoeft, welke misschien nog verkleind zou kun- nen wordenwanneer de lijken boven den kuil over houten palen of soort van rooster werden gelegd, zoodat de damp- kringslucht aan de onderzijde meer toegang heeft." In het Huis der Gemeenten in Engeland is door Lord Montagu, namens de regering, op vragen betrekkelijk de vee- pest het volgende geantwoord: Tn Nederland, Erankenland Belgie, Zwitserland en elders op het vasteland is de runder- pest nog aanwezig. Toen zij zich dezer dagen weder te Londen voordeed, is dit toegeschreven aan den invoer eener lading vee uit Oostenrijk; doch het is zeer moeijelijk inliehtingen dienaangaande te bekomen, en alzoo hebben de inspekteurs, belast met het toezigt op de uitvoering der verordeningen tegen de runderpest, geen bepaald oordeel over den oorsprong kunnen uitspreken. De regel is thans, dat al het van buiten 's lands aangevoerd wordend vee in de haven van ontscheping moet worden geslagt. Doch er is eene uitzondering voor het vee, bestemd voor de veemarkt van Londen: dit mag te Harwichte Southampton en in de haven van Londen (waar- onder de geheele uitmonding van de Theems begrepen is) ontscheept en vervolgens, onder zekere voorzorgsmaatregelen en beperkingen, per spoortrein naar Londen gebragt worden. Doch aan den anderen kant is het verbodenvee uit Londen uit te voerenen zoo wordt de vermenging van britsch en van buitenlandsch vee voorkomen. De Tweede Kamer is nog steeds bezig aan het ontwerp van wet op de schutterijen. Bij den extra buitengemeen spoedigen afloop der zoogenaamde algemeene diskussien" over dit ont werp en den in 't geheel Snellen voortgang van den eersten dag, dacht men dat het ontwerp wel spoedig zijn beslag bij dezen tak der wetgeving zou hebben gekregen. Dit blijkt echter buiten den waard gerekend. Er is een werkelijk twee- gelederen vuur van amendementen. Wel betreffen vele sleehts ondergeschikte bepalingen en hebben ze over 't algemeen wei- nig mooi weer", daar ze veelal ingetrokken of met aanzien- lijke meerderheid worden verworpen, en de heer Godefroi zelfs meende te moeten klagen, dat zijne liefhebberij om de wet te amenderen amenderen moet beteekenen verbeteren"; maar daarom is elk amendement feitelijk nog geene verbete- ring) bij de leden weinig ondersteuning en bij de Begering onverschilligheid vond. Enkele schoten toch werden tegen hoofdpunten gerigt, maar stuitten af. Zoo bleef de voorge- stelde percentsgewijze berekening voor de sterkte der schutterij ongedeerd, en ook de bepaling wie de kosten zal dragen. Deze kosten blijven gemeentezaak. Het Bijk geeft echter eene tegemoetkoming ad 5 voor elken schutter. Bij aauneming der wet is voorgesteld haar 1°. Augustus e. k. in werking te brengen. Na afloop van dit ontwerp zullen belangrijke onder- werpen in diskussie komenzoo als de jaren lang hangende zaak van het ziekenhuis te Leiden, de Moerdijksche spoorweg, en de koloniale verhooging van traktement aan de inlandsche hoofden, uitgifte van gronden in erfpacht, en uitbreiding der telegrafie. Bij kon. besluit is eene geheel nieuwe organisatie van het leger ingevoerd. I. De souvereinen, die aan de londensche konferentie ter oplossing van het luxemburgsche konflikt deelnamenmaken met hunne bekrachtiging van het op II dezer gesloten trak- taat evenveel spoedals waardoor hunne gevolmagtigden zich onderscheidden bij de behandeling dier zaak. Derhalve ver- wacht men dat eerstdaags de konferentie nog eens zal bijeen- komen tot uitwisseling van de ratifikatien en het is bekend dat onmiddellijk na het vervullen dezer formaliteit de pruis- sische troepen uit de vesting Luxemburg zullen trekkea. II. Keizer Napoleon III heeft het drok met de toebereid- selen om zijne hooge gasten, de souvereinen van Europa niet alleen, maar ook die van Azie, te ontvangen. Groot is het aantal gekroonde hoofden die in Junij en Julij a. s. Parijs zullen bezoeken, en op het paleis der Tuilerien worden zij gehuisvest. De sultan van Turkije komt met zijnen minister van oorlog, twee neven (waaronder de troonopvolger) en een gevolg van een halfduizendtal personeu. De shah van Perzie verschijnt insgelijks. III. Een verschil van gevoelen, over een hoofdpunt van het ontwerp van wet tot reorganisatie van het fransche leger, gerezen tusschen de kommissie van onderzoek uit het Wetge- vend Ligchaam en de regering, dreigde wel met onaangename gevolgendoch is gelukkig uit den weg geruimddoordien beide partijen elkander koncessien hebben gedaan. IV. De keizer van Oostenrijk heeft gisteren (22 Mei) de zitting van den rijksraad geopend met een troonrede. Men zal zich herinneren dat deze landsvergadering geruimen tijd niet bijeen was en de grondwet des rijks geschorst is geweest. V. Een hannoveraansch bankier heeft zijne gebechtheid aan den ex-koning George V, zijnen voormaligen souverein, zwaar moeten boeten. Wegens het doen van financiele opera tion voor den onttroonden vorst, in strijd met hetgeen door dezen en Pruissen was overeengekomen, is die bankier in hechtenis genomen en als staatsgevangene van Hannover naar Berlijn overgebragt. Naar men verneemt zullen de miliciens der ligting 1866, welke on- langs onder de wapenen zijn opgeroepen eerlang met onbepaald verlof weder naar liunne haardsleden worden gezonden. Te Enschcde heeft het in den ochtend van den 15 Mei zoo erg gesneeuwd, dat de groene boomen geheel wit waren en de sneeuw een half voet dik op den grond lag. Den 29 April jl. is te Beauvais (in Frankrijk) een handwerksman, Sellier genaamd, ter dood gebragt, die, onder hoogst verzwarende om- standigheden, een knaap van 10 jaren had vermoord. Den 19 Mei is het le Zutphen in weerwil van de naauwlettende surveillance, aan eene vrouw gelukt het provinciaal kraukzinnigengesticht te ontvlugteu doch men hoopt door alle mogelijke nasporingen die dadelijk in het werk zijn gesteld de ongelukkige te ontdekken en in hare veilige verblijfplaats terug te brengen. Te Inverness (in Engeland) is een schoonerschip, dat van stapel hep, omgeslagen en dadelijk gezonken, waardoor verscheidene personen die zich aan boord bevonden hunnen dood in het water von- <jen. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld dat door den vis- scher J. M. de Haas Mz. in do Schelde nabij Bergen-op-Zoom den Uden Mei een zalrn is gevangen, die ruirn 24 pond woog. Op de parijscho wereld-tentoonstelling is eene medaille van de eerste klasse toegekend aan paus Pius IX, voor door Z. II. ingczonden moza'ikwerk. De gei'n- terdiceerde priester Lapostolest, die in 1865 tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld ter zake van openbare schennis der zedenis dezer dagen te Colmar (Frankrijk) tot 2 jaren gevangenisstraf en 50 fr. boele veroordeeld wegens opligting en het dragen van vreemde ordeteekens. Bij gelegenheid van een roeiwedstrijd op de Tyne (in Engeland) tusschen twee befaamde roeijers te Newcastle, brak de plank die van den steiger naar den wal geleidde, waardoor een lOOtal personen in de rivier storttewaarvan waarschijnlijk geen 50 gered zijn. Bij de aanbeste- ding van het eenjarig onderhoud van de kazernen stallen, magazijnen enz.te Haarlem, onder het beheer der genie, is de heer X. Bakker te Hoornals eenigste inschrijverdaarvan aannemer geworden voor de begrootingssom (/8800).Op de tentoonstelling te Parijs is een troon- hemel ten gevolge van het doorregenen bedorvenen de Kommissie door den eigenaar daarvan in regten aangesproken die eene schadevergoeding eischt van 15,000 francs. In de fabriek van de heeren van Heek k C°.te Enschede, is den 18 Mei een droevig ongeluk gebeurd terwijl Johannes Kok, oud 12 jaren, bezig was de spinmachinedie stilstond, schoon te maken, geraakte deze door een toeval aan het loopen met het ongelukkig gevolg dat de jongen zoodanig werd verwonddat bij een uur daarna in de woning zijner ouders overleed. Te Hoorn heeft zich den 19 Mei, 's namiddags ten half twee ureeen soldaat van het 2de batt. 7de reg. infanteriedoodgescbotenredenen daarvoor zijn niet be kend. Een Fransch blad, de Siecle, berigt dat vele dames te Parijs, die geen mooije ooren hebbenze onder het haar verbergen en aan de naluurlijke ooren kunstig nagemaakte vasthechten. De valsche, mooije ooren worden bewonderd en.... doen de heeren verbaasd kijken! Zoo ver gaat tegenwoordig de behaagzucht der parijsche vrouwen. In den ma- nufaktuurwinkel van den heer Reinkeop de Botermarkt te Leiden is den 18 Mei brand ontstaan, die zich in den heginne dreigend liet aanziendoch door onverwijld en doelmatig aangebragte hulp mogt het evenwel gelukken den brand in den aanvang te sluiten en zoodoende groo- ter onheil te voorkomen. Als een bewijs voor de snelle vervaardiging van taken, wordt in een Duitsch blad het volgende medegedeeld. Een heer ging een weddenschap aan om 6000 thaler, dat van de wol van een schaap, dat des morgens ten 5 ure geschoren werd, reeds des avonds ten 9 ure een jas zou gereed zijn. Des middags ten 4 ure had de wol reeds alle bewerking ondergaan, was in laken veranderd en den kleedermaker ter hand gesteld. Twintig minuten over zessen had de wedder zijn jas reeds aan en verscheen hiermede in een talrijk gezel- schap. De beide schapenwaarvan de wol ter vervaardiging van bet klee- dingstuk gestrekt had, werden gebraden en met een vat bier aan de werklieden geschonken, In den tijd van 13 uren en 20 minuten was alles afgeloopen. Hedett bebaagde het den Almagtige, om, nadat zij eenige vveken smarteljjk had geledenmijne geliefde Echtgenoote MARIA VAN NES, in den ouderdom van 40 jaren en 6 maanden van mij weg te nemen. Ik was ruirn 19 jaren met haar in den echt vereenigd. Zij was mij eene dierbare gade en voor mijne tien kinderen eene trouwe en liefdevolle moeder. J. VAN DER POEL Jz. Haarlemmermeer17 Mei 1867. Een gebruikte zeer nette TENTWAGEN, een dito KAP- KAR op Raamveeren, een open DITO op Knijpveeren, als- mede twee beslagen WAGENS en een SPEELWAGENTJE. Eranco te bevragen bij L. VAN DEN BERGWagenmaker te Amstelveen. Naar aanleiding eener Circulaire van den Heer Commissaris des Konings in Noord-Hollandvan den 13den Mei 1S67 N°. 775/a, vestigt de ondergeteekende de aandacht van be- langhebbenden op het volgende Ten einde de verspreiding van besmetting door gevallen van VEEZIEKTE in "WEIDEN zooveel mogelijk te voorkomen is het raadzaam dat sleehts EEN GERING AANTAL RUN DEREN zich in dezelfde weide bij elkander bevinde, en dat dus GROOTE WEIDEN door afrastering of op eene andere wijze in slukken worden verdeeldzoodat het vee in het eene stuk met dat van het andere geen gemeenschap kunne hebben. Haarlemm.erm.eer, 17 Mei 1867. De Burgemeester van Ilaarlemmermeer AMERSEOORDT. van den Heer GERARD LANGHOUTin leven Aannemer en Veenman, te Woubruggealdaar overleden 28 April j.l. worden verzocht daarvan voor den eersten Junij aanstaande franco Opgave te doen, ten Kantore van den Notaris A. J. RIJSHOUWER, te Soeterwoudeof ten Kantore van den Notaris Jb. KEMPENAAR, fe Woubrugge; terwijl zij, die iets aan genoemden overledene schuldig zijnworden verzocht, om hun verschuldigde te betalen aan J. HEENK, Candidaat-Notaris te Woubruggeals daartoe door de Weduwe en Erfgenamen behoorlijk gemagtigd. De OndergeteekendenAgenten der NEDERLANDSCHE ALGEMEENE VERZEKERING-MAATSCHAPPIJgevestigd te Tiel, berigten aan alien die daar belang in mogten stellen dat bij heneven als in vorige jarenVERZEKERING i s aan te gaan tegen verlies door HAGELSLAG op alle te veld staande OEWASSEN, op vaste PremiOn, zonder meer. Nadere inlichting op franco aanvrage. Billegom, 16 Mei 1867. P. VAN WAVEREN Jz. ZOON. De Prijs van de AMSTERDAMSCHE VUILNIS MET PAARDENMEST EN BEER is iijdelijl: de Cub. El f 1* Zie, over de werking van dezen MEST, de Land- bouuj-Couranten van 23 Aug., 6 Sept., 13 Sept., 18 Oct., 8 Nov. en 15 Nov. 1.1. DE VAN (wel tc onderschefden van andere meststoffen onder dezelfde benaming aangeboden) IIOOFD-AGENTEN en aan het Depot te Haarlemmermeer Londen, 20 Mei. Graanmarkt. De plotselinge verandering der weersgesteldbeidvan zomerbitlc tot winterkoude, heeft een onverwach- ten stilstand in den groei der veldgewassen veroorzaakt, zoodat reeds een geele tint hier en daar zigtbaar wordt. De appelbloesem is nn in gevaar, en ware het weder niet tamelijk droog geweest, zoo zoude zij reeds in hetzelfde lot van de peeren gedeeld hebben. Tot nu is de maand April alleen zich zelve getrouw gebleven, en het vooruitzigt van een spoedigen en voordeeligen oogst is verre van nabij. Ondertusschen vermeerdert de konsumtie door de groote koude, en de aanvoeren evenaren de behoeften niet; terwijl op verschillende plaalsenzoo als niet alleen in Engeland, maar ook in Frankrijk, verschrikkelijke hagel- buijen veel nadeel hebben berokkend. Dientengevolge staan dan ook de velden, hoe veelbelovend ook in den aanvang, vooral in laatstgenoemd land, zeer slecht. Het denkbeeld, dat eerst de bovenhand bad, flat de zomer ophanden en de oorlog verwijderd was, deed de graanprijzen aanvankelijk rijzen. Echter zijn zij nu weder gedaald, zoodat de gemid- delde noteringen niet veel verschillen met die van de verloopene week. Belgie werd om bare ligging het meest door den gunstigen uitslag der Londensche konferentie geinfluenceerd, en toont over het algemeen eene vermindering in de graanprijzen aan, hoewel de Duitsche marklen vanwaar Belgie de meeste havervoorraden trekt, weinig verandering tce- kenen. Hamburg, als ook eenige andere plaalsen, waren daarentegen hooger gestemden dienvolgens werd Dantzig iets williger. Tarwc echter, van puike kwaliteit, geldt aldaar 72 shillings per quarter. Wat New-York betrcft, zoo zijn meel-artikelcn verbazend gestegen, en wordt Liverpool nu als een milden bron van voorraad bcschouwd voor de tarwe van Californie en van Amerikaansch meel.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 3