- 98 Haarlemmcrmeer-Polder. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: r TLandbouw. Beriglen omtrent de Veezlekte. Politieke Kronijk. 7 13 Junij. 3B i ti u e it I a ti b. fiu itcttlatib. '•i. VCui: proef nog moeten wij aauhaleu om ons programma ge- stand te doen; zij betreft onzen polder. „Men weet", zegt de beer de Laveleye, „over 't algemeen hoe bet Haarlemmerraeer drooggelegd en aan den landbouvv geleverd is. Men kan thans den uitslag van deze overheer- lijke onderneming waardeeren. Yan de 18,500 bunders, welke dit meer bevatte, zijn er 16,822 verkocht tegen de totale somme van 7,798,700 gl.wat gemiddeld 463 gl. per bun der maakt. Heden is deze waarde schier verdubbeld en men verkoopt gemakkelijk het land tegen 1000 en 1200 gl. per bunder. De huurprijs is van 35 tot 50 gl.waarvan men een tiental gulden heeft af te trekken voor het onde'rhoud van den polder en verschillende lasten. Daar het drooggemaakte meer bevolkt werd door boeren, komende van al de punten des Kijks, zoo treft men er alle slelsels en werkwijzen aan, en in eenige uren tijds kan men er beurtelings bofsteden be- zoeken, die gelijk in Brabant, Eriesland, Zeeland, Holland of Groningen ingerigt zijn. Elk beijvert zich om te bewijzen dat het stelsel, dopr hem nit zijne provincie aangebragt of aan een naburig land ontleend, boven alle ander de voorkeur verdient. Aldus woont de akkerbouwkundige in dit groote strijdperk eenen bestendigen landbouwkundigen kamp bij, en voorzeker zou men geene nuttiger studie kunnen uitdenken. 17,402 bunders zijn in cultuur gelegdwaarvan de helft ongeveer in grasland. De opbrengst der twee verbouwin- gen groeit gestadig aan. Iu 1860 heeft de tarwe per hektare omtrent 24 mud gegeven, de boomen 26, het koolzaad 16, de aardappelen 205. De geheele oogst is op eene waarde van ongeveer 1,350,000 gulden berekend, zonder de waarde van het vee, 2,000 paarden6,100 koeijen12,000 schapen en 1,500 zwijnen,te tellen, derwijze dat dit vroegere meer, twelk voortijds niets opbragt, nu jaarlijks omtrent 2 millioen gulden geeft. Is dit niet een der schoonste werkenwaarop een land trotsch mag zijnen eene der heerlijkste zegepralen van de hedendaagsche nijverheid?" IV ij noemden dit werk eene gunstige uilzondering op de reeks scheeve, partijdige, ja soma kant noch wal rakende geschrif- ten en artikelen, die wjj anders, zoo vaak, helaas! gewoon zijn over ons vaderland aan te treffenen wij geloovendat onze lezers ons deze kwalifikatie zullen toestemmen, als zij van onze artikelen en vooral wanneer zij van het geheele boek zullen hebben kennis genomen. Maar niet alleen zijn werkook de schrijver zelf, de beer de Laveleye, is een gunstige uitzondering op een menigte pen- voerders. Immers hij heeft nietals zoo velenbloot weg nageschreven wat anderen voor hem hadden te boek gesteld maar oordeelkundigvooreerst de beste bronnen geraadpleegd bij eigen aanschouwing en zelfstandige studie, en ten andere deugdelijke information ingewonnen. Hij heeft op de regte plants bij de regte mannen licht gezocht; zoo vinden wij b. v. in de bijlagen wat onzen polder betreft een uitvoerige en hoogstbelangrijke Nota, van den dijkgraaf den beer J. W. M. van de Poll, betreffende de kosten van droogleggen van het Haarlemmermeerden verkoop der gronden, de landhuur, de vaarten en dijken; eene beschrijving der stoomtuigen; de inrigting van het bestuur van den polder; de verbeteringen na 1856 toen de polder in een ellendigen staat verkeerde, met betrekking tot de werken, stoomtuigen, vaarten, wegen enz.aangebragt; de goede uitwerkselen daarvan; de ontvangst van het polderbestuur enz. alles vol belangrijke cijfers, en korte en bondige opmerkingen. De heer de Clercq leverde den heer de Laveleye eene uitmuntende nota over de bebouwing van Haarlemmermeer, naar de verschillende stelsels, evenzeer in de bijlagen opgenomen, die, men zal het ons toestemmen, de waarde van dit werk zeer verhoogen. Wij eindigen met den wensch, dat het niet slechts bij „gun- stige uitzondering", maar algemeen gelezen en gewaardeerd moge worden. Door Dijkgraaf en Heemraden van den lJaarlemmermeer- polder is tot hoofd-opzigter van dien polder benoemd de heer H. Elink Sterk opzigter 2de klasse bij den Staatsspoorweg te Havelteprovincie Drenthe, in de plants van wijlen den heer A. van Egmond. Op Donderdag 5 Junij was de waterstand in den polder 4.75 A.P. Er is bevel gegeven om, zoo er meer regen mogt komeneen der werktuigen aan den gang te maken. De Burgemeester van Haarlemmermeer heeft den 6 Junij jl. van Johannes Nicolaas Seljee, winkelier in touwborstels tuigen, enz., te Nieuw-Vennep ten geschenke ontvangen de eerste nieuwe aardappelen, in 1867 in de gemeente gegroeid. Zij zijn schoon van stuk en bereids goed van smaak. De vlaswieders hebben in de afgeloopen week deze gemeente in gvooten getale verlaten. Het vlas staat uitne- mend schoon. Ook de grasgroei is voortreffelijk. Boonen en haver hebben hier en daar nog al door de emelt geleden doch hervatten zich na de laatste regens. Op den 8 Junij heeft de Burgemeester van Haarlemmer meer eene verklaring ontvangen van den veearts Huffnagel dat er eene koe zoude lijdende zijn aan runderpest, op de hoeve van Beets, J. 23, aan de Hoofdvaart. Dientengevolge zijn aldaar in den nacht van 8 op 9 Junij onteigend, afgemaakt en begraven8 koeijen a175 1400; 1 dito a/166;^ 3 pinken a/73./219; 5 kalveren a/30,' /150; 1 dito If 27, en 1 dito a/7; te zamen 1969. Op de boeve is inkwartiering gelegd van iufauterie die met geladen geweer bij den kuil de wacht houdt; bovendien is er kavallerie om rondes te doen. De onteigening en slagting zijn in goede orde afgeloopen. Naar men verneemt is, door den kerkeraad van de hervormde gemeente Haarlemmermeer (Kruisdorp)toezegging van beroep gegeven aan den wel-eerw. heer J. J. Buijs, pre°- dikant te Oud-Beijerland. De heer Buijsop wien door den kerkeraad te Alblasser dam beroep was uitgebragt, heeft (volgens de Kerkelijke Courant) voor dat beroep bedankt. Ware het ook wenschelijk geweest, dat dit beroep geschied ware met toepassing van het onlangs door de groote meerder- heid der manslidmaten aangenomen nieuw reglement op de beroeping van predikanten en kerkeraadsleden? Er zijn weder drie aanvragen gedaan voor stoomboot- diensten door de ringvaart van Haarlemmermeerals 66ne van Lisse op Haarlem en Leidenschipper v. Waveren. dene van Katwijk op Leiden en Haarlem, 's maandags, en eene van Leiden op Haarlem dagelijks. Tevens is er aanvrage gedaan tot het maken van eene nieuwe aanlegplaats voor stoombooten in de ringvaart bij den Oostpoelalwaar groote levendigheid begint te ontstaan werklieden die daar afstappen. wie en wat men is. Naar men verneemt is de inteekening opengesteld bij de boekverkoopers van der Poel aan het Kruisdorp te Haar lemmermeer, bij J. H. G, van Heteren te Amsterdam, en E. E. von Munchen te Haarlem, op eene kunstplaat van den graveur Taurel, voorstellende eene reeks onderwerpengeno men in Haarlemmermeer, van het eerste plan van droogma- king af tot aan de stichting van het raadhuis voor de nieuwe gemeente (zie Adverlentie). Zij zijn 14 in getal, als: 1. Gezigt op het meer in 1667 2. Afbeeldsel van Jan Adriaanz. Leeghwater; 3. Kruisdorp; 4. Nieuw-Vem neP Badhoeve; 6. Zuid-Hollandsche boerderij 7. Noord-Brabantsche tas; 8. Noord-Hollandsche stulp 9. Schoolgebouw in Haarlemmermeer; 10. Lijnden; 11. hort bchiphol12. Wapen van het polderbestuur; 13. Wapen der gemeente; 14. Eaadhuis 1867. Deze onderwerpen worden door ranken en toepasselijke versieringen van visscherij en landbouw tot een geheel verbonden. De gravure zal worden uitgevoerd op staal, tot de prijzen zoo als bij advertentie blijkt. Bereids hebben vele leden van het gemeente- en van het polderbestuur de inteekenlijst met hunne naamteekening vereerd. ij twijfelen niet of deze plaat zal weldra vele woningen in Haarlemmermeer versieren. In den loop der week van 9/15 Junij heeft plaats ge- had de eerste beproeving der brandspuiten in de gemeente Haarlemmermeer, door het personeel, daartoe verpligt vol gens het onlangs vastgestelde brandreglement. Voor zooverre daarvan tijding is ingekomen, zijn die be- proevingen in orde afgeloopen op de meeste plaatsen is het personeel in grooten getale opgekomen en heeft zich ordelijk gedragen. Isaar wij verremen, is de dienstregeling der stoomboot- onderneming Verheoff-Elippovarende tusschen Amsterdam en Leiden, langs de ringvaart van den Haarlemmermeer, ver- anderd, zoodat ze nu slechts tfenmaal per dag gelegenheid geeft. van 4 tot en met 11 Junij 1867. GEBOREN: Dirk, zoon van P. Kooij en M. de Vries. Pieter, zoon van J. Vastenhout en J. Inthout. Jan Willem, zoon vau G. Jansen en M. M. van Mourik, Lena, dochter van W. Kraaij en G. Boer. Teuntje, dochter van C. Lodder en M. H. de Booij. OVERLEDENMaria Alida, oud 4 niaanden, dochter van H. van Gog en J. V»rwer. Jan, oud 6 niaanden, zoon van D. Spaargaren en P Lanser. Gerrit, oud It dagen, zoon van J. Maaskant en N. de Regt. Jacobus, oud 6 weken, zoon van C. Pater en E. Quai. LEVENL00S AANGEGEVEN: 1 kind* van J. Sander en M. Witkamp. 1 kind van J G. Legel en C. van Bergen. 0NDERTR0UWD: M. Roubos met M. Gennet. R. C. Krijgcr met G. van Puffelen. GEI1UVVD: J. Legierse met A. van Gellekom. P. Schalk met E. de Vos. D. Koorn met T. Vennik. M. Franken met M. van der Eem. C. Bechthold met M. Smit. In de Week van N.-Holl. Z.-Holl. Utrecht Gelderl N.-Brab. Totaal 1 5—11 Mei 13 71 1 2 87 r 12—18 6 75 1 2 84 39 i 19—25 3 32 3 1 26 Mei1 Junij. 4 26 30 Uit Beverwijk wordt dd. 6 Junij gemeld Hoezeer de lan- derijen hier vrij gunstig staan heeft de verpachting van het grasgewas dit jaar p.m. 15 pet. minder opgebragt dan ver- lcden jaar. Te Dalfsen zijn deze week de eerste hooiverpachtingen gehouden. De opbrengst was beneden die van het vorige jaarterwijl de hoeveelheid over het algemeen verre boveu die van andere jaren zal wezen. De rogge heeft het bloeijen reeds geeindigd en koorn ge- zet. Men voorziet een ruimen oogst. Van Ilarlingen meldt men, dd. 6 Junij. De nieuwe aardappelen worden te dezer plaatse aaDgevoerd via Londen, uit Algiers, tegen den prijs van 7 cents per pond. Lekker zijn ze nog niet. Hun uiterlijk doet denken aan balletjes witte zachte zeep. Uit Algerie wordt de londensche groentenmarkt tegenwoordig ruim voorzien. OPGAVEN OMTRENT DEN VEETYPHUS, IN DE WEEK VAN 26 MEI TOT 1 JUNIJ 1867. PROVINCieN. aangetast. gestorven AFGEMAAKT hersteld. NOG ZIEK. Noord Holland 4 17 Zuid-Holland 26 2 72 Utrecht Gelderland NoordBrabant Totaal. 30 2 89 SEDERT HET BEGIN DER ZIEKTE ZIJN IN: Noord Holland 8240 964 9825 840 Zuid-Holland 96687 46424 15740 34523 Utrecht 50412 30653 3561 16198 Gelderland. 913 48 3914 4 Noord Brabant 317 19 538 Totaal. 156569 78108 33578 51565 KEKAPITULATIE VAN HET AANGETASTE VEE IN In Noord-tlolland zijn nog enkele runderen (in het geheel 4) aange- tast, en wel onder BussumLaren en Sloten. In Zuid-Holland heerschte de typhus in H gemeenten, dat is 4 minder dan in de voorafgegane week, alwaar 26 runderen werden aan- getast. Het waren Groot-AmmersPeursum Bleskensgraaf, Oud-Alblas en Vianen in het arrondissement Gorinchem's Gravenhage Rijswijk en Hof-van-Delft in het arrondissement's Gravenhage en Ouderkerk aan den IJsselOverschie en Ketliel in het arrondissement Rotterdam. De ziekte heerschte het hevigst te Oud-Alblas, waar 10 gevallen voorkwa- menechter grootendeels hij veehouders onder wier kudden de ziekte zich reeds vroeger vertoonde. In Utrecht kwam de ziekte in het geheel niet voor. In Gelderland bepaalde zij zich tot een koppel schapen en lammerec onder Leeuwengemeente Wamelwaarvan er 6 waren aangelast, toen ue geheele koppel, groot 118 stukswerd onteigend en verbrand. De 30 in het geheel aangetaste runderen in Noord- en Zuid-Holland maakten de onteigening noodig van 89 stuks, behalve de onteigening van bovenvermelde 118 schapen in Gelderland. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald dat, het slagt- veebestemd om van het spoorwegstation Nijkerk naar binnen de lijn van afsluiting te worden vervoerdniet met den trein van 1 ure 52 minuten des namiddags, maar met die van 7 ure 31 minuten des voormiddags uit Nijkerk zal vertrekken. In de week, eindigende met 1 Junij, zijn in de hoofd- stad van Groot-Brittannie 11 gevallen van veeziekte voorge- komen; terwijl 95 gezonde runderen als voorzorgsmaatregel tegen de besmetting zijn afgemaakt. Uit andere plaatsen van lingeland zijn in die week geene gevallen van veepest be- kend geworden. De Tweede Kamer heeftna de eindelooze schutterij-wet- diskussien, met daarbij zeer afstekende vlugheid een paar zaken afgehandeld, die wij dachten dat nog al doornen zou- den hebben. Ten eerste, de overeenkomst met Leiden om trent den bouw van een nieuw akademisch ziekenhuis, waar tevens de gemeente hare zieken kan doen verplegen. Die zaak heeft jaren en jaren gehangenen nu, ondanks dat men zou meenen dat ook hier op de regeling van bet liooger onderwijs werd vooruitgeloopenis het ontwerp vrij gaaf aangenomen. De tweede zaak was de overbrugging van bet Hollandsch Diep aan den Moerdijk, tot overgang voor den Zuiderspoonveg. Dit punt was steeds in petto gehouden, dewijl bet moeijelijk te gissen was aan welke zijde eene meerderheid te krijgen was; de een wilde een brug, de ander stoomvlotten. Eigenlijk was het ontwerp, dat niet meer dan een ton vraagt, slechts voorgesteld om de kwestie uit te maken. Ook vrij gaaf is nu de brug er doorgekomen. De millioenen er voor zullen later eerst te pas komen. Nu is de kamer weer aan indische onderwerpenverhooging der traktementen van de inlandsche hoofden en ambtenaren. Wij mogen de aanneming ver- wachten, daar alien het over het regtmatige der aanvraag wel eens zijn. Slechts willen sommigen daarbij tevens een duch- tigen greep doen in de indische huishouding, namelijk de sinds eeuwen herkomstige heerediensten der bevolking aan bare hoofden met een pennestreek afschaffen. Doch daarvoor zijn anderen bevreesd. Na afloop van die zaak komt de wet op de uitgifte van gronden op Java in erfpacht aan de orde. Op dat terrein mag men voor de lOOlste maal heftigen strijd, gerekte, vermoeijende diskussien verwachten, die vermoedelijk de kamerleden bij het lekkere zomerweer wel naar de ver- koelende schaduw van haardstee en altaar zullen doen verlangen. Pas was ons vorig nommer afgedrukt, toen de tijding kwam dat op Alexander II, keizer van Busland, te Parijs in het Bois de Boulogneeen moordaanslag werd gepleegd, die ge-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 2