1867. Vrijdag, 21 Junij. VAN A AN LANDBOTJW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. ilchtste Saargang. Herigten omtrent de Veeziekte. Een goed woord vindt een goede plaats. Haarlcmm ermeer. Ijandbouw. Rijnland. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: AfrlUTp w i: i: h bT 11 IIAAiiliPIMEKHEEil, PRIJS YAH HET ABORNEMENT in het Jaarf 6. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALL® TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETHEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) PRIJS DER ADVERTElYTieiV van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Zegelregt bij elke plaatsing 35 Cent, Eene proef met karweizaad is zeer goed geslaagd, naar de verwachting die er aanvankelijk van was. Enkele stukken klaver zijn zeer lang en dik en beloven over het gekeel een goed gewashet grmgewas is goedvooral op de aangelegde kunstweidenen het Engelsch raaigras staat zeer welig. Met den waterstand in dezen polder is het zeer gunstig; schoon vroeger beweerd werd dat hij niet droog gehou- den kon worden, mogten wij het genoegen smaken dat in den verloopen herfst en winter, toen de naburige polders over- last van water baddeD,- er hier bijna geen water te zien was; althans het land lag gemiddeld 8 A 9 palmen boven water, bij zomerpeil 1 el 2 palm en het hoogste gedeelte meer. De wellenwaarvan er vroeger zoo veel in de verbeelding be- stonden, zijn niet meer te vinden. De zeedijk verkeert in zeer goeden staatna de verzwaring en verhooging, door de tegenwoordige eigenaren gedaanmet verhooging van steenglooijing. Tegenwoordig is men bezig den geheelen polderweg te be- grinden'tgeen wij hopen dat over zes weken zal voltooid zijn. Ingezonden Bij besluit van 26 Maart j. 1.n°. 26, heeft Z. M. beschikkende op het verzoekschrift van Jhr. H. J. Rutgers van Rozenburg, wonende te Amsterdam, HD. bewilliging verleend op de statuten der naamlooze vennootschap ATederlandsche Tuinbouuj-Maatschappij Linnaeus", te vestigen in de Water- graafsmeer nabij Amsterdam. Omtrent den te veld staanden oogst verneemt men uit de omstreken van Alkmaar niet dan allergunstigste berigten. Ook het grasgewas staat zeer welig, en tot heden gaat de hooibouw naar wensch. Met den hooibouw gaat het in het graafschap Zutphen zeer goed. De opbrengst wordt als voldoende geacht, ter- wijl de kwaliteit weinig te wenschen geeft. De slakken veroorzaken thans in de omstreken van Wijhe veel schade; zij knagen de komkommerplantensnij- boonen en andere vruchten geheel af. Ofschoon deze op nieuw werden gepoot, vermogt zulks niets, vermits zij in den grond en boven den grond bij herhaling door deze lastige insekten worden verteerd. Uit Bergen-op-Zoom meldt men dd. 15 JunijNiet- tegenstaande het schrale weder, dat wij in de afgeloopen maand Mei gehad hebben en waardoor de vrees ontstond dat het nadeelig op de te veld staande gewassen zon werken, kunnen wij mededeelen, dat hier alles heerlijk te velde staat en een rijken oogst belooft. Het loof der aardappelendat op vele akkers door de nachtvorsten veel te lijden hadheeft door den milden regen en de daarop gevolgde warmte weder een schoon aanzien gekregenen van ziekte heeft zich nog geen enkel spoor voorgedaanzoodat de vooruitzigten omtrent dat produkt allezins gunstig mogen genoemd worden. Ook de hooilanden zijn rijk voorzien; men heeft reeds hier en daar een begin gemaakt met het maaijen." De landbouw en veeteelt in de gemeente Veenhuizen leveren tegenwoordig verrassende resultaten. Het land van heide, brem en struiken is herschapen in bloeijende akkers van graan- en andere vruchten, malsche weiden met dartelend, gezond en weldoorvoed vee, klaver- en grasvelden, die een hier nooit gekende ruimte van hooi aanbieden. Het aanzien van den omtrek met zijne nieuw aangelegde plantsoenen bosschenhoutkweekerijen en goed onderhouden griadwegen kan als een der schoonste der provincie Drenthe aangemerkt worden. Het koninklijk besluit van 9 Junij, houdende verbod van in- en doorvoer van vee van buitenslands enz., luidt als volgt: Art. 1. Dc in- en doorvoer van rundvee, schapen, varkens, bokken en geiten van buitenslands is verbodcn. Art. 2. Vervoer van het in art. 1 genoemde vee, zodwel levend als dood, alsmede van zijn vleesch en versche huiden, en van alien afval, als haar, horens, wol, ongesmollen vet, mest enz., over de lijnen van afsluiting, van regeringswege tot wering der veeziekte bevvaakt, alsmede de aanvoer dier voorwerpen van de zeezijde binnen de eindpuntcn dier lijnen is verbodeD. Art. 3. Het houden van markten en openbarff verkoopingen van rund- en wolvee, voor zoo ver het door provinciate of plaatselijke ver- In ons nommer van 26 April 11. traden wij op ter onder- steuniDg van de klagten over de brievenpost-dienst voor de gemeente Haarlemmermeer, en deden de billijkheid dier klagten, zoo nadrukkelijk wy kondenuitkomen. Wij deelden daarbij den korten of woordelijken inhoud mede van verschillende eerbiedige adressen te dier zake aan de bevoegde autoriteiten ingezonden, en eindigden met den weusch, dat ook in dit opzigt het oud-vaderlandsche spreekwoordeen goed woord vindt een goede plaatseen waar-woord mogt blijken. l\e zijn thans zoo gelukkig te kunnen aankondigen, dat dit het geval werkelijk is geweest, en dat de klagten niet vergeefs geuit zijn. Met dank aan aliendie ze ter harte namen en welwillend hoorden, laten wij hier den officieelen tekst der genomen gunstige beschikking volgen, ons verheu- gende dat het Wtekblad van Haarlemmermeer daartoe naar kracht en vermogen heeft medegewerkt. Afdeeling Posterijen. Extract uit het Register der Resolution van den Minister van Einancien. 's Gravenhageden 12 Junij 1867. De Minister, Gezien het rapport van den Inspecteur der Posterijen te Utrecht, dd. 25 Mei 11., N°. 409ter voldoe- ning aan de resolutie van 21 bevorens, N°. 93; Heeft goedgevonden en verstaan Aan den Burgemeester der Gemeente Haarlemmermeer, naar aanleiding van zijn adres dd. 7 Maart 11.te kennen te geven dat de vereischte orders zijn gesteld omte rekenen van 1 Julij e. k.de correspondentie van de gemeente Haarlem mermeer met Haarlem, Amsterdam, Rotterdam, enz., twee'- manl daags over het in zijne gemeente gevestigde postkantoor te kunnen ontvangen en verzendennamelijk: I. Van het postkantoor te Haarlemmermeer: a. ten 9/2 ure 's morg.in aansluiting Op de ten 12.52 ure en 12.58 ure uit Haarlem vertrekkende spoor- treinen naar Amsterdam en naar Rotterdam. b. ten 6 ure 'savonds, in aansluiting op de ten 8.18 ure en 8.23 ure te Vogelenzang passerende spoortrei- nen in de sub a gemelde rigtingen. II. Aan het postkantoor te Haarlemmermeer: a. ten 6 ure 's morg., met de correspondentie van de nachtposten. b. ten 4 ure s avondsmet de correspondentie respec- tievelijk per spoortreinen van 10.35 ure 's morg. uit Rotterdam en van 12.25 ure uit Amsterdam verzonden. In verband hiermede is de terugkomst van de bodeloopen naar de onderscheidene afdeelingen op het postkantoor, het geheele jaar doorop 5 /2 ure 's avonds bepaald terwijl na aankomst van de sub 2, b vermelde correspondentie, in den omtrek van het Kruisdorp eene tweede bestelling plaats heb ben zal. Eene tweede bestelling in al de verschillende afdeelingen zoo mede eene tweede dagelijksche ligting van alle brieven- bnssen in den Haarlemmermeer-polder, zoude slechts met aanwending van aanzienlijke kosten te verkrijgen zijn, welke in verhouding tot den omvang der correspondentie niet ge- wettigd zouden zijn. Gelijktijdig met de invoering der bovenbedoelde nadere regeling van de postdienst voor Haarlemmermeer, komt mede eene uitbreiding der dienst voor Sloten in werking, waarbij in die gemeente de correspondentie uit Amsterdam, enz. ten a 11 ure 'smorgens in handen der geadresseerden zijn zal, en voorts des s morgens eene tweede gelegenheid tot ver- zending wordt geopend, welke brieven ten 7 ure 's morgens in Amsterdam zullen aankomen. Extract dezes te zenden aan den adressant, tot informatie. Aecordeert met voorz. register. He Secretaris-Generaal (get.) van Hoytema. De heeren Conrad, Reuvers en Stieltjes zijn door het hoogheemraadschap van Rijnland benoemd als kommissie tot het beramen van middelenom te voorzien in de gebrekkige waterloozing van dat waterschap, dit jaar weder gebleken. De armmeesters bij het burgerlijk armbestuur zijn voor de armen te spreken als volgt: De heer C. BakkerMaandags en Vrijdags, 'smorgens 8 ure. L. Suringar, Zondag en Vrijdag, 'smorgens 8 ure. D. v. Wieringen, Maandag en Donderdag, 's morg. 8 ure. G. B. 't Hooft, Zaturdag en Woensdag, 'smorg. 8 ure. C. Bos, Zondag en Vrijdag, 'smorgens 8 ure. De opgave omtrent den heer Zeilmans zal later plaats heb ben; omtrent de armmeesters in de wijken 1 en 5 kan nog geene opgave worden gedaan, dewijl de tot armmeester be" noemde heeren hebben bedankt. Naar men verneemt, is thans aan het Kruisdorp wer kelijk tot leeraar beroepen de wel-eerw. heer Ruijs, predi- kant te Oud-Beijerland. Den lOden Junij 1867 is in eene sloot, bij den kruis- weg, verdronken een driejarig kind van Pieter Peters. Door de bevordering van G. Weimar tot brievengaarder te Beunebroekstaat de betrekking van buitengewoon veld- wachter vacant te worden. Op de Badhoeve is aangekomen een nieuwe ploeg van Ransomes en Sims, waarmede naar verkiezing regts of links kan geploegd worden, en die op de tentoonstelling te Parijs zeer de aandacht heeft getrokken. Hij heeft bij de eerste proefneming voorloopig goed voldaan. De naam is Skeltons iurniorestplough. Het raadhuis is onder dak, en de betimmering vordert zeer goed. van 12 tot en met 18 Junij 1867. GEBORENAriezoon van J. Boon en M. Sloosbeek. Jaantje dochter van J. H. Scheffer en K. Hoogland. Johannes, zoon van A. van Kouteren en C. Spoor. Arie Nicolaaszoon van A. Breure en A. Romans Maris. OVERLEDENRuth Geertoud 3 jaren zoon van P. Peters en P. Biesheuvel. Grietje Schoenmaker, oud 36 jaren, huisvrouw van J. Braakman. Pieter, oud 3£ jaar, zoon van D. de Wit en L. Romijn. ONDERTROUWD G. van der Beek met W. van Dalen. GEHUWDK. van Arendonk met A. Versteeg. W. van Riiswiik met H. Alderlieste. Wieringen, 17 Jnnij 1867. De polder Waard-Nieuwland is steeds, zoolang hij laatst is ingepolderdin veraohting geweest, en nog is zijn goede naam niet gevestigd; doch om de waarheid hulde te doen wil ik trachten een kort verslag te geven van den te veld staanden oogst, opdat allengs het kwaad gerucht verdwijne, dat op dezen polder drukt. Enkele stukken tarwe staan zoo goeddat ik ze te vergeefs in Waard-en-Groet en in den Anna-Paulowna-polder beter gezocht hebandere stukken zijn wel is waar erg door de ritnaald geplaagd, doch dat neemt niet weg dat de overgeblevene zeer gnl staan. Rogge op mest gezaaid laat niets te wenschen over, doch daar geen mest in ingekomen, is zij dun en scbraal. Garst groeit zeer goed. Haver staat mede zeer goed en paar- denboonen beloven boven verwachting veel. Niettegenstaande het koolzaad bij de zaaijing met slecht weer, bij de opkomst met kleine zwarte rupsen, en bij den voorjaarsgroei met ge- durige vorst te kampen heeft gehad, belooft het nog meer dan 20 mud per bunder te zullen geven. Het vlas is boven verwachting geslaagd en de huurprijs varieert van 245 tot f 290 per bunder op st. Jans beraad, hetwelk meest alles aan de pacht zal komen. De twee-en-een-half-jarige meekrap staat heerlijk, doch de ander-half-jarige is slecht, doordien verleden zomer de ritnaald ze bijna geheel heeft vernieldde nieuw uitgeplante echter is zeer goed aangeslagen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 1