102 Politieke Mronijk. 14 20 Junij. 25 i tin cttI.tub. 25 u i t e I a b. Gemengde Berigten. I ordeningen blijft vrijgelalen, is verboden in de slreken of gemeenten waarvan de aanwijzing door Onzen minister van binrienlandsche zaken door plaatsing in de Slaats-Courant ter algemeene kennis zal worden gebragt. Met veemarklen worden gelijkgesteld vereenigingen van vee, toebehoorende aan verschillende eigenaren en op open of besloten plaat- sen in schuren of stallen zamengebragtonverschillig met welk doei. Art. 4. In gemeenten, of gedeelten van gemeenten, met veetyphus besmet, of waar de veetyphus binnen de laatste 30 dagen geheerscbt heeft, is in- en doorvoer van rundvee, dat niet voor de slagtbank be- stemd en als zoodanig voor gezond gekeurd is, verboden. Ook is uit- voer van rundvee uit die gemeentenof gedeelten van gemeentenver boden. Vervoer van rundvee binnen die gemeenten of gedeelten van gemeenten, mag niet plants hebben zonder sebriftelijk verlof van den burgemeester. Art. 5. Binnenlandscb vervoer van spoeling, of dik daarvan en van ander veevoeder, afkomstig uit weiden, velmesterijen of stallen, gelegen in gemeenten, met veetyphus besmet, of waar de veelyphus binnen de laatste 30 dagen geheerscbt heeft, is verboden. Art. 6. Vervoer van mest uit gemeenten, waar de veetyphus heerscht, of geheerscbt heeft, mag alleen plaats hebben in overdektegoed ge- slolen en door de zorg van den burgemeester met het wapen der ge- meente verzegclde vaar- of voertuigen, en gedekt door eene verklaring van den burgemeester, dat de mest niet afkomstig is van stallen vel mesterijen of weiden, met veetyphus besmet, of waar de veetyphus binnen do laatste 60 dagen geheerscht heeft. Vervoer van dien most over de Mjnen van afsluiting mag evenwel niet plaats hebben. Art 7. De loop der lijnen of kringen met de namen der gemeenten, of de aanduiding der gedeelten van gemeenten, in de voorgaande artike- len bedoeld, worden door Onzen minister van binnenlandsche zaken in de Slaats-Cuurant ter algemeene kennis gebragt. Art. 8. Ambtenaren en militairen, met de bewaking der grenzen en der in de voorgaande artikelen genoemde lijnen en kiingen, belast, zijn bevocgd, personen aan visitatio te onderwerpen, ten einde zich le over- tuigen, of vervoer van in die artikelen aaugewezen voorwerpen plaats heeft. Een ieder is verpligt, die visilatie te gedoogen. Art. 9. Onverminderd het bepaalde in de eersle alinea van art. 5 der wet van 19 April 1867 Staalsblad n°. 30), kan de minister van binnnenlandsche zaken de wijze van bewaking van eene lijn of kring, in de vorige artikelen vermeld regelcn. Art. 10. Stallen, waarin aarigetast of verdacht vee, of vee dat met aangetast vee in aanraking is geweest, is afgemaakt of heeft verloefd, moeten op de wijze, door Onzen minister van binnenlandsche zaken te regelen, gezuiverd worden, volgeus de bevelcn, door don burgemeester of andere daartoe van Onzenlwege aangewezene personen gegeven. De kostcn daarvoor worden door de daarmede belaste ambtenaren aan het Rijk in rekening gebragt. Art. 11. Onze bcsluiten van 23 Oktober 1865 Staatsbln°. 122), 15 November 1865 Staatsblu°. 227), 20 December 1865 (Staatsbl. n°. 134), 18 January 1866 (Staatsbl. n°. 3), 24 February 1867 Staatsbl n°. 10) en 6 Maarl 1867 Staatsbln°. 11) worden ingetrokken. Art. 12. Ons tegenwoordig besluit treedt in werking op den vijfden dag na de afkondiging in het Staalsblad. In de Slaats-Courant van 18 dezer komen voor de navol- gende besluiten: I. dd. 16 Junij 1867. De Minister van Binnenlandsche Zaken Gelet op de artt. 6 en 7 van het Koninklijk besluit van 9 dezer {Staatsblad n°. 55), "Verklaart, met ingang van 19 dezer, de eerste zinsnede van art. 6 van genoemd besluitluidendeVervoer van mest uit gemeenten, waar de veetyphus heerscht of geheerscht heeft, mag alleen plaats hebben in overdekte, goed geslotene en door de zorg van den burgemeester met het wapen der gemeente verzegelde vaar- of voertuigen en gedekt door eene verklaring van den burgemeester, dat de mest niet afkomstig is van slallen, vetmesterijen of weiden met veetyphus besmet, of waar de veetyphus binnen de laatste 60 dagen geheerscht heeft," van toepassing op de navalgende gemeenten, en zulks voor iedere gemeente in het bijzonder tot en met den 60steu dag na het laatste geval van veetyphus. Dit besluit iswat Noord-Eolland betreftvan toepassiDg op de volgende gemeenten: Aalsmeer, Amsterdam, Blaricum, Bussum, Haarlemmermeer, Ilpendam, Laren, Nieuwer-Amstel, OostzaanSloten. II. dd. 17 Juuij 1857. De Minister vau Binnenlandsche Zaken Gelet op art. 7 van het Koninklijk besluit van 9 Junij 1867 Staalsblad n°. 55), Verklaart, met ingang van 19 Junij e. k., de artt. 4 en 5 van gemeld besluit, luidende: Art. 4. In gemeenten of ge deelten van gemeenten, met veetyphus besmet, of waar de veetyphus binnen de laatste 30 dagen geheerscht heeft, is in- en doorvoer van rundvee, dat niet voor de slagtbank bestemd en als zoodanig voor gezond gekeurd is, verboden. Ook is uitvoer van rundvee uit die gemeenten of gedeel ten van gemeenten verboden. Vervoer van rundvee binnen die gemeenten of gedeelten van gemeenten mag niet plaats hebben zonder schriftelyk verlof van den burgemeester. „Art. 6. Binnenlandsch vervoer van spoeling of dik daar- vau en van ander veevoeder, afkomstig uit de weiden, vet mesterijen of stallengelegen in gemeenten met veetyphus besmet of waar de veetyphus biunen de laatste 30 dagen ge heerscht heeft, is verboden." Dit besluit is wat Noord-Holland betreftvan toepassing op de volgende gemeentenHaarlemmermeer (alleen Kavel I) LarenSloten (alleen de sectien C en G). Nog heeft de minister van binnenlandsche zaken goed- gevonden le bepalen „1°. het houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee blijft op en na 19 Junij e. k. in het geheele rijk verbodenmet uitzondering van de provincien Friesland en Grouingen, en van de gemeenten Amsterdam, AlkmaarPur- merende en Hoorn; 2°. de kommissarissen des konings zijn gemagtigd het houden van openbare verkoopingen van rundvee in hunne provincien toe te staan wanneer verkoop van het vee van £dn eigenaar, wegens vcrhuizing of wegens het verlaten van het landbouwbedrijf, verlangd wordt, of wanneer het bij bpede.l,verkoopingen tot den boedel beboort." OPGAVEN OMTHIENT DEN VEETYPHUSIN DE WEEK VAN 2 TOT 8 JUNIJ 1867. In Noord-IIolland kwanien eenige gevallen voor onder Haarlemmermeer en Laren. In Zuid-Holland vertoonde de ziekte zich in 7 gemeenten, dat is weder 4 minder dan in do voorafgegane week. Het waren Noordwijker- hout, Hof van Delft, Oostvoorne, Overschie, Ketbel, Moordrecht en Oud-Alblas. In Gelderland den geval in de gemeente Duiven. Het grootste getal aangetaste runderen in dene gemeente was 2. De 14 gevallen in de drie provincien kwamen voor onder 12 koppels of stallen en maakten de afmaking noodig van 70 runderen, zieke, ver- dachte en gezonde te zamen. In de met 8 Junij geeindigde week zijn in Londen twee nieuwe gevallen van runderpest voorgekomen en deswege 36 gezonde runderen afgemaakt. Nergens elders in Groot-Brittan- nie had de ziekte zich op nieuw verloond. Ook in eenige gemeenten van het hertogdom Meiningen zijn weder gevallen van runderpest voorgekomen. Een mem'gte vee stierf onlangs plotseling in den omtrek van Dublin aan een bij uitstek kwaadaardigen aanval van beroerte, volgens prof. Fergusons oordeel, die door de rege- ring benoemd was om de zaak te onderzoeken. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft de jongste dagen gewijd aan de indische belangen. Na eene vrij heftigen strijd de eene partij wilde minder gegeven hebben, de andere medr; de eerste wilde namelijk de traktementsverhoo- ging van de indische ambtenaren en hoofden, als afdoening eener oude, regtmatige schuld, alleen toestaanbuiten alle verband met de door de bevolking aan die hoofden bewezen wordende diensten en prestation, welke zaak zij aan een af- zonderlijk onderzoek wilde onderworpen hebben; de andere wenschte daarin tevens te vinden algeheele plotselinge afschaffing dier diensten en prestation is het Eegeringsontwerp aan- genomen met 37 tegen 27 stemmen. De algeheele afscheiding van beide zaken (ameudement Eochussen) vond slechts weinig bijval; de algeheele afschaffing der diensten (amendement Fransen van de Putte) werd mede met eene goede meerder- heid afgestemd de minister had ook te kennen gegevendat, zoo dit werd aangenomen, hij de geheele wet zou intrekken. Nu is bij de traktementsverhooging aangenomen het beginsel om die diensten te regelen en te beperken. De kamer is nu begonnen aan het ontwerp regelende eene uitgifte van woeste gronden op Java, ter culliyering, in erfpacht. Tegen dat ont werp is binnen en buiten de kamer ook reeds heel veel in- gebragt, en onzeker is het waf het lot er van zijn zal. De koninklijke familie is tegen den verjaardag der koningin (11. Maandag) naar het Loo vertrokken. Zij zal daar eenigen tijd vertoeven. Of Z. M. in Julij ook de parijsche tentoon- stelling zal bezoeken, is minstens nog zeer twijfelachtig. Keizer Maximiliaan van Mexiko is doodgeschoten of niet doodgeschotengebannen of niet gebannen. Dit is alles wat wjj heden kunnen mededeelen betreifende dezen ongelukkigen ex-souvereindie, als het slagtoffer der onbekookte plannen van keizer Napoleon, op de ijselijkste wijze de naweeen onder- vindt van zijne mexikaansche onderneming. De telegrafische berigten aangaande het lot dat Maximiliaan treffen zal, of reeds getroffen heeft, zijn tegenstrijdigof aan een der hoven hetzij het fransche, hetzij het oostenrijkscheiets zekers be- kend isweten wij niet. Mogt de krijgsraad den gewezen keizer tot verbanning veroordeelenwij zouden er ons in ver- heugen, en hij zelf zou met zulk een vonnis al bijzonder in zijnen schik zijn. Eenmaal uit Mexiko vertrokken, zal aarts- hertog Maximiliaan van Oostenrijk vermoedelijk wel even weinig lust hebben derwaarls terug te keeren, als John Marrs, de engel- sche direkteur der doorgravingswerken te Velsen, ooit lust zal gevoelen om weder ons land te bezoekenwaar hij zich natuurlijk ook nooit meer vertoonen mag. In Frankrijk is de toestand der schatkist voorbeeldeloos mooi! Deze verklaring wordt afgelegd niet door ons, maar door de kommissie uit het Wetgevend Ligchaamdie met het onderzoek der staatsbegrooting belast is geweest. Het is te wenschen dat die kommissie de waarheid verkondigetwijfel hieraan is echter geoorloofd. Pruissen heeft eene nieuwe overwinning behaaldzonder de wapenen. De zuid-duitsche staten Beijerendat eerst wei- gerde, niet uitgezonderd hebben met genoemden noord- duitschen Staat een tolverdrag geslotenen hiermede is een schrede vooruitgekomen op den weg, die vroeg of laat tot eene volkomene vereeniging van Noord- en Zuid-Duitschland leiden zal en moet. Birmingham, in Engeland, is het tooneel geweest van nog al ernstige ongeregeldhedenten gevolge van een twist tus- schen protestanten en katholieken. Twee straten zijn geplun- derd en de katholieke kapel werd aangevallen. Aan de ge- wapende magt, die tusschen beide kwain, gelukte het echter spoedig rust en orde te herstellen. Naar men zegt zou er sprake zijn van een huwelijktus schen de dochter van den koning van Zweden en Noorwegen kleindochter van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden en een zoon van prins Albert van Pruissen en prinses Marianne der Nederlanden. De keizer van Oostenrijk geeft elken dag een nieuw blijk van zijnen wil om het zijnen onderdauen regt naar den zin te maken, en dit niet alleen in het pas met hem verzoende, zich zoo gelukkig gevoelende, jubelende Hongarije, maar ook in Oostenrijk zelf. Allerlei liberale koncessien worden door hem gedaan en naauw heeft de gemeenteraad van Weenen den wensch geuit verschoond te blijven van de vestingwerken welke om de hoofdstad zouden worden aangelegd, of de keizer gaf bevel den reeds met dit doel aangevangen arbeid te staken. Het provinciaal geregtshof in Noord-Holland heeft, bij arrest van den 18den Jtj,nijCornelia Visser, de huisvrouw van J. A. van den Bosch, en Jan Mooyalien uit Yelzen, vrijgesproken van de beschuldiging, wat den eerste en de tweede aangaat, van moedwillige brandstichting, waardoor gevaar van menschenlevens te voorzien was; wat den derde betreft, van moedwillige verwonding, waardoor een ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is veroorzaakti Het hof heeft namelijk overwogen, dat door getuigen is be wezen, dat de beschuldigden in de meening konden verkeeren, dat de officier van justitie te Haarlem, die gezegd had John Marrs levend of dood in handen te moeten hebbende brand stichting en de verwonding had veroorloofdgelijk dan ook door dragonders op gemelden Marrs is geschotenen dienaren der openbare magt niet alleen den brand niet verhinderd of gebluscht hadden, maar zelfs krullen hadden aangedragen tot het in brand steken der woning waarin Marrs zich bevond. Onder deze omstandigheden oordeelde het hof, dat de straf- bare moedwil, welke de wet vordert, niet is geblekenen de schuld der beschuldigden mitsdien noch wettig noeh over- tuigend is bewezen. De polder van Biervliet, door den Staat ingedijkt en onge- veer 200 bunders groot, heeft bij publieke veiling, in de eer ste drie dagen der vorige week te IJzendijke gehouden, opge- bragt de kapitale som van 382,100. Onder Voorschoten is Dingsdag 11 Junij des avonds ten 8 ureeen groole vuurbol gezien die van uit het noord-westen kort bij de aarde langzaam naar het zuid-oosten dreef, steeds, gelijk bij zoogenaamd ver- schietende sterren is waar te nemen een lichtenden staart acbter zich latende. Verleden week vertrok een heer van Zwolle naar Leeuwar- den, medenemende een grooten hond, dien hij van een zijner kennissen gekregen bad. Toen hij des avonds lehuis kwam sloot hij den hond op in eene schuur, doch den volgenden ochlend was het dier verdwenen. De hond was des nachts door een luik ontsnapt, en reeds des morgens voor 7 ure vond de vorige eigonaar to Zwolle zijnen hond zeer vermoeid voor de dour liggen. Op zijn ruimst genomen had het dier den afstand van Leeuwarden naar Zwolle (18 uren gaans) in minder dan 8 uren af gelegd. Bij gelegenheid dat de stoomboot de Maasnymph N°. 1 den 15 Junij een pleizierlogt naar den Hoek van Holland deed, vie! bij hare torugkomst aan de monding van de Oude Maas een vreeselijk ongeluk voor. Een der passagiers Dirk Verbrugge genaamd en 40 jaren oud viel achteruitloopende door de half geopende klep der lantareu in de machine-kameren in een oogenblik alvorens men kon stoppen werd het ligchaam van den ongelukkige door de machine geheel verbrijzeld. Vodr 26 jaren vertrok zekere Obbens als kanonnier naar Indie. In 1863 ontvingen zijne hloedverwanten te Tilburg de eerste tijding, dat hij overleden was, ten gevolge waarvan de gebruikeiijke lijkdienst in de kerk voor den overleden kanonnier werd gehouden. Niet weinig verwonderd waren dezer dagen zijne hloedverwanten en kennissen, toen zij den kanon nier, op wiens borst de gouden medaille en andere teekenen van moed en trouw prijkten, de stad zagen hinnenkomen. Een. zeer bemiddeld persoon te Berlijn heeft hij hot Besluur dier stad aanzoek gedaan om aanwijzing eener plaatswaar voor Francis Drakeaan wien menzoo als bekend isde invoer van aardappelen in Europa te danken heeft een gederikteeken op le rigtentot welk einde hij eene sorn van 15,000 thaler beschikbaar stelt. In den avond van den llden Junij, om- streeks 10 ure, heeft Johanna Sikkelbein, winkelicrster en tapster te Arnhem, terwijl zij bezig was met het snijden van brood, twist gekregen met haren man, Johannes van den Berg, en dezen met het mes, dat zij gebruikte, een steekwonde in de regter borst toegebragt, ten gevolgo waarvan hij weinige oogenblikken daarna is overleden. De daderes is onmiddelijk door de politie gearresteerd en aan de justitie overgeleverd terwijl het lijk naar iiet stads-ziekenhuis is gebragt. Van den Berg stond bekend als iemand die vaak misbruik maakte van sterken drank en in beschonkenheid mishandelde hij zijne vrouw gedurig. Een gewezen machinist van den staatsspoorweg heeft den 11 den Junij te Antwerpen op den heer Langlet, stations-chef aldaar, terwijl deze op zijn bureau zat le schrijven, plotseling twee pistoolscbotcn gelost, waarvan het eerste schot het hoofd, het tweede den strot van den heer Langlet doorboorde, en tengevolge waarvan genoemden heer kort daarna is overleden. Onmiddellijk na de misdaad zette de moordenaar de pistool zelf aan den mond en school zich mede dood. Reinholt Ziegert, ook Schultz genaamd (een Duitscher), is in Engeland tot 10 jaren dwangarbeid veroordeeld, wegens het vervaardigen en uitgeven van valsche nederlandsche muntbiljetten van 10 gulden. Eene vreemdsoortige industrieI.... Te Parijs is een man, die al de doeken en iappenwelke bij de spoorweg-ondernemingen ge- bruikt worden om de machines schoon te maken voor niet waschten toch veel geld er mede verdient, ja zelfs zestien knechts er op na houdt. Hij verkoopt namelijk lot vrij aanzienlijke prijzen het vet dat hij uit die doeken en lappen haalt en waarvan hij zeep vervaardigt. Mej. Sophia lleilbron, een ncgenjarige pianiste, speelt elken Donderdag van 3 tot 4 uur in de afdceling der belgische pianoos" op de wereldtentoonstelling te Parijs en lokt door hare lieftalligheid een groote menigte belangstel- lenden om zich been. De keizer van Rusland zelf heeft liaar hoorcn spelen, en haar fotogrnfisch portret zelfs welwillend aangenomen. Op Piukster-Maandag is te Berlijn een moord gepleegd door een officier van het silezische regement artilleric n°. 6Wilhelm von Schewe ge naamd op den schoenmaker Seifert, bij wien hij eene kamer had gehuurd. Deze officier onderhield een minnehandel met een meisje en dit wilde de schoenmaker in zijn liuis niet toelaten. Toen vriendelijke waarschuwingen niet hielpen en de luitenant het meisje toch weder ten zijnent ontving, ging Seifert op de kamer van Schewe, en werd eenige minuten daarna met een revolver doodgeschoten. De kogel was in de linkerborst door milt en maag heengedrongen. Vier uren later werd luitenant Schewe gearresteerd en in de gevangenis gebragt, en den 14den Junij is het lijk van den schoenmaker begraven. De Czaar van Rusland heeft Parijs weder verlaten en volgens sommigen een half, volgens anderen een heel millioen francs aan de armen van Parijs geschonken behalve nog 50,000 francs aan de bedienden van het Paleis Elysee, en 138 doozen met ringendoekspeldenenz. aan bijzondere personen alles als een blijk van erkenlelijklieid voor het gul onthaal dat hij in Frankrijks hoofdstad genolen heeft. Ook de Koning van Pruissen is weder vertrok ken en de Onder-Koning van Egyple gearrivcerd. Naar men zegt, zal de Koningin van Engeland in de aanstaande week te Parijs komen, doch incognito. De Sultan van Turkije zal er maar lien millioen aan

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 2