HAARLEMMERMEER MMTOptm 1667—1867. Lokaal de Korenbeurs9 -Ill - Oemengde Berigten. Paardenmarkt te Haarlem. TWEEDE JAARLUKSCIIE PAARDENMARKT Openbare Verrooping, Paarden, Koeijen, Varkens, Boeren-, Bouw- en Melkgereedschappen, alsmede Huisraad en Inboedel, TE ROOP: ongeveer 12 b 16 Morgen zwaar te veld staande TARYVE-, ROGGE- en GARSTGEWAS, Een ervaren Landbouwer MSTERDAMSCHE LANDBOUW- EN MESTCOMPAGNIE. Gravure op staal door C. Ed. TAUREL, uit te geven bij J. H. 8c G. VAN HETEREN te Amsterdam E. E. VON MiiNCHEN te Haarlem, en J. J. VAN DER POEL aan het Kruisdorp te Haarlemmermeer, waar de inteekening van nu af geopend is. bij J. v. d. BREGGEN Fz.te Ilijnsaterwoude AGENT voor Haarlemmermeer en Omstreken de Heer J. C. VAN DE BLOCQUERY J«, te Haarlemmermeer. Gedurende de geheele Kermis zal worden uit- gevoerd ZaNG en MuZIJK. troonden vorst, zal echter met gemakkelijk zijn, want Pruis- sen verlangt als hoofdvoorwaarde en als uitgangspunt voor de onderhandelingendat George V van den troon afstand doe, en hiertoe is de ex-koning nog niet te bewegen. YI. Emanuel Arago zal optreden als verdediger van Bere- zowski, den bedrijver van den moordaanslag op den keizer van Eusland te Parijs. VII. China zal al zijne havens voor Europaas bandel en scheepvaart openen, en Japan zal het getal zijner daarvoor reeds geopende havens met twee vermeerderen. De Runderpest Rijlage tot de Landbouw-Courant) heeft be- kend gemaakt, dat zij hare taak volbragt rekent en ophoudt te versehijnen. Geen plek in heelEuropa, ja welligt in de geheele wijde wereld niet, diein een zeker opzigthalen kan bij een kleinklein plekje in de onmiddellijke nabijheid van Haarlemmermeeren wel Halfweg Dat heeft zijn gelijke niet, als men op de volgende bijzonderheden let. Halfweg namelijk is letterlijk een staalkaart van alle raogelijke kommuni- katie-middelen zoo als er geen tweede is aan te wijzen. Let opMen ziet er a. een gro^ten waterwegbet Y; b. een grindwegover den Spaarndammerdijk c. een spoorwegd. een trekvaarte. een straat- tvegeen paarden-spoorwegg. een groote vaartde ringvaarten n. de ceintuurbaande dijk die om de Meer loopt. Nog eens wie kan een tweede plek aanwijzenwaar dat alles bijnaastnevens en vlak aan elkander wordt aangetroffen Bij den heer Flipse in do Oeverstraat te Arnhem heeft een wilde kanarie in den tuin een nest gebouwd en daarin zes eijeren gelegd, waarvan er vierzijn uitgebroed. De jongen worden door de ouden gevoed. Dat kanaries hier te lande in het wild broeden meent men dat tot de groote zeldzaamheden behoort. Uit Maastricht wordt dd. 20 Junij gemeld, dat zekere J. aldaar den nacht te voren bij zijne tehuiskomst zijne vrouw in strafbaar onder- houd met haren schoonzoon betraptezijne drift niet meester, heeft hij daarop zijne vrouw zulke verwondingen met een mes toegebragt, dat zij eenige uren daarna aan de gevolgen is overleden. Te Roubaix (dezelfde fabriekplaats in het fransche departement van het Noorden, waar onlangs een ernstig oproer onder het fabriekvolk voorviel) is weder eene groote fabriek in de asch gelegd, waardoor een schade van 360,000 fr. ver- oorzaakt is en een paar honderd werklieden builen arbeid zijn geraakt. Dit is de veertiende brand welke in een tijdsverloop van acht maanden die stad trof. Den 25sten Junij was de marktdag te Sneek eindelijk weder geheel op den ouden voet. De veemarkt, sedert eenige we- ken gesloten, was voor het eerst weder geopend. De aanvoer van inelk- en kalfkoeijen was naar den tijd vrij aanzienlijk en de prijzen die besteed vverden waren hoog. Ook de aanvoer van schapen, vaikens en kalveren was groot: zij worden mede tot hooge prijzen verkocht. Bij de groote wapenscliouwing te Parijs, op G Junij, trok bet aller verbazing, dat de siamesche gezant gezeten was naast den koetsier op den bok van het voor hem bestemde rijtuig. De reden van dit voor Europeanen vreemdo verschijnsel is zeer eenvoudig: in het koningrijk Siam mag niemand hoo- ger mlten dan de koning of zijn vertegenwoordiger, en alle moeite om den gezant te doen begrijpen dat dit gebruik in Frankrijk niet bestaat, was vruchteloos. In den voormiddag van den 30sten Junij was in de noodkerk der herv. gemecnte te Charlois eene buitengewoon groote schare zamengevloeidonder het gehoor van ds. N. H. de Graaf, van Rotterdam. Bij het einde van den voorzang, boorde men op de galerij een gekraak, waardoor de talrijke menigte, daarop en daaronder gezeten, natuurlijk zeer scbrikte en begon te gillen; sommigen gingen op de vlugt en duw- den anderen weer voort, en zoo was in een oogenblik de gansche verga- dering in eene vreeselijke verwarring. Sloelen werden over en op elkander geworpen, velen drongen om het gebouw te ontvlugten en durfden den hoofdingangi onder de galerij, niet door, zoodat slechts een versperde achterdeur en eene naauwe zijdeur overbleven ter ontvlugling; ja zelfs ruiten werden ingeslagen en tut vlugtgaten gemaakt. Gelukkig kwam de gemeentc met den schrik vrij; de galerij dreigde wel te bezwijken, maar heeft zich toch nog staande gehouden. Men zegt dat sommigen nog al ernstige kwetsuren hebben bekomen, hetgeen niet te verwonderen is, bij de velen die onder den voet geraakten. Dat de voorganger zijn werk,' tot groot en algemeen leedwezen, niet heeft kunnen voortzetten, spreekt van zelf. Voor het krimincel geregtshof te Beriijn is jl. Vrijdag een niet alledaagsch proces behandeld. G. Matzke, 49 jaar oud, met verscheidene medailles voor loffelijk volbragle militaire dienst versierd, was in 1848 gehuwd met de dochter van majoor von Rechow, en uit dit huwelijk zijn 5 kin- deren gesproten. In 1863 verliet zijne vrouw de echtelijke woning, en sedert leefde Matzke met zekere vrouw Bongegescbeiden echtgenoot van zekeren Schmidt, in ongeoorloofde gemeenschap. Den 15den Decem ber 1864 bragt vrouw Bonge een kind ter wereld, en in Februarij 1865 stelde Matzke, bij de aangifte tot den doop, aan den koster der St.-Tbo- maskerk een door hem onderteekende verklaring ter hand, dat op 15 De cember 1864 zijne vrouw (Amalia Carolina von Rgchow) van een dochter was verlost. Een en ander werd in het doopregister opgeteekend; doch kort daarna werd het bedrog ontdekt en tegen Matzke een geregtelijke vervolging ingesteld. Hij bekende het bedrog te hebben gepleegdmet geen andel doel dan om de betrekking te verbergenwaarin hij tot vrouw Bonge stond. Het openbaar ministerie eischte schuldigverklaring en ver- oordeeling, en na kort beraad veroordeelde het hof hem tot twee jaren tucbthuisstraf. Op de Parijsche tentoonstelling trekt eene pendule de aandacht van zeer velen; zij is vervaardigd door een Belgischen uurwerkmaker uit Verviers, en stelt voor het huis, dat door Napoleon I op Elba bewooud werd. De wijzerplaat bevindt zich in het midden der kroonlijst van het huis. Daarboven verheft zich een op zes kolommen rustend torentjewaarop de napoleontische adelaar zweeft. De voet van het uurwerk stelt voor het eiland Elba, de zee en het vasteland. Op do zee zeilen acht koopvaardijschepen. Een Engelsche tuin, in welks midden een walerstraal opspringt, ligt voor het paleis. De adelaar wijst de uren aan, terwijl hij een bundel wapenen verbreekt, een zwaard in den bek neemt, waarmede hij op een kanon het getal uren slaat, en dan het zwaard weder op zijne plaats zet. Bij het slaan van het eerste uur treedt de keizer uit zijn huis met een gevolg van zeven personen. De wachten komen uit de schilderhuizen te voorschijn en presenteren het geweer. De keizer beweegt zich een korten tijd in den tuin en bestijgt dan den toren om te hespieden of de zee vrij is, en of hij zich met zijne troepen kan inschepen. Met het slaan van het tweede uur heeft hij zich ingescheept. Men ziet de oorlogsschepen op een natuurlijk water, dat door een kleinen hydraulischen molen in heweging wordt gebragt, voorbij varen. Met het derde uur verschijnt Napoleon I rijdende op een schimmel, gevolgd door zijne troepen en door bespannen geschut. Nam de gemeenteraad van Ooststellingwerf onlangs een besluit, dat de hulp- onderwijzers bij het aangaan van een huwelijk hunne betrekking zouden verliezenin tegenstelling daarvan heeft de raad der stad Ommcn bepaald dat het traktement van den hoofdopzigter aldaar zal worden verhoogd van f 700 op 800, in te gaan op den dag van zijn huwelijk. In de R. C. kerk te Bredenbroek (onder Gendringen)zijn een zilveren hostie-doos een gouden lepeltje en de gelden uit de drie offerbussen gestolen. Den volgenden dag werd een vreemdeling in de R. C. kerk te Lichtenvoorde betrapt, terwijl hij bezig was eene bus los te breken. Waarschijnlijk staan deze feiten in verband met elkander. De justitie doet onderzoek en de dader van het laatste vergrijp is in hechtenis genomcn. Te Melbourne-Port (Dorsetshire) leeft een manStovey genaamddie den 18 Junij 77 jaren telde en in den slag hij Waterloo streed. Hij huwde drie malen en had uit ieder huwelijk 10 kinderendie alien nog in !e ven zijn. Uit Dresden wordt van 2 Julij gemeld, dat bij Lugau in een kolenmijn ten gevolge van aardstorting, ter diepte van 120 ellen, meer dan 100 werklieden zijn bedolven geraakt, en dat er weinig hoop bestaat op hunne redding. Op den spoorweg van Liverpool naar Birmingham hebben 6 menschen het leven verloren en zijn 30 zwaar gewond waar van er 3 denkelijk zullen bezwijken. De personentrein ontmoette een kolentreindie op eene andere lijn zocht te gerakendoch de machinist van den personentrein begreep dat de lijn vrij zou zijn tegen dat hij op het punt van scheiding kwam. Dit mislukte, doordien het noodige on- verrigt hleef, en het gevolg was dat de trein met reizigers in den kolen trein liep. De machinist en de stoker ontsnaptenzij kregen slechts weinig letsel, daar zij waarschijnlijk van de machine waren afgesprongen toen zij het gevaar bemerkten. Amsterdamsche Kanaalmaatschappij. Omtrent de werken aan bovengenoemde maatschappij wordt het volgende medegedeeld Het werk werd in Mei voortgezet met 1100 tot 1220 arbeiders, 89 tot 54 paarden6 lokomotieven140 wagens, 3 stoompompwerktuigen1 tot 3 stoombaggervaartnigen en 60 tot 80 vletsehuiten en grondschouwen, Uitvoering en vordering der werken: Noordzeehoofden. Het stellen van blokken aan het land eind van het Noorderhavenhoofd is voortgezet, zoodat op het eind van Mei gesteld waren 362 bekleedingsblokkenbevat- tende een gezamenlijken inhoud van 859 knb. el, en 9 bin- nenblokken, bevattende een gezamenlijken inhoud van 31 kub. el. Op de betonwerf waren op 1 Junij in het geheel vervaar digd 6854 betonblokkenbevattende een gezamenlijken inhoud van 19,413 kub. el. Op het gedeelte hoofdstelling, op 400 el uit den duinvoet in zee aan het eind der lange hulpstelling aangebragt, was op het eind van Mei eene loopkraan gesteld, en daaraan de duikerklok afgehangen. Wijders werd een toestel, in den vorm van eene ijzeren kist zonder bodem, in zee neergelaten, en was men gereed in die kist de ontgraving voor het hoofd te beginnen. Hoofdkanaal. De ontgraving onder Velsen bedroeg op 1 Junij 1,852,373 kub. el, waarvan 72,721 kub. el in Mei ontgraven. Hiervan zijn op de kanten gebragt 1,454,290 kub. el (34,249 in Mei) en naar het Wijkermeer vervoerd 398,083 kub. el (38,472 in Mei). In het Wijkermeer waren gebaggerd 148,252 kub. el, waarvan 26,910 kub. el in Mei. In den polder Buitenhuizen waren ontgraven 10,371 kub. el, waarvan 4500 kub. el in Mei. De jaagpaden in het Wijkermeer waren met 1 Junij over 4633 el lengte in bewerking genomen, waarvan 449 el lengte in Mei. Zijkanaal naar Beverwijk. Het gezamenlijk baggerwerk be droeg 22,391 kub. el, waarvan 680 kub. el in Mei zijn gedaan, Bovendien waren de wederzijdsche jaagpaden over 1675 el lengte in bewerking genomen, waarvan 115 el lengte in Mei gedaan. Nadat dit zijkanaal, met het gedeelte hoofdkanaal tusschen de invaart van het zijkanaal en het oude Beverwijker vaar- water tot de daarvoor bij de bestekkeu bepaalde breedten en diepten waren uitgebaggerdzijn deze kanaalvakken voor het publiek verkeer opengesteld, en is daarna overgegaan tot af- damming van het noordelijk gedeelte van het genoemde vaarwater. Ringvormige kistdam in het Y. Tot inwendigen steun van den kistdam zijn 6692 kub. el zand gestort, waarvan 1388 kub. el in Mei. Voor de kleivulling tusschen de beide paalrijen zijn aan- gevoerd en verwerkt 4659 kub. el klei, waarvan 1140 kub. el in Mei. Door het heijen der laatste palen was de ring op den 25 Mei geheel gesloten, en werden daarna de laatste gordin- gen, schoren, stutten en bouten aangebragt. Tegelijk werd het ledigpompen van den put aangevangen en tot het eind der maand voortgezet, zoodat de inwendige ruimte van den kistdam in de eerste dagen van Junij zoo goed als droog was. Afsluitdijk beoosten Amsterdam, Tot voortzetting van het werk aan den afsluitdijk waren op 1 Junij gemaakt of aan gebragt benoorden den kistdam 11,755 kub. el zinkwerk, 31,000 kub. el afsluitdijk (opboogiDg boven den oorspronkelijken bodem) en 2800 vierk. el rijsbeslag; bezuiden den kistdam 28,169 kub. el zinkwerk en 14,832 kub. el afsluitdijk. Het gedeelte dijk benoorden den kistdam was gesloten en tot de voile hoogte opgewerkt. Yoorspoedig bevallen van een' welgeschapen ZOON, M. P. VAN DEN BERGgeliefde Echtgenoote van L. H. ELLERMAN. Eaarlemmermeer28 Junij 1867. Eenige Kennisgeving. Bevallen van een' ZOON, J. J. A. QUANJER, Echt genoote van J. BOLKESTEIN. Haarlemmermeer1 Julij 1867. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem bren- gen ter kennis van het algemeen, dat de in deze Gemeente dit jaar zal worden gehouden op Zaturdag den listen Julij 1867, aanvangende des morgens ten 6 ure. Voorts, dat ter bevordering van den aanvoer van Paarden op die markt, door de Gemeente Haarlem en de afdeeling Haarlem en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Land- bouw PREMIeN worden uitgeloofd, zoo als bij afzonderlijke Aanplakbiljetten is vermeld. Haarlem20 Junij 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. JORDENS. De Secretaris, J. TIELENIUS KRUYTHOFF. p Proefdruk op zwaar Engelsch papier 1. Gewone druk op Engelsch papier 0.75 sdag 17 Julij 1867, des morgens ten 10 ure, aan de Woning op Kavel 21, Sectie B, aan den Ywegnabij Half weg te Haarlemmermeervan alles breeder bij Billetten omschreven en daags voor de Ver- kooping te bezigtigen. Information te bekomen bij de Notarissen VAN DER MOER en LICHTENBELT, te Haar lemmermeer en Aalsmeer. in den HAARLEMMERMEER-POLI)ERt aan den Lisserweg nabij de Oude Wetering van de Prot. Godsd.met vrouw en drie kinderen, in den Hoekschen Waard, thans door overgang van zijn bedrijf als zoodanig buiten betrekking, biedt zich aan tot BEDRIJF- of ZETBOER op eene Boerderij in den Haarlemmermeer-Polder. Information kunnen worden ingewonnen bij den Heer K. VER- HOEVEN, Rentmeester der Ambachtsheerlijkheid te Zuid- Beijerland. Hierop reflecterenden, gelieven zich aan te melden onder het motto LANDBOUWERIJaan het Bureau van dit Weekblad, Nieuwendijk, H 37, te Amsterdam. De Prijs van de AMSTERDAMSCHE VUILNIS MET PAARDENMEST EN BEER is tijdelijk de Cub. El Zie, over de werking van dezen MEST, de Land- bouw-Couranten van 23 Aug., 6 Sept., 13 Sept., 18 Oct., 8 Nov. en 15 Nov. 1.1. TE HAARLEM. ENTREE des avonds 25 Cents. Des voormiddagseven als de Boven-Koffijkamekgeheel vrije toegang. I.omlen 1 Julij. Graanmarht. Ofschoon wij zeer dikwijls koude en doordringende oosl- en noordelijke winden gehad hebbenwas het weder verleden week droog en tot aan het einde toe warm en vrucht- baar. De oogst is dan ook om die reden voortdurend veelbelovend en een aanzienlijke hoeveelheid hooi is reeds binnengebragt. De Tarwe be- gint good te staan van aar, enuitgenomen de gestrengheid van den winter en de ruwe maanden van Maart en Mei, beeft dezelve Diets bij- zonders te verduren gehad, Over het geheel zijn prijzen eerder verbeterd dan verminderd, zoowel

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 3