WEEKSLA 1867. Vrijdag 26 Julij. VAN AAN LANDBOIJW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL AN GEN GEWIJD. Aclitste Jaavgang. AAN HET NEDERLANDSCHE VOLK! Haarlcmmermeer-Polder. GEMIDDELDE Maandelijksche Waterstanden, Water-ontlastingen en working der Stoomtuigen in het Iloogheemraadschap van Rijnland. t> Btfo&C'*# HAARLEMMERMEER, PRIJS YAM HET ABOJfNEMENT in het Jaar. 6. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGENEEDAKTIE EN TJITGAVE BETKEFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°. te Amsterdam. (TJiterlijk Woensdag.) J U N IJ 1867. WAARNEMINGEN. Vloed op het IJ id. den IJssel. id. de Noordzee Ebbe het IJ id. den IJssel id. de Noordzee Boezcmstanden h M I Boezemstanden -S.S J Yerval in de Sluizen. o Tan '00ZInK pi-i Hoeveelheid geloosd. De meest heerschende wind. i r Gewerkt gedurende A I Opbrengst. S b0< Uitgemalen g 3 I Gestopt voor hoog water. L id. voor Sluisgang. WAARGENOMEN TE Spaarndam. 0,16 -f A.P. n 0,217 A.P. 0,554 A.P. 0,524 A.P. 0,022. 13. 1,514,150. Zuid-Wcst. Halfweg. 0,1556 A.P. 0,1948 A.P. 0,553 A.P. 0,556 A.P. 0,024. 5-45. 441,236. Zuid-West. Gouda. 1,224 -j- A.P. 0,11 A.P. 0,49 A.P. Katwijk. 0,923 -J- A.P. 0,666 A.P. 0,574 A.P. 0,643 A.P. 0,048. 126. 11,115,454. Noord. AANTEEKENIN GEN. Leidsehendam. Rijnland 0.596 A.P. Delfland 0.206 A.P. Bodegraven. Rijnland 0.559 A.P. Woerden 0.045 A.P. Van Woerden op Rijnland gedu rende 181 uur afgevloeid. Door de sluis van het stoomge- maal te Goude ingelaten gedurende 40 uren 1,042,714 kub. ellen. M Sf CO fD a a- p 2 P-* 2 CO 0 Art. 177 Grondwet. „Het dragen der wapenen tot bandhaving der onafhankelijkheid van den Staat en tot beveiliging van zijn grond- gebied blijft een der eersle pligten van alle ingezetenen." Reeds sedert lang is het door deskundigen en niet-deskun- digen openlijk verklaard, dat onze strijdmagt, zoo als zij door leger en schutterij gevormd wordt, niet meer voldoet aan de eischen des tijds. Het leger is te weinig talrijk. De schutterij te weinig geoefend. Die overtuiging, die in de laatste jaren vooral eene volks- overtuiging geworden is, deed de Regering de handen slaan aan eene nieuwe schutterijvvet. In het begin van dit jaar werd door de Regering een ont- werp van wet tot regeling der schutterijen bij de Tweede Kamer ingediend. Na dagen lange discussien werd dit door de Kamer goedgekeurd en aangenomen. Die wet, die geroepen was, om in de bestaande en door de Regering zelve erkende leemte in onze strijdkrachten te voorzien, is intusschen den 9den Julij 11. door de Eerste Kamer verworpen. Daardoor is de Regering vooreerst buiten magte in den bestaanden toestand verbetering te brengen. Alleen bet Nederlandsche Volk zelf kan zulks nog. Het kan dat, door zich allerwege tot het houden van ge- meenschappelijke oefeningen in den wapenhandel te vereenigen. Door zich uit eigen beweging, uit vrijen wil die strijdvaar- digheid eigen te maken, die het anders door de kracht der wet verkregen zou hebben. Daardoor zal het toonen, dat het bij voortduring prijs stelt op het behoud van die onafhankelijkheid, van die vrij- heid, die het nu reeds zooveel eeuwen geniet en toch, zoo menige naburige Staat kan het getuigenin een dag kan verliezen. En men meene niet, dat bet genoeg is indien men op bet laatste oopenblik, wanneer de vijand reeds voor de poorten isnaar de wapenen grijpt. Dat moge vroeger, toen er noch spoorweg, noch telegraaf bestond en een vijand zes weken tijds noodig had, om een leger op onze grenzen bijeen te brengen, tijds genoeg geweest zijn, tegenwoordig is bet dan te laat! Te meer daar het bij den vooruitgang, die er ook in de vuurwapenen heeft plaats gehad, niet meer gelijk vroeger, om een goed soldaat te zijn voldoende is, dat men de kracht bezit om een geweer te dragen. Neentegenwoordig moet men dat geweer niet alleen kunnen dragen, men moet het ook weten te gebruiken. En de daarvoor noodige kennis kan men alleen door lang- durige oefening verkrijgen. Eene oefening, die u tevens dat zoo onmisbare zelfvertrou- wen zal gevendat u alleen, wanneer ons volksbestaan ('tgeen God verhoede), ooit daadwerkelijk bedreigd wordt, de over- winning kan verschaffen. Meent niet, dat wij van u vragen dat gij u uniformen aan- schaft, dat gij u ofiicieren kiest, dat gij parades bijwoont. Dat alles zijn slechts bijzaken, die, waar men er tijd en geld genoeg voor bezit, haar nut kunneu hebben, maar die even veilig achterwege kunnen blijven. De hoofdzaak is, dat gij u tot goede scherpschutters vormt. Want wat zal het u baten, wanneer gij voor den vijand staat, of gij parade op parade hebt medegemaakt, of gij de sehitterendste uniform aan hebt,'indien gij u van uw wapen niet met zekerheid weet te bedienen? Landgenootennog is het rustig; de Parijsche wereldten- toonstelling heeft, als eene scbitterende zonne, de zwaar be- laden onweersworkendie den politieken bemel dreigden te verduisteren, uiteengejaagd. Zij zijn daarom echter niet verdwenen; en wie staat n borg, dat, als die zonne eenmaal is ondergegaanals de tentoonstelling is afgeloopendie wol- ken niet op nieuw zullen opdagen en waar is dan de zon, die ze ten tweeden male uiteenjaagt? Bedenkt dat ook al is het op het oogenblik schijnbaar kalmhet daarom niet aan onrustbarende teekenen ontbreekt! Of is er een staat in geheel Europadie een enkelen soldaat meer dan vroeger heeft afgedankt? Wapent men zich niet overal, in alle landen, behalve in Nederland, van top tot teen? Jongelingen! die den leeftijd van 25 jaren nog niet be- reikt bebt, mannendie uwen diensttijd bij de schutterij vol- bragt hebt of daarvan vrijgesteld zijt, bedenkt dat ook op u alien de dure verpligting rust, om den dierbaren vaderland- schen gronddien nwe vaderen u vrij en onafhankelijk hebben overgegeven, op uwe beurt ongescbonden en ongedeerd aan uwe nakomelingen over te dragen. En dat znlt gij alleen dan kunnen, indien gij u reeds nu in staat stelt, dien grond tegen elken vijand, die bet wagen mogt dien te betredente verdedigen. Talmt dan niet langer! slaat dadelijk de handen aan het werkOefent u in den wapenhandel, en vooral in het schijf- schietenTreedt daar, waar er reeds vereenigingen tot be- vordering van 's lands weerbaarheid bestaan, daartoe in groo- ten getale toe! Rigtwaar zij nog niet bestaan, nieuwe op! Dat er in elke stadin elk dorp minstens dene zij. En verlangt gij omtrent de wijzewaarop gij zulks kunt doenmeerdere inlicbtingenrigt u dan tot ons; wij zijn bereid ze u ten alien tijde en zoo ruim mogelijk te ver- strekken. De permanente Afdeeling van het Centraal- ComitS van den NederlandscJien Weerlaarheids-Bond Namens haar: TJtrecht, J. W. Schubart, President. 12 Julij 1867. A. J. Rethaan Macare, Secretaris. NB. Op franco aanvrage kan men van deze circulaire meerdere eiem- plaren ter verspreiding bekomen. Bp PRIJS DER ABYERTENTien: van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12V2Cent. •Zegelregt bij elke plaatsing 85 Cent. Het rondgaand schrijven hiervoren afgedrukt is door mij ontvangen. Ik heb niet beter weten te voldoen aan de be- doeling van den beer Schubart, dan door het te plaatsen in bet Weekblad van Uaarlemmermeer. Omtrent de zaak zelve veroorloof ik mij twee opmerkingen welke ik onder de aaudacbt van den Weerbaarheidsbond wenscb te brengen. 1°. Men wenscht de jongelingschap te oefenen in het schijf- schieten. Zoude dat schijfsehieten alleen wel genoegzaam zijn Zoude het niet veel beter zijn hen te leeren schieten op de jagt? Deze toch is het beste beeld des oorlogs, de snelle haas of de snorrende patrijs zijn moeijelijker doel dan de stilstaande scbijf, en 6en halve dag oefening in het springen over grep en sloot, het doorstaan van regen en wind is als oefening beter dan een geheelen dag in de scbietbaan. Maar nu is het jagen belast met 21.21, de kosten der jagtactedit is te veel voor een boer. 2°. Men zoude der jongelingschap, die ten oorlog moet uit- trekkenzeker met goed gevolg ook het beoefenen der rijkunst kunnen aanbevelen. Uaarlemmermeer heeft 2000 paarden voor den oorlog geschikt, en er zouden daar missobien wel 100 jongelingen (boerenzoons en boerenknecbts) gevonden worden, geschikt en bereid om als schutterij te paard te worden ge oefend. Maar bet gebruik van den zadel is bij de wet op het personeel zwaar belast, ja onmogelijk gemaakt voor gewone laudlieden. Indien het dus der regering ernst is om bet volk weerbaar te makenbehoort zij te verleenen eene vrije jagtacte en het vrij gebruik van een gezadeld paardaan alien die zich als vrijwilligers aangeven bij den Weerbaarheidsbond. Ik geloof dat bet centraal-comite goed zoude doen op deze vrijdommen bij de Hooge Regering aan te dringen. Ingeval bet daarin mogt slagen, ben ik bereid te beproeven of er in Haarlemmermeer een korps vrijwilligers te voet of te paard kan worden opgerigt, en wil ik aan de infanteristen voor eenen dag tot oefening mijn jagtveld, aan de kavaleris- ten voor eenen dag een stoppelveld ten beste geven, in de hoop dat dit mijn voorbeeld door andere eigenaren zoude worden gevolgd. Als ik met een korps vrijwilligers (beboorlijk aangevoerd) in een jagtsaizoen tienmaal gejaagd bad, zoude ik mij sterk makendat, als ik ben de elfde maal als tirailleurs rondom eenen dijk plaatste in de drooge slootenzij den vijand al vrij wat afbreuk zouden doenzoo ik er al niet in mogt slagen om vrijwilligers in twaalf oefeningen tot goede kavale- risten te doen vormenzij zouden tot ^claireurs en estafetten- dienst, na die oefeningen, zeker te gebruiken zijn. Kavaleriedienst zoude voor de uitgestrekte gemeente Haar lemmermeer al ligt verkieslijk zijn, omdat het gaan en komen naar bet exerceerveld in eene zoo uitgestrekte gemeente voor infauterie wel altijd moeijelijk zal blijven. Daaraan zijn echter kosten verbondendie door bovenmatige belasting niet behooren te worden verzwaard. Badhoeve, De Burgemeester van Haarlemmermeer, 21 Julij 1867. Amersfoordt. Bij de aanbesteding van het onderhoud der gebouwen bruggen beschoeijingen duikers, rol-, mijl- en zeilpalen, den 22 Julij te Haarlem in het lokaal van Staats gehouden was de uitslag dat werd ingeschrevenvoor Perceel 1door M. van Essen, te Kaag, voor/ 1436, en door Corstiaan Bos, te Haarlemmermeer, voor 1750 voor Perceel 2, door J. Bruin, te Haarlemmermeer, voor 1530, en door A. Munk en Zn., te Heemstede, voor /1300; voor Perceel 3, door Corstiaan Bos, voor 1340; door J. Boers, te Houtrijk en Polanen, voor /1195; door G. van der Starrete Sloten, voor 1295, en door Joh. Hendr. Ilulscher, te Haarlemmerttleer voor 1617.21; voor Perceel 4, door Jac. Guldemond te Hillegom, voor950; door Corstiaan Bos, voor /1150, en door M. van Essen, te Kaag, voor/ 850; voor Per ceel 5, door L. Kieviet, te Haarlemmermeer, voor 1590; door S. Guldemond, te Hillegom, voor 1345; door Jac. Guldemond, voor 843; door Corstiaan Bos, voor f 1025 en door A. Biemond, te Hillegom, voor 1648; voor

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 1