- 122 - Haarlemm ermeer Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 16 tot en met 23 Julij 1867. Holl. Maatscliappij v. Lanribouw. landboaw. Berigten omtrcnt de Veeziekte. Politleke Sironijk. 19 25 Julij. 33 u i t c tt I a n b. Ciemengdc SSerigten. 330ckbc0citmtxxmtg. Perceel 6, door Jac, Guldeinond, voor /S43; door Corstiaan Bos, voor/ 1025; door J. Boers, te Houtrijk en Polanen voor/ 978 j door G. van derStarre, voor /849, en door Joh. Hendr. Hulsoher voor 983.34; voor Perceel 7., door W. P. van Eibergen, te Haarlemmermeer, voor 1750; door L. Kieviet, voor/ 1850; door A. Biemond, voor/ 1899; door Jac. Guldemond voor 1860, en door Corstiaan Bos, voor 1780. De gunning zal later worden bekend gemaakt. De afloop van de op 16 en 17 Julij jl, te Lisse gehouden veiling der bezittingen van den heer Wilson, onder de ge- meenten Hillegom en Haarlemmermeer gelegen, is als volgt De eerste groote combinatie, 108 bunders, waartoe het land- goed Elebroek behoort (kaart I van den catalogus) is verkocht voor 142,450 aan den beer Visser van Hazerswoude de tweede groote combinatie, 268 bunders (kaarten II en III van den catalogus), is opgehouden voor /218.800; ter wijl de gronden in Haarlemmermeer, 405 bunders (kaart IV van den catalogus)aan verscbillende personen zijn verkocht voor 417,725. De heeren Adr. Valkenburg en A. M. Vorstman, benoemd door den gemeenteraad tot leden van het burgerlijk armbestuur, hebben voor deze betrekking bedankt. Men is in deze gemeente druk bezig met het vlaspluk- ken; men berekent de alhier aanwezige plukkers op 4000. De dienstmaagd van D. Schouten Dzn., nabij de Oude- Wetering, geraakte den 19 dezer, door de lijn van een schip in het water, en is met levensgevaar gered. Een kind van Hk. van Leeuwen, slagter aan het Kruis- dorpbeeft een slag gehad van een der molenroeden van den molen van D. D. van Dyk. GEB0RENPleun Adrianus, zoon van W. Bijl en J. Zonneveld. Anna Christina, dochler van K. Rietveld en P. Keizer. Clara Theodora, dochter van J. C. van Alphen en H. M. E. Sengers. Adriaan Dinge- man, zoon van F. A. Dol en N. Roster. Mietje, dochter van C. v. d. Meer en J. van Egmond. Jan, zoon van J. de Rooijen en K. v. d. Graaf. Christina, dochter van D. Sieraad en A. v. Leeuwen. Agatha Johanna, dochter van W. Raaphorst en C. M. de Jong. Jan, zoon van A. Ruighaver en G. Jongkind. Abraham, zoon van J. Faas en C. de Boer. Pieter, zoon van A. Keijzer en D. Spaanderman. Anthonie, dochter van D. Treffers en D. van Gulik. Pieter, zoon van M. Dck- kers en M. Colijn. Jacobus, zoon van A. Goorden en A. J. Bus. Leonardus, zoon van F. Demmenie en J. Tuijs. Neeitje, dochter van D. van Wieringen en M. v. Gemen. 0VERLEDEN: Dina, oud 4 maanden, dochter van A. Schekkerman en J. Veerman. Barend, oud 17 maanden, zoon van B. v. d. Horst en C. de Weerd. Klaas, oud 14 dagen, zoon van H. Balk en G. Bakker. Jannelje, oud 7 maanden, dochter van J. Evers en M. Reijneveld. 0NDERTR0UWD: Cornelis Timmers met Maria Jansen. GEHUWD: Jacob do Jeu met Louwerina Speelraans. Afdeeling Haarlemmermeer. Op de vergndering dezer afdeeling, Zaturdag 20 Julij 11. gehouden, is onder anderen besloten, eene subsidie van 100 uit de kas der afdeeling beschikbaar te stellen voor eene harddraverij, welke nan het Kruisdorp zal worden ge houden. Ook de gemeente Haarlemmermeer heeft tot datzelfde doel eene bijdrage toegezegd. De overige gelden noodig om luister aan zulk een nationaal feest bij te zetten zul- len gevonden moeten worden door ondersteuning van bijzon- dere personen. Naar wij vernemenwerd reeds door de aan wezige leden op genoemde vergadering voor meer dan 120 ingeschreventerwijl het bestuur der afdeeling en de kasteleins aan het Kruisdorp gaarne bereid zullen zijn om de gelden in ontvangst te nemenwelke men tot dat doel zoude willen afstaan. Uit de inteekenaren zal eene kommissie van bestuur worden gekozen. De dag voor dit feest bestemdis voor als nog niet bepaald vastgesteldmaar er is sprake van om daar- 4oe Dingsdag 6 Augustus a. s. te kiezen. Afdeeling Westland. Bjj gelegenheid der harddraverij te Poeldijk, den 17 Julij 11., van wege deze afdeeling gehouden, was het weder's mor- gens slecbt, doch het klaarde des middags gelukkig op, ter wijl het feest werd qpgeluisterd door de muzijk van het bataillon jagers nit YHage. De ingeschreven paarden waren De Nette, van A. Lan- gendam, te Zevenhuizen; De Deugd, van C. de Graaf, teWinkel; De Dikke, van Hoek, te Wateringen; De Zwaan, van J. G. Metz, te Waddinxveen; DeMorra.van N. Duynisveld te Wateringen; Dirkje, van T. Tom, te Moordrecht; Haasje, van Th. Tijhaar, te Zegwaard, en De Wisse, van J. Smids, te Dubbeldam. De Prijs een prachtig zilveren theeserviesgeleverd door den beer Iloelof Citroente Amsterdamwerd behaald door Be Dikkevan den heer Hoek, te Wateringen, bereden door J. de Boer, en de Premie, een lepeldoos met zilveren lepels, door Be Morra, van den heer N. Duynisveld, te Wateringen, bereden door Y. Bos. Afdeeling Katwijk. Door deze afdeeling zal op Dingsdag 17 September aan- staande eene tentoonstelling worden gehouden van vee, land- boawvoortbrengselen pluimgedierte enz. De stand der gewassen te velde in het graafschap Zutphen is zeer gunstig. De aardappelen beloven een rijken oogst, en er is gelukkig nog geen spoor van de ziekte zigtbaar. Bogge, tarwe en haver laten weinig te wenschen over, en de tuinvruchten voldoen tot heden aan de opgevatte verwachting. De hooibouw is over het algemeen niet tegengevallen. In de vorige week werden onderscheidene partijen hooi ver kocht tot 24 a 28 de 1000 ned. pond, voorzeker geen hooge prijs, in vergelijking met de vroegere prijzen. Eene weide te Voorst, die in 1827 voor 700 werd aangekocht, is den 17 Julij, buiten de gewone onkosten van veiling en overdragt, verkocht voor/ 3850, zijnde ruim vijf- maal den vroegeren koopprijs. Te Wijhe heeft zich de aardappelziekte weder vertoond en de hooibouw is thans geeindigd, doch de opbrengst is be- neden het middelmatige. Het hooi is hoog in prijs en wordt in menigte opgekocht. Men besteedt reeds nu 20, 24 a 28 per 500 ned. pond. In de afgeloopen week was te Giessen groote vraag naar aardappelen tot verzending en werden niet minder dan 1000 mudden afgeleverd. De prijs was 3. De vroege aard appelen ruimen hier zeer goed op en de ziekte doet hier nog geen schade. De tarwe-oogst in de Vereenigde Staten wordt volgens officiele schatting op twee-honderd-millioen schepels geschat. In de week van 7 tot 13 Julij zijn in Zuid-Holland 2 rundcren door den veelypbus aangetast, en wel: 1 te Heenvliet en 1 te Stompwijk. In de overige deelcn des lands zijn geene gevallen voorgekomen. Bij missive van 15 dezer heeft de minister van hinnenl. zaken den kommissaris des konings verzocht hh. burgemeesters aan te schrijven, zoodra zich in hunne gemeente een geval van veeziekte voordoet, dat als vectyphus is gekonstatcerdden naastbijwonenden veeartshelast met het toezigt over de veeartsenijkundige dienst, zoo mogelijk per telegram, te verzoeken onmiddellijk over te komen, ten einde, door opening van het afgemaakte of gestorven dier, den aard der ziekte te onderzoeken. De veeartsen zijn de heeren G. J. Hengeveld te Leiden, J. A. Alders te 's Gravenhage, L. Swart te Barendrecht en W. .1. Hekmeijer te Utrecht; en deze zijn door Z. Exc. aangeschreven onmiddellijk aan de uitnoodiging van den burgemeester gevolg te geven. Dit onderzoek mag geene ver- traging ten gevolge hebben in de uitvoering der wet ten aanzien van onteigening en afmaking. Met de verbranding van het vee of de begra- ving, waar dit geschiedt, moot natuurlijk worden gewacht, hoezeer alles daartoe in gereedheid kan worden gebragt. De kommissaris des konings in de provincie Zuid-Holland heeft aan hh. burgemeesters der gemeenten in de provincie en aan hh. tijdelijke kommissarissen belast met het toezigt op de vee-inspektie de volgende circulaire gerigt: »Door een der distrikt-kommissarissen is mijne aandacht gevestigd op het gevaar, voortvloeijende uit het vervoer van rnest, afkomstig van be- smette hoeven of stallen, naar de naweide. De minister van binnenl. zaken, hierop door mij opmerkzaam gemaakt, acht het noodig eenige voorzorgen to nemen tegen het overbrengen van smetstof naar de na weide. Het komt er, volgens den heer van Moorsel, deswege geraad- pleegd, hoofdzakelijk op aan, dat de mest zorgvuldig, volgens de voor- schriften, met eene oplossing van chloorkalk worde doorlrokken. Ge schiedt dit, dan acht bij het gevaar van eene uitspreiding van den mest, ook over het weiland, minder grootte meer daar de veehouder, wan- neer hij mest op de weide heeft gebragt, steeds eenigen tijd wachtvdor bij er zijn vee inzendt. Namens den minister heb ik alzoo de eer te verzoeken, zooveel mogelijk te zorgen, dat mest van besmette hoeven niet zondcr ontsmet te zijn naar de naweide worde gebragt." In de met 13 Julij geeindigde week zijn in Groot-Brittannie 9 nieuwe gevallen van runderpest ter kennis der regering gebragtwaarvan slechts 1 was voorgekomen in eene plaats, die laatstelijk vrij van de besmetting was geweest, namelijk op een dorp in het graafschap Essex. Buitendien werden er in die week 6 gezonde runderen ter stuiting van de besmetting afgemaakt. De Monileur beige bevat eene circulaire van den minister van hin- nenlandsche zaken in Belgie, houdende kennisgeving dat, ten gevolge van het weder-uilbreken der besmettelijke veeziekte in de provincie Antwerpen, de beschikkingen, waarbij het houden van veemarkten en het vrije vervoer van vee weder vergond zijn, voorloopig buiten werking gesteld worden. Het bezoek door den sultan van Turkije aan de koningin van Groot-Brittannie en Ierland en aan de engelacbe natie gebragt, heeft aanleiding gegeven tot schitterende feestendie zich kenmerkten door bijna ongehoorde pracht en onbeschrij- felijken luister en aanzienlijke schatten hebben gekost. Indien de oude Palmerston dit beleefd hadHet middelpunt der oostersche kwestiede sultanover wien hijgedurende zijne lange loopbaan, zoo veel depeches had moeten schrijven, op een bal in het hotel van het ministerie voor Indiede sultan op een bal, tot welks bijwoning de voornaamsten van den beau-monde elkander de toegangkaarten bijna feitelijk en handtastelijk betwistenop een bal georganiseerd door een konservatief kabinet, en waarbij een tory-minister de honneurt waarnamIndien het waar is dat de dooden zich bij zekere gelegenheden in hunne graven omdraaijen, dan is dit zeker het geval geweest met lord Palmerstontijdens het opper- hoofd van den Islam, die te zijner eere gegeven danspartij aanschouwde. Gelijktijdig met de feesten waarop Engeland Abdul-Aziz onthaalde, werden de belgische schutters en vrij- willigers kameraadschappeliik bejegend door de riflemen (engel- sche scherpschutters) en de stad Londen. Ook de feesten hun ter eere gegeven waren zeer luisterrijk, en bij den schutterswed- strijd te Wimbledon hebben vele Belgen eereprijzen behaald. Een andere wedstrijd, niet met de oorlogswapenen maar met de welluidende muziekinstrumentenwerd den 21 dezer te Parijs gehouden. De militaire muziekkorpsen van verschei- dene landen speelden daar om verschillende prijzen, en het voortreffelijk nederlandsch muziekkorps van de grenadiers en jagers behaalde een der uitgeloofde belooningen. De keizerin der Eranschen is thans de gast van koningin Victoria, die haar reeds te Parijs bezocht heeft. Voor haar vertrek heeft de keizerin met haren gemaal den koning en de koningin van Portugal ontvangen, die nu de parijsche ten toonstelling bezigtigen. Nu wij van vorstinnen spreken, zouden wij gaarne eene gunstige tijding mededeelen betreffende de ex-keizerin-weduwe van Mexiko, de ongelukkige Charlotte, zuster van Leopold II, koning der Belgen, maarhelaas! haar toestand verergert en de geneesheeren wanhopen aan haar behoud. Hare krankzinnigheid is in den laatsten tijd schrik- barend toegenomen; de lijderes wordt te Laekenhare geboor- teplaatsterug vervvacht, waarheen hare schoonzusterde koningin der Belgen haar zal geleiden. Het fransche Wetgevend Ligchaam heeft met den stormpas de staatsbegrooting voor 1868 behandeld en afgedaan. Dat zij is aangenomen met bijna algeraeene stemmen zal wel niemand verwonderen. Of echter al de voorstemmerp overtuigd zijn van den gunstigen toestand van 's lands financien meenen wij in twijfel te mogen trekken, Twee andere groote staten lijden aan een verschrikkelijke kwaal: geldgebrek. De schat- kist van Oostenrijk en de schatkist van Italie zijn ledig. De regeringen van beide staten doen haar best om de zoo hoog noodige verbetering in den toestand te brengenof hare pogin- gen gelukken zullen moet de tijd leeren. In Spanje wordt reeds uitvoering gegeven aan de pas tot stand gekomen wet tot konversie der amortisabele schulden in edn gekonsolideerde. Busland schrijft eene nieuwe leening uit, deze keer te Parijs. De engelsche reform-billwaarvan wij reeds dikwijls ge- sproken hebben, doorstaat thans hare laatste vuurproef: in het Hoogerhuis. .Ill Door Z. M. zijn benoemd: tot hoogheemraad vanKijnland, de heer S. Piekte Oudshoornen tot heemraad van den Anna-Paulownapolderde heer T. J. Waller. Te Broek-op-Langedijk (beoosten Alkmaar), is in den nacht van den 18 op 19 Julij de bliksem in een watermolen geslagendie dadelijk in voile vlam stond. De man vrouw en een kind schijnen op dat oogen- blik aan tafel te zijn geweestterwijl nog twee kinderen in bed sliepen. De spoedig toegesnelde buren meenden nog kindergeschrei te hooren doch zij konden door den fellen brand geen hulp verleenen zoodat die vijf personen ongelukkiglijk in den brand zijn omgekomen. Als eene zeldzaamheid kan worden vermelddat de vrouw van zekeren B. te Dalf- sen door den cliirurgijn van Raaiteuit Zwollebijgestaan door drie doctorendoor middel van de keizerssnede van een levend kind is ver- lost. Den 18 Julij werd te Zierikzee de tienden-verhuring gehouden, waarbij zich een incident voordeedwel waard algemeen bekend te wor den. Aan J. K.sedert vele jaren pachter van een bloktienden, werd thans die pacht betwist door zekeren P. de R.die uit haat tegen J. K. lel- kens meer bood en zelfs tot /25 boven de taxatie. Nieltegenstaande dit bij de gegadigden algemeene ontevredenheid verwekte werd P. de R. eindelijk pachter er van maar toen hij naar zijne borgen werd gevraagd, wilde niemand van hen zijn borg zijn. Toen stond ten laatste genoemde J. K. op, en zeide: «Welnumijne heeren, als dan niemand zijn borg, wil wezen, dan zal ik het zijn," en beide teekendcn het proces-verbaal. Deze handelwijze is niet alledaagsch en mag wel eene kool vuur op bet hoofd zijns vijands werpen" genoenid worden. Een wisselwachter aan den spoorweg te Leeuwarden heeft zich in een schuitenloots nabij bet emplacement verdronkenuit vrees voor de gevolgen van bet niet overhalen van den wissel aan den ingang van het terrein aldaar, en waar- door de trein van Harlingen op een verkeerd spoor geraaktebelgeen echter gelukkig nog tijdig genoeg door den machinist werd ontdekt. De win- kelier P., uit de Spuistraat te 's Hage, die zich verleden week op den volkslrein naar Haarlem en Amsterdam bevond gaf aan den kondukteur kennis dat hij bij Leiden wilde afstappendoch deze antwoordde hem dat de trein bij Leiden geen passagiers opnam of afliet. Toen men ech ter bij genoemd station aankwam, sprong de winkelier uit den waggon, maar kwam met zijn hoofd op de rails leregtten gevolge waarvan hij terstond overleed. Als een hewijs van de buitensporige weeldein Engeland bij het bezoek van den Sultan ten toon gespreid, kan het vol gende dienen De Agricullur-llallwaar die Vorst onthaald isheeft een vloer die 500 voet lang en 300 voet breed is. De zaal was met de vreeindste bloemenplanten en gekleurde lichten waartusschen de beelden van Mars en Jupiter enz. enz.voorzien. Fonteinen wicrpen reukwateren omhoog. De witte zetel voor den Sultan was met fluweet en goud bedekt. In het midden hing de grootste lichtkroon die er be- staat, zijnde 22 voet hoog en 16 voet in omvang, behalve nog dertig kleinere lichtkroonen. Den Sultan werd bij zijne komst een adves aan- geboden in een gouden kislje. De zaal, waar de Sultan het souper ge- bruikte was met zonlichtgas verlicht, hetwelk een prachtig effekt maakte op de' tafel die voor 2500 personen gedekt wasen waarop alles wat de koninklijke schatkameren er geschikteiijk konden opzelten, was bijeen— gebragt. Men zag er gouden* epargnesgouden hloemenvazengouden middenstukken gouden ijsvaten, gouden messen en vorken, gouden spe- cerij-vaten gouden bouquet-kokersin het kort, alles wat op de tafel stond, of tot het tafelgereedschap behoorde, was van goud, en men kan nagaan hoe kostbaar het servies was, wanncer men leest dat 108 soep- borden en 216 gewone borden alleen ten gebruike van den Sultan en zijn gevolg gesteld waren. Uit Heerlen (Limburg) wordt geschreven, dat aldaar eene vrouw, die Zondags in de kerk bad hooren verkondigen dat vroeg gestorven kinderen na hunnen dood gelukkig zijn, toen zij te huis kwam eerst haar zoontje van 6 jaren in een waterput verdron ken en daarna een tweede oud 9 jaren den hals afgesneden heefton middellijk na het plegen dezer daad ging zij het aan hare buren vertellen met bijvoeging dat zij zich zelve nu ook van het leven zoude gaan beroovenom weder met hare kinderen vereenigd te zijn. De buren hebben dit echter weten te bcletten en de moordenares is in hechtenis ge- DE LANDAAN WINNING OP DE FKIESCHE WADDENin hare noodzakelijkheiduitvoer- baarheid en voordeelen beschouwd en toegelickt door Jhr. Mr. P. J. W. Teding van Berkhout. (Zwolle bij W. E. J. Tjeenk Willink, 1867). Krijgslieden, die met bondgenooten oorlog voeren togen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 2