- 126 5laa rlem hi ermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 24 tot en met 30 Julij 1867. Landbouw. Kerigten omtrent de Veeziekte. Folitielie Mxonijk. 26 Julij1) Augustus. 33 u 11 c jti I a b. bloot. IIij tolt niet, zegtmen, de bijna onberekenbare kosten, die het diepmaken eD diephoudcn van het vaarwater zou ver- eischen; hij schijnt evenmin te treden in de belangen van nitwatering der landstreken aan de wederzijdsche oevers van het Y, waarop ook in het voorloopig verslag gewezen vvordt. „Men oordeelt, dat hij de aanzienlijke versterkingen en veranderingenwelke de dijken en sluizen langs het Y zou- den behoevenen het allerkostbaarste onderhoud der noodige waterkeeringenniet in aanmerking neemtnocb het gevaar om aan de Noordzee in het hart des lands toegang te geven of den weg vcor eene oorlogsvloot uit zee naar de hoofdstad des lands gemakkelijk te makendat niets hare vernieling zou kunnen beletten. „Wat er ook van -een en ander zij, zooveel is duidelijk, dat deze diskussie, het, na behoorlijk onderzoek, vastgesteld plan der Regering niet opbouden kan." De naam Huet, alhier vermeld, komt verder niet voor in de discussien noch der Tweede noch der Eerste Kamer, maar zijne tegenwerpingen zijn toch blijkbaar dikwijls door de mi nisters en de leden overdacht. Ten bewijze daarvan kan strekken onder anderen de rede- voering van den heer van Swinderen in de zitting der Eerste Kamer van 23 Januarij 1863, die bepaald behandeld heeft 1°. de havendamraen in zee, en het gevaar van verzanding; 2°. de verkieselijkheid van eene regtstreeksche gemeenscbap tusschen Y en Noordzee; 3°. de afsluiting van Pampus en de belemmering der binnenlandsche scheepvaart. De argumenten van Huet zijn dus gewogen in de Staten- Generaalen te ligt bevondendat hij er evenmin in geslaagd is zijne overtuiging te doen deelen door de leden van het instituut van ingenieurs, wordt door bem (met leedwezen) herdacht op bladz. 36 van het derde door ons vermelde boekje. Hij vraagt thans revisie van het over zijne meeningen ge- velde vonnis. Hij vraagt die van de publieke opinie, en van de Maat- schappij van Nijverheid. Hij vraagt die revisie vooral, omdat hij wantrouwt dat de doorgraving, op de wijze waarop zij is aangevangen en voort- gezet, zal tot stand komen. Hij legt daarvan de redenen bloot op biz. 36 van zijn boekje. Wie meent regt te hebben, en dat er een verkeerd arrest tegen hem geslagen is, mag revisie vragenmaar hij moet dan ook op nieuvv, duidelijk, en zonder verzwijging, de gronden opgevenwaarom die revisie gevraagd wordt. Heeft de heer Huet dit gedaan? In meen, dat dit nog al iets te wensclien overlaat. Hij heeft wel trachten aan te toonen1°. dat het zeegat, door hem voorgeslagenniet verzanden zoude; maar omtrent 2°. de kosten heeft hij niet geraamdhij zegt alleen ter loops biz. 34, dat een zeegat in onmiddellijke gemeenschap met Amsterdam, waarin de grootste schepen dadelijk zouden bin- nenvallen zesmaal zes millioenen zou waard wezen," zonder er bij te voegen of het dan voor zes-en-dertig millioenen kan gemaakt wordenen veel minder is door Huet gezegd tegen de stelling, hem tegengeworpen in het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, dat de daarstelling twee honderd millioen (zegge 200,000,000) zoude kosten. Was hij toenmaals te Jong, om die tegenwerping voor de vuist mondeling te beantwoorden in eene openbare vergade- ring, hij is thans vijf jaren ouder gewprdenen heeft voor zijne memorie van revisie het regt om pen en papier te ge- hruiken, en te rekenen in het stille studeervertrek. Die memorie van Revisie zal dan tevens moeten bebande- len de oplossing van de tegenwerping over het gebrek aan nitwatering voor de landen beneden en boven het Y, en het gebrek aan verdedigingwelke het ontwerp Iluet aankleven. Dat die tegenwerpingen niet uit de lucht gegrepen zijn, toont een blik op de kaart van het ontwerpde sluizen bij Ilalfweg, Nauerna, Ypesloot en de Diem, en de Rijpersluis, wateren bij Huet niet meer uit in zee, maar in polders, zonder dat het blijkt hoe voor de waterloozing gezorgd is. Van verdediging van het zeegat is niets te zien. Nergens is in eenige memorie van toelichting door Huet aangetoond, waar het zand en de slik van Pampus moeten blijven die hij door strooming wil doen wegschuren als zijn ontwerp wordt uitge- voerd. Zoo die stoffen in de Noordzee moeten worden ge- loosd, is niet aangetoond dat zij daar geene gevaarlijke banken ztrllen makeneven hinderlijk voor de zeevaart als de noorder- en ziiiderhaaks bij Texel; er is niet aangetoond door Iluet waarom de haven door hem ontworpen nabij Buiksloot, door den Buiksloterham niet verzanden zaldaar toch de stroom aldaar verbreedt, zonder eenigen nieuwen toevoer van water. Er is vergeten door Huet, dat zijn zeearm, behalve de over- brugging bij Amsterdamook nog overbrugd is en moet blij ven bij Velsenvoor den spoorweg HaarlemAlkmaar; met een woord er is wel (bij herhaling) geleverd een twistsehrift, een avantprojet, eene schets, maar niet een afgewerkt ont werp, waarin nlle tegenwerpingen der tegenstanders, verspreid in de discussien der Staten-Generaal, de memorien van Duyvend en anderen, zijn opgenomen, wederlegd, of uit den weg geruimd. Indien (wat ik niet hoop) de Kanaalmaatschappijvolgens de meening des sehrijversin gcbreke mogt blijven aan de voorwaarden der concessie te voldoendan is het ontwerp HuSt niet zoodanig gereeddat een toekomstig staatsmanin dat onverhoopte gevalonmiddellijk daarop een ontwerp van wet kan bouwendat voordragenen aan de Staten-Generaal verzoeken het nog in dezelfde Zitting te bekrachtigen. lletgeen men vroeger niet kon vorderen van den jongeling Iluet, pas van de school ontslagenmag nu met voile regt worden gevorderd van den manthans leeraar aan de poly- teehnische school. Het is in alien gevalle te wenschen, dat de heer Huet, nu hij eenmaal de zaak weder aangevat heeft, aan bovenge- stelde eischen voldoe. Immers het geval is denkbaar, dat de Kanaalmaatschappij met tegenspoeden hebbe te worstelen; reeds nu is het te voorzien dat zij den termijn van werkenhaar toegestaan (zeven jaren), noodzakelijk zal moeten overschrijdenindien zij nu onmagtig bleek te zijn om aan hare verpligtingen te vol doen, zal raad moeten worden gesehaft. Op de voltooijing van het Kanaal van Holland op zijn smalst wachten de bruikbaarmaking der haven van Amsterdam, de aansluiting van het spoorwegnet, de uitbreiding der hoofdstad, de droogmaking der Zuiderzee, de verbetering der uitwatering van Rijnland, Amstelland en Noord-Holland boven het Y. Aan alle die zoo hoogstnoodzakelijke werken kan geen hand geslagen worden eer men weet of het kanaal naar Ymuiden zal gelukken, of welligt in een zeeboezem zal moeten worden veranderd. Mogt hiertoe de noodzakelijkheid blijken te bestaandan zoude een doorwerkt plan Huet in het geheel niet over- bodig zijn. Ik hoop dat de schrijver, dien ik gaarne mijn vriend noem, deze mijne regelen met vriendschap zal opnemen. Hij erkent in zijn laatste brochure (bladz. 13), dat ik een van de weinige ben geweest, die eene poging heb gedaan om in eene zaak van zoo hoog gewigt aan een ernstig gesproken woord ook een ernstig gehoor te verleenen. Het is mij niet bekend dat in eenig tijdschrift het ontwerp Huet immer ernstig is besproken, of het onmogelijke of niet ernstige daarvan is aangetoond, en er is voor een jeugdig schrijver niets erger, dan dat het publiek en de recensenten zijne werken niet lezen, overslaan, ignoreren. Ik heb getracht, door het maken van de bovenstaande tegen werpingen, het oog eens weder op den schrijver te vestigen wiens bedaarde beleefde toon hem in alien gevalle een ant- woord waardig doet zijn; ik hoop dat het hem gelukken moge, in een goed bewerkt geschrift, met kaarten, plannen, berekeningen enz. aan te toonen, dat die tegenwerpingen on- gegrond of te overwinnen zijn. Ik geloof dat de Maalschappij van Nijverheid in alien gevalle een werk zal doen harer waardigdoor deze zaak verder ern stig te doen ouderzoeken, en zoo noodig den schrijver de geldelijke hulpmiddelen te verschaffeu tot het daarstellen van een werk als het bovengenoemdewaarvoor de geldmiddelen van een bijzonder persoon alligt te kort schieten. Badhoeve27 Julij 1867. Amersfoordt. Bij de Aerstemming voor de verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad zijn ingeleverd 190 stembriefjes. Bij de opening is gebleken, dat zijn uitgebragt op A. van Riessen 132, J. Klapwijk 111, N. van Egmond 66 en H. E. Bult- man 54 stemmenzoodat verkozeu zijn de heeren A. van Riessen en Klapwijk. Schipper Ferdinand Diedenhoven, veelal varende tusschen Amsterdam en Haarlemmermeer, heeft in de vorige week het ongeluk gehad aan den Overtoom achterover in zijne schuit te vallenen zijn been te breken. Hij is dadelijk vervoerd naar het buiten-gasthuisalwaar het been onmiddellijk aan den enkel is afgezet, daar het bleek geheel verbrijzeld te zijn. De toestand van den acht-en-zestigjarigen lijder is zeer zorgwekkend. De dienstmaagd van C. Huizer, nabij de Oude Wete- ringgeraakte 11. Donderdag door een jaaglijn in het water en is met veel moeite gered. De ziekte in de aardappelen begint zicli ook in deze geraeente te verspreiden. GEB0REN: Pieter, zoon van J. van Teulingen en M. Strijders. Adrians, dochter van F. Verbrugge on D. v. d. Hoofd. Herinanus, zoon van J v. Oostende en M. E. v. Oijck. Cornellszoon van B. v. Dijk en B. Penning. Elisabeth, dochter van C. Sandefort en E. Hart- man. Maria, dochter van G. Kos en E. Sluijs. .Cornelia, dochter van C. Rupke en J. Hofrnan. Cornellszoon van C. Stoop en J. Blee der. Maartje, dochter van C. Ophem en P. Street. Francisca, dochter van Job. v. Leeuwen, (ongehuwd, oud 24 jaren). Aallje, dochter van S. Tensen en S. M. Gideonse. Maria Hendrika, dochter van C. Bechthold en M. Smit. OVERLEDEN: Marijtje, oud 6 maanden, dochter van J. A. Welage en E. Nouwen. Henrietta Mathilda Sehrijvers,oud 37 jaren, gehuwit met D. J. C. Fraikin. ONDERTROUWDHermanus van der Drift met Pieterlje Bakker. GEHUWD: Peeler Briene met Anna Roeland. Arij van Buijn met Margaretlra Schaap. Berend van der Ilorst, wedr. van K. de Weeit, met Maria Wilhelmina Sagius. Op de te Haarlem den 27sten Julij gehouden groote paar- denmarkt waren meer dan 600 paardeu aangebragt, waarvan 180 aan de keuriDg onderworpen zijn. Er waren uitstekende paarden van alle rassen en van elken ouderdomdie hooge prijzen bedongen hebben. Door fransche kooplieden zijn goede prijzen besteed, zelfs is voor een span koetspaarden/ 2000 geboden, en voor ander 1900. Voor de bestgekeurde paarden zijn premien afgegeven aan P. Dekker, in de Beemster, voor een span koetspaarden, inlandsch ras; B. A. baron van Verschuer, te Bennebroek, voor een span koetspaarden, vreemd ras; B. Buys, te Haarlem- mcrmeer, voor een boeren- of ploegpaardJ. Zuidgeest, te Haarlemmermeer, voor een 6jarig chais-of wagenpaard (ruin) B. A. baron van Verschuer, te Bennebroek, voor een Sjarig chaispaard (merrie); W. Brantjes, te Haarlemmermeer, voor een 4jarig chais- of wagenpaard (ruin)A. H. van Wickevoort Crommelinte Heemstedevoor een 4jarig chais- of wagen paard (merrie); A. 'tHooft, te Haarlemmermeer, voor een 3jarig paard; J. W. Boelofs, voor een 2jarig paard; C. van Bruchem, voor een ljarig paard. Voor de naastbijkomende bestgekeurde paarden zijn getuigschriften afgegeven aan T. de Beijs, voor een span boeren- of ploegpaarden; J. v. HoofFt Kluiskens, te Velsen, voor een 4jarig chais- of wagenpaard (merrie); A. van Bijn te Soeferwoude, voor een 3jarig paard; D. Centenie, te Velsen, voor een 2jarig paard; M. Bergman, te Bloemendaal, voor een ljarig paard. De op 29 Julij te Voorschoten gehouden paardenmarkt werdniettegenstaande het hoogst ongunstige weder, door vele belangstellenden bezocht. Het aantal aangevoerde paarden bedroeg ruim 1000 en voor pruissische, engelsehe, vooral fransche rekening werden jonge paarden van 4 tot 6 jaar goed gekocht van 300 tot 500. Paarden beneden de 4 jaar kwamen niet in aanmerking, terwijl de handel in werk- pen vrij beperkt bleef. De Beemster Paarden-markt werd den 30 Julij door vele kooplieden bezocht; de aanvoer was ruim; de beste paarden, geschikt voor uitvoer, werden zeer duur verkocht. Het gras der gronden van de gemeente Deventer, dat in de vorige week is verkocht, heeft opgebragt 22,040, zijnde fl2,121.40 minder dan in 1866. De tienden bragten op/1166. Uit Hoorn wordt gemeld dat de oogst der aardappelen, die in het begin zulk eene rijke opbrengst beloofde, in en om die gemeente zoo goed als mislukt is te beschouwen daar de ziekte er onder is uitgebroken en geheele akkers be- dorven zijn. De tentoonstellingwelke te Beverwijk van wege de Hollandsche Maalschappij van Landbouw zal gehouden worden zal opgeluisterd worden door eene fiksche harddraverijwaar voor aanzienlijke prijzen uitgeloofd en finaal vereerd zullen worden. Van 14 tot en met 20 dezer, zijn in Zuid-Holland aange- tast 4 stuks, als te Abbenbroek, Ouderkerk a/d. IJsselPernis en Voorburg, elk een geval. Gestorven is gedurende die week 1 rund (te Voorburg). Afgemaakt werden te Abbenbroek 2 Ouderkerk a/d. IJssel 1 en Pernis 4, totaal 7 runderen. Sedert het begin der ziekte zijn in Zuid-Holland in bet geheel aangetast 96,716, gestorven 46,427, afgemaakt 18,617, her- steld 34,523. Onder de afgemaakten zijn ook begrepen de runderenwelke verdacht of met zieke in aanraking waren geweest. Te Hof-van-Delft heeft zich de veeziekte weder ver- toond en zijn dientengevolge 4 gezonde runderen afgemaakt. Ook te Culemborg is de veepest op nieuw uitgebroken en waren aldaar twee runderen aangetast. De minister van binnenlandsche zaken heeft het verbod tot het houden van markten en openbare verkoopingen van wolvee in Gelderland opgeheven, met ingang van 27 Julij 1867. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de kommissarissen des konings in de verschiilende provincien de volgende cirkulaire gerigt Naar ik verneem, wordt mijne cirkulaire van den 12den dezer, over het afzonderen van ziek vee in de weide, in verschillenden zin opgevat, en gaan sommige gemeentebestu- ren of veeartsen van de onderstelling uit, dat ik het stelsel van afmaking in het vervolg minder streng toegepast en door afzondering vervangen zou wenschen te zien. Ik haast miju te verzoeken, ter kennis te willen brengen van alien, aan wie die cirkulaire is medegedeelddat dit in geenen deele mijne bedoeling is geweest, zoo als dan ook bij eene aandachtige le- zing mijner cirkulaire terstood moet blijken. Ik heb toch vol- strekt niet geschrevendat een aan runderpest lijdend stuk vee aan een paal moet gebonden worden, en dat, indien dit geschiedt, het afmaken van het vee, dat met het zieke in aanraking i3 geweest, achterwege zou kunnen blijven. Ik heb alleen zekere wijze van afzondering aanbevolen voor elk ziek heest, eer men weet, van welken aard die ziekte is. Is het werkelijk een geval van runderpest, dan kan dit middel het verspreiden van smetstof voorkomen. Mijn cirkulaire brengt dus geene wijziging in de voorschriftenen ik herhaal met nadruk, dat zij den burgemeester volstrekt niet mag terug- houden omindien het blijkt, dat het zieke of verdachte dier door veetypbus is aangetastten aanzien der onteigening en afmaking op de voorgeschreven wijze te handelen. Door Gedeputeerde Staten van Gelderland is vrijstelling verleend van in- en doorvoer van vee uit de provincien Zuid- Holland, Noord-Holland, Utripcht en Zeelandwelk besluit den 27 Julij in werking is getreden. 1 De zitting van het fransche Wetgevend Ligchaam is gesloten nadat de begrooting voor 18 ft 8 en eenige andere financieele wetten waren aangenomen. lie senaat is ook uiteengegaan en aangezien deze tak der vo lksvertegenwoordiging zich niet verzet heeft tegen de afkondia,ing van een of meer der door het Wetgevend Ligchaam voor;westelde wetten, is een herzie- ning van het een of ander ondroodig. In Engeland is de reform-hill nog in behandeling bij het

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 2