WEEkbTaD 1867. Vrijdag, 9 Augustus. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWIJD. Achtste Saatgang. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. GEMEENTE-RAAD. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: IS A AIIL K ill M E R M E E ft, PRIJS VAIf HET ABONNEMENT in Let Jaar6. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Aan het maandrapport over Junij 1867 (dd. 12 Julij), ontleenen wij het volgende: OMTRENT DE WERKING DER STOOMTUIGEN Ten behoeve der stoomtuigen is in deze maand niets geleverd, noch sleenkolen, noch smecrmiddelen. De drie stoomtuigen zijn alle buiten werking gebleven. OMTRENT IIETGEEN AAN DE STOOMTUIGEN VERRIGT 13: Leeghwater. Het personeel is voortgegaan met het herstellen der pompzuigers, zoodat met het eind van Junij negen zuigers geheel gereod waren. Aan de twee overige is men nog werkzaam. De herstelling van den ketel n». 5, door werklieden van de fabriek de Atlas te Amsterdam, is afgeloopen. Cruquius. Het personeel verrigtte het volgende: de beide lucht- pompzuigers werden verpakt; de evenwigtsklep werd ingeschuurd en van een nieuwen gutta-percha persring voorziende beide cataracten werden nagezien en schoongemaakt; aan den ketel n°. 5 werd een nieuwe spui- kraan aangebragt; de pompzuiger n°. 8 werd hersteld, waartoe al het noodige in de smederij werd gereed gemaakt. Lijnden. Het personeel werd bezig gehouden met de volgende werk- zaamheden: In de eerste dagen der maand is de funderingsput leeg- gepompt door de centrifugaalpompgedreven door de locomobile, tot het herstellen der pompharten. Bij onderzoek bleek dat slechts den daarvan herstelling behoefde. Wijdcrs herstelde men de pompzuigers, 'twelk met het einde der maand was afgeloopen. Door een modelmaker van de Atlas zijn modellen gemaakt van te gieten ijzeren stukken om drie gescheurde pompbuizen, welke stukken bereids zijn ontvangen en gedeeitelijk ge- plaatst. Naar de Atlas zijn ter herstelling gezonden de metalen bossen, waardoor de hydraulique polen werken die bossen worden aldra terug verwacht. Aldaar wordt nog goarbcid aan de benoodigde gesmeed ijzeren balans en twee nieuwe pompzuigers. OMTRENT ANDERE IVERKEN: De wegen verkeeren in zeer goeden staat van onderhoud. Langs den Aalsmeerderweg, tusschen den Vijfhuizerdwarsweg is men bezig met het herschielen der wegsloot, om met den grond daaruit, de zijbermen van dat gedeelte weg op te hoogen. De vaste wegwerkers en eenige losse zijn bezig de graskanten langs de grindbanen af te steken. Door den leverancier A. D. A. Quack te Nijmegen was in het geheel geleverd 3,909,500 kub. el grind. Kleine herstellingen zijn verrigt aan onderscheidene werken, die zich overigens in goeden staat van onderhoud bevinden. Hetzelfde is te zeggen van het vaar-materieel. Eene nieuwe ijzeren roeiboot is in dienst gesteld. Met het herstel der ringvaartboorden is door den aannemer begonnen aan de 0. Zijde van den polder. Het voor de eerste of tweede maal kroozen der vaarten en togten ge- schiedt op onderscheidene punten. Het verdiepen der ringvaart achter Halfweg, pas aanbesteed, is nog niet begonnen; het moet 15 September e. k. zijn afgeloopen. Zitting van Donderdag den 11 Julij 1867. Voorzilter: Mr. J. P. Amersfoordt. De Vergadering wordt geopend des namiddags ten 1 urc. Tegenwoordig twaalf leden, zijnde de heeren: 't Hooft, Knaap, Tim- mermans, Buijs, Tensen, Lanser, Schone, Verploegh, Kuiper, Dorbeck van Vuuren en de Voorzitter. De Secretaris leest de notulen van den 6 Junij 1867 welke door den Voorzitter aan de goedkeuring der Vergadering worden onderworpen. De heer 'I Ilooft, zonder eene wijziging in de notulen voor te stellen merkt evenwel aan, dat in het zevende punt dier notulen, niet juist is aangeteekend het door hem (spreker) gezegde omtrent het behandelen van den hoofdelijken omslag in eene beslotene Vergadering. De heer 'tHooft zegt, dat door hem omtrent dat punt is aangevoerd, dat hij er vroeger vdor was om niet in de notulen op te nemen de namen der leden die voorstellen deden tot vermeerdering of vermindering, doch dat hij van die opinie is terug gekoroen, en er thans wel voor is om die namen in de notulen op te nemen. De notulen worden daarop met algemeene stemmen goedgekeurd. 1°. Aan de Vergadering wordt mededeeling gedaan van do navolgende ingekomen stukken: a. Brief van Gedcputeerde Staten, dd. 5 Junij 1867 geleidende het goedgekeurde raadsbesluit tot kosleloozen afstand van de aanlegplaats aan de Nieuwemeer. b. Brief van als voren, dd. 19 Junij 1867, geleidende do tweede suppletoire begrooting, dienst 1867, welke is goedgekeurd. c. De Staatsbladen van 1867, n°. 51 tot 59; de Provinciale Bladen van 1867, n». 16 tot 52. d. Verder wordt medegedeeld, dat bij de onlangs gehouden aanbesteding van onderhoudswerk aannemers zijn geworden, voor het 8e perceel M. van Dalen, voor 118; de overige perceelen L. Kieviet, voor/1160. Al deze stukken en mededeelingen worden aangenomen voor nolificaiie. 2°. Aan de Vergadering worden medegedeeld brieven van de heeren ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN B0N6A C°. te Amsterdam. (Uiterlijk Woensdag.) P. Bier en B. Burghout, waarbij zij bedanken voor de betrekking van lid van het burgerlijk armbestuur. Deze brieven worden aangenomen voor nolificaiie. Wijders wordt gelezen eene voordragt van Burgemeester en Wetliou- ders, waarbij worden voorgedragen, voor armmeesters in wijk 1, de heeren A. M. Vorstman en P. Knottebelt; in wijk 5, de heeren A. Val- kenburg en J. C. C. Detmeijer. Wordt besloten tot de benoeming over te gaan. De Voorzitter wijst aan als stemopnemers de heeren Dorbeck en Kuiper. Benoeming van een armmeester in wijk 1eerste stemming. Bij deze (en de volgende stemmingen) zijn telkens 12 briefjes in de bus bevon- den, van onwaarde zijn verklaard 4 briefjes, en zijn uitgebragt op de heeren Vorstman en Knottebelt elk A stemmen. Geene volstrekte meerderheid van stemmen verkregen zijnde, wordt overgegaan tot eene tweede vrije stemming. Van onwaarde zijn verklaard 3 briefjes, dus geldig uitgebragt 9 stemmen. Daarvan bekwam de heer Vorstman 5 en de heer Knottebelt 1 stemmen, zoodat de heer Vorstman is henoemd. Benoeming van een armmeester in wijk 5. Van onwaarde is verklaard 1 briefje, dus geldig uitgebragt 11 stemmen. Daarvan bekwam de heer A. Valkenburg 9 en de heer Detmeijer 2 stem- men. De heer Valkenburg is dus benoemd. 3°. Gelezen een adres van B. Nieuwenhuizenverzoekende afschrijving op zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1866, uithoofde van vertrek uit deze gemeente. Overwegende dat de adressant, blijkens de registers van bevolking, deze gemeente heeft verlaten den 28 Mei 1866. Wordt besloten afschrijving te verleenen op den aanslag van den hoof delijken omslag, dieost 1866, van D. Nieuwenhuizen, voor zeven twaalfde gedeelten, ter somma van 5.83£. 4". Aan de Vergadering wordt voorlezing gedaan van: a. Eene missive van Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland van den 26 Junij 1867, n°. 7, waarbij Burgemeester en Wethouders worden verzocht, aan II. A. Hanedoes, reclamant tegen zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1867 als nog mede te deelen de som waarop bij de vaststelling van zijnen aanslag het vermoedelijk bedrag zijner inkomsten is geschat, met uitnoodiging om, wanneer hij zich met de gedane schatling niet kan vereenigen, de onjuistheid daarvan aan te toonen en zooveel mogelijk door bewijzen te staven. b. Eene missive van Burgemeester en Wethouders aan den heer Hane does, waarbij dien heer de bewuste mededeeling is gedaan, hem vrij latende de onjuistheid daarvan aan te toonen vdor of uiterlijk op 10 dezer. c. Het daarop van den heer Hanedoes ontvangen antwoord, dd. 5 dezer, waaruit blijkt dat door den heer Hanedoes geene nadere opgaven worden gedaan. De Voorzitter vraagt, of omtrent deze zaak iemand het woord ver- langt, dewijl Gedeputeerde Staten nader met de consideration van den Raad te dezer zake wenschen bekend te worden. Niemand vraagt het woord. De Voorzilter stelt alsnu voor aan heeren Gedeputeerde Staten te be- rigten, dat de Raad als nog van oordeel is, dat de aanslag van den heer Hanedoes behoort bepaald te worden op 100. Daartoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. 5°. Gelezen een adres van J. W. de Heij, aannemer van het bouwen van een raadhuis in deze gemeente, om daarbij vermelde redenen ver zoekende dat de termijn voor de oplevering van dat werk, bij het bestek bepaald op 1 Augustus 1867 moge worden verlengd met een maand, en alzoo bepaald op 1 September 1867. Is na deliberatie besloten, aan gemclden aannemer J. W. de Heij te kennen te geven, dat deze verga dering er in bewilligt dat de termijn van oplevering van het raadhuis worde verlengd met cen maand, zoodat die oplevering alsnu zal moeten plaats hebben uiterlijk op 1 September 1867, onder voorwaarde even wel, dat gemelde aannemer voor zijne rekening neme, en betale, de belooning van den dagelijkschen opzigter over het werk, alsmede eene som van vijf-en-zeventig gulden, wegens huur van het tegenwoordig raadhuis, beide over de maand Augustus; terwijl de termijn, bepaald voor het onderhoud van het gebouw door deze vergadering, mede een maand wordt verschoven. 6°. De Voorzilter brengt thans ter sprake de benoeming van een con cierge in het raadhuis. De Voorzitter acht het noodig, dat vooraf worde gesproken over de voorwaarden enz., alvorens tot de benoeming over te gaan, en verzoekt de leden hun gevoelen hieromtrent mede te deelen. Nadat omtrent deze zaak eenige beraadslaging had plaats gehadwaarbij besproken zijn de verpligtingen van den concierge, de belooning, enz., en door verschillende leden als hun gevoelen was te kennen gegeven, dat deze zaak in deze vergadering niet voor afdoening vatbaar was, wordt eindelijk, op voorstel van den heer Verploegh, besloten deze zaak aan te houden tot de volgende vergaderingen op voorstel van den heer Knaapom Burgemeester en Wethouders op te dragen het maken van eene concept-instructieen eene voordragt te doen omtrent de belooning. 7" De Voorzilter deelt aan de vergadering mede, dat tegenwoordig in de school in Kruisdorp meer dan 200 kinderen school komen, zoodat op die school nog behoefte is aan een hulponderwijzer, en de school te klein wordt. De Voorzitter verzoekt de leden deze zaak te overdenken, omdat het weldra noodig zal zijn in deze voorzieningen te nementerwijl, op advies van den heer Verploegh, door Burgemeester en Wethouders wordt op zich genomen om een raam in de kleine school te Venneper- dorp te doen mat-schildcren. 8°. Gelezen een adres van J. Knol en acht andere onderteekenaren alle bewoners van het Kruisdorp, om daarbij vermelde redenen, verzoe kende dat deze vergadering zal besluiten, dat er in dit jaar weder cen harddraverij zal worden gehouden aan het Kruisdorp. PRIJS DER ADVERTENTie?T van 16 regels 7 5 Centelke regel meer 12 '/2 Cent. Zegeleegt bij elke plaatsing 35 Cent. De Voorzilter merkt aan, dat men vraagt dat de Raad zal besluiten tot het houden eener harddraverij; spreker acht dat niet verkieselijk, of, het adres is minder juist gesteld; ook meenen Wethouders te moeten adviseren, om het verzoek, zoo als het is liggende, van de hand te wijzen. lets anders zou het zijn, indiengelijk vroeger, eene bijdrage van de gemeente werd gevraagd. De heer Schone is er voor, om op het adres afwijzend te beschikken doch om te berigten, dat men de zaak, door anderen ondernomen, wil ondersteunen. De heer Buijs merkt aandat op andere plaatsen de harddraverijen wel door kasteleins worden gehouden. De Voorzilter bevestigt zulks, maar meent, dat het er dan gewoonlijk een is, die zulks doet; hier zijn echter meer kasteleins. De heer Verploegh meent, dat het de bedoeling is van adressanten, om vergunning te vragen voor eene harddraverij. De Voorzilter zegt, dat in het adres wordt gevraagd, dat de Raad zal besluiten tot eene harddraverij. De heer Tensen stelt voor, om op het adres afwijzend te beschikken doch aan adressanten te kennen te geven, dat, indien zich eene commis- sie mogt vormen, die eene harddraverij, ten genoege van Burgemeester en Wethouders, organiseert, aan het Kruisdorp, men genegen is zooda- nige poging van gemeentewege te ondersteunen, door eene bijdrage van vijf-en-twintig gulden. De heer 'tHooft merkt aan, dat door dat voorstel het beginsel van het geven van bijdragen zal worden uitgemaakt, en men daarbij in hot oog moet houden, dat ook Venneperdorp om eene bijdrage zal komen. De heer Kuiper meent, dat, zal er wat worden gegevenhet dan meer moet zijn; Venneperdorp komt ook zeker, en het is billijk dat ook daar eene bijdrage worde gegeven. De Voorzilter brengt het voorstel van den heer Tensen in omvraag, hetwelk met algemeene stemmen wordt aangenomen. De vergadering is daarop gesloten. UITSLAG DER HARDDRAVERIJEN, den 6den Augustus aan het Kruisdorp te Haarlemmermeer gehouden. A. Paarden van leden der afdeeling Haarlemmermeer van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, of aan inwoners van Haarlemmermeer toebehoorende. 12 Paarden namen daaraan deel. De Prijs, eene fraai vergulde Pendule, werd behaald door het paard „De Hoop", eigenaar B. de Jong, bereden door J. de Jong. De lste Premie, een Dek met Cingel, werd behaald door het paard De P a a u w", eigenaar B. van Gastelenbereden door B. van Gastelen Jr. De 2de Premie, een laleinen Ziceep, werd behaald door het paard BTijsse", bereden door den eigenaar T. Klaare. B. Paarden van zessen klaar. Daaraan werd door 16 paarden deelgenomen. De Prijseen paar zilveren Trommelswerd behaald door het paard „De Dikke", eigenaar D. Hoek van Wateringen te Wateringenbereden door Jan de Boer. De Premie, een Truitsckaal op zilveren voetwerd behaald door het paard Nob el", eigenaar N. Wafelbakker, te Am sterdam bereden door P. van Santen. Een zeer groote menigte belangstellenden uit de gemeente en omliggende plaatsen was zamengevloeid tot bijwoning van dit nationaal feestdat in de beste orde is afgeloopen. Het wederaanvankelijk zeer gunstigwerd in den loop van den dag regenachtigdoch heeft zich tegen den avond eenigzins hersteld; en deze dag zal voor velen in genoe- gelijke herinnering blijven. van 30 Julij tot en met 6 Augustus 1867. GEBORENAlelthadochter van G. van Veen en H. van der Lint. Elisabeth, docbter van A. van der Stroom en E. M. Hartman. Sophia, dochter van J. B. Daane en A. M. C. Crone. Hendrik, zoon van J. Vervoorn en N. Vos. Neeltjedochter van D. Kramer en D. Meerburg. Dirk, zoon van P. Scholte en A. Bontes. Grietje, dochter van C. van Es en G. Roos. Jacobnszoon van S. de die Le Clercq en N. de Wit. Jacob Corneliszoon van F. de Bonte en M. Drooger. Hen- dricus Dominicuszoon van P. E. Oudejans en H. Oudewaal. Jaco bus, zoon van H. Persoon en J. Verheul. Aafje, dochter van P. Luijt en A. Nottelman. OVERLEDENCarolina Johanna, oud 47 dagen, dochter van D. J. C. Fraikin en H. M. Schrijvers (overl.) Wilhelmina, oud 5 weken, doch ter van D. Blom en K. Stam. ONDERTROUWDHendrik Dekker met Immetje Blijleven. GEHUWDgeene.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 1