mm mm 150 - Landliouw. Berigtcn omtrent de Veezfekte. Politiekc Kronijk. 28 Augustus. 15 u t tcul.iu b. Gemeng-de Berigten. J tt g c z o tt b e tt. In de omstreken van Wijhe is men sedert acbt dagen reeds druk bezig met het maaijen der rogge en het binnenhalen van het hooi. Indien er eenige warmte komtzal het graan wdldra kunnen binnengehaald worden. Over het algemeen overtreft de opbrengst die van het vorige jaar, terwijl de kwa- liteit zeer geroemd wordt. Het honiggewin echter heeft tot dusverre weinig opgeleverd en zalindien er geene droogte en warmte komen dit jaar geheel mislukken. Men berigt uit het Land-van-AItena d d. B Augustus Hoezeer de langdurige regen vele artikelen te velde met groot nadeel bedreigde en ook de aardappelen door de ziekte werden aangetaststaat Jpch alles bij het nu gunstige weder weer veelbelovend en goed en is de sehade door de ziekte aan de aardappelen toegebragt, niet zoo groot als zich eerst liet aanzien. De uitkomst is zeer goeden de prijs van de aardappelen is heden 2.80 a 3.10." Uit de Veenen bij Leiden meldt mendat de snijboonen en komkommersten gevolge van het aanhoudend gure en donkere zomerweder in een ziekelijken staat verkeeren en er weinig kans op gewas overblijfttenzij dat het weder spoedig door warmte mogt worden vervangen. Daarentegen is de bloem- kool allerwege geiukt en komen erbij uitgebreide teelt thans zoowel uit Noord-IIolland als uit Kijnsburg, groote scheepsverzendingen. Bij levendige markt, komt de prijs op a 6.50 de 100 stuks. Te Giessen bleef den 3 Augustus de vraag naar aard appelen voortdurend aanhouden zoodat er aanzienlijke mas- saas werden afgeleverd. De prijsdie tegenover de goede vraag niet hoog was, liep van 2.90 tot/3.10 per mud. Bij eenige vraag zullen de vroegere soorten aldaar spoedig opgeruimd zijndoch de latere aardappelen staan zeer goed en beloven veelofschoon men in het loof reeds eenig teeken van de ziekte bespeurt. Niettegenstaande de vele gevallen regensstaan de aardappelen in de omstreken van Veendam bij voortduring goed; de enkele, die geiooid worden, zijn reeds zwaar van stuk terwijl de kwaliteit reeds tamelijk goed is. Groninger schippers hebben reeds/1.75 per mud gebodenom dadelijk te ontvangen. Minder gunstig is het gesteld met het kool- zaaddat zwart op het land- ter neer ligt. De rogge begint men te zigten zij levert weinig stroomaar zware korrel. Het zomerkoren zal ook een tamelijk gewas opleverenen de weilanden staan goed. Uit Gorredijk meldt men dd. 29 Julij: „In aanmerking genomen de slechte vooruitzigtenwelke de boekweit opleverde vooral ook door het zeer ongunstige weder, staat dit schoone gewas voordeeliger dan men zich had durven voorstellen. Overal ziet men thans in den ganschen omtrek de boekweit in bloei, een prachtig gezigt. Vlas zal goed uitkomen; aardappelen zijn uitmuntendzoowel wat kwaliteit als kwantiteit betreft. Hooi is in de lage streken te nat gewonnen." In de meeste plaatsen van het graafschap Zutphen staat de rogge op schovenen over het algemeen is men weltevre- den met de opbrengst. De boekweit staat veel prachtiger dan in de drie vorige jaren het geval was terwijl garst en haver een ruimen oogst doen verwachten. Uit 's Hertogenbosch wordt van 5 Augustus geschreven In het Boschveld, dat anders in het begin van deze maand geheel gehooid is, vindt men op dit oogenblik nog geen en- kel stuk gemaaid." Te Winterswijk zal in de maand Oktober voor de eerste maal eene tentoonstelling van landbouw-produkten gehouden worden. De bewoners van dit groote welvarende dorp belo ven zich van deze innovatie veel goeds. Op de St. Laurens paardenmarktden 5 Augustus te Utrecht gehouden, waren ruim 700 paarden aan de lijn. De handel was le-veudig en door vreemde kooplieden werd veel gekocht. In de week van 21 tot 27 Julij jl. zijn in de provincie Zuid-Holland aangetast 6 runderenalste Hof-van-Delft 1 te Ouderkerk a. d. IJssel 3 te Vlaardinger-Ambacht I en te Voorburg 1te Hof-van-Delft stierf 1 rund; afgemaakt zijn 23 stuks, als: te Hof-van-Delft 4 te Ouderkerk a. d. IJs sel 13, te Vlaardinger-Ambacht 1 en te Voorburg 5. Se dert het begin der ziekte zijn in die provincie: aangetast 96,722, gestorven 46,428, afgemaakt 18,640 en hersteld 34,523 stuks. Bovendien zijn in genoemde week te Ouderkerk a. d. IJssel 4 schapen afgemaakt. Te Culenborgin Oelderlandis in die week 1 rund aan getast, gestorven geene en afgemaakt 2. Sedert het begin der ziekte zijn dus in die provincie: aangetast 916, gestor ven 50 afgemaakt 8927 en hersteld 4 stuks. Qnder de afgemaakte zijn ook begrepen de runderen welke verdacht waren of die met zieke in aanraking waren geweest. In de week van 28 Julij tot 3 Aug. jl. kwam slechts ddn geval van veetyphus voor, en wel in de gemeente Oud- Alblasin Zuid-Holland. Behalve het aangetaste dier, werden nog 6 daarmede in aanraking geweest zijnde runderen afge maakt. - De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het ver- bod tot het houden van markten en openbare verkoopingen van rundvee voor het hertogdom Limburg opgehevenmet ingang van 8 Augustus. In de week, eindigende 27 Julij jl.zijn bij de rege- ring van Groot-Brittannie 6 gevallen van veepest bekend ge- worden dat is 3 meer dan in de daaraan voorafgegane week. Als voorzorgsmaatregel tegen de besmetting zijn 24 gezonde runderen afgemaakt. Volgens een te 's Hage ontvangen berigt uit Londen, van 6 Augustus jl.is de invoer van vee weder in Engeland veroorloofd en wel uit de provincien Zeeland Overijssel en Noord-Holland benoorden het Y. Nog is in Engeland de reform bill niet tot stand gebragt want hoewel door het Hoogerhuis definitief aangenomenis deze wet bij de behandeling in dat deel van het Parlement zoo aanmerkelijk gewijzigd geworden wat enkele hoofd- pnnten betreft, b. v. de invoering van het gebruik van stem- briefjes dat het Lagerhuis ze op nieuw moet onderzoeken. In Erankrijk heeft Napoleons antwoord op het adreshem door de buitenlandsche kommissarissen bij de wereldtentoon- stelling aangeboden, een zeer goeden indruk gemaakt, daar uit dit antwoord 's keizers vredelievendheid op nieuw blijkt. Over het algemeen is men thans wat geruster ten aanzien van Europaas politieken toestanddaar twee incidentenwaarvan men dacht dat zij tot ernstige verwikkeling aanleiding zouden geven, waarschijnlijk de gevreesde gevolgen niet zullen heb ben t. w. 1°. het tusschen Pruissen en Denemarken gerezen geschil over Noord-Sleeswijk en de uit dit geschil ontstane zeer scherpe polemiek in de voornaamste organen der fransche en pruissische dagbladpersen 2°. het gebeurde met generaal Dumont, die het romeinsche legioen te Antibes geinspek- teerd heeft. Napoleon III krijgt bij voortduring bezoek van souvereinen en andere vorstelijke personen. Thans is de koning van Zweden en Noorwegen zijn gast. De keizer en de keizerin begeven zich in de volgende week naar Salzburg, om een kondoleantie- visite bij den keizer en de keizerin van Oostenrijk af te leggen, die dan later een tegenbezoek op de Tuilerien zullen brengen. De sultan van Turkije is in zijne hoofdstad teruggekeerd waar hij met veel praal en luister ontvangen is. Prinses Charlotte van Belgiekeizerin-weduwe van Mexiko, is door hare behuwdzuster, de koningin der Belgenvan Miramar naar hare geboorteplaats teruggebragten bevindt zich thans op het kasteel Tervueren. Uit een partikulieren brief van Djocdjocarta (Nederl. Oost- Indie), van Pinkstermaandag, lOJunij, wordt door het Nieuw Leidsch Dagblad het volgende medegedeeld Djocdjocarta werd heden nacht te 4i ure vreesselijk door een aardbeving geteisterd. De schok en het gerommel was zoo hevig, dat de glazen rinkinkten, meubels omver vielen, huizen instortten de grond scheurde en mensohen onder het puin bedolven werden. Nooit heb ik iets zoo vreesselijks ge- voeld. Bijna naakt ontvlugtte ik op het alarm en op den noodkreet van „lindoc! lindoc!" (aardbeving) mijn slaapkamer, in slikdonkeren nacht, onder den blooten hemel en boven een dreigenden afgrond een schuilplaats zoekende. Maar slechts eenige sekonden na het ophouden der schuddingdie zelve zeer kort (maar wie zal al die sekonden tellen) duurde, ver- zamelde ik mijne zinnen, begaf mij weder naar mijne slaap kamer, om ijlings schoenen en een kleedingstuk aan te trek- ken. In mijne kamer waren slechts een paar meubels omge- vallen. Ik besloot toen om dadelijk naar het hospitaal in het fort te vliegen. Maar welk een tooneel. Twee huizen totaal ingestort. De binnenplaats weergalmde van de jammerkreten eens wanhopenden echtgenoot en vader, wiens vrouw en kin- deren onder het puin bedolven lagen. Het was de kapitein S.een algemeen bemind man. Hoe ik het durfde wagen, weet ik niet; maar ik was een der eersten, die het half ingestorte huis inliep, om zoo mogelijk de slagtotfers te red den. Staande op een grooten puinhoop en met eene groote plank in de hand, rameide ik het venster van de slaapkamer open, maar ook hier was de kamer half vol gestort met puin. Wel werden dadelijk de noodige militairen met spa en houweel aan het werk gezet om den dierbaren schat op te delven doch eerst te zes uren mogt het gelukken zooveel puinbrok- ken en bindten opgeruimd te hebbendat men een spoor van menschen kon ontdekken. „Een kind! Een kind!" weer galmde het fluks, en daarop weder: „het leeft 1 het leeft!" „„Honderd gulden voor hem, die het kind levend te voorschijn brengtklonk het weer van een anderen kant en eindelijk toen men de vrouw, en nog een kind, en de javaansche kindermeid aan de armen des doods meende te ontrukken, ging er een kreet van vreugde op, waarin al het gevoel van den mensch scheen weggelegd. Maar, met uitzon- dering van het eerste kinddat wonderbaar door een schuins- staanden balk beschut was geweest, waren de overigen een lijk. De dokter en ik deden wel nog eenige pogingendoch de harten hadden opgehouden te kloppen en de pols sloeg niet meer. Hoe de overige huizen het hospitaalde apotheekdaar al de flesschen door elkaar geworpen en grootendeels gebro- ken warenarsenaal enz. beschadigd warenzou mij te lang ophouden om te schrijven. Genoeg, dat zij in het vervolg onbruikbaar zijn. Werpen wij nu een blik buiten het fort, terwijl de zon met hnar gouden morgenstralen dit tooneel van jammer en ellende beschijnt. In de europeesche wijk zien wij huizen ingestort; de gemetselde lantaarnpalen liggen als afgeknotte kegels over den weg verspreidrijtuigen zijn onder de lood- sen verpletterd en menschen zijn onder het puin begraven. In het chinesche kwartier dezelfde tooneelen. De javaansche kampongs leveren een dergelijk schouwspel op. Yliegende koeriers komen hetzelfde van uren ver in den omtrek berig- ten; en de telegraaf, die gelukkigerwijs niet beschadigd is, brengt de droevige mare naar Batavia over. Hier is de suiker- fabriek ingestort; daar het woonhuis van den landheer; hier zooveel slagtotfers, daar waagt men niet het getal te gissen. Maar de begrafenissen nemen reeds een aanvang, en slraks zal de nacht de geheele rui'ne met haar rouwfloers bedekken. Geve God dat het hierbij blijve." De gemcenleraad van Assen heeft besloten dat, te beginnen met 1868, aldaar eene wolmarkt zal worden gehoudenen wel op de twee laalste Donderdagen in Junij en op den volgenden Donderdag in Julij. R. van Rouveen die voor eenige dagen uit Amerika te Staphorst was terugge keerd, ontdekte bij zijne aankomst dat hij zijne portefeuille verloren had, waarin zich eene waarde van 3200 aan bankpapier bevond. Daar hij onder weg in eene herberg iets gebruikt had ging hij daar weder naar toe en maakte zijn ongeluk bekend en toen hij op de hem gedane vra- gen alie kenteekenen van eigendom kon opgeven toonde de eerlijke vin- der, J. Reind te Staphorst, hem de portefeuille en gaf ze hem terug. Men had ze in de achterkamer der herberg gevonden. Te Harlingen viel den 4 Augustus een kind van den veldwachter van Almenumpas 2 jaren oudin het groot scheepsvaarwateren zou gewis verdronken zijn; doch Anna Remntershuisvrouw van J. Sijnja, portier aan het sta tion van den spoonveg had den moed in het water te springenhet kind uit het midden van de vaart te balen en aan de verblijde ouders terug te gevcn. De vorige week is door de politie te Gouda gepakt Pieter Johannes van Tilburgwoonachtig te Amsterdamdie uit den zak van een boerenmeisje een knipje had geroldde gearresteerde is 38 jaren oud en heeft daarvan reeds 14^ jaar in de gevangenis doorgebragt, ter zake van mishandelingdiefstallen bij nacht en zakkenrollen. Te Holthausen bij Hattingen (in Westfalen) is in de vorige week eene vroed- vrouw gckozen en wel door de vrouwen van het distrikt. Van de 373 kiesbevoegde vrouwtjes waren 106 opgekomen en van de 9 kandidaten verkreeg de weduwe Goldau 80 stemmen. De kiesbevoegden hadden be- hoorlijk vooraf eene kiesvergadering gehouden waar debatlen gevoerd en aanzienlijke hoeveelhedcn koffij en bier gebruikt werden. De Hongaar- sche jonkvrouw Marie Horvath die in April dezes jaars te Palocza is gestorven heeft haar geheele vermogen van 500,000 florijnen aan pro- testantsche inrigtingen van onderwijs en opvoeding vermaakt. Te Turnbridge-Wells (in Engeland) heeft een van de acht amerikaansche ratelslangen in de menagerie van den heer Manders uit zijne kooi weten te ontsnappen. Het dier nam geen notitie van de menageriemaar bij den stal der buffels gekomen wierp het zich eerst met geweld op een reusachtigen buffel en beet hem jn het linker neusgat; vervolgens schoof zij door het omringend hekwerk heen en kwam alzoo op eene binnen plaatsalwaar toevallig een der schoonsle paarden uit de stoeterij van den heer Manders stond. De slang viel ook dit edele dier woedend aan en bragt het eene wonde toe, maar vond nu tevens zelve den dood, door dat het aan het steigerend paard gelukte zijn bespringer van zich af te schudden en met woede onder zijne hoeven te vertrappen. Maar het moedige paard overleefde slechts weinige oogenblikken zijne overwinning; het begon te rillen en te stuiptrekkende oogen puilden uit de kassen en zijn klagend hinneken brak het hart van wie het hoorde. Ook de paardenarts beproefde te vergeefs zijne kunst, en binnen eenige minuten bezweek het dier na een harden doodstrijd. Op hetzelfde oogenblik kreeg de buffeldie het eerst gebeten waszulk een hevigen aanval van dol- heid, dat zijn stal in allerijl gesloten en zoo steik mogelijk gebarrika- deerd moest wordenspoedig hoorde men dan ook een zwaren valen het kolossale dier stortte dood neder onder de werking van het vreese- lijk gif van den ontvangen slangenbeet. Voor eenige dagen zijn weder zes weener buffeljuffertjes naar Parijs vertrokkenom in de restauratie van Dreher in het tentoonstellinggebouwde plaats in te nemen van vijf andere meisjesdie in de vorige maand met gclijk doel te Parijs kwamen, en thans reeds haar geluk hebben gemaakt. Eene daarvan treedt eerstdaags in het huwelijk met een grande van Spanje; een tweede heeft reeds het huwelijksreisje ondernomen met een der meest bekende man- nen uit de voorstad Saint-Germain; de derde, eene schoone Poolsche jufferwoont reeds op eene bekoorlijke villa nabij Vichy en is de echt genoot van een markies, die hare toekomst verzekerd heeft met een ka- pitaal van 200,000 francs een vierde won de liefde van een amerikaan- schen naboben is reeds drie weken door den Oceaan van de oude wereld gescheiden en de vijfde eindelijk, is als de echtgenoot van een zeer geacht en schatrijk man met dezen naar Weenen teruggekeerd. Of nu de zes plaatsvervangsters ook zoo gelukkig zullen zijn zal de tijd moeten leeren. Ten gevolge van onoplettendheid van den machinist, is den 1 Aug. de pleiziertrein van Marseille naar Parijstusschen Pont- de-Paux en Senozan uit het spoor geraaktbij welk ongeluk 7 perso nen het leven hebben verloren en 20 zeer zwaar gekwetst werden. Bij den geduchten brand in het Moorenwoud (departement du Var) zijn meer dan 300,000 stuks wild omgekomen. De vlammen oefenden zulk een magnetischen invloed op de dieren uitdat alleen de wolven en de wilde zwijnen hun heil in de vlugt zochtenen toch nog zoo verbijs- terd waren dat men hen gemakkelijk met stokslagen kon afmaken. De doode hazenkonijnenpatrijzen enz. heeft men bij geheele hoopen on der de asch opgedolven. Algerie wordt thans door een zwaren hon- gersnood geteisterdten gevolge van berhaald misgewas en van de ver- woestingen door de sprinkhanen twee achtereenvolgende jaren aangerigt. Al de graanmagazijnen en korenzolders aldaar zijn uitgeput, en de be woners van het binnenland moesten hunne door gebrek aan voeder reeds zeer vermagerde schapen en runderenin de kustplaatsen tegen meel en korenwaarvan de prijzen verbazend gestegen wareninruilen. De gemeentevelden van Boston (Ameiika) waien merkwaardig, wegens de schoone olmboomen die er op stonden. Eenige jaren geleden begreep een der burgemeesters om ereene kolonie van eekhorens te vestigen; doch deze verdreven de vogelsen de olmen worden thans door de wormen verteerd.— Op de wereld-tentoonstelling te Parijs is een halssnoer van paarlen ge- stolen dat eene waarde had van 30,000 francs. Het behoorde in eigen dom aan een zweedschen inzender. EEN VEEABTS IN HAARLEMMERMEER. Als de roe van den rug is, zijn de slagen vergeten. Pas is de veepest tot staan gekomen, of de boeren begin nen te harddraven. Uit de kas van de afdeeling der Maat- schappij van Landbouxo wordt tot dit doel honderd gulden ge- gevenuit de gemeentekas vijf-en-twintig guldenuit partiku- liere bijdragen honderd-twintig guldenwat er op den dag der harddraverij in dronkenschap en koek zal verteerd worden, is niet te berekenen. Alles te zamen bedraagt dit zekermeer

Weekblad van Haarlemmermeer | 1867 | | pagina 2